Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 listopada 2019 r.
7:51

Ciężko chora pacjentka usłyszała, że jest "ćpunką". Dyrektor szpitala w Lublinie przeprasza, pracownica zwolniona

58 20 A A
Pierwszy raz z czymś takim się spotkałam, a byłam w szpitalach wiele razy – mówi Anna Walczak, na zdjęciu z córką Patrycją
Pierwszy raz z czymś takim się spotkałam, a byłam w szpitalach wiele razy – mówi Anna Walczak, na zdjęciu z córką Patrycją

Dyrektor szpitala przeprasza ciężko chorą pacjentkę, która podczas badań usłyszała, że jest „ćpunką”. I zwalnia z pracy technika RTG za zachowanie „nieakceptowalne i moralnie naganne”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Miło, że padły słowa „przepraszam” i że zostały wyciągnięte konsekwencje służbowe wobec pani technik. Przykro, że szpital nie ma nic do zarzucenia sanitariuszowi – przypomina koleżanka chorej. I dodaje: – Czekamy jeszcze na ustalenia prokuratury.

O skandalu w szpitalu pisaliśmy dwukrotnie. 40-letnia Anna Walczak ze Świdnika, która od 7 lat choruje na stwardnienie zanikowe boczne (SLA), miała zlecone przez lekarza badania. 10 października br. kobieta została przewieziona na Izbę Przyjęć Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego przy ul. Herberta w Lublinie. Wizyta była konieczna ze względu na komplikacje po założeniu przezskórnej endoskopowej gastrostomii (PEG).

Problemy zaczęły się w momencie przewożenia chorej do pracowni RTG. Pani Anna ma niedowład czterokończynowy. Oddycha z pomocą respiratora. Mówi cicho i niewyraźnie, ale można ją zrozumieć. Zrozumienia nie okazała jednak pani technik, która miała zrobić pacjentce zdjęcie RTG. Widząc ręce pani Anny oznajmiła: „Co ona ćpa, że taka pokłuta?”. Ta uwaga miała rozbawić pielęgniarza.

Do domu chora wróciła karetką. Po podróży była obolała i posiniaczona, ponieważ przytrzaśnięto jej rękę w kabinie samochodu. Podczas jazdy przy kobiecie nie było nikogo z personelu medycznego.

Po informacji od nas wewnętrzne postępowanie wyjaśniające wszczął szpital. Właśnie się zakończyło.

– W wyniku ustaleń powołanej w tym celu komisji potwierdzono relację Pacjentki, co do nagannych i nieakceptowalnych uwag technika RTG w stosunku do jej osoby – napisał w przesłanym nam oświadczeniu Tadeusz Duszyński, dyrektor szpitala. – Podjąłem decyzję o zakończeniu współpracy z technikiem RTG. Decyzja ta jest w mojej ocenie adekwatna do zachowania się pracownika, które było nieakceptowalne i moralnie naganne.

Duszyński dodaje, że z „medycznego punktu widzenia nie doszło do żadnych zaniedbań (…), to jednak zachowanie pracownika w stosunku do Pacjentki nie mogło pozostać bez reakcji”. Dyrektor za naszym pośrednictwem przeprasza chorą.

W swoim oświadczeniu dyrektor pisze, że prowadzone postępowanie nie potwierdziło zarzutów stawianych jednemu z noszowych (określany przez chorą jako pielęgniarz/sanitariusz). Kwestię transportu medycznego wyjaśniała zaś firma zewnętrzna, świadcząca usługi na rzecz szpitala. Zapewniła ona szpital, że wyciągnie konsekwencje wobec osób biorących udział w transporcie. – Wykluczono jednak możliwość przycięcia ręki pacjentki podczas przygotowania do transportu – dodaje dyrektor.

Po naszym tekście sprawą zajęła się też prokuratura. – Trwa postępowanie przygotowawcze. Są przesłuchiwani świadkowie – mówi Paweł Majka, prokurator rejonowy w Lublinie. – W ubiegłym tygodniu prokurator jeździł z biegłym psychologiem przesłuchać panią Annę w jej mieszkaniu.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 r. o 08:21
"zachowanie nieakceptowalne" nazywajmy rzeczy po imieniu - zwykły "cham i prostak".
Avatar
. / 29 listopada 2019 r. o 10:53
I co z tego, że ją zwolnili? Pójdzie gdzie indziej poniżać ludzi. Ma odszkodowanie bulić. I to milionowe. A jak nie ma kasy, to komornik na mieszkanie ma wejśc. Niech się technik nauczy szacunku. Tyle lat szkoły darmowej nie wystarczyło, to teraz niech ma płatne szkolenie.
Avatar
Tyt / 29 listopada 2019 r. o 09:45
Zachowanie pan pielegniarek w tym szpitalu tez jest podobne.
Avatar
aaa / 29 listopada 2019 r. o 09:19
Pacjentka wróciła do domu bez jakejkolwiek diagnostyki.Medyczny punkt widzenia dyrekcji uznaje to za normę.Transport chorych po szpitalu przez pracowników gospodarczych też...Brnąc dalej można odnaleźć inne ciekawostki związane z nieudolnymi oszczędnościami. Dyrektorze Tadeuszu BRAWO TY!!!
Avatar
jan / 29 listopada 2019 r. o 08:54
brawo dyrektor !! kiedyś sam miałem podobną sytuację.. lekarz posądził mnie o alkoholizm.. ten geniusz medycyny połączył sobie w głowie szybko moje wyniki i stan organizmu.. tymczasem była to ciężka choroba nie mająca nic z tym wspólnego..
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 r. o 10:05
Chamstwo i drwiny z pacjentow to norma w polskich szpitalach. Poziom empatii personelu medycznego gorszy niz w trzecim swiecie.
Avatar
radicalhumanmind / 29 listopada 2019 r. o 11:54
Zwalniać kogoś z pracy z powodu żartu słownego to gruba przesada. I to jeszcze po przeprosinach. To jest normalna reakcja obronna psychiczna człowieka który pracuje z urazami i obrażeniami.
 "Zart slowny" czyli zwykla szydera a do tego z chorego czlowieka? To rzeczywiscie iscie wyborna forma odreagowania stresu i wspaniale poczucie humoru oraz kompletny brak empatii, ktore jak widze sa i tobie bardzo bliskie. Tylko takich lac poi mordach i patrzec jak rowno puchna.
Avatar
noszowy / 29 listopada 2019 r. o 09:47
Pracuje w służbie zdrowia ponad 10 lat ale o takim stanowisku jak noszowy to słyszę pierwszy raz.
Avatar
Joanna / 2 grudnia 2019 r. o 15:20
Jak pięknie zamiatają sprawę pod dywan. Poczekajmy na werdykt z prokuratury. Skoro pacjentka nie mogła się poruszać a w poprzednim artykule wyraźnie napisano, że tego od niej wymagano i wyzywano ją, nie wykonano badań bo "pacjentka nie chciała współpracować". Ciekawe jak miała to zrobić? Nie życzę nikomu takiej choroby, ale Ci ludzie, każdy bez wyjątku powinni odpowiedzieć za poniżanie osoby chorej na stwardnienie zanikowe boczne. Tej kobiecie nie zostało dużo życia. Byłoby w tym kraju chyba zbyt pięknie, gdyby tak po prostu mogła godnie dożyć ostatnich dni.
Jak pięknie zamiatają sprawę pod dywan. Poczekajmy na werdykt z prokuratury. Skoro pacjentka nie mogła się poruszać a w poprzednim artykule wyraźnie napisano, że tego od niej wymagano i wyzywano ją, nie wykonano badań bo "pacjentka nie chciała współpracować". Ciekawe jak miała to zrobić? Nie życzę nikomu takiej choroby, ale Ci ludzie, każdy bez wyjątku powinni odpowiedzieć za poniżanie osoby chorej na stwardnienie zanikowe boczne. Tej kobiecie nie zostało dużo życia. Byłoby w tym kraju chyba zbyt pięknie, gdyby tak po prostu mogła ... rozwiń
Avatar
tak było / 1 grudnia 2019 r. o 19:39
Pogarda dla człowieka - a od kogo ta technik RTG takiego traktowania pacjenta się nauczyła ? Opowiadała mi koleżanka jak ją potraktował ordynator położniczego oddziału podczas wizyty tuż przed porodem. Na sali , w obecności wszystkich wyzwał ją od spaśluchów,
Avatar
ewa / 10 grudnia 2019 r. o 05:25
bo wielu lekarzy i z personelu medycznego to zwyrodniałe potwory
Avatar
Joanna / 2 grudnia 2019 r. o 15:20
Jak pięknie zamiatają sprawę pod dywan. Poczekajmy na werdykt z prokuratury. Skoro pacjentka nie mogła się poruszać a w poprzednim artykule wyraźnie napisano, że tego od niej wymagano i wyzywano ją, nie wykonano badań bo "pacjentka nie chciała współpracować". Ciekawe jak miała to zrobić? Nie życzę nikomu takiej choroby, ale Ci ludzie, każdy bez wyjątku powinni odpowiedzieć za poniżanie osoby chorej na stwardnienie zanikowe boczne. Tej kobiecie nie zostało dużo życia. Byłoby w tym kraju chyba zbyt pięknie, gdyby tak po prostu mogła godnie dożyć ostatnich dni.
Jak pięknie zamiatają sprawę pod dywan. Poczekajmy na werdykt z prokuratury. Skoro pacjentka nie mogła się poruszać a w poprzednim artykule wyraźnie napisano, że tego od niej wymagano i wyzywano ją, nie wykonano badań bo "pacjentka nie chciała współpracować". Ciekawe jak miała to zrobić? Nie życzę nikomu takiej choroby, ale Ci ludzie, każdy bez wyjątku powinni odpowiedzieć za poniżanie osoby chorej na stwardnienie zanikowe boczne. Tej kobiecie nie zostało dużo życia. Byłoby w tym kraju chyba zbyt pięknie, gdyby tak po prostu mogła ... rozwiń
Avatar
tak było / 1 grudnia 2019 r. o 19:39
Pogarda dla człowieka - a od kogo ta technik RTG takiego traktowania pacjenta się nauczyła ? Opowiadała mi koleżanka jak ją potraktował ordynator położniczego oddziału podczas wizyty tuż przed porodem. Na sali , w obecności wszystkich wyzwał ją od spaśluchów,
Avatar
do Kazik / 29 listopada 2019 r. o 22:12
-reaguje z humorem, dobre sobie, może jakbyś był w takim stanie jak pacjentka, która jest bezbronna, nie może się ani poruszyć, ani odpowiedzieć na ataki słowne, to chyba by ci do smiechu nie bylo.... ty kazik nie porównuj wszystkich do siebie, nie znasz tej choroby to sie nie wypowiadaj, 
Avatar
Miś / 29 listopada 2019 r. o 20:29
I co z tego, że ją zwolnili? Pójdzie gdzie indziej poniżać ludzi. Ma odszkodowanie bulić. I to milionowe. A jak nie ma kasy, to komornik na mieszkanie ma wejśc. Niech się technik nauczy szacunku. Tyle lat szkoły darmowej nie wystarczyło, to teraz niech ma płatne szkolenie.
 Masz coś z głową???? Za takie coś milionowe odszkodowanie? Dostała wystarczającą karę. I przestań szczekać. Do lekcji bo mam zabierze komputer.
Avatar
kazik / 29 listopada 2019 r. o 18:38
Pani pacjentka przesadziła ze swoją wrażliwością a pan dyrektor z surowością. Sam jestem wieloletnim pacjentem i z humorem podchodzę do sytuacji gdzie czasami sam mam udział w trudnych sytuacjach.
Avatar
trzeba myśleć / 29 listopada 2019 r. o 12:26
Jakby ludzie w szpitalu byli mili to każdy by chciał tam wracać. A tak, nie zawracają im głowy.
Avatar
radicalhumanmind / 29 listopada 2019 r. o 11:54
Zwalniać kogoś z pracy z powodu żartu słownego to gruba przesada. I to jeszcze po przeprosinach. To jest normalna reakcja obronna psychiczna człowieka który pracuje z urazami i obrażeniami.
 "Zart slowny" czyli zwykla szydera a do tego z chorego czlowieka? To rzeczywiscie iscie wyborna forma odreagowania stresu i wspaniale poczucie humoru oraz kompletny brak empatii, ktore jak widze sa i tobie bardzo bliskie. Tylko takich lac poi mordach i patrzec jak rowno puchna.
Avatar
pacjent kliniki neurologii PSK 4 / 29 listopada 2019 r. o 11:48
omijać szpilale w małym  lublinie szerokim łukiem, pozostaje tylko  Kraków i Warszawa
 Nie zgadzam się. Jestem od prawie ośmiu lat dość częstym gościem (od jednej do nawet kilku wizyt miesięcznie) szpitala PSK 4 i nie spotkałem się tam nigdy (poza jedną osobą, lekarką, na co najmniej 10-15 lekarek i pielęgniarek/pielegniarzy, pracowników pracowni rezonansu z którymi miałem kontakt) z obcesowym traktowaniem. Wręcz przeciwnie. Mogę rzec, że przy tych kontaktach nie brakuje pomocy i empatii, dostosowania zabiegów i badań (w miarę możliwości) do godzin mojej pracy. I dlatego muszę wystąpić w obronie szpitalnego personelu. Brak kultury i zrozumienia może pojawić się wszędzie (w Warszawie i Krakowie również), ale sugerowanie, że w Lublinie jest to normą, jest po prostu żałosnym kłamstwem. I nie - przez te lata nie musiałem wręczać komukolwiek jakiejkolwiek koperty, nie jestem również w żaden sposób powiązany z np. ordynatorem czy dyrektorem szpitala.
 Nie zgadzam się. Jestem od prawie ośmiu lat dość częstym gościem (od jednej do nawet kilku wizyt miesięcznie) szpitala PSK 4 i nie spotkałem się tam nigdy (poza jedną osobą, lekarką, na co najmniej 10-15 lekarek i pielęgniarek/pielegniarzy, pracowników pracowni rezonansu z którymi miałem kontakt) z obcesowym traktowaniem. Wręcz przeciwnie. Mogę rzec, że przy tych kontaktach nie brakuje pomocy i empatii, dostosowania zabiegów i badań (w miarę możliwości) do godzin mojej pracy. I dlatego muszę wystąpić w obronie szpitalnego per... rozwiń
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 r. o 11:32
każdy lekarz, pielęgniarka itd powinien tak traktować pacjentów jakby sam chciałby być traktowany gdyby był na ich miejscu _ "A jak chcecie, aby ludzie wam czynili, czyńcie im tak samo i wy." - Ewangelia Łukasza 6:31 Biblia Warszawska _______ GOOGLE : "amputowana ręka - Wszechmogący Pan Jezus moją radością siłą i mocą w szpitalu i po wypadku"