Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 kwietnia 2012 r.
19:23
Edytuj ten wpis

Centrum Lublina bez samochodów?

0 40 A A
Buspasy powstałyby na kilkudziesięciu ulicach, m.in. Lipowej, Solidarności, Zamojskiej, Piłsudskiego
Buspasy powstałyby na kilkudziesięciu ulicach, m.in. Lipowej, Solidarności, Zamojskiej, Piłsudskiego

Krakowskie Przedmieście, 3 Maja czy Królewska z zakazem wjazdu dla osobowych aut. I specjalne buspasy dla autobusów, które byłyby głównym środkiem transportu po Śródmieściu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Takie zmiany proponuje firma, która opracowuje nowy system komunikacyjny dla Lublina

Biuro Projektowo-Konsultingowe TransEko z Warszawy, na zlecenie lubelskiego magistratu, pracuje nad studium rozwoju komunikacji w mieście. M.in. nad koncepcją nowej organizacji ruchu w obszarze śródmiejskim. To strategia, która ma być realizowana w ciągu najbliższych lat.

Bo jest źle

Po co? Na lubelskich ulicach jest gigantyczne natężenie ruchu. Z danych już zebranych przez TransEko wynika, że średnio na dobę drogami wlotowymi do Lublina wjeżdża 22–27 tysięcy samochodów. Przy czym dolna granica opłacalności autostrady to 20 tys. pojazdów na dobę. Wiele ulic w Lublinie to drogi krajowe i wojewódzkie.

To częściowo rozwiąże obwodnica Lublina, która przejmie dużą część ruchu tranzytowego. Ale Ratusz chciałby "wyprowadzić” część samochodów z rejonów Śródmieścia.

M.in. stawiając na komunikację miejską. Z tego powodu miasto kupuje nowe autobusy i trolejbusy, rozbudowuje trakcję trolejbusową. To wszystko powinno być gotowe za 2–3 lata. Za to już jesienią tego roku w Śródmieściu zacznie obowiązywać strefa płatnego parkowania, po której wprowadzeniu w centrum Lublina będzie można jeździć autobusem za 1 zł.

– Zmierzamy do ograniczenia ruchu prywatnymi autami na rzecz środków transportu zbiorowego – zapowiada prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Rzeczy kontrowersyjne

To wszystko znalazło się także w propozycjach firmy TransEko. Warszawskie biuro w tym tygodniu przedstawiło analizę obecnego stanu systemu komunikacyjnego Lublina i propozycje nowej organizacji ruchu, głównie w Śródmieściu.

– Mam świadomość, że proponujemy rzeczy kontrowersyjne – powiedział Andrzej Brzeziński z TransEko, rozpoczynając swoją środową prezentację w sali obrad lubelskiej Rady Miasta. Nie mylił się.
TransEko proponuje całkowite zamknięcie dla ruchu samochodów niektórych ulic w centrum. Na tej liście są: Krakowskie Przedmieście (od Kołłątaja do deptaka), ul. 3 Maja (od Krakowskiego Przedmieścia do I Armii Wojska Polskiego), ul. Kołłątaja, ul. Hempla i ul. Królewska. Lista może być powiększona, np. o ulice: Bernardyńską, Kapucyńską i część Narutowicza.

Będzie tam można łatwo wjechać autobusem, a trudno autem. Za to na innych ulicach pojawiłyby się buspasy.

Stawiamy na autobusy

To drugie rozwiązane, które ma poprawić sytuację komunikacyjną w Śródmieściu. W tej chwili, jak wskazuje TransEko, komunikacja miejska w Lublinie nie jest uprzywilejowana (jest tylko jeden buspas).

– Trzeba stworzyć system, by trolejbusy i autobusy były atrakcyjne – podkreśla Brzeziński.
Na razie jeżdżą wolniej niż samochody: trolejbusy ze średnią prędkością 16,8 km/h, autobusy – 21,6, a auta prywatne – ok. 30 km/h. Brak buspasów powoduje, że zamiast stać w korku w autobusie, kierowcy wolą czekać we własnym aucie z klimatyzacją.

Buspasy powstałyby na kilkudziesięciu ulicach, m.in. Lipowej, Solidarności, Zamojskiej, Piłsudskiego, Unii Lubelskiej czy Bernardyńskiej. To odbiłoby się na kierowcach aut osobowych. Po utworzeniu buspasów np. na ul. Lipowej z czterech pasów ruchu dla samochodów zostałyby dwa.

Mniej parkingów

To wszystko zmniejszyłoby też liczbę miejsc postojowych, np. wzdłuż ulic. W tej chwili w Śródmieściu jest ok. 2,4 tys. miejsc. Strefa płatnego parkowania zakłada 1,7 tys. miejsc. Zmiany proponowane przez TransEko doprowadziłyby do tego, że pozostałoby tysiąc, a w najgorszym wypadku nawet 880 miejsc parkingowych. To, jak wskazuje TransEko, oznacza konieczność budowy nowych parkingów.

Konieczna jest też infrastruktura dla rowerzystów. To rowery były drugim oprócz komunikacji miejskiej środkiem transportu forowanym w Śródmieściu.

Zaczynamy dyskusję

Co na to wszystko Ratusz? – To początek dyskusji – podkreśla Stanisław Kalinowski, wiceprezydent Lublina. Dodaje, że władze miasta nie zgadzają się z częścią propozycji TransEko. Ale konkretów Kalinowski na razie nie chciał wskazać.

Z kolei prezydent Żuk zaznacza, że zmiany są konieczne, ale wymagają przygotowania, czasu i dyskusji.

Komentarze 40

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
alfa / 19 czerwca 2012 o 08:01
0
W Autobusie można złapać Grypę i Gruźlicę. To jest poroniony pomysł, jakiegoś gryzipiórka. Autobusami jeżdżą ludzie co się nie kąpią z rana i śmierdzą! Ja nie mam zamiaru wsiadać do takiego syfu. A kiedy miasto zamierza zainstalować w centrum więcej stojaków na rowery?
Avatar
aaa / 6 kwietnia 2012 o 15:04
0
Wydaje mi sie, że Brzeziński z TransEko mógł nawet nie widzieć jak wygląda ruch na tych ulicach w porannym i popołudniowym szczycie. Pozatym zamknięcie ulic 3 Maja, Bernardyńskiej i Królewskiej doprowadzi to paraliżu na Unii Lubelskiej oraz Lubomelskiej. Według mnie ten "specjalista" albo wyciągnął błedne wnioski, z pomiarów które dokonał albo (wg mnie bardziej prawdopodobne) nie zmierzył natęrzenia ruchu i na oko oszacował liczbę przejeżdzających samochodów. Może niech ten specjalista powie jak wyobraża sobie buspasy na Lipowej dla ułatwienia mu podpowiem, że nie ma tam dwóch pasów jezdni w jednym tylko kierunku a skręcający w prawo i tak skutecznie zatrzymają autobusy. Jak dla mnie to kasę wziął a pracy nie wykonał należycie oraz rozwiązania, które ta firma proponuje pogorszą i tak już fatalną jakość komunikacji kołowej w mieście.
Wydaje mi sie, że Brzeziński z TransEko mógł nawet nie widzieć jak wygląda ruch na tych ulicach w porannym i popołudniowym szczycie. Pozatym zamknięcie ulic 3 Maja, Bernardyńskiej i Królewskiej doprowadzi to paraliżu na Unii Lubelskiej oraz Lubomelskiej. Według mnie ten "specjalista" albo wyciągnął błedne wnioski, z pomiarów które dokonał albo (wg mnie bardziej prawdopodobne) nie zmierzył natęrzenia ruchu i na oko oszacował liczbę przejeżdzających samochodów. Może niech ten specjalista powie jak wyobraża sobie buspasy na Lipowej dl... rozwiń
Avatar
stefan / 6 kwietnia 2012 o 14:28
0
no to teraz będzie jeszcze bardziej śmierdząco w autobusach...
Avatar
tomek / 6 kwietnia 2012 o 14:03
0
rozwiazanie wg mnie dobre jesli autobusy beda jezdzic odpowiednio czesto, ale dodatkowo poszerzylbym ulice w centrum i pobudowal parkingi
Avatar
Gość / 6 kwietnia 2012 o 12:59
0
Ilu trzeba badań, analiz i burzy mózgów aby opracować taką koncepcję nowej organizacji ruchu w obszarze śródmiejskim? Dokładnie jednej: nic nie opracowujemy tylko zamykamy ruch.
Taki pomysł nie przejdzie, ale zapłacić będzie trzeba i tak cwani krawaciarze wezmą grubą kasę za nicniezrobienie i wydupcą władze "metropolii".
Avatar
Kupa śmiechu / 6 kwietnia 2012 o 12:55
0
Idealne warunki dla galerii handlowych. Jak powstanie Alchemia to napewno bedzie można tam wjechać samochodem. Ciekawe co na to mniejsi handlowcy na tym terenie?
Avatar
antydebil / 6 kwietnia 2012 o 12:36
0
[quote name='wasyl' timestamp='1333687844' post='618580']
A może jeszcze zrobić jak w niektórych miastach w Niemczech. Auta sa klasyfikowane ze względu na wiek oraz emisję spalin. Katalogi producenta oraz badania techniczne wskazują kto jakie ma auto. Czerwony nie wjeżdża do miasta (niech sobie go ktos trzyma pod blokiem na wypady za miasto po wałówkę), niebieski wjeżdża do pewnego miejsca a zielony porusza się gdzie chce. Większość osób ma auta z pierwszej grupy więc od razu przesiadka na MPK. To z miejsca pozwoli na usprawnienie ruchu i przygotowanie koncepcji. I miasto zarabia na nalepkach. Poza tym rosnaca cena paliwa spowoduje przesiadkę na komunikację miejską.
[/quote]
Cwaniaku pewnie jeździsz nowym samochodem to kozakujesz tu z takimi pomysłami. Wniosek z twojej wypowiedzi jest taki bogaci wjeżdżają bo ich stac na nawe samochody( czytaj takie które najmniej trują) a biedni na piechote. Z drogi bo szlachta jedzie! Jak znam zycie to 90% TDI-ków musiłałoby zostac za miastem, a co z samochodami dostawczymi? Kto by ci ćmolu dostarczył towar do sklepów i firm w śródmieściu? Aha jeżdze 6-letnią Hondą wiec pewnie nie musiałbym sie martwić o zieloną nalepkę.
[quote name='wasyl' timestamp='1333687844' post='618580']
A może jeszcze zrobić jak w niektórych miastach w Niemczech. Auta sa klasyfikowane ze względu na wiek oraz emisję spalin. Katalogi producenta oraz badania techniczne wskazują kto jakie ma auto. Czerwony nie wjeżdża do miasta (niech sobie go ktos trzyma pod blokiem na wypady za miasto po wałówkę), niebieski wjeżdża do pewnego miejsca a zielony porusza się gdzie chce. Większość osób ma auta z pierwszej grupy więc od razu przesiadka na MPK. To z miejsca pozw... rozwiń
Avatar
asdgfs / 6 kwietnia 2012 o 12:36
0
[quote name='HSP' timestamp='1333708059' post='618767']
Nie znam Cie osobiscie, ale musze stwierdzic ze jestes totalnym idiotą :] ludzie z po za Lublina muszą jakos dojechac do pracy/szkoły/uczelni natomiast miejscowi powinni ograniczyc jazde autem bo równiedobrze mogą wsiąsc w komunikacje miejską i spokojnie dojechac do pracy.
[/quote]


zgadza się, pozatym, pracuję w Lublinie dla firmy z Warszawy i mamy auta służbowe z rejestracja WE. i co tez mamy nie jeździć?
Avatar
HSP / 6 kwietnia 2012 o 12:27
0
[quote name='iZBA' timestamp='1333705370' post='618747']
Wystarczy wprowadzić zakaz wjazdu do miasta w godzinach 7-21 samochodom z rejestracjami innymi niź LU i LUB oraz "na W" Pozdrawiam
[/quote]

Nie znam Cie osobiscie, ale musze stwierdzic ze jestes totalnym idiotą :] ludzie z po za Lublina muszą jakos dojechac do pracy/szkoły/uczelni natomiast miejscowi powinni ograniczyc jazde autem bo równiedobrze mogą wsiąsc w komunikacje miejską i spokojnie dojechac do pracy.
Avatar
Kloss / 6 kwietnia 2012 o 12:27
0
Rozwiązanie dla Lublina - najprostsze i najtańsze: wyburzyć, zaorać i posiać trawę!
Dlaczego ? Już wyjaśniam:
Ogromne bezrobocie, praca za głodową pensję, polikwidowane duże przedsiębiorstwa i fabryki, sklepy i galerie handlowe powstające na kazdym rogu ulicy, słowem burdel !
Krótko mówiąc i tak Lublin nie ma nic ciekawego do zaoferowania mieszkańcom, to jeszcze powstają idiotyczne pomysły, które mają dodatkowo utrudnić życie. Mam nadzieję, że coraz więcej ludzi uświadomi sobie, że Lublin to miasto bez perspektyw i zdecyduje się na wyprowadzkę z tego zaścianka.
Rozwiązanie dla Lublina - najprostsze i najtańsze: wyburzyć, zaorać i posiać trawę!
Dlaczego ? Już wyjaśniam:
Ogromne bezrobocie, praca za głodową pensję, polikwidowane duże przedsiębiorstwa i fabryki, sklepy i galerie handlowe powstające na kazdym rogu ulicy, słowem burdel !
Krótko mówiąc i tak Lublin nie ma nic ciekawego do zaoferowania mieszkańcom, to jeszcze powstają idiotyczne pomysły, które mają dodatkowo utrudnić życie. Mam nadzieję, że coraz więcej ludzi uświadomi sobie, że Lublin to miasto bez perspektyw i ... rozwiń
Avatar
alfa / 19 czerwca 2012 o 08:01
0
W Autobusie można złapać Grypę i Gruźlicę. To jest poroniony pomysł, jakiegoś gryzipiórka. Autobusami jeżdżą ludzie co się nie kąpią z rana i śmierdzą! Ja nie mam zamiaru wsiadać do takiego syfu. A kiedy miasto zamierza zainstalować w centrum więcej stojaków na rowery?
Avatar
aaa / 6 kwietnia 2012 o 15:04
0
Wydaje mi sie, że Brzeziński z TransEko mógł nawet nie widzieć jak wygląda ruch na tych ulicach w porannym i popołudniowym szczycie. Pozatym zamknięcie ulic 3 Maja, Bernardyńskiej i Królewskiej doprowadzi to paraliżu na Unii Lubelskiej oraz Lubomelskiej. Według mnie ten "specjalista" albo wyciągnął błedne wnioski, z pomiarów które dokonał albo (wg mnie bardziej prawdopodobne) nie zmierzył natęrzenia ruchu i na oko oszacował liczbę przejeżdzających samochodów. Może niech ten specjalista powie jak wyobraża sobie buspasy na Lipowej dla ułatwienia mu podpowiem, że nie ma tam dwóch pasów jezdni w jednym tylko kierunku a skręcający w prawo i tak skutecznie zatrzymają autobusy. Jak dla mnie to kasę wziął a pracy nie wykonał należycie oraz rozwiązania, które ta firma proponuje pogorszą i tak już fatalną jakość komunikacji kołowej w mieście.
Wydaje mi sie, że Brzeziński z TransEko mógł nawet nie widzieć jak wygląda ruch na tych ulicach w porannym i popołudniowym szczycie. Pozatym zamknięcie ulic 3 Maja, Bernardyńskiej i Królewskiej doprowadzi to paraliżu na Unii Lubelskiej oraz Lubomelskiej. Według mnie ten "specjalista" albo wyciągnął błedne wnioski, z pomiarów które dokonał albo (wg mnie bardziej prawdopodobne) nie zmierzył natęrzenia ruchu i na oko oszacował liczbę przejeżdzających samochodów. Może niech ten specjalista powie jak wyobraża sobie buspasy na Lipowej dl... rozwiń
Avatar
stefan / 6 kwietnia 2012 o 14:28
0
no to teraz będzie jeszcze bardziej śmierdząco w autobusach...
Avatar
tomek / 6 kwietnia 2012 o 14:03
0
rozwiazanie wg mnie dobre jesli autobusy beda jezdzic odpowiednio czesto, ale dodatkowo poszerzylbym ulice w centrum i pobudowal parkingi
Avatar
Gość / 6 kwietnia 2012 o 12:59
0
Ilu trzeba badań, analiz i burzy mózgów aby opracować taką koncepcję nowej organizacji ruchu w obszarze śródmiejskim? Dokładnie jednej: nic nie opracowujemy tylko zamykamy ruch.
Taki pomysł nie przejdzie, ale zapłacić będzie trzeba i tak cwani krawaciarze wezmą grubą kasę za nicniezrobienie i wydupcą władze "metropolii".
Avatar
Kupa śmiechu / 6 kwietnia 2012 o 12:55
0
Idealne warunki dla galerii handlowych. Jak powstanie Alchemia to napewno bedzie można tam wjechać samochodem. Ciekawe co na to mniejsi handlowcy na tym terenie?
Avatar
antydebil / 6 kwietnia 2012 o 12:36
0
[quote name='wasyl' timestamp='1333687844' post='618580']
A może jeszcze zrobić jak w niektórych miastach w Niemczech. Auta sa klasyfikowane ze względu na wiek oraz emisję spalin. Katalogi producenta oraz badania techniczne wskazują kto jakie ma auto. Czerwony nie wjeżdża do miasta (niech sobie go ktos trzyma pod blokiem na wypady za miasto po wałówkę), niebieski wjeżdża do pewnego miejsca a zielony porusza się gdzie chce. Większość osób ma auta z pierwszej grupy więc od razu przesiadka na MPK. To z miejsca pozwoli na usprawnienie ruchu i przygotowanie koncepcji. I miasto zarabia na nalepkach. Poza tym rosnaca cena paliwa spowoduje przesiadkę na komunikację miejską.
[/quote]
Cwaniaku pewnie jeździsz nowym samochodem to kozakujesz tu z takimi pomysłami. Wniosek z twojej wypowiedzi jest taki bogaci wjeżdżają bo ich stac na nawe samochody( czytaj takie które najmniej trują) a biedni na piechote. Z drogi bo szlachta jedzie! Jak znam zycie to 90% TDI-ków musiłałoby zostac za miastem, a co z samochodami dostawczymi? Kto by ci ćmolu dostarczył towar do sklepów i firm w śródmieściu? Aha jeżdze 6-letnią Hondą wiec pewnie nie musiałbym sie martwić o zieloną nalepkę.
[quote name='wasyl' timestamp='1333687844' post='618580']
A może jeszcze zrobić jak w niektórych miastach w Niemczech. Auta sa klasyfikowane ze względu na wiek oraz emisję spalin. Katalogi producenta oraz badania techniczne wskazują kto jakie ma auto. Czerwony nie wjeżdża do miasta (niech sobie go ktos trzyma pod blokiem na wypady za miasto po wałówkę), niebieski wjeżdża do pewnego miejsca a zielony porusza się gdzie chce. Większość osób ma auta z pierwszej grupy więc od razu przesiadka na MPK. To z miejsca pozw... rozwiń
Avatar
asdgfs / 6 kwietnia 2012 o 12:36
0
[quote name='HSP' timestamp='1333708059' post='618767']
Nie znam Cie osobiscie, ale musze stwierdzic ze jestes totalnym idiotą :] ludzie z po za Lublina muszą jakos dojechac do pracy/szkoły/uczelni natomiast miejscowi powinni ograniczyc jazde autem bo równiedobrze mogą wsiąsc w komunikacje miejską i spokojnie dojechac do pracy.
[/quote]


zgadza się, pozatym, pracuję w Lublinie dla firmy z Warszawy i mamy auta służbowe z rejestracja WE. i co tez mamy nie jeździć?
Avatar
HSP / 6 kwietnia 2012 o 12:27
0
[quote name='iZBA' timestamp='1333705370' post='618747']
Wystarczy wprowadzić zakaz wjazdu do miasta w godzinach 7-21 samochodom z rejestracjami innymi niź LU i LUB oraz "na W" Pozdrawiam
[/quote]

Nie znam Cie osobiscie, ale musze stwierdzic ze jestes totalnym idiotą :] ludzie z po za Lublina muszą jakos dojechac do pracy/szkoły/uczelni natomiast miejscowi powinni ograniczyc jazde autem bo równiedobrze mogą wsiąsc w komunikacje miejską i spokojnie dojechac do pracy.
Avatar
Kloss / 6 kwietnia 2012 o 12:27
0
Rozwiązanie dla Lublina - najprostsze i najtańsze: wyburzyć, zaorać i posiać trawę!
Dlaczego ? Już wyjaśniam:
Ogromne bezrobocie, praca za głodową pensję, polikwidowane duże przedsiębiorstwa i fabryki, sklepy i galerie handlowe powstające na kazdym rogu ulicy, słowem burdel !
Krótko mówiąc i tak Lublin nie ma nic ciekawego do zaoferowania mieszkańcom, to jeszcze powstają idiotyczne pomysły, które mają dodatkowo utrudnić życie. Mam nadzieję, że coraz więcej ludzi uświadomi sobie, że Lublin to miasto bez perspektyw i zdecyduje się na wyprowadzkę z tego zaścianka.
Rozwiązanie dla Lublina - najprostsze i najtańsze: wyburzyć, zaorać i posiać trawę!
Dlaczego ? Już wyjaśniam:
Ogromne bezrobocie, praca za głodową pensję, polikwidowane duże przedsiębiorstwa i fabryki, sklepy i galerie handlowe powstające na kazdym rogu ulicy, słowem burdel !
Krótko mówiąc i tak Lublin nie ma nic ciekawego do zaoferowania mieszkańcom, to jeszcze powstają idiotyczne pomysły, które mają dodatkowo utrudnić życie. Mam nadzieję, że coraz więcej ludzi uświadomi sobie, że Lublin to miasto bez perspektyw i ... rozwiń