Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 lipca 2019 r.
8:47

Dług Lublina: 1.448.952.445 zł. Na jednego mieszkańca przypada około 4265 zł

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
88 403 A A
Wskaźnik zadłużenia Lublina (relacja długu na koniec 2018 r. do kwoty ubiegłorocznych dochodów)
Wskaźnik zadłużenia Lublina (relacja długu na koniec 2018 r. do kwoty ubiegłorocznych dochodów)

Lublin jest na drugim miejscu pod względem zadłużenia w gronie dziesięciu największych miast Polski. Dług miejskiej kasy zbliża się już do 65 proc. jego dochodów, większy poziom notuje tylko Łódź. Ratusz zapewnia, że wszystko jest pod kontrolą, a kredyty zaciągane są wyłącznie na inwestycje.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pod rządami Krzysztofa Żuka zadłużenie wzrosło o ponad 771 mln zł.

– To 23,5 proc. poniesionych w tym okresie wydatków na inwestycje, które opiewały na 3 mld 287 mln zł – tłumaczy Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta. Przekonuje, że Lublin musi pożyczać pieniądze, żeby mieć z czego dokładać do inwestycji dotowanych przez Unię Europejską: budowy dróg, obiektów sportowych czy zakupu nowych autobusów i trolejbusów.

Unijne dotacje są przyznawane pod warunkiem, że miasto wyłoży część kosztów, a ponieważ miasto ma za mało pieniędzy, zaciąga dług. Ratusz zapewnia, że to opłacalne.

– Każda pożyczona złotówka dała możliwość sięgnięcia po dwa złote bezzwrotnych środków europejskich i umożliwiła wytworzenie ponad czterech złotych (4,26 zł) majątku miasta – wylicza Duma.

– Rozumiemy, że kredyty są zaciągane na inwestycje, ale trzeba pamiętać o tym, że są to pieniądze, które trzeba będzie spłacać. – komentuje Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności, która chce powiesić na Ratuszu zegar miejskiego długu. – Samych odsetek i prowizji od kredytów i pożyczek płacimy teraz ponad 30 mln zł rocznie. Dopóki są fundusze unijne, to budżet się dopina, ale nie wróży to dobrze na przyszłość jeżeli zadłużenie będzie rosło.

Dzisiaj dług miasta sięga już 1,5 miliarda złotych. Czy są szanse, że stopnieje do zera? Zatwierdzona przez radnych Wieloletnia Prognoza Finansowa zakłada, że nastąpi to w roku 2045. Ale nie jest to pierwszy wskazywany termin. Było ich już kilka.

Prognoza sprzed ośmiu lat mówiła, że miasto pozbędzie się długu w 2035 roku. Zakładała też, że na koniec 2018 r. miejski dług wyniesie 847 mln zł. Rzeczywistość okazała dużo czarniejsza: w bieżący rok miasto weszło z niemal dwukrotnie wyższym niż wspomniane zadłużeniem, zbliżającym się do 1,45 miliarda zł.

Z kolei Jakubowski zwraca uwagę na rozbieżność między szacunkami poczynionymi przez prezydenta, gdy zaczynał poprzednią kadencję (2014-18), a rzeczywistym zadłużeniem miasta w czasie, gdy kadencję kończył.

– Planowano, że zadłużenie spadnie do 1,2 miliarda zł, tymczasem jest 1,45 miliarda – podkreśla prezes Fundacji Wolności. – Pamiętajmy też, że dochód miasta jest zawyżony pieniędzmi z rządowego programu „500 plus”. To nie są pieniądze miasta, ono jest tylko pośrednikiem.

W gronie 10 najludniejszych polskich miast Lublin jest na drugim miejscu jeżeli chodzi o proporcje między zadłużeniem budżetu na koniec 2018 r. a osiągniętymi w zeszłym roku dochodami. W Gdańsku kwota długu to zaledwie 22 proc. kwoty dochodów, w Warszawie niecałe 27 proc., w Poznaniu prawie 31 proc., tymczasem w Lublinie już prawie 65 proc. Więcej zanotowano jest tylko w Łodzi: niemal 69 proc.

W Lublinie na jednego mieszkańca przypada około 4265 zł długu (według stanu ludności na 31 grudnia 2018 roku – 339,7 tys. osób – dane Urzędu Statystycznego).

dr Joanna Śmiechowicz, Katedra Finansów Publicznych UMCS:

Żeby prowadzić inwestycje, miasta muszą posiłkować się kredytami, pożyczkami czy emisją papierów wartościowych. Czy wskaźnik zadłużenia bliski 65 proc. może budzić niepokój? Niekoniecznie, ale powinien być powodem do ostrożności. Pod uwagę trzeba brać tempo inwestycji. Jeśli jest ono szybkie, to równie szybko dług rośnie. Kiedy inwestycje się kończą, to dług jest spłacany. Można tu podać przykład Torunia, który miał zadłużenie bliskie 100 proc. dochodów, a teraz wynosi 78 proc., więc tam ten spadek jest zauważalny.

e-Wydanie

Komentarze 403

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 lipca 2019 o 09:11
+61
Dzięki tym pieniądzom Lublin zaliczył gigantyczny skok do przodu!!! Chyba wszyscy pamiętają co się działo przed 2010r???
Avatar
Gość / 5 lipca 2019 o 09:17
+59
myślę, że gdyby nie fakt, że Pruszkowski przez 8 lat kompletnie nic w mieście nie zrobił i gdyby nie trzeba było nadrabiać wieloletnich zapóźnień względem innych miast i to w bardzo krótkim okresie, wyglądałoby to inaczej, jak to powiadają: "albo rybki albo akwarium"
Avatar
taka prawda / 5 lipca 2019 o 08:56
+55
Bez pieniędzy z UE, Lublin byłby prawdziwą zatęchłą dziurą.
Avatar
Gość / 5 lipca 2019 o 09:13
+53
Poprzednicy Żuka zadłużali i nic nie robili. Żuk zadłuża ale przynajmniej efekty tego zadłużania widać. Od 2010 inwestycja goni inwestycję a komfort życia w Lublinie znacząco się podniósł.
Avatar
White Fang / 5 lipca 2019 o 09:09
+52
To zadłużenie pokazuje /chociaż w tytule powinien być postawiony w odpowiednim miejscu przecinek/ w jakim stanie poprzednicy w ratuszu działali na rzecz tego by największe miasto po prawej stronie Wisły miało odpowiedni europejski standard .By to nadrobić konieczne jest zaciąganie pożyczek by te zapóźnienia nadrobić.Nie jest to kwota szokująca gdy porówna się to do długu publicznego państwa który jest już powyżej biliona. Od tego by miasto wspierać jest rząd który przez swoją politykę finansową może zredukować takie zadłużenie nie kierując środków na kupowanie wyborców ,wspieranie działalności biznesmena z Torunia,opodatkowanie instytucji innych państw działających w RP ,ale stwarzającego poprawę infrastruktury co jest inwestowaniem w przyszłość.
To zadłużenie pokazuje /chociaż w tytule powinien być postawiony w odpowiednim miejscu przecinek/ w jakim stanie poprzednicy w ratuszu działali na rzecz tego by największe miasto po prawej stronie Wisły miało odpowiedni europejski standard .By to nadrobić konieczne jest zaciąganie pożyczek by te zapóźnienia nadrobić.Nie jest to kwota szokująca gdy porówna się to do długu publicznego państwa który jest już powyżej biliona. Od tego by miasto wspierać jest rząd który przez swoją politykę finansową może zredukować takie zadłużenie nie kierują... rozwiń
Avatar
krótko i na temat / 5 lipca 2019 o 09:31
+47
ROZWÓJ KOSZTUJE
Avatar
jaka gazeta tacy eksperci / 5 lipca 2019 o 09:10
+43
Krzysio Jakubowski, który kilka lat temu startował do Rady Miasta z listy PiS to z pewnością wybitny ekspert i autorytet z dziedziny ekonomii.
Avatar
Gość / 5 lipca 2019 o 08:59
+43
Skończą się duże inwestycje z udziałem środków europejskich - spadnie poziom zadłużenia. To chyba oczywiste?
Avatar
man / 5 lipca 2019 o 08:54
+41
Dług publiczny Polski: 1 061 494 518 813 PLN, Dług na mieszkańca: 27 951 PLN | Dług publiczny jako % PKB: 47,4%
Avatar
janusz / 5 lipca 2019 o 09:34
+38
Miasto od końca lat 90. było doprowadzane do ruiny. Pruszkowski 8 lat nie zrobił praktycznie nic - ja pamiętam ten szary brudny Lublin, te dziury w jezdni, ten syf na ulicach. Latem zero atrakcji, puste ulice, brak turystów, knajp, rozrywek. Byłem dzieciakiem z niezbyt bogatego domu, dlatego przeważnie wakacje spędzałem w mieście. Jeździły stare, śmierdzące autobusy a na Stare Miasto był strach wejść nawet w biały dzień - wszędzie chuliganeria i sypiące się budynki. Dlatego obecny dług miasta mnie nie dziwi, miasto zmienia się nie do poznania - w wakacje ciężko znaleźć miejsce w knajpie, są festiwale muzyczne, sztukmistrze, wakacyjne atrakcje dla dzieci, coraz częściej na ulicach słychać głosy turystów zza granicy. Zdecydowana większość dróg jest naprawiona. Są nowe skrzyżowania, wiadukty, ulice, nowe trasy trolejbusów (jeżdzących eko). Mamy świetny aqua park, mamy piękne, już coraz bardziej wyremontowane Stare Miasto, ładny nowy deptak, Plac Litewski z multimedialną fontanną (na każdym pokazie mnóstwo ludzi), stadion który na siebie zarabia i wiele innych... Owszem, wydatki tego typu przerażają, ale przejdźcie się po mieście i zobaczcie sami - czy nie jest przyjemniej, estetyczniej i bardziej jak w domu? Ja jestem ogromnie ucieszony z tych zmian. Owszem, będziemy za nie płacić. Ale moim zdaniem zawsze lepiej jest wziąć kredyt i wyremontować mieszkanie, by żyło się w nim lepiej i przyjemniej, niż nie wydawać złotówki i mieszkać w syfie i ruinie, która codziennie doprowadza do wściekłości?
Miasto od końca lat 90. było doprowadzane do ruiny. Pruszkowski 8 lat nie zrobił praktycznie nic - ja pamiętam ten szary brudny Lublin, te dziury w jezdni, ten syf na ulicach. Latem zero atrakcji, puste ulice, brak turystów, knajp, rozrywek. Byłem dzieciakiem z niezbyt bogatego domu, dlatego przeważnie wakacje spędzałem w mieście. Jeździły stare, śmierdzące autobusy a na Stare Miasto był strach wejść nawet w biały dzień - wszędzie chuliganeria i sypiące się budynki. Dlatego obecny dług miasta mnie nie dziwi, miasto zmienia się nie do pozna... rozwiń
Avatar
budowlaniec / 4 dni temu o 20:36
0
Jeżeli zadłużenie miasta wynosi 1,5 miliarda złotych, a według Pani rzeczniczki - unia daje 2 złote za każdą złotówkę, oraz pieniądze zostały wykorzystane na inwestycje. To 1,5 miliarda wydało miasto, unia dopłaciła 3,0 miliardy. czyli koszt inwestycji wyniósł 4,5 miliarda. Zawrotna suma, nie wiem które publiczne inwestycje po sumowaniu dadzą nam tą sumę. To tak jakby w stanie deweloperskim zostało wybudowane 1 800 000 m2 budynków mieszkalnych w stanie dewloperskim, przyjmując średnią z ostatnich 10 lat, 2500 zł/m2.
Avatar
lekarz / 10 lipca 2019 o 22:20
0
Tusk wyje bany z brukseli. Żuk mu posade szykuje?
 Nie cpiej tyle.
Avatar
Gość / 10 lipca 2019 o 20:04
0
Lublin zadłużony jak każde duże rozwijające się miasto - są inwestycje jest i rozwój. Dług Polski rekordowy w historii i jest regres a poziom inwestycji najgorszy od 1996 r.
Avatar
eheh / 10 lipca 2019 o 09:43
+2
co wy sie martwicie.... przeciez pis "DA" i bedzie po dlugu :)))
Avatar
jacek / 8 lipca 2019 o 16:29
+2
nie ma co brać udziału ma tych forach ponieważ jak nacisnąć rączkę w górę żeby dodać punkt to go odejmuje a jak na rączkę w dół to działa prawidłowo czyli dziennik wschodni tworzy propagandę wiadomo pod jakim relownictwem przestaję tą gazetę prenumerować bo staje  się propagamdowa
Avatar
Gość / 7 lipca 2019 o 09:24
-2
"Premier zapewnił też, że w kolejnej kadencji - jeśli wyborcy zagłosują na PiS - rząd będzie m.in. walczył z "betonową dżunglą w miastach". - Wdrożymy takie zapisy, żeby nie było tej betonowej dżungli w miastach, żeby w te upalne dni można było korzystać z zieleni. Zrobimy odpowiednie przepisy, żeby deweloperzy i włodarze miast musieli w odpowiednich proporcjach dbać również o zieleń, o drzewa - mówił. Morawiecki zapowiedział też zasadzenie 500 mln drzew"
Avatar
Gość / 7 lipca 2019 o 06:11
+2
" Ratusz zapewnia, że wszystko jest pod kontrolą, a kredyty zaciągane są wyłącznie na inwestycje." Tak to widzi RIO " Wskazanym w uchwale źródłem sfinansowania deficytu jest... kredyt". Kłamie "ratusz", czy Regionalne Izba Obrachunkowa, a dziennikarze tego nawet nie weryfikują?
Avatar
Lechu W. / 6 lipca 2019 o 23:10
+2
Masz Pan gorączkę, to stłucz Pan termometr.
Avatar
a. / 6 lipca 2019 o 23:02
+4
Niedługo nie poznam mojego kochanego Lublina...Wszystko dzięki megalomańskim zapędom ratusza. Ja nie chcę żeby Lublin był metropolią
Avatar
Lublin musi iść tą drogą! / 6 lipca 2019 o 21:27
+2
za Żuka Lublin bardzo mocno inwestycje w swoją infrastrukturę. To Bardzo dobrze! Zaległości po sierotach pruszkowskim i wasilessskim były olbrzymie. Niestety kosztem zadłużania się. Ale nie ma innego wyjścia. Żuk wziął to na klatę i chwała mu za to. Niestety po raz 2gi!! Wraz z zadłużeniem nie rosną przychody miasta. Skąd?? Jako pochodne inwestycji. Brakuje tych którzy płacą maistu sute podatki! Wawa, Poznań, Wrocław itp. Mają zacznie lepszy bilans bo na ich terenie 'grasuje' masa firm płacących do kasy miasta niezłe podatki. A Lublin. Na teraz inwestuje w siebie... i jeszcze nie widzi plonów tych inwestycji. Ale innej drogi nie ma! Miasto musi iść w tą stronę, bo inaczej czeka go los 50tysięczników...... wszystkie inwestycje infrastrukturalne (i nie tylko)
za Żuka Lublin bardzo mocno inwestycje w swoją infrastrukturę. To Bardzo dobrze! Zaległości po sierotach pruszkowskim i wasilessskim były olbrzymie. Niestety kosztem zadłużania się. Ale nie ma innego wyjścia. Żuk wziął to na klatę i chwała mu za to. Niestety po raz 2gi!! Wraz z zadłużeniem nie rosną przychody miasta. Skąd?? Jako pochodne inwestycji. Brakuje tych którzy płacą maistu sute podatki! Wawa, Poznań, Wrocław itp. Mają zacznie lepszy bilans bo na ich terenie 'grasuje' masa firm płacących do kasy miasta niezłe podatki. A Lublin. Na ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 403

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rok temu ksiądz pomógł małej Zuzi. W tym roku na pomoc mogą liczyć ministranci

Rok temu ksiądz pomógł małej Zuzi. W tym roku na pomoc mogą liczyć ministranci 11 3

Pomógł zebrać pieniądze na leczenie i rehabilitację małej dziewczynki. Organizuje ekstremalne drogi krzyżowe. A za dwa tygodnie ks. Witold Bednarz pojedzie rowerem z Hrubieszowa do Odessy, by pomóc spełnić marzenia młodych piłkarzy.

Piękny, pomnikowy, bezimienny. Jak nazwać dąb?

Piękny, pomnikowy, bezimienny. Jak nazwać dąb? 0 1

Jest pięknym dębem dominującym nad doliną Sołokiji. Jego pień ma ponad 440 cm w obwodzie. Trwa konkurs na wybór imienia dla kandydata do miana pomnika przyrody.

W Lublinie nagle zabrakło autobusów. Kiedy sytuacja wróci do normy? [raport]
galeria

W Lublinie nagle zabrakło autobusów. Kiedy sytuacja wróci do normy? [raport] 2 21

Nie uda się w piątek przywrócić pełnej obsady linii autobusowych, z których nagle wycofała swe pojazdy warszawska spółka Warbus. Z tego powodu poważne problemy z dojazdem mieli wczoraj pasażerowie kilkunastu linii komunikacji miejskiej. Łatanie luki w rozkładach jazdy będzie trwało jeszcze kilka dni.

Lublin: 12-latka zmarła po potrąceniu na przejściu. Ale oprócz Wiktorii kierowca zabił także inną osobę
Tylko u nas
galeria

Lublin: 12-latka zmarła po potrąceniu na przejściu. Ale oprócz Wiktorii kierowca zabił także inną osobę 22 24

Kierowca, który w zeszłym roku potrącił w Lublinie na pasach 12-letnią Wiktorię, ma już na koncie wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Wówczas dostał wyrok w zawieszeniu, po czym wrócił za kierownicę. Według prawa jego przewinienie już się zatarło.

Wojewoda lubelski wystartuje w wyborach do Sejmu? Miał być Senat, ale wysłali list do prezesa PiS

Wojewoda lubelski wystartuje w wyborach do Sejmu? Miał być Senat, ale wysłali list do prezesa PiS 26 35

Ponad 300 osób, głównie działaczy Prawa i Sprawiedliwości, podpisało się pod listem do prezesa partii w sprawie kandydowania wojewody lubelskiego w jesiennych wyborach parlamentarnych. Chcą, by Przemysław Czarnek ubiegał się o miejsce w Sejmie, a nie w Senacie, co rekomendowały lokalne struktury ugrupowania.

Puławy: Mała obwodnicą pojedziemy w tym roku

Puławy: Mała obwodnicą pojedziemy w tym roku 0 0

Trwa budowa tzw. małej obwodnicy Włostowic w Puławach. Dotychczas udało się zlikwidować większość sieciowych kolizji, ułożyć betonowe krawężniki, rury odprowadzające deszczówkę, przewody elektryczne itp. Tegoroczny termin oddania dróg nie jest zagrożony.

Lublin: Nocą napadał na ulicy na samotnie idące kobiety. Zaatakował dwa razy

Lublin: Nocą napadał na ulicy na samotnie idące kobiety. Zaatakował dwa razy 37 8

W nocy podbiegał do samotnie idącej kobiety, przewracał ją i wyrywał torebkę. 24-latek z Mołdawii został zatrzymany przez lubelską policję.

Zmarł prof. Teodor Juszkiewicz

Zmarł prof. Teodor Juszkiewicz 0 2

W poniedziałek zmarł prof. Teodor Juszkiewicz. Był organizatorem i wieloletnim kierownikiem Zakładu Farmakologii i Toksykologii Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. O śmierci profesora poinformował jego syn.

1919-2019. Święto Policji w Chełmie. Program wydarzeń
19 lipca 2019, 12:00

1919-2019. Święto Policji w Chełmie. Program wydarzeń 0 1

Piknik na pl. Łuczkowskiego w Chełmie, a na nim mnóstwo atrakcji: pokazy policyjnych radiowozów i motocykli, sprawności antyterrorystów i konkursy dla dzieci – tak wyjątkową oprawę będzie miało piątkowe (19 lipca) Święto Policji z uwagi na przypadającą 100 rocznicę powstania tej formacji.

Bronią się przed spalarnią śmieci jak przed Szwedami. Protest w Zamościu [zdjęcia]
galeria

Bronią się przed spalarnią śmieci jak przed Szwedami. Protest w Zamościu [zdjęcia] 3 12

Ulica Hrubieszowska w Zamościu była w czwartek blokowana przez przeciwników budowy spalarni odpadów. Protest mieszkańców odbył się w okolicy siedziby firmy Veolia Wschód, która planuje taką inwestycję na terenie swojej ciepłowni.

Wzmocnienie w Puławach. Z Górnika do Wisły

Wzmocnienie w Puławach. Z Górnika do Wisły 0 0

Marcin Pigiel, który wiosną był zawodnikiem Górnika Łęczna w kolejnym sezonie występować będzie w trzecioligowej Wiśle Puławy. 21-letni obrońca podpisał z „Dumą Powiśla” dwuletnią umowę

Piknik teatralny na Czechowie
20 lipca 2019, 12:00

Piknik teatralny na Czechowie 0 0

Ostatni w tym miesiącu dzielnicowy piknik teatralny organizowany przez Centrum Kultury w Lublinie odbędzie się na Czechowie. 20 lipca o godz. 12 mieszkańcy spotkają się na terenie zielonym przy SP 43.

TBV Start Lublin skompletował już kadrę krajową

TBV Start Lublin skompletował już kadrę krajową 0 3

Teraz działacze skupiają się na pozyskaniu zawodników zagranicznych

Szkoła „Paderewski” musi się tłumaczyć. Miasto Lublin domaga się zwrotu blisko miliona złotych

Szkoła „Paderewski” musi się tłumaczyć. Miasto Lublin domaga się zwrotu blisko miliona złotych 5 12

Zwrotu prawie miliona złotych żądają władze miasta od Międzynarodowej Szkoły Podstawowej „Paderewski”. Według Ratusza szkoła nienależnie pobrała z miejskiej kasy dotacje na 171 uczniów objętych nauczaniem domowym. Urzędnicy podważają opinie psychologiczne wystawione każdemu z tych uczniów.

Lubelskie: Pościg za kierowcą. Rozbił samochód i uciekł w las, trwa policyjna obława

Lubelskie: Pościg za kierowcą. Rozbił samochód i uciekł w las, trwa policyjna obława 11 0

Policjanci chcieli zatrzymać kierowcę volkswagena do kontroli drogowej. Mężczyzna się jednak nie zatrzymał i podjął próbę ucieczki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!