Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

26 maja 2009 r.
18:51
Edytuj ten wpis

Urzędnicy odmówili pomocy choremu chłopcu

0 7 A A

12-letni Dawid Warda musi być na ścisłej diecie. Inaczej byłby upośledzony umysłowo. Jego rodzice ubiegali się o dodatkowe pieniądze na pielęgnację dziecka, ale ich nie otrzymali.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Lekarz orzecznik uznał, że syn jest zbyt zdrowy - załamuje ręce mama chłopca.

Dawid Warda z Bonowa (gmina Trawniki) urodził się w 1997 roku. - Po trzech tygodniach okazało się, że jest chory na fenyloketonurię. To choroba genetyczna, która sprawia, że jego organizm nie przetwarza jednego aminokwasu - wyjaśnia Agnieszka Warda, mama chłopca.

Oznacza to, że Dawid już od urodzenia musiał dostawać specjalny preparat. Musi też być na diecie niskobiałkowej i niskoglutenowej. - Jeśli przestrzegamy diety, jest zdrowy. Ale gdybyśmy ją zarzucili, doszłoby do nieodwracalnego upośledzenia umysłowego - mówi pani Agnieszka.

Dawid je specjalny chleb, makaron czy ciastka, które rodzice kupują w jedynym sklepie w Lublinie lub sprowadzają z Krakowa. Nie może jeść mięsa, nabiału, słodyczy. Za to je specjalne dżemy, warzywa, miód, owoce. Jest to dieta bardzo uboga w składniki odżywcze, ale przy tym bardzo droga. Najmniejszy chleb (35 dag) kosztuje 4,50 zł, makaron 8 zł, płatki śniadaniowe 25 zł, pasztecik z ziemniaków czy salceson to wydatek około 12-15 zł.

Czasem dostaje też czekoladę, która kosztuje 12 zł. Do tego dochodzi koszt przesyłki lub dojazdy do sklepu w Lublinie. Miesięcznie Wardowie wydają na jedzenie syna 1 tysiąc złotych.

- Najbardziej lubię płatki śniadaniowe i czekoladę - mówi Dawid. - Ale próbowałem też kiedyś kiełbaski, jak mamy w domu nie było.

- Ja nie mogę pracować, muszę pilnować Dawida, by nie podjadał. A z jednej pensji trudno wyżyć, zwłaszcza że mamy w sumie trójkę dzieci - ubolewa pani Agnieszka. Na wszystkie dzieci dostaje 515 zł rodzinnego, z tego 240 zł na Dawida (zasiłek pielęgnacyjny i dodatek rehabilitacyjny). Dlatego Wardowie postanowili się ubiegać o świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 440 zł.

- Odmówiono mi, bo lekarz orzecznik stwierdził, że Dawid nie wymaga mojej stałej opieki. Mówią, że dziecko jest zdrowe, ale to dlatego, że prowadzimy kosztowną dietę. Czy ja mam im roślinkę przyprowadzić, by dali nam to świadczenie? - oburza się Warda. Kobieta napisała już odwołanie.

- My nie przyznajemy świadczeń, a jedynie orzekamy o niepełnosprawności. I dopiero takie orzeczenie uprawnia do starania się o dane świadczenie - wyjaśnia Agnieszka Kańczugowska, przewodnicząca Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Świdniku.

Orzeka skład, w którym jest lekarz, psycholog, a nieraz pracownik socjalny. - I w przypadku Dawida lekarz na podstawie dokumentacji zaliczył dziecko do osób niepełnosprawnych. Ale jednocześnie uznał, że nie wymaga ono stałej opieki osoby trzeciej. To nie jest nasze widzimisię, ale kwestia przepisów - dodaje Kańczugowska. - Pani Warda odwołała się do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania i czeka na wyznaczenie terminu.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
agnieszka / 28 lipca 2009 o 14:54
0
Ja napisał:
Ku gwoli wyjaśnienia- świadczenie pielęgnacyjne wynosi 440, a zasiłek pielęgnacyjny wynosi 153 zł.

Zgadzam sie ze zasiłek pielegnacyjny tyle wynosi ale jest jeszcze do tego dodatek
Avatar
Ja / 28 maja 2009 o 05:53
0
Ku gwoli wyjaśnienia- świadczenie pielęgnacyjne wynosi 440, a zasiłek pielęgnacyjny wynosi 153 zł.
Avatar
Gość / 27 maja 2009 o 09:06
0
[url="http://change.menelgame.pl/change_please/6839607/"]http://change.menelgame.pl/change_please/6839607/[/url]
Avatar
henryk szczepanski / 27 maja 2009 o 09:01
0
I juz widac jaką wielką zazdrość w młodych, zdrowych, wykształconych, poprawnie politycznych obywatelach tego kraju zwanego Polska, wywołała informacja, że matka chorego dziecka upomina się o swoje!!! Niby tacy oczytani i prawnie oświeceni, a nie wiedzą, że swiadczenie pielęgnacyjne to kwota 153zł i nie przysługuje z tytułu rezygnacji z pracy i opieki nad chorym dzieckiem. Z tytułu rezygnacji z pracy świadczenie wynosi 420zł - AŻ tyle i aż tak śmiesznie!!! I to, że dziecko może wykonywać większość czynności wcale nie oznacza, że nie wymaga stałej opieki! Jednak dla większości piszących tutaj jest to nie zrozumiałe, bo pewnie dzieci nie mają. Nie życzę tego nikomu, ale może sami kiedyś będą w takiej sytuacji i wtedy przkonają się jak to jest kiedy dziecko jest chore i wymaga stałego leczenia i jakie koszty ponoszą rodzice na leczenie!!! Co ciekawe nie oburza to młodych czytelników Dziennika kiedy to nasi prominentni wybrańcy dostają milionowe odprawy za kilka miesięcy pracy, przez nieokreślony czas przynoszą zwolnienia lekarskie, aby uniknąć zwolnienia z zajmowanych stanowisk i przez ten czas pobierają wysokie wynagrodzenia, załatwiają sobie i swoim znajomym wysokie renty po tzw. znajomości i wiele podobnych przykładów!!! Pewnie według nich to się nazywa operatywność i poprawna polityczność, natomiast trzeba psy wieszać na biednej matce która chce mieć swiadczenie na leczenie chorego dziecka!!!
I juz widac jaką wielką zazdrość w młodych, zdrowych, wykształconych, poprawnie politycznych obywatelach tego kraju zwanego Polska, wywołała informacja, że matka chorego dziecka upomina się o swoje!!! Niby tacy oczytani i prawnie oświeceni, a nie wiedzą, że swiadczenie pielęgnacyjne to kwota 153zł i nie przysługuje z tytułu rezygnacji z pracy i opieki nad chorym dzieckiem. Z tytułu rezygnacji z pracy świadczenie wynosi 420zł - AŻ tyle i aż tak śmiesznie!!! I to, że dziecko może wykonywać większość czynności wcale nie ... rozwiń
Avatar
ja / 27 maja 2009 o 05:49
0
Proponuję pismakom z gazety lepiej zapoznać się z tematem a dopiero później ogłaszać tragedię. dziecko jest zaliczone do osób niepełnosprawnych, zatem pobiera zasiłek pielęgnacyjny, zatem nikt nie stwierdził, że dziecko jest zdrowe. To po pierwsze, po drugie świadczenie pielęgnacyjne, ze swej definicji jest dla matek, które rezygnują z pracy, żeby zająć się pielęgnacją dziecka, a nie po to żeby przygotowywać np dietę dziecku, zatem z tego co wynika, dziecko wymaga diety a samodzielnie może robić wiele rzeczy. Czy ta matka mając świadczenie pielęgnacyjne mogłaby spojrzeć w oczy matce która ma dziecko na wózku i powiedzieć jej że ma tak samo niepełnosprawne dziecko. Zatem może trochę pomyśleć zanim zacznie się robić tragedię.
Proponuję pismakom z gazety lepiej zapoznać się z tematem a dopiero później ogłaszać tragedię. dziecko jest zaliczone do osób niepełnosprawnych, zatem pobiera zasiłek pielęgnacyjny, zatem nikt nie stwierdził, że dziecko jest zdrowe. To po pierwsze, po drugie świadczenie pielęgnacyjne, ze swej definicji jest dla matek, które rezygnują z pracy, żeby zająć się pielęgnacją dziecka, a nie po to żeby przygotowywać np dietę dziecku, zatem z tego co wynika, dziecko wymaga diety a samodzielnie może robić wiele rzeczy. Czy ta matka mając świadczenie p... rozwiń
Avatar
v / 27 maja 2009 o 00:00
0
"My nie przyznajemy świadczeń, a jedynie orzekamy o niepełnosprawności" - tak, najwyraźniej trzeba im przyprowadzić roślinkę. Wtedy to dopiero mądry będzie Polak po szkodzie. Ciekawe też jak to łatwo zasłaniać się bezdusznymi przepisami podczas, gdy co raz się słyszy o ogromnych machlojach finansowych na najwyższych szczeblach. Niech może ci ludzie z niższych stołków wezmą przykład z góry.
Avatar
Jakiś inny / 26 maja 2009 o 22:34
0
Zupełnie nie rozumiem tego tekstu.
Czy chodzi o zaadę "luberum veto" i dla tej pani należy się więcej niż innym.
Czy ta Pani przez gazetę chce coś wymusić. O co chodzi niech podaje do sądu jak jest pewna że wygra i tyle.
Ta choroba kosztuje - to pewne ale tym w tej rodzinie nie wystarczy jedna pensja i tym bardziej ta Pani powinna podjąc pracę.
Zupełnie nie wiem o co tej Pani chodzi. Przez gazetę chce coś uzyskać, tylko co - dla niej inne przepisy ?
Avatar
agnieszka / 28 lipca 2009 o 14:54
0
Ja napisał:
Ku gwoli wyjaśnienia- świadczenie pielęgnacyjne wynosi 440, a zasiłek pielęgnacyjny wynosi 153 zł.

Zgadzam sie ze zasiłek pielegnacyjny tyle wynosi ale jest jeszcze do tego dodatek
Avatar
Ja / 28 maja 2009 o 05:53
0
Ku gwoli wyjaśnienia- świadczenie pielęgnacyjne wynosi 440, a zasiłek pielęgnacyjny wynosi 153 zł.
Avatar
Gość / 27 maja 2009 o 09:06
0
[url="http://change.menelgame.pl/change_please/6839607/"]http://change.menelgame.pl/change_please/6839607/[/url]
Avatar
henryk szczepanski / 27 maja 2009 o 09:01
0
I juz widac jaką wielką zazdrość w młodych, zdrowych, wykształconych, poprawnie politycznych obywatelach tego kraju zwanego Polska, wywołała informacja, że matka chorego dziecka upomina się o swoje!!! Niby tacy oczytani i prawnie oświeceni, a nie wiedzą, że swiadczenie pielęgnacyjne to kwota 153zł i nie przysługuje z tytułu rezygnacji z pracy i opieki nad chorym dzieckiem. Z tytułu rezygnacji z pracy świadczenie wynosi 420zł - AŻ tyle i aż tak śmiesznie!!! I to, że dziecko może wykonywać większość czynności wcale nie oznacza, że nie wymaga stałej opieki! Jednak dla większości piszących tutaj jest to nie zrozumiałe, bo pewnie dzieci nie mają. Nie życzę tego nikomu, ale może sami kiedyś będą w takiej sytuacji i wtedy przkonają się jak to jest kiedy dziecko jest chore i wymaga stałego leczenia i jakie koszty ponoszą rodzice na leczenie!!! Co ciekawe nie oburza to młodych czytelników Dziennika kiedy to nasi prominentni wybrańcy dostają milionowe odprawy za kilka miesięcy pracy, przez nieokreślony czas przynoszą zwolnienia lekarskie, aby uniknąć zwolnienia z zajmowanych stanowisk i przez ten czas pobierają wysokie wynagrodzenia, załatwiają sobie i swoim znajomym wysokie renty po tzw. znajomości i wiele podobnych przykładów!!! Pewnie według nich to się nazywa operatywność i poprawna polityczność, natomiast trzeba psy wieszać na biednej matce która chce mieć swiadczenie na leczenie chorego dziecka!!!
I juz widac jaką wielką zazdrość w młodych, zdrowych, wykształconych, poprawnie politycznych obywatelach tego kraju zwanego Polska, wywołała informacja, że matka chorego dziecka upomina się o swoje!!! Niby tacy oczytani i prawnie oświeceni, a nie wiedzą, że swiadczenie pielęgnacyjne to kwota 153zł i nie przysługuje z tytułu rezygnacji z pracy i opieki nad chorym dzieckiem. Z tytułu rezygnacji z pracy świadczenie wynosi 420zł - AŻ tyle i aż tak śmiesznie!!! I to, że dziecko może wykonywać większość czynności wcale nie ... rozwiń
Avatar
ja / 27 maja 2009 o 05:49
0
Proponuję pismakom z gazety lepiej zapoznać się z tematem a dopiero później ogłaszać tragedię. dziecko jest zaliczone do osób niepełnosprawnych, zatem pobiera zasiłek pielęgnacyjny, zatem nikt nie stwierdził, że dziecko jest zdrowe. To po pierwsze, po drugie świadczenie pielęgnacyjne, ze swej definicji jest dla matek, które rezygnują z pracy, żeby zająć się pielęgnacją dziecka, a nie po to żeby przygotowywać np dietę dziecku, zatem z tego co wynika, dziecko wymaga diety a samodzielnie może robić wiele rzeczy. Czy ta matka mając świadczenie pielęgnacyjne mogłaby spojrzeć w oczy matce która ma dziecko na wózku i powiedzieć jej że ma tak samo niepełnosprawne dziecko. Zatem może trochę pomyśleć zanim zacznie się robić tragedię.
Proponuję pismakom z gazety lepiej zapoznać się z tematem a dopiero później ogłaszać tragedię. dziecko jest zaliczone do osób niepełnosprawnych, zatem pobiera zasiłek pielęgnacyjny, zatem nikt nie stwierdził, że dziecko jest zdrowe. To po pierwsze, po drugie świadczenie pielęgnacyjne, ze swej definicji jest dla matek, które rezygnują z pracy, żeby zająć się pielęgnacją dziecka, a nie po to żeby przygotowywać np dietę dziecku, zatem z tego co wynika, dziecko wymaga diety a samodzielnie może robić wiele rzeczy. Czy ta matka mając świadczenie p... rozwiń
Avatar
v / 27 maja 2009 o 00:00
0
"My nie przyznajemy świadczeń, a jedynie orzekamy o niepełnosprawności" - tak, najwyraźniej trzeba im przyprowadzić roślinkę. Wtedy to dopiero mądry będzie Polak po szkodzie. Ciekawe też jak to łatwo zasłaniać się bezdusznymi przepisami podczas, gdy co raz się słyszy o ogromnych machlojach finansowych na najwyższych szczeblach. Niech może ci ludzie z niższych stołków wezmą przykład z góry.
Avatar
Jakiś inny / 26 maja 2009 o 22:34
0
Zupełnie nie rozumiem tego tekstu.
Czy chodzi o zaadę "luberum veto" i dla tej pani należy się więcej niż innym.
Czy ta Pani przez gazetę chce coś wymusić. O co chodzi niech podaje do sądu jak jest pewna że wygra i tyle.
Ta choroba kosztuje - to pewne ale tym w tej rodzinie nie wystarczy jedna pensja i tym bardziej ta Pani powinna podjąc pracę.
Zupełnie nie wiem o co tej Pani chodzi. Przez gazetę chce coś uzyskać, tylko co - dla niej inne przepisy ?
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 4 0

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 1 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 7 3

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 4

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 10 8

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 24 8

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 3

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 8 20

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 8

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 3 17

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!