Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

19 listopada 2019 r.
9:59

Opłaty za śmieci. Takich podwyżek jeszcze nie było. W wielu miastach zapłacimy więcej

83 47 A A
Od stycznia gminy muszą osiągnąć 50 proc. recyklingu odpadów. Takie wymogi narzuciła Unia Europejska. Obecnie poziom recyklingu w miastach waha się w okolicach 20-30 proc.
Od stycznia gminy muszą osiągnąć 50 proc. recyklingu odpadów. Takie wymogi narzuciła Unia Europejska. Obecnie poziom recyklingu w miastach waha się w okolicach 20-30 proc. (fot. Maciej Kaczanowski/ archiwum)

Zamość wprowadził absolutny obowiązek segregacji, a Włodawa drastycznie podnosi stawkę tym co nie segregują. Gminy na różne sposoby próbują sobie radzić z rosnącymi cenami za odbiór śmieci. W przyszłym roku zapłacimy sporo więcej prawie w każdym mieście

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Wpływ na tę sytuację mają głównie czynniki zewnętrzne, niezależne od miasta czy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. To m.in. wzrost minimalnego wynagrodzenia czy opłaty środowiskowe – tłumaczy Marta Lackorzyńska - Szerafin rzecznik prasowy Urzędu Miasta Zamość, zapytana o wzrost opłat za śmieci.

Podobnie tłumaczą się urzędnicy w innych miastach województwa, które od 1 stycznia będą naliczać opłaty po nowemu.
– Koszty wzrosły i musimy to zbilansować – przekonuje prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk.

Dodatkowo od stycznia gminy muszą osiągnąć 50 proc. recyklingu odpadów. Takie wymogi narzuciła Unia Europejska. Obecnie poziom recyklingu w miastach waha się w okolicach 20-30 proc.

Niesegregowane na cenzurowanym

Niektóre miasta zdecydowały się na wprowadzenie obowiązku segregacji śmieci. Tak zrobił m.in. Zamość. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy podwyżek unikną. Miesięczna opłata wzrośnie z 11,50 zł za osobę w domach jednorodzinnych i 10,50 zł w blokach do 16 zł.

Z kolei władze Włodawy zdecydowały się na drastyczne podwyżki za śmieci niesegregowane. Obecnie opłata ta wynosi 18 zł od osoby, a według prognoz urzędu ma wzrosnąć, aż o 300 proc. Opłata za segregację również wzrośnie – z 10 do 18 zł.

Żeby płacił każdy

Od 1 stycznia w Białej Podlaskiej zmieni się system naliczania opłat. Mieszkańcy nie będą już płacić do osoby, ale od ilości zużytej wody. Opłata będzie iloczynem zużytej wody z danej nieruchomości (średnia z poprzedniego roku) i kwoty 5,20 zł (miesięcznie). Do tej pory każdy, kto segregował płacił 8 zł miesięcznie, a kto tego nie robił – 20 zł.

Uszczelnić system miała też aplikacja, która od roku działa w Świdniku. Chodzi o wykrywanie osób, które zadeklarowały, że będą segregować, ale tego nie robiły. W zeszłym roku sekretarz miasta Ewa Jankowska obiecywała, że jak aplikacja będzie dobrze działać to opłaty zostaną obniżone. Jednak tu również podwyżka. Świdniccy urzędnicy szacują, że opłata wzrośnie o 20-30 proc.

Drożej w Puławach, Radzyniu, Kraśniku

Miesięczna opłata za wywóz śmieci w Puławach ma wzrosnąć w przyszłym roku nawet o 40 proc. – do ok. 20 zł od osoby. W Chełmie nowy regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta nie określa nowych stawek za wywóz odpadów, ale prace nad nową uchwałą trwają.

Podobnie jak w Radzyniu Podlaskim. – Podwyżki będą. Jeszcze nie wiadomo jak duże – mówi Informuje Wydział Zarządzania Mieniem Komunalnym.

Wzrostu opłat za śmieci muszą spodziewać się równie mieszkańcy Biłgoraja, Kraśnika czy Łukowa. Według nieoficjalnych informacji w Łukowie podwyżka mogłaby sięgnąć nawet 70 proc.

Lublin, Łęczna i Lubartów bez zmian

Podwyżek nie będzie w Łęcznej oraz najprawdopodobniej w Lubartowie.

Planów podnoszenia opłat na razie nie ma też w Lublinie. Mieszkańcy budynków wielorodzinnych, którzy zadeklarowali segregację płacą 21 zł, jeśli żyją w pojedynkę, 41 zł w gospodarstwach dwuosobowych lub 63 zł w większych. W przypadku zabudowy jednorodzinnej stawki wynoszą 45 zł w gospodarstwach jednoosobowych, 60 zł w dwuosobowych i 75 zł w większych. Opłaty naliczane osobom, które nie segregują śmieci, są dwukrotnie większe.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 47

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kirk / 19 listopada 2019 r. o 10:30
Śmieci. Największe oszustwo samorządowców ostatnich lat! Oddajemy surowiec, SUROWIEC(!!!) posegregowany, oddzielony od tego, co faktycznie jest odpadem i jeszcze musimy płacić naprawdę duże pieniądze by ktoś sobie ten surowiec wziął i jeszcze go sprzedał z zarobkiem. Czym jest papier oddzielony od innych odpadów? Surowcem za który przetwórcy tego papieru płacą pieniądze! Szkło? Jest, jak się nie mylę, jeden zakład w Polsce przetwarzający który odbiera każdą ilość! O plastiku i metalu nawet nie wspomnę bo trzeba być kretynem aby tego nie wiedzieć. Śmieci to żyła złota dla firm z tej branży bo dostają kasę dwa razy!!! Raz od Nas, drugi raz od odbiorców. Szczerze to mam gdzieś tą całą segregację właśnie dlatego że muszę się tak trudzić (mieć cztery pojemniki) i jeszcze za to płacić. Niech się trudzą ci, co na tym zarabiają. Ja po podwyżce wyrzucam wszystko do jednego wora z małym wyjątkiem - plastik i metal sprzedaję sam, nie wyrzucam za darmochę. Dziękuję za wypowiedź.
Śmieci. Największe oszustwo samorządowców ostatnich lat! Oddajemy surowiec, SUROWIEC(!!!) posegregowany, oddzielony od tego, co faktycznie jest odpadem i jeszcze musimy płacić naprawdę duże pieniądze by ktoś sobie ten surowiec wziął i jeszcze go sprzedał z zarobkiem. Czym jest papier oddzielony od innych odpadów? Surowcem za który przetwórcy tego papieru płacą pieniądze! Szkło? Jest, jak się nie mylę, jeden zakład w Polsce przetwarzający który odbiera każdą ilość! O plastiku i metalu nawet nie wspomnę bo trzeba być kretynem aby tego n... rozwiń
Avatar
Głupi naród / 19 listopada 2019 r. o 20:27
Wszyscy dajemy robić się w przysłowiowego "WAŁA"!!! Każdego roku wmawia się nam, że trzeba segregować śmieci (i ja to rozumiem i popieram), a jeśli będziemy to robić, to opłaty za nie mają być (będą) mniejsze, a tu po każdym minionym roku problem wieloprocentowych (czasem wręcz KOSMICZNYCH) podwyżek znowu wraca jak bumerang. Ludzie, przecież to jest jakaś zmowa. To jest ewidentny SZANTAŻ i WYŁUDZANIE od nas pieniędzy!!! Kto to kurna bilansuje i kto to kontroluje? Proszę zauważyć, że segregując swoje śmieci (nawet wstępnie - a z roku na rok przybywa coraz więcej pojemników i wymogów z tym związanych) wykonujecie PRACĘ ZA DARMO na rzecz ich odbiorcy (za którą on musiałby dodatkowo zapłacić swoim pracownikom) i dodatkowo jeszcze mu płacicicie, żeby "łaskawie" je od was odebrał. A "TE ŚMIECI" (oprócz tego co ma zgnić), to jest dla niego cenny TOWAR (czyli tzw. surowce wtórne), który po wyselekcjonowaniu, odzyskaniu i odpowiej obróbce dalej się sprzedaje (czyli papier, plastik - tworzywa sztuczne, szkło, metale zwykłe a nawet szlachetne) i na którym się zarabia spore pieniadze. Po prostu ktoś robi kasę na naszych segregowanych śmieciach, naszym kosztem (włożona praca i czas) za nasze pieniadze (każą sobie słono płacić za odbiór), a my się na to godzimy, bo inaczej, jak nas straszą, zginiemy zasypani pod zwałami własnych śmieci, a przecież każdy się tego boi, więc "płacze" i płaci. Ja uważam tak, że jeśli mamy płacić, to ok, ale tylko za sam wywóz, a segregację, to niech sami sobie robią poprzez wynajęte firmy recyklingowe. Jeśli ma być PRZYMUSOWA segregacja, to powinien być uwzględniony zwrot kosztów za wykonaną pracę stracony czas i "towar śmieciowy" do dalszego wykorzystania! Trzeba jednak przyznać, że nieźle to ktoś sobie wymyślił, żeby mieć w kapitalistycznym systemie darmowych pracowników z uzależnionych od siebie mieszkańców.
Wszyscy dajemy robić się w przysłowiowego "WAŁA"!!! Każdego roku wmawia się nam, że trzeba segregować śmieci (i ja to rozumiem i popieram), a jeśli będziemy to robić, to opłaty za nie mają być (będą) mniejsze, a tu po każdym minionym roku problem wieloprocentowych (czasem wręcz KOSMICZNYCH) podwyżek znowu wraca jak bumerang. Ludzie, przecież to jest jakaś zmowa. To jest ewidentny SZANTAŻ i WYŁUDZANIE od nas pieniędzy!!! Kto to kurna bilansuje i kto to kontroluje? Proszę zauważyć, że segregując swoje śmieci (nawet wstępnie - a z rok... rozwiń
Avatar
Podpis(opcjonalnie) / 19 listopada 2019 r. o 13:06
Zajmujemy się sprawą śmieci od złej strony. Po pierwsze wprowadzić w calej Unii jeden wzór butelki na piwo i ma być zwrotna. Po drugie obciązyć producentów za produkcję plastikowych śmieci sprzedawanych w sklepach, tak zeby się nie opłacało wszystkiego pakowac w plastik. Wprowadzić butelki plastikowe zwrotne i w kazdym sklepie wielkopowierzchniowym skup butelek zwrotnych...tyle ...Po pierwsze nie produkuj,po drugie nie kupuj, po trzecie nie wyrzucaj
Avatar
Banaś/pokoiki na h / 19 listopada 2019 r. o 10:30
Wszystkie chcą zarabiać godnie i te od śmieci to trzeba im zapłacić za usługi na poziomie o tak trzeba. Tylko PO-śmietniki plują jadem i na rząd nadają" To nie są białe kołnierzyki chamy i okradające Polaków szumowiny co sprzątają i robią ojczyznę czystą! A tak na prawdę to głupie nie kumate są i wrogo nastawieni do kraju naszego!
 Oczywiście, że tak. Nowa władza nie podnosi podatków, tylko podnosi daniny. Nowa władza nie kradnie tylko dostaje samochody od bezdomnych i zmarłych. Nie oszukuje w oświadczeniach majątkowych, tylko dostaje chwilowej amnezji i dlatego zapomina wpisać nieruchomości warte po kilka mln zł. Nowa władza nie szuka rozpaczliwe pieniędzy na spełnianie kolejnych obietnic wyborczych, tylko chce by ci od śmieci zarabiali godnie, stąd kilkusetprocentowe podwyżki opłat za składowanie odpadów które trafiają bezpośrednio do Ministerstwa Środowiska.
 Oczywiście, że tak. Nowa władza nie podnosi podatków, tylko podnosi daniny. Nowa władza nie kradnie tylko dostaje samochody od bezdomnych i zmarłych. Nie oszukuje w oświadczeniach majątkowych, tylko dostaje chwilowej amnezji i dlatego zapomina wpisać nieruchomości warte po kilka mln zł. Nowa władza nie szuka rozpaczliwe pieniędzy na spełnianie kolejnych obietnic wyborczych, tylko chce by ci od śmieci zarabiali godnie, stąd kilkusetprocentowe podwyżki opłat za składowanie odpadów które trafiają bezpośrednio do Ministerstwa Śro... rozwiń
Avatar
bn / 19 listopada 2019 r. o 11:24
w Szwecji nie płaci się za odbiór śmieci, firmy odbierajace zarabiaja na odsprzedazy wyselekcjonowanych odpadów, plastik, złom, szkło a u nas musisz jeszcze umyc opakowanie i zaplacic za odbiór czegos co potem odsprzedaja, to się nazywa zmysł handlowy
Avatar
reksio / 19 listopada 2019 r. o 11:31
Chcieliście Platforma Obywatelska to macie
 Towarzyszu trollu, polska język trudna język? W Chełmie i Puławach rządzi PiS i tam stawki za śmieci też idą ostro w górę ale jak mniemam i na to partyjna centrala znajdzie jakieś wytłumaczenie. Wina Tuska i już!
Avatar
Gość / 19 listopada 2019 r. o 11:15
U mnie przed wieżowcem stoją pojemniki na papier a i tak jakieś bałwany do pojemnika na plastik i metal wrzucają kartony po pizzy, po meblach, sprzęcie RTV itd. Drugi rok segregacji, opisy na pojemnikach a jacyś kretyni niweczą cały trud segregacji większości mieszańców!!!! Moim zdaniem opłaty za niesegregowanie powinny być nawet 10 razy wyższe niż za segregowanie. Przyłapać takiego imbecyla co wrzuca jak popadnie i dowalić mu roczną opłatę za niesegregowane śmieci.
Avatar
Wojtek / 19 listopada 2019 r. o 10:23
Wspaniałe wiadomości. Cieszę się, że będę mógł się zrzucić na nową hulajnogę dla Brajanków i innych patoli.
Avatar
lublinka / 19 listopada 2019 r. o 11:40
Nie musi być drożej, wystarczy na osiedlach domków odbierać bio co trzy tygodnie w sezonach poza letnim, bo aż tyle się śmieci organicznych nie produkuje, żeby co tydzień śmieciara odbierała. Szkło wystarczy odbierać raz w miesiącu, papier też, bo ogromnych ilości z przeciętnego gospodarstwa nie ma. Ponadto fajnie by było, gdyby śmieciarki zwiedziły osiedle raz, a nie co tydzień- myślę o pustych, bezsensownych przejazdach w dni, w których odbioru śmieci nie ma w grafiku, a oni jeżdżą.
Avatar
Gość / 19 listopada 2019 r. o 10:20
Teraz zabijają samorząd. Urzędowa opłata marszałkowska za składowanie 1 tony odpadów wzrosła z 15 zł do 270 zł. Bez komentarza: 2007 - 15,71 zł, 2012 - 68,04 zł, 2018 - 140 zł, 2019 - 170 zł, 2020 - 270 zł.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2020 r. o 19:21
Banda oszustów rzygać się już chce w tym Kraju
Avatar
Mona / 1 stycznia 2020 r. o 21:52
Kirk napisałeś szczerą prawdę!Za co my mamy płacić skoro oddajemy posegregowane surowce gotowe do sprzedaży!Polska to chory kraj!Dlaczego społeczeństwo milczy i pozwala się tak okradać?
Avatar
olo / 5 grudnia 2019 r. o 08:01
W ch....ja lecicie z tymi opłatami. Jak można podnosić o 40%???? Pensje tak k-wa nie rosną!!! Dziadostwo..... Pierdolę, jadę no Norwegii. Przynajmniej zarobię. I nie wracam.
Avatar
ja wiem / 21 listopada 2019 r. o 09:08
bo ma rok na dostosowanie uchwał do ustawy i wprowadzenie stosownych rozwiązań!!!?
Avatar
Dora / 20 listopada 2019 r. o 21:49
Dlaczego w Białej Podlaskiej wbrew ustawowemu obowiązkowi nie wprowadzono ulgi dla osób kompostujacych odpady. Dlaczego przyjęto za podstawę wodę zużyta w roku poprzednim. W życiu nie oddałam jednego listka miastu. Od grudnia zostane sama, syn się ożenił i synowa mają zamiar się wyprowadzic lada chwila, a córka wyjechała na studia do Warszawy. Dlaczego mam płacić z nędznej emerytury po 40 latach ciężkiej pracy za coś co sama kompostuję i za 4 osoby, chociaż będę w przyszłym roku sama. Czy to jest uczciwe.
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 r. o 19:20
W Kraśniku żadnych podwyżek nie będzie! My tu mamy radnego Kurka, który o to się POstara. Co prawda jako .Nowoczesny wrzeszczał miesiącami z banerów, że woda w Kraśniku za droga i walczył o dobre imię armii czerwonej, ale to utorowało mu drogę do comiesięcznej, dodatkowej, nieopodatkowanej pensyjki. I się chłopu tak sPOdobało, że nawet POsłem być zapragnął!
Avatar
Ewa / 20 listopada 2019 r. o 11:45
Lawinowe podwyżki opłat za śmieci to wynik ustaw i rozporządzeń wprowadzonych przez PiS. Najpierw Jan Szyszko wprowadził rozporządzenie o segregacji na 5 podstawowych i kilka dodatkowych frakcji. Nie musiał tyle, bo Unia Europejska wymagała jedynie odpowiedniego % segregacji. Ceny usług w przetargach drastycznie wzrosły. Z kolei w ustawie wpisano, że gmina ma pobierać od mieszkańców tyle ile płaci firmom. Kolejnym ciosem w koszty jest lawinowe podnoszenie przez Ministra Środowiska opłaty środowiskowej za tonę śmieci niesegregowanych (po kilkadziesiąt % rocznie).
Avatar
Głupi naród / 19 listopada 2019 r. o 20:27
Wszyscy dajemy robić się w przysłowiowego "WAŁA"!!! Każdego roku wmawia się nam, że trzeba segregować śmieci (i ja to rozumiem i popieram), a jeśli będziemy to robić, to opłaty za nie mają być (będą) mniejsze, a tu po każdym minionym roku problem wieloprocentowych (czasem wręcz KOSMICZNYCH) podwyżek znowu wraca jak bumerang. Ludzie, przecież to jest jakaś zmowa. To jest ewidentny SZANTAŻ i WYŁUDZANIE od nas pieniędzy!!! Kto to kurna bilansuje i kto to kontroluje? Proszę zauważyć, że segregując swoje śmieci (nawet wstępnie - a z roku na rok przybywa coraz więcej pojemników i wymogów z tym związanych) wykonujecie PRACĘ ZA DARMO na rzecz ich odbiorcy (za którą on musiałby dodatkowo zapłacić swoim pracownikom) i dodatkowo jeszcze mu płacicicie, żeby "łaskawie" je od was odebrał. A "TE ŚMIECI" (oprócz tego co ma zgnić), to jest dla niego cenny TOWAR (czyli tzw. surowce wtórne), który po wyselekcjonowaniu, odzyskaniu i odpowiej obróbce dalej się sprzedaje (czyli papier, plastik - tworzywa sztuczne, szkło, metale zwykłe a nawet szlachetne) i na którym się zarabia spore pieniadze. Po prostu ktoś robi kasę na naszych segregowanych śmieciach, naszym kosztem (włożona praca i czas) za nasze pieniadze (każą sobie słono płacić za odbiór), a my się na to godzimy, bo inaczej, jak nas straszą, zginiemy zasypani pod zwałami własnych śmieci, a przecież każdy się tego boi, więc "płacze" i płaci. Ja uważam tak, że jeśli mamy płacić, to ok, ale tylko za sam wywóz, a segregację, to niech sami sobie robią poprzez wynajęte firmy recyklingowe. Jeśli ma być PRZYMUSOWA segregacja, to powinien być uwzględniony zwrot kosztów za wykonaną pracę stracony czas i "towar śmieciowy" do dalszego wykorzystania! Trzeba jednak przyznać, że nieźle to ktoś sobie wymyślił, żeby mieć w kapitalistycznym systemie darmowych pracowników z uzależnionych od siebie mieszkańców.
Wszyscy dajemy robić się w przysłowiowego "WAŁA"!!! Każdego roku wmawia się nam, że trzeba segregować śmieci (i ja to rozumiem i popieram), a jeśli będziemy to robić, to opłaty za nie mają być (będą) mniejsze, a tu po każdym minionym roku problem wieloprocentowych (czasem wręcz KOSMICZNYCH) podwyżek znowu wraca jak bumerang. Ludzie, przecież to jest jakaś zmowa. To jest ewidentny SZANTAŻ i WYŁUDZANIE od nas pieniędzy!!! Kto to kurna bilansuje i kto to kontroluje? Proszę zauważyć, że segregując swoje śmieci (nawet wstępnie - a z rok... rozwiń
Avatar
Kc / 19 listopada 2019 r. o 16:52
Zapomnialem dodac, ze w gminie rzadzi wredna pisiora. Co wy na to?
Avatar
Kc / 19 listopada 2019 r. o 16:42
W gminie Wysokie 20 zl na kwartat nie ma spadochroniarzy za 2 osoby.