Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 kwietnia 2019 r.
12:05

Artur Habza przed sądem. Ruszył proces byłego dyrektora z Urzędu Marszałkowskiego

0 12 A A
Byłemu dyrektorowi (pierwszy z prawej) grozi do 5 lat więzienia
Byłemu dyrektorowi (pierwszy z prawej) grozi do 5 lat więzienia (fot. Jacek Szydłowski)

Rozpoczął się proces Artura Habzy, byłego dyrektora z lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego. Urzędnik miał przekroczyć swoje uprawnienia i polecić fabrykowanie dokumentacji. Dzisiaj odpiera wszelkie zarzuty i zamierza walczyć przed sądem o uniewinnienie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sprawę rozstrzygnie Sąd Rejonowy Lublin-Zachód. W środę, na ławie oskarżonych obok Artura Habzy zasiadły również jego byłe podwładne. Śledczy dowodzą, że na polecenie przełożonego poświadczyły one nieprawdę w dokumentach.

- Przyznaję się. Kiedy w urzędzie była kontrola CBA, przepisałam kartę oceny firmy (uczestnika wyjazdu – red.). Była to lekkomyślna decyzja. Żałuję. Nie zdawałam sobie sprawy z konsekwencji – wyjaśniła w sądzie Justyna K. – Zrobiłam to, bo padło stwierdzenie dyrektora Habzy, że to on odpowiada za stan dokumentacji.

Druga z oskarżonych również przyznała się do zarzutu.

- Tego dnia przyszłam dostarczyć zwolnienie lekarskie. Współpracownicy powiedzieli mi, że jest karta oceny do ponownego podpisania. Lekkomyślnie to zrobiłam – przyznała Aleksandra B.

Obie kobiety złożyły wniosek o warunkowe umorzenie sprawy. Wobec braku sprzeciwu prokuratury, sąd wyłączył wątek dotyczący urzędniczek do odrębnego postępowania. Dzięki temu panie mogą zostać uznane za winne, ale unikną kary.

Sam Artur Habza nie przyznaje się do winy. Zarzuty pod jego adresem to efekt kontroli, jaką w 2016 r. rozpoczęło w urzędzie Centralne Biuro Antykorupcyjne. Agenci sprawdzali m.in. dokumentację wyjazdów zagranicznych przedsiębiorców, które dofinansowała Unia Europejska.

W kwietniu 2015 r. urząd organizował nabór na misję gospodarczą do Uzbekistanu. Zgłosiła się m.in. lubelska firma G. Bez problemów przeszła całą procedurę i została zakwalifikowana. Wyjazd jednak, z przyczyn technicznych, przeniesiono na jesień 2015 r. Wiązało się to z koniecznością przeprowadzenia ponownego naboru. Firma G. zgłosiła się ponownie. Na załączniku do aplikacji brakowało jednak podpisu przedstawiciela spółki. Zgodnie z regulaminem, eliminowało to wniosek z dalszej oceny merytorycznej. Komisja odrzuciła aplikację.

Kiedy wyniki naboru opublikowano w sieci, prezes spółki interweniowała wówczas u Artura Habzy – dowodzą śledczy. Po telefonicznej „reklamacji” dyrektor rozszerzył listę firm do dziewięciu. Przepisy dawały mu taką możliwość. W sieci opublikowano nową listę, na której była już spółka G.

Kiedy rok później w urzędzie zjawiło się CBA okazało się, że w dokumentacji wyjazdu do Uzbekistanu brakuje załącznika z wymaganym podpisem. Śledczy ustalili, że Artur Habza spotkał się wtedy z członkami komisji kwalifikacyjnej. Polecił Justynie K. i Aleksandrze B. „wytworzenie i podpisanie załącznika poprzez antydatowanie”. Biegły ocenił później, że podpis przedstawiciela G. został podrobiony. Do dokumentacji dołączono rzekomo podpisany w terminie załącznik.

Podczas rozprawy Artur Habza odmówił składania wyjaśnień. Potwierdził jedynie swoje wyjaśnienia ze śledztwa. Tłumaczył wtedy , że tylko zwiększył liczbę uczestników wyjazdu, do czego miał prawo. Urząd nic nie stracił (11,5 tys. zł za przelot i hotel dla przedstawiciela G.), bo gdyby firma nie wyjechała, pieniądze z dotacji należałoby zwrócić.

- Uzyskałem od podwładnych informację, że wszystko z firmą G. zostało wyjaśnione. Po konsultacji z radcą prawnym podjąłem więc decyzję o zwiększeniu liczby uczestników wyjazdu – wyjaśniał Artur Habza.

Byłemu dyrektorowi grozi do 5 lat więzienia.

e-Wydanie

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jajja / 17 kwietnia 2019 o 13:49
+31
pytanie? ile mieszkań ma Pan oskarżony na siebie i swoją rodzine za skromne 7 tyś urzędniczej pensji????? mieszkania na zana są dość drogie a lokale uzytkowe jeszcze droższe .. może ktoś sprawdzi?
Avatar
duzo wiedzący / 17 kwietnia 2019 o 13:39
+26
kiedy przyjdzie czas na ujawnienie grzeszów lubelskiej edycji "Jurnego Stefana", podpowiem ze facet  w ostatnich miejsiącach stracił intratny stolek dzięki, kóremu mógł sie jurnie realizować.   O  podwyżkach, nagrodach i awansach dla młodych i ładnych urzędniczek w poprzedniach latach to poematy w urzedzie recytuja.  Oj jurnych Stefanów było wsumie kilku, ale jeden szczególnie był JURNY  Jak organy sledczew dobrze pogrzebią, przesłuchaja wszystkie urzedniczki w UMWL to ciekawsze rzeczy wyjda. Brukowa prasa bedzie miec temat do opisywania skandali w tym głownie seksualnych na kilka lat  
kiedy przyjdzie czas na ujawnienie grzeszów lubelskiej edycji "Jurnego Stefana", podpowiem ze facet  w ostatnich miejsiącach stracił intratny stolek dzięki, kóremu mógł sie jurnie realizować.   O  podwyżkach, nagrodach i awansach dla młodych i ładnych urzędniczek w poprzedniach latach to poematy w urzedzie recytuja.  Oj jurnych Stefanów było wsumie kilku, ale jeden szczególnie był JURNY  Jak organy sledczew dobrze pogrzebią, przesłuchaja wszystkie urzedniczki w UMWL to ciekawsze rzeczy wyjda. Brukowa prasa bedzi... rozwiń
Avatar
GOŚĆ / 17 kwietnia 2019 o 13:21
+26
A w jakim chrakterze występuje widoczny na zdjęciu Big Mec. Filipek? czyźby jako obrońca oskarżonego? a jeżeli tak to czy jest uprawniony do tego w świetle obowiązujacych przepisów? Tak tylko sygnalizuje żeby potem nie było niespodzianki procesowej. Bo wszelkie zasady etyki radcy prawnego tego Mec. nie obowiązują.
Avatar
Polak mały / 18 kwietnia 2019 o 07:46
+21
Jak tam Habza ?, przypoinasz sobie jak przyjechałeś do jednej z podlubelskich gmin i chciałeś udowadniać swoją mądrość, za takich jak ty Hetman powinien się wsydzić.
Avatar
Seb / 17 kwietnia 2019 o 18:02
+21
Powinny się tez przyjrzeć pewnemu gościowi który teraz aktualnie pracuje w gospodarce a wcześniej pracował w promocji! Dobry cwaniaczek!
Avatar
Prawy / 17 kwietnia 2019 o 16:04
+18
O proszę, z żywota Koalicji POzpr-ZSL. W obronie kto? Kolesie z kast nadzwyczajnech
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2019 o 12:24
+15
W PSL to normalne,że przekręt goni przekręt i przekrętem pogania.A biedna urzędniczka nie pamięta jak to było!?Biedactwo ,tak sama z siebie podrobiła dokumenty! To może przedsiębiorca dał jej lub obiecał korzyść majątkową? A może Habza dał im odpowiednie nagrody za pełne zaangażowanie w pracę?
Avatar
Przedsiębiorca z Lublina / 18 kwietnia 2019 o 19:13
-17
Wow! Ale afera... wstyd, weźcie się za ważniejsze sprawy.
Avatar
Gosc / 17 kwietnia 2019 o 13:57
-18
Przecież PiS będzie robił wszystko żeby odwrócic uwagę od tego co się teraz w marszałkowskim dzieje. Kasa z budżetu unijnego idzie na wspieranie parafii, pielgrzymek i obstawy świąt religijnych, a tak ich unia brzydzi!
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2019 o 12:25
-18
Skoro urząd nie stracił a firma przeszła całą procedurę i nikt nie dostał w łapę to w czym problem?
Avatar
Przedsiębiorca z Lublina / 18 kwietnia 2019 o 19:13
-17
Wow! Ale afera... wstyd, weźcie się za ważniejsze sprawy.
Avatar
Polak mały / 18 kwietnia 2019 o 07:46
+21
Jak tam Habza ?, przypoinasz sobie jak przyjechałeś do jednej z podlubelskich gmin i chciałeś udowadniać swoją mądrość, za takich jak ty Hetman powinien się wsydzić.
Avatar
Seb / 17 kwietnia 2019 o 18:02
+21
Powinny się tez przyjrzeć pewnemu gościowi który teraz aktualnie pracuje w gospodarce a wcześniej pracował w promocji! Dobry cwaniaczek!
Avatar
Prawy / 17 kwietnia 2019 o 16:04
+18
O proszę, z żywota Koalicji POzpr-ZSL. W obronie kto? Kolesie z kast nadzwyczajnech
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2019 o 15:31
-21
kiedy przyjdzie czas na ujawnienie grzeszów lubelskiej edycji "Jurnego Stefana", podpowiem ze facet  w ostatnich miejsiącach stracił intratny stolek dzięki, kóremu mógł sie jurnie realizować.        O       podwyżkach, nagrodach i awansach dla młodych i ładnych urzędniczek w poprzedniach latach to poematy w urzedzie recytuja.  Oj jurnych Stefanów było wsumie kilku, ale jeden szczególnie był JURNY       Jak organy sledczew dobrze pogrzebią, przesłuchaja wszystkie urzedniczki w UMWL to ciekawsze rzeczy wyjda. Brukowa prasa bedzie miec temat do opisywania skandali w tym głownie seksualnych na kilka lat      
 Oj, coś mi się wydaje, że zazdrość przez ciebie przemawia. A może i kompleksy? Bo przypominasz psa ogrodnika, co sam nie może i innym chętnie  by zabronił...
 Oj, coś mi się wydaje, że zazdrość przez ciebie przemawia. A może i kompleksy? Bo przypominasz psa ogrodnika, co sam nie może i innym chętnie  by zabronił... rozwiń
Avatar
Han / 17 kwietnia 2019 o 14:38
-23
kiedy przyjdzie czas na ujawnienie grzeszów lubelskiej edycji "Jurnego Stefana", podpowiem ze facet  w ostatnich miejsiącach stracił intratny stolek dzięki, kóremu mógł sie jurnie realizować.        O       podwyżkach, nagrodach i awansach dla młodych i ładnych urzędniczek w poprzedniach latach to poematy w urzedzie recytuja.  Oj jurnych Stefanów było wsumie kilku, ale jeden szczególnie był JURNY       Jak organy sledczew dobrze pogrzebią, przesłuchaja wszystkie urzedniczki w UMWL to ciekawsze rzeczy wyjda. Brukowa prasa bedzie miec temat do opisywania skandali w tym głownie seksualnych na kilka lat      
 chłopie, jak wiesz to podziel się info, jesli się boisz to użyj jakiegoś proxy i nikt cie nie namierzy, nawet w operze jest wbudowane także żaden problem
 chłopie, jak wiesz to podziel się info, jesli się boisz to użyj jakiegoś proxy i nikt cie nie namierzy, nawet w operze jest wbudowane także żaden problem rozwiń
Avatar
Gosc / 17 kwietnia 2019 o 13:57
-18
Przecież PiS będzie robił wszystko żeby odwrócic uwagę od tego co się teraz w marszałkowskim dzieje. Kasa z budżetu unijnego idzie na wspieranie parafii, pielgrzymek i obstawy świąt religijnych, a tak ich unia brzydzi!
Avatar
jajja / 17 kwietnia 2019 o 13:49
+31
pytanie? ile mieszkań ma Pan oskarżony na siebie i swoją rodzine za skromne 7 tyś urzędniczej pensji????? mieszkania na zana są dość drogie a lokale uzytkowe jeszcze droższe .. może ktoś sprawdzi?
Avatar
duzo wiedzący / 17 kwietnia 2019 o 13:39
+26
kiedy przyjdzie czas na ujawnienie grzeszów lubelskiej edycji "Jurnego Stefana", podpowiem ze facet  w ostatnich miejsiącach stracił intratny stolek dzięki, kóremu mógł sie jurnie realizować.   O  podwyżkach, nagrodach i awansach dla młodych i ładnych urzędniczek w poprzedniach latach to poematy w urzedzie recytuja.  Oj jurnych Stefanów było wsumie kilku, ale jeden szczególnie był JURNY  Jak organy sledczew dobrze pogrzebią, przesłuchaja wszystkie urzedniczki w UMWL to ciekawsze rzeczy wyjda. Brukowa prasa bedzie miec temat do opisywania skandali w tym głownie seksualnych na kilka lat  
kiedy przyjdzie czas na ujawnienie grzeszów lubelskiej edycji "Jurnego Stefana", podpowiem ze facet  w ostatnich miejsiącach stracił intratny stolek dzięki, kóremu mógł sie jurnie realizować.   O  podwyżkach, nagrodach i awansach dla młodych i ładnych urzędniczek w poprzedniach latach to poematy w urzedzie recytuja.  Oj jurnych Stefanów było wsumie kilku, ale jeden szczególnie był JURNY  Jak organy sledczew dobrze pogrzebią, przesłuchaja wszystkie urzedniczki w UMWL to ciekawsze rzeczy wyjda. Brukowa prasa bedzi... rozwiń
Avatar
GOŚĆ / 17 kwietnia 2019 o 13:21
+26
A w jakim chrakterze występuje widoczny na zdjęciu Big Mec. Filipek? czyźby jako obrońca oskarżonego? a jeżeli tak to czy jest uprawniony do tego w świetle obowiązujacych przepisów? Tak tylko sygnalizuje żeby potem nie było niespodzianki procesowej. Bo wszelkie zasady etyki radcy prawnego tego Mec. nie obowiązują.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

17-latek strzelał z wiatrówki do drzwi hali sportowej. Potem uciekał przed policją

17-latek strzelał z wiatrówki do drzwi hali sportowej. Potem uciekał przed policją 0 2

17-latek strzelał z wiatrówki w drzwi szkolnej hali sportowej w Białej Podlaskiej. Potem uciekał BMW przed policją.

Nadleśnictwo Gościeradów

Nadleśnictwo Gościeradów 0 0

Weekend majowy 2019 w woj. lubelskim. Poleski Park Narodowy i pojezierze kusi
2 maja 2019, 10:00

Weekend majowy 2019 w woj. lubelskim. Poleski Park Narodowy i pojezierze kusi 0 0

„Kameralna Majówka” na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. Niemal w zasięgu ręki wiele imprez przyrodniczych i historycznych.

Zaginął 20-letni Szymon Kuśmirek. Policja prosi o pomoc

Zaginął 20-letni Szymon Kuśmirek. Policja prosi o pomoc 0 0

20-letni Szymon Kuśmirek we wtorek wyszedł z domu. Do tej pory nie dał znaku życia.

Azoty grają z Gwardią. Czy uratują sezon?

Azoty grają z Gwardią. Czy uratują sezon? 0 0

W spotkaniu rewanżowym ćwierćfinału mistrzostw Polski Azoty Puławy zmierzą się dzisiaj w Opolu z Gwardią. Jeżeli nie odrobią strat z pierwszego spotkania, odpadną z rywalizacji o medale mistrzostw Polski

"Avengers: Koniec Gry". Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [26-28.04]
26 kwietnia 2019, 10:00

"Avengers: Koniec Gry". Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [26-28.04] 0 0

Na ekrany lubelskich kin wkracza "Avengers: Koniec gry" - długo wyczekiwana druga odsłona starcia najpopularniejszych kinowych superbohaterów z Thanosem. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

forBet Włókniarz Częstochowa - Speed Car Motor Lublin. Sportowa pielgrzymka pod Jasną Górę
galeria
film

forBet Włókniarz Częstochowa - Speed Car Motor Lublin. Sportowa pielgrzymka pod Jasną Górę 0 0

Dwa tygodnie to dosyć długo dla spragnionych żużlowych emocji kibiców. Apetyty fanów Speed Car Motoru Lublin urosły już do takich rozmiarów, że liczą oni na niespodziankę w piątkowym meczu z forBET Włókniarzem Częstochowa (godz. 18), czyli na zwycięstwo „Koziołków” na wyjeździe.

Donatas Nakrosius (Górnik Łęczna): Każdy pracuje na swoją przyszłość

Donatas Nakrosius (Górnik Łęczna): Każdy pracuje na swoją przyszłość 0 0

Rozmowa z Donatasem Nakrosiusem, kapitanem Górnika Łęczna

Włodawa przygarnęła Fisz i Grabczuka. Co robi była prezydent i wicemarszałek?

Włodawa przygarnęła Fisz i Grabczuka. Co robi była prezydent i wicemarszałek? 0 16

Była prezydent Chełma Agata Fisz (SLD) i były wicemarszałek województwa Krzysztof Grabczuk (PO) wylądowali na posadach we Włodawie. Oboje pracują dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej

Nikt tak nie posprzątał Lublina na wiosnę jak Kotki [zdjęcia]
galeria

Nikt tak nie posprzątał Lublina na wiosnę jak Kotki [zdjęcia] 0 2

Dzieci z miejskiego przedszkola przy ul. Rzeckiego były wczoraj jednymi z wielu, które wyruszyły w miasto, żeby nieco oczyścić je z odpadów.

Nie będzie kary za wycięte dęby. Gmina nie zapłaci 61 tys. zł

Nie będzie kary za wycięte dęby. Gmina nie zapłaci 61 tys. zł 0 2

Gmina nie zapłaci 61 tys. zł kary nałożonej przez puławskie starostwo za wycięcie trzech dębów bez zezwolenia. Tak zdecydowało Samorządowe Kolegium Odwoławcze

Zasadź drzewko od leśnika. Instrukcja sadzenia drzewka

Zasadź drzewko od leśnika. Instrukcja sadzenia drzewka 0 1

Odbierz drzewko, zasadź, podlej i dbaj o nie – w piątek wszystkie nadleśnictwa w naszym regionie będą rozdawać sadzonki drzew. Za darmo.

Dzisiaj minister Błaszczak w PZL Świdnik. Związkowcy chcą go zapytać o Sokoły

Dzisiaj minister Błaszczak w PZL Świdnik. Związkowcy chcą go zapytać o Sokoły 0 21

Związkowcy z PZL Świdnik czekają na ministra obrony narodowej. Mariusz Błaszczak ma przyjechać dziś w związku z podpisaniem umowy na cztery AW101. Ale nie o tym chce z nim rozmawiać załoga świdnickiej fabryki