Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 listopada 2008 r.
15:48
Edytuj ten wpis

Będzie jeden bilet na wszystkie autobusy

Autor: Zdjęcie autora DOMINIK SMAGA
0 8 A A

W wozach MPK i u przewoźników prywatnych skasujemy ten sam bilet. Ale nie wszyscy na tym zyskają. Jest za to szansa, że zaczniemy jeździć nowymi, punktualnymi autobusami. Łatwiej też będzie... jeździć na gapę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Przewoźnicy prywatni, jak i MPK będą podlegać nowej instytucji: Zarządowi Transportu Miejskiego, który powstanie 1 stycznia. Rewolucja przyjdzie później.

Kiedy? - Nie wiem. Jak najszybciej - mówi Elżbieta Kołodziej-Wnuk, zastępca prezydenta.

Najpierw ZTM ustali ile kursów potrzeba na poszczególnych liniach i ogłosi przetarg na obsługę tras. Wygra ten, kto zażąda mniejszej zapłaty za tzw. wozokilometr. Ale założenie jest takie, proporcje między kursami MPK i prywatnymi będą zachowane.
To już nie MPK, ale ZTM ma drukować bilety, które będą musieli honorować wszyscy przewoźnicy.

- To dobry pomysł, zwłaszcza dla ludzi korzystających z biletów miesięcznych - przyznaje Monika Piejak, pasażerka MPK. Posiadacze sieciówek będą mogli wsiadać już do wszystkich autobusów. Stracą za to pasażerowie prywaciarzy. Teraz płacą 1,50 zł, po reformie będą skazani na sporo droższe bilety.

- To zły pomysł - twierdzi Maria Wojtyła, pasażerka prywatnych. - Teraz pasażer sam może wybierać jakimi autobusami jeździ - dodaje. Kiedy będzie wspólny bilet? Nie wiadomo.

ZTM ma płacić za kursy pieniędzmi które zarobi na biletach. Wiadomo, że kasy zabraknie i miasto dopłaci co roku od 30 do 47 mln zł. Czyli mniej więcej tyle, ile teraz daje MPK.

Przewoźnikom odpadną zmartwienia o to, czy mają klientów. Prywatni oszczędzą na konduktorach. - Czy to się opłaci? Zależy od ceny wozokilometra - mówi Krzysztof Juszka, szef Zrzeszenia Prywatnych Przewoźników. Wstępnie mówi się o stawce 5,98 zł. Dla porównania w Bydgoszczy jest to 6,11 zł, w Warszawie 6,34 zł a w Poznaniu 7,04 zł.

Łatwiej będzie za to jeździć na gapę. Teraz MPK ma 26 kontrolerów. Po reformie kontrolę przejmie ZTM, będzie mieć do tego tylko 23 osoby, które mają też pracować w autobusach prywatnych.

ZTM ma też sprawdzać jakość usług. Za źle wykonany kurs będzie kara - firma dostanie mniejszą zapłatę. Jeśli to nic nie da - straci umowę.

Umowy mają być zawierane na 10 lat. Ma to dać przewoźnikom pewność dochodu i motywować do wymiany taboru.

- To dobra wiadomość - cieszy się Czesław Rydecki, prezes MPK. - W tej chwili wydajemy 800 tys. zł miesięcznie na naprawy taboru bliskiego śmierci technicznej - dodaje. A za te pieniądze można mieć nowy wóz.

Ratusz tłumaczy, że szybkie powołanie ZTM było konieczne, byśmy mieli szansę na wielomilionowe dotacje na zakupy taboru.
(KK)

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
OnLbn / 27 grudnia 2008 o 21:59
0
Mądrale przejedźcie się do Warszawy, Krakowa, Gdyni to zobaczycie jak prawdziwa komunikacja miejska kierowana przez taki zarząd wygląda...i pomyślcie sobie że Lublin jest jedynym dużym miastem gdzie kupując bilet sieciowy nie można pojechać wszystkimi liniami...właśnie obecna sytuacja jest chora
Avatar
Kwiatek / 17 grudnia 2008 o 14:45
0
Dlaczego wraca KOMUNIZM?
Do tej pory, każdy mógł sobie kupić autobus i mając uprawnienia zacząć wozić ludzi, zachęcając do siebie klientów np. niską ceną. Teraz cena jest ustalana sztywnie.. a liczba przewoźników prywatnych OGRANICZONA. Tylko wybrani (czyt.: Ci co dadzą w łapę) będą mieli możliwość pracy. Reszta na bruk. Co z tego, że taniej mogą oferować usługi? Co z tego, że nie jeden mieszkaniec by się z tego ucieszył jakby dziennie parę zł oszczędził? Co z tego, że sprzedadzą autobusy i pójdą na bezrobocie? Co z tego, że to MY, podatnicy, na koniec zapłacimy im jeszcze za zasiłki? To jakiś chory czerwony sen. Czy Wy ludzie nie pamiętacie już na czym skończyła się centralizacja? Czy nie pamiętacie już czym była komuna?
Wspólne bilety okresowe to jedno - to można jakoś załatwić i się dogadać, bez ZTMu! (Np. na zasadach franczyzy, dla chętnych)
Ale pełna monopolizacja i sztuczne kreowanie cen.. no po prostu brak słów. Właściwy jest WOLNY RYNEK i WOLNOŚĆ wyboru konsumenta. Dlatego zamiast dopłacać do MPK, należy go ZLIKWIDOWAĆ. Rynek zostawić przedsiębiorcom. Po paru latach sami stworzyliby sobie korporacje (tak jak taksówkarze) i dogadali się ew. co do wspólnego biletu, bo byłby to świetny wabik na klienta, ale klient zawsze miałby opcję wyboru najtańszego przewoźnika. Restauracje są prywatne - działają super i nie ma porównania od czasów gdy były zarządzane centralnie. Tak samo taksówki. Wolny Rynek się sprawdza. Komunizm nie. Przecież o to cały Naród walczył.. o WOLNOŚĆ.
Dlaczego wraca KOMUNIZM?
Do tej pory, każdy mógł sobie kupić autobus i mając uprawnienia zacząć wozić ludzi, zachęcając do siebie klientów np. niską ceną. Teraz cena jest ustalana sztywnie.. a liczba przewoźników prywatnych OGRANICZONA. Tylko wybrani (czyt.: Ci co dadzą w łapę) będą mieli możliwość pracy. Reszta na bruk. Co z tego, że taniej mogą oferować usługi? Co z tego, że nie jeden mieszkaniec by się z tego ucieszył jakby dziennie parę zł oszczędził? Co z tego, że sprzedadzą autobusy i pójdą na bezrobocie? Co z tego, że to MY, po... rozwiń
Avatar
Kuba z Lublina / 17 grudnia 2008 o 14:22
0
Kolejna cegiełka w ponownym budowaniu SOCJALIZMU! Do tej pory był wybór. Albo tańszy prywaciarz, albo droższy monopolista. Teraz nie będzie, pozostanie tylko monopol. To jest chore, czemu na nowo buduje się w tym kraju socjalizm. Czemu podnosi się ludziom cenę biletów i bezczelnie wmawia, że to "dla ich dobra"? No chyba są jakieś granice obłudy, kłamstwa i fałszu?
Avatar
OnLbn / 1 grudnia 2008 o 14:56
0
Drodzy krytykanci-ignoranci, skoro macie tak mierną wiedzę o reformie komunikacji miejskiej, to po co głos zabieracie? ZTM to jedyna szansa na normalną komunikację.
Avatar
mag-ma / 28 listopada 2008 o 20:52
0
Powstanie nowy monopolista. Ciekawe jak zareaguje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na to że radni wykoszą tańszą konkurencję. Gdyby piekarze się zmówili i utworzyli jeden zarząd nad wszystkimi piekarniami oraz ustalili ceny na chleb biorąc cennik najdroższego, to chyba wszystkie służby z prokuraturą włącznie były by w akcji. A tak cisza choć zapowiedzi były od kilku miesięcy.
Avatar
Lubelak / 27 listopada 2008 o 23:49
0
W modelu komunikacji regulowanej funkcjonującej w innych miastach z powodzeniem pod szyldami ZTM-ó, ZTZ-ów itd. i pożytkiem dla pasażera(np. tańsze bilety sieciowe które co jest logiczne bardziej opłaca się kupować przy jednym bilecie dla wszystkich) konkurencja pomiędzy przewoźnikami istnieje, i jest to konkurencja jakościowa. Przewoźnik i tak zarabia a pasażerowie nie są zmuszeni wybierać pomiędzy jednorazówkami za 1,80 i 1,50(jak teraz) bo kupują bilet okresowy który wychodzi taniej w skali miesiąca. To nie jest żadna komuna tylko ukłon w stronę pasażerów bo komunikacja jest dla nich. Zresztą wystarczy pojechać np. do Warszawy żeby się przekonać że na taką "komunę" to warto było czekać tyle czasu.
W modelu komunikacji regulowanej funkcjonującej w innych miastach z powodzeniem pod szyldami ZTM-ó, ZTZ-ów itd. i pożytkiem dla pasażera(np. tańsze bilety sieciowe które co jest logiczne bardziej opłaca się kupować przy jednym bilecie dla wszystkich) konkurencja pomiędzy przewoźnikami istnieje, i jest to konkurencja jakościowa. Przewoźnik i tak zarabia a pasażerowie nie są zmuszeni wybierać pomiędzy jednorazówkami za 1,80 i 1,50(jak teraz) bo kupują bilet okresowy który wychodzi taniej w skali miesiąca. To nie jest żadna komuna tylko ukłon w... rozwiń
Avatar
RaPi / 27 listopada 2008 o 18:42
0
Po wejściu w życie zmian nie trzeba będzie wreszcie się przejmować czy autobus jest prywatny czy MPK. Jeden bilet to wygoda.
W Warszawie jakoś działa ZTM i nikt nie narzeka i przejazdówki mają tańsze niż w Lublinie.
Avatar
Michał23 / 27 listopada 2008 o 18:07
0
Ludzie! Wraca komuna! Do radia i telewizji,a teraz do MPK.Podobają mi się zmiany,ale to że nie będzie konkurencji między przewoźnikami,to mi się nie podoba.Korporacja będzie dyktować ceny, jakie będzie chciała.
Avatar
OnLbn / 27 grudnia 2008 o 21:59
0
Mądrale przejedźcie się do Warszawy, Krakowa, Gdyni to zobaczycie jak prawdziwa komunikacja miejska kierowana przez taki zarząd wygląda...i pomyślcie sobie że Lublin jest jedynym dużym miastem gdzie kupując bilet sieciowy nie można pojechać wszystkimi liniami...właśnie obecna sytuacja jest chora
Avatar
Kwiatek / 17 grudnia 2008 o 14:45
0
Dlaczego wraca KOMUNIZM?
Do tej pory, każdy mógł sobie kupić autobus i mając uprawnienia zacząć wozić ludzi, zachęcając do siebie klientów np. niską ceną. Teraz cena jest ustalana sztywnie.. a liczba przewoźników prywatnych OGRANICZONA. Tylko wybrani (czyt.: Ci co dadzą w łapę) będą mieli możliwość pracy. Reszta na bruk. Co z tego, że taniej mogą oferować usługi? Co z tego, że nie jeden mieszkaniec by się z tego ucieszył jakby dziennie parę zł oszczędził? Co z tego, że sprzedadzą autobusy i pójdą na bezrobocie? Co z tego, że to MY, podatnicy, na koniec zapłacimy im jeszcze za zasiłki? To jakiś chory czerwony sen. Czy Wy ludzie nie pamiętacie już na czym skończyła się centralizacja? Czy nie pamiętacie już czym była komuna?
Wspólne bilety okresowe to jedno - to można jakoś załatwić i się dogadać, bez ZTMu! (Np. na zasadach franczyzy, dla chętnych)
Ale pełna monopolizacja i sztuczne kreowanie cen.. no po prostu brak słów. Właściwy jest WOLNY RYNEK i WOLNOŚĆ wyboru konsumenta. Dlatego zamiast dopłacać do MPK, należy go ZLIKWIDOWAĆ. Rynek zostawić przedsiębiorcom. Po paru latach sami stworzyliby sobie korporacje (tak jak taksówkarze) i dogadali się ew. co do wspólnego biletu, bo byłby to świetny wabik na klienta, ale klient zawsze miałby opcję wyboru najtańszego przewoźnika. Restauracje są prywatne - działają super i nie ma porównania od czasów gdy były zarządzane centralnie. Tak samo taksówki. Wolny Rynek się sprawdza. Komunizm nie. Przecież o to cały Naród walczył.. o WOLNOŚĆ.
Dlaczego wraca KOMUNIZM?
Do tej pory, każdy mógł sobie kupić autobus i mając uprawnienia zacząć wozić ludzi, zachęcając do siebie klientów np. niską ceną. Teraz cena jest ustalana sztywnie.. a liczba przewoźników prywatnych OGRANICZONA. Tylko wybrani (czyt.: Ci co dadzą w łapę) będą mieli możliwość pracy. Reszta na bruk. Co z tego, że taniej mogą oferować usługi? Co z tego, że nie jeden mieszkaniec by się z tego ucieszył jakby dziennie parę zł oszczędził? Co z tego, że sprzedadzą autobusy i pójdą na bezrobocie? Co z tego, że to MY, po... rozwiń
Avatar
Kuba z Lublina / 17 grudnia 2008 o 14:22
0
Kolejna cegiełka w ponownym budowaniu SOCJALIZMU! Do tej pory był wybór. Albo tańszy prywaciarz, albo droższy monopolista. Teraz nie będzie, pozostanie tylko monopol. To jest chore, czemu na nowo buduje się w tym kraju socjalizm. Czemu podnosi się ludziom cenę biletów i bezczelnie wmawia, że to "dla ich dobra"? No chyba są jakieś granice obłudy, kłamstwa i fałszu?
Avatar
OnLbn / 1 grudnia 2008 o 14:56
0
Drodzy krytykanci-ignoranci, skoro macie tak mierną wiedzę o reformie komunikacji miejskiej, to po co głos zabieracie? ZTM to jedyna szansa na normalną komunikację.
Avatar
mag-ma / 28 listopada 2008 o 20:52
0
Powstanie nowy monopolista. Ciekawe jak zareaguje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na to że radni wykoszą tańszą konkurencję. Gdyby piekarze się zmówili i utworzyli jeden zarząd nad wszystkimi piekarniami oraz ustalili ceny na chleb biorąc cennik najdroższego, to chyba wszystkie służby z prokuraturą włącznie były by w akcji. A tak cisza choć zapowiedzi były od kilku miesięcy.
Avatar
Lubelak / 27 listopada 2008 o 23:49
0
W modelu komunikacji regulowanej funkcjonującej w innych miastach z powodzeniem pod szyldami ZTM-ó, ZTZ-ów itd. i pożytkiem dla pasażera(np. tańsze bilety sieciowe które co jest logiczne bardziej opłaca się kupować przy jednym bilecie dla wszystkich) konkurencja pomiędzy przewoźnikami istnieje, i jest to konkurencja jakościowa. Przewoźnik i tak zarabia a pasażerowie nie są zmuszeni wybierać pomiędzy jednorazówkami za 1,80 i 1,50(jak teraz) bo kupują bilet okresowy który wychodzi taniej w skali miesiąca. To nie jest żadna komuna tylko ukłon w stronę pasażerów bo komunikacja jest dla nich. Zresztą wystarczy pojechać np. do Warszawy żeby się przekonać że na taką "komunę" to warto było czekać tyle czasu.
W modelu komunikacji regulowanej funkcjonującej w innych miastach z powodzeniem pod szyldami ZTM-ó, ZTZ-ów itd. i pożytkiem dla pasażera(np. tańsze bilety sieciowe które co jest logiczne bardziej opłaca się kupować przy jednym bilecie dla wszystkich) konkurencja pomiędzy przewoźnikami istnieje, i jest to konkurencja jakościowa. Przewoźnik i tak zarabia a pasażerowie nie są zmuszeni wybierać pomiędzy jednorazówkami za 1,80 i 1,50(jak teraz) bo kupują bilet okresowy który wychodzi taniej w skali miesiąca. To nie jest żadna komuna tylko ukłon w... rozwiń
Avatar
RaPi / 27 listopada 2008 o 18:42
0
Po wejściu w życie zmian nie trzeba będzie wreszcie się przejmować czy autobus jest prywatny czy MPK. Jeden bilet to wygoda.
W Warszawie jakoś działa ZTM i nikt nie narzeka i przejazdówki mają tańsze niż w Lublinie.
Avatar
Michał23 / 27 listopada 2008 o 18:07
0
Ludzie! Wraca komuna! Do radia i telewizji,a teraz do MPK.Podobają mi się zmiany,ale to że nie będzie konkurencji między przewoźnikami,to mi się nie podoba.Korporacja będzie dyktować ceny, jakie będzie chciała.
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 22 stycznia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 22 stycznia 2020 r. 0 0

Podkarpacki Bank Spółdzielczy ma kłopoty finansowe. Zlikwidowany zostanie jego lubelski oddział

Podkarpacki Bank Spółdzielczy ma kłopoty finansowe. Zlikwidowany zostanie jego lubelski oddział 4 3

Klienci Podkarpackiego Banku Spółdzielczego po jego przymusowej restrukturyzacji szturmują jego oddziały na południu Polski. Ludzie boją się, że mogą przepaść ich oszczędności. Panika wybuchła, gdy dowiedzieli się z mediów, że samorządy straciły ulokowane w PBS 82 miliony złotych. Pod lubelską siedzibą agencji banku kolejek jednak nie ma.

COZL wciąż walczy o fundusze na sprzęt medyczny i wyposażenie

COZL wciąż walczy o fundusze na sprzęt medyczny i wyposażenie 0 5

Pod koniec lutego ma się zakończyć rozbudowa Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Szpitalowi brakuje jednak 120 mln zł na sprzęt medyczny i wyposażenie.

Mała suczka znaleziona w Chełmie straciła łapę. Została skatowana przez nieznanego sprawcę

Mała suczka znaleziona w Chełmie straciła łapę. Została skatowana przez nieznanego sprawcę 166 21

Nie udało się uratować przedniej łapy suczce znalezionej w worku na tyłach Castoramy w Chełmie. Obrażenia były zbyt duże - łapa była w kilku miejscach złamana i oskalpowana ze skóry.

Lubelska młodzież nagrała teledysk do utworu o starej części Bronowic. Rapuje w nim o życiu w tym miejscu [wideo]
film

Lubelska młodzież nagrała teledysk do utworu o starej części Bronowic. Rapuje w nim o życiu w tym miejscu [wideo] 0 6

- Spójrz, to nasze szare kamienice. Każdy z nas to nowy kolor – stare Bronowice – to pierwsze słowa, jakie usłyszymy w teledysku do utworu „Szare kamienice”. Nagrał go Brono Skład, czyli młodzież mieszkająca w starej części Bronowic

Kobiety proponowały mu wróżenie z kart. Zamiast przyszłości, zobaczył, że ma pusty portfel

Kobiety proponowały mu wróżenie z kart. Zamiast przyszłości, zobaczył, że ma pusty portfel 5 1

Lubelscy policjanci zatrzymali dwie kobiety, które okradły mężczyznę, proponując mu wróżenie z kart. Mężczyzna stracił ponad 1400 USD i 300 złotych. Złodziejkom grozi do 5 lat więzienia.

Motor złożył wniosek do PZPN w sprawie transferu Krzysztofa Ropskiego

Motor złożył wniosek do PZPN w sprawie transferu Krzysztofa Ropskiego 0 4

Nowe wieści w sprawie telenoweli transferowej w III lidze. Krzysztof Ropski jest zawodnikiem Motoru, czy Siarki Tarnobrzeg? Kluby nie doszły do porozumienia w sprawie przenosin napastnika do Lublina. W efekcie, na to pytanie odpowie Polski Związek Piłki Nożnej.

Strażacy z Lublina walczyli z pożarem w jednej z hal przemysłowych. Zobacz akcję gaśniczą [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Strażacy z Lublina walczyli z pożarem w jednej z hal przemysłowych. Zobacz akcję gaśniczą [zdjęcia, wideo] 3 1

Około 40 strażaków walczyło dzisiaj z ogniem w jednej z hal przemysłowych na terenie dawnej fabryki samochodów, gdzie niewiele wcześniej zakończył się demontaż linii produkcyjnej. W pożarze nikt nie ucierpiał

Koncert zespołu Deltha w Rider's Pub
24 stycznia 2020, 20:00

Koncert zespołu Deltha w Rider's Pub 0 0

Propozycja dla miłośników ciężkiego grania. 24 stycznia o godz. 20 w Rider'S Pub (ul. 3 Maja 9) wystąpi formacja Deltha.

Mercedes z "odświeżonym" o 116 tys. km przebiegiem zatrzymany w Łukowie

Mercedes z "odświeżonym" o 116 tys. km przebiegiem zatrzymany w Łukowie 0 9

Policjanci z Łukowa wyjaśniają, w jaki sposób z licznika mercedesa w ciągu miesiąca ubyło 116 tys. km przebiegu. Mundurowi zatrzymali samochód do kontroli drogowej. Wtedy odkryli, że licznik w aucie prawdopodobnie został cofnięty.

W Lublinie powstaje wyjątkowa fundacja. Będzie pomagać wcześniakom i ich rodzicom

W Lublinie powstaje wyjątkowa fundacja. Będzie pomagać wcześniakom i ich rodzicom 254 2

W Lublinie powstaje pierwsza w naszym województwie fundacja, która będzie wspierać rodziców wcześniaków. Pomocą będą służyć specjaliści m.in. neurologii, neurologopedii, psychologii, położnictwa czy fizjoterapii.

MKS AZS UMCS był lepszy od MKS Karczew

MKS AZS UMCS był lepszy od MKS Karczew 0 0

Akademiczki zwyciężyły we własnej hali 27:25

Austriacka firma opóźnia się z budową ekologicznej ciepłowni w Białej Podlaskiej

Austriacka firma opóźnia się z budową ekologicznej ciepłowni w Białej Podlaskiej 0 11

Ekologiczna ciepłownia na biomasę w Białej Podlaskiej miała być gotowa pod koniec ubiegłego roku. Ale austriacka firma odpowiedzialna za inwestycję przesuwa termin o kilka miesięcy.

Ul. Kapucyńska w Lublinie ma się zazielenić na wiosnę

Ul. Kapucyńska w Lublinie ma się zazielenić na wiosnę 0 21

Wzdłuż ul. Kapucyńskiej wiosną powinno się zazielenić siedem lip drobnolistnych posadzonych niedawno na zlecenie miasta. Tuż obok lip pojawiły się krzewy irgi. Na ul. Chopina posadzone zostały dwa nowe drzewa w miejsce wyciętych wcześniej przed gmachem Biblioteki Głównej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, z kolei na skrzyżowaniu ul. Bohaterów Monte Cassino z ul. Armii Krajowej przybyło ponad 30 klonów, 1300 krzewów róż i 500 krzewów rokitnika.

Capitan Tsubasa: Rise of new Champions. Wielki powrót na boisko (wideo)
film

Capitan Tsubasa: Rise of new Champions. Wielki powrót na boisko (wideo) 0 0

Wszystko zaczęło się od mangi stworzonej w 1981 roku przez Yōichiego Takahashiego. Na jej podstawie powstał serial anime oraz seria gier. Serial był jednym z pierwszych anime pokazywanych w Polsce i cieszył się niezwykle dużą popularnością. Czy podobnie będzie z grą Capitan Tsubasa: Rise of new Champions?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?