Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 lipca 2019 r.
8:26

Chcą odwołać prezydenta Lublina w referendum

281 531 A A

Do referendum w sprawie odwołania Krzysztofa Żuka z funkcji prezydenta dążą działacze Lubelskiego Ruchu Miejskiego i zapowiadają zbiórkę podpisów pod wnioskiem o taki plebiscyt. Ich zdaniem prezydent zawiódł mieszkańców w sprawie górek czechowskich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Osoby lekceważące głos mieszkańców nie powinny rządzić miastem – mówi Magdalena Długosz z Lubelskiego Ruchu Miejskiego, którego działacze protestowali przeciw umożliwieniu budowy bloków na części górek czechowskich. Powoływali się przy tym na wyniki wiosennego referendum, w którym dwie trzecie uczestników było przeciw budowie osiedli, choć było ono nieważne przez niższą od wymaganej frekwencję.

Ostatecznie Rada Miasta nie uległa ich namowom i na wniosek prezydenta uchwaliła tydzień temu nowe studium przestrzenne, które określa przeznaczenie każdej części Lublina, a na górkach wyznacza strefy zabudowy wielorodzinnej.

– Jeżeli nie uda nam się podważyć tej uchwały, będziemy zbierać podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania prezydenta – zapowiada Długosz, która jesienią sama kandydowała na prezydenta zdobywając 2143 głosy (1,5 proc.), zajmując czwarte miejsce spośród sześciorga kandydatów.

Wierzą, że to możliwe

Wniosek o referendum może być złożony po upływie 10 miesięcy od wyborów, czyli pod koniec sierpnia. Po jego złożeniu działacze musieliby w 60 dni zebrać podpisy przynajmniej 26,4 tys. mieszkańców, czyli 10 proc. uprawnionych do wybierania prezydenta.

– Myślę, że to realne, jeśli dotrzemy do 23 tys. osób, które głosowały w kwietniowym referendum przeciw blokom na górkach. Dotrzemy zapewne do większej liczby – ocenia Długosz.

Jeżeli wniosek spełni wszystkie wymogi, komisarz wyborczy wyda postanowienie o przeprowadzeniu referendum w terminie nie późniejszym niż 50 dni.

Głosowanie będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział przynajmniej 60 proc. liczby osób uczestniczących w wyborze prezydenta, czyli nie mniej niż 86,6 tys. mieszkańców. Jeżeli ten warunek zostanie spełniony, a ponad połowa głosujących zażąda odwołania Żuka, straci on stanowisko.

PiS: nie zniechęcamy

Czy w taki scenariusz włączą się działacze Prawa i Sprawiedliwości, dla których referendum może być szansą na przejęcie władzy w mieście?

– Traktujemy to jako oddolną inicjatywę i nikogo z naszych działaczy nie zniechęcamy do wzięcia w niej udziału, ale też nie planujemy włączenia się w nią w sposób instytucjonalny – komentuje Tomasz Miszczuk, szef miejskich struktur PiS. Twierdzi, że nie dziwi go zapowiedź zwołania referendum. – Rozumiemy oburzenie mieszkańców – mówi Miszczuk. – Poczuli się oszukani.

Co na to Żuk?

Prezydent proszony o komentarz nie odnosi się do możliwego wniosku o referendum. Broni za to decyzji o uchwaleniu nowego studium.

– Do aktualizacji studium zobowiązały nas przepisy. Dyskusja nad tym dokumentem toczyła się od kilku lat, czeka na niego wielu mieszkańców, którzy dziś są „zablokowani” nieaktualnymi planami zagospodarowania – przekonuje Krzysztof Żuk. – To na podstawie studium powstają szczegółowe plany, te najpilniejsze dotyczą dzielnic: Szerokie, Sławin, Czechów, Rudnik, Felin, Zemborzyce czy Głusk. Studium dotyczy całego miasta a nie tylko górek czechowskich, które są własnością prywatną, z obowiązującym od 2005 roku planem zagospodarowania dopuszczającym możliwość zabudowy, także części objętej ekologiczną ochroną.

Prezydent broni też decyzji o przeznaczeniu części górek pod osiedla. – To kompromis pozwalający ocalić przyrodnicze walory terenu – przekonuje Żuk i powołuje się na czerwcową umowę miasta z właścicielem górek, spółką TBV Investment, która w zamian za zgodę na bloki ma sprzedać miastu za złotówkę prawie 77 ha górek. – W celu stworzenia tam ogromnego, naturalistycznego parku dostępnego dla wszystkich mieszkańców, sfinansowanego nie z budżetu miasta, ale przez obecnego właściciela tego terenu – dodaje Żuk. Przedwstępną umowę sprzedaży ma podpisać dziś rano.

Spółka obiecała też zbudować na własny koszt ulice w strefach zabudowy, rondo przy Ducha i sygnalizację na skrzyżowaniu Poligonowej z Relaksową, pod warunkiem, że miasto uchwali szczegółowy plan zagospodarowania górek. Ma też sprzedać miastu za złotówkę grunt pod szkołę za ul. Operową.

e-Wydanie

Komentarze 531

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 lipca 2019 o 08:38
+90
Żuk to mądry prezydent, za nim są konkretne działania. Lublin wreszcie staje na nogi. Jest piękną i prężną stolicą wschodniej Polski. Kto jest w tym ruchu miejskim skoro chce działać na niekorzyść miasta? Najlepsze są kompromisy i w decyzji prezydenta ten kompromis widać. Działacze ruchu odpuśćcie sobie, no chyba że podobał wam się Lublin za czasów pana Pruszkowskiego?
Avatar
weksel / 8 lipca 2019 o 08:38
+89
Władze przejmie pis. Skutki odczujemy po 10 latach jak teraz. Mógł kupić górki a nie kupił. Z tego co wiem, już w warszawie próbowano. Myślę, że Pani Długosz powinna złożyć weksel in blanco na pokrycie kosztów nieudanego referendum. Skoro tak dużo o kosztach mówiła przy okazji referendum z kwietnia.
Avatar
Gość / 8 lipca 2019 o 09:41
+80
a niech sobie zbierają, kto im zabroni? Żuk dostał mandat od mieszkańców a ewentualne referendum tylko go potwierdzi
Avatar
Gość / 8 lipca 2019 o 09:44
+78
p. Długosz 1,5% mówi samo za siebie. Budowanie kariery politycznej na grupie sflustrowanych mieszkańców górek to niezbyt dobry pomysł. Żuk ma wizję na odbudowę naszego miasta i realnie widać tego efekty. Nie sądzę, żeby przez tą sprawę lublinianie oddali zarządzanie miastem w ręce kogoś niekompetentnego - a realnych kandydatów brak.
Avatar
Gość / 8 lipca 2019 o 09:33
+75
Nikt rozsądny to nie zagłosuje za odwołaniem prezydenta
Avatar
mieszkaniec / 8 lipca 2019 o 08:56
+74
A ja jestem mieszkańcem Lublina i nie życzę sobie referendum w sprawie odwołania Prezydenta w rok po wyborach... wychodzi na to że Lubelski Ruch Miejski to po prostu pieniacze, którzy mają za dużo wolnego czasu i przepychają na siłę swoją wizję nie zwracając uwagi na realia gospodarcze i urbanistyczne... kto chce być blisko natury niech sobie wybuduje domek pod Lublinem, a nie na siłę zmienia miasto w park... uważam że Rada Miasta uchwaliła rozsądny kompromis: miasto otrzymało 77 ha ziemi a zarzuty że na ok. 30 ha będą budowane bloki to czysta hipokryzja - od zawsze miasta składały się przede wszystkim z budynków a nie parków, ciekawe gdzie mieszkają działacze Lubelskiego Ruchu Miejskiego - pod mostem?
A ja jestem mieszkańcem Lublina i nie życzę sobie referendum w sprawie odwołania Prezydenta w rok po wyborach... wychodzi na to że Lubelski Ruch Miejski to po prostu pieniacze, którzy mają za dużo wolnego czasu i przepychają na siłę swoją wizję nie zwracając uwagi na realia gospodarcze i urbanistyczne... kto chce być blisko natury niech sobie wybuduje domek pod Lublinem, a nie na siłę zmienia miasto w park... uważam że Rada Miasta uchwaliła rozsądny kompromis: miasto otrzymało 77 ha ziemi a zarzuty że na ok. 30 ha będą budowane bloki to czys... rozwiń
Avatar
Gość / 8 lipca 2019 o 09:39
+67
Od początku przeczuwałem, że na Górkach niektórzy będą próbować uprawiać politykę. Ruch pani Długosz bezczelnie próbuje się wypromować.
Avatar
Gość / 8 lipca 2019 o 09:40
+65
Nie zawiódł. Górki to prywatny teren i bez kompromisu nigdy nie trafiłby w ręce miasta.
Avatar
zongi / 8 lipca 2019 o 09:02
+62
Pani Długosz i inni podobni, nie potrafiliście przekonac mieszkańców do głosowania  na NIE w sprawie Górek, gdzie nie idąc na wybory 87% niegłosujacych, tym samym oddało te kwestie do roztrzygnięcia Prezydentowi Żukowi. treaz liczycie na frekwencje 60%, nie potrafiąc zebrac nawet 13%. Ok. Pójde na te ewentualne referendum ale pod warunkiem, że jeżeli przegracie z krestesem to i Prezydent zostanie na stanowisku to ze swoich środków pojryjecie koszty referendum. Może wtedy jak zapłacicie setki tysięcy złotych tych kosztów, to zajmieecie się ważniejszymi sprawami a nie nic nie znaczącymi, tym bardziej że niemal cały Lublin jest za nowym Parkiem i blokami na Górkach.
Pani Długosz i inni podobni, nie potrafiliście przekonac mieszkańców do głosowania  na NIE w sprawie Górek, gdzie nie idąc na wybory 87% niegłosujacych, tym samym oddało te kwestie do roztrzygnięcia Prezydentowi Żukowi. treaz liczycie na frekwencje 60%, nie potrafiąc zebrac nawet 13%. Ok. Pójde na te ewentualne referendum ale pod warunkiem, że jeżeli przegracie z krestesem to i Prezydent zostanie na stanowisku to ze swoich środków pojryjecie koszty referendum. Może wtedy jak zapłacicie setki tysięcy złotych tych kosztów, to zajmieecie się wa... rozwiń
Avatar
haloo / 8 lipca 2019 o 09:33
+56
Gdyby nie kłamstwa na Czechowie tzw "obrońców" ,ze jak zagłosujesz na NIE to park zbudują wyniki referendum byłyby zupełnie inne!!!! Choć i tak niewielu okłamali jedyne kilka %, reszta ludzi chce budowy parku w zamian za te kilka bloków, co nadal mają górki byc degradowane pprzez nawłoć, podpalenia i traktowane jak śmietnisko, prezydent to miejsce chce odzyskać dla nas mieszkańńcow i to robi z radnymi, pis niech nie przeszkadza, pis był przeciewny wileu inwestycjom jak baseny czy stadion, a teraz tak chętnie radniz  pisu uczestniczą w imprezach i fotki sobie strzelają chwaląć sie inwestycjami w mieście, za którymi tylko przypomnę głosowali przeciw
Gdyby nie kłamstwa na Czechowie tzw "obrońców" ,ze jak zagłosujesz na NIE to park zbudują wyniki referendum byłyby zupełnie inne!!!! Choć i tak niewielu okłamali jedyne kilka %, reszta ludzi chce budowy parku w zamian za te kilka bloków, co nadal mają górki byc degradowane pprzez nawłoć, podpalenia i traktowane jak śmietnisko, prezydent to miejsce chce odzyskać dla nas mieszkańńcow i to robi z radnymi, pis niech nie przeszkadza, pis był przeciewny wileu inwestycjom jak baseny czy stadion, a teraz tak chętnie radniz  pisu uczestn... rozwiń
Avatar
Grzesiek / 6 dni temu o 22:36
+2
Prawda jest taka , że gdyby Żuk byl z pisu to ci wszyscy napinacze by klaskali w ręce .
Avatar
Pis nie poprze / 14 lipca 2019 o 12:42
+1
bo współpracuje z Żukiem!!!
Avatar
Ewa / 13 lipca 2019 o 02:24
-1
Nie żaden Ruch Miejski, tylko działacze partii Razem chcą odwołać Prezydenta. Wiedzą, że tego nie zrobią, ale chcą zrobić show, żeby zwiększyć ilość głosów jesienią na liście wyborczej. Długosz to działaczka RAZEM, która na chwilę wyszła z partii, żeby w wyborach samorządowych poudawać działaczkę bezpartyjną na liście LRM.
Avatar
prezes / 12 lipca 2019 o 19:26
-1
Żuk już nikt Ci nie wierzy w żadne słowo! miały być milionowe dochody z podatków od galerii handlowej pedet, tarasów zamkowych itp a są jakieś ochłapy bo deweloperzy znaleźli kruczki prawne i obeszli te wasze umowy i trafiły 1/5 z tego do budżetu miasta, więc chłopie przestań pieprzyć głupoty i ściemniać ludziom bo sam pracowałem w urzędzie miasta i wiem co tam się dzieję. ODWOŁAĆ ŻUKA !
 Wszystko fajnie tylko urzad miasta pomylił ci się z centrala na żoliborzu - pracuj dalej pisowski bękarcie.
Avatar
ORnik / 12 lipca 2019 o 07:51
+10
Żuk już nikt Ci nie wierzy w żadne słowo! miały być milionowe dochody z podatków od galerii handlowej pedet, tarasów zamkowych itp a są jakieś ochłapy bo deweloperzy znaleźli kruczki prawne i obeszli te wasze umowy i trafiły 1/5 z tego do budżetu miasta, więc chłopie przestań pieprzyć głupoty i ściemniać ludziom bo sam pracowałem w urzędzie miasta i wiem co tam się dzieję. ODWOŁAĆ ŻUKA !
Avatar
Takjest / 11 lipca 2019 o 04:58
-2
Szanowni tzw. "obrońcy górek"! Natręctwa i obsesje to objawy choroby psychicznej i należy je leczyć. Wam się wszystko z jednym kojarzy, a wszyscy mieszkańcy Lublina mają was już przenajserdeczniej DOSYĆ![/quote]   [quote]Szanowni tzw. "obrońcy górek"! Natręctwa i obsesje to objawy choroby psychicznej i należy je leczyć. Wam się wszystko z jednym kojarzy, a wszyscy mieszkańcy Lublina mają was już przenajserdeczniej DOSYĆ!
  Bardzo ładnie. Premia zapewniona. Będzie dodatkowy jabol pod blokiem :) 
Avatar
Abramowice zapraszają / 11 lipca 2019 o 01:39
-8
Szanowni tzw. "obrońcy górek"! Natręctwa i obsesje to objawy choroby psychicznej i należy je leczyć. Wam się wszystko z jednym kojarzy, a wszyscy mieszkańcy Lublina mają was już przenajserdeczniej DOSYĆ!
Avatar
Gość / 10 lipca 2019 o 22:00
-5
Oni sobie mogą chcieć odwołania, tak samo jak pis może zaklinać budżet państwa - żeby nie było największego deficytu w historii.
Avatar
mieszczuch / 10 lipca 2019 o 21:46
-8
Odwalcie sie od Prezydenta Zuka ,mial tyle glosow poparcia ze zadne referendum nie zdejmie go z tego stanowiska .Wiadomo ze to PiS optuje za tym referendum ,wiec niech to robia za wlasne pieniadze nie budzetowe ,my mieszkancy nie widzimy potrzeby wydawania pieniedzy bo nikt nie zapewni obowiazkowego udzialu obywateli miasta .
Avatar
Gość / 10 lipca 2019 o 20:08
-7
Bezsilne wycie pisowskich lemingów -bezcenne :)
Zobacz wszystkie komentarze 531

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wypadek nad jeziorem w Okunince. 23-latek skoczył do wody na główkę

Wypadek nad jeziorem w Okunince. 23-latek skoczył do wody na główkę 15 1

23-latek skoczył na główkę z pomostu i prawdopodobnie uderzył głową o dno. Nieprzytomnego mężczyznę przetransportowano śmigłowcem do szpitala.

Avia - Podlasie 6:0. Tym razem znacznie skuteczniejsi

Avia - Podlasie 6:0. Tym razem znacznie skuteczniejsi 0 0

Po niedawnej porażce w Radzyniu Podlaskim (2:3) Avia osiągnęła duży lepszy wynik. W sobotę rozbiła Podlasie Biała Podlaska aż 6:0

Zdrowa kuchnia na upały. Co zjeść gdy jest gorąco? Najlepsze przepisy

Zdrowa kuchnia na upały. Co zjeść gdy jest gorąco? Najlepsze przepisy 0 0

Kiedy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, najlepiej zjeść orzeźwiający chłodnik, twarożek z cebulą i kartoflami w mundurkach. Albo pyzy ze śliwką. Kto musi zjeść mięso, polecamy galaretę z octem jabłkowym. Oto zdrowa kuchnia na upały.

Jaka będzie pogoda w niedzielę? Jest ostrzeżenie IMGW

Jaka będzie pogoda w niedzielę? Jest ostrzeżenie IMGW 0 2

To będzie gorąca niedziela. Niestety, piękną letnią pogodę mogą popsuć burze z gradem.

75. rocznica likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie
22 lipca 2019, 8:00

75. rocznica likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie 0 0

22 lipca w Muzeum Lubelskim odbędą się obchody 75. rocznicy likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie.

Marsz szlakiem ostatniego transportu ewakuacyjnego z Majdanka [zdjęcia]
galeria

Marsz szlakiem ostatniego transportu ewakuacyjnego z Majdanka [zdjęcia] 1 0

Uczestnicy pokonali trasę, którą przeszli więźniowie opuszczający obóz tuż przed jego likwidacją w lipcu 1944 roku.

Orlęta Spomlek - Olimpia Zambrów 1:3. Z Chicago do Radzynia Podlaskiego?

Orlęta Spomlek - Olimpia Zambrów 1:3. Z Chicago do Radzynia Podlaskiego? 0 3

Są transfery w Orlętach Spomlek. Do drużyny dołączył już Rafał Nowak. Niewiele brakuje, żeby umowy podpisało trzech kolejnych zawodników. Biało-zieloni mają też za sobą niezły występ przeciwko Olimpii Zambrów, chociaż przegrali 1:3

Kino Niepodległej na placu Litewskim [zdjęcia]
galeria

Kino Niepodległej na placu Litewskim [zdjęcia] 0 0

W sobotę na pl. Litewskim odbył się plenerowy pokaz arcydzieł polskiej kinematografii z cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”.

Święto Kolorów w Lublinie. Barwna impreza nad zalewem [zdjęcia]
galeria

Święto Kolorów w Lublinie. Barwna impreza nad zalewem [zdjęcia] 0 5

Kolejne święto kolorów w Lublinie. Tym razem barwna impreza odbyła się w sobotę na Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim.

Oryginalny pomysł na biznes. Sami konstruują maszyny rolnicze
Lubelski Biznes

Oryginalny pomysł na biznes. Sami konstruują maszyny rolnicze 25 5

Paweł Pietrzak ze wspólnikiem na niedawnej wystawie rolniczej w Sitnie pokazali dwie maszyny własnej konstrukcji. Wzbudziły takie zainteresowanie, że sprzedały się na pniu, a do tego nowi właściciele, na prośbę organizatorów podobnej wystawy w Grabowcu, zgodzili się je tam udostępnić

Ilu obcokrajowców pracuje w woj. lubelskim? Ukraińców mniej, przybyło osób z innego kraju

Ilu obcokrajowców pracuje w woj. lubelskim? Ukraińców mniej, przybyło osób z innego kraju 0 7

Obywatele Ukrainy nie wybierają już tak chętnie województwa lubelskiego na miejsce pracy. W Polsce liczba Ukraińców ubezpieczonych w ZUS w ciągu kilku ostatnich miesięcy rosła, tymczasem w naszym regionie – spadła. Tę lukę częściowo zapełniają Białorusini.

Krzysztof Krawczyk wystąpi na urodzinach klubu Radość
10 sierpnia 2019, 20:00

Krzysztof Krawczyk wystąpi na urodzinach klubu Radość 0 0

Legenda polskiej sceny muzycznej, Krzysztof Krawczyk, zaśpiewa 10 sierpnia Radości (ul. Bernardyńska 15) na III urodziny klubu. Start koncertu o godz. 20.

Wybieg dla psów, chodnik czy plac zabaw? Co wybiorą mieszkańcy Białej Podlaskiej

Wybieg dla psów, chodnik czy plac zabaw? Co wybiorą mieszkańcy Białej Podlaskiej 0 3

Na 19 projektów będą mogli głosować mieszkańcy w tegorocznej, czwartej już edycji budżetu obywatelskiego w Białej Podlaskiej. Najwięcej propozycji dotyczy budowy chodników czy miejsc do rekreacji.

Cyrk w Lublinie, czyli będziecie przecierać oczy ze zdumienia. Co trzeba zobaczyć na Carnavalu Sztukmistrzów 2019
Magazyn
25 lipca 2019, 16:00
galeria

Cyrk w Lublinie, czyli będziecie przecierać oczy ze zdumienia. Co trzeba zobaczyć na Carnavalu Sztukmistrzów 2019 0 7

W czwartek rozpocznie się w Lublinie festiwal Carnaval Sztukmistrzów, który obchodzi w tym roku dziesiąte urodziny.

Tratwą po Bugu. To protest

Tratwą po Bugu. To protest 23 2

Łukasz Długowski, dziennikarz i zapalony podróżnik od "Mikrowypraw" rozpoczął właśnie spływ tratwą flisacką po rzece Bug. To protest przeciwko planom regulacji rzek w Polsce.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.