Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 października 2011 r.
18:29
Edytuj ten wpis

DDA: Gdy spokój wywołuje niepokój

Jarosławem Klinem, psychologiem i psychoterapeutą z  Fundacji Rozwoju i Zdrowia "Papilio” w Lublini
Jarosławem Klinem, psychologiem i psychoterapeutą z Fundacji Rozwoju i Zdrowia \"Papilio” w Lublini

Rozmowa z Jarosławem Klinem, psychologiem i psychoterapeutą z Fundacji Rozwoju i Zdrowia "Papilio” w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Co to jest DDA?

– Dorosłe Dzieci Alkoholików, ale w lekarskiej terminologii w ogóle nie ma takiej choroby. Tak określa się osoby, które mają podobne problemy w różnych obszarach życia. Związane jest to z pochodzeniem – jedno lub dwoje rodziców było uzależnione od alkoholu. Co ważne, nie dotyczy to każdego dziecka. Są osoby, które mimo że wychowywały się w takich rodzinach, nie potrzebują pomocy specjalistów. Ale są też tacy, którzy nie są w stanie sami poradzić sobie ze swoimi problemami. I tu wskazane jest wsparcie psychologa, psychoterapeuty, czy psychiatry.

• Jakie to problemy?

– Nawiązywanie relacji z innymi ludźmi, lęk przed zmianami, przed podejmowaniem działań, niska samoocena, obniżenie nastroju, lęk, depresyjność. Tacy ludzie boją się zakładać rodziny, by nie powielać zachować swoich rodziców. Boją się też uzależnić od alkoholu, lub tego, że partner się uzależni. Często pojawiają się też objawy somatyczne: bóle głowy, zaburzenia układu pokarmowego, anoreksja, bulimia, czy kompulsywne objadanie się w sytuacjach napięcia. Charakterystyczne jest też to, że gdy wszystko świetnie się układa, to pojawia się niepokój. Spokój to coś dziwnego, nieznanego z dzieciństwa.

• Kiedy najczęściej orientują się, że to trzeba leczyć?

– Wiele osób same się diagnozuje sięgając po literaturę na ten temat. I wtedy zaczynają szukać pomocy. Inny powód to kryzys w relacjach z ludźmi, czy problemy ze zdrowiem. Wtedy bardzo często na terapię odsyła partner. Często na terapię trafiają też studenci, którzy wyjeżdżają na studia. Po odejściu z domu problemy nasilają się. I pojawia się lęk, że bez nich dom się rozpadnie. Bo dzieci w takich rodzinach są do pilnowania, by dom był i stał.

Często ludzie nawet nie wiedzą, że w ich rodzinie był taki problem. Przyjęło się, że alkoholik to ktoś, kto zatacza się na ulicy. Ojciec, czy matka na kierowniczym stanowisku pijący po kryjomu nie pasują do tego stereotypu.

• Jak wygląda leczenie?

– Jeśli pacjent nie potrafi sam sobie poradzić ze swoimi problemami, to wskazana jest psychoterapia. Indywidualna lub grupowa. W jej trakcie pod wpływem różnych oddziaływań pacjent zmienia swój sposób przeżywania. W trakcie terapii odtwarzane konkretne relacje z życia. Na przykład ktoś, który przez całe swoje życie próbował zasłużył na miłość swojej matki, podczas terapii żegna się z nadzieją, że mama go pokocha.

Inny rodzaj pomocy to grupy psychoedukacyjne. Tam dostarczana jest tylko wiedza o mechanizmach DDA, co nie zawsze wystarczy.

• Który rodzaj terapii daje lepsze efekty, grupowa czy indywidualna?

– Trudno jednoznacznie powiedzieć. Dlatego ważnym elementem jest właściwa diagnoza. W psychoterapii grupowej pacjent doświadcza wielu interakcji z innymi uczestnikami i psychoterapeutą. Grupa jest taką "mikrorodziną”, która zbudowana jest na złości, poczuciu winy, strachu. Im więcej osób w różnym wieku i innym statusie społecznym, tym lepiej. W dyskusjach zaczynają pojawiać się wypowiedzi typu: Mówisz jak moja siostra. Inni z kolei wchodzą w role rodziców i doradzają: Powinieneś zrobić tak i tak. Dzięki temu pacjent dostaje wiedzę o przyczynach i mechanizmach swoich zachowań, a na grupie może ćwiczyć wprowadzanie zmian.

Z reguły pacjenci konfrontują się z przyjętymi przez siebie rolami w domu rodzinnym. To sztywne role, takie jak: bohater, kozioł ofiarny, dziecko we mgle, maskotka-błazen. Dzieci podświadomie je przyjmują, by rodzina się nie rozpadła.

• Co to za role?

– Bohater rodziny w przyszłości często staje się pracoholikiem. To człowiek, który nigdy nie odpuszcza, zawsze wyrabia się na zakrętach. Ale zarazem łatwo go zmanipulować. Wystarczy kilka słów pochwały. Od początku stara się nie przysparzać problemów, odciążyć rodzinę. Bierze na siebie zakupy, gotowanie, rachunki. Jest wizytówką rodziny.

Z kolei tzw. kozioł ofiarny szybko wchodzi w narkotyki, akty wandalizmu, zaczyna pić. Robi to po to, by rodzina się nim zajęła.

• A pozostałe role?

– Dziecko we mgle usuwa się w cień. Stara się być niewidzialne, nie zgłaszać żadnych potrzeb. Potem często ma problemy w nawiązywniu relacji z innymi ludźmi. Jest też rola maskotki, błazna. To ktoś, kto potrafi wszystko obrócić w żart, zbagatelizować każdy problem.

• Jak duża jest grupa terapeutyczna?

– Od 8 do12 osób. Może mieć charakter otwarty, gdy w trakcie leczenia dochodzą do grupy nowi pacjenci lub zamknięty.

• Jak długo trwa terapia?

– Psychoterapię indywidualną kończy się, gdy uda się osiągnąć ustalony na początku leczenia cel. W przypadku zajęć w grupie, od początku wiadomo jak długo bedzie trwało leczenie. W naszym ośrodku spotykamy się z grupą raz w tygodniu.

• Ile to kosztuje?

– Przy ośrodkach kontraktowanych przez NFZ można leczyć się bezpłatnie. Prywatnie to koszt ok. 70 zł za sesję indywidualną i ok. 50 zł za grupową.





















Pozostałe informacje

Tydzień z biblioteką
Wydarzenie
8 maja 2025, 10:00

Tydzień z biblioteką

Po raz dwudziesty, w dniach 8-15 maja, odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem „Biblioteka. Lubię Tu Być”.

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie
galeria

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie

Takiej placówki w gminie Zwierzyniec nie było. Już jest i oficjalnie rozpoczął działalność pierwszy żłobek. Berek, bo tak się nazywa, powstał w Wywłoczce. Uruchomiono go dzięki dotacji z Krajowego Planu Odbudowy.

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK
11 maja 2025, 19:00

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK

Wielce emocjonująca podróż w czasie czeka na widzów spektaklu „Koronacja” – spektakularnego widowiska historycznego, opowiadającego o Bolesławie Chrobrym i jego zmaganiach o koronę królewską. Spektakl zostanie wystawiony w lubelskim CSK. Wstęp wolny!

Magdalena Biejat podczas wtorkowego spotkania wyborczego w Katowicach

Mieszkanie Karola Nawrockiego: Biejat zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa

Wszystko zaczęlo się od jej pytania podczas debaty. Kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat poinformowała, że złoży w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Karola Nawrockiego w związku ze sprawą mieszkania w Gdańsku.

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego
galeria

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski gościł najlepszych sportowców z regionu. Na stypendia województwo przeznaczyło milion złotych.

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Mnóstwo wydarzeń i mnóstwo pomysłów. Za miesiąc czeka nas Noc Kultury w Lublinie. A podczas niej nie zabraknie muzyki. Kto i gdzie zagra podczas 19. edycji lubelskiej Noc Kultury?

Trwa budowa S19
RAPORT
film

S19 Lublin – Lubartów w budowie, czyli miliony ton ziemi i bitumu

Codziennie rano 450 osób stawia się na budowie drogi ekspresowej Lublin – Lubartów. 150 jednostek różnego rodzaju sprzętu kopie, przesuwa, przewozi lub wierci w ziemi. Efekt końcowy tych wszystkich prac zobaczymy pod koniec 2027 roku. Na ten odcinek S19 kierowcy czekają od lat, a mieszkańcy Niemiec odliczają dni do końca tej inwestycji.

Juwenalia już w ten weekend. Kto wystąpi w Lublinie? Są jeszcze ostatnie bilety
galeria

Juwenalia już w ten weekend. Kto wystąpi w Lublinie? Są jeszcze ostatnie bilety

Natalia Szroeder, SOBEL, Kękę, Dżem i Lady Pank. Juwenalia Politechniki Lubelskiej startują za 3 dni. Zostały jeszcze ostanie bilety na piątek lub sobotę. Kto pierwszy, ten lepszy.

Grand Theft Auto VI: Drugi zwiastun już jest (wideo)
galeria
film

Grand Theft Auto VI: Drugi zwiastun już jest (wideo)

Tylko na ten zwiastun czekało więcej ludzi niż na premiery innych gier w ogóle. Wreszcie jest nowy zwiastun gry Grand Theft Auto VI.

Filip Put

Filip Put: Lublin długo czekał na fazę play-off

PGE Start Lublin dzięki pokonaniu Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski awansował do fazy play-off. Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedziami koszykarzy "czerwono-czarnych"

Maturzyści z III LO im. F. D. Kniaźnina w Puławach w dobrych nastrojach po dwóch pierwszych egzaminach
matura 2025

Matematyka z matematyki: zero zaskoczeń. Licealiści pewni swego

Dzisiaj maturzyści w całym kraju mierzyli się z królową nauk. Jak egzamin z matematyki oceniają abiturienci z puławskich szkół średnich? Zdecydowana większość jest dobrej myśli. Przeważają opinie mówiące o tym, że było łatwo.

Piotr Adamczyk jako Olgierd Paderewski "Paberborn" w serialu Langer
film

Langer: serial na podstawie powieści Remigiusza Mroza ma zwiastun i datę premiery (wideo)

W roli głównej – czyli Piotra Langera wystąpił Jakub Gierszał. Partnerują mu: Julia Pietrucha, Piotr Adamczyk i Magdalena Boczarska. A wszystkich zobaczymy już maju.

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi
galeria

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi

Maturzyści piszący we wtorek obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym musieli wykazać się m.in. umiejętnością wykonywania działań na liczbach rzeczywistych, znajomością funkcji i ich własności oraz ciągów liczbowych.

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Rozwój technologii przemysłowych sprawia, że dziś coraz większą wagę przywiązuje się także do bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wiele mówi się o szkodliwości działania pyłów przemysłowych – stanowiących jeden z nadrzędnych skutków wielu procesów przemysłowych, których długotrwała obecność w powietrzu może przyczynić się nie tylko do zmniejszenia efektywności całej produkcji czy trwałości maszyn, lecz także znacznego pogorszenia się zdrowia pracowników.

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Co do zasady, Camlocki powstały do tego, aby znacząco usprawniać przesył substancji płynnych oraz gazów pomiędzy zbiornikami. Ich rola w wielu zakładach specjalistycznych jest nieoceniona, ale tylko w momencie, kiedy Kamloki używane są zgodnie ze sztuką.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

46,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty