Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

1 listopada 2012 r.
10:59
Edytuj ten wpis

Wszystkich Świętych w Lublinie i regionie (relacja)

0 7 A A
Cmentarz na Majdanku. - Po godzinie oczekiwania, dalej stoimy w tym samym miejscu - napisał do nas C
Cmentarz na Majdanku. - Po godzinie oczekiwania, dalej stoimy w tym samym miejscu - napisał do nas C

Dziś dzień Wszystkich Świętych. Wokół cmentarzy w Lublinie i woj. lubelskim mogą tworzyć się korki. Policjanci apelują do kierowców o rozwagę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Swoje zdjęcia i relacje możecie wysyłać na adres dziennik.wschodni@gmail.com

Godz. 17:30

Dzień Wszystkich Świętych mija nadzwyczaj spokojnie na drogach woj. lubelskiego. Od południa nie było żadnych wypadków.

Dobiegają końca dzisiejsze kwesty na cmentarzach. W Lublinie już teraz wiadomo, że udało się zebrać co najmniej 30 tys. zł na renowację zabytków cmentarza przy ul. Lipowej.

Dokładne liczenie zacznie się jednak po godz. 19, a wolontariusze będą zbierali pieniądze jeszcze przez trzy następne dni (do niedzieli włącznie).

Godz. 16:20

Jak informuje policja, na drogach jest spokojnie, ale okolice największych cmentarzy w Lublinie nadal mogą być zakorkowane.

Godz. 15:30

Chociaż pogoda się pogorszyła, na cmentarzach cały czas trwają kwesty. W Lublinie wolontariusze zebrali już ok. 20 tys. zł na odnawianie zabytków z cmentarza przy ul. Lipowej.

Podobne kwesty trwają też w innych miastach. Wśród nich jest m. in. Tomaszów Lubelski. Pieniądze do puszek zbiera tam ok. 50 wolontariuszy. Dziś będą kwestować do godz. 18. W mniejszym zakresie zbiórka będzie prowadzona także jutro od godz. 9 do 13. Rano przekonamy się także, ile pieniędzy na odnawianie żołnierskich grobów udało się tutaj zgromadzić.

Godz. 14:24 Dostajemy sygnały od Czytelników, że wyjazd z okolic cmentarza na Majdanku w Lublinie jest bardzo utrudniony. - Po godzinie oczekiwania, dalej stoimy w tym samym miejscu - napisał do nas jeden z kierowców.

Policja informuje, że na Drodze Męczenników Majdanka korek sięga od cmentarza aż do skrzyżowania z ul. Krańcową. Na miejsce jadą kolejni policjanci, żeby pomóc w rozładowywaniu ruchu.

Godz. 13:13 W okolicach lubelskich cmentarzy jest coraz tłoczniej. Fotoreportaż z nekropolii przy ul. Lipowej w Lublinie.

Godz. 13.04 Do nieszczęśliwego wypadku doszło dziś w nocy w okolicach cmentarza w Niedrzwicy Kościelnej. Ciężko poparzony mężczyzna został przewieziony do szpitala w Łęcznej.

Godz. 12:12 Przed godz. 12 na obwodnicy Lubartowa zderzyły się nissan i audi. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policji, jeden z kierujących wymusił pierwszeństwo przejazdu. Do szpitala, na badania zabrane zostały 4 osoby. Ruch odbywa się wahadłowo.

Godz. 11:30 Sytuacja na lubelskich cmentarzach.

Al. Andersa:
Przed południem większych korków przy cmentarzu nie było, ale brakowało już miejsc do parkowania. Samochody zastawiły okoliczne trawniki. Przy przejściach dla pieszych ruchu pilnowali policjanci.
Przy wejściach na cmentarz kwestują wolontariusze Hospicjum Dobrego Samarytanina. Można ich spotkać także przy innych cmentarzach w Lublinie.

Ul. Walecznych
Aż do świateł przy skrzyżowaniu z al. Andersa nie ma żadnych utrudnień. Samochody zatrzymują się tylko na czerwonym świetle, żeby przepuścić pieszych. Trawniki wzdłuż ulicy zamieniły się w parking.

Cmentarz przy ul. Lipowej
Ciasno na chodniku po stronie cmentarza. Przejście utrudniają gęsto rozstawione stoiska z kwiatami i zniczami. Przy wejściach można spotkać kwestujących wolontariuszy.

Wśród nich jest wielu, którzy zbierają datki na ratowanie zabytkowych nagrobków na cmentarzu. Kwestę i akcję odnawiania nagrobków organizuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Lublina. – Sporo osób zatrzymuje się przy nas. W ciągu godziny datki wrzuca ok. dziesięciu osób. Mam już chyba sto złotych w puszce – mówił przed południem siedemnastoletni wolontariusz Aleksander.

– Ludzi jest mniej więcej tyle samo, co w poprzednich latach. Ja kwestuje już po raz trzeci, bo lubię pomagać – dodaje 16-letni Hubert.

Ile jest w tym roku takich osób? – Bardzo dużo. Zgłosiło się ponad 250 osób z tym, że ok. 180 z nich to uczniowie trzech lubelskich szkół: Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 11 i XXII Liceum Ogólnokształcącego – mówi Stanisław Santarek, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina.
– Przez szereg lat uczestniczyło w kweście także IX LO. W tym roku się nie zgłosiło, ale za to z Gimnazjum nr 1 jest aż 70 osób, w tym chyba 12 wychowawców. Przyszli więc gremialnie – mówi Santarek.

Do godziny udało się zebrać i przeliczyć ok. 2600 zł, ale kwesta będzie trwała do niedzieli włącznie, każdego dnia od godziny 8 do 19.

W ubiegłym roku udało się zebrać w ten sposób ponad 73 tys. zł i odnowić siedem nagrobków (koszt tych prac wyniósł 83 tys. zł). Do odnowienia w 2013 r. wytypowano pięć nagrobków z sekcji 5a cmentarza przy ul. Lipowej. To nagrobki pochodzące z pierwszej połowy XIX wieku. Koszt ich konserwacji może wynieść ok. 93 tys. zł.

Godz. 11:15 Ruch przy puławskich cmentarzach jest duży, ale kierowcy w godzinach porannych bez trudu znajdowali miejsca parkingowe. W godzinach szczytu ruchem kierować będą policjanci. Więcej informacji: Wszystkich Świętych w Puławach.


Już od środy nad bezpieczeństwem podróżujących czuwają policjanci w ramach akcji "Znicz 2012". Tylko w środę na drogach woj. lubelskiego doszło do 5 wypadków, w których obrażenia odniosło 5 osób. Ofiary wypadków to osoby piesze.

- Odnotowaliśmy także 87 kolizji drogowych Nie obyło się także bez amatorów jazdy na podwójnym gazie. Policjanci podczas kontroli drogowych ujawnili 13 nietrzeźwych kierujących - relacjonuje Renata Laszczka-Rusek z biura prasowego KWP w Lublinie.

Do dwóch wypadków doszło w powiecie chełmskim. W środę rano przy ul. Szpitalnej w Chełmie kierujący samochodem peugeot potrącił pieszą. 76-letnia kobieta przechodziła przez jezdnię na przejściu dla pieszych. Mieszkanka Chełma doznała obrażeń nogi.

Do kolejnego wypadku doszło w miejscowości Ochoża. Obrażeń ciała doznał pieszy mężczyzna. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, został potrącony przez kierującego samochodem marki renault. Kierowca auta był trzeźwy, natomiast 43-letni pieszy miał ponad 3 promile alkoholu.

W Niemcach kierujący samochodem bmw również na przejściu dla pieszych potrącił 79-letnią kobietę. Piesza z obrażenia nogi została przewieziona do szpitala.

W miejscowości Rusiły w powiecie parczewskim ranna został także piesza. Jak wstępnie ustalili policjanci kierujący mercedesem podczas cofania najechał na idącą poboczem 74-letnią mieszkankę gm. Podedwórze. Ranna z obrażeniami ręki oraz twarzy została zabrana do szpitala.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
abc / 1 listopada 2012 o 19:17
0
Ja byłem około 16 na Majdanku i muszę pochwalić MPK, naprawdę tak sprawnie i szybko pod sam cmentarz chyba pierwszy raz od wielu lat dotarłem, a i z powrotem pomimo dużej ilości ludzi nie było większego problemu. Ruch w obrębie cmentarza też wyjątkowo dobrze był zorganizowany.
Avatar
antydebil / 1 listopada 2012 o 17:51
0
[quote name='Kamasznik.' timestamp='1351775572' post='689176']
Sa w Lublinie ludzie, dla ktorych auto nie jest czyms wyjatkowym i na pokaz, bo zawsze mieli te przyslowiowe cztery kolka.
Oni wiedza, jak i kiedy z niego korzystac. Inaczej natomiast jest z pseudoswiatowcami, ktorzy nie umieja uszanowac naszej wspolnej wlasnosci i stawiaja swoje skorupy gdzie tylko dostrzega odrobine wolnej powierzchni.
Taka to juz roznica pomiedzy Toba, a osoba, do ktorej postu sie odniosles!
Wielkosc ludzi poznajemy po malych czynach!
[/quote]
Gościu zamiast swoim samochodem pojechał taxi, czyli nie zmieniło to ilości pojazdów w ruchu pod cmentarzami ( pusty gest). A zatem swoim zachowaniem nie przyczynił sie do miejszenia korków! Wyjasnij zatem w czym jest taki wyjątkowy???
[quote name='Kamasznik.' timestamp='1351775572' post='689176']
Sa w Lublinie ludzie, dla ktorych auto nie jest czyms wyjatkowym i na pokaz, bo zawsze mieli te przyslowiowe cztery kolka.
Oni wiedza, jak i kiedy z niego korzystac. Inaczej natomiast jest z pseudoswiatowcami, ktorzy nie umieja uszanowac naszej wspolnej wlasnosci i stawiaja swoje skorupy gdzie tylko dostrzega odrobine wolnej powierzchni.
Taka to juz roznica pomiedzy Toba, a osoba, do ktorej postu sie odniosles!
Wielkosc ludzi po... rozwiń
Avatar
Lubelak / 1 listopada 2012 o 14:34
0
jasna sprawa z 4 kółkami, ale rozwiń temat "pseudoswiatowców", czyjej własności,po to zawsze są wyznaczane dodatkowe miejsca parkingowe, torszę chyba pomieszałeś, dlaczego ktoś ma mi mówić że mam jechać MPK jeśli wolę pojechać autem, chłopie!!! zaprzeczyłeś sam sobie,kiedy odpisałem moja myśl brzmiała tak (stać Cię na taxi to jedź,ponieważ taniej wg. mnie wychodzi własnym autem) a Ty dywagujesz nad stawianiem pojazdów w miejscach do tego nie przeznaczonych o których wogóle nie pisałem. Pozdrawiam
Avatar
Kamasznik. / 1 listopada 2012 o 14:12
0
[quote name='Lubelak' timestamp='1351773730' post='689166']
i co z tego wynika? pewnie to że osiemdzieiseciotrzyletnia kobieta nie była w stanie wytrzymać podróży twoim leciwym autkiem, albo że masz problemy z parkowaniem, ciekawy jestem czy równie ochoczo wybralibyście się z panią w tym wieku komunikacją miejską, no i reasumując zapewne pani starsza płaciła za usługę Taxi, pozdro ekologu z .... pipidówy
[/quote]
Sa w Lublinie ludzie, dla ktorych auto nie jest czyms wyjatkowym i na pokaz, bo zawsze mieli te przyslowiowe cztery kolka.
Oni wiedza, jak i kiedy z niego korzystac. Inaczej natomiast jest z pseudoswiatowcami, ktorzy nie umieja uszanowac naszej wspolnej wlasnosci i stawiaja swoje skorupy gdzie tylko dostrzega odrobine wolnej powierzchni.
Taka to juz roznica pomiedzy Toba, a osoba, do ktorej postu sie odniosles!
Wielkosc ludzi poznajemy po malych czynach!
[quote name='Lubelak' timestamp='1351773730' post='689166']
i co z tego wynika? pewnie to że osiemdzieiseciotrzyletnia kobieta nie była w stanie wytrzymać podróży twoim leciwym autkiem, albo że masz problemy z parkowaniem, ciekawy jestem czy równie ochoczo wybralibyście się z panią w tym wieku komunikacją miejską, no i reasumując zapewne pani starsza płaciła za usługę Taxi, pozdro ekologu z .... pipidówy
[/quote]
Sa w Lublinie ludzie, dla ktorych auto nie jest czyms wyjatkowym i na pokaz, bo zawsze m... rozwiń
Avatar
Lubelak / 1 listopada 2012 o 13:42
0
[quote name='trawnikow nie niszcze' timestamp='1351773368' post='689164']
Wlasnie wrocilismy z Lipowej oraz Andersa i powstrzymam sie od komentarzy na temat mieszkancow naszego miasta.
Nadmienie jedynie, ze jechalismy tam z osiemdzieiseciotrzy letnia babcia i skrzystalem z uslug Taxi.
Auto zas, moi drodzy wspolmieszkancy zostawilem w garazu!
[/quote]

i co z tego wynika? pewnie to że osiemdzieiseciotrzyletnia kobieta nie była w stanie wytrzymać podróży twoim leciwym autkiem, albo że masz problemy z parkowaniem, ciekawy jestem czy równie ochoczo wybralibyście się z panią w tym wieku komunikacją miejską, no i reasumując zapewne pani starsza płaciła za usługę Taxi, pozdro ekologu z .... pipidówy
[quote name='trawnikow nie niszcze' timestamp='1351773368' post='689164']
Wlasnie wrocilismy z Lipowej oraz Andersa i powstrzymam sie od komentarzy na temat mieszkancow naszego miasta.
Nadmienie jedynie, ze jechalismy tam z osiemdzieiseciotrzy letnia babcia i skrzystalem z uslug Taxi.
Auto zas, moi drodzy wspolmieszkancy zostawilem w garazu!
[/quote]

i co z tego wynika? pewnie to że osiemdzieiseciotrzyletnia kobieta nie była w stanie wytrzymać podróży twoim leciwym autkiem, alb... rozwiń
Avatar
trawnikow nie niszcze / 1 listopada 2012 o 13:36
0
Wlasnie wrocilismy z Lipowej oraz Andersa i powstrzymam sie od komentarzy na temat mieszkancow naszego miasta.
Nadmienie jedynie, ze jechalismy tam z osiemdzieiseciotrzy letnia babcia i skrzystalem z uslug Taxi.
Auto zas, moi drodzy wspolmieszkancy zostawilem w garazu!
Avatar
trabanciarz / 1 listopada 2012 o 11:32
0
bmw -[color=#0000cd]b[/color]olid [color=#0000cd]m[/color]łodego [color=#0000cd]w[/color]ieśniaka z Niemiec.I już wszystko jasne.
Szczyle chrościate powinni mieć zakazane prowadzenie beemek
Avatar
abc / 1 listopada 2012 o 19:17
0
Ja byłem około 16 na Majdanku i muszę pochwalić MPK, naprawdę tak sprawnie i szybko pod sam cmentarz chyba pierwszy raz od wielu lat dotarłem, a i z powrotem pomimo dużej ilości ludzi nie było większego problemu. Ruch w obrębie cmentarza też wyjątkowo dobrze był zorganizowany.
Avatar
antydebil / 1 listopada 2012 o 17:51
0
[quote name='Kamasznik.' timestamp='1351775572' post='689176']
Sa w Lublinie ludzie, dla ktorych auto nie jest czyms wyjatkowym i na pokaz, bo zawsze mieli te przyslowiowe cztery kolka.
Oni wiedza, jak i kiedy z niego korzystac. Inaczej natomiast jest z pseudoswiatowcami, ktorzy nie umieja uszanowac naszej wspolnej wlasnosci i stawiaja swoje skorupy gdzie tylko dostrzega odrobine wolnej powierzchni.
Taka to juz roznica pomiedzy Toba, a osoba, do ktorej postu sie odniosles!
Wielkosc ludzi poznajemy po malych czynach!
[/quote]
Gościu zamiast swoim samochodem pojechał taxi, czyli nie zmieniło to ilości pojazdów w ruchu pod cmentarzami ( pusty gest). A zatem swoim zachowaniem nie przyczynił sie do miejszenia korków! Wyjasnij zatem w czym jest taki wyjątkowy???
[quote name='Kamasznik.' timestamp='1351775572' post='689176']
Sa w Lublinie ludzie, dla ktorych auto nie jest czyms wyjatkowym i na pokaz, bo zawsze mieli te przyslowiowe cztery kolka.
Oni wiedza, jak i kiedy z niego korzystac. Inaczej natomiast jest z pseudoswiatowcami, ktorzy nie umieja uszanowac naszej wspolnej wlasnosci i stawiaja swoje skorupy gdzie tylko dostrzega odrobine wolnej powierzchni.
Taka to juz roznica pomiedzy Toba, a osoba, do ktorej postu sie odniosles!
Wielkosc ludzi po... rozwiń
Avatar
Lubelak / 1 listopada 2012 o 14:34
0
jasna sprawa z 4 kółkami, ale rozwiń temat "pseudoswiatowców", czyjej własności,po to zawsze są wyznaczane dodatkowe miejsca parkingowe, torszę chyba pomieszałeś, dlaczego ktoś ma mi mówić że mam jechać MPK jeśli wolę pojechać autem, chłopie!!! zaprzeczyłeś sam sobie,kiedy odpisałem moja myśl brzmiała tak (stać Cię na taxi to jedź,ponieważ taniej wg. mnie wychodzi własnym autem) a Ty dywagujesz nad stawianiem pojazdów w miejscach do tego nie przeznaczonych o których wogóle nie pisałem. Pozdrawiam
Avatar
Kamasznik. / 1 listopada 2012 o 14:12
0
[quote name='Lubelak' timestamp='1351773730' post='689166']
i co z tego wynika? pewnie to że osiemdzieiseciotrzyletnia kobieta nie była w stanie wytrzymać podróży twoim leciwym autkiem, albo że masz problemy z parkowaniem, ciekawy jestem czy równie ochoczo wybralibyście się z panią w tym wieku komunikacją miejską, no i reasumując zapewne pani starsza płaciła za usługę Taxi, pozdro ekologu z .... pipidówy
[/quote]
Sa w Lublinie ludzie, dla ktorych auto nie jest czyms wyjatkowym i na pokaz, bo zawsze mieli te przyslowiowe cztery kolka.
Oni wiedza, jak i kiedy z niego korzystac. Inaczej natomiast jest z pseudoswiatowcami, ktorzy nie umieja uszanowac naszej wspolnej wlasnosci i stawiaja swoje skorupy gdzie tylko dostrzega odrobine wolnej powierzchni.
Taka to juz roznica pomiedzy Toba, a osoba, do ktorej postu sie odniosles!
Wielkosc ludzi poznajemy po malych czynach!
[quote name='Lubelak' timestamp='1351773730' post='689166']
i co z tego wynika? pewnie to że osiemdzieiseciotrzyletnia kobieta nie była w stanie wytrzymać podróży twoim leciwym autkiem, albo że masz problemy z parkowaniem, ciekawy jestem czy równie ochoczo wybralibyście się z panią w tym wieku komunikacją miejską, no i reasumując zapewne pani starsza płaciła za usługę Taxi, pozdro ekologu z .... pipidówy
[/quote]
Sa w Lublinie ludzie, dla ktorych auto nie jest czyms wyjatkowym i na pokaz, bo zawsze m... rozwiń
Avatar
Lubelak / 1 listopada 2012 o 13:42
0
[quote name='trawnikow nie niszcze' timestamp='1351773368' post='689164']
Wlasnie wrocilismy z Lipowej oraz Andersa i powstrzymam sie od komentarzy na temat mieszkancow naszego miasta.
Nadmienie jedynie, ze jechalismy tam z osiemdzieiseciotrzy letnia babcia i skrzystalem z uslug Taxi.
Auto zas, moi drodzy wspolmieszkancy zostawilem w garazu!
[/quote]

i co z tego wynika? pewnie to że osiemdzieiseciotrzyletnia kobieta nie była w stanie wytrzymać podróży twoim leciwym autkiem, albo że masz problemy z parkowaniem, ciekawy jestem czy równie ochoczo wybralibyście się z panią w tym wieku komunikacją miejską, no i reasumując zapewne pani starsza płaciła za usługę Taxi, pozdro ekologu z .... pipidówy
[quote name='trawnikow nie niszcze' timestamp='1351773368' post='689164']
Wlasnie wrocilismy z Lipowej oraz Andersa i powstrzymam sie od komentarzy na temat mieszkancow naszego miasta.
Nadmienie jedynie, ze jechalismy tam z osiemdzieiseciotrzy letnia babcia i skrzystalem z uslug Taxi.
Auto zas, moi drodzy wspolmieszkancy zostawilem w garazu!
[/quote]

i co z tego wynika? pewnie to że osiemdzieiseciotrzyletnia kobieta nie była w stanie wytrzymać podróży twoim leciwym autkiem, alb... rozwiń
Avatar
trawnikow nie niszcze / 1 listopada 2012 o 13:36
0
Wlasnie wrocilismy z Lipowej oraz Andersa i powstrzymam sie od komentarzy na temat mieszkancow naszego miasta.
Nadmienie jedynie, ze jechalismy tam z osiemdzieiseciotrzy letnia babcia i skrzystalem z uslug Taxi.
Auto zas, moi drodzy wspolmieszkancy zostawilem w garazu!
Avatar
trabanciarz / 1 listopada 2012 o 11:32
0
bmw -[color=#0000cd]b[/color]olid [color=#0000cd]m[/color]łodego [color=#0000cd]w[/color]ieśniaka z Niemiec.I już wszystko jasne.
Szczyle chrościate powinni mieć zakazane prowadzenie beemek