Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 sierpnia 2019 r.
10:26

Lubelskie: Kiedy kolejne odcinki dróg ekspresowych? Domykają S17, zaczynają S19

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
70 41 A A
Wczoraj wojewoda wydał pozwolenie na budowę 12-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 od Lublina do Niedrzwicy Dużej
Wczoraj wojewoda wydał pozwolenie na budowę 12-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 od Lublina do Niedrzwicy Dużej (fot. GDDKiA)

Już w pierwszym tygodniu września kierowcy pojadą obwodnicą Ryk - obiecują drogowcy. To ostatni element układanki na budowie S17 w naszym województwie, ale nie koniec drogowych inwestycji. Jeszcze w sierpniu koło Modliborzyc zostanie wbita pierwsza łopata na budowie Via Carpatia, czyli S19

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na ten moment kierowcy czekali długie lata. Odetchną też mieszkańcy, którzy przez dziesięciolecia żyli w sąsiedztwie permanentnego korka.

– Wreszcie koniec z ciągnącym się sznurem samochodów. Ryki znów będą cichym miasteczkiem – cieszy się pan Jerzy, od urodzenia mieszkaniec Ryk.

Wykonawca ma zakończyć prace do 28 sierpnia. To, kiedy drogowcy puszczą tędy ruch, zależy od wolnego terminu w kalendarzu ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

– Ten odcinek drogi ekspresowej S17 planujemy przekazać kierowcom w pierwszym tygodniu września – zapowiada Mirosław Czech, dyrektor lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. I dodaje: – Jest to ostatnie 15 km S17 z obecnie realizowanego kontraktu na terenie Lubelskiego

Najdłuższym obiektem na tym odcinku jest trzyprzęsłowy most nad rzeką Wieprz. Jego długość to 187 metrów. Radni z Żyrzyna podjęli już uchwałę nadającą imię przeprawie. Patronem mostu będzie urodzona w Kośminie pisarka Zofia Kossak.

140 km ekspresówki od Piask do końca obwodnicy Garwolina kierowcy pokonają w 70 minut. To ostatni element układanki na obecnym etapie budowy S17 w naszym województwie.

Co dalej?

Przypomnijmy, że 18 czerwca drogowcy oddali do ruchu 13 kilometrów drogi ekspresowej S17 pomiędzy węzłami Skrudki i Kurów Zachód. 4 lipca oddano do użytkowania 30-kilometrowy odcinek od obwodnicy Garwolina i granicy województw.

A co z S17 na terenie województwa mazowieckiego?

•13-kilometrowym odcinkiem od końca obwodnicy Garwolina do początku obwodnicy Kołbieli kierowcy pojadą w czwartym kwartale tego roku.

• Najbardziej problematyczna jest budowa obwodnicy Kołbieli (ok. 9 km). W tym roku będziemy jeszcze jeździć jedną jezdnią w obu kierunkach. Trasa w pełnym przekroju zostanie oddana w II kw. 2020 r. 

• Ostatni brakujący odcinek, czyli 15 km od końca obwodnicy Kołbieli do węzła Lubelska, ma być gotowy do końca roku. Na węźle Lubelska S17 skrzyżuje się z A2 i S2. 

Wbiją łopaty pod S19

Minister infrastruktury pojawi się w naszym regionie także w tym miesiącu. Tuż przed wyborami Adamczyka nie może zabraknąć na oficjalnym rozpoczęciu budowy Via Carpatia, czyli S19.

– Prace na Via Carpatia planujemy oficjalnie rozpocząć po 20 sierpnia. Zaczniemy uroczystym wbiciem łopaty na odcinku od węzła Kraśnik Południe do węzła Janów Lubelski Północ, realizowanym przez firmę Strabag. Będzie to przyszły węzeł Modliborzyc na skrzyżowaniu S19 i drogi wojewódzkiej nr 857 w miejscowości Słupie – tłumaczy dyr. Czech.

Via Carpatia połączy Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję. W Polsce będzie mieć ponad 700 km długości na terenie województw: podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego.

W Lubelskiem Via Carpatia pobiegnie od Lublina do granicy z woj. podkarpackim. Koszt realizacji 75 km ekspresówki od Lublina do granicy województwa podkarpackiego to ok. 1,85 mld zł. Tym odcinkiem mamy pojechać w 2021 r.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 41

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Paaf / 13 sierpnia 2019 o 11:10
+29
Brawo pis, wreszcie ktoś dba o Polskę wschodnią, jesteśmy wdzięczni i odplacimy w wyborach
 Konkretnie w jakim sensie dba? Jakby dbał to nowe drogi (nie te zaczęte przez poprzednią władzę) były by już w zaawansowanym stanie a zamiast przygotowywania nowych inwestycji i podpisania umów poprzesuwano terminy na lata do przodu. Nie wiem jak można być takim ślepym żeby nie widzieć, że PiS nic dla Polski wschodniej nie robi bo dostaje tu poparcie za same kłamstwa, które opowiada.
Avatar
Kampania w tle / 13 sierpnia 2019 o 11:30
+24
No tak, będzie otwarcie z pompa przez panów Tułajewa i Sasina, kampania w pełni! Paradoks Ci co nic nie mieli z budowa drogi, będą ja otwierali ...
Avatar
Karas / 13 sierpnia 2019 o 11:25
+22
Jaki PiS?!!! To projekt podpisany za poprzedniej ekipy. Finansowanie też jest ze środków unii wynegocjowanych przez poprzedni rząd . Ogarnij się człowieku i nie kłam. 
Avatar
Gość / 13 sierpnia 2019 o 10:41
+21
"Wykonawca ma zakończyć prace do 28 sierpnia. To, kiedy drogowcy puszczą tędy ruch, zależy od wolnego terminu w kalendarzu ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka." - co tam udogodnienie, KAMPANIA TRWA!!!! - co za chora akcja....
Avatar
Paaf / 13 sierpnia 2019 o 11:06
+19
Wy tak serio czy to żart ?? cyt. ,,Wykonawca ma zakończyć prace do 28 sierpnia. To, kiedy drogowcy puszczą tędy ruch, zależy od wolnego terminu w kalendarzu ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.'' a jak podczas kampani przedwyborczej nie znajdzie czasu ??
 Na chwalenie się cudzym dziełem zawsze czas znajdują :)
Avatar
Gość / 13 sierpnia 2019 o 10:45
+18
A kiedy odcinek od węzła Rudnik do Lubartowa?
Avatar
arw / 13 sierpnia 2019 o 16:15
+16
"To, kiedy drogowcy puszczą tędy ruch, zależy od wolnego terminu w kalendarzu ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka."- Ludzie muszą czekać z przejazdem nową drogą na przyjazd jakiegoś ministra, co to za komunistyczne zwyczaje? A jak on nie znajdzie wtedy czasu? A jak się rozchoruje lub nie daj Boże ulegnie jakiemuś wypadkowi? Lepiej go już teraz gdzieś zamknąć w bezpiecznym miejscu i pilnować żeby sobie krzywdy nie zrobił, bo nie pojedziemy tą nową drogą. A najdziwniejsze jest, że zaczął ją budować i większość prac przy niej zrobił przecież kto inny
"To, kiedy drogowcy puszczą tędy ruch, zależy od wolnego terminu w kalendarzu ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka."- Ludzie muszą czekać z przejazdem nową drogą na przyjazd jakiegoś ministra, co to za komunistyczne zwyczaje? A jak on nie znajdzie wtedy czasu? A jak się rozchoruje lub nie daj Boże ulegnie jakiemuś wypadkowi? Lepiej go już teraz gdzieś zamknąć w bezpiecznym miejscu i pilnować żeby sobie krzywdy nie zrobił, bo nie pojedziemy tą nową drogą. A najdziwniejsze jest, że zaczął ją budować i większość prac przy niej z... rozwiń
Avatar
Gość / 13 sierpnia 2019 o 10:58
+16
Kierowcom przecinanie wstęgi do niczego nie jest potrzebne, Pan minister może ja przeciąć już awansem, przecież przecinał już 2 razy, zapomniałem do trzech razy sztuka.
Avatar
xxxxxxxxxxxxx / 13 sierpnia 2019 o 11:02
+13
Wy tak serio czy to żart ?? cyt. ,,Wykonawca ma zakończyć prace do 28 sierpnia. To, kiedy drogowcy puszczą tędy ruch, zależy od wolnego terminu w kalendarzu ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.'' a jak podczas kampani przedwyborczej nie znajdzie czasu ??
Avatar
wit / 13 sierpnia 2019 o 10:47
+13
Na "na oficjalnym rozpoczęciu budowy Via Carpatia, czyli S19", przecież jej fragmentem jeździmy już kilka lat.
Avatar
Joanna / wczoraj o 00:34
-1
Fragment drogi s17 Lublin-Piaski to porażka. Odcięli ludzi od wszystkiego. A dalszy ciąg? Cisza
Avatar
w / 2 dni temu o 09:23
+3
A co z Niemcami. Tu jest ciągle korek. Nie ma na to mądrego?
Avatar
Emil / 4 dni temu o 19:43
-1
Jeszcze w czerwcu obiecywano obwodnicę Ryk "do końca wakacji". Kilka tygodni poślizgu w ciągu 2 miesięcy?
Avatar
Gość / 4 dni temu o 06:35
0
Od 2015 r nie rozpoczeto w Lubelskim żadnej konkretnej inwestycji drogowej.Kontynuacja "Polski w ruinie".
Avatar
zadziwiony / 5 dni temu o 21:53
0
najfajniejsze zdjęcie to z szamanem
Avatar
f-rwe / 15 sierpnia 2019 o 12:03
+1
Nic to dla propagandy nie da. Obecna ekipa nic nie rozpoczęła aby obecnie coś skończyć. Tyle.!.
Avatar
Gość / 14 sierpnia 2019 o 11:39
+3
Ciekawe jak do budowy podejdzie nadzór budowlany wojewody, czy jak do wiaduktów przy Grygowej, których nie dopuszczają już piąty miesiąc bo mają odchylenia czy będzie cud, w dzień roboczy w 8 godzin zbadają, pomierzą i klepną kwity. Bo kalendarze ministra oraz wyborczy nie pozwalają czekać. Poczekać to mogą wiadukty na Grygowej albo taka nikomu niepotrzebna fanaberia jak trzy stacje metra w Warszawie, gdzie jeden urzędnik wojewody bada je od maja podobno do 18 sierpnia choć w tym czasie na testy zadymienia oraz próbę ewakuacji z "wypadku" zdradziecko znalazła dwa razy czas straż pożarna. Myślenie Kalego w pełnej krasie.
Ciekawe jak do budowy podejdzie nadzór budowlany wojewody, czy jak do wiaduktów przy Grygowej, których nie dopuszczają już piąty miesiąc bo mają odchylenia czy będzie cud, w dzień roboczy w 8 godzin zbadają, pomierzą i klepną kwity. Bo kalendarze ministra oraz wyborczy nie pozwalają czekać. Poczekać to mogą wiadukty na Grygowej albo taka nikomu niepotrzebna fanaberia jak trzy stacje metra w Warszawie, gdzie jeden urzędnik wojewody bada je od maja podobno do 18 sierpnia choć w tym czasie na testy zadymienia oraz próbę ewakuacji z "wypadk... rozwiń
Avatar
Templar / 14 sierpnia 2019 o 10:57
-17
"Tuż przed wyborami Adamczyka nie może zabraknąć na oficjalnym rozpoczęciu budowy Via Carpatia, czyli S19"?? Zmieńcie nazwę na KURIER PLATFORMERSKI, bo tak złośliwymi komentarzami odebraliście sobie prawo bycia rzetelnym dziennikiem i staliście się biuletynem partyjnym
Avatar
Gość / 13 sierpnia 2019 o 21:32
+10
"Wykonawca ma zakończyć prace do 28 sierpnia. To, kiedy drogowcy puszczą tędy ruch, zależy od wolnego terminu w kalendarzu ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka." Fragment artykułu to czysty bareizm dotyczący męża z zawodu dyrektora. A bardziej serio wykonawca do 28.08 kończy i podpisuje papiery o tym fakcie, dalej wchodzą służby wojewody z nadzoru budowlanego, straż pożarna, inspekcje od spraw różnych to potrwa ze dwa tygodnie. Termin ukończenia 28.08. będzie dotrzymany jeśli wiadukty kolejowe nad linią Dęblin Łuków zostaną uruchomione, zdjęcia sprzed dwóch tygodni pokazywały je jako niepołączone z przyczółkami, a po połączeniu powinny przejść odpowiednie próby wytrzymałościowe i obciążeniowe. Inne obiekty a więc nowe mosty na Wieprzu wiadukty na węźle Moszczanka, wiadukty w Skrudkach mają to za sobą i na te dwa czekają. Termin optymistyczny najwcześniej w pół września realistyczny najpóźniej koniec września czyli rzeczywiście na koniec wakacji ale studenckich. Wtedy minister będzie mocno zajęty lataniem od otwarcia do otwarcia więc czas znajdzie.
"Wykonawca ma zakończyć prace do 28 sierpnia. To, kiedy drogowcy puszczą tędy ruch, zależy od wolnego terminu w kalendarzu ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka." Fragment artykułu to czysty bareizm dotyczący męża z zawodu dyrektora. A bardziej serio wykonawca do 28.08 kończy i podpisuje papiery o tym fakcie, dalej wchodzą służby wojewody z nadzoru budowlanego, straż pożarna, inspekcje od spraw różnych to potrwa ze dwa tygodnie. Termin ukończenia 28.08. będzie dotrzymany jeśli wiadukty kolejowe nad linią Dęblin Łuków zostaną ... rozwiń
Avatar
gość / 13 sierpnia 2019 o 18:32
+6
S19 w okolicach Janowa będzie budowana jak Posłem zostanie Rysio M. i pogoni J.B. co nic nie zrobił tylko sięfotografował.
Zobacz wszystkie komentarze 41

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Puławskie Dożynki w Kurowie
25 sierpnia 2019, 12:00

Puławskie Dożynki w Kurowie 0 0

W tym roku tradycyjne święto powiatu puławskiego zorganizowane zostanie w Kurowie. Dożynki 2019 będą miały miejsce w niedzielę, 25 sierpnia o godz. 12. W programie moc atrakcji.

W jakich samochodach najlepiej sprawdzają się opony wielosezonowe?

W jakich samochodach najlepiej sprawdzają się opony wielosezonowe? 0 0

Do zwiększenia popularności ogumienia całorocznego przyczyniło się kilka kwestii. Pierwszą z niż są ograniczone koszty eksploatacji, które odnoszą się nie tylko do zakupu jednego kompletu zamiast dwóch, ale również braku konieczności wymiany opon między sezonami. Szczególnie w dużych miastach, kolejki do wulkanizacji mogą sięgać nawet dwóch tygodni. Kolejną kwestią są nowe technologie stosowane w tego typu oponach, które poprawiają zarówno komfort jazdy, jak i bezpieczeństwo. Do którego segmentu aut najbardziej polecane są opony wielosezonowe?

Zwycięstwo było blisko, czyli opinie po meczu Widzew - Górnik Łęczna

Zwycięstwo było blisko, czyli opinie po meczu Widzew - Górnik Łęczna 0 0

Pewnie nie będzie łatwo pogodzić się ze stratą punktów. Górnik Łęczna prowadził w Łodzi z Widzewem 2:0 jeszcze w 78 minucie. Niestety, zawody zakończyły się remisem. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Lublin: Radni PiS bronią abp. Jędraszewskiego. Chcą głosowania w Radzie Miasta

Lublin: Radni PiS bronią abp. Jędraszewskiego. Chcą głosowania w Radzie Miasta 0 2

Nad „potępieniem wypowiedzi i zachowań nawołujących do przemocy wobec abp. Marka Jędraszewskiego” głosować ma lubelska Rada Miasta na swoim posiedzeniu 5 września. Nad zajęciem podobnego stanowiska już w najbliższy poniedziałek mają głosować radni w Zamościu

Angielski za granicą łączy pokolenia!

Angielski za granicą łączy pokolenia! 0 0

Kursy językowe to temat dobrze znany. Co, jednak gdyby zamiast wysyłać dziecko na obóz… wyruszyć na niego wspólnie? Angielski za granicą to świetny pomysł dla osób w każdym wieku, a dodatkowo świetna okazja dla rodzin na spędzenie razem czasu.

Dbamy o najmłodszych, czyli pierwszy krok do zmiany stylu życia

Dbamy o najmłodszych, czyli pierwszy krok do zmiany stylu życia 0 0

Zdrowe nawyki żywieniowe kształtują się już w dzieciństwie. A otyłość, która rozwinęła się u dziecka wtedy, kiedy to miało zaledwie kilka lat, może trwać przez całą jego młodość, a także wiek dojrzały. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwcześniej dbać o to, by kształtować u dziecka zdrowe nawyki żywieniowe. A także zakorzeniać u niego przekonanie, że odpowiednio zaplanowana aktywność fizyczna ma wpływ na kondycję całego organizmu. Jak zatem kształtować młodego człowieka?