Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 marca 2010 r.
11:33
Edytuj ten wpis

Czuby: Ktoś podpala trawy. "Ogień podszedł pod bloki"

0 18 A A

- Znów zapłonęły trawy w wąwozie między osiedlem Górki (Czuby) a lasem Stary Gaj w Lublinie - napisała do nas na Alarm24 Internautka Inga.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pierwszy pożar na Czubach wybuchł wczoraj po godz. 12. Na miejsce pojechało sześciu strażaków. Kilka godzin później znowu ktoś podpalił trawy. Od godz. 19 przez prawie godzinę z ogniem walczyło 16 ratowników.

- Ostatnio takich zdarzeń mamy coraz więcej. Tylko w czwartek strażacy z woj. lubelskiego do płonących traw wyjeżdżali 84 razy, w samym Lublinie około 40. razy - mówi portalowi Dziennikwschodni.pl dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

Wypalanie traw jest bardzo niebezpieczne. Niedawno, również w okolicy osiedla Górki, zagrożona była stacja paliw lukoil przy ul. Jana Pawła II. - Tym razem ogień podszedł aż pod bloki przy ul. Wyżynnej, najbliżej do numeru 29 - relacjonuje Internautka Inga, która przesłała nam zdjęcia.
Nie wypalaj traw

Problem powraca co roku. Wczesną wiosną płoną pola, miedze, łąki. Wyjaławia się przez to ziemia, giną rzadkie gatunki roślin i drobne zwierzęta. W skrajnych przypadkach, gdy ogień rozprzestrzenia się nadspodziewanie szybko, także ludzie.

W Polsce obowiązuje zakaz wypalania traw. Ale w przypadku niektórych osób pokusa, aby przy pomocy ognia pozbyć się pozostałych po zimie chwastów, jest silniejsza od rozsądku. Nie wolno tego robić pod groźbą sankcji finansowych. Zakaz ten jest dodatkowo jednym z wymogów dobrej kultury rolnej. Ich przestrzeganie obowiązuje m.in. w ramach systemu dopłat bezpośrednich.


Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że wypalanie traw jest zabronione i oprócz innych kar (np. nakładanych przez policję), w wypadku rolników przewidziane są konsekwencje finansowe ze strony agencji. Rolnikowi, który nie przestrzega zakazu, grozi zmniejszenie należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich o trzy procent. To oznacza, że o tyle mogą być pomniejszone płatności bezpośrednie wynikające zarówno z jednolitej i uzupełniającej płatności obszarowej, jak i dodatkowych: np. płatności cukrowych czy płatności do pomidorów.

Agencja może zmienić wysokość kary w zależności od stwierdzonego stopnia winy – od jednego do pięciu proc. przysługującej dopłaty. Kary mogą być jeszcze bardziej podwyższone, gdy rolnikowi zostanie np. udowodnione celowe działanie. Wtedy ARiMR może obniżyć każdy z rodzajów płatności bezpośrednich aż o jedną piątą.

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
~Leon~ / 3 kwietnia 2010 o 09:10
0
drabinowy napisał:
Powinno się też ukarać autora powyższego tekstu ! Mógł przedcież jesienią przypomnieć o konieczności wykoszenia traw, a nie zrobił tego

A tak na serio: czy ujęcie sprawców naprawdę przekracza możliwości odpowiednich służb ?



Widać przekracza. To pewnie tacy sami de--le jak te podpalacze. Setka ludzi w straży miejskiej, kilkuset policjantów w mieście kilka dni na podpalanie w wiadomych miejscach. I co? Nie ma jednego mądrzejszego od podpalacza. Zabawa trwa. Policjanci udają, że łapią, lekarze udają, że leczą itd. itp.
Pensje się bierze ludzie podatki płacą deb***e się cieszą. No to wesołych świąt.
miejskiej, kilkuset policjantów w mieście kilka dni na podpalanie w wiadomych miejscach. I co? Nie ma jednego mądrzejszego od podpalacza. Zabawa trwa. Policjanci udają, że łapią, lekarze udają, że leczą itd. itp.
Pensje się bierze ludzie podatki płacą deb***e się cieszą. No to wesołych świąt. rozwiń
Avatar
ja / 29 marca 2010 o 21:44
0
Nie wypalajcie traw! przeżyją dzięki temu miliony kleszczy i innego badziewia
Avatar
bambo75 / 28 marca 2010 o 17:42
0
A gdzież są nasi wspaniali ekolodzy którzy blokują Dolinę Rospudy?-czemu nie gaszą tych pożarów?-wszak giną(z powodu palenia traw)różne cenne gatunki zwierzątek! Otóż: Ekologowie są tylko tam,gdzie można"sparaliżować życie ludziom"(nie pozwolić na obwodnicę Augustowa)-a gasić traw się boją,bo se mogą dupkę sparzyć lub ciuszki okopcić dymem!
Avatar
ggjg / 28 marca 2010 o 12:59
0
o matko! i kto tu jest "nie do rozwój"?
Avatar
LUBLIN WIOCHA / 26 marca 2010 o 17:53
0
a na dzaszyńskiego w końcu dali by wypalić te krzaki a nie jak ktos inteligętny podpali to jakiś nie do rozwój od razu dzwoni po straż
Avatar
atrakcyjne miejsca lublina / 26 marca 2010 o 17:50
0
ale na wiosne przynajmniej w tym miejscu odrośnie ładna zielona trawka a nie szare, czy też brązowe krzaki - no ja rozumiem ze to chodzi nie o oszczedności na paliwie podczas koszenia, tylko żeby takie miejsca upiększały krajobraz lublina i zeby ktos nie pomyślał że przyjechał do miasta - rispekt dla władz lublina!!!
Avatar
wierzący / 26 marca 2010 o 17:11
0
Ja sznuję tradycję, dzidek wypalał , ojciec wypalał to ja mogę, na rekolekcjach ksiądz mówił że tradycja to rzecz święta a ja słucham księdza.
Avatar
realityshow / 26 marca 2010 o 17:08
0
crx napisał:
Zamiast zrobić zasadzkę i dla przykładu przywalić 5 tysiaków dla bezmózgowca który podpala- to co roku mamy ten sam problem.Ale po co rozwiązywać problemy ,skoro można z nim żyć....!!!Oj ,narodzie ,narodzie -Ty zmierzasz już tylko w nicość.Takie Twoje przeznaczenie!!!

Co da mandat jak okaże się że "biedny bezrobotny"był pijany a do tego pomagały mu nieletnie dzieci i nie mają z czego zapłacić bo nie zostanie na wino marki wino.
Avatar
drabinowy / 26 marca 2010 o 15:55
0
sikawkowy napisał:
Podpalacza oczywiście należy surowo ukarać.Ale również powinno się ukarać właściciela terenu,który jeszcze w jesieni powinien skosić chwasty.Może w ten sposób okoliczni mieszkańcy chca zmusić właściciela do uporządkowania wąwozu?



Powinno się też ukarać autora powyższego tekstu ! Mógł przedcież jesienią przypomnieć o konieczności wykoszenia traw, a nie zrobił tego

A tak na serio: czy ujęcie sprawców naprawdę przekracza możliwości odpowiednich służb ?



Powinno się też ukarać autora powyższego tekstu ! Mógł przedcież jesienią przypomnieć o konieczności wykoszenia traw, a nie zrobił tego

A tak na serio: czy ujęcie sprawców naprawdę przekracza możliwości odpowiednich służb ? rozwiń
Avatar
sikawkowy / 26 marca 2010 o 14:05
0
Podpalacza oczywiście należy surowo ukarać.Ale również powinno się ukarać właściciela terenu,który jeszcze w jesieni powinien skosić chwasty.Może w ten sposób okoliczni mieszkańcy chca zmusić właściciela do uporządkowania wąwozu?
Avatar
~Leon~ / 3 kwietnia 2010 o 09:10
0
drabinowy napisał:
Powinno się też ukarać autora powyższego tekstu ! Mógł przedcież jesienią przypomnieć o konieczności wykoszenia traw, a nie zrobił tego

A tak na serio: czy ujęcie sprawców naprawdę przekracza możliwości odpowiednich służb ?



Widać przekracza. To pewnie tacy sami de--le jak te podpalacze. Setka ludzi w straży miejskiej, kilkuset policjantów w mieście kilka dni na podpalanie w wiadomych miejscach. I co? Nie ma jednego mądrzejszego od podpalacza. Zabawa trwa. Policjanci udają, że łapią, lekarze udają, że leczą itd. itp.
Pensje się bierze ludzie podatki płacą deb***e się cieszą. No to wesołych świąt.
miejskiej, kilkuset policjantów w mieście kilka dni na podpalanie w wiadomych miejscach. I co? Nie ma jednego mądrzejszego od podpalacza. Zabawa trwa. Policjanci udają, że łapią, lekarze udają, że leczą itd. itp.
Pensje się bierze ludzie podatki płacą deb***e się cieszą. No to wesołych świąt. rozwiń
Avatar
ja / 29 marca 2010 o 21:44
0
Nie wypalajcie traw! przeżyją dzięki temu miliony kleszczy i innego badziewia
Avatar
bambo75 / 28 marca 2010 o 17:42
0
A gdzież są nasi wspaniali ekolodzy którzy blokują Dolinę Rospudy?-czemu nie gaszą tych pożarów?-wszak giną(z powodu palenia traw)różne cenne gatunki zwierzątek! Otóż: Ekologowie są tylko tam,gdzie można"sparaliżować życie ludziom"(nie pozwolić na obwodnicę Augustowa)-a gasić traw się boją,bo se mogą dupkę sparzyć lub ciuszki okopcić dymem!
Avatar
ggjg / 28 marca 2010 o 12:59
0
o matko! i kto tu jest "nie do rozwój"?
Avatar
LUBLIN WIOCHA / 26 marca 2010 o 17:53
0
a na dzaszyńskiego w końcu dali by wypalić te krzaki a nie jak ktos inteligętny podpali to jakiś nie do rozwój od razu dzwoni po straż
Avatar
atrakcyjne miejsca lublina / 26 marca 2010 o 17:50
0
ale na wiosne przynajmniej w tym miejscu odrośnie ładna zielona trawka a nie szare, czy też brązowe krzaki - no ja rozumiem ze to chodzi nie o oszczedności na paliwie podczas koszenia, tylko żeby takie miejsca upiększały krajobraz lublina i zeby ktos nie pomyślał że przyjechał do miasta - rispekt dla władz lublina!!!
Avatar
wierzący / 26 marca 2010 o 17:11
0
Ja sznuję tradycję, dzidek wypalał , ojciec wypalał to ja mogę, na rekolekcjach ksiądz mówił że tradycja to rzecz święta a ja słucham księdza.
Avatar
realityshow / 26 marca 2010 o 17:08
0
crx napisał:
Zamiast zrobić zasadzkę i dla przykładu przywalić 5 tysiaków dla bezmózgowca który podpala- to co roku mamy ten sam problem.Ale po co rozwiązywać problemy ,skoro można z nim żyć....!!!Oj ,narodzie ,narodzie -Ty zmierzasz już tylko w nicość.Takie Twoje przeznaczenie!!!

Co da mandat jak okaże się że "biedny bezrobotny"był pijany a do tego pomagały mu nieletnie dzieci i nie mają z czego zapłacić bo nie zostanie na wino marki wino.
Avatar
drabinowy / 26 marca 2010 o 15:55
0
sikawkowy napisał:
Podpalacza oczywiście należy surowo ukarać.Ale również powinno się ukarać właściciela terenu,który jeszcze w jesieni powinien skosić chwasty.Może w ten sposób okoliczni mieszkańcy chca zmusić właściciela do uporządkowania wąwozu?



Powinno się też ukarać autora powyższego tekstu ! Mógł przedcież jesienią przypomnieć o konieczności wykoszenia traw, a nie zrobił tego

A tak na serio: czy ujęcie sprawców naprawdę przekracza możliwości odpowiednich służb ?



Powinno się też ukarać autora powyższego tekstu ! Mógł przedcież jesienią przypomnieć o konieczności wykoszenia traw, a nie zrobił tego

A tak na serio: czy ujęcie sprawców naprawdę przekracza możliwości odpowiednich służb ? rozwiń
Avatar
sikawkowy / 26 marca 2010 o 14:05
0
Podpalacza oczywiście należy surowo ukarać.Ale również powinno się ukarać właściciela terenu,który jeszcze w jesieni powinien skosić chwasty.Może w ten sposób okoliczni mieszkańcy chca zmusić właściciela do uporządkowania wąwozu?
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 14 8

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 13 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 4

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 2

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 461 40

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 8 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 17 9

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 19 6

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]
16 lipca 2018, 17:30

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
film

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 6 4

W ostatnim meczu mistrzostw świata w Rosji Francja gra na Łużnikach z Moskwie z Chorwacją. Czy powtórzy wynik sprzed 20 lat, czy po raz pierwszy złoto zdobędzie zespół z Bałkanów?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport? 0 5

Tradycyjnie już okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu w punktach paszportowych. Wiele osób dopiero tuż przed planowanym urlopem zdaje sobie sprawę, że ma nieważny paszport. Dlatego warto sprawdzić termin ważności naszego paszportu. Tylko w czerwcu br. wydano prawie 215 tys. nowych paszportów, a w całym pierwszym półroczu 2018 r. aż 977 tys. dokumentów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!