Ponad tysiąc absolwentów i blisko 60 aktywnych nauczycieli – tak najkrócej podsumować można działalność Liceum Paderewski w ciągu ćwierćwiecza szkoły.
– Początki liceum były skromne – przyznaje Anna Guldynowicz, ze szkół Paderewski. – W 1993 roku naukę w liceum mieszczącym się wtedy przy ul. Radziwiłłowskiej rozpoczęło 40 uczniów. Ze względu na ograniczone miejsce, potrzebna była jednak szybka zmiana lokalizacji. Po trzech latach szkoła przeniosła się na ul. Archidiakońską.
Kolejne lata to coraz więcej uczniów, a w konsekwencji decyzja o wybudowaniu nowej siedziby przy ul. Symfonicznej. Gdzie Liceum Paderewski funkcjonuje do dzisiaj.
– W ciągu 25 lat działalności szkoła, jako pierwsza w Lublinie uzyskała autoryzację w programie matury międzynawowej IB DP, a jako jedyna szkoła w mieście autoryzację w międzynarodowym programie gimnazjalnym IB MYP. Otrzymała też certyfikat szkoły stowarzyszonej z UNESCO, „Szkoły Innowacji czy Laboratorium Edukacyjnego ECDL i wiele innych – wylicza Guldynowicz. – Dużym atutem szkoły jest współpraca z placówkami zagranicznymi, liczne wymiany uczniowskie, zajęcia z native speakerami, a przede wszystkim – ilość absolwentów kończących najlepsze uniwersytety polskie i zagraniczne.
W uroczystym podsumowaniu działalności szkoły we wtorek odbyła się gala o charakterze benefisu. O historii Liceum Paderewski, widzianej ze swojej perspektywy, opowiedzieli goście specjalni: absolwenci, honorowi profesorowie, a także przedstawiciele lubelskich instytucji. Na zakończenie obchodów zaplanowano Bal Absolwenta.