Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

8 lutego 2008 r.
20:12
Edytuj ten wpis

Zapadł wyrok na Jasia

0 8 A A

Jaś zostanie umieszczony w specjalnej placówce dla dzieci z zaburzeniami rozwoju i psychiki w Grodnie na Białorusi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na wydanie 10-miesięcznego chłopczyka wschodnim sąsiadom zgodził się sąd w Lublinie.


- Białoruskie ministerstwo przysłało nam w tej sprawie obszerne pismo, które nie pozostawia żadnych innych możliwości - powiedziała nam wczoraj Wiesława Stelmaszczuk-Taracha, przewodnicząca V Wydziału Rodzinnego i Nieletnich lubelskiego Sądu Rejonowego. - Przedstawiciel Białorusi zabierze dziecko od rodziny zastępczej z Gdyni. Sędzia nie zna terminu przekazania Jasia. Według telewizji TVN, stanie się to w ciągu pięciu dni.

- To skandal! I dramat dla tego dziecka! Ono tam nie ma szans na przeżycie - oburza się Paweł Wójtowicz, prezes krakowskiej Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę "MATIO”. Jego zdaniem, gdyby Białorusinom zależało na Jasiu, to zapewniliby mu miejsce w rodzinie zastępczej, a nie w specjalnej placówce.

- W ośrodku dla dzieci z zaburzeniami rozwoju i psychiki personel nie będzie umiał się nim zająć. Jemu jest potrzebna zupełnie inna opieka - dodaje Wójtowicz.
Szansę, by dzieciak pozostał w Polsce, dawało jeszcze odnalezienie jego ojca. Bo to najprawdopodobniej Polak. Niestety, nie udało się. - Wszystkie nasze starania na nic - rozpacza Ryszarda Bartnik, wolontariuszka, która zajmowała się Jasiem w Poniatowej. - Nawet nie chcę myśleć, co z nim dalej będzie...

Dramat Jasia opisywaliśmy kilkakrotnie. Chłopiec urodził się w Lublinie w kwietniu ub. roku. Cierpi na nieuleczalną chorobę genetyczną - mukowiscydozę. Matka Białorusinka zostawiła go tuż po narodzinach i zrzekła się praw do niego. Chłopczyk przez pół roku przebywał w szpitalu w Poniatowej, bo żaden inny nie zgodził się go przyjąć. W końcu pod koniec października trafił do rodziny zastępczej w Gdyni. Na początku stycznia o Jasia upomniała się Białoruś i zażądała jego wydania.
Sprawę skomplikował fakt, że zastępcza mama Jasia - po zabraniu malca do Gdyni - zrezygnowała z opieki nad nim. Zadeklarowała jednak zajęcie się dzieckiem do czasu znalezienia nowej rodziny zastępczej. Nie udało się nam z nią skontaktować. Nie odbiera komórki, nie odpowiada na maile.

Dla Dziennika

Lech Kijewski - lubelski lekarz rodzinny

Mukowiscydoza to choroba metaboliczna, a nie psychiczna. Chory nie jest niedorozwinięty i nie musi być izolowany w specjalnym ośrodku.
To wręcz dla niego niekorzystne.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Bojownik o Wolność / 10 lutego 2008 o 21:45
0
Z dzieciństwem to musisz ty mieć na bakier, nawet na huśtawkę nie dali ci popatrzeć. W lesie się wychowywałeś
czy w zakrystii?
Dla równowagi potrzebna jest przeciwwaga (jak na huśtawce), a ty zdradzasz ślepą jednostronność katolandu.
Jeśli nie dajesz sam rady tego pojąć do tej pory, to twoje kalectwo jest nieuleczalne.
Współczucie należy się nie tobie, ale tym, których męczysz swoją obecnością.

Ciekawa sprawa, religijni bronią swojego obłędu stosując słowa konkurentów, nie znając pojęć, które one
symbolizują. I tak z “duszy” stała się “psychika”, ze “smażenia w piekle” “leczenie psychiatryczne”,
a z “wiecznego potępienia” “współczucie”. Jednak polowanie na dusze trwa nadal, teraz na te ateistyczne oraz
na te wymykające się klerowi z łap.
Wiwat Białoruś i wszystko ludzkie, czego ten kraj broni!
Z dzieciństwem to musisz ty mieć na bakier, nawet na huśtawkę nie dali ci popatrzeć. W lesie się wychowywałeś
czy w zakrystii?
Dla równowagi potrzebna jest przeciwwaga (jak na huśtawce), a ty zdradzasz ślepą jednostronność katolandu.
Jeśli nie dajesz sam rady tego pojąć do tej pory, to twoje kalectwo jest nieuleczalne.
Współczucie należy się nie tobie, ale tym, których męczysz swoją obecnością.

Ciekawa sprawa, religijni bronią swojego obłędu stosując słowa konkurentów, nie znając pojęć, które one
sy... rozwiń
Avatar
Mossi / 10 lutego 2008 o 16:37
0
Bojownik Ty chyba jakis inny jestes. leczyć sie czas zacząć, psycha ci siadła chyba jakies straszne dzieciństwo miałeś. Dla mnie wpisy takich osób jak ty to jedynie współczucie dla ciebie ze jestes az tak niezrównoważony psychicznie
Avatar
Bojownik o Wolność / 10 lutego 2008 o 01:52
0
Hurrrra!!! Nareszcie prawdziwe życie na horyzoncie! A tak mało brakowało do kompletnej katastrofy na zawsze.
Wielu z nas liczy te ostatnie dni, które dzielą to unieszczęśliwione katologicznie dziecko od najprawdziwszej
wolności. Co za radość widzieć wściekłość fałszywców z porażki, a nie, jak ciągle, z wrodzonej furii przeciwko
słabszemu
Choć jednemu się udało! A oprawcom figę z makiem! Gnębcie się dalej nawzajem!
Avatar
karol / 9 lutego 2008 o 14:23
0
"A kto się przyzna?Żeby płacił alimenty do końca życia na niepełnosprawne dziecko?". Przecież może się przyznać i zrzec się praw rodzicielskich do dziecka, podobnie jak zrobiła to matka...Zrzec się praw !!!(chyba może tylko, czy aż tyle, zrobić dla własnego dziecka). Pytanie - czy są gdzieś dane matki dziecka i czy można do niej dotrzec? I czy matka wie kto jest ojcem dziecka?
Avatar
czarnorusin / 9 lutego 2008 o 13:39
0
Dzieciak urodził się w Polsce,białorusinka nie zaołaciła za pobyt w szpitalu,jest więc okazja, aby od Białorusi domagać się zapłaty za świadczenia medyczne.Białorusinkę deportować,niech zajmie się dzieckiem.
Poszukiwano biologicznego ojca dziecka.A kto się przyzna?Żeby płacił alimenty do końca życia na niepełnosprawne dziecko?
Przykre to,ale niestety prawdziwe.
Avatar
karol / 9 lutego 2008 o 10:10
0
Skoro matka Białorusinka zostawiła go tuż po narodzinach i zrzekła się praw do niego, to mam pytanie czy w takim wypadku szpital ma dane matki, wtedy może warto ją odnależć. Może matka powie kto jest ojcem dziecka. A może to Polak? Wtedy sytuacja Jasia byłaby inna.
Bo tam, na Białorusi w ośrodku dla dzieci z zaburzeniami psychiki Jasiek nie ma szans na normalny rozwój psychiczny, umysłowy i na leczenie ze swojej choroby. Jasiowi potrzebna jest kochająca rodzina, a nie jakaś placówka u Łukaszenki! Tam Jasio będzie "stracony". Czy naprawdę nie da się już nic zrobić?
Skoro matka Białorusinka zostawiła go tuż po narodzinach i zrzekła się praw do niego, to mam pytanie czy w takim wypadku szpital ma dane matki, wtedy może warto ją odnależć. Może matka powie kto jest ojcem dziecka. A może to Polak? Wtedy sytuacja Jasia byłaby inna.
Bo tam, na Białorusi w ośrodku dla dzieci z zaburzeniami psychiki Jasiek nie ma szans na normalny rozwój psychiczny, umysłowy i na leczenie ze swojej choroby. Jasiowi potrzebna jest kochająca rodzina, a nie jakaś placówka u Łukaszenki! Tam Jasio będzie "stracony&quo... rozwiń
Avatar
Małgorzata Suszko / 9 lutego 2008 o 07:29
0
To bardzo straszna wiadomośc na początku dnia. Jestem okropnie zła na to beznadziejne prawo i całkowita bezradność. Tak bardzo cieszyłam sie kiedy Jasio pojechał do domu w Gdyni, nie ukrwam jednak że jestem zaskoczona jeżeli chodzi o Olę i jej decyzję ale wiadomo nie wolno oceniać ludzi jak nie było sie w takiej sytuacji. Modliłam sie o Jasieńka wierzyłam że jednak wszystko bedzie dobrze, w głebi duszy liczyłam na ojca Jasia, że sie zgłosi. Moje serce bardzo płacze i jest mi bardzo smutno i ciężko, uwielbiałam Jasieńka od momentu kiedy go ujrzałam w gazecie, kiedy zaś tuliłam w swoich ramionach skradł mi serce, tak liczyłam ze znajdzie wspaniała rodzinę i dorośnie w szczęściu i miłości a tu taka sytuacja.
To bardzo straszna wiadomośc na początku dnia. Jestem okropnie zła na to beznadziejne prawo i całkowita bezradność. Tak bardzo cieszyłam sie kiedy Jasio pojechał do domu w Gdyni, nie ukrwam jednak że jestem zaskoczona jeżeli chodzi o Olę i jej decyzję ale wiadomo nie wolno oceniać ludzi jak nie było sie w takiej sytuacji. Modliłam sie o Jasieńka wierzyłam że jednak wszystko bedzie dobrze, w głebi duszy liczyłam na ojca Jasia, że sie zgłosi. Moje serce bardzo płacze i jest mi bardzo smutno i ciężko, uwielbiałam Jasieńka od momentu kiedy go u... rozwiń
Avatar
atanazy / 9 lutego 2008 o 04:41
0
[font="Courier New"][/font] [size="3"][/size] Łukaszenka potrzebuje nowych funkcjonariuszy ...
Avatar
Bojownik o Wolność / 10 lutego 2008 o 21:45
0
Z dzieciństwem to musisz ty mieć na bakier, nawet na huśtawkę nie dali ci popatrzeć. W lesie się wychowywałeś
czy w zakrystii?
Dla równowagi potrzebna jest przeciwwaga (jak na huśtawce), a ty zdradzasz ślepą jednostronność katolandu.
Jeśli nie dajesz sam rady tego pojąć do tej pory, to twoje kalectwo jest nieuleczalne.
Współczucie należy się nie tobie, ale tym, których męczysz swoją obecnością.

Ciekawa sprawa, religijni bronią swojego obłędu stosując słowa konkurentów, nie znając pojęć, które one
symbolizują. I tak z “duszy” stała się “psychika”, ze “smażenia w piekle” “leczenie psychiatryczne”,
a z “wiecznego potępienia” “współczucie”. Jednak polowanie na dusze trwa nadal, teraz na te ateistyczne oraz
na te wymykające się klerowi z łap.
Wiwat Białoruś i wszystko ludzkie, czego ten kraj broni!
Z dzieciństwem to musisz ty mieć na bakier, nawet na huśtawkę nie dali ci popatrzeć. W lesie się wychowywałeś
czy w zakrystii?
Dla równowagi potrzebna jest przeciwwaga (jak na huśtawce), a ty zdradzasz ślepą jednostronność katolandu.
Jeśli nie dajesz sam rady tego pojąć do tej pory, to twoje kalectwo jest nieuleczalne.
Współczucie należy się nie tobie, ale tym, których męczysz swoją obecnością.

Ciekawa sprawa, religijni bronią swojego obłędu stosując słowa konkurentów, nie znając pojęć, które one
sy... rozwiń
Avatar
Mossi / 10 lutego 2008 o 16:37
0
Bojownik Ty chyba jakis inny jestes. leczyć sie czas zacząć, psycha ci siadła chyba jakies straszne dzieciństwo miałeś. Dla mnie wpisy takich osób jak ty to jedynie współczucie dla ciebie ze jestes az tak niezrównoważony psychicznie
Avatar
Bojownik o Wolność / 10 lutego 2008 o 01:52
0
Hurrrra!!! Nareszcie prawdziwe życie na horyzoncie! A tak mało brakowało do kompletnej katastrofy na zawsze.
Wielu z nas liczy te ostatnie dni, które dzielą to unieszczęśliwione katologicznie dziecko od najprawdziwszej
wolności. Co za radość widzieć wściekłość fałszywców z porażki, a nie, jak ciągle, z wrodzonej furii przeciwko
słabszemu
Choć jednemu się udało! A oprawcom figę z makiem! Gnębcie się dalej nawzajem!
Avatar
karol / 9 lutego 2008 o 14:23
0
"A kto się przyzna?Żeby płacił alimenty do końca życia na niepełnosprawne dziecko?". Przecież może się przyznać i zrzec się praw rodzicielskich do dziecka, podobnie jak zrobiła to matka...Zrzec się praw !!!(chyba może tylko, czy aż tyle, zrobić dla własnego dziecka). Pytanie - czy są gdzieś dane matki dziecka i czy można do niej dotrzec? I czy matka wie kto jest ojcem dziecka?
Avatar
czarnorusin / 9 lutego 2008 o 13:39
0
Dzieciak urodził się w Polsce,białorusinka nie zaołaciła za pobyt w szpitalu,jest więc okazja, aby od Białorusi domagać się zapłaty za świadczenia medyczne.Białorusinkę deportować,niech zajmie się dzieckiem.
Poszukiwano biologicznego ojca dziecka.A kto się przyzna?Żeby płacił alimenty do końca życia na niepełnosprawne dziecko?
Przykre to,ale niestety prawdziwe.
Avatar
karol / 9 lutego 2008 o 10:10
0
Skoro matka Białorusinka zostawiła go tuż po narodzinach i zrzekła się praw do niego, to mam pytanie czy w takim wypadku szpital ma dane matki, wtedy może warto ją odnależć. Może matka powie kto jest ojcem dziecka. A może to Polak? Wtedy sytuacja Jasia byłaby inna.
Bo tam, na Białorusi w ośrodku dla dzieci z zaburzeniami psychiki Jasiek nie ma szans na normalny rozwój psychiczny, umysłowy i na leczenie ze swojej choroby. Jasiowi potrzebna jest kochająca rodzina, a nie jakaś placówka u Łukaszenki! Tam Jasio będzie "stracony". Czy naprawdę nie da się już nic zrobić?
Skoro matka Białorusinka zostawiła go tuż po narodzinach i zrzekła się praw do niego, to mam pytanie czy w takim wypadku szpital ma dane matki, wtedy może warto ją odnależć. Może matka powie kto jest ojcem dziecka. A może to Polak? Wtedy sytuacja Jasia byłaby inna.
Bo tam, na Białorusi w ośrodku dla dzieci z zaburzeniami psychiki Jasiek nie ma szans na normalny rozwój psychiczny, umysłowy i na leczenie ze swojej choroby. Jasiowi potrzebna jest kochająca rodzina, a nie jakaś placówka u Łukaszenki! Tam Jasio będzie "stracony&quo... rozwiń
Avatar
Małgorzata Suszko / 9 lutego 2008 o 07:29
0
To bardzo straszna wiadomośc na początku dnia. Jestem okropnie zła na to beznadziejne prawo i całkowita bezradność. Tak bardzo cieszyłam sie kiedy Jasio pojechał do domu w Gdyni, nie ukrwam jednak że jestem zaskoczona jeżeli chodzi o Olę i jej decyzję ale wiadomo nie wolno oceniać ludzi jak nie było sie w takiej sytuacji. Modliłam sie o Jasieńka wierzyłam że jednak wszystko bedzie dobrze, w głebi duszy liczyłam na ojca Jasia, że sie zgłosi. Moje serce bardzo płacze i jest mi bardzo smutno i ciężko, uwielbiałam Jasieńka od momentu kiedy go ujrzałam w gazecie, kiedy zaś tuliłam w swoich ramionach skradł mi serce, tak liczyłam ze znajdzie wspaniała rodzinę i dorośnie w szczęściu i miłości a tu taka sytuacja.
To bardzo straszna wiadomośc na początku dnia. Jestem okropnie zła na to beznadziejne prawo i całkowita bezradność. Tak bardzo cieszyłam sie kiedy Jasio pojechał do domu w Gdyni, nie ukrwam jednak że jestem zaskoczona jeżeli chodzi o Olę i jej decyzję ale wiadomo nie wolno oceniać ludzi jak nie było sie w takiej sytuacji. Modliłam sie o Jasieńka wierzyłam że jednak wszystko bedzie dobrze, w głebi duszy liczyłam na ojca Jasia, że sie zgłosi. Moje serce bardzo płacze i jest mi bardzo smutno i ciężko, uwielbiałam Jasieńka od momentu kiedy go u... rozwiń
Avatar
atanazy / 9 lutego 2008 o 04:41
0
[font="Courier New"][/font] [size="3"][/size] Łukaszenka potrzebuje nowych funkcjonariuszy ...
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Miasto dołoży połowę do wymiany pieca. Jak zdobyć dofinansowanie?

Lublin: Miasto dołoży połowę do wymiany pieca. Jak zdobyć dofinansowanie? 2 9

1 mln zł zamierza wydać Ratusz na dotacje dla osób pozbywających się pieców oraz kotłów na węgiel. Urząd Miasta zapewnia, że każdemu zainteresowanemu zwróci połowę kwoty wydanej na wymianę pieca. W taki sposób samorząd chce się przyczynić do poprawy stanu powietrza, którym oddychamy

Pogoń Szczecin – MKS Perła Lublin 19:26. Teraz czas na Francuzki

Pogoń Szczecin – MKS Perła Lublin 19:26. Teraz czas na Francuzki 3 0

MKS Perła zdecydowanie pokonał Pogoń Szczecin. Teraz podopieczne Roberta Lisa koncentrują się już tylko na sobotniej rywalizacji z E.S. Besancon Feminin rozgrywanej w ramach trzeciej rundy kwalifikacyjnej Pucharu EHF

Farsa na stacji kolejowej w Chełmie. Pasażerowie musieli wchodzić do pociągu przez okno! [foto]
alarm24

Farsa na stacji kolejowej w Chełmie. Pasażerowie musieli wchodzić do pociągu przez okno! [foto] 109 15

Tego pasażerowie, którzy czekali na stacji Chełm Miasto na pociąg TLK „Ogiński”, się nie spodziewali. W poniedziałek przed południem na peronie zatrzymał się chyba najkrótszy w historii spółki PKP Intercity skład – lokomotywa z jednym wagonem

Lublin: Subway zniknął z deptaka. Już wiadomo, co powstanie po nim

Lublin: Subway zniknął z deptaka. Już wiadomo, co powstanie po nim 65 12

Znana nad Bałtykiem i na zachodzie Polski sieć franczyzowa Stara Pączkarnia trafi do nas. Pierwszych smakołyków będzie można spróbować pod koniec miesiąca  

Kierowca MPK Lublin nie patrzył na ulicę. Pasażer zrobił mu zdjęcie

Kierowca MPK Lublin nie patrzył na ulicę. Pasażer zrobił mu zdjęcie 65 16

Kierowca trolejbusu wiózł pasażerów wpatrzony w telefon komórkowy. Po skardze naszego Czytelnika trafił na dywanik. MPK zapewnia, że nie będzie tolerować takiej jazdy. W tym roku do Zarządu Transportu Miejskiego wpłynęło już 12 skarg na kierowców używających telefonów za kierownicą

Agnieszka Radwańska zakończyła karierę sportową
film

Agnieszka Radwańska zakończyła karierę sportową 0 3

Agnieszka Radwańska zakończyła karierę. Najlepsza polska tenisistka ostatnich lat poinformowała o swojej decyzji za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Problem z pracami na stadionie żużlowym w Lublinie. Wykonawca chce za dużo pieniędzy

Problem z pracami na stadionie żużlowym w Lublinie. Wykonawca chce za dużo pieniędzy 26 11

W środę unieważniony został przetarg na zaprojektowanie i wykonanie remontu odwodnienia toru żużlowego na stadionie przy Al. Zygmuntowskich.

Tribute To... Muzyczny hołd dla gwiazd w hali Globus w Lublinie
18 listopada 2018, 20:00

Tribute To... Muzyczny hołd dla gwiazd w hali Globus w Lublinie 5 0

Co Gdzie Kiedy. Podczas koncertu współcześni polscy wykonawcy złożą hołd takim wokalistom jak Prince, Michael Jackson, George Michael, Amy Winehouse, Whitney Houston, Joe Cocker, Freddie Mercury i John Lennon.

Monika Skinder zaliczyła rewelacyjny początek sezonu

Monika Skinder zaliczyła rewelacyjny początek sezonu 0 0

Monika Skinder zajęła piąte miejsce w biegu sprinterskim w Olos

Śmierć studentki z Białorusi w Lublinie. Jest śledztwo prokuratury

Śmierć studentki z Białorusi w Lublinie. Jest śledztwo prokuratury 19 14

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci 17-latki z Białorusi. Ze wstępnych ustaleń wynika, że dziewczyna wyskoczyła z okna jednego z akademików.

Kieszonkowiec grasował w lubelskich autobusach. Takiego złodzieja mało kto się spodziewał

Kieszonkowiec grasował w lubelskich autobusach. Takiego złodzieja mało kto się spodziewał 16 3

55-latka z Lublina okradała pasażerów komunikacji miejskiej. Jej łupem padły dokumenty, karty bankomatowe, pieniądze i telefon. Kobieta została zatrzymana przez policjantów.

Gmina żydowska chce zwrotu kamienicy. Nie składa broni mimo porażki w sądzie

Gmina żydowska chce zwrotu kamienicy. Nie składa broni mimo porażki w sądzie 3 15

Gmina Wyznaniowa Żydowska dalej walczy o zwrot kamienicy przy placu Wolności w Białej Podlaskiej. Wniosła teraz skargę kasacyjną od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie.

Wjechał w słup galerii handlowej. Skończyło się tragicznie
film

Wjechał w słup galerii handlowej. Skończyło się tragicznie 0 5

Tarnów. Do tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego doszło dziś przed południem na wysokości Galerii Tarnovia.

Górnik Łęczna wygrał z Orlętami Kielce 4:1, ale jeszcze nie świętuje awansu do CLJ

Górnik Łęczna wygrał z Orlętami Kielce 4:1, ale jeszcze nie świętuje awansu do CLJ 29 0

Solidną zaliczkę z Kielc przywieźli piłkarze Górnika Łęczna. Zielono-czarni pokonali w pierwszym meczu barażowym o awans do Centralnej Ligi Juniorów U-15 Orlęta 4:1. Rewanż zostanie rozegrany w najbliższą niedzielę o godz. 13

Chciała obronić córkę przed gwałtem, chwyciła za nóż. Grozi jej więzienie
galeria

Chciała obronić córkę przed gwałtem, chwyciła za nóż. Grozi jej więzienie 71 17

– Nie chciałam go zabić, tylko broniłam córkę przed zgwałceniem – tłumaczyła przed sądem Salomea Ż. Kobieta odpowiada za usiłowanie zabójstwa swojego partnera. Z akt sprawy wynika, że Andrzej C. od dawna napastował jej dorosłą córkę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?