8 grudnia przypada 98. rocznica pierwszej inauguracji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Pierwszej uczelni, która powstała w odrodzonej po latach rozbiorów Polsce, pierwszego uniwersytetu katolickiego w tej części Europy oraz najstarszej uczelni lubelskiej. Studia na czterech wydziałach: Teologicznym, Prawa Kanonicznego i Nauk Moralnych, Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych oraz Nauk Humanistycznych rozpoczęło 399 studentów. Pierwszą siedzibą uniwersytetu był gmach Diecezjalnego Seminarium Duchownego w Lublinie.
Honorowym gościem rocznicowych uroczystości będzie naukowiec, polityk i działacz społeczny – prof. Alicja Grześkowiak. O godz. 11.00 w Auli im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego obędzie się uroczystość nadania jej honorowego tytułu KUL Deo at Patriae deditus. Pani profesor jest prawnikiem, byłym marszałkiem Senatu, w latach 1989–1991 była przewodniczącą Komisji Konstytucyjnej Senatu RP, a następnie od 1993 do 1997 członkiem Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego. Jest konsultorem Papieskiej Rady ds. Rodziny, członkiem Papieskiej Akademii Życia, Damą Zakonu Rycerzy Świętego Grobu w Jerozolimie. W latach 1990–2010 kierowała Katedrą Prawa Karnego KUL.
Wcześniej, o godz. 8.00 w Kościele Akademickim zostanie odprawiona msza w intencji uniwersytetu, której będzie przewodniczył prorektor KUL ks. prof. Andrzej Kiciński.
Tego samego dnia, jako część obchodów 98 rocznicy powstania uniwersytetu, odbędzie się Dzień Otwarty KUL w Tomaszowie Lubelskim. W programie wydarzenia zaplanowanego w Centrum Edukacyjno-Kongresowym KUL, znalazły się wykłady otwarte, prezentacja oferty edukacyjnej uczelni oraz występ zespołu Re Tune – zwycięzcy studenckiego konkursu Open Stage.
Obchody rocznicowe zakończy koncert z cyklu OPUS MAGNUM–KULowskie wieczory z muzyką. W niedzielę 11 grudnia w Auli im. Stefana Kard. Wyszyńskiego o godz. 18.00 z Nadzwyczajnym Koncertem Kameralnym wystąpi Lutosławski Quartet, który wykona utwory Beethovena, Markowicza i Brahmsa. Wstęp na koncert jest wolny.