Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 lipca 2019 r.
21:00

Dostawcy Uber Eats wożą jedzenie rowerami miejskimi. To niezgodne z regulaminem

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
229 68 A A

Miejskie rowery, chociaż nie mogą służyć do celów komercyjnych, są nagminnie zajmowane przez dostawców Uber Eats, którzy zarobkowo rozwożą posiłki. – Nie po to je kupiono – skarży się nasz Czytelnik. Firma przyznaje, że jej dostawcy nie mogą korzystać z tych rowerów i zapowiada wyciąganie konsekwencji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rowerzystów z charakterystycznymi, zielonymi torbami termicznymi widać na lubelskich ulicach od połowy czerwca. Torby są znakiem rozpoznawczym Uber Eats, czyli specjalnej platformy, która jednym osobom umożliwia zamówienie posiłku, innym (czyli gastronomom) ułatwia sprzedaż posiłku, a jeszcze innym pozwala zarobić na wożeniu zamówień od restauracji do klienta.

Sęk w tym, że transport nie zawsze odbywa się tak, jak powinien. Nie trzeba długo krążyć po centrum miasta, żeby dostrzec dostawców korzystających z jednośladów działających w systemie Lubelskiego Roweru Miejskiego. Szczególnie dobrze widać to w rejonie pl. Litewskiego.

– Jestem tym oburzony – skarży się nam jeden z Czytelników. – Te rowery są dla mieszkańców, by móc dojechać do szkoły, pracy, przejechać gdzieś rekreacyjnie, nie zaś do prowadzenia działalności komercyjnej, zarobkowej. Widziałem wielu dostawców na tych rowerach, więc nie jest to jednostkowy przypadek.

Lubelski Rower Miejski to system publicznych wypożyczalni zbudowany na zlecenie władz miasta. Zarejestrowani użytkownicy mogą korzystać z rowerów za darmo przez pierwszych 20 minut każdego wypożyczenia. Jeśli się umiejętnie z tego korzysta, można jeździć przez miastonie płacąc ani złotówki. Wystarczy zwrócić rower przed upływem darmowego czasu i wypożyczyć nowy, znów bez opłaty.

System miejskiego roweru miał ułatwić mieszkańcom przejazdy po Lublinie, stać się alternatywą dla samochodu i komunikacji miejskiej oraz zapewnić okazję do aktywności fizycznej. W regulaminie zapisano, że korzystanie z rowerów „może się odbywać wyłącznie w celach niekomercyjnych”, jednak z jednośladów korzystają też dostawcy Uber Eats.

– Blokują oni rowery, z których w tym czasie mogliby korzystać mieszkańcy, dla których zostały zakupione – pisze do naszej redakcji pan Jan. – Jest to zwyczajnie nieuczciwe zarówno wobec konkurencji, która musi opłacać rowery, skutery, chcąc działać uczciwie, jak i dla mieszkańców.

– Zwróciliśmy się z tą interwencją do operatora Lubelskiego Roweru Miejskiego, który jako dzierżawca systemu ma czuwać nad tym, by działał on zgodnie z przyjętymi regułami. Ma się podjąć rozmów z Uberem – zapowiada Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.

Operatorem systemu miejskich rowerów jest firma Nextbike. Jej centrala potwierdziła w środę, że takie wykorzystywanie pojazdów jest niezgodne z regulaminem. – W przypadku udowodnionego nieregulaminowego przejazdu operator zastrzega sobie prawo do czasowego lub stałego zablokowania konta klienta w systemie Lubelskiego Roweru Miejskiego – ostrzega Nextbike. Nie wyjaśnia w jaki sposób może udowodnić, że użytkownik roweru wiózł komuś obiad dostając za to pieniądze.

Błyskawicznie na nasze pytania zareagował Uber Eats. – Dostawcy nie mogą korzystać z sieci rowerów miejskich do rozwożenia posiłków, o czym byli i są informowani podczas spotkań – przekazało nam biuro prasowe firmy pośredniczącej między konsumentami, gastronomami i osobami transportującymi posiłki. – Każdy dostawca współpracujący z platformą Uber Eats przed przystąpieniem do niej deklaruje, jakim pojazdem będzie się przemieszczał: własnym rowerem, skuterem czy samochodem.

Biuro prasowe prosi wręcz o zgłaszanie sytuacji, gdy dostawca, choć nie powinien, przewozi posiłek miejskim rowerem. – Każdy zgłoszony przypadek zostanie rozpatrzony indywidualnie i wobec dostawcy niestosującego się do regulaminu zostaną wyciągnięte konsekwencje, wliczając w to możliwość jego zawieszenia, a nawet usunięcia z platformy – czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 68

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 lipca 2019 o 05:37
+21
po chodnikach i z smartfonem w jednej ręce to już wam nie przeszkadza ?
Avatar
Gość / 2 lipca 2019 o 21:08
+21
I jeżdżą po chodnikach co jest niezgodne z prawem.
Avatar
Miejsce inspiracji / 3 lipca 2019 o 10:17
+18
"Blokują oni rowery, z których w tym czasie mogliby korzystać mieszkańcy, dla których zostały zakupione – pisze do naszej redakcji pan Jan." Rozumiem, że dostawcy tej firmy nie są mieszkańcami Lublina, codziennie teleportują się tutaj z Rzeszowa i Białegostoku, tylko po to, aby uniemożliwić "prawdziwym" mieszkańcom Lublina korzystanie z tego środka komunikacji. "Jestem tym oburzony – skarży się nam jeden z Czytelników. – Te rowery są dla mieszkańców, by móc dojechać do szkoły, pracy, przejechać gdzieś rekreacyjnie, nie zaś do prowadzenia działalności komercyjnej, zarobkowej." Jak Pan Jan dojeżdża to pracy używając Lubelskiego Roweru Miejskiego, zamiast wspomóc komunikację miejską albo na piechotę, to jest dobrze, natomiast jak robi to Jurij student kulturoznawstwa bądź Kasia studentka politologii, którzy dorabiają sobie w wakacje, to już źle. Moralność Kalego.
"Blokują oni rowery, z których w tym czasie mogliby korzystać mieszkańcy, dla których zostały zakupione – pisze do naszej redakcji pan Jan." Rozumiem, że dostawcy tej firmy nie są mieszkańcami Lublina, codziennie teleportują się tutaj z Rzeszowa i Białegostoku, tylko po to, aby uniemożliwić "prawdziwym" mieszkańcom Lublina korzystanie z tego środka komunikacji. "Jestem tym oburzony – skarży się nam jeden z Czytelników. – Te rowery są dla mieszkańców, by móc dojechać do szkoły, pracy, przejechać gdzieś rekreacyjnie,... rozwiń
Avatar
ionio / 2 lipca 2019 o 22:23
+18
Kiedy policja zamierza się zająć dostawcamu Ubera jeźdżącymi chodnikiami?
Avatar
KK / 3 lipca 2019 o 00:02
+15
Ludzie - podli jesteście, co za czytelnik doniósł? Ci chłopcy za... w upale żeby coć zarobić ucziciwie! NIe każdy ma tatusia polityka, radnego lub dewelopera!
 Ok ale gonienie na oslep i w tempie po chodniku jeden za chwilę drugi sorry ale na to nie ma mojej zgody. Bo własnie przybyło 30% pedalistów chodnikowych przez ubera i tu robi sie coraz bardziej nieprzyjemnie.  Panowie już jestescie pełnoletni i co brakuje wam odwagi żeby jeżdzić jezdnią czy jeszcze macie smarki pod nosem i tylko z daleka sprawiacie wrażenie dorosłych.
Avatar
pocztówka z koziego grodu / 2 lipca 2019 o 22:09
+15
 Jak widac chęci do uczciwej pracy są i duch przedsiebiorczosci. 
 O czym piszesz człowieku? Jaka przedsiębiorczość?? "Rozwój" w klimatach z Bangladeszu, gdzie desperaci nie mający szans na cywilizowane zatrudnienie i których nie stac na własny rower chwytają się brzytwy?
Avatar
Damian / 2 lipca 2019 o 21:37
+12
"A Panki zajmujące publiczne miejsca dla mieszkańców nie przeszkadzają? " A kto tymi Pankami jeździ...? Turyści?
Avatar
AD / 3 lipca 2019 o 08:27
+10
"Jestem tym oburzony – skarży się nam jeden z Czytelników. – Te rowery są dla mieszkańców, by móc dojechać do szkoły, pracy, przejechać gdzieś rekreacyjnie, nie zaś do prowadzenia działalności komercyjnej, zarobkowej.", A przepraszam bardzo, jak ktoś jedzie do "pracy" , jak zauważył szczerze oburzony, to nie jest cel zarobkowy i komercyjny?:D:D:D:D:D
Avatar
Gość / 3 lipca 2019 o 06:14
+10
litości..kolejny przykład jakiegoś buca który nie ma żadnych poważniejszych problemów i zawraca gitarę bo mu rowerów brakuje...czytelnik skarżypyta niech sobie odwiedzi stacje Roweru Miejskiego i zobaczy że rowerów jest w bród...stoją i rdzewieją...starczy dla każdego...
Avatar
Gość / 2 lipca 2019 o 21:12
+9
Pomijając temat rowerow. Jestem w szoku jak wiele osob podejmuje sie tego nie łatwego zarobku. Jak widac chęci do uczciwej pracy są i duch przedsiebiorczosci. A dlaczego? A wyobraźmy sobie ze taki dostawca musial by zarejestriwac dzialalnosc , zaplacis zus, ksiegowego, jpk vat, itd. Nikt by nie pracował !!! To jest idealny dowod na to jak panstwo zabija drobną działalność.
Avatar
Pieszy / 3 dni temu o 13:50
0
Jeżdżenie dużą prędkością po chodniku rowerem z załadowany po brzegi ciężkim plecaczkiem Uber Eats przechylając się na boki w czasie pedałowania i dzwonienie na pieszych to jest niezgodne z regulaminem i stwarza niebezpieczeństwo.
Avatar
Pan Papież / 6 dni temu o 17:00
-1
Ciupcianie to coś pięknego. Wsunąć penisa do pochwy prawie dziewicy Angeliki Hallmann z Gdyni i skończyć w niej to poezja. Tego się nie da opisać.
Avatar
Niezadowolony / 6 lipca 2019 o 05:30
0
No tak, pojedzie ktoś do Wrocławia to będzie zachwycony pomysłem. W Lubinie to jest po prostu wiocha
Avatar
robot / 5 lipca 2019 o 21:18
+1
nie dosyć że jeżdzą rowerami miejsckimi to jeżdzą łamiąc przepisy, przejeżdzają przez przejścia, jeżdzą chodnikami zamiast ulicą...
Avatar
lelum-polelum / 5 lipca 2019 o 19:56
0
Jak widac chęci do uczciwej pracy są i duch przedsiebiorczosci.
O czym piszesz człowieku? Jaka przedsiębiorczość?? "Rozwój" w klimatach z Bangladeszu, gdzie desperaci nie mający szans na cywilizowane zatrudnienie i których nie stac na własny rower chwytają się brzytwy?
pier...lisz Ziutek jak potłuczony... kolega 2 lata nie mógł znaleźć pracowników do stolarni (robi zabudowy). Ma kontakty na zachodzie i 3-4 osoby mógłby zatrudnić. 2 tyg na miejscu przygotowanie mebli i potem kilka dni  montaż - Luxemburg, Niemcy, Hiszpania. I co ? I robi sam, bo NIE MA chętnych do normalnej pracy i to za pieniądze rzędu 8-10 tys/m-c To wg ciebie nie jest cywilizowane zatrudnienie ? To ile k... chciałbyś zarabiać, żeby to nie był "rozwój jak w Bangladeszu" ?? On ma to w ***, bo sam zrobi mniej, ale zostanie mu więcej, bo nie ma kosztów pracowniczych. Chciał sie podzielić, ale największe zainteresowanie było, żeby 8 godz odpieprzyć, 4 kawki wypić, 15 fajek wyjarać, wymiziać smartfona na wszystkie strony i się nie wybrudzić, ale co najmniej za 3 tysie...
pier...lisz Ziutek jak potłuczony... kolega 2 lata nie mógł znaleźć pracowników do stolarni (robi zabudowy). Ma kontakty na zachodzie i 3-4 osoby mógłby zatrudnić. 2 tyg na miejscu przygotowanie mebli i potem kilka dni  montaż - Luxemburg, Niemcy, Hiszpania. I co ? I robi sam, bo NIE MA chętnych do normalnej pracy i to za pieniądze rzędu 8-10 tys/m-c To wg ciebie nie jest cywilizowane zatrudnienie ? To ile k... chciałbyś zarabiać, żeby to nie był "rozwój jak w Bangladeszu" ?? On ma to w ***, bo sam zrobi mniej, ale ... rozwiń
Avatar
lelum-polelum / 5 lipca 2019 o 19:43
0
Ludzie - podli jesteście, co za czytelnik doniósł? Ci chłopcy za... w upale żeby coć zarobić ucziciwie! NIe każdy ma tatusia polityka, radnego lub dewelopera!
tumanku,  a gdzie ty tu widzisz "uczciwy zarobek" ? jak zapłaci podatki, składki, to wtedy będzie uczciwie wobec innych, którzy płacą...
Avatar
ixi / 5 lipca 2019 o 19:39
+1
to nie cebulaki, tylko Janusze cebulandii
Avatar
Huj cię to / 4 lipca 2019 o 22:25
-2
Przywalacie się do Uber eats za to że jeżdżą rowerami miesjkimi a one szwędaja po punktach z rowerami miejskim bez opon ,rzucone i w dodatku czasami nie ma miejsca na przypięcie bo wszystkie stacyjki zajęte
Avatar
Gość / 4 lipca 2019 o 15:41
-1
Jest tyle tych rowerów ze nie ma tylu użytkowników i nie blokują rowerów bo jest ich nadmiar ale każdy się do czegos może czepiać bo zazdrość dopieka wszystkim
Avatar
Mieszkaniec Lublina / 3 lipca 2019 o 19:49
+2
I co to komu przeszkadza ze ktoś chce sobie dorobić korzystając z tych rowerów przecie płaca pewnie jakiś mocher siedzi w oknie i obserwuje , ciekawe ile ten ktoś korzystał z tego typu transportu ze ma zażyłe jak młodzi ludzie chcą sobie dorobić
Zobacz wszystkie komentarze 68

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dostali w szpitalu większe wypłaty. Muszą zwrócić pieniądze

Dostali w szpitalu większe wypłaty. Muszą zwrócić pieniądze 0 0

Płacowa karuzela w chełmskim szpitalu. Na przełomie roku na konta pracowników wpłynęły wyższe niż zwykle pobory. Większe pieniądze przyjęto z zadowoleniem, traktując je jako podwyżkę. Teraz wyszło na jaw, że była to pomyłka

Lublin: Parkują na miejscach dla niepełnosprawnych. Straż Miejska bezradna
alarm24

Lublin: Parkują na miejscach dla niepełnosprawnych. Straż Miejska bezradna 0 0

Kilkanaście miejsc parkingowych zarezerwowanych dla osób niepełnosprawnych zajmują pojazdy bez odpowiednich plakietek – taki widok jest codziennością przed nowym budynkiem przy al. Kompozytorów Polskich 5

Odtwarzają bramę koszarską w parku Radziwiłłowskim

Odtwarzają bramę koszarską w parku Radziwiłłowskim 1 0

W parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej odtwarzana jest brama koszarska. Tymczasem w kaplicy zamkowej odkryto kryptę, w której kilka wieków temu spoczywały szczątki św. Józefata Kuncewicza.

Lublin: Pociąg śmiertelnie potrącił kobietę

Lublin: Pociąg śmiertelnie potrącił kobietę 3 2

Tragiczny wypadek na Ponikwodzie stał się powodem całkowitego wstrzymania ruchu pociągów między Lublinem a Lubartowem

Wojewoda Przemysław Czarnek kandydatem PiS na senatora

Wojewoda Przemysław Czarnek kandydatem PiS na senatora 0 12

Przemysław Czarnek będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Senatu. Kandydaturę musi jeszcze zatwierdzić partyjna centrala.

Total War: Three Kingdoms. Eight Princes: Walka o władzę (wideo)
film

Total War: Three Kingdoms. Eight Princes: Walka o władzę (wideo) 0 0

Kto walczy? Ośmiu książąt dynastii Jin. Kiedy? Premiera dodatku Total War: Three Kingdoms. Eight Princes została zaplanowana na 8 sierpnia.

W wypadku zginął znany muzyk. 19-letni sprawca skazany na więzienie

W wypadku zginął znany muzyk. 19-letni sprawca skazany na więzienie 5 6

45-latek nie przeżył wypadku, a jego 36-letnia znajoma została ciężko ranna. Sprawca tragicznego wypadku miał prawo jazdy od dwóch miesięcy, a w organizmie 0,6 promila alkoholu. Sąd Okręgowy w Zamościu utrzymał w mocy zaskarżony wyrok, a to oznacza, że 19-letni Adrian K. spędzi za kratkami 6 lat. Sąd dożywotnio pozbawił go prawa jazdy.

GreedFall: Podróż na tajemniczą wyspę (wideo)
film

GreedFall: Podróż na tajemniczą wyspę (wideo) 0 0

Oprócz wyspy w grze GreedFall najważniejsze mają być nasze wybory. Ale nie zabraknie ani walki, ani stworów.

Pierwszy test mistrzyń. Już bez Emilii Zdunek

Pierwszy test mistrzyń. Już bez Emilii Zdunek 0 1

W środę Górnik Łęczna rozegra pierwszy sparing w tym sezonie. Nie zagra w nim Emilia Zdunek, która już oficjalnie przenosi się do hiszpańskiej Sevilli

Aleksandra Włodarczyk potrzebuje pomocy. "Diagnoza to był ogromny szok"

Aleksandra Włodarczyk potrzebuje pomocy. "Diagnoza to był ogromny szok" 18 2

Aleksandra Włodarczyk z Międzyrzeca Podlaskiego od trzech lat choruje na ziarnicę złośliwą. To rodzaj nowotworu. Szansą dla niej jest lek, którego miesięczna dawka kosztuje 30 tys. zł.

Daniel Staniszewski bez medalu na mistrzostwach Europy U-23

Daniel Staniszewski bez medalu na mistrzostwach Europy U-23 0 0

Impreza odbywała się w belgijskiej miejscowości Gent. Staniszewski wystartował w dwóch konkurencjach. Najpierw rywalizował w drużynowym wyścigu na dochodzenie. Oprócz zawodnika KS Pogoń Puławy w skład reprezentacji Polski weszli Damian Sławek, Bartosz Rudyk i Filip Prokopyszyn.

Dworca jeszcze nie ma, a już doceniony. Projekt w finale World Building of the Year
galeria

Dworca jeszcze nie ma, a już doceniony. Projekt w finale World Building of the Year 112 108

Do prestiżowej nagrody nominowany został projekt nowego dworca autobusowego stworzony na zamówienie władz Lublina przez warszawską pracownię Tremend. Jej praca jest w finale wyścigu po nagrodę World Building of the Year, a prezentacja przed jurorami planowana jest na grudzień

Kierowcy poniżej 25. roku życia są najbardziej niebezpieczni na drogach

Kierowcy poniżej 25. roku życia są najbardziej niebezpieczni na drogach 0 8

Kierowcy poniżej 25. roku życia to najbardziej niebezpieczni kierowcy. Kierowcy w wieku 18-24 lata, według statystyki, powodują najwięcej w wypadków w przeliczeniu na 10 tysięcy osób.

Wystawa "Dzieła utracone" w Galerii WOK
19 lipca 2019, 18:00

Wystawa "Dzieła utracone" w Galerii WOK 0 0

Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie zaprasza na wystawę "Dzieła utracone - Z przeszłości w przyszłość poprzez teraźniejszość". Otwarcie ekspozycji będzie miało miejsce 19 lipca o godz. 18 w Galerii WOK (ul. Dolna Panny Marii 3).

Azoty Puławy poznały potencjalnych rywali w drugiej rundzie Pucharu EHF

Azoty Puławy poznały potencjalnych rywali w drugiej rundzie Pucharu EHF 0 1

Będzie nim lepszy z pary: Handball Esch z Luksemburga i B.S.B. Batumi z Gruzji. Gospodarzem pierwszego spotkania będą puławianie. Przeciwnika zna też drugi z polskich zespołów Górnik Zabrze

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!