Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 grudnia 2019 r.
9:50

Lublin: Miał być dom jednorodzinny, ale powstanie przedszkole i żłobek

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
96 161 A A
Do Urzędu Miasta trafiła już prośba o decyzję pozwalającą ulokować tutaj przedszkole
Do Urzędu Miasta trafiła już prośba o decyzję pozwalającą ulokować tutaj przedszkole (fot. Maciej Kaczanowski)

Potwierdzają się obawy sąsiadów zaniepokojonych budową przy ul. Zemborzyckiej. Zgodnie z pozwoleniem mógł tu stanąć dom jednorodzinny, ale wzniesiony obiekt trudno tak nazwać, a sąsiedzi ustalili, że ma tu powstać przedszkole. Mieli rację. Do urzędu trafił... wniosek o zgodę na zmianę przeznaczenia budynku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Czy tak wygląda dom dla jednej rodziny? – dziwiła się mieszkanka Dziesiątej, która zainteresowała nas nietypową inwestycją na wąskim pasie gruntu przy Zemborzyckiej 70, niedaleko ul. Świętochowskiego. Zgodnie z wydanymi przez Urząd Miasta decyzjami o warunkach zabudowy mogły tu stanąć domy jednorodzinne.

Powstało coś większego

Rzeczywiste rozmiary budynków zaniepokoiły sąsiadów, którzy ustalili, że ma się tutaj ulokować niepubliczne przedszkole. Inwestor twardo zaprzeczał, mimo podejrzanie dużych rozmiarów zabudowy. – Mam zamiar mieć dużą rodzinę – wyjaśniał mężczyzna. Pytaliśmy go wprost, czy zamierza przekształcić budynki z mieszkalnych w przedszkole. – Nie buduję przedszkola, tylko domy jednorodzinne. A co będzie za 20 lub 30 lat, to ciężko dzisiaj powiedzieć – odpowiedział inwestor.

Wpłynął taki wniosek

Wspomniane powyżej fakty opisaliśmy na początku sierpnia. Od tamtej pory nie minęło ani 30, ani 20 lat, tylko zaledwie cztery miesiące, a do Urzędu Miasta już trafiła prośba o decyzję pozwalającą ulokować tutaj przedszkole.

4 grudnia do miejskiego Wydziału Architektury i Budownictwa wpłynął wniosek o ustalenie warunków zabudowy „dla inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania budynku mieszkalnego jednorodzinnego na budynek usługowy (przedszkole, żłobek)”.

W błyskawicznym tempie

Już 9 grudnia wydział architektury miał gotową wstępną wersję decyzji, o którą wnioskował inwestor.

– Projekt decyzji jest w trakcie uzgodnień z instytucjami – potwierdza Monika Głazik z biura prasowego Ratusza. Dokumenty trafiły do Zarządu Dróg i Mostów oraz marszałka województwa. Jeżeli w ciągu dwóch tygodni ich urzędnicy nie zgłoszą uwag, to miejski wydział architektury uzna, że projekt decyzji został uzgodniony.

Reklamują się od miesięcy

Zarówno niepubliczne przedszkole, jak i żłobek, już od ponad pół roku reklamują się w internecie i podają przy tym adres przy ul. Zemborzyckiej.

W czerwcu żłobek poinformował na Facebooku, że oficjalnie rozpoczyna rekrutację, na razie w biurze przy ul. Długiej w sąsiedniej dzielnicy Kośminek.

e-Wydanie

Komentarze 161

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 grudnia 2019 o 10:47
+46
Obawy których sąsiadów skoro w okolicy nie ma żadnych domów????????????????? Co to za brednie?????????????Zemborzycka 70 wygląda tak: ***s://***google.pl/maps/place/Zemborzycka+70,+20-450+Lublin/@51.2076719,22.5709157,254a,35y,39.38t/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x472257b383bdc013:0xbb561e71ace0f626!8m2!3d51.209494!4d22.5711056
Avatar
Gość / 16 grudnia 2019 o 11:27
+45
Tam w okolicy praktycznie nie ma żadnych domów więc przedszkole nie będzie dla nikogo uciążliwe, to po pierwsze. Po drugie podejrzewam, że inwestor zrobił taki manewr tylko dlatego, że gdyby od razu zapowiedział, że będzie przedszkole, to zaraz zawiązałby się komitet protestacyjny złożony z mieszkańców mieszkających kilka km dalej ale przekonujących że przedszkole będzie im przeszkadzać. Dlaczego tak sądzę? Dlatego, że w Lublinie nic nie można spokojnie zbudować bo zaraz się zlatują lokalne cebulaki z widłami i próbują wszystko zablokować. Nowy blok zły, cmentarz zły, spalarnia zła, nowa droga zła, parkingi złe, nowy zakład pracy zły. Generalnie co byś nie zaproponował, będzie złe.
Tam w okolicy praktycznie nie ma żadnych domów więc przedszkole nie będzie dla nikogo uciążliwe, to po pierwsze. Po drugie podejrzewam, że inwestor zrobił taki manewr tylko dlatego, że gdyby od razu zapowiedział, że będzie przedszkole, to zaraz zawiązałby się komitet protestacyjny złożony z mieszkańców mieszkających kilka km dalej ale przekonujących że przedszkole będzie im przeszkadzać. Dlaczego tak sądzę? Dlatego, że w Lublinie nic nie można spokojnie zbudować bo zaraz się zlatują lokalne cebulaki z widłami i próbują wszystko zablokować. N... rozwiń
Avatar
Gość / 16 grudnia 2019 o 11:15
+43
A ja pytam - komu przeszkadza przedszkole? Przecież to nie uciążliwy dla środowiska zakład. Czy wam pieniacze nie wstyd? Niby tacy porządni, rozmodleni, bogobojni, a nawet dzieciom nie przepuścicie. I nie przekonujcie obłudnie, że to w trosce o ład prawny, bo tak naprawdę chodzi o coś i kogoś innego. Sami wiecie. Każdy pretekst jest dobry, by uderzyć. A kilkoro pieniaczy z Dziesiątej niech nie twierdzi, że wyraża opinię wszystkich. W tym mieście nic by się nie zrobiło, gdyby tacy jak wy mieli większość. Na szczęście nie mają. A DW tradycyjnie wchodzi w buty pieniaczy. Nic nowego, niestety.
A ja pytam - komu przeszkadza przedszkole? Przecież to nie uciążliwy dla środowiska zakład. Czy wam pieniacze nie wstyd? Niby tacy porządni, rozmodleni, bogobojni, a nawet dzieciom nie przepuścicie. I nie przekonujcie obłudnie, że to w trosce o ład prawny, bo tak naprawdę chodzi o coś i kogoś innego. Sami wiecie. Każdy pretekst jest dobry, by uderzyć. A kilkoro pieniaczy z Dziesiątej niech nie twierdzi, że wyraża opinię wszystkich. W tym mieście nic by się nie zrobiło, gdyby tacy jak wy mieli większość. Na szczęście nie mają. A DW tradycyjni... rozwiń
Avatar
Zemb / 16 grudnia 2019 o 10:39
+42
Przecież w pobliżu to tylko jest jeden dom i warsztat. Też nie lubię jak się dzieci drą, ale przecież te domki co widać z tyłu to nie będą tego słyszeć bo za daleko.
Avatar
obserwator / 16 grudnia 2019 o 12:07
+41
Czy cokolwiek budowanego lub przebudowano w tym mieście pustym dzbanom nie przeszkadzało?
Nie ma takiej inwestycji. Miasto ich zdaniem należy zamrozić. Każda inwestycja drogowa jest zbyteczna i służy tylko skomunikowaniu "deweloperskich banków ziemi". Każda inwestycja mieszkaniowa jest zbyteczna, bo niedługo "nikt nie zostanie w Detroit wschodu". Inwestycje wizerunkowe takiej jak przebudowa Pl Litewskiego to z kolei bizancjum i chińskie sikawki, które zwiększają tylko dług. A wszystkie informacje pozytywne na temat biznesowego rozwoju miasta (strefa, ostatnie wejście PwC) to "propaganda sukcesu". Działalność miasta Lublina powinna się ograniczać do budowy mieszkań komunalnych dla patologii i znacjonalizowania zasobów "ludzi z wypchanymi portfelami". Pomiędzy budynkami komunalnymi powinny rosnąć drzewa, pośród których będzie dziarsko przebiegać zwierzyna. Inne inwestycje są zbyteczne, a "prywaciarze" to wróg klasowy. Nie da się dyskutować z oddziałem psychiatrycznym podłączonym do internetu.
Nie ma takiej inwestycji. Miasto ich zdaniem należy zamrozić. Każda inwestycja drogowa jest zbyteczna i służy tylko skomunikowaniu "deweloperskich banków ziemi". Każda inwestycja mieszkaniowa jest zbyteczna, bo niedługo "nikt nie zostanie w Detroit wschodu". Inwestycje wizerunkowe takiej jak przebudowa Pl Litewskiego to z kolei bizancjum i chińskie sikawki, które zwiększają tylko dług. A wszystkie informacje pozytywne na temat biznesowego rozwoju miasta (strefa, ostatnie wejście PwC) to "propaganda suk... rozwiń
Avatar
lu / 16 grudnia 2019 o 10:50
+41
Obawy których sąsiadów skoro w okolicy nie ma żadnych domów????????????????? Co to za brednie?????????????Zemborzycka 70 wygląda tak: ***s://***google.pl/maps/place/Zemborzycka+70,+20-450+Lublin/@51.2076719,22.5709157,254a,35y,39.38t/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x472257b383bdc013:0xbb561e71ace0f626!8m2!3d51.209494!4d22.5711056
 Dokładnie, najbliższa okolica przyszłego przedszkola to: Biedronka, stacja kontroli pojazdów i warszat.
Avatar
Gość / 16 grudnia 2019 o 10:34
+36
Przedszkole to nie sortownia śmieci,w czym ludzie mają problem?
Avatar
Gość / 16 grudnia 2019 o 11:12
+35
Czy cokolwiek budowanego lub przebudowano w tym mieście pustym dzbanom nie przeszkadzało?
Avatar
Wacek / 16 grudnia 2019 o 11:54
+30
tak wam przedszkole przeszkadza?
Jesteś taki ograniczony,  czy taki dwulicowy, że nie rozumiesz, iż chodzi o fakt przekrętu, a nie o to co tam będzie? Dlaczego inwestor od razu nie wystąpił o pozwolenie na budowę przedszkola? Bo wiedział, że tam ma go nie być, więc zrobił coś co jest obejściem prawa i będzie miał to co od początku chciał mieć. Gdyby każdy tak budował to po co plany zagospodarowania przestrzennego? A niech stanie w środku osiedla spalarnia opon.
Głęboko gardzę ludźmi o takiej mentalności jak ty. Jesteś po prostu tępa. "Przekręt" to jest coś sprzecznego z prawem, natomiast wykorzystywanie furtek głupiego niepotrzebnie represyjnego prawa to działanie najzupełniej właściwe.  Tekst o spalarni opon mnie zawsze śmieszy. Nauczcie się w końcu ciule czym się różnią inwestycje wymagające decyzji środowiskowej od jej nie wymagających.
Głęboko gardzę ludźmi o takiej mentalności jak ty. Jesteś po prostu tępa. "Przekręt" to jest coś sprzecznego z prawem, natomiast wykorzystywanie furtek głupiego niepotrzebnie represyjnego prawa to działanie najzupełniej właściwe.  Tekst o spalarni opon mnie zawsze śmieszy. Nauczcie się w końcu ciule czym się różnią inwestycje wymagające decyzji środowiskowej od jej nie wymagających. rozwiń
Avatar
Gość / 16 grudnia 2019 o 10:28
+29
To chyba dobrze? Czym sąsiedzi są aż tak zaniepokojeni? Tym że będą mieli gdzie dzieci zostawić na czas pracy?
Avatar
QQ / 18 grudnia 2019 o 16:33
+4
Spokojnie, tam nie bedzie ani domu, ani przedszkola, koles moze i faktycznie planowal przed budowa domy, tylko z biegiem czasu okazalo sie ze bedzie tamtedy biegla wazna droga, wiec teraz chce zmienic na przedszkole, poprowadzi je rok-dwa, i dostanie sowite odszkodowanie za wywlaszczenie, duzo wieksze niz za domek jednorodzinny. Tak sie kreci wały w tym kraju. 
Avatar
Apage trolle / 17 grudnia 2019 o 14:50
-2
Uwielbiam, jak się uaktywnia trollownia i "niepoprawne programowo" posty idą z +20 na -20  :) Szkoda tylko że to jest opłacane również z moich podatków
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 o 10:44
+6
A dlaczego w portalu miejskim ***s://geoportal.lublin.eu/ ulica Józefa Łobodowskiego biegnie na ukos przez działkę z tym przedszkolem, a u wujka Google`a równolegle do tej działki ?? Kto się pomylił ? W Studium uchwalonym przez Radę Miejską 1 lipca 2019 roku też jest planowana droga (zbiorcza - pomarańczowa) przez tę działkę. Czy przedszkole będzie wywłaszczone ???? Ojej :(
Avatar
fg / 17 grudnia 2019 o 08:35
+3
Ciekawe czy Inwestor korzystał z pomocy prawnej pewnego biura załatwiaczy rzeczy niemożliwych w Urzędzie Miasta?
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 o 08:05
+1
Czyli z drogi nic nie będzie i nadal że Smoluchowskiego będą wszyscy przez Herberta i Zemborzycką jeździć. A pan inwestor, zrobił jak chciał.
Avatar
Ayo / 17 grudnia 2019 o 06:49
+1
już się madki rzuciły do minusowania. i po 5 takich samych komentarzy, jak to cudownie mieć drące się bachory w sąsiedztwie. to, że wam już padło na słuch od tych pisków i jesteście przyzwyczajone, nie znaczy, że to takie przyjemne dźwięki.
 Biedna niekochana...
Avatar
Ala / 17 grudnia 2019 o 06:47
+3
A co jest złego w tym że przedszkole ma tam powstać? Czym sąsiedzi są zaniepokojeni?
Avatar
Urzednik / 17 grudnia 2019 o 00:01
+4
Jestem urzędnikiem co prawda gdzie indziej ale to dość często spotykany myk. Buduje się dom jednorodzinny A potem zmienia sposób użytkowania. Wszystko w granicach prawa. Zamiar zmiany sposobu użytkowania powoduje że inwestor musi i tak przejść wszystkie formalności. Z punktu widzenia prawa w ten sposób jest odrobine łatwiej dłużej czasowo i na pewno sporo drożej.
Avatar
Gość / 16 grudnia 2019 o 23:45
0
Zwroci sie w 2 lata inwestycja wraz z uniwersalnym smarem ktorego trzebabylo w urzedzie uzyc ;)
Avatar
Mieszkanka / 16 grudnia 2019 o 22:50
+1
Tak się robi żeby było taniej. Jeżeli plan zagospodarowania przestrzennego dla danego rejonu i miejsca to MU to może być i przedszkole i dom mieszkalny.