Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 marca 2011 r.
17:17
Edytuj ten wpis

Coraz więcej szkół do likwidacji, nauczyciele zostaną bez pracy

0 81 A A
Lawinowe likwidowanie szkół, to tylko jedna z rzeczy, które spotykają polską edukację pod rządami mi
Lawinowe likwidowanie szkół, to tylko jedna z rzeczy, które spotykają polską edukację pod rządami mi

Do 99 wzrosła liczba szkół z naszego regionu, które w tym roku mają być zlikwidowane, przekształcone lub przekazane stowarzyszeniom. Dla wielu nauczycieli oznacza to zwolnienie z pracy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do końca lutego samorządy mogły podejmować decyzje o zamiarze likwidacji lub przekształcenia szkoły.

– Do tej pory mamy informacje o 99 takich placówkach z województwa lubelskiego – poinformował wczoraj lubelski kurator oświaty Krzysztof Babisz. – Ta liczba może być większa, bo jeszcze mogą do nas spływać kolejne informacje.

Wśród zgłoszeń są 23 szkoły podstawowe i 28 szkół filialnych przeznaczonych do likwidacji, są także szkoły ponadgimnazjalne, które nie będą prowadziły naboru. Łącznie zmiany dotyczą 1,4 tys. uczniów i 270 nauczycieli. W najgorszej sytuacji jest ok. 150 nauczycieli, którzy pracują w szkołach wyznaczonych do zamknięcia.

– W wielu wypadkach gminy mówią, że postarają się, żeby ci ludzie mieli pracę – dodaje kurator. – Część znajdzie zatrudnienie przy opiece i dowozie uczniów do innych szkół. Część musi przejść na emeryturę. Ale wielu osobom będzie trudno zdobyć pracę na pełnym etacie.

Dla części nauczycieli likwidacja szkoły oznacza zwolnienie. Tak jest np. w Brzozówce w pow. kraśnickim, gdzie gmina chce zlikwidować szkołę podstawową.

– Mamy 34 uczniów oraz sześcioro 5-latków i czworo 6-latków – wylicza Halina Szabat, dyrektorka szkoły. – W sumie z nauczycielami mam ośmiu pracowników, którzy w momencie likwidacji tracą pracę.

W Karolinie (gm. Garbów) niektórzy nauczyciele likwidowanej szkoły mają szansę na zatrudnienie.

– Część z nich przejdzie na emeryturę. Nauczyciele, którzy będą chcieli pracować, zostaną zatrudnieni w nowych szkołach – tłumaczy zastępca wójta Małgorzata Sanaluta. Ilu? Tego na razie nie wiadomo.

Rodzice uczniów zapowiadają protesty. Oświatowa "Solidarność” idzie o krok dalej.

– Domagamy się ustąpienia pani minister Katarzyny Hall ze stanowiska szefa MEN – powiedziała wczoraj Teresa Misiuk, szefowa oświatowej "S” w naszym regionie. – Zaczynamy akcję zbierania podpisów pod petycją o jej odwołanie. Powinna odejść, bo psuje polską oświatę. Jest tak wiele aktów prawnych, niestety już obowiązujących, i szereg nowych, które dezorganizują pracę szkół. Nie możemy pozostawać obojętni wobec działań resortu.

Wśród zarzutów jest doprowadzenie do masowej likwidacji szkół w całym kraju.

– Jako główne przyczyny tego podaje się niż demograficzny i – mówię to z przykrością – koszty utrzymywania nauczycieli – mówi Misiuk. – Ale mamy pretensje, że samorządy nie wspierają nas w walce o większe fundusze na polską edukację. Trudno zaakceptować sytuację, w której likwiduje się niewielkie szkoły wiejskie, będące centrami lokalnego życia.

Ostateczne decyzje podejmą samorządy. – Zamiast likwidować szkoły, lepiej je przekazywać do prowadzenia np. stowarzyszeniom – zachęca kurator Babisz. – Kiedy widzę, że samorząd jest przekonany do likwidacji swojej szkoły, namawiam rodziców i nauczycieli, by to oni się organizowali.

(aa, mw)

Komentarze 81

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
były belfer / 1 czerwca 2011 o 17:23
0
Użytkownik przedsiębiorca dnia 03 marzec 2011 - 20:49 napisał

BRAWO! Dokładnie jest tak jak mówisz! Normalnie mnie krew zalewa jak patrze na tych sku.. nauczycieli.. eh dobrze ze lata nauki mam za sobą...Musiałeś mieć "pod górkę" do tej szkoły. Nie ma nic milszego niż uśmiech byłych uczniów, pamięć przy różnych okazjach,zwyczajne dzień dobry na ulicy,szacunek rodziców etc. Pracowałam jako nauczyciel i te lata pracy trudnej,ciężkiej,ale przynoszącej ogrom satysfakcji z tego co się robi,osiągnięć dzieci,radości rodziców i wdzięczności wyrażanej wtedy i teraz. Nic piękniejszego nie mogło mnie spotkać niż usłyszane słowa ucznia:"To dzięki Pani wyszedłem na ludzi","Jest Pani najlepszą nauczycielką","Bardzo za Panią tęsknimy" i wiele innych miłych słow od rodziców moich uczniów.Osobiście bardzo ciepło wspominam wszystkich uczniów,rodziców oraz koleżanki i kolegów. Tutaj możecie pisać wszystko co najgorsze,a ja wiem,że to ciężki kawałek chleba w dzisiejszych czasach. Moich nauczycieli wspominam bardzo ciepło i mam nadzieję,że moje dzieci nigdy o swoich pedagogach nie będą źle mówić.Niedaleko pada jabłko od jabłoni.Pozdrawiam wszystkich nauczycieli tych z miejskich dużych szkół i z wiejskich małych szkółek. JESTEŚCIE WIELCY.
Użytkownik przedsiębiorca dnia 03 marzec 2011 - 20:49 napisał

BRAWO! Dokładnie jest tak jak mówisz! Normalnie mnie krew zalewa jak patrze na tych sku.. nauczycieli.. eh dobrze ze lata nauki mam za sobą...Musiałeś mieć "pod górkę" do tej szkoły. Nie ma nic milszego niż uśmiech byłych uczniów, pamięć przy różnych okazjach,zwyczajne dzień dobry na ulicy,szacunek rodziców etc. Pracowałam jako nauczyciel i te lata pracy trudnej,ciężkiej,ale przynoszącej ogrom satysfakcji z tego co się rob... rozwiń
Avatar
JPN / 1 czerwca 2011 o 13:58
0
A pracowałeś kiedyś w Szkole Publicznej i wiesz co to znaczy pracować jako nauczyciel?jeśli wydaje Ci się,że nauczyciel pracuje tylko 18 h tygodniowo to nie masz zielonego pojęcia o pracy w oświacie i wszelkie komentarze w tej kwestii są nie na miejscu młody człowieku.Zapraszam na 5 letnie studia, potem rok stażu, i następne 9 lat intensywnej pracy aby zostać nauczycielem dyplomowanym,przyjdź i a zobaczysz jak to tak kolorowo.
Avatar
Mariusz / 1 czerwca 2011 o 13:48
0
[quote name='Jasiek' timestamp='1299177791' post='445752']
Proponuję żeby jeszcze zaczęli pracować po 40 h (oczywiście liczone po 60 minut) tygodniowo jak każdy inny pracownik na pełnym etacie. Teraz jak się nie mylę jest 18 x 45 min. czyli 13,5 h! Dzięki temu następne 60% marudzących ciał pedagogicznych odpadnie z opłacania. Pozostawić najlepszych dodać im po tysiąc do dzisiejszej i tak wysokiej pensji (ok 3 tys netto - mianowani + trzynastka + nagrody + jakieś wyrównania + wakacje długie weekendy, ferie itd.). Myślę że za 4000 na Lubelszczyźnie to nie kara 40 h przepracować. Nie pasuje - absolwentów uniwersytetów w Lublinie jest aż nadmiar. Co Wy na to? A i jeszcze jedno zlikwidować te kuratoria - państwa w państwie.
[/quote]
[quote name='Jasiek' timestamp='1299177791' post='445752']
Proponuję żeby jeszcze zaczęli pracować po 40 h (oczywiście liczone po 60 minut) tygodniowo jak każdy inny pracownik na pełnym etacie. Teraz jak się nie mylę jest 18 x 45 min. czyli 13,5 h! Dzięki temu następne 60% marudzących ciał pedagogicznych odpadnie z opłacania. Pozostawić najlepszych dodać im po tysiąc do dzisiejszej i tak wysokiej pensji (ok 3 tys netto - mianowani + trzynastka + nagrody + jakieś wyrównania + wakacje długie ... rozwiń
Avatar
cgual acifeac / 6 marca 2011 o 19:30
0
[quote name='przedsiębiorca' timestamp='1299178192' post='445759']
BRAWO! Dokładnie jest tak jak mówisz! Normalnie mnie krew zalewa jak patrze na tych sku.. nauczycieli.. eh dobrze ze lata nauki mam za sobą...
[/quote]
coś chamowaty pan przedsiębiorca
Avatar
bolo / 4 marca 2011 o 21:28
0
Nauczyciele! skoro tak Was krytykują i narzekają na waszą pracę,proponuję rzucicie to w diabły,niech sami sobie uczą i wychowują swoich synków i córeczki.Niech płacą kasę w prywatnych szkołach skoro są za likwidacją tych publicznych. Jedna rzecz,która się udała p.minister edukacji w całej swojej kadencji na tym stanowisku,to wyrobienie negatywnego wizerunku nauczyciela! Pozdrawiam wszystkich nauczycieli,nie dajcie się tym wszystkim oszołomom,którzy Was szkalują.
Avatar
ppp / 4 marca 2011 o 20:02
0
Do katrina:
Źródłem chamstwa u młodych są niestety rodzice. To nie nauczyciel jest od wychowania, lecz rodzina.

Dobrze jest wcześniej napisane - inny wysiłek wkłada nauczyciel w liceum, gimnazjum, w klasie dwudziestoosobowej, a inny w podstawówce, w klasach pięcioosobowych. Głupio się solidaryzujecie ze sobą nauczyciele, bo to właśnie ci z małych szkół, którzy wybiegają ze szkoły równo z dzwonkiem po pięciu godzinach robią wam bardzo złą opinię.

Nie wszyscy nauczyciele to darmozjady. Nie wszyscy urzędnicy to darmozjady. Uogólnianie to zbrodnia. Nie możesz jednak szanować każdego nauczyciela, tak jak i nie możesz potępiać każdego urzędnika.
Zrozum, że przez małe szkoły nie ma pieniędzy na sprawne funkcjonowanie całej oświaty. Im mniej dzieci w małych szkołach tym większe cięcia dla ogółu.
W sytuacji gminy Garbów to nauczyciele z małych szkół są bliżej wzoru krzykacza niż radni i wójt, którzy muszą ratować budżet. I nie jest to kosztem dzieci, a kosztem nauczycielskiego raju.
Do katrina:
Źródłem chamstwa u młodych są niestety rodzice. To nie nauczyciel jest od wychowania, lecz rodzina.

Dobrze jest wcześniej napisane - inny wysiłek wkłada nauczyciel w liceum, gimnazjum, w klasie dwudziestoosobowej, a inny w podstawówce, w klasach pięcioosobowych. Głupio się solidaryzujecie ze sobą nauczyciele, bo to właśnie ci z małych szkół, którzy wybiegają ze szkoły równo z dzwonkiem po pięciu godzinach robią wam bardzo złą opinię.

Nie wszyscy nauczyciele to darmozjady. Nie wszyscy urzędnicy to d... rozwiń
Avatar
katrina / 4 marca 2011 o 19:06
0
[sup][/sup] straszne jest to co niektórzy wypisują. Jestem po filologi angielskiej - mam uprawnienia do nauczania w szkołach. Odkąd skonczyłam edukacje na uczelni ( rok temu) nie mogę znalezć miejsca w zawodzie. Podczas studiów miałam praktyki w liceum - to nie jest na zasadzie, że wydukasz regułkę i masz z głowy - jedno dziecko złapie wszystko za 1 razem, a z innym siedzisz i tłumaczysz razy 100, jedno dziecko jest bystrzejsze i śmielsze, chętnie sie zgłasza, drugie siedzi w kącie , przygaszone, zawstydzone, nieśmiałe - które musisz zachęcic do wspólpracy - MUSISZ WIEDZIEĆ JAK. A zdarzają się też takie kwiatki które na lekcji potrafią tylko do nauczyciela powiedzieć " Ku... , huuu... , spierda....j " i inne epitety - serdecznie zapraszam do prowadzenia lekcji w szkole tych, co się tak zarzekają, że nauczanie to taki banał , praca przyjemna i lekka.
Nauczanie to nie jest taki fajny i łatwy kawałek chleba jak się niektórym zdaje. Nauczyciel musi być perfekcyjnie przygotowany do każdej lekcji - kiedy z praktyk ( 8-15) wracałam do domu, od godziny 16 do 19-20 przygotowywałam lekcje na kolejny dzień. Ci , którzy nie mieli styczności z uczniami, nie mięli szansy prowadzenia chociaż jednej lekcji - niech nie wypisują bzdur, że nauczyciele to darmozjady.
Darmozjady to urzędnicy, którzy co godzinę przerwy sobie robią na pogaduchy, albo biegają jedna do drugiej i plotuje jej coś na ucho. Szkoda, że nie są nawet w tym plotkowaniu dyskretne. Człowiek chce coś załatwić, to czekać wiecznie musi, bo koleżanki dzień się nie widziały i mają mase spraw do obgadania.
Szacunek dla wsyzstkich nauczycieli, bo jakby nie oni to nawet ludzie poprawnie pisać, czytać czy liczyć nie potrafilibyście. Na podstawie nielubianego przez Was nauczyciela z liceum czy gimnazjum, nie wrzucajcie tego zawodu do wora z napisem " darmozjady" .
[sup][/sup] straszne jest to co niektórzy wypisują. Jestem po filologi angielskiej - mam uprawnienia do nauczania w szkołach. Odkąd skonczyłam edukacje na uczelni ( rok temu) nie mogę znalezć miejsca w zawodzie. Podczas studiów miałam praktyki w liceum - to nie jest na zasadzie, że wydukasz regułkę i masz z głowy - jedno dziecko złapie wszystko za 1 razem, a z innym siedzisz i tłumaczysz razy 100, jedno dziecko jest bystrzejsze i śmielsze, chętnie sie zgłasza, drugie siedzi w kącie , przygaszone, zawstydzone, nieśmiałe - które musisz zachęci... rozwiń
Avatar
era / 4 marca 2011 o 11:36
0
podziękujcie platformie przy wyborach za to że przegłosowali zamkniecie szkół bo miejsca pracy się nie liczą człowiek się nie liczy tylko pieniądze przecież nie wszędzie się dokłada do szkół .I mazury też stracimy bo Niemcy odzyskują ziemię dziękujemy ci platformo czym nas jeszcze zaskoczysz
Avatar
Janusz / 4 marca 2011 o 11:22
0
Nie jestem nauczycielem,ale tę grupę zawodową darzę wielkim szacunkiem.I dziwię się bardzo tym wszystkim,którzy tą grupą zawodową tak bardzo pomiatają,obrażają.Często są to ludzie wykształceni,z dyplomami uniwersyteckimi.A przecież ci ludzie nie zdają sobie zupełnie sprawy z tego,że nauczycielom w życiu zawdzięczają bardzo,bardzo dużo.Jeżeli ci ludzie nazywają nauczycieli nieukami,to niechaj sami swoim dzieciom udzielają korepetycji.I tak np.znam prawnika,który pomiata nauczycielami,a nie potrafi poradzić sobie z najprostszym zadaniem matematycznym na poziomie gimnazjalnym i posyła syna na korepetycje do obrażanego przez siebie nauczyciela.Znam panią stomatolog,która uważa siebie za wybitnego fachowca,a pomiata nauczycielami.Swego syna wysyła na korepetycje do nauczyciela,a przecież sama mogłaby tej biologii syna nauczyć.Ale ona nie wie,że tej biologii po prostu nie umie.Ilu ludzi wykonujących zawód nie-nauczyciela chciałoby odpowiadać za bezpieczeństwo tylu uczniów,sprawdzać godzinami w domu klasówki i wypracowania,bez przerwy pracować gardłem,pracować w ciągłym gwarze ?Czas pracy nauczyciela,to nie tylko czas przebywania na lekcjach.Szanujmy swoich nauczycieli i nauczycieli naszych dzieci.
Nie jestem nauczycielem,ale tę grupę zawodową darzę wielkim szacunkiem.I dziwię się bardzo tym wszystkim,którzy tą grupą zawodową tak bardzo pomiatają,obrażają.Często są to ludzie wykształceni,z dyplomami uniwersyteckimi.A przecież ci ludzie nie zdają sobie zupełnie sprawy z tego,że nauczycielom w życiu zawdzięczają bardzo,bardzo dużo.Jeżeli ci ludzie nazywają nauczycieli nieukami,to niechaj sami swoim dzieciom udzielają korepetycji.I tak np.znam prawnika,który pomiata nauczycielami,a nie potrafi poradzić sobie z najprostszym zadaniem matema... rozwiń
Avatar
Stan / 4 marca 2011 o 10:52
0
W małej szkole masz szykany i stada agresywnych uczniów? Siedmiolatki gryza po rękach? To zle świadczy o nauczycielu jesli nie potrafi opanować grupy pięcioosobowej. Co innego nauczyciele w większych szkołach, gdzie ucza sie ludzie w trudnym wieku, czyli w gimnazjach. Mala podstawówka to raj dla nauczycieli. I tyko dlatego tak ich bronią.
Avatar
były belfer / 1 czerwca 2011 o 17:23
0
Użytkownik przedsiębiorca dnia 03 marzec 2011 - 20:49 napisał

BRAWO! Dokładnie jest tak jak mówisz! Normalnie mnie krew zalewa jak patrze na tych sku.. nauczycieli.. eh dobrze ze lata nauki mam za sobą...Musiałeś mieć "pod górkę" do tej szkoły. Nie ma nic milszego niż uśmiech byłych uczniów, pamięć przy różnych okazjach,zwyczajne dzień dobry na ulicy,szacunek rodziców etc. Pracowałam jako nauczyciel i te lata pracy trudnej,ciężkiej,ale przynoszącej ogrom satysfakcji z tego co się robi,osiągnięć dzieci,radości rodziców i wdzięczności wyrażanej wtedy i teraz. Nic piękniejszego nie mogło mnie spotkać niż usłyszane słowa ucznia:"To dzięki Pani wyszedłem na ludzi","Jest Pani najlepszą nauczycielką","Bardzo za Panią tęsknimy" i wiele innych miłych słow od rodziców moich uczniów.Osobiście bardzo ciepło wspominam wszystkich uczniów,rodziców oraz koleżanki i kolegów. Tutaj możecie pisać wszystko co najgorsze,a ja wiem,że to ciężki kawałek chleba w dzisiejszych czasach. Moich nauczycieli wspominam bardzo ciepło i mam nadzieję,że moje dzieci nigdy o swoich pedagogach nie będą źle mówić.Niedaleko pada jabłko od jabłoni.Pozdrawiam wszystkich nauczycieli tych z miejskich dużych szkół i z wiejskich małych szkółek. JESTEŚCIE WIELCY.
Użytkownik przedsiębiorca dnia 03 marzec 2011 - 20:49 napisał

BRAWO! Dokładnie jest tak jak mówisz! Normalnie mnie krew zalewa jak patrze na tych sku.. nauczycieli.. eh dobrze ze lata nauki mam za sobą...Musiałeś mieć "pod górkę" do tej szkoły. Nie ma nic milszego niż uśmiech byłych uczniów, pamięć przy różnych okazjach,zwyczajne dzień dobry na ulicy,szacunek rodziców etc. Pracowałam jako nauczyciel i te lata pracy trudnej,ciężkiej,ale przynoszącej ogrom satysfakcji z tego co się rob... rozwiń
Avatar
JPN / 1 czerwca 2011 o 13:58
0
A pracowałeś kiedyś w Szkole Publicznej i wiesz co to znaczy pracować jako nauczyciel?jeśli wydaje Ci się,że nauczyciel pracuje tylko 18 h tygodniowo to nie masz zielonego pojęcia o pracy w oświacie i wszelkie komentarze w tej kwestii są nie na miejscu młody człowieku.Zapraszam na 5 letnie studia, potem rok stażu, i następne 9 lat intensywnej pracy aby zostać nauczycielem dyplomowanym,przyjdź i a zobaczysz jak to tak kolorowo.
Avatar
Mariusz / 1 czerwca 2011 o 13:48
0
[quote name='Jasiek' timestamp='1299177791' post='445752']
Proponuję żeby jeszcze zaczęli pracować po 40 h (oczywiście liczone po 60 minut) tygodniowo jak każdy inny pracownik na pełnym etacie. Teraz jak się nie mylę jest 18 x 45 min. czyli 13,5 h! Dzięki temu następne 60% marudzących ciał pedagogicznych odpadnie z opłacania. Pozostawić najlepszych dodać im po tysiąc do dzisiejszej i tak wysokiej pensji (ok 3 tys netto - mianowani + trzynastka + nagrody + jakieś wyrównania + wakacje długie weekendy, ferie itd.). Myślę że za 4000 na Lubelszczyźnie to nie kara 40 h przepracować. Nie pasuje - absolwentów uniwersytetów w Lublinie jest aż nadmiar. Co Wy na to? A i jeszcze jedno zlikwidować te kuratoria - państwa w państwie.
[/quote]
[quote name='Jasiek' timestamp='1299177791' post='445752']
Proponuję żeby jeszcze zaczęli pracować po 40 h (oczywiście liczone po 60 minut) tygodniowo jak każdy inny pracownik na pełnym etacie. Teraz jak się nie mylę jest 18 x 45 min. czyli 13,5 h! Dzięki temu następne 60% marudzących ciał pedagogicznych odpadnie z opłacania. Pozostawić najlepszych dodać im po tysiąc do dzisiejszej i tak wysokiej pensji (ok 3 tys netto - mianowani + trzynastka + nagrody + jakieś wyrównania + wakacje długie ... rozwiń
Avatar
cgual acifeac / 6 marca 2011 o 19:30
0
[quote name='przedsiębiorca' timestamp='1299178192' post='445759']
BRAWO! Dokładnie jest tak jak mówisz! Normalnie mnie krew zalewa jak patrze na tych sku.. nauczycieli.. eh dobrze ze lata nauki mam za sobą...
[/quote]
coś chamowaty pan przedsiębiorca
Avatar
bolo / 4 marca 2011 o 21:28
0
Nauczyciele! skoro tak Was krytykują i narzekają na waszą pracę,proponuję rzucicie to w diabły,niech sami sobie uczą i wychowują swoich synków i córeczki.Niech płacą kasę w prywatnych szkołach skoro są za likwidacją tych publicznych. Jedna rzecz,która się udała p.minister edukacji w całej swojej kadencji na tym stanowisku,to wyrobienie negatywnego wizerunku nauczyciela! Pozdrawiam wszystkich nauczycieli,nie dajcie się tym wszystkim oszołomom,którzy Was szkalują.
Avatar
ppp / 4 marca 2011 o 20:02
0
Do katrina:
Źródłem chamstwa u młodych są niestety rodzice. To nie nauczyciel jest od wychowania, lecz rodzina.

Dobrze jest wcześniej napisane - inny wysiłek wkłada nauczyciel w liceum, gimnazjum, w klasie dwudziestoosobowej, a inny w podstawówce, w klasach pięcioosobowych. Głupio się solidaryzujecie ze sobą nauczyciele, bo to właśnie ci z małych szkół, którzy wybiegają ze szkoły równo z dzwonkiem po pięciu godzinach robią wam bardzo złą opinię.

Nie wszyscy nauczyciele to darmozjady. Nie wszyscy urzędnicy to darmozjady. Uogólnianie to zbrodnia. Nie możesz jednak szanować każdego nauczyciela, tak jak i nie możesz potępiać każdego urzędnika.
Zrozum, że przez małe szkoły nie ma pieniędzy na sprawne funkcjonowanie całej oświaty. Im mniej dzieci w małych szkołach tym większe cięcia dla ogółu.
W sytuacji gminy Garbów to nauczyciele z małych szkół są bliżej wzoru krzykacza niż radni i wójt, którzy muszą ratować budżet. I nie jest to kosztem dzieci, a kosztem nauczycielskiego raju.
Do katrina:
Źródłem chamstwa u młodych są niestety rodzice. To nie nauczyciel jest od wychowania, lecz rodzina.

Dobrze jest wcześniej napisane - inny wysiłek wkłada nauczyciel w liceum, gimnazjum, w klasie dwudziestoosobowej, a inny w podstawówce, w klasach pięcioosobowych. Głupio się solidaryzujecie ze sobą nauczyciele, bo to właśnie ci z małych szkół, którzy wybiegają ze szkoły równo z dzwonkiem po pięciu godzinach robią wam bardzo złą opinię.

Nie wszyscy nauczyciele to darmozjady. Nie wszyscy urzędnicy to d... rozwiń
Avatar
katrina / 4 marca 2011 o 19:06
0
[sup][/sup] straszne jest to co niektórzy wypisują. Jestem po filologi angielskiej - mam uprawnienia do nauczania w szkołach. Odkąd skonczyłam edukacje na uczelni ( rok temu) nie mogę znalezć miejsca w zawodzie. Podczas studiów miałam praktyki w liceum - to nie jest na zasadzie, że wydukasz regułkę i masz z głowy - jedno dziecko złapie wszystko za 1 razem, a z innym siedzisz i tłumaczysz razy 100, jedno dziecko jest bystrzejsze i śmielsze, chętnie sie zgłasza, drugie siedzi w kącie , przygaszone, zawstydzone, nieśmiałe - które musisz zachęcic do wspólpracy - MUSISZ WIEDZIEĆ JAK. A zdarzają się też takie kwiatki które na lekcji potrafią tylko do nauczyciela powiedzieć " Ku... , huuu... , spierda....j " i inne epitety - serdecznie zapraszam do prowadzenia lekcji w szkole tych, co się tak zarzekają, że nauczanie to taki banał , praca przyjemna i lekka.
Nauczanie to nie jest taki fajny i łatwy kawałek chleba jak się niektórym zdaje. Nauczyciel musi być perfekcyjnie przygotowany do każdej lekcji - kiedy z praktyk ( 8-15) wracałam do domu, od godziny 16 do 19-20 przygotowywałam lekcje na kolejny dzień. Ci , którzy nie mieli styczności z uczniami, nie mięli szansy prowadzenia chociaż jednej lekcji - niech nie wypisują bzdur, że nauczyciele to darmozjady.
Darmozjady to urzędnicy, którzy co godzinę przerwy sobie robią na pogaduchy, albo biegają jedna do drugiej i plotuje jej coś na ucho. Szkoda, że nie są nawet w tym plotkowaniu dyskretne. Człowiek chce coś załatwić, to czekać wiecznie musi, bo koleżanki dzień się nie widziały i mają mase spraw do obgadania.
Szacunek dla wsyzstkich nauczycieli, bo jakby nie oni to nawet ludzie poprawnie pisać, czytać czy liczyć nie potrafilibyście. Na podstawie nielubianego przez Was nauczyciela z liceum czy gimnazjum, nie wrzucajcie tego zawodu do wora z napisem " darmozjady" .
[sup][/sup] straszne jest to co niektórzy wypisują. Jestem po filologi angielskiej - mam uprawnienia do nauczania w szkołach. Odkąd skonczyłam edukacje na uczelni ( rok temu) nie mogę znalezć miejsca w zawodzie. Podczas studiów miałam praktyki w liceum - to nie jest na zasadzie, że wydukasz regułkę i masz z głowy - jedno dziecko złapie wszystko za 1 razem, a z innym siedzisz i tłumaczysz razy 100, jedno dziecko jest bystrzejsze i śmielsze, chętnie sie zgłasza, drugie siedzi w kącie , przygaszone, zawstydzone, nieśmiałe - które musisz zachęci... rozwiń
Avatar
era / 4 marca 2011 o 11:36
0
podziękujcie platformie przy wyborach za to że przegłosowali zamkniecie szkół bo miejsca pracy się nie liczą człowiek się nie liczy tylko pieniądze przecież nie wszędzie się dokłada do szkół .I mazury też stracimy bo Niemcy odzyskują ziemię dziękujemy ci platformo czym nas jeszcze zaskoczysz
Avatar
Janusz / 4 marca 2011 o 11:22
0
Nie jestem nauczycielem,ale tę grupę zawodową darzę wielkim szacunkiem.I dziwię się bardzo tym wszystkim,którzy tą grupą zawodową tak bardzo pomiatają,obrażają.Często są to ludzie wykształceni,z dyplomami uniwersyteckimi.A przecież ci ludzie nie zdają sobie zupełnie sprawy z tego,że nauczycielom w życiu zawdzięczają bardzo,bardzo dużo.Jeżeli ci ludzie nazywają nauczycieli nieukami,to niechaj sami swoim dzieciom udzielają korepetycji.I tak np.znam prawnika,który pomiata nauczycielami,a nie potrafi poradzić sobie z najprostszym zadaniem matematycznym na poziomie gimnazjalnym i posyła syna na korepetycje do obrażanego przez siebie nauczyciela.Znam panią stomatolog,która uważa siebie za wybitnego fachowca,a pomiata nauczycielami.Swego syna wysyła na korepetycje do nauczyciela,a przecież sama mogłaby tej biologii syna nauczyć.Ale ona nie wie,że tej biologii po prostu nie umie.Ilu ludzi wykonujących zawód nie-nauczyciela chciałoby odpowiadać za bezpieczeństwo tylu uczniów,sprawdzać godzinami w domu klasówki i wypracowania,bez przerwy pracować gardłem,pracować w ciągłym gwarze ?Czas pracy nauczyciela,to nie tylko czas przebywania na lekcjach.Szanujmy swoich nauczycieli i nauczycieli naszych dzieci.
Nie jestem nauczycielem,ale tę grupę zawodową darzę wielkim szacunkiem.I dziwię się bardzo tym wszystkim,którzy tą grupą zawodową tak bardzo pomiatają,obrażają.Często są to ludzie wykształceni,z dyplomami uniwersyteckimi.A przecież ci ludzie nie zdają sobie zupełnie sprawy z tego,że nauczycielom w życiu zawdzięczają bardzo,bardzo dużo.Jeżeli ci ludzie nazywają nauczycieli nieukami,to niechaj sami swoim dzieciom udzielają korepetycji.I tak np.znam prawnika,który pomiata nauczycielami,a nie potrafi poradzić sobie z najprostszym zadaniem matema... rozwiń
Avatar
Stan / 4 marca 2011 o 10:52
0
W małej szkole masz szykany i stada agresywnych uczniów? Siedmiolatki gryza po rękach? To zle świadczy o nauczycielu jesli nie potrafi opanować grupy pięcioosobowej. Co innego nauczyciele w większych szkołach, gdzie ucza sie ludzie w trudnym wieku, czyli w gimnazjach. Mala podstawówka to raj dla nauczycieli. I tyko dlatego tak ich bronią.
Zobacz wszystkie komentarze 81

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami?

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami? 0 0

Rodzinne ogródki działkowe są charakterystycznym elementem miejskiej przestrzeni w Polsce. Przez kilka dekad korzystali z nich pracownicy dużych zakładów oraz lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych. W ogrodach uprawiano warzywa i owoce dla swoich rodzin, gdy sklepowe półki były puste. Obecnie coraz więcej ogrodów jest użytkowanych przez młodych ludzi, którzy stawiają nową, typowo rekreacyjną architekturę ogrodową. Co zrobić z odpadami z rozbiórki altany?

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu
Magazyn
galeria

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu 0 0

Dziś rocznica urodzin księdza Ignacego Kłopotowskiego. Był związany z Lublinem ponad 20 lat. Pomagał wykluczonym. Mając ich sporo pod opieką, był specjalistą crowdfundingu i nie był mu obcy fundraising. Z konieczności propagował i stosował idee zero waste. Twórca konsorcjum wydawniczego, publicysta wykorzystujący mechanizmy marketingu i public relations. Co w tym niezwykłego? Błogosławiony ksiądz Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu.

Turniej Purpurowej Róży

Turniej Purpurowej Róży 0 0

Waleczni wojownicy z Magicznych Ogrodów ogłaszają turniej, który ma rozstrzygnąć, która armia jest najsprawniejsza! Czy to zaszczytne miano przypadnie wojownikom dowodzonym przez Thoroda Raptora, czy może Bestiom Araga?

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt
21 lipca 2018, 20:00

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fani rolek i wrotek ponownie wyjadą w nocy na ulice miasta. Kolejną edycję NightSkating Lublin zaplanowano na sobotę. Tym razem przejażdżka będzie połączona z akcją charytatywną.

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka
22 lipca 2018, 12:00

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka 1 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 22 lipca o godz. 12 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędzie się turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski 2018 w grze planszowej Neuroshima Hex. Chętni mogą zapisywać się do udziału od godz. 11.30 na miejscu.

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście 26 0

Milionowym klientem pochwalił się dzisiaj kompleks pływacki Aqua Lublin przy Al. Zygmuntowskich. Pani Anna, która miała to szczęście, dostała rodzinny karnet do Aqua Lublin.

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy 0 0

W niedzielę zaczyna się Akcja św. Krzysztofa – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. W ubiegłym roku dzięki przekazanym pieniądzom udało się spełnić prośby polskich misjonarzy w 30 krajach świata.

Pokazy fontanny na placu Litewskim w Lublinie: Nowe widowisko "Anioły lubelskie"

Pokazy fontanny na placu Litewskim w Lublinie: Nowe widowisko "Anioły lubelskie" 3 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek 20 lipca po raz pierwszy pokazane zostanie w fontannie na pl. Litewskim nowe widowisko „Anioły lubelskie”. W lipcu zobaczymy je w sumie sześć razy, bo Ratusz zmienił harmonogram pokazów.

Chwila nieuwagi i takie efekty. Dachowanie audi [zdjęcia]
galeria

Chwila nieuwagi i takie efekty. Dachowanie audi [zdjęcia] 0 2

Do zdarzenia doszło w piątek po godz. 8 w Janowicach (pow. świdnicki).

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Brązowy medal Joanny Bemowskiej z AZS UMCS
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Brązowy medal Joanny Bemowskiej z AZS UMCS 0 0

Świetny początek 94 PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce dla AZS UMCS. Joanna Bemowska wywalczyła brązowy medal w chodzie sportowym na 5 km.

Rzucił się z nożem na swoją matkę. Bo nie zostawili mu kotletów na kolację

Rzucił się z nożem na swoją matkę. Bo nie zostawili mu kotletów na kolację 42 6

Cztery lata więzienia i przymusowa terapia odwykowa. To kara dla 26-latka z okolic Puław, który ugodził nożem własną matkę. Wcześniej latami znęcał się nad rodziną.

Do ostatniego rzutu. Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość
Magazyn

Do ostatniego rzutu. Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość 2 0

Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość

O ziołach, wirusie i drogach dla Niepodległej

O ziołach, wirusie i drogach dla Niepodległej 0

Rozmowa ze Sławomirem Sosnowskim, Marszałkiem Województwa Lubelskiego.

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Złota niedziela AZS UMCS Lublin?

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Złota niedziela AZS UMCS Lublin? 2 0

Organizatorzy mistrzostw Polski zadbali o to, żeby kibice każdego dnia zawodów mieli co oglądać. Dlatego już w piątek w akcji będzie można zobaczyć Pawła Fajdka

Cyrk Podwórkowy w Lublinie przed Carnavalem Sztukmistrzów [harmonogram]
22 lipca 2018, 17:00

Cyrk Podwórkowy w Lublinie przed Carnavalem Sztukmistrzów [harmonogram] 1 0

Co Gdzie Kiedy. Od najbliższej niedzieli po Lublinie będzie krążyć Cyrk Podwórkowy, który co rok jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów. Artyści będą występować na terenie lubelskich dzielnic. Wszystkie występy są darmowe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.