Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 maja 2020 r.
7:52

Budowa eksperesówki S19. Jak przebiegają prace? Kiedy kierowcy pojadą nową drogą?

Autor: Zdjęcie autora p.p.
17 17 A A
(fot. GDDKiA Lublin)

Kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość, bo czeka ich dwa lata trudności i korków. Nagrodą będzie nowa droga ekspresowa łącząca Lublin z Rzeszowem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

130 km ekspresówki S19, od Lublina do Sokołowa Małopolskiego, jest w trakcie realizacji. Tylko na jednym z 12 odcinków (na tyle podzielono 130 km budowanej drogi) nie ma jeszcze maszyn. Chodzi o 8 kilometrowy S19 odc. Kamień-Sokołów Młp. Płn. Odcinek oczekuje na wydanie decyzji przez wojewodę podkarpackiego.

W naszym województwie prace budowlane trwają na sześciu zadaniach o łącznej długości ok. 75 km. – Na niektórych odcinkach widać już pierwsze warstwy bitumu. Najbardziej zaawansowane są prace na odcinkach od Kraśnika do Janowa Lubelskiego – mówi Łukasz Minkiewicz, rzecznik GDDKiA. – Wiele wskazuje na to, że kierowcy pierwszymi, obecnie budowanymi odcinkami, pojadą w przyszłym roku.

Nim jednak samochody pomkną po nowym asfalcie, kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość. – W wakacje, z końcem czerwca lub początkiem lipca, planowane są czasowe zmiany w organizacji ruchu na odcinku między Janowem Lubelskim a Lasami Janowskimi – dodaje rzecznik.

Nieco mniejsze zaawansowanie prac jest na odcinku podkarpackim. Na fragmencie od węzła Lasy Janowskie do węzła Zdziary (dł. 9,3 km) i dalej do Rudnika nad Sanem (kolejne 9 km) prowadzona jest wycinka drzew, karczowanie pni, odhumusowanie. Przygotowywane są też fundamenty pod wiadukty, mosty, w tym pod nową przeprawę przez San.

Podobny stopień zaawansowania prac jest także na pozostałych odcinkach, czyli Rudnik nad Sanem - Nisko Południe. (6 km), Nisko Płd. - Podgórze. (11,5 km) oraz. Podgórze - Kamień (10,5 km).

Kierowcy korzystają już z kilku odcinków „19”: zachodniej obwodnicy Lublina oraz trasy od Sokołowa Małopolskiego do Rzeszowa.

– Pierwszymi odcinkami trasy pojedziemy w 2021 roku, a całością w 2022 roku – zapowiada Minkiewicz.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
___K___ / 30 maja 2020 r. o 18:47
+5
Innymi słowy wszystko działo się za czasów PO/PSL, a aktualne  opracowywanie Koncepcji Programowej. Jest efektem tamtych przygotowań. PiS nie robi w tej sprawie NIC!
Avatar
___K___ / 30 maja 2020 r. o 18:43
+3
A kiedy S19 Lublin-Lubartów i dalej do Międzyrzeca?
Tu już PiS nie ma pomysłu, więc się o tym nie mówi.
Avatar
Donor / 30 maja 2020 r. o 17:33
+3
A kiedy S19 Lublin-Lubartów i dalej do Międzyrzeca?
Avatar
___K___ / 30 maja 2020 r. o 18:18
+2
A siedzę w Niemczech nie dlatego, że chcę. Tylko dlatego, że taki pewien Rudzielec wziął na siebie pełną odpowiedzialność i zrujnował budżet państwa. Później łatano go skokiem na OFE oraz okradzeniem moich rodziców z emerytury (wydłużono wiek emerytalny). W lubelskim nie ma dla mnie pracy. A chce pracować w zawodzie i... przeżyć za pensję. Mam nadzieję, że PiS nie zrezygnuje z żadnej inwestycji na wschodzie i będzie systematycznie co roku podnosił minimalną pensję aż o 15% co roku?! Po dekadzie będę mógł wrócić do kraju. Z wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami, jakich nie nabyłbym pracując u lemingowych przedsiębiorców. Tutaj stać mnie na kupno laptopa i fachowych książek. Zerknij na allegro, po ile chodzą książki z programu Elektric P8 lub programowania SPS. Mi zależy na tym, by w Polsce było tak samo jak w Niemczech. Gdzie ceni się doświadczenie i pracownika. Ja zarabiam kupę kasy dla szefa. Wolałbym to robić w Polsce. Ale ile można dać się dy... . Ongiś pracowałem sezonowo w Niemczech. Odkładałem pieniądze i łapałem pracę w Polsce. I za każdym razem zerowało mi się konto, bo pensja w POlsce nie pozwalała na przeżycie. PiS rozpoczął mocną zwyżkę i za dekadę, życie w Niemczech będzie tyle samo kosztować co w Polsce. Z tym, że ja będę zajebi... automatykiem. ;)
Raczej życie w Polsce będzie kosztowało tyle, co w Niemczech. I jeśli nawet PiS będzie podnosił - sztucznie - płacę minimalną, to i ceny będą szybowały. A nie wszyscy zarabiają minimalną. Ja zarabiam blisko średnią krajową. Znam ludzi zarabiających wyraxnie mnie ode mnie, którzy bez trudu kupują laptopy, o których piszesz. Szkoda, że nie zauważyłeś, że drugą część OFE zgarnął PiS i w dodatku pobrał sobie od tego 15% prowizji Za PO przesiunięto tę kasę, ale rząd nie wziął nic. Przesunięcie uchroniło finanse publiczne po prostu - sztuczka księgowa. To samo zrobił PiS, ale zagaranął 15% prowizji. PiS i inwestycje? Wskaż faktyczne inwestycje PiS, a nie mrzonki o przekopach albo debilny pomysł CPK.
Raczej życie w Polsce będzie kosztowało tyle, co w Niemczech. I jeśli nawet PiS będzie podnosił - sztucznie - płacę minimalną, to i ceny będą szybowały. A nie wszyscy zarabiają minimalną. Ja zarabiam blisko średnią krajową. Znam ludzi zarabiających wyraxnie mnie ode mnie, którzy bez trudu kupują laptopy, o których piszesz. Szkoda, że nie zauważyłeś, że drugą część OFE zgarnął PiS i w dodatku pobrał sobie od tego 15% prowizji Za PO przesiunięto tę kasę, ale rząd nie wziął nic. Przesunięcie uchroniło finanse publiczne po prostu ... rozwiń
Avatar
___K___ / 30 maja 2020 r. o 21:34
+1
A teraz fakty. Drogi szybkiego ruchu oddane za PiS: 2016r (120km), 2017 (300km), 2018 (300km), 2019 (440km). Jest to mniej o 70km jak za koalicji PO-PSL. No i już czuję wasz szyderczy śmiech, że jednak gorszy wynik. Może i tak, gdyby... nie to, że za Tuska zbankrutowała ponad setka polskich firm podwykonąwczych. Aby tego uniknąć za rządów PiSu, ten nierzetelne firmy pogonił z naszego kraju. Paniętacie Chinola z A4? No i dwie włoskie firmy Salini i Pizzarotta? Gdyby wywiązały się z kontraktu... No, cóż. Lepiej mieć opóźnienie w oddaniu dróg szybkiego ruchu jak doprowadzić do upadku setkę polskich firm podwykonawczych. A wszystko realizowane było po przejęciu zrujnowanego budżetu. Nawet Minister Rostowski od nima i nie będzie, szacował że program 500+ i przywrocenie wieku emerytalnego doprowadzi do powstania 100.000.000.000 zł deficytu. A możesz __K__ przypomnieć nam jaki był? ;) No i porownywać zgarnięcie kasy przez PO-PSL z OFE i wpłacenie tej kwoty, by załatać dziurę budżetową, a przekazaniem kwoty z OFE za PiSu do ZUSu. Hm?! Naprawdę nie czujesz różnicy? BOŻE!!! Jak dobrze, że nikt z was nie prowadzi inwestycji! Teraz wiesz dlaczego wybudowano jedynie 120km pierwszego roku rządów. I to za czasu Ciamajdanu i innych KODojełopów. A w 2015 roku wiesz ile oddano? Jedynie 50km. Faktycznie PO-PSL nie robił pod publiczkę wyborczą ;) Nie mieli za co. Ach! Zapomnialem, że za kadencji PO-PSL powstawały prywatne odcinki autostrad. Najdroższa w Europie autostrada "Wolności". Do tej pory kierowcy są "zachwydeni". No i Rudy chciał większych opłat na państwowych odcinkach. No, ale Unia dała to nie pozwoliła na strzyżenie ķierowców. Chwała im za to! A piS buduje darmowe odcinki i... starcza kasiory. A gdy porównamy pierwszą kadencję PO-PSL? To może podam dane: 2008r (130km), 2009r (190km), 2010r (110km) oraz 2011r (290km). Uuuu... To ci dopiero musieli nic nie robić. Jak widzisz PiS odwalił kawał dobrej roboty. I co ciekawsze pomimo GIGANTYCZNEJ ZŁEJ KONIUNKTURY  trwa przy wszystkich inwestycjach. Nićzego nie wycofuje. A Rafał Trzaskowski owszem. No, chyba że potrafisz zaprzeczyć?
Chyba żyjemy w różnych rzeczywistościach. Po pierwsze: za rządów PiS oddano do użytku drogi, którym finansowanie zapewnił poprzedni rząd. Napisz może, ilu inwestycjom drogowym PiS zapewnił finansowanie... Budżet pozostały po PO i PSL pozwolił PiSowi na rozdawanie kasy na prawo i lewo. Jakoś nikogo nie pociągnięto do odpowiedzialności za rzekomą lukę VATowską i inne "przekręty", których nie było. A teraz są... Gdzie ta GIGANTYCZNIE ZŁA KONIUNKTURA? Przez przeszło cztery lata PiS działał w wyjątkowo korzystnych warunkach gospodarczych na świecie i dopiero pandemia pokazała, w jak tragicznym stanie jest budżet kraju. Niestety nie wszyscy to dostrzegają, bo odbiorcy TVPiS nie dostają na ten temat informacji. I kwestia OFE po raz kolejny - PiS zrobil to samo, co PO, ale pobrał dla siebie (rząd, nie partia) 15% prowizji. PO nie wzięło nic. Przestań mydlić oczy takim jak ty.
Chyba żyjemy w różnych rzeczywistościach. Po pierwsze: za rządów PiS oddano do użytku drogi, którym finansowanie zapewnił poprzedni rząd. Napisz może, ilu inwestycjom drogowym PiS zapewnił finansowanie... Budżet pozostały po PO i PSL pozwolił PiSowi na rozdawanie kasy na prawo i lewo. Jakoś nikogo nie pociągnięto do odpowiedzialności za rzekomą lukę VATowską i inne "przekręty", których nie było. A teraz są... Gdzie ta GIGANTYCZNIE ZŁA KONIUNKTURA? Przez przeszło cztery lata PiS działał w wyjątkowo korzystnych warunka... rozwiń
Avatar
___K___ / 30 maja 2020 r. o 20:59
+1
Fajnie, źe można z kimś podyskutować na argumenty. Jeszcze fajniej byłoby, gdybyś robił streszczenia, a nie używał COPY/PASTE. Zanim odniosę się do nic nierobienia w sprawie dróg szybkiego ruchu za PiSu. To najpierw pogratuluję twojemu znajomemu, źe stać go na kupno przeciętnego laptopa za 1000€. Pomimo, że nie zarabia średniej krajowej. Wiesz kupić coś na kredyt, a za gotówkę to naprawdę spora różnica. Co do sztucznego podnoszenia minimalnej pensji. A uważasz, że ostatnia podwyżka do 2250 zł brutto źle wpłynęła na gospodarkę? W którym miejscu? Według mnie do tej pory sztucznie utrzymuje się pensję pracownikom. Na razie jedynie rodzicom wyrownano pensję do realnej, osiągalnej kwoty (program 500+). Chociaż i tak nadal lżej żyć osobie bez ciężaru dzieci. Mam nadzieję, że niedługo otrzymają wyższe kwoty wolne od podatku ze względu na trud wychowania, tj. ma to miejsce w Niemczech.
To nie jeden znajomy, tylko wielu znajomych. I to żaden problem kupić cokolwiek z elektroniki użytkowej, gdy kredyt ma oprocentowanie 9%. Wiele osób kupuje tak, bo woli to od wydawania posiadanej gotówki. Raty nie obciążają budżetu. Podwyżak płacy minimalnej wpłynęła na gospodarkę niekorzystnie na różne sposoby Po pierwsze - jej skutkiem był wzrost cen, bo pracodawcy musieli nagle wysupłać dodatkową kasę na wynagrodzenia, a więc odbili sobie to na cenie towarów i usług. Po drugie - od płacy minimalnej jest uzależnionych wiele zasiłków i odszkodowań. A na dzieci powinni moc zapracować rodzice, a nie łożyć na nie państwo. Jeśli kogoś stać na dzieci, to niech je ma. Jeśli go nie stać, bo nie pracuje, to zupełnie nie jest w interesie państwa mnożenie biedy i tworzenie w ten sposób kolejnych zasiłkobiorców. Lepiej byłoby tworzyć bezpłatne, albo tanie żłobki i przedszkola i pozwolić w ten sposób ludziom pracować. 500+ powinnio zaś być wypłacane tym, którzy do budżetu coś wnoszą, a nie leserom i bezrobotnym, co ma miejsce teraz.
To nie jeden znajomy, tylko wielu znajomych. I to żaden problem kupić cokolwiek z elektroniki użytkowej, gdy kredyt ma oprocentowanie 9%. Wiele osób kupuje tak, bo woli to od wydawania posiadanej gotówki. Raty nie obciążają budżetu. Podwyżak płacy minimalnej wpłynęła na gospodarkę niekorzystnie na różne sposoby Po pierwsze - jej skutkiem był wzrost cen, bo pracodawcy musieli nagle wysupłać dodatkową kasę na wynagrodzenia, a więc odbili sobie to na cenie towarów i usług. Po drugie - od płacy minimalnej jest uzależnionych wiele ... rozwiń
Avatar
sumienie.DW / 30 maja 2020 r. o 16:41
+1
@__K__ No, co ty nie powiesz? To znaczy, że to politycy z PiSu w roku 2011 głosowali przeciwko powstaniu trasy via Carpathia? I to nie europosłowie z PO w roku 2011 byli przeciwko wpisaniu tej trasy w rezolucję T-TEN? Byli jedynymi europosłami, którzy byli przeciwni dofinansowaniu tej inwestycji. Dziwne, że kraje takie jak Węgry, Słowacja nie miały w swej opozycji takich samobójców. Ocxywiscie ongiś PO zaplanowało i S19, i S17. Na czas wyborów. Zapomniałeś jak zaczęto ciąć koszta i przedstawiono wstrzymanie rozpoczętej inwestycji na S17 oraz obwodnicy. Wiem, wiem. Dla mnie też to był szok!!! Wylęgarnie lemingów na wschodniej rubieży chcieli odciąć od stołecznego cycka?! Tutaj ujawnił się plan odpuszczenia sobie Polski Wschodniej w myśl... "Ch... z tą PO...". A siedzę w Niemczech nie dlatego, że chcę. Tylko dlatego, że taki pewien Rudzielec wziął na siebie pełną odpowiedzialność i zrujnował budżet państwa. Później łatano go skokiem na OFE oraz okradzeniem moich rodziców z emerytury (wydłużono wiek emerytalny). W lubelskim nie ma dla mnie pracy. A chce pracować w zawodzie i... przeżyć za pensję. Mam nadzieję, że PiS nie zrezygnuje z żadnej inwestycji na wschodzie i będzie systematycznie co roku podnosił minimalną pensję aż o 15% co roku?! Po dekadzie będę mógł wrócić do kraju. Z wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami, jakich nie nabyłbym pracując u lemingowych przedsiębiorców. Tutaj stać mnie na kupno laptopa i fachowych książek. Zerknij na allegro, po ile chodzą książki z programu Elektric P8 lub programowania SPS. Mi zależy na tym, by w Polsce było tak samo jak w Niemczech. Gdzie ceni się doświadczenie i pracownika. Ja zarabiam kupę kasy dla szefa. Wolałbym to robić w Polsce. Ale ile można dać się dy... . Ongiś pracowałem sezonowo w Niemczech. Odkładałem pieniądze i łapałem pracę w Polsce. I za każdym razem zerowało mi się konto, bo pensja w POlsce nie pozwalała na przeżycie. PiS rozpoczął mocną zwyżkę i za dekadę, życie w Niemczech będzie tyle samo kosztować co w Polsce. Z tym, że ja będę zajebi... automatykiem. ;)
@__K__ No, co ty nie powiesz? To znaczy, że to politycy z PiSu w roku 2011 głosowali przeciwko powstaniu trasy via Carpathia? I to nie europosłowie z PO w roku 2011 byli przeciwko wpisaniu tej trasy w rezolucję T-TEN? Byli jedynymi europosłami, którzy byli przeciwni dofinansowaniu tej inwestycji. Dziwne, że kraje takie jak Węgry, Słowacja nie miały w swej opozycji takich samobójców. Ocxywiscie ongiś PO zaplanowało i S19, i S17. Na czas wyborów. Zapomniałeś jak zaczęto ciąć koszta i przedstawiono wstrzymanie rozpoczętej inwestycji na S17 oraz... rozwiń
Avatar
___K___ / 30 maja 2020 r. o 12:44
+1
Trzeba przypomnieć, że jak Rafał Trzaskowski wygra to natychmiast wstrzyma tę inwestycję. Po co na ekspresówki, skoro są w Niemczech? W myśl programu rozwoju Polski... punkt: "Ch... z tą Polską Wschodnią" i "państwo teoretyczne".
Na jakiej podstawie rozsiewasz te oszczerstwa? Siedzisz w tych Niemczech, to siedź - nie znasz sytuacji w Polsce. Co więcej - to własnie Platformie zawdzięczamy tę inwestycję, bo to za jej czasów przygotowano niemal wszystko co trzeba było ptzygotować. PiS przez parę lat wstrzymywał, co się dało, żeby sobie na tym zbudować kampanię przed ostatnimi wyborami. Kalendarium prac: ***s://***gddkia.gov.pl/pl/a/8081/s19-lublin-krasnik i ***s://***gddkia.gov.pl/pl/a/8082/s19-krasnik-granica-wojewodztwa. Za czasów rządów PiSu działo się bardzo niewiele. Głównie posiedzenia i wydanie decyzji po tym, jak całą robotę odwalili poprzednicy (PO/PSL).
Na jakiej podstawie rozsiewasz te oszczerstwa? Siedzisz w tych Niemczech, to siedź - nie znasz sytuacji w Polsce. Co więcej - to własnie Platformie zawdzięczamy tę inwestycję, bo to za jej czasów przygotowano niemal wszystko co trzeba było ptzygotować. PiS przez parę lat wstrzymywał, co się dało, żeby sobie na tym zbudować kampanię przed ostatnimi wyborami. Kalendarium prac: ***s://***gddkia.gov.pl/pl/a/8081/s19-lublin-krasnik i ***s://***gddkia.gov.pl/pl/a/8082/s19-krasnik-granica-wojewodztwa. Za czasów rządów PiSu działo się... rozwiń
Avatar
AaronSzechter / 2 czerwca 2020 r. o 06:58
0
A kiedy S19 Lublin-Lubartów i dalej do Międzyrzeca?
 przecież się projektuje, uczestniczę w tym nawet
Avatar
___K___ / 30 maja 2020 r. o 21:02
0
Cytat: "A kiedy S19 Lublin-Lubartów i dalej do Międzyrzeca?" oraz "Tu już PiS nie ma pomysłu, więc się o tym nie mówi"... Odpowiedź: Już na ten temat pisałem. Może przypomnę, że europosłowie z PO zagłosowali przeciw w sprawie rezolucji T-Ten. Jako jedyni europosłowie zagłosowali przeciwko własnemu krajowi. Dzięki temu trasa wschodnia zwana via Carpathią nie uzyskała rangi ważnej arterii drogowej w Europie i nie uzyskała możliwości dofinansowania do roku... 2030. Teraz POlitycy powinni z własnej sakiewki robić zrzutę. Jedynie odcinek Rzeszów-Lublin ma możliwość sfinalizowania. Przykro mi, ale taki mamy klimat... a właściwìe opozycję, która prędzej zrujnuje kraj jak w czymś Polakom pomoże. PiS może zrealizować program stu obwodnic. Na to nasz budżet jeszcze stać. Dobrzę, że platformie nie udało się skutecznie zblokować trasy S12 i północnej obwodnicy Chełma. A i południowa wreszcie ma ruszyć z miejsca.
Pamiętaj o jednej kwestii - żeby uzyskać dofinansowanie trzeba mieć środki własne W czasie, gdy głosowano VC był kryzys i Polska takimi środkami nie dysponowała. Ważne było kontynuwanie prac przy już rozgrzebanych inwestycjach. DK19 miała już wówczas kilka istotnych obwodnic i to musiało na tamten czas wystarczyć. Na szczęście zadbano o przygotowanie projektów i całych budów, nie rozpisano jedynie przetargów, bo na to trzeba mieć zabezpieczone pieniądze. A tych wtedy nie było, więc i o dofinansowanie nie było sensu się starać.
Pamiętaj o jednej kwestii - żeby uzyskać dofinansowanie trzeba mieć środki własne W czasie, gdy głosowano VC był kryzys i Polska takimi środkami nie dysponowała. Ważne było kontynuwanie prac przy już rozgrzebanych inwestycjach. DK19 miała już wówczas kilka istotnych obwodnic i to musiało na tamten czas wystarczyć. Na szczęście zadbano o przygotowanie projektów i całych budów, nie rozpisano jedynie przetargów, bo na to trzeba mieć zabezpieczone pieniądze. A tych wtedy nie było, więc i o dofinansowanie nie było sensu się starać. rozwiń
Avatar
AaronSzechter / 2 czerwca 2020 r. o 06:58
0
A kiedy S19 Lublin-Lubartów i dalej do Międzyrzeca?
 przecież się projektuje, uczestniczę w tym nawet
Avatar
___K___ / 30 maja 2020 r. o 21:34
+1
A teraz fakty. Drogi szybkiego ruchu oddane za PiS: 2016r (120km), 2017 (300km), 2018 (300km), 2019 (440km). Jest to mniej o 70km jak za koalicji PO-PSL. No i już czuję wasz szyderczy śmiech, że jednak gorszy wynik. Może i tak, gdyby... nie to, że za Tuska zbankrutowała ponad setka polskich firm podwykonąwczych. Aby tego uniknąć za rządów PiSu, ten nierzetelne firmy pogonił z naszego kraju. Paniętacie Chinola z A4? No i dwie włoskie firmy Salini i Pizzarotta? Gdyby wywiązały się z kontraktu... No, cóż. Lepiej mieć opóźnienie w oddaniu dróg szybkiego ruchu jak doprowadzić do upadku setkę polskich firm podwykonawczych. A wszystko realizowane było po przejęciu zrujnowanego budżetu. Nawet Minister Rostowski od nima i nie będzie, szacował że program 500+ i przywrocenie wieku emerytalnego doprowadzi do powstania 100.000.000.000 zł deficytu. A możesz __K__ przypomnieć nam jaki był? ;) No i porownywać zgarnięcie kasy przez PO-PSL z OFE i wpłacenie tej kwoty, by załatać dziurę budżetową, a przekazaniem kwoty z OFE za PiSu do ZUSu. Hm?! Naprawdę nie czujesz różnicy? BOŻE!!! Jak dobrze, że nikt z was nie prowadzi inwestycji! Teraz wiesz dlaczego wybudowano jedynie 120km pierwszego roku rządów. I to za czasu Ciamajdanu i innych KODojełopów. A w 2015 roku wiesz ile oddano? Jedynie 50km. Faktycznie PO-PSL nie robił pod publiczkę wyborczą ;) Nie mieli za co. Ach! Zapomnialem, że za kadencji PO-PSL powstawały prywatne odcinki autostrad. Najdroższa w Europie autostrada "Wolności". Do tej pory kierowcy są "zachwydeni". No i Rudy chciał większych opłat na państwowych odcinkach. No, ale Unia dała to nie pozwoliła na strzyżenie ķierowców. Chwała im za to! A piS buduje darmowe odcinki i... starcza kasiory. A gdy porównamy pierwszą kadencję PO-PSL? To może podam dane: 2008r (130km), 2009r (190km), 2010r (110km) oraz 2011r (290km). Uuuu... To ci dopiero musieli nic nie robić. Jak widzisz PiS odwalił kawał dobrej roboty. I co ciekawsze pomimo GIGANTYCZNEJ ZŁEJ KONIUNKTURY  trwa przy wszystkich inwestycjach. Nićzego nie wycofuje. A Rafał Trzaskowski owszem. No, chyba że potrafisz zaprzeczyć?
Chyba żyjemy w różnych rzeczywistościach. Po pierwsze: za rządów PiS oddano do użytku drogi, którym finansowanie zapewnił poprzedni rząd. Napisz może, ilu inwestycjom drogowym PiS zapewnił finansowanie... Budżet pozostały po PO i PSL pozwolił PiSowi na rozdawanie kasy na prawo i lewo. Jakoś nikogo nie pociągnięto do odpowiedzialności za rzekomą lukę VATowską i inne "przekręty", których nie było. A teraz są... Gdzie ta GIGANTYCZNIE ZŁA KONIUNKTURA? Przez przeszło cztery lata PiS działał w wyjątkowo korzystnych warunkach gospodarczych na świecie i dopiero pandemia pokazała, w jak tragicznym stanie jest budżet kraju. Niestety nie wszyscy to dostrzegają, bo odbiorcy TVPiS nie dostają na ten temat informacji. I kwestia OFE po raz kolejny - PiS zrobil to samo, co PO, ale pobrał dla siebie (rząd, nie partia) 15% prowizji. PO nie wzięło nic. Przestań mydlić oczy takim jak ty.
Chyba żyjemy w różnych rzeczywistościach. Po pierwsze: za rządów PiS oddano do użytku drogi, którym finansowanie zapewnił poprzedni rząd. Napisz może, ilu inwestycjom drogowym PiS zapewnił finansowanie... Budżet pozostały po PO i PSL pozwolił PiSowi na rozdawanie kasy na prawo i lewo. Jakoś nikogo nie pociągnięto do odpowiedzialności za rzekomą lukę VATowską i inne "przekręty", których nie było. A teraz są... Gdzie ta GIGANTYCZNIE ZŁA KONIUNKTURA? Przez przeszło cztery lata PiS działał w wyjątkowo korzystnych warunka... rozwiń
Avatar
sumienie.DW / 30 maja 2020 r. o 21:10
-21
A teraz fakty. Drogi szybkiego ruchu oddane za PiS: 2016r (120km), 2017 (300km), 2018 (300km), 2019 (440km). Jest to mniej o 70km jak za koalicji PO-PSL. No i już czuję wasz szyderczy śmiech, że jednak gorszy wynik. Może i tak, gdyby... nie to, że za Tuska zbankrutowała ponad setka polskich firm podwykonąwczych. Aby tego uniknąć za rządów PiSu, ten nierzetelne firmy pogonił z naszego kraju. Paniętacie Chinola z A4? No i dwie włoskie firmy Salini i Pizzarotta? Gdyby wywiązały się z kontraktu... No, cóż. Lepiej mieć opóźnienie w oddaniu dróg szybkiego ruchu jak doprowadzić do upadku setkę polskich firm podwykonawczych. A wszystko realizowane było po przejęciu zrujnowanego budżetu. Nawet Minister Rostowski od nima i nie będzie, szacował że program 500+ i przywrocenie wieku emerytalnego doprowadzi do powstania 100.000.000.000 zł deficytu. A możesz __K__ przypomnieć nam jaki był? ;) No i porownywać zgarnięcie kasy przez PO-PSL z OFE i wpłacenie tej kwoty, by załatać dziurę budżetową, a przekazaniem kwoty z OFE za PiSu do ZUSu. Hm?! Naprawdę nie czujesz różnicy? BOŻE!!! Jak dobrze, że nikt z was nie prowadzi inwestycji! Teraz wiesz dlaczego wybudowano jedynie 120km pierwszego roku rządów. I to za czasu Ciamajdanu i innych KODojełopów. A w 2015 roku wiesz ile oddano? Jedynie 50km. Faktycznie PO-PSL nie robił pod publiczkę wyborczą ;) Nie mieli za co. Ach! Zapomnialem, że za kadencji PO-PSL powstawały prywatne odcinki autostrad. Najdroższa w Europie autostrada "Wolności". Do tej pory kierowcy są "zachwydeni". No i Rudy chciał większych opłat na państwowych odcinkach. No, ale Unia dała to nie pozwoliła na strzyżenie ķierowców. Chwała im za to! A piS buduje darmowe odcinki i... starcza kasiory. A gdy porównamy pierwszą kadencję PO-PSL? To może podam dane: 2008r (130km), 2009r (190km), 2010r (110km) oraz 2011r (290km). Uuuu... To ci dopiero musieli nic nie robić. Jak widzisz PiS odwalił kawał dobrej roboty. I co ciekawsze pomimo GIGANTYCZNEJ ZŁEJ KONIUNKTURY trwa przy wszystkich inwestycjach. Nićzego nie wycofuje. A Rafał Trzaskowski owszem. No, chyba że potrafisz zaprzeczyć?
A teraz fakty. Drogi szybkiego ruchu oddane za PiS: 2016r (120km), 2017 (300km), 2018 (300km), 2019 (440km). Jest to mniej o 70km jak za koalicji PO-PSL. No i już czuję wasz szyderczy śmiech, że jednak gorszy wynik. Może i tak, gdyby... nie to, że za Tuska zbankrutowała ponad setka polskich firm podwykonąwczych. Aby tego uniknąć za rządów PiSu, ten nierzetelne firmy pogonił z naszego kraju. Paniętacie Chinola z A4? No i dwie włoskie firmy Salini i Pizzarotta? Gdyby wywiązały się z kontraktu... No, cóż. Lepiej mieć opóźnienie w oddaniu dróg s... rozwiń
Avatar
___K___ / 30 maja 2020 r. o 21:02
0
Cytat: "A kiedy S19 Lublin-Lubartów i dalej do Międzyrzeca?" oraz "Tu już PiS nie ma pomysłu, więc się o tym nie mówi"... Odpowiedź: Już na ten temat pisałem. Może przypomnę, że europosłowie z PO zagłosowali przeciw w sprawie rezolucji T-Ten. Jako jedyni europosłowie zagłosowali przeciwko własnemu krajowi. Dzięki temu trasa wschodnia zwana via Carpathią nie uzyskała rangi ważnej arterii drogowej w Europie i nie uzyskała możliwości dofinansowania do roku... 2030. Teraz POlitycy powinni z własnej sakiewki robić zrzutę. Jedynie odcinek Rzeszów-Lublin ma możliwość sfinalizowania. Przykro mi, ale taki mamy klimat... a właściwìe opozycję, która prędzej zrujnuje kraj jak w czymś Polakom pomoże. PiS może zrealizować program stu obwodnic. Na to nasz budżet jeszcze stać. Dobrzę, że platformie nie udało się skutecznie zblokować trasy S12 i północnej obwodnicy Chełma. A i południowa wreszcie ma ruszyć z miejsca.
Pamiętaj o jednej kwestii - żeby uzyskać dofinansowanie trzeba mieć środki własne W czasie, gdy głosowano VC był kryzys i Polska takimi środkami nie dysponowała. Ważne było kontynuwanie prac przy już rozgrzebanych inwestycjach. DK19 miała już wówczas kilka istotnych obwodnic i to musiało na tamten czas wystarczyć. Na szczęście zadbano o przygotowanie projektów i całych budów, nie rozpisano jedynie przetargów, bo na to trzeba mieć zabezpieczone pieniądze. A tych wtedy nie było, więc i o dofinansowanie nie było sensu się starać.
Pamiętaj o jednej kwestii - żeby uzyskać dofinansowanie trzeba mieć środki własne W czasie, gdy głosowano VC był kryzys i Polska takimi środkami nie dysponowała. Ważne było kontynuwanie prac przy już rozgrzebanych inwestycjach. DK19 miała już wówczas kilka istotnych obwodnic i to musiało na tamten czas wystarczyć. Na szczęście zadbano o przygotowanie projektów i całych budów, nie rozpisano jedynie przetargów, bo na to trzeba mieć zabezpieczone pieniądze. A tych wtedy nie było, więc i o dofinansowanie nie było sensu się starać. rozwiń
Avatar
___K___ / 30 maja 2020 r. o 20:59
+1
Fajnie, źe można z kimś podyskutować na argumenty. Jeszcze fajniej byłoby, gdybyś robił streszczenia, a nie używał COPY/PASTE. Zanim odniosę się do nic nierobienia w sprawie dróg szybkiego ruchu za PiSu. To najpierw pogratuluję twojemu znajomemu, źe stać go na kupno przeciętnego laptopa za 1000€. Pomimo, że nie zarabia średniej krajowej. Wiesz kupić coś na kredyt, a za gotówkę to naprawdę spora różnica. Co do sztucznego podnoszenia minimalnej pensji. A uważasz, że ostatnia podwyżka do 2250 zł brutto źle wpłynęła na gospodarkę? W którym miejscu? Według mnie do tej pory sztucznie utrzymuje się pensję pracownikom. Na razie jedynie rodzicom wyrownano pensję do realnej, osiągalnej kwoty (program 500+). Chociaż i tak nadal lżej żyć osobie bez ciężaru dzieci. Mam nadzieję, że niedługo otrzymają wyższe kwoty wolne od podatku ze względu na trud wychowania, tj. ma to miejsce w Niemczech.
To nie jeden znajomy, tylko wielu znajomych. I to żaden problem kupić cokolwiek z elektroniki użytkowej, gdy kredyt ma oprocentowanie 9%. Wiele osób kupuje tak, bo woli to od wydawania posiadanej gotówki. Raty nie obciążają budżetu. Podwyżak płacy minimalnej wpłynęła na gospodarkę niekorzystnie na różne sposoby Po pierwsze - jej skutkiem był wzrost cen, bo pracodawcy musieli nagle wysupłać dodatkową kasę na wynagrodzenia, a więc odbili sobie to na cenie towarów i usług. Po drugie - od płacy minimalnej jest uzależnionych wiele zasiłków i odszkodowań. A na dzieci powinni moc zapracować rodzice, a nie łożyć na nie państwo. Jeśli kogoś stać na dzieci, to niech je ma. Jeśli go nie stać, bo nie pracuje, to zupełnie nie jest w interesie państwa mnożenie biedy i tworzenie w ten sposób kolejnych zasiłkobiorców. Lepiej byłoby tworzyć bezpłatne, albo tanie żłobki i przedszkola i pozwolić w ten sposób ludziom pracować. 500+ powinnio zaś być wypłacane tym, którzy do budżetu coś wnoszą, a nie leserom i bezrobotnym, co ma miejsce teraz.
To nie jeden znajomy, tylko wielu znajomych. I to żaden problem kupić cokolwiek z elektroniki użytkowej, gdy kredyt ma oprocentowanie 9%. Wiele osób kupuje tak, bo woli to od wydawania posiadanej gotówki. Raty nie obciążają budżetu. Podwyżak płacy minimalnej wpłynęła na gospodarkę niekorzystnie na różne sposoby Po pierwsze - jej skutkiem był wzrost cen, bo pracodawcy musieli nagle wysupłać dodatkową kasę na wynagrodzenia, a więc odbili sobie to na cenie towarów i usług. Po drugie - od płacy minimalnej jest uzależnionych wiele ... rozwiń
Avatar
sumienie.DW / 30 maja 2020 r. o 20:43
-3
A teraz meritum sprawy. Oczywiście, że PiS nie robił nic i wszystkie budowy dróg szybkiego ruchu zostały wstrzymane. Wszysto załatwiły koncepcje programowe. A wiesz jak długo istniała koncepcja programowa na S12 i obwodnice północną Chełma? A wiesz kiedy przedstawiono szczegółowe plany? I kiedy wykupiono grunt. Tak ten Rudy to wszystko załatwił... chyba z Brukseli. A wiesz kiedy planowano wybudowanie południowej obwodnicy Chełma? Tak gdzieś zza czasów mojej podstawówki. Czyli za PRLu. Była koncepcja programowa, bo tereny pod drogę do tej pory nie zabudowano.
Avatar
sumienie.DW / 30 maja 2020 r. o 20:36
-3
Cytat: "A kiedy S19 Lublin-Lubartów i dalej do Międzyrzeca?" oraz "Tu już PiS nie ma pomysłu, więc się o tym nie mówi"... Odpowiedź: Już na ten temat pisałem. Może przypomnę, że europosłowie z PO zagłosowali przeciw w sprawie rezolucji T-Ten. Jako jedyni europosłowie zagłosowali przeciwko własnemu krajowi. Dzięki temu trasa wschodnia zwana via Carpathią nie uzyskała rangi ważnej arterii drogowej w Europie i nie uzyskała możliwości dofinansowania do roku... 2030. Teraz POlitycy powinni z własnej sakiewki robić zrzutę. Jedynie odcinek Rzeszów-Lublin ma możliwość sfinalizowania. Przykro mi, ale taki mamy klimat... a właściwìe opozycję, która prędzej zrujnuje kraj jak w czymś Polakom pomoże. PiS może zrealizować program stu obwodnic. Na to nasz budżet jeszcze stać. Dobrzę, że platformie nie udało się skutecznie zblokować trasy S12 i północnej obwodnicy Chełma. A i południowa wreszcie ma ruszyć z miejsca.
Cytat: "A kiedy S19 Lublin-Lubartów i dalej do Międzyrzeca?" oraz "Tu już PiS nie ma pomysłu, więc się o tym nie mówi"... Odpowiedź: Już na ten temat pisałem. Może przypomnę, że europosłowie z PO zagłosowali przeciw w sprawie rezolucji T-Ten. Jako jedyni europosłowie zagłosowali przeciwko własnemu krajowi. Dzięki temu trasa wschodnia zwana via Carpathią nie uzyskała rangi ważnej arterii drogowej w Europie i nie uzyskała możliwości dofinansowania do roku... 2030. Teraz POlitycy powinni z własnej sakiewki robić zrzutę. Jedy... rozwiń
Avatar
sumienie.DW / 30 maja 2020 r. o 20:23
-3
Fajnie, źe można z kimś podyskutować na argumenty. Jeszcze fajniej byłoby, gdybyś robił streszczenia, a nie używał COPY/PASTE. Zanim odniosę się do nic nierobienia w sprawie dróg szybkiego ruchu za PiSu. To najpierw pogratuluję twojemu znajomemu, źe stać go na kupno przeciętnego laptopa za 1000€. Pomimo, że nie zarabia średniej krajowej. Wiesz kupić coś na kredyt, a za gotówkę to naprawdę spora różnica. Co do sztucznego podnoszenia minimalnej pensji. A uważasz, że ostatnia podwyżka do 2250 zł brutto źle wpłynęła na gospodarkę? W którym miejscu? Według mnie do tej pory sztucznie utrzymuje się pensję pracownikom. Na razie jedynie rodzicom wyrownano pensję do realnej, osiągalnej kwoty (program 500+). Chociaż i tak nadal lżej żyć osobie bez ciężaru dzieci. Mam nadzieję, że niedługo otrzymają wyższe kwoty wolne od podatku ze względu na trud wychowania, tj. ma to miejsce w Niemczech.
Fajnie, źe można z kimś podyskutować na argumenty. Jeszcze fajniej byłoby, gdybyś robił streszczenia, a nie używał COPY/PASTE. Zanim odniosę się do nic nierobienia w sprawie dróg szybkiego ruchu za PiSu. To najpierw pogratuluję twojemu znajomemu, źe stać go na kupno przeciętnego laptopa za 1000€. Pomimo, że nie zarabia średniej krajowej. Wiesz kupić coś na kredyt, a za gotówkę to naprawdę spora różnica. Co do sztucznego podnoszenia minimalnej pensji. A uważasz, że ostatnia podwyżka do 2250 zł brutto źle wpłynęła na gospodarkę? W którym miejs... rozwiń
Avatar
___K___ / 30 maja 2020 r. o 18:47
+5
Innymi słowy wszystko działo się za czasów PO/PSL, a aktualne  opracowywanie Koncepcji Programowej. Jest efektem tamtych przygotowań. PiS nie robi w tej sprawie NIC!
Avatar
___K___ / 30 maja 2020 r. o 18:46
0
A kiedy S19 Lublin-Lubartów i dalej do Międzyrzeca?
 A poważniej. GDDKiA pisze na swojej stronie: Etap zrealizowany: luty 2009 r. - Studium Techniczno – Ekonomiczno – Środowiskowe etap II dla przebiegu drogi ekspresowej S19 na odcinku od granicy województw: mazowieckiego i lubelskiego do końca I etapu obwodnicy miasta Lubartów, 20.08.2009 r. - odbyło się posiedzenie Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych przy Generalnym Dyrektorze GDDKiA. 09.06.2010 r. – złożono wniosek do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Lublinie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (kompleksowo dla zadania pn. „Budowa drogi ekspresowej S19 granica województwa mazowieckiego i lubelskiego – węzeł Lubartów na obwodnicy m. Lublin (bez węzła) z wyłączeniem obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej”). Wniosek do RDOŚ 24.08.2010 r. – wpłynęło pismo z RDOŚ w sprawie konieczności uzupełnienia złożonego wniosku (m. in. o streszczenie w języku niespecjalistycznym opisujące przedsięwzięcie dla całego analizowanego odcinka, tj. od granicy województw mazowieckiego i lubelskiego do węzła Lubartów (do tego czasu wniosek pozostaje bez rozpatrzenia). 07.07.2011 r. – złożono wniosek do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Lublinie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla projektu: „Budowa drogi ekspresowej S19 na odcinku: granica województwa mazowieckiego i lubelskiego – węzeł Lubartów na obwodnicy m. Lublin (bez węzła) z wyłączeniem obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego, Kocka i Woli Skromowskiej”.          Wniosek do RDOŚ          Streszczenie w języku niespecjalistycznym 19.10.2012 r. – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla projektu: „Budowa drogi ekspresowej S19 na odcinku: granica województwa mazowieckiego i lubelskiego – węzeł Lubartów na obwodnicy m. Lublin (bez węzła) z wyłączeniem obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego, Kocka i Woli Skromowskiej” dla wariantów rekomendowanych przez inwestora - wariant 3 na odcinku granica województwa mazowieckiego i lubelskiego do końca I etapu obwodnicy Lubartowa z wyłączeniem obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego, Kocka i Woli Skromowskiej i wariant 5 na odcinku od m. Lubartów (koniec I etapu obwodnicy Lubartowa) do m. Lublin (początek węzła Lubartów w ciągu drogi ekspresowej S12/17). Aktualnie trwa opracowywanie Koncepcji Programowej.
 A poważniej. GDDKiA pisze na swojej stronie: Etap zrealizowany: luty 2009 r. - Studium Techniczno – Ekonomiczno – Środowiskowe etap II dla przebiegu drogi ekspresowej S19 na odcinku od granicy województw: mazowieckiego i lubelskiego do końca I etapu obwodnicy miasta Lubartów, 20.08.2009 r. - odbyło się posiedzenie Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych przy Generalnym Dyrektorze GDDKiA. 09.06.2010 r. – złożono wniosek do Regionaln... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Drogówka zatrzymała citroena. Brakowało 400 tys. kilometrów na liczniku

Drogówka zatrzymała citroena. Brakowało 400 tys. kilometrów na liczniku

Stan drogomierza nie zgadzał się z poprzednimi danymi. Kierowca tłumaczył policjantom, że licznik się wyzerował.

Marek Lembrych ponownie został prezesem Lubelskiego Związku Koszykówki

Marek Lembrych ponownie został prezesem Lubelskiego Związku Koszykówki

Znany działacz pełni tę funkcję od 2007 r. i za jego kadencji lubelska koszykówka osiągnęła wiele sukcesów.

Dofinansowanie Mój Prąd 3.0 - informacje od specjalistów Vosti

Dofinansowanie Mój Prąd 3.0 - informacje od specjalistów Vosti

Dofinansowanie do fotowoltaiki to jedno z najpopularniejszych haseł, które pojawia się zawsze obok instalacji PV. Dzięki środkom unijnym inwestorzy mogą zoptymalizować koszty zakupu i montażu całego systemu, co z kolei pozwala im wybrać mocniejszy układ. Warto więc zainteresować się najpopularniejszymi dofinansowaniami, do których zaliczamy m.in. Mój Prąd i tegoroczną edycję 3.0. Co to jest dofinansowanie Mój Prąd 3.0, ile można uzyskać i jak spożytkować otrzymane środki finansowe? Przedstawiamy kilka szczegółowych informacji, które otrzymaliśmy przedpremierowo! Chcesz być na bieżąco? Zapraszamy serdecznie na stronę i social media firmy Vosti.

Pomysł na wieczór kawalerski? Inspiracje East Travel

Pomysł na wieczór kawalerski? Inspiracje East Travel

Ostatnie weekendy przed ślubem to chwile wykorzystywane na bezkarne świętowanie stanu kawalerskiego i celebrowanie ostatnich chwil “wolności”. Ukoronowaniem tego czasu jest wieczór kawalerski, który pozwala uczcić zakończenie takiego stanu rzeczy stanu w męskim gronie. Powinien on obfitować w dobrą zabawę i szampańską atmosferę. Jakie atrakcje ją zapewnią? Oto przegląd inspiracji East Travel.

Jak dobrać sukienkę do figury?

Jak dobrać sukienkę do figury?

Mówi się często o tym, że nie szata zdobi człowieka. Jednak każdy z nas wie również, że dobre pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Trzeba również pamiętać o tym, że nasz wygląd wpływa również na nasze samopoczucie. Oczywiście powinien być przede wszystkim wygodny, wykonany z oddychającego materiału oraz schludny. Jednak nasze samopoczucie oraz nastrój będzie na pewno lepszy, gdy sukienka będzie dobrana do naszej urody oraz figury. Chyba każdy z nas wie, że w niektórych kolorach nam „do twarzy”, a w innych prezentujemy się niekorzystnie. Analiza kolorystyczna to temat na osobny artykuł. W tym tekście przedstawimy jak odpowiednio dobrać sukienkę do figury.

„Lek na COVID” z lubelskiego Biomedu straconą szansą?

„Lek na COVID” z lubelskiego Biomedu straconą szansą?

Czy polski specyfik okaże się kolejną inicjatywą, która polegnie?

Skarpetki jak malowane! Artystyczna galeria wyrobów dziewiarskich

Skarpetki jak malowane! Artystyczna galeria wyrobów dziewiarskich

Czasem prozaiczne akcesoria odzieżowe mogą wyrażać nasze ambicje i być dopełnieniem naszych pasji. Najbardziej oczywistym przykładem są kolekcje na licencji, spójne z popkulturowymi hitami z wielkiego ekranu lub komiksów. Ale co wybrać, gdy nasze hobby lokujemy w trudno dostępnej niszy - jeżeli interesujemy się sztukami plastycznymi? Na trudne pytania najlepiej szukać odpowiedzi na kolorowych skarpetkach!

Firany z centrum Lublina wyładnieją. I nie tylko one

Firany z centrum Lublina wyładnieją. I nie tylko one

Czwórka przedsiębiorców dostanie od miasta fachową pomoc w zmianie wizerunku swoich lokali. To główna nagroda w konkursie „Kreatywne Przemiany” organizowanym co roku przez Urząd Miasta dla firm ze śródmieścia.

Lublin. Miasto chce stawiać bloki

Lublin. Miasto chce stawiać bloki

Około sto mieszkań zamierza zbudować Zarząd Nieruchomości Komunalnych, który ma dostać od miasta 100 tys. zł na projektowanie nowych bloków.

Orły 2021. Najlepsze polskie filmy wybrane [lista]
film

Orły 2021. Najlepsze polskie filmy wybrane [lista]

„Zabij to i wyjedź z tego miasta” został uznany za najlepszy film i zdobył Orła – Polską Nagrodę Filmową.

Jak miał 9 lat poszedł na studia. Co teraz robi młody geniusz z Lublina?
Pierwsza strona

Jak miał 9 lat poszedł na studia. Co teraz robi młody geniusz z Lublina?

Miał 9 lat, gdy został studentem Politechniki Lubelskiej. Teraz może zostać najmłodszym przedsiębiorcą w Polsce. 14-letni Kamil Wroński kompletuje już zespół do swojej firmy. – Jest też dużo inwestorów, którzy chcą wykupywać udziały – mówi jego tata.

Kolejny sukces Marcina Polaka i Michała Ładosza

Kolejny sukces Marcina Polaka i Michała Ładosza

Lubelscy kolarze zdominowali rywalizację tandemów w mistrzostwach Polski w Kartuzach

Dlaczego Czarnek nagle zniknął? Wyciek maili z rządu

Dlaczego Czarnek nagle zniknął? Wyciek maili z rządu

Tuż przed wyborami prezydenckimi zdecydowano o usunięciu Przemysława Czarnka w cień. Tak wynika z domniemanej rozmowy z prywatnej skrzynki e-mailowej Michała Dworczyka.

Paweł umierał, a lekarz stwierdził, że udaje nieprzytomnego
Wideo
film

Paweł umierał, a lekarz stwierdził, że udaje nieprzytomnego

Objawy zerwania zastawki, odprowadzającej płyn mózgowo-rdzeniowy u 13-letniego Pawła zlekceważyła najpierw wychowawczyni klasy, a potem dwukrotnie załoga karetki pogotowia. W karcie pacjenta lekarz wpisał, że chłopiec udaje nieprzytomnego. Trzy lata po tych tragicznych wydarzeniach ruszył proces lekarza oraz nauczycielki.

Wariant Delta w Polsce. Jeden zakażony może zarazić nawet 8 osób

Wariant Delta w Polsce. Jeden zakażony może zarazić nawet 8 osób

Niezaszczepieni ozdrowieńcy i osoby, które przyjęły jedną dawkę szczepionki nie mogą się czuć bezpiecznie. To ustalenia naukowców, którzy z niepokojem patrzą na gwałtowny wzrost liczby zakażeń indyjskim wariantem wirusa SARS-CoV-2.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.