Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 sierpnia 2010 r.
20:04
Edytuj ten wpis

Co z remontem cmentarza żydowskiego? Zdecydują radni

0 18 A A

Na cmentarzu żydowskim przy ul. Walecznych zorganizują zajęcia dla uczniów. A pieniędzy na remont kirkutu na Kalinowszczyźnie chcą szukać w UE. Fundacja Chrońmy Cmentarze Żydowskie w Lublinie ma plany jak opiekować się tymi miejscami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Renowacji należy poddać cmentarz przy ul. Kalinowszczyzna, mur wokół nekropolii nie był konserwowany przez ponad 50 lat – mówi Szymon Bakalczuk, prezes Fundacji Chrońmy Cmentarze Żydowskie w Lublinie.

Organizacja powstała wiosną tego roku. Po kilku miesiącach przygotowań teraz zaczyna realizować pierwsze projekty. – Przygotowujemy ekspertyzę techniczną renowacji muru kirkutu na Kalinowszczyźnie, powinna być gotowa na przełomie października i listopada – dodaje.

Dokument będzie podstawą do rozpoczęcia remontu. Prace będą musiały być prowadzone w szczególny sposób. – Cmentarze żydowskie mają swoje własne prawa. To jak może wyglądać remont, co może być odnawiane a co nie – określa komisja religijna, która działa przy Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie – zaznacza Szymon Bukalczuk. Podczas prac nie będą np. mogły być wyrywane drzewa z korzeniami.

Na dodatek remont muru będzie droższy niż renowacja zwykłego ogrodzenia z cegieł. – Tutaj trzeba będzie użyć specjalnych cegieł, zwykłe nie wchodzą w grę – dodaje. Prace mogą pochłonąć nawet dwa miliony zł. Gdzie znaleźć tak duże pieniądze? Fundacja chce szukać wsparcia w organizacjach żydowskich z całego świata. W znalezieniu pieniędzy mogą jej pomóc także lubelscy radni.

Podczas wrześniowej sesji Rady Miasta będą zastanawiać się, czy poszerzyć program rewitalizacji miasta o obiekty związane z kulturą żydowską. Jeśli poprą proponowane zmiany to fundacja będzie mogła starać się o środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego. – W październiku będzie ogłoszony konkurs na rewitalizację terenów zniszczonych, a na początku przyszłego roku mogą być podpisywane pierwsze umowy – mówi Adrianna Iwan z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Fundacja chce także zorganizować ośrodek edukacyjny dotyczący historii lubelskich Żydów. – Powstanie w budynku przy cmentarzu na ul. Walecznych. Miejsce byłoby otwarte dla uczniów z Lublina – tłumaczy Bukalczuk. Fundacja planuje, że otworzy ośrodek na przełomie tego i przyszłego roku.

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Icek Cukierman / 18 sierpnia 2010 o 17:27
0
Jeśli tam są chowani zmarli żydzi - to miasto miało by obowiązek łożyć środki finansowe.
Jeśli nie, to dlaczego radni nie dołożą się najpierw do remontu cmentarza mariawitów na Bazylianówce?
Avatar
I.Z / 18 sierpnia 2010 o 15:02
0
Dobrze, że Izrael remontuje groby swoich rodaków.
Avatar
... / 18 sierpnia 2010 o 13:36
0
mysle ze Zydzi z Izraela powinni sponsorowac odbudowe tego cmentarza a nie my
Avatar
ric / 18 sierpnia 2010 o 13:26
0
czy na zdjęciu to są lubelscy Radni?
Avatar
rodak / 18 sierpnia 2010 o 12:53
0
[quote name='Myśląc' date='18 sierpień 2010 - 10:52 ' timestamp='1282121542' post='331310']
Nie prawda kwita nie będziemy ! bo w kwestii Jesziwy żydzi ponownie oszukali i poprzez naciski amerykanów zmusili do wypłaty odszkodowania i do tej pory nie rozliczyli się z tych pieniędzy ! ,ale to jedna sprawa inna rzecz to jeśli chcą remontować to niech to robią za własne pieniądze co daję pod rozwagę radnym jako że w tym mieście jest wiele inwestycji ważniejszych jak cmentarz !Zresztą skoro katolicy są obciążani za utrzymanie kilku cmentarzy poprzez księży a ci obciążają swoich wiernych to nie widzę podstaw by w tym przypadku miało być inaczej no i dlaczego my obywatele tego miasta mamy płacić za remont żydowskiego cmentarza ?
[/quote]
26.10.2008 r o godz 22.50 w TVP-info byl transmitowany reportaż nagrany przez żydowskich dziennikarzy,co zrobiła
żydowska finansjera z Wall Street z odszkodowaniami dla poszkodowanych w "holokauście" żydów.
Dopełniła tragizmu informacja opublikowana w Poczta o2 z dnia 07.08.2009 gdzie napisano jak się obchodzą z ocalałymi ofiarami II Wojny Światowej w żydowskich szpitalach w Rehowot i Gederze.To plemię wystrugało krzyż i nigdy nie przestało nim się posługiwać. W ich głowach nie ma rozumu tylko pieniądz i pewnie dlatego tak skrzętnie zakrywają te"skarbonki" myckami albo futrzanymi czapami.(ale to już dygresja)
[quote name='Myśląc' date='18 sierpień 2010 - 10:52 ' timestamp='1282121542' post='331310']
Nie prawda kwita nie będziemy ! bo w kwestii Jesziwy żydzi ponownie oszukali i poprzez naciski amerykanów zmusili do wypłaty odszkodowania i do tej pory nie rozliczyli się z tych pieniędzy ! ,ale to jedna sprawa inna rzecz to jeśli chcą remontować to niech to robią za własne pieniądze co daję pod rozwagę radnym jako że w tym mieście jest wiele inwestycji ważniejszych jak cmentarz !Zresztą skoro katolic... rozwiń
Avatar
rodak / 18 sierpnia 2010 o 12:32
0
Rząd Tuska oraz jego Praezydencka mość za doradztwem Batoszewskiego i Nałęcza już wystawiła pomniki bolszewickim oprawcom ,żydowskiemu królowi w Zamościu teraz jeszcze wyremontyje żydowskie kierkuty....dostaną w zamian darmowe wsparcie medialne od GW i TVN-u w nadchodzących wyborach samorządowych. Bo..."CO NAM HAŃBA GDY TALARY MAJĄ WIĘKSZY KURS OD WIARY"..... wiary ;Kordeckiego,Kołłątaja,Skorupki,Popiełuszki.
Avatar
Antyblef / 18 sierpnia 2010 o 12:21
0
KTO SIĘ MNIE PYTA CZY JA WYRAŻAM ZGODĘ ABY MOJE DZIECKO ŁAZIŁO PO ŻYDOWSKICH CMENTARZACH I ZDOBYWAŁO TAM WIEDZĘ
-CO SIĘ DZIAŁO W KIELCACH I JEDWABNEM- ALE JUŻ NIE..... CO SIĘ DZIAŁO W KONIUCHACH I NALIBOKACH ?.
DOWIEDZĄ SIĘ CO ZROBIŁ GOMUŁKA W 1968 R ALE NIE DOWIEDZA SIĘ CO ZROBILI :STEFAN MICHNIK-SZECTER,FAJGA MINDLAK-WOLINSKA,HANOCH ZIMAN,LUNA BRYSTYGIER,ALICJA GRAFF,SALOMON MOREL,IZAAK FLEJCHFARB,JÓZEF FELDMAN.................. I SETKI INNYCH SPOD DAWIDOWEJ GWIAZDY ...POLACY MUSIMY POWIEDZIEĆ DOŚĆ HISTORYCZNEJ HUCPIE OPRACOWYWANEJ W ŻIH-u
KTÓRA WSPIERANA PRZEZ OBECNY PO-wski JAK I PORZEDNIE RZĄDY:UW,UD,AWS-u,SLD SKUTECZNIE KONKURUJE Z POLSKIM IPN-em.
JAK TEGO NIE ZROBIMY DZISIAJ TO Z POWODZENIEM MOŻEMY ZABIERAĆ CZTERY LITERY W GARŚĆ I SZUKAĆ SWOJEGO MIEJSCA NA MOA MOA,BO WCZEŚNIEJ CZY PÓŹNIEJ Z IRLANDII I ANGLII NAS WYGONIĄ-(już to robią).
KTO SIĘ MNIE PYTA CZY JA WYRAŻAM ZGODĘ ABY MOJE DZIECKO ŁAZIŁO PO ŻYDOWSKICH CMENTARZACH I ZDOBYWAŁO TAM WIEDZĘ
-CO SIĘ DZIAŁO W KIELCACH I JEDWABNEM- ALE JUŻ NIE..... CO SIĘ DZIAŁO W KONIUCHACH I NALIBOKACH ?.
DOWIEDZĄ SIĘ CO ZROBIŁ GOMUŁKA W 1968 R ALE NIE DOWIEDZA SIĘ CO ZROBILI :STEFAN MICHNIK-SZECTER,FAJGA MINDLAK-WOLINSKA,HANOCH ZIMAN,LUNA BRYSTYGIER,ALICJA GRAFF,SALOMON MOREL,IZAAK FLEJCHFARB,JÓZEF FELDMAN.................. I SETKI INNYCH SPOD DAWIDOWEJ GWIAZDY ...POLACY MUSIMY POWIEDZIEĆ DOŚĆ HISTORYCZNEJ HUCPIE OPRACOWYW... rozwiń
Avatar
KK / 18 sierpnia 2010 o 12:07
0
Czy ci co rządzą tym miastem to myślący ludzie ,z jakiego powodu mamy płacic na prywatne zydowskie cmentarze i pranie mózgów młodzieży kłamliwymi historiami jacy to Żydzi biedni i pokrzywdzeni ,może by tak to miasto porobiło chodniki i ulice i tu lokowało pieniądze , w infrastrukturę drogową .
Avatar
yogi / 18 sierpnia 2010 o 11:34
0
Jak jest kasa do wyrwania ,czy kamienice do odzyskania to bez względu na to czy są zamieszkałe czy nie żyd widzi tylko swój interes.......ale jak trzeba dołożyć parę złotych to żyda nie ma,tylko cmokanie pod nosem(i nie tylko) jaki to Polak jest- bo nie dba.
Postawić ultimatum: albo się dokładają ,albo zaorać i po bólu.
Avatar
HELGA / 18 sierpnia 2010 o 11:32
0
ALE BEZCZELNA MNIEJSZOS ETNICZNA
Avatar
Icek Cukierman / 18 sierpnia 2010 o 17:27
0
Jeśli tam są chowani zmarli żydzi - to miasto miało by obowiązek łożyć środki finansowe.
Jeśli nie, to dlaczego radni nie dołożą się najpierw do remontu cmentarza mariawitów na Bazylianówce?
Avatar
I.Z / 18 sierpnia 2010 o 15:02
0
Dobrze, że Izrael remontuje groby swoich rodaków.
Avatar
... / 18 sierpnia 2010 o 13:36
0
mysle ze Zydzi z Izraela powinni sponsorowac odbudowe tego cmentarza a nie my
Avatar
ric / 18 sierpnia 2010 o 13:26
0
czy na zdjęciu to są lubelscy Radni?
Avatar
rodak / 18 sierpnia 2010 o 12:53
0
[quote name='Myśląc' date='18 sierpień 2010 - 10:52 ' timestamp='1282121542' post='331310']
Nie prawda kwita nie będziemy ! bo w kwestii Jesziwy żydzi ponownie oszukali i poprzez naciski amerykanów zmusili do wypłaty odszkodowania i do tej pory nie rozliczyli się z tych pieniędzy ! ,ale to jedna sprawa inna rzecz to jeśli chcą remontować to niech to robią za własne pieniądze co daję pod rozwagę radnym jako że w tym mieście jest wiele inwestycji ważniejszych jak cmentarz !Zresztą skoro katolicy są obciążani za utrzymanie kilku cmentarzy poprzez księży a ci obciążają swoich wiernych to nie widzę podstaw by w tym przypadku miało być inaczej no i dlaczego my obywatele tego miasta mamy płacić za remont żydowskiego cmentarza ?
[/quote]
26.10.2008 r o godz 22.50 w TVP-info byl transmitowany reportaż nagrany przez żydowskich dziennikarzy,co zrobiła
żydowska finansjera z Wall Street z odszkodowaniami dla poszkodowanych w "holokauście" żydów.
Dopełniła tragizmu informacja opublikowana w Poczta o2 z dnia 07.08.2009 gdzie napisano jak się obchodzą z ocalałymi ofiarami II Wojny Światowej w żydowskich szpitalach w Rehowot i Gederze.To plemię wystrugało krzyż i nigdy nie przestało nim się posługiwać. W ich głowach nie ma rozumu tylko pieniądz i pewnie dlatego tak skrzętnie zakrywają te"skarbonki" myckami albo futrzanymi czapami.(ale to już dygresja)
[quote name='Myśląc' date='18 sierpień 2010 - 10:52 ' timestamp='1282121542' post='331310']
Nie prawda kwita nie będziemy ! bo w kwestii Jesziwy żydzi ponownie oszukali i poprzez naciski amerykanów zmusili do wypłaty odszkodowania i do tej pory nie rozliczyli się z tych pieniędzy ! ,ale to jedna sprawa inna rzecz to jeśli chcą remontować to niech to robią za własne pieniądze co daję pod rozwagę radnym jako że w tym mieście jest wiele inwestycji ważniejszych jak cmentarz !Zresztą skoro katolic... rozwiń
Avatar
rodak / 18 sierpnia 2010 o 12:32
0
Rząd Tuska oraz jego Praezydencka mość za doradztwem Batoszewskiego i Nałęcza już wystawiła pomniki bolszewickim oprawcom ,żydowskiemu królowi w Zamościu teraz jeszcze wyremontyje żydowskie kierkuty....dostaną w zamian darmowe wsparcie medialne od GW i TVN-u w nadchodzących wyborach samorządowych. Bo..."CO NAM HAŃBA GDY TALARY MAJĄ WIĘKSZY KURS OD WIARY"..... wiary ;Kordeckiego,Kołłątaja,Skorupki,Popiełuszki.
Avatar
Antyblef / 18 sierpnia 2010 o 12:21
0
KTO SIĘ MNIE PYTA CZY JA WYRAŻAM ZGODĘ ABY MOJE DZIECKO ŁAZIŁO PO ŻYDOWSKICH CMENTARZACH I ZDOBYWAŁO TAM WIEDZĘ
-CO SIĘ DZIAŁO W KIELCACH I JEDWABNEM- ALE JUŻ NIE..... CO SIĘ DZIAŁO W KONIUCHACH I NALIBOKACH ?.
DOWIEDZĄ SIĘ CO ZROBIŁ GOMUŁKA W 1968 R ALE NIE DOWIEDZA SIĘ CO ZROBILI :STEFAN MICHNIK-SZECTER,FAJGA MINDLAK-WOLINSKA,HANOCH ZIMAN,LUNA BRYSTYGIER,ALICJA GRAFF,SALOMON MOREL,IZAAK FLEJCHFARB,JÓZEF FELDMAN.................. I SETKI INNYCH SPOD DAWIDOWEJ GWIAZDY ...POLACY MUSIMY POWIEDZIEĆ DOŚĆ HISTORYCZNEJ HUCPIE OPRACOWYWANEJ W ŻIH-u
KTÓRA WSPIERANA PRZEZ OBECNY PO-wski JAK I PORZEDNIE RZĄDY:UW,UD,AWS-u,SLD SKUTECZNIE KONKURUJE Z POLSKIM IPN-em.
JAK TEGO NIE ZROBIMY DZISIAJ TO Z POWODZENIEM MOŻEMY ZABIERAĆ CZTERY LITERY W GARŚĆ I SZUKAĆ SWOJEGO MIEJSCA NA MOA MOA,BO WCZEŚNIEJ CZY PÓŹNIEJ Z IRLANDII I ANGLII NAS WYGONIĄ-(już to robią).
KTO SIĘ MNIE PYTA CZY JA WYRAŻAM ZGODĘ ABY MOJE DZIECKO ŁAZIŁO PO ŻYDOWSKICH CMENTARZACH I ZDOBYWAŁO TAM WIEDZĘ
-CO SIĘ DZIAŁO W KIELCACH I JEDWABNEM- ALE JUŻ NIE..... CO SIĘ DZIAŁO W KONIUCHACH I NALIBOKACH ?.
DOWIEDZĄ SIĘ CO ZROBIŁ GOMUŁKA W 1968 R ALE NIE DOWIEDZA SIĘ CO ZROBILI :STEFAN MICHNIK-SZECTER,FAJGA MINDLAK-WOLINSKA,HANOCH ZIMAN,LUNA BRYSTYGIER,ALICJA GRAFF,SALOMON MOREL,IZAAK FLEJCHFARB,JÓZEF FELDMAN.................. I SETKI INNYCH SPOD DAWIDOWEJ GWIAZDY ...POLACY MUSIMY POWIEDZIEĆ DOŚĆ HISTORYCZNEJ HUCPIE OPRACOWYW... rozwiń
Avatar
KK / 18 sierpnia 2010 o 12:07
0
Czy ci co rządzą tym miastem to myślący ludzie ,z jakiego powodu mamy płacic na prywatne zydowskie cmentarze i pranie mózgów młodzieży kłamliwymi historiami jacy to Żydzi biedni i pokrzywdzeni ,może by tak to miasto porobiło chodniki i ulice i tu lokowało pieniądze , w infrastrukturę drogową .
Avatar
yogi / 18 sierpnia 2010 o 11:34
0
Jak jest kasa do wyrwania ,czy kamienice do odzyskania to bez względu na to czy są zamieszkałe czy nie żyd widzi tylko swój interes.......ale jak trzeba dołożyć parę złotych to żyda nie ma,tylko cmokanie pod nosem(i nie tylko) jaki to Polak jest- bo nie dba.
Postawić ultimatum: albo się dokładają ,albo zaorać i po bólu.
Avatar
HELGA / 18 sierpnia 2010 o 11:32
0
ALE BEZCZELNA MNIEJSZOS ETNICZNA
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Awantura o znaną kawiarnię w centrum Lublina. PO pyta o browar i o to czyje interesy reprezentuje radny PiS

Awantura o znaną kawiarnię w centrum Lublina. PO pyta o browar i o to czyje interesy reprezentuje radny PiS 0 0

Prokuratura zbada okoliczności zerwania przez Centrum Kultury w Lublinie umowy z przedsiębiorcą, który wynajmował od CK lokal pod kawiarnię. To reakcja na zawiadomienie od przedsiębiorcy, który sugeruje, że na zerwanie umowy naciskał zastępca prezydenta. On sam zaprzecza i mówi, że rozważa pozew o zniesławienie.

Ruch Izbica wygrywa w sparingach i sprawdza bramkarzy

Ruch Izbica wygrywa w sparingach i sprawdza bramkarzy 0 0

CHEŁMSKA KLASA OKRĘGOWA Ruch Izbica zamierza jedynie uzupełnić skład. Pilnie poszukiwani są specjaliści od gry między słupkami W okresie przygotowawczym Ruch Izbica odniósł drugie zwycięstwo z rzędu. Tym razem zespół trenera Andrzeja Rycaka rozbił Deltę Nielisz 7:4

Polscy przedsiębiorcy już nie będą musieli stosować pieczątek

Polscy przedsiębiorcy już nie będą musieli stosować pieczątek 0 0

W ciągu roku zniesiony ma być wymóg stosowania pieczątek przez przedsiębiorców.

Radni PSL plan dla wsi przygotowany przez PiS nazywają wyborczą kpiną

Radni PSL plan dla wsi przygotowany przez PiS nazywają wyborczą kpiną 0 1

Przygotowany przez rząd PiS plan dla wsi jest zdaniem radnych powiatu bialskiego wyborczą kpiną. A Janusz Skólimowski wicestarosta bialski z PiS przekonuje, że program zapewni rolnictwu wsparcie, rozwój i ochronę.

Symbol Wolności na rocznicę Powstania Warszawskiego w Puławach
1 sierpnia 2018, 19:00

Symbol Wolności na rocznicę Powstania Warszawskiego w Puławach 3 1

Co Gdzie Kiedy. 1 sierpnia Puławy włączą się w obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego. Mieszkańcy zbiorą się w centrum miasta o godz. 19, aby oddać hołd Powstańcom i ułożyć olbrzymi znak Polski Walczącej.

Lublin: Miasto wydało zgodę na maszt telefonii komórkowej

Lublin: Miasto wydało zgodę na maszt telefonii komórkowej 0 2

Przy Zemborzyckiej 53 w Lublinie może powstać stacja bazowa telefonii komórkowej Play.

Wyrzucił psa przez balkon w trakcie kłótni. Zwierzę spadło z 4 piętra

Wyrzucił psa przez balkon w trakcie kłótni. Zwierzę spadło z 4 piętra 144 8

W trakcie kłótni pijany mężczyzna wyrzucił psa przez balkon. Zwierzę wypadło z czwartego piętra.

Pamiętasz Baobab? Galeria Labirynt zbiera wspomnienia

Pamiętasz Baobab? Galeria Labirynt zbiera wspomnienia 0 0

Wspomnienia o najsłynniejszym lubelskim drzewie, wyciętym w maju zeszłego roku z pl. Litewskiego, jeszcze do końca sierpnia będzie zbierać Galeria Labirynt.

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią 29 0

Unieważniony został przetarg na sprzęt dla nowego żłobka przy ul. Zelwerowicza. Problemem okazało się wyposażenie kuchni. Mimo to władze miasta zapewniają, że placówka zostanie otwarta zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, a posiłki będą początkowo dowożone z kuchni innego żłobka.

Jerzy Brzęczek: Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji

Jerzy Brzęczek: Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji 1 1

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Brzęczek spotkał się z mediami na swojej pierwszej konferencji prasowej. 47-letni szkoleniowiec zapewnił, że kadrę czeka ewolucja i stopniowe wprowadzanie nowych zawodników, a jej kapitanem pozostanie Robert Lewandowski

Jechał i pił piwo. Zauważył go ten policjant

Jechał i pił piwo. Zauważył go ten policjant 4 4

47-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej jechał samochodem i pił. Inni kierowcy musieli zjeżdżać mu z drogi. Wyczyny 47-latka zauważył przypadkiem policjant jadący do pracy

Lubartów: Oczyszczalnia już prawie gotowa

Lubartów: Oczyszczalnia już prawie gotowa 1 0

Modernizacja oczyszczalni ścieków zbliża się do końca. W przyszłym tygodniu kolejne instalacje będą uruchamiane. Zaawansowanie robót modernizacyjnych oczyszczalni osiągnęło ok. 90 proc. Wybudowane zostały wszystkie obiekty, trwają ostatnie prace połączeniowe sieci między obiektami.