Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 lipca 2019 r.
6:41

Bloki na górkach czechowskich? Do wojewody trafiają prośby o unieważnienie studium

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
130 240 A A

Do wojewody trafiają kolejne prośby o unieważnienie miejskiej uchwały umożliwiającej budowę bloków na części górek czechowskich. Autorzy tych skarg starają się wykazać wady prawne skutkujące nieważnością studium przestrzennego, które Rada Miasta uchwaliła 1 lipca. Wojewoda ma czas na decyzję do 5 sierpnia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Badana przez wojewodę uchwała to tzw. studium przestrzenne. Dokument ten ustala przeznaczenie każdej części Lublina, w tym górek czechowskich, na których wyznacza kilka stref zabudowy wielorodzinnej. Takie rozwiązanie zaproponował prezydent miasta. Radni zatwierdzili je 1 lipca nad ranem, po wielogodzinnych, burzliwych obradach. Za dokumentem głosowało 17 spośród 19 członków klubu prezydenta, przeciw był każdy z 12 radnych PiS.

Na biurku wojewody

Uchwała zatwierdzająca studium, jak każda inna, została wysłana z Ratusza do wojewody. To standardowa procedura. Wojewoda ma sprawdzić, czy uchwała jest zgodna z prawem. Jeżeli stwierdzi, że radni naruszyli przepisy, wydaje rozstrzygnięcie stwierdzające nieważność wadliwych paragrafów a nawet całej uchwały.

W jakiej sytuacji możliwe jest unieważnienie studium? – Precyzuje to Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – wyjaśnia Marek Wieczerzak, rzecznik wojewody. Ustawa mówi, że studium jest nieważne, jeżeli podczas jego sporządzania doszło do „istotnego naruszenia zasad” lub „istotnego naruszenia trybu” prac nad dokumentem oraz wtedy, gdy samorząd miasta wykroczył poza swoje kompetencje.

Proszą o taką decyzję

O unieważnienie studium apelują autorzy skarg spływających na biurko wojewody. – Do dzisiaj wpłynęło ich siedem. Z każdym dniem liczba wzrasta – potwierdza Wieczerzak. – Zarzuty zawarte w skargach dotyczą zgodności treści uchwały z przepisami prawa, jak również procedury sporządzania studium, w tym jego uchwalenia na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta w dniu 1 lipca.

Wojewoda jest proszony o sprawdzenie, czy treść uchwały (a konkretnie przeznaczenie części górek pod blokowiska) jest zgodna z międzynarodowymi przepisami o ochronie środowiska, w tym dyrektywą siedliskową. Wśród zarzutów dotyczących złamania procedury prac nad studium pojawia się skarga na „hurtowe” rozpatrzenie uwag złożonych przez mieszkańców do wcześniejszej wersji projektu. Podnoszony jest też zarzut, że sprzeczne z procedurą mogło być zawarcie przez miasto umowy z właścicielem górek, spółką TBV Investment. Umowa z 21 czerwca określa zobowiązania spółki wobec miasta w zamian za umożliwienie inwestycji mieszkaniowych.

Zabrakło głosowania?

W dwóch skargach (jedną z nich złożył miejski radny PiS Piotr Gawryszczak, drugą radna PiS Małgorzata Suchanowska) mowa o naruszeniu procedur podczas obrad Rady Miasta. Właśnie tak radny Gawryszczak ocenia sytuację, która miała miejsce w sali obrad po godz. 4 rano, tuż przed głosowaniem nad projektem studium. Radny zaproponował wtedy zmianę projektu w taki sposób, by górki czechowskie zachowały dotychczasowe przeznaczenie.

Gawryszczak zgłosił to jako wniosek formalny, który od razu musi być poddany pod głosowanie. – Nie jest to wniosek natury formalnej – stwierdził Zbigniew Dubiel, szef ratuszowych radców prawnych i odsyłał do przepisu, który wylicza wszystkie możliwe wnioski formalne. Większość Rady Miasta sprzeciwiła się ogłoszeniu dziesięciominutowej przerwy, o którą poprosił radny PiS, żeby sformułować swój wniosek.

Teraz radny Gawryszczak przekonuje wojewodę, że na posiedzeniu złamano procedurę i że zgłosił wniosek, który nie został poddany pod głosowanie.

Prawnicy mają miesiąc

Zgodnie z prawem wojewoda ma 30 dni na ocenę, czy przesłana mu uchwała jest zgodna z prawem. Czas liczy się od dnia doręczenia studium do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Termin upłynie 5 sierpnia i do tego dnia należy się spodziewać rozstrzygnięcia lub jego braku.

Jeśli wojewoda znajdzie podstawy do stwierdzenia nieważności uchwały (w całości lub części) to samorząd będzie mógł jeszcze zaskarżyć jego rozstrzygnięcie do sądu administracyjnego.

Jeżeli miasto złoży skargę do sądu, to rozstrzygnięcie nie wejdzie w życie, a studium będzie obowiązywać aż do czasu ewentualnego, prawomocnego wyroku sądu stwierdzającego nieważność uchwały.

e-Wydanie

Komentarze 240

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 dni temu o 06:54
+33
Wojewoda z PIS-u zapewne rozumie jakie obecnie standardy ekologiczne w państwie obowiązują. Gdy dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wydała negatywną opinię przyrodniczą w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej to pisowska ekipa... zwolniła dyrektor i powołała na to stanowisko "swojego" dyrektora, który szybciutko w 2 miesiące "załatwił" pozytywną decyzję.
Avatar
wina pisu / 5 dni temu o 09:09
+28
PIS uchwalił LEX DEVELOPER
Avatar
Jezuita / 5 dni temu o 09:04
+26
Mam kilka ha ziemi rolnej. Może developrezio mi ją przegłosuje pod bloki?
 Oddaj za darmo na kościół a oni ja przekaża Morawieckiemu z 10 krotna - przebitka.
Avatar
Gość / 5 dni temu o 08:56
+26
Puk, puk - kto tam? A to tylko naczelny i jego prywatny dziennik czechowski :))))
Avatar
ssak / 5 dni temu o 06:56
+26
700 artykułów o Górkach na 700-lecie miasta Lublina bo redaktor naczelny pobudował się w tej okolicy...
Avatar
leoś / 5 dni temu o 09:11
+25
Czy odpowie pisowski prezydent dlaczego nie odkupił górek jak wojsko sprzedawało, pewnie za grosze, tylko teraz chcą aby miasto górki odkupiło za miliony, to nieekonomiczne
Avatar
Gość / 5 dni temu o 09:44
+23
farsa trwa od 2000 roku a której główną przyczyną jest były prezydent Andrzej Pruszkowski który mógł odkupić górki czechowskie od wojska jednak tak się nie stało, a teraz "wieldzy" obrońcy się znaleźli i chcą zablokować inwestycje na której skorzysta całe miasto. Skandal!
Avatar
WWWiesiek / 5 dni temu o 09:10
+23
... a ja na miejscu WŁAŚCICIELA terenu rozpocząłbym tam budowę tego, co juz można budować. Na poczatek piękna duża hala targowa z blachy falistej do której zaprosiłbym kupców z Wietnamy i Chin. Do tego kilkanascie bud z jedzeniem, targ warzywny. Dorzuciłbym niewielką fabryczkę opakowań PET i sortownię zużytej odzieży. Dla równego rozłożenia na każdej z wysoczyzn. Resztę terenu ogrodziłbym wielkim, obskurnym, blaszanym płotem z napisem "zakaz wstępu, teren prywatny". I taki stan zachowałbym na 5 - 10 lat. Jestem przekonany, że nawet natwardsi przeciwnicy forsowanej obecnie przez TBV koncepcji zrozumieliby wówczas, jaka jest ISTOTA problemu i zmian dokonywanych w studium. TO NIE JEST WASZ TEREN drodzy przeciwnicy, TO JEST TEREN TBV, który ta firma kupiła z konkretnymi warunkami zabudowy, o których jest napisane powyżej. I jeżeli cokolwiek w tej sprawie można zrobić żeby "uratować" ten teren przed degradacją polegającą na zabudowie handlowo-przemysłowej, to dogadanie się z WŁAŚCICIELEM żeby zechciał tak zmienić swoje plany wzgledem tego terenu, żeby jak najwięcej funkcji użyteczności publicznej w tym miejscu zachować przy jednoczesnym rozwoju infrastruktury i tkanki miejskiej. No ale do tego trzeba dojrzeć, zrozumieć i przeczytać kilka ustaw, zainteresować sie trochę współczesną urbanistyką i uwarunkowaniami prawnymi. A to już nie jest takie łatwe do realizacji i lotne w mediach.. Prawda?
... a ja na miejscu WŁAŚCICIELA terenu rozpocząłbym tam budowę tego, co juz można budować. Na poczatek piękna duża hala targowa z blachy falistej do której zaprosiłbym kupców z Wietnamy i Chin. Do tego kilkanascie bud z jedzeniem, targ warzywny. Dorzuciłbym niewielką fabryczkę opakowań PET i sortownię zużytej odzieży. Dla równego rozłożenia na każdej z wysoczyzn. Resztę terenu ogrodziłbym wielkim, obskurnym, blaszanym płotem z napisem "zakaz wstępu, teren prywatny". I taki stan zachowałbym na 5 - 10 lat. Jestem przekonany, że nawet... rozwiń
Avatar
ale cyrk / 5 dni temu o 09:03
+23
Dziennik w formie. Dzień bez artykułu o górach albo wycince drzew dniem straconym :)
 Ku chwale dziennika czechowskiego -  widokowi z okna naczelnego, rekordowej ilości odsłon i zdyscyplinowanej armii pisowskich hartow - chwilowo jedzacych mu z reki.
Avatar
Jak do tego doszło¿ Nie wiem / 5 dni temu o 09:24
+22
Możecie mi nie uwierzyć, ale wczoraj na DW nie było ani JEDNEGO artykułu o górkach czechowskich.
Avatar
mmm / 2 dni temu o 21:59
0
Uniważnić, a potem sprawa idzie do sądu. Żuk juz raz przegrał w sądzie, w sprawie górek też się na to zanosi.
Avatar
taka prawda jest / 4 dni temu o 17:48
-1
mieszkam na Kalinie i to kompletnie mnie nie interesuje i na to referendum nie poszłem bo to nie moja dzielnica i takie podejście do tej sprawy mieli zapewnie mieszkańcy Tatar Bronowic Felina czy innych dzielnic. Mieszkańcy Czechowa sami jesteście sobie winni bo zostaliście w domu a nawet jakby wszyscy mieszkańcy Czechowa poszli to i tak by referendum nie przeszło bo stanowicie za mały procent mieszkańców miasta- nie 30% żeby referendum było ważne. Tak samo postąbiłby mieszkaniec Czechowa gdyby sprawa ta dotyczyłaby dzielnicy Felin zostałby w domu bo to nie jego dzielnica
Dobrze piszesz. Zapytaj jeszcze prezydenta, radnych i kandydata na dewelopera, dlaczego zdecydowali się uwikłać inne dzielnice niż Czechów, Sławin i Sławinek w sprawę Górek Czechowskich? Jedyne, z czym zgodzić się nie mogę, to swoistym rozdwojeniem jaźni, bo z jednej strony piszesz, że sąsiedzi Górek Czechowskich sami są sobie winni, że nie poszli, po czym stwierdzasz, że nawet gdyby wszyscy uprawnieni z tych okoli wzięli udział w referendum, to i tak nie byłoby dla całego miasta 30% frekwencji. Szatański plan polegał na tym, że o przyszłości Górek Czechowskich mieli zdecydować nie najbliższa rodzina, a dalecy krewni. Dlatego też większość została poproszona przez mniejszość, by ta pierwsza wstrzymała się od udziału w farsie obliczonej na ogłupienie. Po dziś dzień układ polityczno-deweloperski pojąć nie może jak było możliwe, że większość nie dała się ogłupić, a to dopiero początek ich końca.
Dobrze piszesz. Zapytaj jeszcze prezydenta, radnych i kandydata na dewelopera, dlaczego zdecydowali się uwikłać inne dzielnice niż Czechów, Sławin i Sławinek w sprawę Górek Czechowskich? Jedyne, z czym zgodzić się nie mogę, to swoistym rozdwojeniem jaźni, bo z jednej strony piszesz, że sąsiedzi Górek Czechowskich sami są sobie winni, że nie poszli, po czym stwierdzasz, że nawet gdyby wszyscy uprawnieni z tych okoli wzięli udział w referendum, to i tak nie byłoby dla całego miasta 30% frekwencji. Szatański plan polegał na tym, ... rozwiń
Avatar
Tomasz / 4 dni temu o 16:16
+3
mieszkam na Kalinie i to kompletnie mnie nie interesuje i na to referendum nie poszłem bo to nie moja dzielnica i takie podejście do tej sprawy mieli zapewnie mieszkańcy Tatar Bronowic Felina czy innych dzielnic. Mieszkańcy Czechowa sami jesteście sobie winni bo zostaliście w domu a nawet jakby wszyscy mieszkańcy Czechowa poszli to i tak by referendum nie przeszło bo stanowicie za mały procent mieszkańców miasta- nie 30% żeby referendum było ważne. Tak samo postąbiłby mieszkaniec Czechowa gdyby sprawa ta dotyczyłaby dzielnicy Felin zostałby w domu bo to nie jego dzielnica
 Ja jestem mieszkańcem Kaliny i bardzo mnie interesuje sprawa Górek Czechowskich, choć to nie moja dzielnica.Jestem zdecydowanie przeciwny jakiejkolwiek zabudowie osiedlem mieszkaniowym Górek,i nie poszedłem na referendum, ponieważ prawo polskie zakazuje organizowania referendum w sprawch planowania przestrzennego,gdyż referendum nie może być niezgodne z prawem.Wyłączne kompetencje w tych sprawach ustawodawca przewidział dla samorządu gminnego - Urząd Miasta tworzy tzw.MPZP,a Rada Miasta go uchwala bądż nie.Udział społeczeństwa przewidziany przez prawo to wnioski i uwagi, i tak należało potraktować wynik referendum (choć bezprawnego,które kosztowało budżet Miasta ok.500 tys.zł !!!) - jak to sama p.dyr.Wydz.Planowania stwierdziła - "To najlepsza forma konsultacji społecznych jaką wybrał Prezydent").A wynik był taki,że 3/4 lublinian wyraziło swój kategoryczny i stanowczy sprzeciw zabudowie Górek Czechowskich !
 Ja jestem mieszkańcem Kaliny i bardzo mnie interesuje sprawa Górek Czechowskich, choć to nie moja dzielnica.Jestem zdecydowanie przeciwny jakiejkolwiek zabudowie osiedlem mieszkaniowym Górek,i nie poszedłem na referendum, ponieważ prawo polskie zakazuje organizowania referendum w sprawch planowania przestrzennego,gdyż referendum nie może być niezgodne z prawem.Wyłączne kompetencje w tych sprawach ustawodawca przewidział dla samorządu gminnego - Urząd Miasta tworzy tzw.MPZP,a Rada Miasta go uchwala bądż nie.Udział społeczeństw... rozwiń
Avatar
Tomasz / 4 dni temu o 15:58
+3
drzewa zajmują niewielką część górek czechowskich a zdecydowana większość to trawy i badyle więc jakie to płuca miasta?. Gdyby cały teren był porośnięty drzewami czyli był lasem lub parkiem to bym się zgodził że to płuca miasta. Ta sprawa ma drugie dno i powód jest zupełnie inny. Albo mieszkańcy domków jednorodzinnych chcą mieć ciszę i spokój i na widoku nie chcą mieć bloków i następni upatrzyli sobie teren do ich budowania bo nie chcą za miastem ich budować albo czym innym ta sprawa śmierdzi
 Delikatnie mówiąc twój wpis świadczy o wielkiej ignorancji.Zapoznaj się definicją procesu jakim jest fotosynteza i z inwentaryzacjami terenu Górek Czechowskich, stworzonymi przez naukowców biologów,botaników,ekologów i innych,dostępnymi w przestrzeni publicznej i wtedy zabieraj głos w dyskusji.
 Delikatnie mówiąc twój wpis świadczy o wielkiej ignorancji.Zapoznaj się definicją procesu jakim jest fotosynteza i z inwentaryzacjami terenu Górek Czechowskich, stworzonymi przez naukowców biologów,botaników,ekologów i innych,dostępnymi w przestrzeni publicznej i wtedy zabieraj głos w dyskusji. rozwiń
Avatar
jacek / 4 dni temu o 15:51
-4
mieszkam na Kalinie i to kompletnie mnie nie interesuje i na to referendum nie poszłem bo to nie moja dzielnica i takie podejście do tej sprawy mieli zapewnie mieszkańcy Tatar Bronowic Felina czy innych dzielnic. Mieszkańcy Czechowa sami jesteście sobie winni bo zostaliście w domu a nawet jakby wszyscy mieszkańcy Czechowa poszli to i tak by referendum nie przeszło bo stanowicie za mały procent mieszkańców miasta- nie 30% żeby referendum było ważne. Tak samo postąbiłby mieszkaniec Czechowa gdyby sprawa ta dotyczyłaby dzielnicy Felin zostałby w domu bo to nie jego dzielnica
Avatar
rol / 4 dni temu o 15:42
-5
drzewa zajmują niewielką część górek czechowskich a zdecydowana większość to trawy i badyle więc jakie to płuca miasta?. Gdyby cały teren był porośnięty drzewami czyli był lasem lub parkiem to bym się zgodził że to płuca miasta. Ta sprawa ma drugie dno i powód jest zupełnie inny. Albo mieszkańcy domków jednorodzinnych chcą mieć ciszę i spokój i na widoku nie chcą mieć bloków i następni upatrzyli sobie teren do ich budowania bo nie chcą za miastem ich budować albo czym innym ta sprawa śmierdzi
Avatar
Jerzy / 4 dni temu o 13:26
+6
Większość mieszkańców czeka na park. Z górek tak naprawdę mało kto korzysta. Pewnie gdyby tam było bardziej bezpiecznie i cywilizowanie, to by zaglądały tłumy. A tak mamy to co mamy i najwyższy czas to zmienić, tylko prezydent Żuk ma tyle odwagi aby to zrobić, gratulacje
 Jak to dobitnie pokazał wynik referendum, 3/4 lublinian czeka na park na całym obszarze, tj.105 ha Górek Czechowskich bez jakiejkolwiek zabudowy osiedlem mieszkaniowym.Teren Górek został świadomie zdegradowany przez właścicieli i przy udziale władz publicznych (niedopełnienie obowiązków służbowych w egzekucji prawa w stosunku do właściciela).MPZP dla Górek Czechowskich powstał i został uchwalony w 2005 r.,gdzie nakazano przeznaczenie terenu cytuję :ZIELEŃ PUBLICZNA OGÓLNODOSTĘPNA O CHARAKTERZE PARKOWYM Z INFRASTRUKTURĄ SPORTOWĄ I REKREACYJNĄ !!! Prezydent nie dopełnia swoich obowiązków służbowych jako władza wykonawcza od 2010 r.Bo w Uchwale z 2005 r.wyrażnie na końcu nakazano cytuję :WYKONANIE UCHWAŁY POWIERZA SIĘ PREZYDENTOWI !!! Prezydent nie dopełniając swoich obowiązków służbowych działa na szkodę interesu publicznego !!! Za takie przestępstwo urzędnicze Kodeks Karny przewiduje do 3 lat więzienia.
 Jak to dobitnie pokazał wynik referendum, 3/4 lublinian czeka na park na całym obszarze, tj.105 ha Górek Czechowskich bez jakiejkolwiek zabudowy osiedlem mieszkaniowym.Teren Górek został świadomie zdegradowany przez właścicieli i przy udziale władz publicznych (niedopełnienie obowiązków służbowych w egzekucji prawa w stosunku do właściciela).MPZP dla Górek Czechowskich powstał i został uchwalony w 2005 r.,gdzie nakazano przeznaczenie terenu cytuję :ZIELEŃ PUBLICZNA OGÓLNODOSTĘPNA O CHARAKTERZE PARKOWYM Z INFRASTRUKTURĄ SPORTO... rozwiń
Avatar
Józef / 4 dni temu o 11:25
+5
Wszelkiej maści pieniacze, zajmijcie się swoimi sprawami, dajcie spokój tym górkom, przecież możecie się wybudować za Lublinem i ten motyw wywieje wam z głowy letni wiatr, jest tyle innych ważnych spraw oprócz tego buszu, który trzeba koniecznie zagospodarować, no chyba, że was nakręca zawiść,  a na to nie ma lekarstwa
Masz na myśli prezydenta, radnych, planistów i potencjalnego dewelopera? Przecież to nie mieszkańcy kłamali ws. planistycznych i w zakresie opinii i uzgodnień dotyczących przeznaczenia Górek Czechowskich. Przecież to nie mieszkańcy dopuścili do zniszczenia ściśle chronionych gatunków poprzez zasypanie odpadami i materiałami budowlanymi terenów przyległych bezpośrednio do planowanego rezerwatu przyrody. Przecież to nie mieszkańcy odbierali sobie prawo do zadawania pytań i zgłaszania uwag oraz wątpliwości lub ograniczali czas do 30 sekund na wypowiedź. Przecież to nie mieszkańcy zwołali Antysmogowy Panel Obywatelski, by później wykpić się z głównej rekomendacji dotyczącej pełnej ochrony przed zabudową Górek Czechowskich. Przecież to nie mieszkańcy zainicjowali, przeprowadzili i zlekceważyli wyniki referendum lokalnego ws. przyszłości Górek Czechowskich. Przecież to nie mieszkańcy wydali miliony złotych na ekspertyzy i opinie, których następnie nie uwzględnili w kierunkach zagospodarowania wpisanych w projekt nowego Studium. Przecież to nie mieszkańcy zwołali sesję rady miasta dedykowaną zmianie SUiKZP w niedzielę handlową, by łatwiej było załatwić ten polityczno-biznesowy deal. Swoje wrdene uwagi skieruj do prezydenta Lublina, dr Krzysztofa Żuka i większości radnych, ktorzy uzyskali mandaty jako kandydaci komitetu wyborczego utworzonego przez wcześniej wymienionego.
 Jest taki ogrom naruszeń prawa polskiego,europejskiego i międzynarodowego w sprawie Górek Czechowskich,że ten haniebny przekręt, polegający na sprzedaży przez Skarb Państwa w ręce prywatne terenu zielonego mającego fundamentalne znaczenie dla zachowania zdrowia i życia ludzi,świadomym doprowadzeniu do jego degradacji i działaniach prowadzących do całkowitego zniszczenia przez zabudowę osiedlem mieszkaniowym - nie może się udać i musi być zatrzymany i rozliczony przez służby państwowe,Prokuraturę i Sąd !!!
 Jest taki ogrom naruszeń prawa polskiego,europejskiego i międzynarodowego w sprawie Górek Czechowskich,że ten haniebny przekręt, polegający na sprzedaży przez Skarb Państwa w ręce prywatne terenu zielonego mającego fundamentalne znaczenie dla zachowania zdrowia i życia ludzi,świadomym doprowadzeniu do jego degradacji i działaniach prowadzących do całkowitego zniszczenia przez zabudowę osiedlem mieszkaniowym - nie może się udać i musi być zatrzymany i rozliczony przez służby państwowe,Prokuraturę i Sąd !!! rozwiń
Avatar
ale o co chodzi? / 4 dni temu o 11:05
+2
Wszelkiej maści pieniacze, zajmijcie się swoimi sprawami, dajcie spokój tym górkom, przecież możecie się wybudować za Lublinem i ten motyw wywieje wam z głowy letni wiatr, jest tyle innych ważnych spraw oprócz tego buszu, który trzeba koniecznie zagospodarować, no chyba, że was nakręca zawiść,  a na to nie ma lekarstwa
Masz na myśli prezydenta, radnych, planistów i potencjalnego dewelopera? Przecież to nie mieszkańcy kłamali ws. planistycznych i w zakresie opinii i uzgodnień dotyczących przeznaczenia Górek Czechowskich. Przecież to nie mieszkańcy dopuścili do zniszczenia ściśle chronionych gatunków poprzez zasypanie odpadami i materiałami budowlanymi terenów przyległych bezpośrednio do planowanego rezerwatu przyrody. Przecież to nie mieszkańcy odbierali sobie prawo do zadawania pytań i zgłaszania uwag oraz wątpliwości lub ograniczali czas do 30 sekund na wypowiedź. Przecież to nie mieszkańcy zwołali Antysmogowy Panel Obywatelski, by później wykpić się z głównej rekomendacji dotyczącej pełnej ochrony przed zabudową Górek Czechowskich. Przecież to nie mieszkańcy zainicjowali, przeprowadzili i zlekceważyli wyniki referendum lokalnego ws. przyszłości Górek Czechowskich. Przecież to nie mieszkańcy wydali miliony złotych na ekspertyzy i opinie, których następnie nie uwzględnili w kierunkach zagospodarowania wpisanych w projekt nowego Studium. Przecież to nie mieszkańcy zwołali sesję rady miasta dedykowaną zmianie SUiKZP w niedzielę handlową, by łatwiej było załatwić ten polityczno-biznesowy deal. Swoje wrdene uwagi skieruj do prezydenta Lublina, dr Krzysztofa Żuka i większości radnych, ktorzy uzyskali mandaty jako kandydaci komitetu wyborczego utworzonego przez wcześniej wymienionego.
Masz na myśli prezydenta, radnych, planistów i potencjalnego dewelopera? Przecież to nie mieszkańcy kłamali ws. planistycznych i w zakresie opinii i uzgodnień dotyczących przeznaczenia Górek Czechowskich. Przecież to nie mieszkańcy dopuścili do zniszczenia ściśle chronionych gatunków poprzez zasypanie odpadami i materiałami budowlanymi terenów przyległych bezpośrednio do planowanego rezerwatu przyrody. Przecież to nie mieszkańcy odbierali sobie prawo do zadawania pytań i zgłaszania uwag oraz wątpliwości lub ograniczali czas ... rozwiń
Avatar
dzioba pogódź się z przegraną / 4 dni temu o 11:02
+5
Specjalnie dla ciebie: nie każdy może się wyprowadzić z miasta. Wszyscy natomiast muszą oddychać. Zabudowa wszystkich wierzchowin od strony ul Poligonowej praktycznie zatrzyma przepływ powietrza w kierunku wschodnim i zachodnim. Wąwozy- nie doliny- nie przejmą funkcji napowietrzających. Na Górkach w wąwozach NIC NIE WIEJE. Wieje na wierzchowinach które mają być zabudowane. Jeszcze raz- na tym terenie NIGDY nie powstanie żadne blokowisko nawet gdyby Dzioba stanął na rzęsach, radni żukowi zatańczyli wesołego kankana a Żuk by im do taktu zagrał na grzebieniu. ZROZUMIANO???
Zobacz wszystkie komentarze 240

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kolejne miasto w woj. lubelskim z egzaminami na prawo jazdy

Kolejne miasto w woj. lubelskim z egzaminami na prawo jazdy 0 0

Pierwsi kandydaci na kierowców w minionym tygodniu już zdawali egzamin na „prawko” w Kraśniku. Od kilku dni działa w tym mieście filia Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie. Egzaminy są prowadzone dwa dni w tygodniu.

Radzyń Podlaski: Masz pomysł na budżet obywatelski? Pospiesz się

Radzyń Podlaski: Masz pomysł na budżet obywatelski? Pospiesz się 0 0

Tylko do końca lipca mieszkańcy Radzynia Podlaskiego mogą składać swoje propozycje do budżetu obywatelskiego. W ręce mieszkańców miasto oddaje 100 tys. zł.

Pociągiem na festiwal Pol’and’rock z Lublina? Tylko z przesiadką

Pociągiem na festiwal Pol’and’rock z Lublina? Tylko z przesiadką 0 0

Nie będzie bezpośrednich pociągów z Lublina dla osób wybierających się do Kostrzyna na festiwal Pol’and’rock (wcześniej Przystanek Woodstock).

"Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia". Koterski, Koterski i Dumała na placu Litewskim
20 lipca 2019, 17:00

"Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia". Koterski, Koterski i Dumała na placu Litewskim 0 0

W sobotę plenerowe pokazy z cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”. Oprócz oglądania filmów będzie okazja do posłuchania gości. Wszystko gratis

Samochodem na wakacje? 7 wskazówek bezpiecznej jazdy latem

Samochodem na wakacje? 7 wskazówek bezpiecznej jazdy latem 0 0

Wakacje to o wyczekiwany przez wszystkich czas, z którym często wiążemy duże plany. Urlopowicze będący o krok od wakacji, zastanawiają się, czy spakowali każdą niezbędną rzecz, myśląc przy tym o najbliższych dniach pełnych wypoczynku. Eksperci od bezpieczeństwa drogowego nawołują jednak do skupienia się na drodze zarówno podczas długiej podróży, jak i w przypadku krótszych wycieczek. Przedstawiamy 7 wskazówek dotyczących bezpiecznej jazdy latem.

Będą zmiany w Ogrodzie Saskim

Będą zmiany w Ogrodzie Saskim 1 3

Jeszcze w lipcu ogłoszony ma być przetarg na odbudowę altany w centralnym punkcie Ogrodu Saskiego.

Koncert charytatywny "Łydką w chłoniaka" w Centrum Kultury
19 lipca 2019, 20:00

Koncert charytatywny "Łydką w chłoniaka" w Centrum Kultury 0 0

W piątek, 19 lipca o godz. 20 w Wirydarzu Centrum Kultury odbędzie się koncert charytatywny "Łydką w chłoniaka" z udziałem Mikroelementów, Moriah Woods i Filipa Borowicza. Akcja organizowana jest na rzecz chorej Anki Kawiak-Łydki.

Od jutra jeden z przewoźników rezygnuje z kursów po Lublinie! Pasażerowie mogą utknąć na przystankach. "Sytuacja jest krytyczna"
PILNE

Od jutra jeden z przewoźników rezygnuje z kursów po Lublinie! Pasażerowie mogą utknąć na przystankach. "Sytuacja jest krytyczna" 74 57

Problemy z dotarciem autobusem do pracy mogą mieć w czwartek mieszkańcy Lublina. Z dnia na dzień z wożenia pasażerów zrezygnował jeden z przewoźników, warszawska spółka Warbus.

Niektóre książki są tu od 1948 roku, gdy została założona biblioteka. W przeprowadzce pomogą sami czytelnicy
galeria

Niektóre książki są tu od 1948 roku, gdy została założona biblioteka. W przeprowadzce pomogą sami czytelnicy 0 4

Remont ośrodka kultury zbiega się z remontem XVII wiecznej synagogi, w której działa biblioteka. Dobrych kilka tygodni po miasteczku będą krążyły regały, a w ślad za nimi skrzynie z książkami. – Jestem dumna z moich czytelników, mam mnóstwo chętnych do pomocy – mówi szefowa biblioteki.

Koniec ze śmieceniem plastikiem. Perła wprowadza wielorazowe kubki na piwo na festiwalu Kazimiernikejszyn

Koniec ze śmieceniem plastikiem. Perła wprowadza wielorazowe kubki na piwo na festiwalu Kazimiernikejszyn 114 7

Koniec z brodzeniem w morzu plastikowych kubków i tonami śmieci. Teraz będą ekologiczne kubki wielorazowe. Rozwiązanie przetestowane w innych częściach kraju lubelski browar Perła wprowadza na festiwalu w Kazimierzu Dolnym.

Sekretarki medyczne podpisały zgodę na nowy zakres obowiązków. Teraz mają obawy
Alarm 24

Sekretarki medyczne podpisały zgodę na nowy zakres obowiązków. Teraz mają obawy 0 3

– Z dnia na dzień, bez żadnego uprzedzenia dyrekcja zmieniła nam obowiązki. Nie wiemy kto nas przeszkoli, jak to będzie wyglądało – skarżą się sekretarki medyczne z SPSK1. – Zmiany zostały wprowadzane za zgodą pracowników – odpowiada szpital.

Koncert SO3 w Puławach
19 lipca 2019, 19:00

Koncert SO3 w Puławach 0 0

W piątek, 19 lipca o godz. 19 w puławskim lokalu REJS (ul. Portowa 2) odbędzie się koncert grupy SO3.

Łęczna: Ścieżką do ruin zamku, a później na plażę

Łęczna: Ścieżką do ruin zamku, a później na plażę 4 8

 Niedostępne do tej pory miejsca staną się celem spacerów i wycieczek. Z nowych ścieżek z wysokości kilkunastu metrów będzie można popatrzeć na Świnkę i Wieprz.

Zadali Centrum Kultury w Lublinie proste pytanie. Przez 1,5 roku walczyli w sądach o odpowiedź

Zadali Centrum Kultury w Lublinie proste pytanie. Przez 1,5 roku walczyli w sądach o odpowiedź 5 9

Ponad 1,5 roku trwała batalia o ujawnienie przez Centrum Kultury treści umów na opracowanie scenariusza i reżyserię miejskiej zabawy sylwestrowej na przywitanie roku 2018. Informacji domagała się lubelska Fundacja Wolności, ale CK jej nie udzielało, więc fundacja skierowała sprawę do sądu.

Motor Lublin - Legionovia 3:2. Nowy nabytek już strzela

Motor Lublin - Legionovia 3:2. Nowy nabytek już strzela 0 5

Drugie, sparingowe zwycięstwo piłkarzy Motoru. W środę podopieczni trenera Mirosława Hajdy pokonali beniaminka II ligi – Legionovię Legionowo 3:2

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.