Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 listopada 2018 r.
6:45

Budżet Lublina na 2019 rok. Na jakie inwestycje możemy liczyć?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 25 A A
(fot. Tomasz Piekut-Jóźwicki)

W czwartek poznaliśmy projekt miejskiego budżetu na przyszły rok. – Rewolucji nie będzie, bo musimy kontynuować to, co już zaczęliśmy – przyznaje prezydent Lublina. Zamierza wydać nieco mniej, niż w tym roku, bo nieco mniejsze mają być również dochody miasta. Na jakie inwestycje możemy liczyć?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Układanie wydatków miasta przypomina układanie domowego budżetu. Szczególnie, że w obu przypadkach najwięcej pieniędzy wydaje się na edukację dzieci. Różne są tylko kwoty, rachunek za prąd dotyczy latarni, a zamiast kupna samochodu planuje się zakup autobusu. Największe podobieństwo jest takie, że potrzeb jest więcej niż pieniędzy. Dlatego z czegoś się rezygnuje, a potem idzie po pożyczkę na to, z czego zrezygnować nie można lub nie warto.

W dużej skali

W przeliczeniu na głowę mieszkańca przyszłoroczne dochody Lublina mają wynieść 6494 zł, wydatki 6703 zł, z czego wydatki na inwestycje 1150 zł. 

Jak to wygląda w większej skali? Dochody mają wynieść 2 mld 207 mln zł, ale Ratusz chce wydać nieco więcej, dokładnie 2 mld 278 mln zł. Brakującą kwotę trzeba będzie pożyczyć. Jednocześnie będziemy musieli spłacać wcześniej zaciągnięte długi. Na taką spłatę prezydent rezerwuje w kasie miasta 35,6 mln zł.

Jeżeli weźmiemy pod lupę planowane wydatki, to okaże się, że tylko 17,2 proc. przeznaczymy na inwestycje (391 mln zł), o ponad jedną piątą mniej (spadek o ponad 22 proc.) niż w roku bieżącym.

Planowane na przyszły rok dochody mają wynieść 99 proc. tegorocznych, natomiast wydatki 97 proc., czyli będzie nieco skromniej. Ale spodziewane dochody to wciąż zagadka. – Nie mamy do końca oszacowanego tego, czym będziemy dysponować – przyznaje prezydent Krzysztof Żuk, który do wczoraj musiał przekazać radnym proponowaną listę dochodów i wydatków.

Główne wydatki

Największym wydatkiem będzie tradycyjnie oświata, której utrzymanie pochłonie jedną trzecią budżetu. Teoretycznie na większość szkolnych wydatków powinna nam wystarczać przekazywana przez rząd tzw. subwencja oświatowa, ale kolejne rządy – bez względu na partię – od lat przelewają za mało.

Na drugim miejscu jest transport i łączność, która pochłonie 23 proc. budżetu. W tej szufladce mieści się np. utrzymanie dróg czy komunikacji miejskiej, ale także budowa nowych dróg oraz remonty i przebudowy już istniejących.

Głównie drogi

Wśród inwestycji zdecydowanie przodują drogi, na które mielibyśmy wydać prawie 55 proc. pieniędzy przeznaczonych na przyszłoroczne inwestycje. Na liście jest przebudowa Al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego, przebudowa ul. Kalinowszczyzna, czy też drogi dojazdowe do podstawówki powstającej przy ul. Berylowej oraz trwające już przebudowy ronda koło Gali, ul. Grygowej, czy budowa przedłużenia ul. Dywizjonu 303.

W wykazie inwestycji drogowych znajduje się m.in. budowa Kaskadowej, Tarasowej, dokończenie Firlejowskiej i Kasztanowej, budowa Chabrowej i Rozmarynowej, przebudowa ul. Boya Żeleńskiego od Orzeszkowej do Reja, budowa Bliskiej z rozbudową odcinka Wojciechowskiej, budowa ul. Halickiego i Barcickiego oraz chodnika po obu stronach Koncertowej od ul. Harnasie do Zelwerowicza, a także chodnik w ul. Pliszczyńskiej wraz z zatokami przystankowymi.

Inne wydatki

W przyszłym roku ma się rozpocząć odnowa parku Ludowego. Nie zanosi się za to na przełom w sprawie parku na Błoniach, bo zarezerwowano na ten cel symboliczną kwotę. Dokończony ma być park przy Bluszczowej, muszla koncertowa Ogrodu Saskiego.
W projekcie budżetu zarezerwowano też pieniądze na budowę alejek na cmentarzu na Majdanku i zakup dwóch meleksów, które miałyby ułatwić starszym ludziom poruszanie się po tej nekropolii. Ale mowa również o pracach przy szkolnych obiektach sportowych, świątecznej iluminacji, zakupie choinki i bożonarodzeniowej szopki.

18 mln zł prezydent zamierza wydać na akcje Portu Lotniczego Lublin. Diety miejskich radnych mają pochłonąć 998,5 tys. zł, a ich podróże służbowe 51,5 tys. zł. Na wynagrodzenia w Urzędzie Miasta zarezerwowana jest kwota ponad 82 mln zł, na płace w Straży Miejskiej 7 mln zł.

600 tys. zł zarezerwowano na koncepcję nowego stadionu żużlowego. Ma również powstać projekt budowy boisk na terenie LKJ. Podobnie jak w zeszłym roku miasto zamierza przeznaczyć pieniądze na objęcie akcji swoich spółek sportowych. W ten sposób SPR Lublin ma dostać 2,95 mln zł, a Motor Lublin okrągłe 2 mln zł.

Na liście wydatków znalazły się też inwestycje z budżetu obywatelskiego. Chodzi zarówno o projekty, które wygrały w niedawnym głosowaniu, jak również te, których realizacja ślimaczy się już latami, czego sztandarowym przykładem jest skatepark na Rusałce.

Tutaj bez zmian

W przyszłym roku niezmienione mają pozostać stawki podatku od nieruchomości. Nie ma również mowy o podwyżkach cen biletów komunikacji miejskiej. W prezydenckim projekcie budżetu nie ma ani słowa o bezpłatnej komunikacji miejskiej dla osób po 65. roku życia, która była jedną z często powtarzanych przez Krzysztofa Żuka obietnic wyborczych. Prezydent zapewnia, że z tego nie zrezygnuje, chociaż ulga nie zostanie wprowadzona od stycznia.

– ZTM przyjrzy się strukturom taryf – zapowiada Żuk i dodaje, że projekt cennika musi być jeszcze skonsultowany ze związkami zawodowymi, jak każda zmiana cennika biletów komunikacji miejskiej. – Związki mają miesiąc na wydanie opinii.

Czas na dyskusje

Przekazanie przez prezydenta projektu budżetu jest dopiero początkiem finansowej układanki, bo teraz do akcji wkroczą radni, którzy będą zgłaszać swoje poprawki. Ich uwagi zostaną przepuszczone przez sito głosowań w komisjach Rady Miasta. Powstała w ten sposób lista proponowanych zmian trafi do prezydenta, który będzie mógł uwzględnić prośby lub je odrzucić. W efekcie prezydent sporządzi ostateczny projekt przyszłorocznego budżetu, który będzie poddany pod głosowanie Rady Miasta.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 listopada 2018 r. o 07:46
+31
zlikwidowac straz miejska i te pieniadze przeznaczyc na policje
Avatar
Jacek.B / 16 listopada 2018 r. o 07:58
+29
Straż miejska z obecnym komendantem na czele to największa porażka tej formacji.
Avatar
Buzon / 16 listopada 2018 r. o 08:13
+28
Bez żartów. 7 mln zł na Straż Miejską? Skoro opłatami za parkowanie w strefie płatnego parkowania zajmuje się zewnętrzna firma, to co robi SM?
Avatar
Leon z działek / 16 listopada 2018 r. o 07:53
+24
zlikwidowac straz miejska i te pieniadze przeznaczyc na policje
 Koniecznie!
Avatar
Gość / 16 listopada 2018 r. o 09:37
+15
"o to znaczy przebudowa Racławickich? a co tam przebudowywać? wystarczy nowa nawierzchnia i tyle" - a którędy autobusy i będą jeździć? Rowerzyści na jezdni też ci zapewne przeszkadzają, wiec co jest złego w drodze rowerowej, która tam powstanie?
Avatar
lube / 16 listopada 2018 r. o 09:39
+13
co to znaczy przebudowa Racławickich? a co tam przebudowywać? wystarczy nowa nawierzchnia i tyle, nie potrzeba takiego badziewia jak na kunickiego zrobili
 nie wystarczy, w Lublinie oprócz kierowców samochodów osobowych są też inne grupy, np: rowerzyści bądź ci co korzystają z komunikacji miejskiej
Avatar
Gość / 16 listopada 2018 r. o 09:46
+8
Jeżdżę samochodem i cała reszta ma się do mnie dostosować. Rowerzyści niech jeżdżą po chodniku, bo mi przeszkadzają na jezdni, a autobusy naokoło, bo JA muszę przejechać szybko i zaparkować w przysłowiowych "drzwiach od biedronki".
Avatar
Gość / 16 listopada 2018 r. o 09:40
+7
"zlikwidowac straz miejska i te pieniadze przeznaczyc na policje" - 1 policjant jest kilka razy droższy od 1 SM. Kto ma się zajmować np. samochodem który blokuje przejazd/przejście?
Avatar
Gość / 16 listopada 2018 r. o 09:51
+5
"nie wystarczy, w Lublinie oprócz kierowców samochodów osobowych są też inne grupy, np: rowerzyści bądź ci co korzystają z komunikacji miejskiej" - na Al. Racławickiej 80% osób stanowią pasażerowie komunikacji miejskiej. W setce samochodów osobowych jedzie tyle samo osób co w 3 małych autobusach.
Avatar
KrysiaZGazowni / 16 listopada 2018 r. o 12:36
+4
Bardzo profesjonalnie przygotowany material.
Avatar
Pamela Rosa / 17 listopada 2018 r. o 12:49
+1
Pomogliśmy wielu ludziom w pomocy Tobia! Potrzebujesz wsparcia w zakresie kompleksowej obsługi kredytowej i dopasowania oferty do Twoich potrzeb skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin, a zaoferujemy Ci jedno z następujących rozwiązań: pożyczka gotówkowa i konsolidacja hipoteka pożyczka dla firm pożyczka dla rolników leasing pożyczki pozabankowe Zapraszamy do współpracy. pamelarosaflores11@gmail.com
Avatar
Gość / 16 listopada 2018 r. o 22:41
+2
A skowronkowa kiedy?????
Avatar
KrysiaZGazowni / 16 listopada 2018 r. o 14:55
0
Zacznijmy od tego, ze Niemcy nam oficjalnie gratuluja. To jest uwazam dobry poczatek. Od tego miejsca bym zaczal.
Avatar
KrysiaZGazowni / 16 listopada 2018 r. o 12:42
0
Najpierw sie projektuje systemy obrony przeciwlotniczej a potem buduje lotnisko. Bo sie lotnisko zaladuje i odleci he he
Avatar
KrysiaZGazowni / 16 listopada 2018 r. o 12:36
+4
Bardzo profesjonalnie przygotowany material.
Avatar
KrysiaZGazowni / 16 listopada 2018 r. o 12:34
0
Czyli budzet bedzie obciazony wydatkami na utrzymanie grupy zyjacej z ubezpieczen - skatepark na Rusalce + hala wspinaczkowa. To tak na poczatek. Czy grupa ta i w jakim stopniu jest powiazana z wladzami Lublina i kraju to juz zadanie do rozpoznania dla mediow zapewne.
Avatar
Gość / 16 listopada 2018 r. o 11:27
0
inwestycje, inwestycje i jeszcze raz inwestycje, brawo i jedziemy dalej panie Żuk
Avatar
Gość / 16 listopada 2018 r. o 10:03
-3
Przestańcie wreszcie te drogi budować. Kosztuje to miliardy, a korków nie likwiduje. Tylko transport zbiorowy jest rozwiązaniem na korki. Po budowie obwodnicy korków miało nie być. I są. Dobrze, że obwodnica powstała, ale większość obecnych inwestycji drogowych to patologiczne autostrady nie rozwiazujace żadnych problemów. Remonty tak, poszerzanie ulic nie.
Avatar
Gość / 16 listopada 2018 r. o 09:51
+5
"nie wystarczy, w Lublinie oprócz kierowców samochodów osobowych są też inne grupy, np: rowerzyści bądź ci co korzystają z komunikacji miejskiej" - na Al. Racławickiej 80% osób stanowią pasażerowie komunikacji miejskiej. W setce samochodów osobowych jedzie tyle samo osób co w 3 małych autobusach.
Avatar
Gość / 16 listopada 2018 r. o 09:49
+1
ą "nie wystarczy, w Lublinie oprócz kierowców samochodów osobowych są też inne grupy, np: rowerzyści bądź ci co korzystają z komunikacji miejskiej" - to niech pasażerowie ZTM i rowerzyści kupią sobie samochód i niech też jeżdżą samochodami. W Lublinie jest jeszcze kilka trawników na których da się zaparkować. Wystarczy tylko zlikwidować SM i po problemie. A korki nie są jeszcze aż takie duże - mogą być dużo większe.
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Hetman Zamość – KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1:4. Nadal bez wygranej

Hetman Zamość – KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1:4. Nadal bez wygranej

Kolejna porażka piłkarzy Jarosława Czarnieckiego. Tym razem trzy punkty w Zamościu wywalczyła drużyna KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, która pokonała Hetmana 4:1.

Zjednoczona Prawica z nową umową koalicyjną. "Bardzo się cieszymy"
film

Zjednoczona Prawica z nową umową koalicyjną. "Bardzo się cieszymy"

Warszawa. - Bardzo się cieszymy, zostało zawarte porozumienie – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej, który razem z szefami Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobrą i Porozumienia Jarosławem Gowinem podpisał nową umowę koalicyjną Zjednoczonej Prawicy. Nie przekazano szczegółów uzgodnień.

Publiczne toalety i zielone przystanki. Biała Samorządowa zgłasza wnioski do budżetu

Publiczne toalety i zielone przystanki. Biała Samorządowa zgłasza wnioski do budżetu

Automatyczne toalety publiczne oraz zielone przystanki autobusowe. To tylko niektóre propozycje radnych Białej Samorządowej do przyszłorocznego budżetu miasta. W sumie, klub złożył 9 wniosków.

Szpital w Puławach i Dom Pomocy Społecznej w Krzesimowie. Są dwa nowe ogniska epidemiczne

Szpital w Puławach i Dom Pomocy Społecznej w Krzesimowie. Są dwa nowe ogniska epidemiczne

Sześć osób zakażonych koronawirusem w ognisku w Krzesimowie (dom pomocy społecznej na terenie powiatu świdnickiego) i siedem osób z potwierdzonym pozytywnym wynikiem w ognisku związanym z SP ZOZ w Puławach. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie podała najnowsze dane związane z COVID-19.

Ogród dla zmysłów powstanie przy „Szóstce". Pierwszy taki w Puławach

Ogród dla zmysłów powstanie przy „Szóstce". Pierwszy taki w Puławach

Zegar słoneczny, wiatromierz, globus, ścieżka pobudzająca zmysł dotyku i pierwszy w mieście dendrofon - to tylko część wyposażenia, jakie znajdzie się w ogrodzie sensorycznym przy Szkole Podstawowej nr 6 im. Polskich Lotników w Puławach. Prace mogą zacząć się jeszcze w tym roku.

Wikariusz zakażony koronawirusem. "Przebywa poza parafią". Jest komunikat księży

Wikariusz zakażony koronawirusem. "Przebywa poza parafią". Jest komunikat księży

"Z przykrością informujemy, że u księdza wikariusza (…) stwierdzono w czwartek – 24 września 2020 r., pozytywny wynik na koronawirusa" – informuje za pośrednictwem swojej strony internetowej Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w podlubelskiej Niedrzwicy Dużej. Na kwarantannie są proboszcz i ks. kanonik.

Wypadł z pontonu do wody. Tragiczny finał wędkowania

Wypadł z pontonu do wody. Tragiczny finał wędkowania

Nie żyje 84-latek z powiatu włodawskiego. Podczas połowu ryb, na które wybrał się mężczyzna doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Aż 60 nowych zakażeń koronawirusem w regionie. Najwięcej w Lublinie i powiecie puławskim

Aż 60 nowych zakażeń koronawirusem w regionie. Najwięcej w Lublinie i powiecie puławskim

Wczoraj było 59, dziś 60. Lubelski Urząd Wojewódzki poinformował w sobotę rano o nowych i potwierdzonych – w ciągu ostatniej doby, przypadkach zakażenia koronawirusem w naszym regionie.

Kolejny dzień z ogromną liczbą zakażeń koronawirusem. Zmarły 32 osoby, najmłodsza miała 38 lat

Kolejny dzień z ogromną liczbą zakażeń koronawirusem. Zmarły 32 osoby, najmłodsza miała 38 lat

Sobota jest kolejnym dniem z wysoką liczbą nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Ministerstwo Zdrowia informuje o 1 584 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia. Zmarły 32 osoby z infekcją COVID-19.

Czegoś nam brakuje, czyli opinie po meczu Motor Lublin – Garbarnia Kraków

Czegoś nam brakuje, czyli opinie po meczu Motor Lublin – Garbarnia Kraków

Bez przełamania w Lublinie. Motor w trzecim meczu przed własną publicznością ponownie nie potrafił wywalczyć kompletu punktów. Tym razem żółto-biało-niebiescy zremisowali z Garbarnią Kraków 1:1. Jak zawody oceniają trenerzy obu drużyn?

Student z Wietnamu konstruuje batmobil. "Robię ten pojazd, bo kocham Batmana"
film

Student z Wietnamu konstruuje batmobil. "Robię ten pojazd, bo kocham Batmana"

Hanoi, Wietnam. Nguyen Dac Chung, student architektury z Wietnamu, niemal cały wolny czas spędza w garażu, gdzie konstruuje... batmobil.

Brutalny atak na pracowników sklepu w Radomiu. 37-latek odpowie za usiłowanie zabójstwa
Uwaga! TVN
film

Brutalny atak na pracowników sklepu w Radomiu. 37-latek odpowie za usiłowanie zabójstwa

Minimum 8 lat, a nawet dożywocie, grozi 37-latkowi, który zaatakował pracowników jednego ze sklepów w Radomiu. Mężczyzna pobił ekspedientkę, tylko dlatego, że nie sprzedała mu papierosów po zamknięciu kasy.

Polska śmieje się z Kraśnika. O co chodzi z petycją o sieci 5G?
galeria

Polska śmieje się z Kraśnika. O co chodzi z petycją o sieci 5G?

Kraśnik stał się pośmiewiskiem w mediach. Miasto ostatnio aż trzykrotnie trafiło na stronę „ASZdziennika” – satyrycznego serwisu, który pisał m.in. o „Akcji GROM-u w Kraśniku, który uwolni „mieszkańców z rąk radnych terroryzujących głupotą”. Wszystko przez ostatnie decyzje rady miasta. O co dokładnie chodzi?

Pomagała psom i kotom, ale też innym zwierzętom. I przez to ma teraz problemy

Pomagała psom i kotom, ale też innym zwierzętom. I przez to ma teraz problemy

– Ktoś doniósł, że nie mam odpowiednich warunków – żali się pani Aniela z miejscowości Zaberbecze (gmina Leśna Podlaska). Bezdomne psy i koty trafiały do niej na mocy umowy z samorządem Białej Podlaskiej. Ale pani Aniela pomocy nie odmawiała też bocianom czy sarnie. I teraz ma problemy.

Biała Podlaska: Dziewięć pomysłów na miasto. Jest też propozycja od księdza

Biała Podlaska: Dziewięć pomysłów na miasto. Jest też propozycja od księdza

Dziewięć projektów zgłoszonych przez mieszkańców doczeka się realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. Większość z nich to propozycje radnych miejskich, ale jedną ze zwycięskich inicjatywy zgłosił też ksiądz.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.