Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 października 2014 r.
10:45
Edytuj ten wpis

Al. Solidarności zwężona dla rowerzystów? 7 pomysłów na zmiany w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
350 61 A A

Czy jedna z jezdni al. Solidarności zostanie zwężona? Przekształcenie jednego z pasów w ruchu w dwukierunkową drogę rowerową proponują lubelscy cykliści. Ratusz tego nie komentuje, a autorów wniosku odsyła na jutrzejsze, otwarte dla wszystkich konsultacje.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Autorzy pomysłu podkreślają, że po otwarciu obwodnicy ruch na al. Solidarności znacznie się zmniejszy. Dla rowerów chcą poświęcić jeden z czterech pasów ruchu jezdni prowadzącej w kierunku centrum i to na odcinku od al. Sikorskiego do skrzyżowania z ul. Lubomelską. W miejscu tego pasa powstałaby dwukierunkowa droga dla rowerów, która od reszty jezdni miałaby zostać odgrodzona betonową barierą.

- Mniej pasów ruchu powinno ostudzić zapał kierowców do nadmiernego rozpędzania się na tym odcinku a przepustowość nie zmniejszy się, bo ta i tak jest ograniczona skrzyżowaniami - twierdzą członkowie Porozumienia Rowerowego. Jako przykład takiego rozwiązania cykliści wskazują trasę dojazdową do puławskich Zakładów Azotowych.

To nie pierwszy pomysł na zorganizowanie ruchu rowerowego wzdłuż al. Solidarności. Kilka lat temu padała propozycja poprowadzenia trasy od skansenu aż do Zamku zakładająca prowadzenie ścieżki na pasie zieleni między jezdniami.

Pasy na Sowińskiego

Zabranie jednego pasa ruchu samochodom na al. Solidarności to jeden z siedmiu pomysłów zaprezentowanych wczoraj przez Porozumienie Rowerowe. Wśród nich jest też propozycja wyznaczenia na ul. Głębokiej między Sowińskiego a Nadbystrzycką dwóch pasów rowerowych, które miałyby po 1,5 m szerokości. Kierowcom zostałoby po jednym, trzymetrowym pasie. Tak samo miałoby się stać na całej długości ul. Lubartowskiej.

Ul. Skłodowskiej i ul. Obrońców Pokoju miałyby się stać drogami jednokierunkowymi. Ul. Skłodowskiej jechalibyśmy od ul. Lipowej, zaś ul. Obrońców Pokoju w przeciwną stronę (z wyjątkiem dojazdu od Lipowej do podziemnego parkingu Plazy). W efekcie siedmiometrowa szerokość jezdni podzielona byłaby następująco: 2,5 m na miejsca parkingowe, 3 m pasa ruchu dla samochodów i 1,5 metrowy pas do jazdy rowerem pod prąd. Taki sam pas miałby powstać również na jednokierunkowym odcinku ul. Chopina.

Zmiany koło ronda

Porozumienie Rowerowe proponuje także niewielkie zmiany w rejonie ronda na Klinie oraz dopuszczenie jazdy na dwóch kółkach chodnikiem przy al. Piłsduskiego wzdłuż parku Ludowego.

- Rowerzyści mogą zgłosić się na spotkania konsultacyjne w sprawie Strategii rozwoju ruchu rowerowego - mówi Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Na spotkanie może zresztą przyjść każdy chętny, w planie są trzy tury (godz. 10-12, 16-18 i 18-20). Chętni powinni wcześniej się zapisać na wybraną godzinę wysyłająć e-mail na adres a.rogala@transeko.pl.

Ostateczna wersja strategii ma być uchwalona przez radnych w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 61

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
szofer / 15 czerwca 2016 r. o 08:53
Wykonane ''niby-ścieżki''np na Turystycznej czy Krochmalnej mają około 0,0 01 %  korzystajcych w porównaniu do ruchu aut.Ruch rowerowy odbywa się głównie w rejonie ''Starego Lublina'' gdzie zloklizowane sa instytucje,uczelnie i cała sieć usług i drobnego handlu.
Avatar
anty-cyklista / 10 listopada 2014 r. o 14:07

Jeszcze trochę i na ekspresówkach będą domagali się swoich pasów! Już porzy UMCS-ie przez to zwężenie jest masakra a teraz na szybkich trasach by chcieli - jeszcze czego!

Avatar
sd / 5 listopada 2014 r. o 18:45

Dać im palec to całą rękę chapną... Te pedały za bardzo się rozpaskudziły w tym Lublinie. Egzaminy im zrobić ze znajomości przepisów, wczoraj skręcam na pewniaka w jednokierunkowa ulicę a tu nagle mi przed maskę wjechał jakiś stary imecyl w kasku na swojej kolarzówce, byłbym go o mało rozjechał, aż żałuję że się nie zatrzymałem i nie dostał w łeb

Avatar
niedoinformowany / 3 listopada 2014 r. o 20:52

mnie się już nie chce słuchać tego pierdzielenia o rowerzystach i nagonki na nich bo

-źle że jeżdzą po chodnikach (z tym się zgodzę... ale patrz niżej)

-źle że po ulicach (mają do tego pełne prawo jak nie ma zakazu ruchu rowerowego! - czemu kierowcy o tym nie pamiętają może trzeba wszystkich wysyłać co 3 lata na test sprawdzający wiedzęz przepisów i umiejętności - wiadomo lata lecą a i rutyna robi swoje)

-zle że budują ścieżki rowerowe bo to kosztuje

- źle jak nie budują i korzysta się z za szerokich ulic z jednym pasem i w ten sposób wydziela pas rowerowy

no więc co proponujecie?

bo na ruch miejski rowerowy stawiają wszystkie stolice w Europie (londyn berlin paryż madryt itd...) inne miasta też i wcale nie jest to oferta dla turystów wręcz przeciwnie czasem nie można skorzystać z rowerka jak się nie jest mieszkańcem (np. Barcelona)

sama jeżdzę rowerem po ulicy nawet przez największe ronda itd albo jak jest ścieżka - pod warunkiem żę można się na nią dostać bez jeżdzenia po chodniku i że jest jakoś podłączona do sieci ścieżek bo na takie cudo wzdłuż poniatowskiego to bez sensu jest zjeżdzać jeśli się jedzie wiaduktem i dalej prosto na południe ulicą

jestem za jakimś ubezpieczeniem i nie piszcie bzdur że tego nigdzie nie ma bo w hiszpanii jest. i chyba we francji ale tu nieobowiązkowe i to dobre rozwiązanie w przypadku gdy się jeżdzi po ulicach

a pomysł z obrazka mi się podoba widziałam go wczesniej na forum rowerowym  -  choć nie wiem czy nie lepiej byłoby kombinować wzdłuż rzeki albo środkiem na pasie zieleni i zakończyć śluzą rowerową przed rondem

ale tak ogólnie ludzie weździe idżcie od kompa na świeże powietrze trochę spaceru i tlenu się przyda każdemu pogoda w sam raz na spacer lub ....ROWER :DDDDDD

I JA TEŻ IDĘ

Lublin już jest stolicą ? Pytam bo piszesz że wszystkie europejskie stolice stawiają na ruch rowerowy 

wszystkie europejskie stolice stawiają na ruch rowerowy 

rozwiń
Avatar
Robert / 29 października 2014 r. o 08:58

Ręce opadają. Lublin itak jest już zakorkowany a ci jeszcze chcą drogi zwężać... Tu trzeba stare poszerzyć np Sowińskiego i Głęboką

Avatar
Gp / 29 października 2014 r. o 08:35

NIEEEEEEEEE!!! ZWĘŻENIE AL. SOLIDARNOŚCI TO JUZ PRZESADA!!!

JA JESTEM KIEROWCĄ, ROWERZYSTĄ I PIESZYM I ZACZYNA MNIE JUŻ TO LOBBY ROWEROWE WKURZAĆ!!!!!!!!TROCHE JUŻ PANOWNOIEZ PRL ZACZYNAJA PRZESADZAĆ!!!!!!!! ZABIERAJA PASY JEZDNI, MIEJSCA POSTOJOWE PRZY ULICACH, CHCĄ ZWĘŻENIA JEZDNI W MIEJSACH, W KTORYCH I TAK NIE JEST JAKOS SUPER SZEROKO. ZWĘŻENIE GŁEBOKEIJ TO TEZ POMYSŁ BARDZO ZŁY!!!!

ROWERZYSTOW W LUBLINIE JEST DUZO, ALE BEZ PRZEDASY!!!! I TAK WIEKSZOŚĆ DO PRACY JEZDZI AUTEM, MPK, ROWEREM RZADZIEJ!!! A REKREACYJNIE TO MOŻNA SOBIE POJEZDZIĆ PO OSIEDLOWYCH DRÓŻKACH;-) ZACZYNAM SIE UPRZEDZAĆ DO ROWERÓW!!! MAM NADZIJĘ, ŻE URZĄD OKAŻE SIĘ TRZEZWO MYSLĄCY I TROCHE OSTUDZI ZAPAŁTY PANOW Z POROZUMIENIA ROWEROWEGO!!!

MOŻE W KOŃCU KTOŚ POWINIEN NP NA UL. WILEŃSKIEJ POLICZYĆ PRZEZ 10 GODZ ILE ROWERZYSTÓW PRZEJEDZA I CZY BYŁ SENS ZABIERAĆ LUDZIOM MIEJSCA POSTOJOWE, BO JASNIE PAN Z PRL CHCE SOBIE TAMTĘDY POJEDZIĆ!!!!!!

PANOWIE TO JUZ ZA DUŻO, NAJWYŻSZY CZAS OSTUDZIĆ WASZE ZAPALTY.

DAĆ WAM PALEC TO RĘKE CIĄGNIECIE!!!

Ty to nieprzesadzaj przez te wszystkie lata nikt nie pamiętał o rowerzystach teraz dopiero zaczyna się coś zmieniać!!!

Zauwarz też że dopiero teraz ludzie decydują się na rower i w tym roku dopiero zaczęło być żeczywiście widać w mieście rowerzystów bo pojawiła się infrastruktura!

W przyszłym roku i w następnych rowerów w mieście będzie jeszcze więcej!

Ty to nieprzesadzaj przez te wszystkie lata nikt nie pamiętał o rowerzystach teraz dopiero zaczyna się coś zmieniać!!!

Zauwarz też że dopiero teraz ludzie decydują się na rower i w tym roku dopiero zaczęło być żeczywiście widać w mieście rowerzystów bo pojawiła się infrastruktura!

W przyszłym roku i w następnych rowerów w mieście będzie jeszcze więcej!

rozwiń
Avatar
Mikha'el / 28 października 2014 r. o 22:42

Ruch rowerowy na chodniki!!!

Avatar
Gość / 28 października 2014 r. o 21:24

NIEEEEEEEEE!!! ZWĘŻENIE AL. SOLIDARNOŚCI TO JUZ PRZESADA!!!

JA JESTEM KIEROWCĄ, ROWERZYSTĄ I PIESZYM I ZACZYNA MNIE JUŻ TO LOBBY ROWEROWE WKURZAĆ!!!!!!!!TROCHE JUŻ PANOWNOIEZ PRL ZACZYNAJA PRZESADZAĆ!!!!!!!! ZABIERAJA PASY JEZDNI, MIEJSCA POSTOJOWE PRZY ULICACH, CHCĄ ZWĘŻENIA JEZDNI W MIEJSACH, W KTORYCH I TAK NIE JEST JAKOS SUPER SZEROKO. ZWĘŻENIE GŁEBOKEIJ TO TEZ POMYSŁ BARDZO ZŁY!!!!

ROWERZYSTOW W LUBLINIE JEST DUZO, ALE BEZ PRZEDASY!!!! I TAK WIEKSZOŚĆ DO PRACY JEZDZI AUTEM, MPK, ROWEREM RZADZIEJ!!! A REKREACYJNIE TO MOŻNA SOBIE POJEZDZIĆ PO OSIEDLOWYCH DRÓŻKACH;-) ZACZYNAM SIE UPRZEDZAĆ DO ROWERÓW!!! MAM NADZIJĘ, ŻE URZĄD OKAŻE SIĘ TRZEZWO MYSLĄCY I TROCHE OSTUDZI ZAPAŁTY PANOW Z POROZUMIENIA ROWEROWEGO!!!

MOŻE W KOŃCU KTOŚ POWINIEN NP NA UL. WILEŃSKIEJ POLICZYĆ PRZEZ 10 GODZ ILE ROWERZYSTÓW PRZEJEDZA I CZY BYŁ SENS ZABIERAĆ LUDZIOM MIEJSCA POSTOJOWE, BO JASNIE PAN Z PRL CHCE SOBIE TAMTĘDY POJEDZIĆ!!!!!!

PANOWIE TO JUZ ZA DUŻO, NAJWYŻSZY CZAS OSTUDZIĆ WASZE ZAPALTY.

DAĆ WAM PALEC TO RĘKE CIĄGNIECIE!!!

NIEEEEEEEEE!!! ZWĘŻENIE AL. SOLIDARNOŚCI TO JUZ PRZESADA!!!

JA JESTEM KIEROWCĄ, ROWERZYSTĄ I PIESZYM I ZACZYNA MNIE JUŻ TO LOBBY ROWEROWE WKURZAĆ!!!!!!!!TROCHE JUŻ PANOWNOIEZ PRL ZACZYNAJA PRZESADZAĆ!!!!!!!! ZABIERAJA PASY JEZDNI, MIEJSCA POSTOJOWE PRZY ULICACH, CHCĄ ZWĘŻENIA JEZDNI W MIEJSACH, W KTORYCH I TAK NIE JEST JAKOS SUPER SZEROKO. ZWĘŻENIE GŁEBOKEIJ TO TEZ POMYSŁ BARDZO ZŁY!!!!

ROWERZYSTOW W LUBLINIE JEST DUZO, ALE BEZ PRZEDASY!!!! I TAK WIEKSZOŚĆ DO PRACY JEZDZI AUTEM, MPK, ROWEREM RZADZIEJ!!! A REKREACYJNIE TO MOŻ... rozwiń

Avatar
kretyn / 28 października 2014 r. o 18:34

kpina przed wyborcza cy co?

Avatar
Gość / 28 października 2014 r. o 18:32

zajebisty pomysł.

Avatar
szofer / 15 czerwca 2016 r. o 08:53
Wykonane ''niby-ścieżki''np na Turystycznej czy Krochmalnej mają około 0,0 01 %  korzystajcych w porównaniu do ruchu aut.Ruch rowerowy odbywa się głównie w rejonie ''Starego Lublina'' gdzie zloklizowane sa instytucje,uczelnie i cała sieć usług i drobnego handlu.
Avatar
anty-cyklista / 10 listopada 2014 r. o 14:07

Jeszcze trochę i na ekspresówkach będą domagali się swoich pasów! Już porzy UMCS-ie przez to zwężenie jest masakra a teraz na szybkich trasach by chcieli - jeszcze czego!

Avatar
sd / 5 listopada 2014 r. o 18:45

Dać im palec to całą rękę chapną... Te pedały za bardzo się rozpaskudziły w tym Lublinie. Egzaminy im zrobić ze znajomości przepisów, wczoraj skręcam na pewniaka w jednokierunkowa ulicę a tu nagle mi przed maskę wjechał jakiś stary imecyl w kasku na swojej kolarzówce, byłbym go o mało rozjechał, aż żałuję że się nie zatrzymałem i nie dostał w łeb

Avatar
niedoinformowany / 3 listopada 2014 r. o 20:52

mnie się już nie chce słuchać tego pierdzielenia o rowerzystach i nagonki na nich bo

-źle że jeżdzą po chodnikach (z tym się zgodzę... ale patrz niżej)

-źle że po ulicach (mają do tego pełne prawo jak nie ma zakazu ruchu rowerowego! - czemu kierowcy o tym nie pamiętają może trzeba wszystkich wysyłać co 3 lata na test sprawdzający wiedzęz przepisów i umiejętności - wiadomo lata lecą a i rutyna robi swoje)

-zle że budują ścieżki rowerowe bo to kosztuje

- źle jak nie budują i korzysta się z za szerokich ulic z jednym pasem i w ten sposób wydziela pas rowerowy

no więc co proponujecie?

bo na ruch miejski rowerowy stawiają wszystkie stolice w Europie (londyn berlin paryż madryt itd...) inne miasta też i wcale nie jest to oferta dla turystów wręcz przeciwnie czasem nie można skorzystać z rowerka jak się nie jest mieszkańcem (np. Barcelona)

sama jeżdzę rowerem po ulicy nawet przez największe ronda itd albo jak jest ścieżka - pod warunkiem żę można się na nią dostać bez jeżdzenia po chodniku i że jest jakoś podłączona do sieci ścieżek bo na takie cudo wzdłuż poniatowskiego to bez sensu jest zjeżdzać jeśli się jedzie wiaduktem i dalej prosto na południe ulicą

jestem za jakimś ubezpieczeniem i nie piszcie bzdur że tego nigdzie nie ma bo w hiszpanii jest. i chyba we francji ale tu nieobowiązkowe i to dobre rozwiązanie w przypadku gdy się jeżdzi po ulicach

a pomysł z obrazka mi się podoba widziałam go wczesniej na forum rowerowym  -  choć nie wiem czy nie lepiej byłoby kombinować wzdłuż rzeki albo środkiem na pasie zieleni i zakończyć śluzą rowerową przed rondem

ale tak ogólnie ludzie weździe idżcie od kompa na świeże powietrze trochę spaceru i tlenu się przyda każdemu pogoda w sam raz na spacer lub ....ROWER :DDDDDD

I JA TEŻ IDĘ

Lublin już jest stolicą ? Pytam bo piszesz że wszystkie europejskie stolice stawiają na ruch rowerowy 

wszystkie europejskie stolice stawiają na ruch rowerowy 

rozwiń
Avatar
Robert / 29 października 2014 r. o 08:58

Ręce opadają. Lublin itak jest już zakorkowany a ci jeszcze chcą drogi zwężać... Tu trzeba stare poszerzyć np Sowińskiego i Głęboką

Avatar
Gp / 29 października 2014 r. o 08:35

NIEEEEEEEEE!!! ZWĘŻENIE AL. SOLIDARNOŚCI TO JUZ PRZESADA!!!

JA JESTEM KIEROWCĄ, ROWERZYSTĄ I PIESZYM I ZACZYNA MNIE JUŻ TO LOBBY ROWEROWE WKURZAĆ!!!!!!!!TROCHE JUŻ PANOWNOIEZ PRL ZACZYNAJA PRZESADZAĆ!!!!!!!! ZABIERAJA PASY JEZDNI, MIEJSCA POSTOJOWE PRZY ULICACH, CHCĄ ZWĘŻENIA JEZDNI W MIEJSACH, W KTORYCH I TAK NIE JEST JAKOS SUPER SZEROKO. ZWĘŻENIE GŁEBOKEIJ TO TEZ POMYSŁ BARDZO ZŁY!!!!