Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 marca 2017 r.
17:01

Alarm 24: Niech Baobab "umiera na stojąco, z godnością"

Autor: Zdjęcie autora Euzebiusz Maj
Baobab na placu Litewskim
Baobab na placu Litewskim

List w sprawie topoli czarnej zwanej potocznie Baobabem rosnącej na placu Litewski przysłał do redakcji Euzebiusz Maj.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zwracam się z apelem do służb decydujących o zagospodarowaniu Placu Litewskiego w Lublinie w odniesieniu do usunięcia zamierającej topoli czarnej z modernizowanego obecnie placu.

Uznałem za zasadne przedłożyć w tym temacie swoje stanowisko, które wyrażam jako mieszkaniec miasta, historyk sztuki i specjalista do spraw krajobrazu kulturowego (emerytowany pracownik WUOZ w Lublinie).

Uznałem za konieczne przedstawienie do rozważenia mojej oceny konserwatorskiej. Wiekowe drzewo o nazwie gatunkowej popolus nigra (obwód pnia 506 cm, wysokość 16 m, szerokość korony 7 m, wiek ok. 150 lat) zwane popularnie przez mieszkańców w okresie powojennym „baobabem” objęte jest ochroną konserwatorską poprzez wpis do rejestru zabytków woj. lubelskiego z roku 1962, jako składnik zespołu historycznych drzew placu Litewskiego. Ponadto w roku 1990 objęte zostało dodatkową ochroną prawną jako pomnik przyrody.

Topola czarna stanowi zabytkowy ewenement w skali kraju z racji ukrytej roli i znaczenia jakie nadano temu drzewu w okresie zaboru rosyjskiego ok 1870 roku po powstaniu styczniowych z roku 1863.

Wynika to z badań nad zabytkowymi ogrodami i parkami, w tym nad rolą i znaczeniem starych drzew w strukturze przestrzenno-kompozycyjnej i ideologicznej , jakie prowadziłem w WUOZ w Lublinie.

Badania te inspirowane pracami naukowymi prof. dr Aliny Aleksandrowicz z UMCS, pozwoliły na ustalenie, że Lublin w XIX wieku był miejscem przeniesienia idei patriotycznych ogrodów wolności zrodzonych przed 1800 rokiem w Puławach zwanych polskimi Atenami. W dobrach książąt Czartoryskich została stworzona enklawa polskiego rodzimego krajobrazu z zaszyfrowana symboliką drzew, znaną jedynie wtajemniczonym gościom i przyjaciołom dworu puławskiego. Stąd zrodziło się zawołanie poety Stanisława Trembeckiego z dworu królewskiego Stanisława Augusta: „Gdyby po całym kraju można było siać Puławy…” Tutaj idea krzepienia ducha Polaków w zniewolonym kraju rodziła patriotyczne postawy. Wiele okoliczności przemawia za tym aby uznać za inicjatora takich postaw na terenie Lublina Feliksa Łodzia Bieczyńskiego znanego powszechnie twórcę ogrodów i parków Lublina, jako inżyniera gubernialnego. Był on niewątpliwie wtajemniczony w idee płynące z dworu Czartoryskich w Puławach.

Topola czarna została posadzona nie przypadkowo w środkowej części Placu Litewskiego, w pobliżu prawosławnego soboru. Miała być duchowym wsparciem miedzy innymi dla czarnych procesji kobiet protestujących biernie przeciwko systemowym represjom zaborcy i akcjom rusyfikacyjnym po stłumieniu powstania styczniowego. Jedna z najbardziej aktywnych uczestniczek czarnych protestów była córka Feliksa Bieczyńskiego, pochowana razem z ojcem na lubelskim cmentarzu przy ul. Lipowej.

To kultowe drzewo posadzone przez światłych i świadomych misji ogrodników na placu Litewskim stawało się wówczas z każdym rokiem coraz mocniejszym znakiem kulturowej tożsamości, świadectwem obecności tu ukrytego ducha miejsca – „genius loci”. Może była z czasem jak muzyka Fryderyka Chopina „armata ukryta w koronie drzewa”.

Topola czarna przetrwała wiele ważnych, dziejowych zdarzeń. Zgodnie ze swoim kulturowym rodowodem i przesłaniem była świadkiem złych wiadomości dla prawosławnego soboru rozebranego po odzyskaniu przez Polaków niepodległości. Nie odważyli się jej usunąć Niemcy podczas okupacji i przemianowania Placu Litewskiego na Hitler-Platz. Również po wojnie była nadal głównym akcentem przestrzennym Placu pomimo wznoszenia nowych spiżowych pomników wdzięczności.

Ale powoli stawała się już tylko „baobabem” dla nowych mieszkańców Lublina, którzy nie znali jej prawdziwego rodowodu. Przez służby komunalne traktowana była bez głębszego zrozumienia dla podstawowych biologicznych uwarunkowań i potrzeb pomnikowego drzewa. Postępowała degradacja warunków przetrwania drzewa poprzez częściowe zniszczenie korzeni podziemnym uzbrojeniem terenu oraz w następstwie zmian gruntowo-wodnych w trakcie wykonywania nawierzchni na szczelnym, nieprzepuszczalnym podłożu. Aktualny stan drzewa przedstawiony w ekspertyzach i opiniach dendrologicznych, sporządzonych po oderwaniu się konara drzewa po stronie wschodniej w czasie prowadzonych prac drogowych z użyciem ciężkiego sprzętu mechanicznego, wskazuje na postępujący proces wewnętrznej destrukcji pnia, osłabienie wytrzymałości mechanicznej i stabilności drzewa. Podkreśla się możliwość wystąpienia zagrożenia dla użytkowników przyległego terenu z uwagi na zły stan zachowania topoli czarnej.

Odnosząc się z należyta powagą do stanowiska dendrologów, należy – naszym zdaniem, rozważyć w trybie pilnym zabezpieczenia drzewa stalowa konstrukcją zewnętrzną, która zniwelowałaby potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa ze strony osłabionego drzewa. Rola i znaczenie tego osobliwego pomnika historii miasta uzasadniają potrzebę podjęcia takich działań w celu wykluczenia niekontrolowanych skutków stopniowej destrukcji drzewa.

Należy zrobić wszystko w roku Jubileuszu 700-lecia, przy założeniu wykonania niezbędnego zabezpieczenia technicznego, aby topola czarna umierała na stojąco, z godnością, zachowując resztki majestatu należnego osobliwemu pomnikowi historii miasta.

Z wyrazami szacunku

Euzebiusz Maj

Pozostałe informacje

Dziś Dzień Strażaka

Dziś Dzień Strażaka

Dziś przed południem na placu Piłsudskiego w Warszawie odbędą się centralne obchody Dnia Strażaka z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka.

Twoja krew ratunkiem dla kogoś innego. Sprawdź, gdzie będą odbywać się akcje krwiodawstwa w Lubelskiem

Twoja krew ratunkiem dla kogoś innego. Sprawdź, gdzie będą odbywać się akcje krwiodawstwa w Lubelskiem

Krew jest cennym lekarstwem, którego nie da się wyprodukować w warunkach laboratoryjnych. Dlatego tak ważne jest dzielenie się nią. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaprasza na cotygodniowe akcje oddawania krwi. Zwłaszcza że zaczyna się sezon wakacyjny i w magazynach zaczynają się braki.

Avia Świdnik tylko zremisowała z Czarnymi Połaniec

Avia Świdnik zremisowała z Czarnymi Połaniec

Avia Świdnik dwukrotnie odrabiała straty w meczu z Czarnymi Połaniec: z 1:2 i z 2:3. W doliczonym czasie Paweł Uliczny nie strzelił rzutu karnego. Ostatecznie spotkanie zakończyło remisem 3:3

Bartosz Zmarzlik nie dał rywalom szans w Grand Prix Niemiec

Bartosz Zmarzlik nie dał rywalom szans w Grand Prix Niemiec

Bartosz Zmarzlik show. Lider Orlen Oil Motoru Lublin zaprezentował wyborną formę i wygrał Grand Prix Niemiec w Landshut. Z dobrej strony zaprezentowali się także inni zawodnicy trzykrotnych mistrzów Polski

Poradnik wyborcy – terminy i co zrobić, aby głosować nie w swoim okręgu

Poradnik wyborcy – terminy i co zrobić, aby głosować nie w swoim okręgu

Kalendarz wyborczy nie tylko podaje terminy pierwszej i ewentualnie drugiej tury wyborów prezydenckich, ale określa też dokładne daty czynności, jakie muszą wykonać komitety, a także wyborcy, jeśli np. chcą mieć nieodpłatny transport lub zamierzają głosować poza swoim okręgiem.

Chełm wybuduje schrony. Miasto ma plan

Chełm wybuduje schrony. Miasto ma plan

Rada Miasta Chełm jednogłośnie przyjęła kompleksowy plan działania, mający przygotować miasto na różnorodne zagrożenia – zarówno militarne, jak i cywilne. Plan przewiduje powołanie Korpusu Obrony Cywilnej.

"Byliśmy mocni na torze". Opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Innpro ROW Rybnik
galeria

"Byliśmy mocni na torze". Opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Innpro ROW Rybnik

W piątkowy wieczór Orlen Oil Motor Lublin nie miał problemów z pokonaniem Innpro ROW Rybnik. Lubelskie "Koziołki" wygrały 63:27 i umocniły się na pierwszym miejscu w stawce. Jak mecz podsumowali jego główni bohaterowie?

Wisła Puławy sprawiła sensację wygrywając w Krakowie z Wieczystą

Sensacja w Krakowie. Wisła Puławy ograła Wieczystą!

Za takie historie kibice kochają piłkę nożną. W sobotę skazywana na porażkę Wisła Puławy pokonała w Krakowie tamtejszą Wieczystą i wciąż jest blisko uniknięcia degradacji

36-latek, który w kwietniu miał potrącić nastolatkę, usłyszał zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia,
RAPORT

Hulajnogi na chodnikach: nie jest bezpiecznie

W Lublinie mężczyzna na hulajnodze potrącił 13-latkę. W Puławach 40-latek jadąc hulajnogą stracił równowagę i przewrócił się na chodnik. Był nietrzeźwy i trafił do szpitala. W Chełmie 12-latka jadąca hulajnogą uderzyła w tył samochodu.

Podobnie jak w pierwszym, tak i w drugim meczu finału Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0.
galeria

Drugi mecz finału PlusLigi: Bogdanka LUK Lublin rozbiła Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 [ZDJĘCIA]

W drugim spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała wicemistrza kraju Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Do złotego medalu lublinianie potrzebują już tylko jednego zwycięstwa. MVP wybrany został Wilfredo Leon. Trzeci mecz w środę w Sosnowcu, o godzinie 20.30

Puławy pamiętają o 234. rocznicy uchwalania trzeciomajowej konstytucji
zdjęcia
galeria

Puławy pamiętają o 234. rocznicy uchwalania trzeciomajowej konstytucji

Jak co roku mieszkańcy Puław, samorządowcy, przedstawiciele lokalnych organizacji, służb mundurowych, szkół - zebrali przed Pomnikiem Konstytucji, by złożyć przed nim kwiaty i zapalić znicze. Uroczystościom towarzyszyła Puławska Orkiestra Dęta.

Historyczne stroje i polonez na Placu Litewskim. Lublin świętuje 3 maja
zdjęcia
galeria

Historyczne stroje i polonez na Placu Litewskim. Lublin świętuje 3 maja

Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej poprowadził dzisiaj "Poloneza dla Lublina". Tańczących, w tym przedstawicieli lokalnych władz, w historycznych strojach, oglądały tłumy mieszkańców zebranych na Krakowskim Przedmieściu i Placu Litewskim.

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

W Warszawie zakończyła się oficjalna część obchodów z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja. W trakcie swojego przemówienia Andrzej Duda wspomniał m.in o projekcie Borsuk, który może zostać polskim hitem eksportowym.

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale
zdjęcia
galeria

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale

W Trybunale Koronnym zakończyła się już uroczysta sesja Rady Miasta Lublin, która rozpoczęła oficjalne obchody święta w stolicy Lubelszczyzny. Teraz czas na poloneza, potem m.in. fire show.

W derbach Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

W spotkaniu derbowym Chełmianka Chełm zremisowała ze Świdniczanką Świdnik 2:2

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty