Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

19 listopada 2019 r.
9:59

Opłaty za śmieci. Takich podwyżek jeszcze nie było. W wielu miastach zapłacimy więcej

83 47 A A
Od stycznia gminy muszą osiągnąć 50 proc. recyklingu odpadów. Takie wymogi narzuciła Unia Europejska. Obecnie poziom recyklingu w miastach waha się w okolicach 20-30 proc.
Od stycznia gminy muszą osiągnąć 50 proc. recyklingu odpadów. Takie wymogi narzuciła Unia Europejska. Obecnie poziom recyklingu w miastach waha się w okolicach 20-30 proc. (fot. Maciej Kaczanowski/ archiwum)

Zamość wprowadził absolutny obowiązek segregacji, a Włodawa drastycznie podnosi stawkę tym co nie segregują. Gminy na różne sposoby próbują sobie radzić z rosnącymi cenami za odbiór śmieci. W przyszłym roku zapłacimy sporo więcej prawie w każdym mieście

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Wpływ na tę sytuację mają głównie czynniki zewnętrzne, niezależne od miasta czy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. To m.in. wzrost minimalnego wynagrodzenia czy opłaty środowiskowe – tłumaczy Marta Lackorzyńska - Szerafin rzecznik prasowy Urzędu Miasta Zamość, zapytana o wzrost opłat za śmieci.

Podobnie tłumaczą się urzędnicy w innych miastach województwa, które od 1 stycznia będą naliczać opłaty po nowemu.
– Koszty wzrosły i musimy to zbilansować – przekonuje prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk.

Dodatkowo od stycznia gminy muszą osiągnąć 50 proc. recyklingu odpadów. Takie wymogi narzuciła Unia Europejska. Obecnie poziom recyklingu w miastach waha się w okolicach 20-30 proc.

Niesegregowane na cenzurowanym

Niektóre miasta zdecydowały się na wprowadzenie obowiązku segregacji śmieci. Tak zrobił m.in. Zamość. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy podwyżek unikną. Miesięczna opłata wzrośnie z 11,50 zł za osobę w domach jednorodzinnych i 10,50 zł w blokach do 16 zł.

Z kolei władze Włodawy zdecydowały się na drastyczne podwyżki za śmieci niesegregowane. Obecnie opłata ta wynosi 18 zł od osoby, a według prognoz urzędu ma wzrosnąć, aż o 300 proc. Opłata za segregację również wzrośnie – z 10 do 18 zł.

Żeby płacił każdy

Od 1 stycznia w Białej Podlaskiej zmieni się system naliczania opłat. Mieszkańcy nie będą już płacić do osoby, ale od ilości zużytej wody. Opłata będzie iloczynem zużytej wody z danej nieruchomości (średnia z poprzedniego roku) i kwoty 5,20 zł (miesięcznie). Do tej pory każdy, kto segregował płacił 8 zł miesięcznie, a kto tego nie robił – 20 zł.

Uszczelnić system miała też aplikacja, która od roku działa w Świdniku. Chodzi o wykrywanie osób, które zadeklarowały, że będą segregować, ale tego nie robiły. W zeszłym roku sekretarz miasta Ewa Jankowska obiecywała, że jak aplikacja będzie dobrze działać to opłaty zostaną obniżone. Jednak tu również podwyżka. Świdniccy urzędnicy szacują, że opłata wzrośnie o 20-30 proc.

Drożej w Puławach, Radzyniu, Kraśniku

Miesięczna opłata za wywóz śmieci w Puławach ma wzrosnąć w przyszłym roku nawet o 40 proc. – do ok. 20 zł od osoby. W Chełmie nowy regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta nie określa nowych stawek za wywóz odpadów, ale prace nad nową uchwałą trwają.

Podobnie jak w Radzyniu Podlaskim. – Podwyżki będą. Jeszcze nie wiadomo jak duże – mówi Informuje Wydział Zarządzania Mieniem Komunalnym.

Wzrostu opłat za śmieci muszą spodziewać się równie mieszkańcy Biłgoraja, Kraśnika czy Łukowa. Według nieoficjalnych informacji w Łukowie podwyżka mogłaby sięgnąć nawet 70 proc.

Lublin, Łęczna i Lubartów bez zmian

Podwyżek nie będzie w Łęcznej oraz najprawdopodobniej w Lubartowie.

Planów podnoszenia opłat na razie nie ma też w Lublinie. Mieszkańcy budynków wielorodzinnych, którzy zadeklarowali segregację płacą 21 zł, jeśli żyją w pojedynkę, 41 zł w gospodarstwach dwuosobowych lub 63 zł w większych. W przypadku zabudowy jednorodzinnej stawki wynoszą 45 zł w gospodarstwach jednoosobowych, 60 zł w dwuosobowych i 75 zł w większych. Opłaty naliczane osobom, które nie segregują śmieci, są dwukrotnie większe.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 47

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kirk / 19 listopada 2019 r. o 10:30
+34
Śmieci. Największe oszustwo samorządowców ostatnich lat! Oddajemy surowiec, SUROWIEC(!!!) posegregowany, oddzielony od tego, co faktycznie jest odpadem i jeszcze musimy płacić naprawdę duże pieniądze by ktoś sobie ten surowiec wziął i jeszcze go sprzedał z zarobkiem. Czym jest papier oddzielony od innych odpadów? Surowcem za który przetwórcy tego papieru płacą pieniądze! Szkło? Jest, jak się nie mylę, jeden zakład w Polsce przetwarzający który odbiera każdą ilość! O plastiku i metalu nawet nie wspomnę bo trzeba być kretynem aby tego nie wiedzieć. Śmieci to żyła złota dla firm z tej branży bo dostają kasę dwa razy!!! Raz od Nas, drugi raz od odbiorców. Szczerze to mam gdzieś tą całą segregację właśnie dlatego że muszę się tak trudzić (mieć cztery pojemniki) i jeszcze za to płacić. Niech się trudzą ci, co na tym zarabiają. Ja po podwyżce wyrzucam wszystko do jednego wora z małym wyjątkiem - plastik i metal sprzedaję sam, nie wyrzucam za darmochę. Dziękuję za wypowiedź.
Śmieci. Największe oszustwo samorządowców ostatnich lat! Oddajemy surowiec, SUROWIEC(!!!) posegregowany, oddzielony od tego, co faktycznie jest odpadem i jeszcze musimy płacić naprawdę duże pieniądze by ktoś sobie ten surowiec wziął i jeszcze go sprzedał z zarobkiem. Czym jest papier oddzielony od innych odpadów? Surowcem za który przetwórcy tego papieru płacą pieniądze! Szkło? Jest, jak się nie mylę, jeden zakład w Polsce przetwarzający który odbiera każdą ilość! O plastiku i metalu nawet nie wspomnę bo trzeba być kretynem aby tego n... rozwiń
Avatar
Głupi naród / 19 listopada 2019 r. o 20:27
+28
Wszyscy dajemy robić się w przysłowiowego "WAŁA"!!! Każdego roku wmawia się nam, że trzeba segregować śmieci (i ja to rozumiem i popieram), a jeśli będziemy to robić, to opłaty za nie mają być (będą) mniejsze, a tu po każdym minionym roku problem wieloprocentowych (czasem wręcz KOSMICZNYCH) podwyżek znowu wraca jak bumerang. Ludzie, przecież to jest jakaś zmowa. To jest ewidentny SZANTAŻ i WYŁUDZANIE od nas pieniędzy!!! Kto to kurna bilansuje i kto to kontroluje? Proszę zauważyć, że segregując swoje śmieci (nawet wstępnie - a z roku na rok przybywa coraz więcej pojemników i wymogów z tym związanych) wykonujecie PRACĘ ZA DARMO na rzecz ich odbiorcy (za którą on musiałby dodatkowo zapłacić swoim pracownikom) i dodatkowo jeszcze mu płacicicie, żeby "łaskawie" je od was odebrał. A "TE ŚMIECI" (oprócz tego co ma zgnić), to jest dla niego cenny TOWAR (czyli tzw. surowce wtórne), który po wyselekcjonowaniu, odzyskaniu i odpowiej obróbce dalej się sprzedaje (czyli papier, plastik - tworzywa sztuczne, szkło, metale zwykłe a nawet szlachetne) i na którym się zarabia spore pieniadze. Po prostu ktoś robi kasę na naszych segregowanych śmieciach, naszym kosztem (włożona praca i czas) za nasze pieniadze (każą sobie słono płacić za odbiór), a my się na to godzimy, bo inaczej, jak nas straszą, zginiemy zasypani pod zwałami własnych śmieci, a przecież każdy się tego boi, więc "płacze" i płaci. Ja uważam tak, że jeśli mamy płacić, to ok, ale tylko za sam wywóz, a segregację, to niech sami sobie robią poprzez wynajęte firmy recyklingowe. Jeśli ma być PRZYMUSOWA segregacja, to powinien być uwzględniony zwrot kosztów za wykonaną pracę stracony czas i "towar śmieciowy" do dalszego wykorzystania! Trzeba jednak przyznać, że nieźle to ktoś sobie wymyślił, żeby mieć w kapitalistycznym systemie darmowych pracowników z uzależnionych od siebie mieszkańców.
Wszyscy dajemy robić się w przysłowiowego "WAŁA"!!! Każdego roku wmawia się nam, że trzeba segregować śmieci (i ja to rozumiem i popieram), a jeśli będziemy to robić, to opłaty za nie mają być (będą) mniejsze, a tu po każdym minionym roku problem wieloprocentowych (czasem wręcz KOSMICZNYCH) podwyżek znowu wraca jak bumerang. Ludzie, przecież to jest jakaś zmowa. To jest ewidentny SZANTAŻ i WYŁUDZANIE od nas pieniędzy!!! Kto to kurna bilansuje i kto to kontroluje? Proszę zauważyć, że segregując swoje śmieci (nawet wstępnie - a z rok... rozwiń
Avatar
Podpis(opcjonalnie) / 19 listopada 2019 r. o 13:06
+20
Zajmujemy się sprawą śmieci od złej strony. Po pierwsze wprowadzić w calej Unii jeden wzór butelki na piwo i ma być zwrotna. Po drugie obciązyć producentów za produkcję plastikowych śmieci sprzedawanych w sklepach, tak zeby się nie opłacało wszystkiego pakowac w plastik. Wprowadzić butelki plastikowe zwrotne i w kazdym sklepie wielkopowierzchniowym skup butelek zwrotnych...tyle ...Po pierwsze nie produkuj,po drugie nie kupuj, po trzecie nie wyrzucaj
Avatar
Banaś/pokoiki na h / 19 listopada 2019 r. o 10:30
+20
Wszystkie chcą zarabiać godnie i te od śmieci to trzeba im zapłacić za usługi na poziomie o tak trzeba. Tylko PO-śmietniki plują jadem i na rząd nadają" To nie są białe kołnierzyki chamy i okradające Polaków szumowiny co sprzątają i robią ojczyznę czystą! A tak na prawdę to głupie nie kumate są i wrogo nastawieni do kraju naszego!
 Oczywiście, że tak. Nowa władza nie podnosi podatków, tylko podnosi daniny. Nowa władza nie kradnie tylko dostaje samochody od bezdomnych i zmarłych. Nie oszukuje w oświadczeniach majątkowych, tylko dostaje chwilowej amnezji i dlatego zapomina wpisać nieruchomości warte po kilka mln zł. Nowa władza nie szuka rozpaczliwe pieniędzy na spełnianie kolejnych obietnic wyborczych, tylko chce by ci od śmieci zarabiali godnie, stąd kilkusetprocentowe podwyżki opłat za składowanie odpadów które trafiają bezpośrednio do Ministerstwa Środowiska.
 Oczywiście, że tak. Nowa władza nie podnosi podatków, tylko podnosi daniny. Nowa władza nie kradnie tylko dostaje samochody od bezdomnych i zmarłych. Nie oszukuje w oświadczeniach majątkowych, tylko dostaje chwilowej amnezji i dlatego zapomina wpisać nieruchomości warte po kilka mln zł. Nowa władza nie szuka rozpaczliwe pieniędzy na spełnianie kolejnych obietnic wyborczych, tylko chce by ci od śmieci zarabiali godnie, stąd kilkusetprocentowe podwyżki opłat za składowanie odpadów które trafiają bezpośrednio do Ministerstwa Śro... rozwiń
Avatar
bn / 19 listopada 2019 r. o 11:24
+19
w Szwecji nie płaci się za odbiór śmieci, firmy odbierajace zarabiaja na odsprzedazy wyselekcjonowanych odpadów, plastik, złom, szkło a u nas musisz jeszcze umyc opakowanie i zaplacic za odbiór czegos co potem odsprzedaja, to się nazywa zmysł handlowy
Avatar
reksio / 19 listopada 2019 r. o 11:31
+16
Chcieliście Platforma Obywatelska to macie
 Towarzyszu trollu, polska język trudna język? W Chełmie i Puławach rządzi PiS i tam stawki za śmieci też idą ostro w górę ale jak mniemam i na to partyjna centrala znajdzie jakieś wytłumaczenie. Wina Tuska i już!
Avatar
Gość / 19 listopada 2019 r. o 11:15
+15
U mnie przed wieżowcem stoją pojemniki na papier a i tak jakieś bałwany do pojemnika na plastik i metal wrzucają kartony po pizzy, po meblach, sprzęcie RTV itd. Drugi rok segregacji, opisy na pojemnikach a jacyś kretyni niweczą cały trud segregacji większości mieszańców!!!! Moim zdaniem opłaty za niesegregowanie powinny być nawet 10 razy wyższe niż za segregowanie. Przyłapać takiego imbecyla co wrzuca jak popadnie i dowalić mu roczną opłatę za niesegregowane śmieci.
Avatar
Wojtek / 19 listopada 2019 r. o 10:23
+13
Wspaniałe wiadomości. Cieszę się, że będę mógł się zrzucić na nową hulajnogę dla Brajanków i innych patoli.
Avatar
lublinka / 19 listopada 2019 r. o 11:40
+11
Nie musi być drożej, wystarczy na osiedlach domków odbierać bio co trzy tygodnie w sezonach poza letnim, bo aż tyle się śmieci organicznych nie produkuje, żeby co tydzień śmieciara odbierała. Szkło wystarczy odbierać raz w miesiącu, papier też, bo ogromnych ilości z przeciętnego gospodarstwa nie ma. Ponadto fajnie by było, gdyby śmieciarki zwiedziły osiedle raz, a nie co tydzień- myślę o pustych, bezsensownych przejazdach w dni, w których odbioru śmieci nie ma w grafiku, a oni jeżdżą.
Avatar
Gość / 19 listopada 2019 r. o 10:20
+10
Teraz zabijają samorząd. Urzędowa opłata marszałkowska za składowanie 1 tony odpadów wzrosła z 15 zł do 270 zł. Bez komentarza: 2007 - 15,71 zł, 2012 - 68,04 zł, 2018 - 140 zł, 2019 - 170 zł, 2020 - 270 zł.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2020 r. o 19:21
+1
Banda oszustów rzygać się już chce w tym Kraju
Avatar
Mona / 1 stycznia 2020 r. o 21:52
+1
Kirk napisałeś szczerą prawdę!Za co my mamy płacić skoro oddajemy posegregowane surowce gotowe do sprzedaży!Polska to chory kraj!Dlaczego społeczeństwo milczy i pozwala się tak okradać?
Avatar
olo / 5 grudnia 2019 r. o 08:01
+1
W ch....ja lecicie z tymi opłatami. Jak można podnosić o 40%???? Pensje tak k-wa nie rosną!!! Dziadostwo..... Pierdolę, jadę no Norwegii. Przynajmniej zarobię. I nie wracam.
Avatar
ja wiem / 21 listopada 2019 r. o 09:08
+2
bo ma rok na dostosowanie uchwał do ustawy i wprowadzenie stosownych rozwiązań!!!?
Avatar
Dora / 20 listopada 2019 r. o 21:49
+7
Dlaczego w Białej Podlaskiej wbrew ustawowemu obowiązkowi nie wprowadzono ulgi dla osób kompostujacych odpady. Dlaczego przyjęto za podstawę wodę zużyta w roku poprzednim. W życiu nie oddałam jednego listka miastu. Od grudnia zostane sama, syn się ożenił i synowa mają zamiar się wyprowadzic lada chwila, a córka wyjechała na studia do Warszawy. Dlaczego mam płacić z nędznej emerytury po 40 latach ciężkiej pracy za coś co sama kompostuję i za 4 osoby, chociaż będę w przyszłym roku sama. Czy to jest uczciwe.
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 r. o 19:20
+2
W Kraśniku żadnych podwyżek nie będzie! My tu mamy radnego Kurka, który o to się POstara. Co prawda jako .Nowoczesny wrzeszczał miesiącami z banerów, że woda w Kraśniku za droga i walczył o dobre imię armii czerwonej, ale to utorowało mu drogę do comiesięcznej, dodatkowej, nieopodatkowanej pensyjki. I się chłopu tak sPOdobało, że nawet POsłem być zapragnął!
Avatar
Ewa / 20 listopada 2019 r. o 11:45
+2
Lawinowe podwyżki opłat za śmieci to wynik ustaw i rozporządzeń wprowadzonych przez PiS. Najpierw Jan Szyszko wprowadził rozporządzenie o segregacji na 5 podstawowych i kilka dodatkowych frakcji. Nie musiał tyle, bo Unia Europejska wymagała jedynie odpowiedniego % segregacji. Ceny usług w przetargach drastycznie wzrosły. Z kolei w ustawie wpisano, że gmina ma pobierać od mieszkańców tyle ile płaci firmom. Kolejnym ciosem w koszty jest lawinowe podnoszenie przez Ministra Środowiska opłaty środowiskowej za tonę śmieci niesegregowanych (po kilkadziesiąt % rocznie).
Avatar
Głupi naród / 19 listopada 2019 r. o 20:27
+28
Wszyscy dajemy robić się w przysłowiowego "WAŁA"!!! Każdego roku wmawia się nam, że trzeba segregować śmieci (i ja to rozumiem i popieram), a jeśli będziemy to robić, to opłaty za nie mają być (będą) mniejsze, a tu po każdym minionym roku problem wieloprocentowych (czasem wręcz KOSMICZNYCH) podwyżek znowu wraca jak bumerang. Ludzie, przecież to jest jakaś zmowa. To jest ewidentny SZANTAŻ i WYŁUDZANIE od nas pieniędzy!!! Kto to kurna bilansuje i kto to kontroluje? Proszę zauważyć, że segregując swoje śmieci (nawet wstępnie - a z roku na rok przybywa coraz więcej pojemników i wymogów z tym związanych) wykonujecie PRACĘ ZA DARMO na rzecz ich odbiorcy (za którą on musiałby dodatkowo zapłacić swoim pracownikom) i dodatkowo jeszcze mu płacicicie, żeby "łaskawie" je od was odebrał. A "TE ŚMIECI" (oprócz tego co ma zgnić), to jest dla niego cenny TOWAR (czyli tzw. surowce wtórne), który po wyselekcjonowaniu, odzyskaniu i odpowiej obróbce dalej się sprzedaje (czyli papier, plastik - tworzywa sztuczne, szkło, metale zwykłe a nawet szlachetne) i na którym się zarabia spore pieniadze. Po prostu ktoś robi kasę na naszych segregowanych śmieciach, naszym kosztem (włożona praca i czas) za nasze pieniadze (każą sobie słono płacić za odbiór), a my się na to godzimy, bo inaczej, jak nas straszą, zginiemy zasypani pod zwałami własnych śmieci, a przecież każdy się tego boi, więc "płacze" i płaci. Ja uważam tak, że jeśli mamy płacić, to ok, ale tylko za sam wywóz, a segregację, to niech sami sobie robią poprzez wynajęte firmy recyklingowe. Jeśli ma być PRZYMUSOWA segregacja, to powinien być uwzględniony zwrot kosztów za wykonaną pracę stracony czas i "towar śmieciowy" do dalszego wykorzystania! Trzeba jednak przyznać, że nieźle to ktoś sobie wymyślił, żeby mieć w kapitalistycznym systemie darmowych pracowników z uzależnionych od siebie mieszkańców.
Wszyscy dajemy robić się w przysłowiowego "WAŁA"!!! Każdego roku wmawia się nam, że trzeba segregować śmieci (i ja to rozumiem i popieram), a jeśli będziemy to robić, to opłaty za nie mają być (będą) mniejsze, a tu po każdym minionym roku problem wieloprocentowych (czasem wręcz KOSMICZNYCH) podwyżek znowu wraca jak bumerang. Ludzie, przecież to jest jakaś zmowa. To jest ewidentny SZANTAŻ i WYŁUDZANIE od nas pieniędzy!!! Kto to kurna bilansuje i kto to kontroluje? Proszę zauważyć, że segregując swoje śmieci (nawet wstępnie - a z rok... rozwiń
Avatar
Kc / 19 listopada 2019 r. o 16:52
+2
Zapomnialem dodac, ze w gminie rzadzi wredna pisiora. Co wy na to?
Avatar
Kc / 19 listopada 2019 r. o 16:42
+4
W gminie Wysokie 20 zl na kwartat nie ma spadochroniarzy za 2 osoby.
Zobacz wszystkie komentarze 47

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 4 grudnia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 4 grudnia 2020 r.

Liga Europy. Porażka Lecha Poznań w Lizbonie

Liga Europy. Porażka Lecha Poznań w Lizbonie

Lech Poznań przegrał na Stadionie Światła w Lizbonie z tamtejszą Benficą aż 0:4 i stracił jakiekolwiek szanse na awans do fazy pucharowej Ligi Europy

ME piłkarek ręcznych. Norwegia pokonała Polskę 35:22

ME piłkarek ręcznych. Norwegia pokonała Polskę 35:22

W swoim pierwszym meczu mistrzostw Europy piłkarek ręcznych Polska nie miała większych szans w starciu z Norwegią. Do przerwy walka była w miarę wyrównana, ale po zmianie stron faworytki odjechały Biało-Czerwonym i ostatecznie wygrały aż 35:22.

Nie działa ani metoda "na trawnik" ani "na żywopłot". Kierowcy uparcie tu parkują

Nie działa ani metoda "na trawnik" ani "na żywopłot". Kierowcy uparcie tu parkują

Świeżo posadzony żywopłot, chociaż taką miał spełnić rolę, nie powstrzymał kierowców przed dzikim parkowaniem na skraju pl. Kaczyńskiego. Wcześniej zastawiany był tutaj chodnik, później autami niszczony był trawnik, a teraz kierowcy zaczynają rozjeżdżać krzewy.

Afera respiratorowa. Gdzie jest sprzęt za miliony od firmy E&K?

Afera respiratorowa. Gdzie jest sprzęt za miliony od firmy E&K?

– Sprzęt w dużej części jest w Polsce, ale Ministerstwo Zdrowia nie chce go odebrać – twierdzi prezes kontrowersyjnej firmy E&K z Lublina. Sąd Okręgowy w Warszawie właśnie postanowił, że spółka ma zwrócić resortowi 70 mln zł za respiratory, których nie dostarczyła.

Wielki diabelski młyn stanął w Lublinie i za diabły nikt nie wie, jakim prawem
galeria

Wielki diabelski młyn stanął w Lublinie i za diabły nikt nie wie, jakim prawem

30-metrowy diabelski młyn pojawił się na Błoniach obok Zamku. Problem w tym, że ustawiono go bez pozwolenia konserwatora zabytków, który zapewnia, że takiej zgody nawet nie by nie wydał, bo konstrukcja przytłacza widok na Stare Miasto. Konserwator zapowiada również, że wyda nakaz usunięcia obiektu .

Zastal Enea BC – Pszczółka Start Lublin 90:75. Zbyt duże osłabienia
film

Zastal Enea BC – Pszczółka Start Lublin 90:75. Zbyt duże osłabienia

Pszczółka Start Lublin wystąpiła w Zielonej Górze w mocno osłabionym składzie. Porażka z mistrzami Polski 75:90 nie jest więc wielkim powodem do narzekań.

Proszą o meble do szpitala w Lublinie, który powstaje za miliony złotych
galeria

Proszą o meble do szpitala w Lublinie, który powstaje za miliony złotych

Nie będzie internetowej zbiórki mebli wypoczynkowych dla medyków ze szpitala tymczasowego w Lublinie. - Inicjatywa spotkała się z krytyką i została wycofana - poinformowała rzeczniczka wojewody lubelskiego.

Za śmieci od zużytej wody? Kolejne lubelskie miasto chce zmienić stawki

Za śmieci od zużytej wody? Kolejne lubelskie miasto chce zmienić stawki

Głosu ośmiu radnych potrzeba, by od 1 stycznia mieszkańcy płacili za śmieci w powiązaniu ze zużyciem wody. Władze miasta przekonują, że to konieczność. W tajemniczy sposób ubywa mieszkańców regulujących opłaty, śmieci przybywa a zużycie wody jest, jakie było. Rada miasta obraduje w piątek

Wypadek na trasie Lublin – Kraśnik. Jedna osoba ranna

Wypadek na trasie Lublin – Kraśnik. Jedna osoba ranna

Jedna osoba została ranna w wypadku w miejscowości Strzeszkowice Duże. Droga w tym miejscu jest zablokowana.

GastroChallenge. Żeby ratować restauracje, zamawiają na wynos i nominują kolejnych

GastroChallenge. Żeby ratować restauracje, zamawiają na wynos i nominują kolejnych

Zamawiają jedzenie na wynos w miejscowych restauracjach, zamieszczają zdjęcia posiłków na Facebooku i „nominują” do tego samego kolejne firmy, instytucje i osoby prywatne. Tak lokalnej branży gastronomicznej pomagają mieszkańcy Lubartowa .

Polski Cukier Avia zagra w Kluczborku, a LUK Politechnika podejmuje KPS Siedlce

Polski Cukier Avia zagra w Kluczborku, a LUK Politechnika podejmuje KPS Siedlce

LUK Politechnika Lublin zagra w sobotę o godzinie 20 z KPS Siedlce. Dwie godziny wcześniej na boisko wyjdą siatkarze Polskiego Cukru Avia Świdnik w spotkaniu wyjazdowym z Kluczborku.

Jednego złapali, ale na wolności pozostaje 7 potężnych byków

Jednego złapali, ale na wolności pozostaje 7 potężnych byków

Jeśli zobaczysz - nie podchodź, nie łap na własną rękę, zwierzęta mogą być niebezpieczne – apeluje policja. Z jednego z gospodarstw uciekło 8 byków. 7 pozostaje na wolności.

Wmawiała, że potrzebuje pieniędzy na szczepionkę przeciw Covid. Szuka jej policja

Wmawiała, że potrzebuje pieniędzy na szczepionkę przeciw Covid. Szuka jej policja

Policja szuka kobiety, która od 80-latki wyłudziła kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oszustka podała się za koleżankę wnuczki, która pilnie potrzebuje pieniędzy na zakup szczepionki przeciw Covid-19, aby rzekomo ratować życie swych ciężko chorych rodziców.

30. Mikołajki Folkowe z Lublina lecą w kosmos. Zobacz jak powstaje scenografia
Zdjęcia
galeria

30. Mikołajki Folkowe z Lublina lecą w kosmos. Zobacz jak powstaje scenografia

Studenci Wydziału Artystycznego UMCS odlecieli w kosmos. I to dosłownie. Kończą pracę nad scenografią Mikołajków Folkowych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.