Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 marca 2025 r.
9:35

"COVID-19 przeorał nasze umysły". Rozmawiamy o wpływie pandemii na ludzi

(fot. KUL/K.Chmiel)

Jak pandemia wpłynęła na nasze życie? Rozmawiamy o tym z dr hab. Robertem Szwedem, socjologiem z Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Panie profesorze, pandemia COVID-19 choć zakończyła się, to wciąż wydaje się być obecna w naszym życiu. Jakie skutki społeczne pozostawiła w naszej świadomości?

Pandemia z pewnością zapisała się na stałe w naszej świadomości. Zmieniła sposób funkcjonowania ludzi, którzy nie byli gotowi na tak szybkie przystosowanie się do nowych ról i wyzwań, zwłaszcza tych związanych z dezinformacją, zdrowiem i profilaktyką zdrowotną. COVID-19 przeorał nasze umysły, a reakcje społeczne na kryzysy w przyszłości będą inne. To, co przeżyliśmy, zostanie z nami na zawsze.

Czy te zmiany mają charakter głównie negatywny, czy jednak widać w tym coś na plus?

Pandemia miała zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje. Pozytywne to m.in. wzrost świadomości zdrowotnej i większe zrozumienie, jak dbać o zdrowie w przestrzeni publicznej. Pojawiły się także nowe formy pracy, takie jak praca zdalna, oraz przyspieszenie cyfryzacji. Jednak z drugiej strony, wystąpił kryzys zaufania do instytucji państwowych i szeroka dezinformacja, która podważyła sens wielu działań podejmowanych w czasie pandemii.

Zatem pandemia ujawniła także problem dezinformacji. Jak wpłynęła na nasze postrzeganie faktów i autorytetów?

Pandemia uwydatniła wpływ dezinformacji, szczególnie poprzez rozprzestrzenianie fake newsów. To zjawisko było dodatkowo nasilone przez późniejsze wydarzenia, jak wojna na Ukrainie. W przestrzeni publicznej pojawiły się wątpliwości co do ustaleń naukowych i decyzji ekspertów, które wcześniej były traktowane jako pewne. To podważyło zaufanie społeczne i stworzyło atmosferę niepewności.

Można mówić o upadku autorytetów?

Na pewno o ich podważeniu. Z jednej strony wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak istotne jest zdrowie nasze i naszych bliskich, ale z drugiej strony, często w publicznych wypowiedziach kwestionuje się decyzje naukowców i specjalistów. Słowo „zdrowy rozsądek” jest coraz częściej używane w polityce, co prowadzi do sytuacji, w której społeczeństwo wątpi w decyzje ekspertów, mimo że mogą one opierać się na rzetelnych badaniach i doświadczeniu. Kryzys zaufania do instytucji publicznych, który miał miejsce podczas pandemii, trwa do dzisiaj. Nawet jeśli badania i dane potwierdzają coś, to i tak spora część społeczeństwa kwestionuje te informacje. Dezinformacja, teorie spiskowe i wątpliwości w kwestii decyzji politycznych stały się powszechne. To wszystko prowadzi do większej niepewności i braku zaufania do władzy oraz instytucji.

Czy społeczeństwo będzie w stanie stawić czoła przyszłym kryzysom? Niewątpliwie żyjemy w trudnych i niepewnych czasach.

Pandemia nauczyła nas wielu rzeczy, ale jak społeczeństwo będzie reagować na przyszłe kryzysy – tego jeszcze nie wiemy. Nasze zaufanie do instytucji i ekspertów zostało osłabione, a w przestrzeni publicznej rośnie znaczenie dezinformacji. Zatem nie ma pewności, jak społeczeństwo zareaguje na kolejne zagrożenia. Wszystko wskazuje na to, że będziemy mieli do czynienia z nową jakością w życiu społecznym – coraz częściej kwestionowaną przez część obywateli i polityków. Jeśli pojawi się kolejne zagrożenie, zobaczymy, jak społeczeństwo i władze będą reagować.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To też oznacza spore obkazdy komunikacji miejskiej.

Poseł Michał Krawczyk zaprasza na wyborcze wiece Rafała Trzaskowskiego
film

Sztabowcy Trzaskowskiego szykują grunt na wiece w Lublinie i Zamościu

Rafał Trzaskowski po raz kolejny przyjedzie na Lubelszczyznę. Zaplanowano dwa wiece 4 maja. O godzinie 14 kandydat KO na prezydenta spotka się z mieszkańcami Lublina na Placu Łokietka, a o godz. 17 na Rynku Wodnym w Zamościu.

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi
galeria
film

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi

W Lublinie powstało Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, nowoczesna placówka medyczna specjalizująca się w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji zaburzeń słuchu, mowy oraz problemów otorynolaryngologicznych.

Informacja Wójta Gminy Wólka

Informacja Wójta Gminy Wólka

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Sezon dopiero ruszył, a na Wiśle w Puławach już doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 52-latek i jego 44-letnia żona wypadli z łodzi motorowej. Mężczyzna był pijany.

ciężarówki

W Jaki Sposób Pozyskiwać Pojazdy Do Swojej Floty?

Czym jest flota samochodowa i kim jest fleet car manager? W jaki sposób finansować pojazdy do swojej floty i która opcja jest najbardziej opłacalna? Sprawdź!

płyta drogowa i dziewczyna

Rodzaje i Zastosowanie Płyt Drogowych

Płyty drogowe betonowe mają szerokie zastosowanie w przemyśle drogowym. Wykorzystywane są jako rozwiązanie przejściowe, dla drogi dojazdowej na placu budowy i podczas tworzenia podjazdów do budynków. Idealnie sprawdzają się jako szybka alternatywa naprawy asfaltu czy ustabilizowania błotnistego terenu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty