Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 kwietnia 2013 r.
17:07
Edytuj ten wpis

Czarnobyl nadal straszy

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 10 A A
Wciąż można natknąć się na pamiątki z Czarnobyla. Rosjanie i Ukraińcy na początku lat 90. minionego
Wciąż można natknąć się na pamiątki z Czarnobyla. Rosjanie i Ukraińcy na początku lat 90. minionego

Był 27 kwietnia 1986 roku, godzina 1.24. W wyniku nieudanego eksperymentu nastąpił wybuch reaktora w Czarnobylu. W ciągu kilku sekund świat stanął przed groźbą największej w dziejach katastrofy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tego samego dnia Zbigniew Węglarz z Lublina, emerytowany pułkownik WP, wybierał się z żoną w odwiedziny do syna mieszkającego w Republice Federalnej Niemiec. Podróż z Lublina przebiegała spokojnie.

– Granicę z NRD przekroczyliśmy bez problemu. Przespaliśmy się na kempingu i następnego dnia pojechaliśmy w kierunku RFN. Zachodnioniemiecki celnik na przejściu granicznym zapytał się z jakiego miasta jedziemy. Z Lublina odparłem. Popatrzył i kazał zjechać na bok. Za chwilę przyszedł z licznikiem Geigera-Müllera. Czujnik wkładał do filtra, sprawdzał nadkola. Dosłownie wszędzie zajrzał. Na początku myślałem, że Rosjanom lub Amerykanom zagubiła się rakieta. Mnie puścił, ale samochód z Białegostoku zawrócił. Dopiero wieczorem, z niemieckiej telewizji, dowiedziałem się, dlaczego celnik był tak skrupulatny – opowiada pułkownik Zbigniew Węglarz.

Tragiczny eksperyment

26 kwietnia załoga elektrowni atomowej w Czarnobylu przeprowadzała eksperyment. Chodziło o sprawdzenie systemu chłodzenia reaktora, gdy ten zostanie wyłączony. Eksperyment nie powiódł się, a reaktor, w wyniku błędu obsługi, 10-krotnie przekroczył swoją moc, co w efekcie doprowadziło do nagłego wzrostu temperatury i wybuchu. Przez olbrzymi krater wydostały się ogromne ilości radioaktywnych gazów.

– Do dziś nie jest znana liczba ofiar Czarnobyla. Wiadomo, że strażacy, piloci i załogi 80 helikopterów, które dokonywały nalotów nad wciąż dymiący reaktor, aby zrzucić ołów, piasek i kwas borny, zmarli na chorobę popromienną. Do "40” nie dożył co czwarty z 10 000 górników, specjalnie sprowadzonych z Donbasu, do likwidacji skutków katastrofy. Jaka jest ogólna liczba ofiar Czarnobyla, dziś tego nie można precyzyjnie ustalić – dodaje pułkownik Węglarz.

Chmura radioaktywnych pyłów skaziła sporą część Europy. – Pyły niesione przez wiatr dotarły przez Skandynawię do Niemiec, do Bawarii, gdzie mieszkał syn. Można powiedzieć, że wpadłem z deszczu pod rynnę Po drodze skaziły północno-wschodnią Polskę. W samym Lublinie skażenie nie było groźne. Co jednak ważne, ówczesne władze podjęły decyzję o podaniu dzieciom płynu Lugola, czyli nieradioaktywnego jodu, aby chronić tarczycę. W sumie, jod został podany 18,5 milionom obywateli naszego kraju, szczególnie dzieciom. Rosjanie zaczęli akcję podawania jodu dopiero pod koniec maja – mówi Zbigniew Węglarz.

Czarnobyl jest do dziś

Wbrew pozorom wciąż można natknąć się na pamiątki z Czarnobyla. Rosjanie i Ukraińcy na początku lat 90. minionego wieku przywozili do Polski sporo różnego rodzaju prostego sprzętu, aby go sprzedać na bazarach.

– Akurat montowałem w domu instalację alarmową. Na targu trafiłem na amperowoltomierz z rosyjskiego helikoptera. Po pewnym czasie, też od Rosjan, kupiłem dozymetr mierzący poziom napromieniowania. Amperowoltomierz zamontowałem w swoim małym warsztacie. Pewnego dnia wszedłem do warsztatu z dozymetrem, który zaczął "śpiewać”. "Ki czort” pomyślałem. I zacząłem szukać. Okazało się, że amperowoltomierz jest napromieniowany. Prawdopodobnie helikopter, z którego go wymontowano, latał nad Czarnobyłem i teraz stoi na wielkim złomowisku w Prypeci. Gdyby go ponosić przez dłuższy czas w kieszeni spodni, to można by się pożegnać z rodziną. Wprawdzie jego oddziaływanie to tylko ok. 50 centymetrów, ale zawsze. Kupiłem nowy miernik, napromieniowany leży schowany – dodaje pułkownik Węglarz.

Na początku lat 90. do Polski trafiło setki takich sprzętów. Ale nie tylko. Przywożono żywność, ubrania. – Moja sąsiadka kupiła w tamtym czasie od Ukraińców kaszę. Tak dla próby sprawdziłem ją dozymetrem. "Śpiewałą ” bardzo mocno – wspomina Węglarz.

Ile to potrwa?

Nikt nie wie, ile lat Czarnobyl i Prypeć będą zamknięte dla świata. – Mówi się, że minimum 300, a nawet 600 lat musi minąć, zanim promieniowanie zaniknie – dodaje nasz rozmówca. – Mimo to, jestem zdania, że ludzkość nie ma odwrotu od energetyki jądrowej. Na świecie pracują 443 siłownie atomowe. Polska też musi już myśleć o tej formie produkcji energii, bo stale rośnie zapotrzebowanie.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
to prawda / 30 kwietnia 2018 o 20:05
0
Ten cały Węglarz straszy a jak się okazuje to blisko Prypeci i Czarnobyla mieszkają ludzie,którzy kilka miesięcy po wybuchu reaktora wrócili z powrotem do swoich domów i żyją!Maja teraz po 80-90 lat! Czy to nie ciekawe? Jest to w internecie!Można sobie zobaczyć!
Avatar
Gość / 22 czerwca 2017 o 13:47
0
a kiedy w końcu u nas powstanie pierwsza elektrownia atomowa? wszystkie Państwa dookoła je mają, więc i tak jesteśmy zagrożeni w razie większej awarii, a sami nie korzystamy z technologii...
Avatar
Gość / 22 czerwca 2017 o 13:34
0
Z tego co widzę i wiem,te mierniki miały tarczę malowaną farbą radową,która świeciła w ciemności.To było dość mocno radioaktywne.Z czasem luminofor wypalał się,a izotop dalej promieniował.Jeśli to taki miernik,to nie jest z Prypeci tylko po prostu tak ma.Nie stanowi zagrożenia,bo nie każda dawka promieniowania szkodzi.Mało tego,pobudza układ immunologiczny.Nie dajmy się zwariować.
Avatar
Gość / 17 lipca 2016 o 12:36
0
Można wejść do czarnobyldkiej elektrowni
Avatar
Gość / 24 grudnia 2015 o 13:01
0
Poczytajcie czym pomalowane są wskazówki zegaraka, które świeca w ciemności :)
Avatar
Jackkki / 4 czerwca 2014 o 10:20
0

Wskaźniki lotnicze miały elementy malowane farbą radową i promieniowały jeszcze długo przed awarią w Czarnobylu.

Autor tekstu może nie wiedzieć ale pułkownik powinien.

Przedmiot napromieniowany nie staje się sam źródłem promieniowania !!!

Przedmiot zanieczyszczony fizycznie substancją radioaktywną - tak..

Avatar
wieśu / 2 lutego 2014 o 19:31
0
Ja bym wziol tom lalke i zabawki i spszedol na rynku w sirode a złom w skupie zlomu u juska a tom lolke i dał wnuczce
Avatar
Adam / 8 lipca 2013 o 09:36
0

Już ma nie straszyc bo wzięli się za budowę sarkofagu :) -> http://goo.gl/yxEIl

Avatar
krzoy / 27 kwietnia 2013 o 20:42
0
Atom to śmierć i jeśli myślicie inaczej to jesteście idiotami. Czernobyl to sprawa nadal nierozwiązana sarkofag pęka a zniszczony reaktor nadal wrze. W Fukushima też nie jest wesoło a miały być reaktory "samowyłączające się", gdzie są dziś "fachowcy co twierdzili że to był "ekologiczny" wybuch wodoru? Śmieszy mnie argument na końcu art., że nie ma odwrotu od energetyki jądrowej bo zapotrzebowanie na prąd będzie rosło. Przyrost naturalny mamy ujemny i nie zapowiada się żeby był w najbliższym dwudziestoleciu dodatni, większość rodzin w domu ma już pralkę, mikrofalę, czajnik elektryczny itp więc liczbowo już go nie przybędzie a jeśli nawet to obecnie produkowane mają klasę często A+++++ (co oznacza 50% mniejsze zużycie energii niż sprzęt klasy A). Auta elektryczne kosztują fortunę i dopóki nie opracują nowej taniej technologii magazynowania energii to nie staną się powszechne. Polacy nie potrafią wybudować drogi czy stadionu a porywają się na taką niebezpieczną technologię. Rząd wciska nam kity żeby ukręcić lody a na takiej "inwestycji" będą mieli pole do popisu. Za pieniądze podatnika podtrzymany zostanie polski monopol energetyczny. Mam jeszcze kilka argumentów ale to już wystarczy, Hej!
Atom to śmierć i jeśli myślicie inaczej to jesteście idiotami. Czernobyl to sprawa nadal nierozwiązana sarkofag pęka a zniszczony reaktor nadal wrze. W Fukushima też nie jest wesoło a miały być reaktory "samowyłączające się", gdzie są dziś "fachowcy co twierdzili że to był "ekologiczny" wybuch wodoru? Śmieszy mnie argument na końcu art., że nie ma odwrotu od energetyki jądrowej bo zapotrzebowanie na prąd będzie rosło. Przyrost naturalny mamy ujemny i nie zapowiada się żeby był w najbliższym dwudziestoleciu dodatni, w... rozwiń
Avatar
eleonora / 27 kwietnia 2013 o 14:07
0
Dziadku! Wygadujesz głupoty a pismak powtarza. Przyrząd który trzymasz w ręku to woltamperomierz WA 040. Od lat 60 nie stosowany w lotnictwie. Ś-ce używane nad Czarobylem nie miały tego wskaźnika na wyposażeniu. Sprawa promieniowania to inna historia. Skala i wskazówka jest powleczona farbą samoświecącą zawierającą składniki radioaktywne. Promieniowanie będzie bez Czarnobyla. W latach 60 taka farba była stosowana w WSK Ś. do tabliczek na ś-cach Sm 1. Połowa mieszkań w Ś miała na drzwiach tabliczki z nazwiskami malowanymi tą farbą. Kradzioną farbę kupowali m.in zegarmistrze. Kiedyś rzy wyjściu z z-du ustawiono licznik G-M i złodziejaszków wyłapano. Wystraszeni promieniowaniem ludziska pozdejmowali tabliczki z drzwi. Jednym słowem.Chciałeś Dziadku błysnąć ale nie wypaliło!
Dziadku! Wygadujesz głupoty a pismak powtarza. Przyrząd który trzymasz w ręku to woltamperomierz WA 040. Od lat 60 nie stosowany w lotnictwie. Ś-ce używane nad Czarobylem nie miały tego wskaźnika na wyposażeniu. Sprawa promieniowania to inna historia. Skala i wskazówka jest powleczona farbą samoświecącą zawierającą składniki radioaktywne. Promieniowanie będzie bez Czarnobyla. W latach 60 taka farba była stosowana w WSK Ś. do tabliczek na ś-cach Sm 1. Połowa mieszkań w Ś miała na drzwiach tabliczki z nazwiskami malowanymi tą farbą. Kradzi... rozwiń
Avatar
to prawda / 30 kwietnia 2018 o 20:05
0
Ten cały Węglarz straszy a jak się okazuje to blisko Prypeci i Czarnobyla mieszkają ludzie,którzy kilka miesięcy po wybuchu reaktora wrócili z powrotem do swoich domów i żyją!Maja teraz po 80-90 lat! Czy to nie ciekawe? Jest to w internecie!Można sobie zobaczyć!
Avatar
Gość / 22 czerwca 2017 o 13:47
0
a kiedy w końcu u nas powstanie pierwsza elektrownia atomowa? wszystkie Państwa dookoła je mają, więc i tak jesteśmy zagrożeni w razie większej awarii, a sami nie korzystamy z technologii...
Avatar
Gość / 22 czerwca 2017 o 13:34
0
Z tego co widzę i wiem,te mierniki miały tarczę malowaną farbą radową,która świeciła w ciemności.To było dość mocno radioaktywne.Z czasem luminofor wypalał się,a izotop dalej promieniował.Jeśli to taki miernik,to nie jest z Prypeci tylko po prostu tak ma.Nie stanowi zagrożenia,bo nie każda dawka promieniowania szkodzi.Mało tego,pobudza układ immunologiczny.Nie dajmy się zwariować.
Avatar
Gość / 17 lipca 2016 o 12:36
0
Można wejść do czarnobyldkiej elektrowni
Avatar
Gość / 24 grudnia 2015 o 13:01
0
Poczytajcie czym pomalowane są wskazówki zegaraka, które świeca w ciemności :)
Avatar
Jackkki / 4 czerwca 2014 o 10:20
0

Wskaźniki lotnicze miały elementy malowane farbą radową i promieniowały jeszcze długo przed awarią w Czarnobylu.

Autor tekstu może nie wiedzieć ale pułkownik powinien.

Przedmiot napromieniowany nie staje się sam źródłem promieniowania !!!

Przedmiot zanieczyszczony fizycznie substancją radioaktywną - tak..

Avatar
wieśu / 2 lutego 2014 o 19:31
0
Ja bym wziol tom lalke i zabawki i spszedol na rynku w sirode a złom w skupie zlomu u juska a tom lolke i dał wnuczce
Avatar
Adam / 8 lipca 2013 o 09:36
0

Już ma nie straszyc bo wzięli się za budowę sarkofagu :) -> http://goo.gl/yxEIl

Avatar
krzoy / 27 kwietnia 2013 o 20:42
0
Atom to śmierć i jeśli myślicie inaczej to jesteście idiotami. Czernobyl to sprawa nadal nierozwiązana sarkofag pęka a zniszczony reaktor nadal wrze. W Fukushima też nie jest wesoło a miały być reaktory "samowyłączające się", gdzie są dziś "fachowcy co twierdzili że to był "ekologiczny" wybuch wodoru? Śmieszy mnie argument na końcu art., że nie ma odwrotu od energetyki jądrowej bo zapotrzebowanie na prąd będzie rosło. Przyrost naturalny mamy ujemny i nie zapowiada się żeby był w najbliższym dwudziestoleciu dodatni, większość rodzin w domu ma już pralkę, mikrofalę, czajnik elektryczny itp więc liczbowo już go nie przybędzie a jeśli nawet to obecnie produkowane mają klasę często A+++++ (co oznacza 50% mniejsze zużycie energii niż sprzęt klasy A). Auta elektryczne kosztują fortunę i dopóki nie opracują nowej taniej technologii magazynowania energii to nie staną się powszechne. Polacy nie potrafią wybudować drogi czy stadionu a porywają się na taką niebezpieczną technologię. Rząd wciska nam kity żeby ukręcić lody a na takiej "inwestycji" będą mieli pole do popisu. Za pieniądze podatnika podtrzymany zostanie polski monopol energetyczny. Mam jeszcze kilka argumentów ale to już wystarczy, Hej!
Atom to śmierć i jeśli myślicie inaczej to jesteście idiotami. Czernobyl to sprawa nadal nierozwiązana sarkofag pęka a zniszczony reaktor nadal wrze. W Fukushima też nie jest wesoło a miały być reaktory "samowyłączające się", gdzie są dziś "fachowcy co twierdzili że to był "ekologiczny" wybuch wodoru? Śmieszy mnie argument na końcu art., że nie ma odwrotu od energetyki jądrowej bo zapotrzebowanie na prąd będzie rosło. Przyrost naturalny mamy ujemny i nie zapowiada się żeby był w najbliższym dwudziestoleciu dodatni, w... rozwiń
Avatar
eleonora / 27 kwietnia 2013 o 14:07
0
Dziadku! Wygadujesz głupoty a pismak powtarza. Przyrząd który trzymasz w ręku to woltamperomierz WA 040. Od lat 60 nie stosowany w lotnictwie. Ś-ce używane nad Czarobylem nie miały tego wskaźnika na wyposażeniu. Sprawa promieniowania to inna historia. Skala i wskazówka jest powleczona farbą samoświecącą zawierającą składniki radioaktywne. Promieniowanie będzie bez Czarnobyla. W latach 60 taka farba była stosowana w WSK Ś. do tabliczek na ś-cach Sm 1. Połowa mieszkań w Ś miała na drzwiach tabliczki z nazwiskami malowanymi tą farbą. Kradzioną farbę kupowali m.in zegarmistrze. Kiedyś rzy wyjściu z z-du ustawiono licznik G-M i złodziejaszków wyłapano. Wystraszeni promieniowaniem ludziska pozdejmowali tabliczki z drzwi. Jednym słowem.Chciałeś Dziadku błysnąć ale nie wypaliło!
Dziadku! Wygadujesz głupoty a pismak powtarza. Przyrząd który trzymasz w ręku to woltamperomierz WA 040. Od lat 60 nie stosowany w lotnictwie. Ś-ce używane nad Czarobylem nie miały tego wskaźnika na wyposażeniu. Sprawa promieniowania to inna historia. Skala i wskazówka jest powleczona farbą samoświecącą zawierającą składniki radioaktywne. Promieniowanie będzie bez Czarnobyla. W latach 60 taka farba była stosowana w WSK Ś. do tabliczek na ś-cach Sm 1. Połowa mieszkań w Ś miała na drzwiach tabliczki z nazwiskami malowanymi tą farbą. Kradzi... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 5 1

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 2 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 1

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 0

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 347 28

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 7 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 12 6

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 17 4

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]
16 lipca 2018, 17:30

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
film

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 6 4

W ostatnim meczu mistrzostw świata w Rosji Francja gra na Łużnikach z Moskwie z Chorwacją. Czy powtórzy wynik sprzed 20 lat, czy po raz pierwszy złoto zdobędzie zespół z Bałkanów?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport? 0 1

Tradycyjnie już okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu w punktach paszportowych. Wiele osób dopiero tuż przed planowanym urlopem zdaje sobie sprawę, że ma nieważny paszport. Dlatego warto sprawdzić termin ważności naszego paszportu. Tylko w czerwcu br. wydano prawie 215 tys. nowych paszportów, a w całym pierwszym półroczu 2018 r. aż 977 tys. dokumentów.

Końskowola: Niechętnie obniżyli wynagrodzenie wójtowi

Końskowola: Niechętnie obniżyli wynagrodzenie wójtowi 4 2

Zgodnie z nowym prawem radni obniżyli wynagrodzenie wójta Końskowoli. Stanisław Gołębiowski od lipca będzie otrzymywał niecałe 10,2 tys. złotych, zamiast dotychczasowych 12,1 tys. złotych miesięcznie. To efekt nowych przepisów z ustawy o samorządach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.