Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 stycznia 2019 r.
19:49

Awantura o unijne miliony. Politycy PSL zarzucają manipulację i kłamstwo marszałkowi

0 85 A A
Sławomir Sosnowski i Krzysztof Hetman zarzucają następcom manipulację opinią publiczną
Sławomir Sosnowski i Krzysztof Hetman zarzucają następcom manipulację opinią publiczną

Manipulację i kłamstwo zarzucają marszałkowi województwa Jarosławowi Stawiarskiemu (PiS) politycy współrządzącego do niedawna regionem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Poszło o wydawanie pieniędzy z Unii Europejskiej i „uratowanie” 570 mln zł

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Przyspieszamy wydawanie unijnych funduszy – oznajmił w ubiegły czwartek Stawiarski podczas konferencji prasowej z udziałem dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Iwony Nakielskiej i przewodniczącego sejmiku województwa Michała Mulawy.

Według przekazanych przez nich danych, od 21 listopada, czyli przejęcia władzy przez nowy zarząd województwa do końca ubiegłego roku ogłoszono siedem naborów wniosków w ramach RPO i podpisano ponad dwa tysiące umów na dofinansowania.

Poinformowali wówczas, że dzięki temu udało się uratować ok. 570 mln zł z tzw. rezerwy wykonania. To 6 proc. z 2,23 mld euro, które województwo lubelskie ma do dyspozycji w ramach programu na lata 2014–2020. Te pieniądze przepadłyby, gdyby na koniec 2019 roku wydatkowanie unijnych funduszy nie osiągnęło poziomu wskazanego przez Komisję Europejską. Jak tłumaczył Stawiarski, sytuacja jaką zastał po objęciu stanowiska marszałka była taka, że te pieniądze mogły być zagrożone.

– Tak jak manipulowano opinią publiczną przed wyborami samorządowymi, tak manipuluje się nią dalej. Po tym, co usłyszałem nie jestem pewien, czy pan marszałek Stawiarski zdaje sobie sprawę z tego, że potwierdził kłamstwa wypowiadane przez jego partyjnych kolegów w trakcie kampanii wyborczej – oburzał się wczoraj europoseł i szef wojewódzkich struktur PSL Krzysztof Hetman. – Z nieoficjalnych, ale potwierdzonych źródeł wiem, że Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju już pod koniec września wiedziało, że RPO województwa lubelskiego jest niezagrożony.

A radny sejmiku Sławomir Sosnowski, do niedawna marszałek województwa, dziwi się dyrektor Nakielskiej, która Departamentem Wdrażania RPO kierowała jeszcze za jego rządów.

– Nie może być tak, że swoim przełożonym mówi się to, co oni chcą usłyszeć. Mówi się im obiektywną prawdę. Nie sądzę, że gdyby pani dyrektor w odpowiednim świetle przedstawiła marszałkowi pełną informację o tym, co w ostatnim roku działo się w unijnych departamentach, nie wypowiedziałby on tych słów na swojej konferencji prasowej – mówi Sosnowski.

Iwona Nakielska wyjaśnia jednak, że politycy PSL mówią o zasadzie n+3, która zakłada rozliczenie unijnego projektu w ciągu trzech lat od podpisania umowy na dofinansowanie.

– I to rzeczywiście było wykonane we wrześniu, o czym ministerstwo wiedziało. Nam chodziło natomiast o ramy wykonania, które trzeba rozliczyć do końca roku kalendarzowego. To jest zupełnie co innego. Pod tym względem informacje, jakie dostałam w połowie listopada były naprawdę zatrważające – podsumowuje Nakielska.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 85

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Antek / 8 stycznia 2019 r. o 07:47
+64
Pięknie zaczyna nowy Zarząd Województwa z PiS... Dziwi fakt że w marszałkowskim rządzi ekipa PO od małego z Chełma. Ale cóż jak się Pan nowy marszałek na funduszach nie zna to musi ufać ludziom z PO. A oni go wprowadzili w błąd. Pytanie brzmi czy nie celowo ? Daleko tak nie zajedzie to województwo!!
Avatar
Danek / 8 stycznia 2019 r. o 07:01
+45
Ha,ha Nakielska wyprowadziła Stawiarskiego i Mulawę w maliny. Chciała się odegrać na PSL i Sosnowskim, za usunięcie jej że stanowiska dyrektora departamentu EFS, gdzie miała mocne POle do POPISu razem Grabczukiem.
Avatar
Sławek / 8 stycznia 2019 r. o 11:55
+44
Układ na górze PO_-PIS trwa Nakielska i Burakowski i Sokól to żołnierze Grabczuka z Chełma a jest ich bardzo dużo oprócz tych w/w to podwalina Dodatkowo Nakielska oprócz tego ,że najbardziej zaufana Grabczuka to żyje ma dziecko z synem Sprawki a więc PIS będzie robił wszystko aby jej nie usunąć . Dodatkowo w układach z Grabczukiem jet Mulawa ,Pruszkowski .Jest kilka departamentów którzy dysponują setkami milionów na projekty w tym departament Nakielskiej ,Sokół WUP czy Inwestycji .Setki milionów wyladują znowu w kieszeniach biznesu ludzi PO podobnie robi Żuk z inwestycjami Wygrał PIS a rządzi i rozdaje miliony klika PO i stąd tez takie poparcie PO za otrzymane pieniądze .Wszyscy dyrektorzy to słudzy Grabczuka który powinni być wywaleni natychmiast .Jeśli pan Marszałek nie rozwali jak najszybciej tego układu mafijnego tych powiązań to PIS będzie miał 10 % poparcia
Układ na górze PO_-PIS trwa Nakielska i Burakowski i Sokól to żołnierze Grabczuka z Chełma a jest ich bardzo dużo oprócz tych w/w to podwalina Dodatkowo Nakielska oprócz tego ,że najbardziej zaufana Grabczuka to żyje ma dziecko z synem Sprawki a więc PIS będzie robił wszystko aby jej nie usunąć . Dodatkowo w układach z Grabczukiem jet Mulawa ,Pruszkowski .Jest kilka departamentów którzy dysponują setkami milionów na projekty w tym departament Nakielskiej ,Sokół WUP czy Inwestycji .Setki milionów wyladują znowu w kieszeniach biznesu lud... rozwiń
Avatar
Gość / 8 stycznia 2019 r. o 12:48
+41
Pani Nakielska czy jest pani związana z synem Sprawki /PIS / czy macie dziecko i czy setki milonow zł było przez 8 lat w pani dyspozycji i czy razem z Grabczukiem zatrudnialiście masowo ludzi z Chełma bez kompetencji i do kogo tafiały setki ml zł członków PO i ich rodzinczy nie
Avatar
ADA / 8 stycznia 2019 r. o 07:28
+40
IWONA - nie kłam!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 7 stycznia 2019 r. o 20:33
+38
Ciekawy jestem co musiała zrobić i za ile się sprzedała się ta pani dyrektor z Platformy, ktora była dyrektorka za czasów Grabczuka, a teraz została na stołku i krytykuje poprzedni Zarząd a tym swoją praca na stanowisku dyrektora? To absurd!
Avatar
Zofia / 7 stycznia 2019 r. o 20:15
+31
Panie Marszałku, niech Pan pamięta, że ludzie mieli dość PO dlatego głosowali na PiS.
Avatar
Petent / 7 stycznia 2019 r. o 20:44
+28
Pani Nakielska służy i Panu Bogu i Mamonie!!! Koniunkturalistka!!
Avatar
Ela Kowalska / 8 stycznia 2019 r. o 11:09
+26
Już kilka razy wypowiadałam się tutaj ale jak widać, są tu osoby, które mają problem z czytaniem ze zrozumieniem. Także powtórzę kilka podstawowych informacji. Otóż pracę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego rozpoczęłam w 2003 roku. Za dwa tygodnie będzie to już 16 lat mojej pracy. Zaczynałam od stanowiska stażystki, przez sekretarką, następnie byłam podinspektorem a od 3 lat jestem kierownikiem. Pracowałam w kilku Departamentach, odpowiedzialnych między innymi za Politykę Regionalną, Wdrażanie Europejskiego Funduszu Społecznego, Certyfikację czy Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym. Jako bezpośrednich przełożonych miałam łącznie 6 marszałków, 10 dyrektorów, 15 kierowników. Pracowałam gdy w Województwie rządziła Platforma, PiS, PSL i pracuję teraz gdy u władzy znowu jest PiS. I wiecie co wam powiem drodzy czytelnicy i hejterzy? Jeżeli nie przepracowaliście chociaż 2 lat w Urzędzie Marszałkowskim to guzik wiecie co tu się działo i dzieje. Nie macie pojęcia o tym jak wygląda tutaj praca. Do oceniania jesteście pierwsi. Ale pracować pewnie byście nie chcieli za takie pieniądze jakie my dostajemy. A wiecie czemu tyle lat tutaj siedzę? Bo kocham tę pracę. Czuję się spełniona w niej. I wiecie co jeszcze? Może za rządów PO źle nie było. Nie mam prawa narzekać. Ale to co później zrobiło z tego urzędu PSL to jedna wielka kpina. Dla PSL Urząd Marszałkowski był ich prywatnym folwarkiem. Wsadzali na stanowiska kierownicze czy dyrektorskie osoby bez jakichkolwiek kompetencji. Ustawione przetargi, konkursy na stanowiska, wydawanie kupę kasy na tzw imprezy integracyjne, kuligi, brak szacunku do ludzi, wpychanie swoich siostrzenic, bratanic, chrześniaków, sióstr, szwagrów i płacenie im po 3 - 4 tys za byle jaką pracę. Tak na prawdę gdyby teraz PiS nie doszedł do władzy, województwo lubelskie straciło by kupę kasy. Zresztą nie tylko kasy ale i z pracy odeszliby ludzie, którzy posiadają na prawdę duże kompetencje. Bo jak to możliwe by ktoś, kto ledwo skończył zaoczną administrację i przyszedł do pracy w UMWL na start dostał większą kasę niż człowiek, który studiował na studiach dziennych zarządzania a potem politologię a w UMWL pracuje od 5 lat. A takie rzeczy się właśnie działy. Nawet tuż po ostatnich wyborach okazało się, że sekretarki od marszałków stały się nagle podinspektorami. A co do Pani Dyrektor Nakielskiej - może jak jesteście tacy odważni w tych oskarżeniach to podpiszecie się z imienia i nazwiska? Albo przyjdziecie do Niej do Departamentu i powiecie Jej to prosto w oczy. Wątpię byście byli tacy odważni. No ale jak się jest bezrobotnym i życie mija wam tylko na piciu browarów i wyciąganiu kasy od Państwa to czego można się spodziewać. Ja z tą Panią pracowałam zarówno w DW EFS jak i w DZ RPO. I wiecie co - nie znam lepszego człowieka. Jest to kobieta lojalna, prawdomówna, bardzo inteligentna, mądra życiowo, błyskotliwa i przede wszystkim zna się na swojej robocie. A poza tym dba o swoich pracowników. I nie wywyższa się tak jak inni dawni dyrektorzy związani z PO czy z PSL. Marszałek Stawiarski ma wielkie szczęście, że Pani dyrektor pracuje nadal w DZ RPO. Bo to ona wyciągnie województwo lubelskie na samą górę. I jasne, że wielu osobom nie będzie podobało się to, że jest nadal dyrektorem. Bo jak leniom, obibokom, karierowiczom może podobać się osoba, która jest bardzo wymagająca? Oni woleliby by wrócił stary układ, gdzie wysiłek wkładany w pracę jest minimalny a wynagrodzenie za to minimum jest maksymalne. Tacy są właśnie Polacy - zarobić ale się nie przepracować. I mieć płacone za kawusie, zakupy na zalando czy allegro, za prywatne rozmowy telefoniczne, za nagminne spóźnianie się do pracy, za obgadywanie innych.
 brawo! Pokazałaś kobieto swoją wiarygodnośc, prawdomównośc i przy okazji i najważniejsze to, że nie masz bladego pojęcia o czym piszesz :D pracuję w UMWL od 12 lat. NIGDY nie było żadnego kuligu, imprezy integracyjne są dwa razy w roku przy współfinansowaniu z ZFŚS, czyli sami pracownicy sie dorzucają, a jeśli dla Ciebie ogromnym wykształceniem jest zarządzanie i politologia to idź do lekarza :D przychodzą i przychodzili ludzie z ogromnym doświadczeniem z innych instytucji zajmujących sie funduszami unijnymi i boli Cię, że dostają wiecej bo WIEDZĄ wiecej! ale pracują krócej od Ciebie. wciąż nadal więcej wiedza i potrafią niż ty po tej swojej politologi. idź do mcdonalda
 brawo! Pokazałaś kobieto swoją wiarygodnośc, prawdomównośc i przy okazji i najważniejsze to, że nie masz bladego pojęcia o czym piszesz :D pracuję w UMWL od 12 lat. NIGDY nie było żadnego kuligu, imprezy integracyjne są dwa razy w roku przy współfinansowaniu z ZFŚS, czyli sami pracownicy sie dorzucają, a jeśli dla Ciebie ogromnym wykształceniem jest zarządzanie i politologia to idź do lekarza :D przychodzą i przychodzili ludzie z ogromnym doświadczeniem z innych instytucji zajmujących sie fun... rozwiń
Avatar
Da / 8 stycznia 2019 r. o 08:55
+25
Propaganda PIS nie zna granic. Jak w jeden miesiąc można wydać kilkaset milionów środków z UE. A gdzie postępowanie, nabory, ocena, podpisanie umów, wypłata przez BGK, certyfikacja. Tylko ciemny lud to kupi jak mawia szef TVP starozakonny Kurski. Wczorajszy materiał w TVP Lublin o tym świadczy.
Avatar
abm / 8 stycznia 2019 r. o 16:39
+2
Boja sie ze PIS zainteresuje dzialaniami dyr.PSL a sa ludzie ktorzy duzo wiedza
Za czasów  PSL to całym województwem rządziła mafia na czel której stał czołowy przedstawiciel, który sterował tą całą machiną za pomocą EUROBUSOLI. Jeżeli ktoś chciał korzystać ze środków unijnych, to powinien to zlecać tej firmie. Panowała ogólnie opiniia, że tylko ta firma ma możliwości przeprowadzenia skutecznie  projektu. Większość samorządów zarządzanych przez PSL - owców i nie tylko korzystała z jej "usług". Jeżeli nie oni, to "0".
 Czyli teraz projekty pisane przez Eurocompas będą w niełaskach? tak to działa?
 Czyli teraz projekty pisane przez Eurocompas będą w niełaskach? tak to działa? rozwiń
Avatar
wiedz. / 8 stycznia 2019 r. o 16:05
+2
Boja sie ze PIS zainteresuje dzialaniami dyr.PSL a sa ludzie ktorzy duzo wiedza
 Za czasów  PSL to całym województwem rządziła mafia na czel której stał czołowy przedstawiciel, który sterował tą całą machiną za pomocą EUROBUSOLI. Jeżeli ktoś chciał korzystać ze środków unijnych, to powinien to zlecać tej firmie. Panowała ogólnie opiniia, że tylko ta firma ma możliwości przeprowadzenia skutecznie  projektu. Większość samorządów zarządzanych przez PSL - owców i nie tylko korzystała z jej "usług". Jeżeli nie oni, to "0".
 Za czasów  PSL to całym województwem rządziła mafia na czel której stał czołowy przedstawiciel, który sterował tą całą machiną za pomocą EUROBUSOLI. Jeżeli ktoś chciał korzystać ze środków unijnych, to powinien to zlecać tej firmie. Panowała ogólnie opiniia, że tylko ta firma ma możliwości przeprowadzenia skutecznie  projektu. Większość samorządów zarządzanych przez PSL - owców i nie tylko korzystała z jej "usług". Jeżeli nie oni, to "0". rozwiń
Avatar
Gość / 8 stycznia 2019 r. o 16:02
-1
Nikt tak dobrze nie kłamie, jak ludzie z PSL.
Avatar
Elka / 8 stycznia 2019 r. o 14:06
+1
Większość PSLowskich miernot dyrektorskich zdołało się już sprzedać jak pani Nakielska. Siedzą i jedzą tłuste kiełbasy! Pitura razem z mężem - dyrektorka w Sejmiku, Zdun - przewozy, Osik- Błaszczyk co odnajduje sie przy kazdym marszałku - współpraca zagraniczna, Habza, Skwarek, Pawlak. Wszyscy mają się dobrze! PiSie!
 jeszcze Pawelec w kadrach, Strojnowski w UM, Struski od rolnictwa, Burakowski, Sokół i jej ekipa i jeszcze wielu by naliczył - może już dosyć tego towarzystwa
Avatar
Jeremi Przybora / 8 stycznia 2019 r. o 13:55
+1
Większość PSLowskich miernot dyrektorskich zdołało się już sprzedać jak pani Nakielska. Siedzą i jedzą tłuste kiełbasy! Pitura razem z mężem - dyrektorka w Sejmiku, Zdun - przewozy, Osik- Błaszczyk co odnajduje sie przy kazdym marszałku - współpraca zagraniczna, Habza, Skwarek, Pawlak. Wszyscy mają się dobrze! PiSie!
Avatar
Kompas / 8 stycznia 2019 r. o 13:27
+2
Boja sie ze PIS zainteresuje dzialaniami dyr.PSL a sa ludzie ktorzy duzo wiedza 
Avatar
Gość / 8 stycznia 2019 r. o 12:48
+41
Pani Nakielska czy jest pani związana z synem Sprawki /PIS / czy macie dziecko i czy setki milonow zł było przez 8 lat w pani dyspozycji i czy razem z Grabczukiem zatrudnialiście masowo ludzi z Chełma bez kompetencji i do kogo tafiały setki ml zł członków PO i ich rodzinczy nie
Avatar
bolek i lolek / 8 stycznia 2019 r. o 12:37
+18
Układ na górze PO_-PIS  trwa Nakielska i Burakowski i Sokól to żołnierze Grabczuka z Chełma a jest ich bardzo dużo oprócz tych w/w to podwalina  Dodatkowo Nakielska oprócz tego ,że najbardziej zaufana Grabczuka to żyje ma dziecko z synem Sprawki a więc PIS będzie robił wszystko aby jej nie usunąć . Dodatkowo w układach z Grabczukiem jet Mulawa ,Pruszkowski .Jest kilka departamentów którzy dysponują setkami  milionów na projekty w tym departament Nakielskiej ,Sokół WUP  czy Inwestycji  .Setki milionów wyladują znowu  w kieszeniach biznesu ludzi PO  podobnie robi Żuk z inwestycjami  Wygrał PIS a rządzi i rozdaje miliony klika PO  i stąd tez takie poparcie PO za  otrzymane pieniądze .Wszyscy dyrektorzy to słudzy Grabczuka który powinni być wywaleni natychmiast .Jeśli pan Marszałek nie rozwali jak najszybciej tego układu mafijnego tych powiązań to PIS będzie miał 10 % poparcia
 Panie Marszałku obecny nie po to głosowalismy na was żeby te pełowskie indywidua dalej rzadziły i dywersje uprawiały, jak nie chcecie ich wyrzucic i to szybkoto nie liczcie na nasze głosy w niedalekich wyborach
 Panie Marszałku obecny nie po to głosowalismy na was żeby te pełowskie indywidua dalej rzadziły i dywersje uprawiały, jak nie chcecie ich wyrzucic i to szybkoto nie liczcie na nasze głosy w niedalekich wyborach rozwiń
Avatar
Sławek / 8 stycznia 2019 r. o 11:55
+44
Układ na górze PO_-PIS trwa Nakielska i Burakowski i Sokól to żołnierze Grabczuka z Chełma a jest ich bardzo dużo oprócz tych w/w to podwalina Dodatkowo Nakielska oprócz tego ,że najbardziej zaufana Grabczuka to żyje ma dziecko z synem Sprawki a więc PIS będzie robił wszystko aby jej nie usunąć . Dodatkowo w układach z Grabczukiem jet Mulawa ,Pruszkowski .Jest kilka departamentów którzy dysponują setkami milionów na projekty w tym departament Nakielskiej ,Sokół WUP czy Inwestycji .Setki milionów wyladują znowu w kieszeniach biznesu ludzi PO podobnie robi Żuk z inwestycjami Wygrał PIS a rządzi i rozdaje miliony klika PO i stąd tez takie poparcie PO za otrzymane pieniądze .Wszyscy dyrektorzy to słudzy Grabczuka który powinni być wywaleni natychmiast .Jeśli pan Marszałek nie rozwali jak najszybciej tego układu mafijnego tych powiązań to PIS będzie miał 10 % poparcia
Układ na górze PO_-PIS trwa Nakielska i Burakowski i Sokól to żołnierze Grabczuka z Chełma a jest ich bardzo dużo oprócz tych w/w to podwalina Dodatkowo Nakielska oprócz tego ,że najbardziej zaufana Grabczuka to żyje ma dziecko z synem Sprawki a więc PIS będzie robił wszystko aby jej nie usunąć . Dodatkowo w układach z Grabczukiem jet Mulawa ,Pruszkowski .Jest kilka departamentów którzy dysponują setkami milionów na projekty w tym departament Nakielskiej ,Sokół WUP czy Inwestycji .Setki milionów wyladują znowu w kieszeniach biznesu lud... rozwiń
Avatar
Yogi Bear / 8 stycznia 2019 r. o 11:52
+4
A co z takimi jednostkami jak EFS, Wojewódzki Urząd Pracy, Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości, gdzie dalej rządzą PSL i PO.? Zostali w zapomnieniu?