Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 marca 2017 r.
21:25

Cichociemny patronem ulicy w Lublinie? Historyk IPN skrytykował pomysł. Teraz może stracić pracę

0 24 A A
Sobieraj się przeciwstawił, a swoją opinie poparł materiałami źródłowymi. Miały one świadczyć o tym, że Zub-Zdanowicz był dezerterem.
Sobieraj się przeciwstawił, a swoją opinie poparł materiałami źródłowymi. Miały one świadczyć o tym, że Zub-Zdanowicz był dezerterem.

Maciej Sobieraj, historyk lubelskiego IPN skrytykował pomysł, by patronem jednej z lubelskich ulic został „cichociemny” pułkownik Leonard Zub-Zdanowicz. Teraz może stracić pracę

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Całą tą sytuacją jestem bardzo zaskoczony. Nie spodziewałem się takiej reakcji. W IPN pracuję 17 lat, praktycznie od samego początku – mówi Maciej Sobieraj, historyk oddziału IPN w Lublinie, który w instytucie zajmuje się działaniami Służby Bezpieczeństwa wobec Kościoła i wobec opozycji w naszym regionie.

Urodzony w 1951 r. Sobieraj sam działał w opozycji, był też przez SB inwigilowany. – Otrzymałem propozycję przejścia na emeryturę, ponieważ kierownictwo straciło do mnie zaufanie. Moja wypowiedź podczas posiedzenia zespołu (ds. nazewnictwa ulic będącego ciałem doradczym prezydenta Lublina-red.) była jakoby publiczna. Zająłem odmienne stanowisko niż oficjalne stanowisko IPN – opowiada.

Zespół, w którym zasiada Maciej Sobieraj, opiniuje propozycje nazw nowych ulic w mieście. Wyraża też opinię nt. zmiany nazw ulic w związku z wejściem w życie ustawy dekomunizacyjnej. W Lublinie nowe nazwy ma mieć m.in. ul. Lucyny Herc. Miesiąc temu na posiedzeniu zespołu Rafał Dobrowolski, prezes lubelskiego oddziału Związku Narodowych Sił Zbrojnych zaproponował aby ulica, której obecnie patronuje Herc, nazwać imieniem pułkownika Leonarda Zub-Zdanowicza ps. „Ząb”. To pochodzący z Lubelskiego „cichociemny”, żołnierz Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Opinia IPN w tej sprawie była pozytywna. Przygotował ją historyk IPN z oddziału rzeszowskiego.

Sobieraj się przeciwstawił, a swoją opinie poparł materiałami źródłowymi. Miały one świadczyć o tym, że Zub-Zdanowicz był dezerterem. – Nie chcę się wypowiadać w sprawie pana Sobieraja. Powiem tylko tyle, że informacje na temat Zub-Zdanowicza przekazane przez pana Sobieraja są kłamstwem – twierdzi Dobrowolski. 

Decyzję w sprawie swojej przyszłości w IPN Sobieraj miał podjąć do wtorku. – W dalszym ciągu podtrzymuję swoje stanowisko. Nie odchodzę dobrowolnie na emeryturę.

• Co dalej?

– Przekażę sprawę do sądu – przyznaje Sobieraj. – Dla mnie to niedopuszczalne, że nie mogę wyrazić swojej opinii na zespole, który jest jedynie ciałem doradczym. To rada miasta podejmuje decyzję.
IPN nie komentuje sprawy. – Na pewno nie będę komentować tego, o czym panowie rozmawiali. Jeśli pan dyrektor będzie chciał mówić o rozmowie ze swoim pracownikiem to sam to zrobi – ucina Agata Fijuth, asystent prasowy oddziału IPN w Lublinie. – Pan dyrektor jest teraz w Moskwie, jeśli zechce o tym rozmawiać to to zrobi.

Dyrektor oddziału IPN w Lublinie Dariusz Magier z Moskwy wraca w poniedziałek.

Czytaj więcej o:

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 marca 2017 o 23:20
+1
jeśli prawda jest to co napisano w komentarzu na gw: po pierwsze pan sobieraj skłamał i zmanipulował. skoro twierdzi, że zdezerterował to jako historyk powinien dodać, że został od razu po wojnie z tego zarzutu oczyszczony. tego nie zrobił co z definicji wyklucza go jako historyka bezstronnego. nie dodał, że z ak stracił kontakt po wylądowania po zrzucie, to ak skierowało go do placówki nsz gdzie się ukrywał i leczył. nie ma zdania, że z ak współpracował, także z cichociemnymi i w ramach scalenia podporządkował ak w 1944r. i to ak wysłało go na kielecczyznę z oddziałem nsz. czego o tym ani słowa? dlaczego skoro to historyk to milczy? to fakt powszechnie znany, mi zajęło 10 minut aby ustalić. dlaczego nie ma ani słowa o ratowaniu Żydów przez zęba? niewygodny fakt? może ów historyk o ty nie wie, ale dlaczego milczy gw? dla was też to niewygodne??? swoją drogą tochman to chyba najlepszy specjalista od cichociemnych, pytanie czy p. sobieraj napisał coś na ten temat? szybka kwerenda w guglach i nie wy***yło nic. to nie dziwi taka reakcja pracodawcy. po kiego ideologia zwyciężyła u p. sobieraja???
jeśli prawda jest to co napisano w komentarzu na gw: po pierwsze pan sobieraj skłamał i zmanipulował. skoro twierdzi, że zdezerterował to jako historyk powinien dodać, że został od razu po wojnie z tego zarzutu oczyszczony. tego nie zrobił co z definicji wyklucza go jako historyka bezstronnego. nie dodał, że z ak stracił kontakt po wylądowania po zrzucie, to ak skierowało go do placówki nsz gdzie się ukrywał i leczył. nie ma zdania, że z ak współpracował, także z cichociemnymi i w ramach scalenia podporządkował ak w 1944r. i to ak wysłało go... rozwiń
Avatar
Gość / 21 marca 2017 o 22:56
+1
sprostowanie: w związku z publikacją pani redaktor agnieszki antoń –jucha pt. „cichociemny patronem ulicy w lublinie? historyk ipn skrytykował pomysł. teraz może stracić pracę” związek Żołnierzy narodowych sił zbrojnych – okręg lubelski informuje o stanie faktycznym oskarżeń kierowanych względem cc. leonarda zub zdanowicza pseud. „ząb” ******dziennikwschodni.pl/lublin/cichociemny-patronem-ulicy-w-lublinie-historyk-ipn-skrytykowal-pomysl-teraz-moze-stracic-prace,n,1000196332.html „odnośnie oskarżeń pana macieja sobieraja kierowanych pod adresem leonarda zub-zdanowicza należy czytelnikom dziennika wschodniego wyjaśnić, iż leonard zub-zdanowicz od 1945 roku był żołnierzem ii korpusu polskiego pod dowództwem gen. władysława andersa. w 1949r. po przeprowadzonym śledztwie przy polskim korpusie przysposobienia i rozmieszczenia leonard zub-zdanowicz został całkowicie uwolniony z zarzutu dezercji. z zarzutu tego wcześniej bo już w 1945r. uwolnił go także sąd honorowy przy ii korpusie polskim. ponadto pozytywnie zweryfikowano jego stopień wojskowy rotmistrza. w 1957 roku generał anders mianował zub-zdanowicza majorem w korpusie oficerów kawalerii. ukrycie tego faktu przez historyka w tym kontekście jest rzeczą niedopuszczalną i etycznie naganną. ponadto należy uzupełnić, iż postanowieniem z 20 sierpnia 2009 za wybitne zasługi dla niepodległości rzeczypospolitej polskiej leonard zub-zdanowicz został przez prezydenta rzeczypospolitej polskiej odznaczony pośmiertnie krzyżem komandorskim z gwiazdą orderu odrodzenia polski”
sprostowanie: w związku z publikacją pani redaktor agnieszki antoń –jucha pt. „cichociemny patronem ulicy w lublinie? historyk ipn skrytykował pomysł. teraz może stracić pracę” związek Żołnierzy narodowych sił zbrojnych – okręg lubelski informuje o stanie faktycznym oskarżeń kierowanych względem cc. leonarda zub zdanowicza pseud. „ząb” ******dziennikwschodni.pl/lublin/cichociemny-patronem-ulicy-w-lublinie-historyk-ipn-skrytykowal-pomysl-teraz-moze-stracic-prace,n,1000196332.html „odnośnie oskarżeń pana macieja sobieraja kierowanych... rozwiń
Avatar
polak i Patriota ... / 22 marca 2017 o 13:08
0
ynteligent nie zauważył, że naród już dokonał wyborów parlamentarnych i dla kretów nie ma miejsca w przestrzeni publicznej naszego miasta!!!
Avatar
Gość / 22 marca 2017 o 12:15
0
Dlaczego ten człowiek nie jest jeszcze na emeryturze?
Avatar
Gość / 22 marca 2017 o 10:51
0
Sobieraj niestety tutaj dał ciała. Uwazanie Zub-Zdanowicza za dezertera to jakies nieporozumienie. Moze rzeczywiscie czas na emeryture
Avatar
Gość / 22 marca 2017 o 10:39
0
Cóż dopóki myślisz jak PIS jesteś cacy jak myślisz inaczej tracisz pracę Cóż niech Ci którzy się sprzedali i oddali swoje dusze diablu wiedzą że po następnych wyborach sądy będą miały co robić my nie zapomnimy
Avatar
Gość / 22 marca 2017 o 09:25
0
Skoro może iść na emeryturę to o jakiej utracie pracy my mówimy?
Avatar
wrgfde / 22 marca 2017 o 08:49
0
Historycy mają prawo do polemizowania, ale takie represje za to że jeden z nich ma odmienną opinię? W jakim kraju my żyjemy?
Avatar
Gość / 22 marca 2017 o 08:49
0
Cytat: Konkretniej kto z AK wysłał Zub-Zdanowicza jako dowódcę NSZ w Kieleckie? Pojechał bo tam formowała się Brygada Świętokrzyska z frakcji NSZ która nie chciała się scalić a wkrótce agenci Gestapo zNSZ zaczęli mordować tych oficerów, którzy nie chcieli iść na współpracę z Niemcami. Zresztą w dokumentach lubelskiej AK Zub-Zdanowicz określany jest dosłownie jako dezerter. Po kolei bo ilość głupot jest wielka. Zęba w Kieleckie skierował ppłk. Tumidajski. Komendant Okręgu AK. Gdy wyjechał o BS nie było absolutnie mowy, ta powstała za kilka miesięcy ! W składzie BS byli też żołnierze AK, którzy po prostu nie mieli wyjścia bo nadciągali Sowieci. Byli żołnierze wielu innych jednostek nie mających z NSZ nic wspólnego. Ktoś kto tego nie rozumie niech się weźmie za czytanie. Niema mowy o współpracy z Niemcami czy jakichś agentach Gestapo. Skad takie fantastyczne wieści? Jakieś dokumenty? Wspólne akcje? NIe ma bo być nie może. W dokumentach lubelskiej AK jest tylko jedno wspomnienie Zęba jako "Ptaszek". I kilkanaście innych jak razem współpracowali z Zaporą czy Podkową. Gdyby był uznawany za dezertera został aresztowany przy najbliższej okazji i wydany pod sąd wojskowy.
Cytat: Konkretniej kto z AK wysłał Zub-Zdanowicza jako dowódcę NSZ w Kieleckie? Pojechał bo tam formowała się Brygada Świętokrzyska z frakcji NSZ która nie chciała się scalić a wkrótce agenci Gestapo zNSZ zaczęli mordować tych oficerów, którzy nie chcieli iść na współpracę z Niemcami. Zresztą w dokumentach lubelskiej AK Zub-Zdanowicz określany jest dosłownie jako dezerter. Po kolei bo ilość głupot jest wielka. Zęba w Kieleckie skierował ppłk. Tumidajski. Komendant Okręgu AK. Gdy wyjechał o BS nie było absolutnie mowy, ta powstała za kilka ... rozwiń
Avatar
Gość / 22 marca 2017 o 06:16
0
W pisie to sami cichociemni - bierny, mierny ale wierny i bawimy sie jak Miso w Białymstoku, Ułaaaaa, ułaaaaaa, nas nie pokona nikt.
Avatar
polak i Patriota ... / 22 marca 2017 o 13:08
0
ynteligent nie zauważył, że naród już dokonał wyborów parlamentarnych i dla kretów nie ma miejsca w przestrzeni publicznej naszego miasta!!!
Avatar
Gość / 22 marca 2017 o 12:15
0
Dlaczego ten człowiek nie jest jeszcze na emeryturze?
Avatar
Gość / 22 marca 2017 o 10:51
0
Sobieraj niestety tutaj dał ciała. Uwazanie Zub-Zdanowicza za dezertera to jakies nieporozumienie. Moze rzeczywiscie czas na emeryture
Avatar
Gość / 22 marca 2017 o 10:39
0
Cóż dopóki myślisz jak PIS jesteś cacy jak myślisz inaczej tracisz pracę Cóż niech Ci którzy się sprzedali i oddali swoje dusze diablu wiedzą że po następnych wyborach sądy będą miały co robić my nie zapomnimy
Avatar
Gość / 22 marca 2017 o 09:25
0
Skoro może iść na emeryturę to o jakiej utracie pracy my mówimy?
Avatar
wrgfde / 22 marca 2017 o 08:49
0
Historycy mają prawo do polemizowania, ale takie represje za to że jeden z nich ma odmienną opinię? W jakim kraju my żyjemy?
Avatar
Gość / 22 marca 2017 o 08:49
0
Cytat: Konkretniej kto z AK wysłał Zub-Zdanowicza jako dowódcę NSZ w Kieleckie? Pojechał bo tam formowała się Brygada Świętokrzyska z frakcji NSZ która nie chciała się scalić a wkrótce agenci Gestapo zNSZ zaczęli mordować tych oficerów, którzy nie chcieli iść na współpracę z Niemcami. Zresztą w dokumentach lubelskiej AK Zub-Zdanowicz określany jest dosłownie jako dezerter. Po kolei bo ilość głupot jest wielka. Zęba w Kieleckie skierował ppłk. Tumidajski. Komendant Okręgu AK. Gdy wyjechał o BS nie było absolutnie mowy, ta powstała za kilka miesięcy ! W składzie BS byli też żołnierze AK, którzy po prostu nie mieli wyjścia bo nadciągali Sowieci. Byli żołnierze wielu innych jednostek nie mających z NSZ nic wspólnego. Ktoś kto tego nie rozumie niech się weźmie za czytanie. Niema mowy o współpracy z Niemcami czy jakichś agentach Gestapo. Skad takie fantastyczne wieści? Jakieś dokumenty? Wspólne akcje? NIe ma bo być nie może. W dokumentach lubelskiej AK jest tylko jedno wspomnienie Zęba jako "Ptaszek". I kilkanaście innych jak razem współpracowali z Zaporą czy Podkową. Gdyby był uznawany za dezertera został aresztowany przy najbliższej okazji i wydany pod sąd wojskowy.
Cytat: Konkretniej kto z AK wysłał Zub-Zdanowicza jako dowódcę NSZ w Kieleckie? Pojechał bo tam formowała się Brygada Świętokrzyska z frakcji NSZ która nie chciała się scalić a wkrótce agenci Gestapo zNSZ zaczęli mordować tych oficerów, którzy nie chcieli iść na współpracę z Niemcami. Zresztą w dokumentach lubelskiej AK Zub-Zdanowicz określany jest dosłownie jako dezerter. Po kolei bo ilość głupot jest wielka. Zęba w Kieleckie skierował ppłk. Tumidajski. Komendant Okręgu AK. Gdy wyjechał o BS nie było absolutnie mowy, ta powstała za kilka ... rozwiń
Avatar
Gość / 22 marca 2017 o 06:16
0
W pisie to sami cichociemni - bierny, mierny ale wierny i bawimy sie jak Miso w Białymstoku, Ułaaaaa, ułaaaaaa, nas nie pokona nikt.
Avatar
Gość / 22 marca 2017 o 05:53
0
Jakiś frajer a nie historyk. Jakby zaproponował nasiego zbira z UB to byłby wg AGORY cacy a tak POdpadł. Komu nasim.
Avatar
Gość / 21 marca 2017 o 23:58
0
świństwo wobec bohatera.Jedziecie na pasku.Szantaż Ludu
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Czy przez zamówione towary z Chin można się zarazić wirusem? GIS odpowiada [interaktywna mapa zasięgu wirusa]
film

Czy przez zamówione towary z Chin można się zarazić wirusem? GIS odpowiada [interaktywna mapa zasięgu wirusa] 0 0

Służby sanitarne otrzymują coraz więcej zapytań, czy zamawiając rzeczy z Chin można zarazić się koronawirusem 2019-nCoV. Jak czytamy w jednym z komunikatów Głównego Inspektora Sanitarnego, według aktualnej wiedzy, nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin.

Orzeł Czemierniki rozpoczął przygotowania do rundy rewanżowej

Orzeł Czemierniki rozpoczął przygotowania do rundy rewanżowej 0 0

Z konieczności w kadrze zespołu dojdzie do zmian

Malarstwo Bartłomieja Flisa w Galerii Sztuki A10
31 stycznia 2020, 18:00

Malarstwo Bartłomieja Flisa w Galerii Sztuki A10 0 0

Prace malarskie Bartłomieja Flisa, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, będzie można podziwiać w Galerii Sztuki A10 (ul. Muzyczna 10a). Wernisaż ekspozycji nastąpi 31 stycznia o godz. 18.

71-latek z Ukrainy chciał wjechać do Polski autem skradzionym w Niemczech

71-latek z Ukrainy chciał wjechać do Polski autem skradzionym w Niemczech 0 0

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali wczoraj na przejściu granicznym w Hrebennem 71-latka z Ukrainy, który chciał wjechać do Polski autem skradzionym w Niemczech. Dostawczy Renault Master był wyceniony na 60 tys. zł.

Bułgarzy sprzedawali podrabiane ubrania na giełdzie w okolicy Zamościa. Teraz grozi im odsiadka

Bułgarzy sprzedawali podrabiane ubrania na giełdzie w okolicy Zamościa. Teraz grozi im odsiadka 4 3

Dwoje Bułgarów - 31-latek i 54-latka - odpowie za handel odzieżą z podrobionymi znakami towarowymi. Swoje "produkty" sprzedawali na terenie giełdy w miejscowości Mokre (pow. zamojski). Grozi im kara do 2 lat więzienia.

Kultura w Dzielnicowym Domu Kultury Bronowice zostanie na dłużej

Kultura w Dzielnicowym Domu Kultury Bronowice zostanie na dłużej 0 1

Nawet przez dziesięć kolejnych lat może działać przy ul. Hutniczej filia Dzielnicowego Domu Kultury Bronowice, o ile pozwoli na to Rada Miasta Lublin.

Mieszkańcy Wąwolnicy nie wierzyli w to, co widzą. Po ulicy biegał uciekinier z mini zoo

Mieszkańcy Wąwolnicy nie wierzyli w to, co widzą. Po ulicy biegał uciekinier z mini zoo 25 5

Mieszkańcy Wąwolnicy, którzy dzisiaj ok. godz. 7 wyjrzeli przez okno, mieli prawo być zaskoczeni. Po ich miejscowości biegała zebra. Zwierzę zostało już schwytane i oddane w ręce właściciela.

Por Fiesta/Fuente - koncert w Radiu Lublin
31 stycznia 2020, 19:00

Por Fiesta/Fuente - koncert w Radiu Lublin 0 0

Ostatniego dnia stycznia o godz. 19 w Studiu Muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) odbędzie się koncert muzyki flamenco w wykonaniu zespołów Por Fiesta i Fuente.

Unia Białopole minimalnie słabsza od Kryształu Werbkowice

Unia Białopole minimalnie słabsza od Kryształu Werbkowice 0 1

Mistrz jesieni Unia Białopole ma już za sobą pierwszy mecz kontrolny. Drużynę nadal prowadzi Tomasz Hawryluk

Biłgoraj: Prowadził auto po pijanemu. Nie miał też prawa jazdy

Biłgoraj: Prowadził auto po pijanemu. Nie miał też prawa jazdy 1 5

23-latek z Biłgoraja wsiadł za kierownicę samochodu po spożyciu alkoholu, a na dodatek nie miał prawa jazdy. Policjanci zatrzymali go do kontroli drogowej. Teraz za swoje postępowanie odpowie przed sądem - grozi mu do dwóch lat więzienia oraz wysoka grzywna.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed e-papierosami. Polscy lekarze biją na alarm

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed e-papierosami. Polscy lekarze biją na alarm 70 13

Szpitale w całej Polsce dostały polecenie, by informować sanepid o każdym pacjencie, którego choroba może mieć związek z używaniem e-papierosów. O ich szkodliwości ostrzega już oficjalnie Światowa Organizacja Zdrowia. Według niej elektroniczne papierosy zwiększają ryzyko chorób płuc i serca.

Ciąg dalszy: spotkanie z Iloną Wiśniewską
31 stycznia 2020, 18:00

Ciąg dalszy: spotkanie z Iloną Wiśniewską 0 0

Reporterka Ilona Wiśniewska będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu "Ciąg dalszy" w Dzielnicowym Domu Kultury Czuby Południowe (ul. Wyżynna 16). Spotkanie odbędzie się 31 stycznia o godz. 18.

Za nami 62. gala rozdania nagród Grammy. Oto zwycięzcy tegorocznej edycji
film

Za nami 62. gala rozdania nagród Grammy. Oto zwycięzcy tegorocznej edycji 0 0

62. gala rozdania nagród Grammy zdominowana przez Billie Eilish. Młodziutka wokalistka zgarnęła aż 5 statuetek za: album roku, najlepszy debiut, piosenkę roku, nagranie roku oraz najlepszy album popowy.

Nadal pamiętamy o ofiarach Holokaustu. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu
27 stycznia 2020, 12:00

Nadal pamiętamy o ofiarach Holokaustu. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu 0 2

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tradycyjnie do uroczystości przyłącza się Państwowe Muzeum na Majdanku.

Smog w Lublinie. GIOŚ oznaczył jakość powietrza jako złą

Smog w Lublinie. GIOŚ oznaczył jakość powietrza jako złą 23 60

Normy pyłów zawieszonych PM10 oraz PM 2.5 ponownie zostały przekroczone - wynika z danych z czujnika umieszczonego przy ul. Obywatelskiej. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska oznaczył jakość powietrza w Lublinie jako złą.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!