Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 maja 2020 r.
20:36

Lublin. Mieszkańcy powiedzieli, gdzie powinny stanąć stacje ładowania samochodów elektrycznych

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
6 0 A A
09 września 2019 Lublin, Kongres Nowej Mobilności
09 września 2019 Lublin, Kongres Nowej Mobilności (fot. archiwum/MK)

Ratusz zmienia plany rozmieszczenia ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. To efekt konsultacji z mieszkańcami, którzy zgłaszali swoje uwagi. Jedni chcieli mieć stację jak najbliżej domu, a inni przeciwnie: nie chcieli, aby obce osoby wjeżdżały na ich osiedle, by ładować samochód

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przygotowana w Ratuszu mapa określa położenie 96 ładowarek, które jeszcze w tym roku muszą zostać uruchomione na terenie Lublina, bo wymaga tego prawo. Zgodnie z przepisami do końca roku liczba ogólnodostępnych punktów ładowania samochodów elektrycznych musi wzrosnąć w Lublinie do 210, a na razie mamy ich tylko… 18. Wskazanie miejsc pod kolejne jest obowiązkiem władz miasta i dlatego Ratusz wyznaczył 96 punktów. W każdym z nich miałaby stanąć ładowarka posiadająca dwa stanowiska dla samochodów. W efekcie liczba punktów ładowania osiągnęłaby wymagany poziom.

Nie wszystkie lokalizacje spodobały się mieszkańcom, którzy mogli zgłaszać swoje uwagi do mapy sporządzonej przez urzędników, podobnie jak spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorcy i wszyscy zainteresowani tą sprawą. Zastrzeżenia dotyczyły m.in. wyznaczenia stacji przy ul. Grażyny.

– Wskazana lokalizacja spowoduje likwidację miejsc parkingowych, co jest newralgicznym problemem okolicznych mieszkańców – przekonywał autor uwagi, która nie została uwzględniona przez urzędników. Przekonywali oni, że stacja planowana przy Grażyny „ma zapewnić dostępność i możliwość ładowania przede wszystkim lokalnym mieszkańcom”, bo mieszkając w bloku trudno naładować samochód elektryczny z domowego gniazdka.

Zgłaszane urzędowi wątpliwości dotyczyły też punktu wyznaczonego przy ul. Rzeckiego. – Nie wyrażamy zgody na przejazd przez teren i tak już mocno zatłoczonego osiedla samochodów nie należących do naszych mieszkańców – czytamy w uwadze przekazanej podczas konsultacji. Urząd częściowo ją uwzględnił, proponując nieco inne miejsce na tym samym osiedlu, przy ul. Faraona. Stacja przy Rzeckiego spadła na listę rezerwową.

Wszystkich uwag było kilkadziesiąt, a część z nich została uwzględniona. W ten sposób na mapę trafiła ładowarka w pobliżu skrzyżowania ul. Narutowicza z Okopową. Kilka lokalizacji skorygowano, aby oszczędzić rosnące już drzewa (przy Dolińskiego, Kazimierza Wielkiego, Kiepury, Matki Teresy z Kalkuty i Szmaragdowej) albo uniknąć ingerencji w żywopłoty (przy Grażyny).

Ratusz nie uległ za to mieszkańcowi proszącemu o to, by choć jedną stację zaplanować w dzielnicy Zemborzyce. Urząd uznał to za niezasadne. – W dzielnicy Zemborzyce dominuje zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, która umożliwia ładowanie pojazdów elektrycznych z domowych instalacji – odpowiedzieli miejscy urzędnicy, którzy podkreślali, że mieszkańcy bloków nie mogą tak naładować samochodu, dlatego stacja znajdzie się w pobliskiej dzielnicy Wrotków.

Co będzie dalej z mapą stacji? – Projekt planu zawierający rozpatrzone w czasie konsultacji uwagi, zostanie w tym tygodniu przekazany do uzgodnienia operatorowi systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego. Po otrzymaniu uzgodnień projekt zostanie przedłożony pod obrady Rady Miasta – zapowiada Monika Głazik z biura prasowego Ratusza.

Chociaż mapa stacji podlega zatwierdzeniu przez Radę Miasta, to nie władze miasta będą zobowiązane do montażu ładowarek. Zgodnie z ustawą jest to zadaniem operatora systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej.

Pojazdy elektryczne zarejestrowane w Lublinie

  • 83 - samochody osobowe
  • 74 - trolejbusy
  • 61 - motorowerów
  • 5 - motocykli
  • 4 - samochody ciężarowe
  • 2 - samochody specjalne inne
  • 1 - autobus
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin
ZDJĘCIA
galeria

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin

W czwartek Lublin odwiedziła Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács. Dyplomatka po siedmiu latach kończy "swoją misję", stolica Lubelszczyzny była pierwszym miastem jakie odwiedziła na swojej pożegnalnej trasie. Ambasador złożyła wieniec przed pomnikiem Solidarności polsko-węgierskiej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Stancje -> Wynajmę

bezpłatna stancja

powiat radzyński

0,00 zł

Nauka -> Inne

bezpłatne kursy

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Inne -> Sprzedam

dom z bala

lublin

65 000,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Osobowe

Nissan

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Komunikaty