Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 lipca 2019 r.
13:53

Afera w 5 LO w Lublinie, długa lista nieprawidłowości. Ratusz: Dyrektor zostaje

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
94 46 A A

Dziwne przelewy, potwierdzanie nieprawdy, nieterminowe płacenie rachunków i zatajanie karnych odsetek – to część nieprawidłowości wykrytych przez Ratusz podczas kontroli w V Liceum Ogólnokształcącym. W atmosferze skandalu odchodzi stąd już druga księgowa. Inna wyprowadziła ze szkoły 200 tys. złotych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na podstawie ustaleń z naszej kontroli złożyliśmy zawiadomienie o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych. Sprawą zajmie się rzecznik przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej – informuje Anna Morow, dyrektor Wydziału Audytu i Kontroli w Urzędzie Miasta. Jej podwładni prześwietlali finanse V LO. Ich ustalenia są miażdżące dla szkoły, a lista nieprawidłowości jest długa. Kontrolerzy nie stwierdzili jednak, by księgowa działała dla własnej korzyści.

Wydawali, choć nie mieli

W szkolnej kasie panował bałagan, a dyrektor zaciągał zobowiązania bez pokrycia w planie dochodów. Jednym z przypadków była umowa z Centrum Spotkania Kultur dotycząca gali 70-lecia szkoły. – Podkreślić należy, że główna księgowa nie tylko nie podjęła żadnych działań w celu zmiany planu, ale niezgodnie ze stanem faktycznym potwierdziła na umowie, że zobowiązania wynikające z operacji mieszczą się w planie finansowym – czytamy w wystąpieniu pokontrolnym.

Bałagan w pożyczkach

Według Urzędu Miasta w V LO nierzetelnie prowadzone były też sprawy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. – Sytuacje te nie były incydentalne – podkreślają kontrolerzy. – Główna księgowa albo nie przypisywała odsetek od pożyczek, albo przypisywała je w zaniżonej wysokości, albo innej osobie niż zaciągająca pożyczkę – wytykają kontrolerzy. Odsetki od zaciągniętej przez siebie pożyczki księgowa zaksięgowała po roku „tłumacząc to pomyłką”.

Brakowało też faktur

Kolejny grzech to zakupy robione dla szkoły przez księgową, opłacane jej pieniędzmi (gotówką lub kartą), na łączną kwotę 15 tys. zł, za które później przelewała sobie pieniądze ze szkolnej kasy. Zakupom nie zawsze towarzyszyły wymagane faktury.
– Taka praktyka była dość powszechna w V LO, bowiem również inni pracownicy dokonywali zakupów z własnych środków, które były im potem zwracane na ich rachunki bankowe – czytamy w wystąpieniu pokontrolnym. Tymczasem zakupy powinny być opłacane bezpośrednio przez szkołę.

Bałagan w płatnościach

Szkoła nie pilnowała ponadto terminowego regulowania swoich zobowiązań wobec kontrahentów, Urzędu Skarbowego oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Błędy i przeoczenia głównej księgowy skutkowały naliczeniem szkole karnych odsetek, wierzyciele obciążali też placówkę kosztami upomnień. – W celu ukrycia zapłaconych odsetek i kosztów upomnień ze środków publicznych, główna księgowa księgowała je razem z należnością główną – czytamy w wystąpieniu pokontrolnym.

Samowolne wypłaty

Kontrolerzy wykryli również to, że „trzynastki” zostały przelane na konta księgowej i siedmiu innych osób jeszcze zanim szkoła dostała na ten cel pieniądze z miejskiej kasy. Podobnie było z grudniowymi wypłatami. – Główna księgowa wyjaśniła, że przygotowane wcześniej przelewy „same się zrealizowały” dla losowych osób – dowiadujemy się z materiałów kontrolnych.

Próby zatuszowania

Już w trakcie kontroli szkolna księgowa zmieniała dokumentację finansową za zeszły rok. Mowa jest o „antydatowaniu dokumentów tworzonych dopiero w trakcie kontroli”. Urzędnicy jednoznacznie uznali, że celem takich zabiegów „było ukrycie nieprawidłowych księgowań, a zwłaszcza przekroczeń planu finansowego”.

Ratusz broni dyrektora

Mimo miażdżącego raportu z kontroli władze miasta nie zamierzają odwoływać Zbigniewa Jakuszki (wczoraj był dla nas nieuchwytny) ze stanowiska dyrektora V LO, choć również jego obejmuje wniosek do rzecznika dyscypliny finansów publicznych.

– Dyrektor zostaje – potwierdza Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty. – Oczywiście mamy świadomość, że na dyrektorze ciąży odpowiedzialność za szkołę. Ale z drugiej strony pytamy: kiedy miał on przejść studia ekonomiczne i np. posiąść zdolność księgowania? W V LO problem nie dotyczy wyprowadzania pieniędzy, a zwykłego księgowania. Dyrektor nie musi tego umieć. Powinien się zajmować jakością kształcenia, procesem wychowawczym, a nie wypełnianiem tabelek.

Poprzednia okradła szkołę

Nie jest to pierwsza wpadka w V LO. Inna, zatrudniona tu wcześniej księgowa została siedem lat temu skazana za wyprowadzanie funduszy z placówki. Kobieta przelewała pieniądze ze szkolnych kont na swój prywatny rachunek, podwójnie opłacając faktury.

Jeden przelew wysyłała na konto kontrahenta, drugi, z tymi samymi danymi, ale własnym numerem konta. W dziewięć miesięcy wyprowadziła tak 200 tys. zł z konta V LO, a ponadto 26 tys. zł z konta podstawówki nr 10, gdzie pracowała na zastępstwie. Kobieta dobrowolnie poddała się karze: sąd skazał ją na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat oraz pięcioletni zakaz wykonywania zawodu.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 46

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mały / 10 lipca 2019 o 15:30
+38
Po raz kolejny w V LO aferka z księgową, a Dyrektor o niczym nie wie (co za ignorant). Juz dawno powinien za to wszystko poleciec z pracy. Otwórzcie w szkole klasę o profilu "księgowości, rachunki i finanse", myślę, że bedziecie mieli jeszcze lepszy nabór przestępczej śmietanki Lublina.
Avatar
As / 10 lipca 2019 o 14:02
+31
No pewnie dyrektor nic nie musi wiedzieć. W prywatnej firmie wyleciał by z kopniakiem w tyłek. Ale co tam w sumie NIC się nie stało. Zapłacą jak zwykle podatnicy.
Avatar
And / 10 lipca 2019 o 15:26
+22
Broniarz obroni?
 Co ma piernik do wiatraka? Skorzystałeś z okazji aby uszczypnąć Broniarza. Znasz go? Czy dyrektor jest członkiem ZNP?, nauczycielskiej Solidarności?, czy kółka różńcowego, jakie to ma znaczenie. Prawnie jest odpowiedzialny. Każdy przelew podpisuje on i główna księgowa. Albo jej ufał bezgranicznie albo nie czyta co podpisuje. Tak czy inaczej jest współodpowiedzialny. 
Avatar
Układ lubelski / 10 lipca 2019 o 14:57
+21
Swój swojemu....Lublin to takie miasto, że wszyscy urzędnicy, dyrektorzy, sędziowie, prawnicy, lekarze się znają. A jeśli ktoś kogoś nie zna, to zna kogoś kto kogoś zna.
Avatar
Gość / 10 lipca 2019 o 14:07
+21
"Dyrektor nie musi tego umieć. Powinien się zajmować jakością kształcenia, procesem wychowawczym, a nie wypełnianiem tabelek." Hm.... powinien. Powinien też nadzorować co się dzieje w placówce i reagować na nie prawidłowości. Jestem absolwentem tej szkoły. Czasu" nauki" nie wspominam pozytywnie. Szkoda, że szkoła, która miała kiedyś opinię bardzo dobrej teraz z każdym rokiem się starcza.
Avatar
Bob / 10 lipca 2019 o 17:08
+18
Poprzednia księgowa ukradła 200 tyś zł i została skazana na dwa lata w zawieszeniu. Super!!! Każdy by tak chciał ale nie każdy siedzi na państwówce gdzie jest dostęp do koryta.
Avatar
Sebek / 10 lipca 2019 o 15:21
+18
Mit kolejnej renomowanej szkoly upadł.
Avatar
Lila / 11 lipca 2019 o 06:52
+17
Druga księgowa kręci lody A dyrektor cały czas ten sam. Mam wrażenie że najlepiej na kreatywnej księgowości to się zna Pan dyrektor który kręci księgowymi żeby tańczył jak on zagra ale miasto nie widzi problemu. Brawo betonowe żuczki
Avatar
Lublinianin / 11 lipca 2019 o 13:48
+15
To chyba jedyny dyrektor, który nie musi znać podstaw zarządania finansami. Przecież nie musi byd dyrektorem...
Avatar
Bolo / 10 lipca 2019 o 14:55
+15
Miasto inspiracji. Hehe...
Avatar
Rodzic / 2 dni temu o 10:31
+2
No taK na pierwszej wywiadówce Pan Dyrektor a później Pani Wychowawczyni mobilizowała Rodziców aby wpłacać na Komitet Rodzicielski bo szkoła biedna, dzieci nie mają nawet ławek wewnątrz szkoły aby usiąść i zjeść kanapkę czy tez po prostu poczekać na kolejną lekcję siedząc na ławce tylko muszą siedzieć na podłodze na korytarzu w kurzu. Teraz widzę gdzie te wpłaty (a to niemała składka 100 zł od ucznia) idą na konta Pani Księgowej i Dyrektora bo nie wierzę, że nie wie co podpisuje. Drodzy Rodzice trzeba się porządnie zastanowić czy wpłacać pieniądze na Komitet Rodzicielski niech w końcu udowodnią na co idą nasze pieniądze.
No taK na pierwszej wywiadówce Pan Dyrektor a później Pani Wychowawczyni mobilizowała Rodziców aby wpłacać na Komitet Rodzicielski bo szkoła biedna, dzieci nie mają nawet ławek wewnątrz szkoły aby usiąść i zjeść kanapkę czy tez po prostu poczekać na kolejną lekcję siedząc na ławce tylko muszą siedzieć na podłodze na korytarzu w kurzu. Teraz widzę gdzie te wpłaty (a to niemała składka 100 zł od ucznia) idą na konta Pani Księgowej i Dyrektora bo nie wierzę, że nie wie co podpisuje. Drodzy Rodzice trzeba się porządnie zastanowić czy wpłaca... rozwiń
Avatar
Lao / 3 dni temu o 21:34
+1
Dla mnie sam parking który Dyrektor urządził na boisku bo ktoś chyba za to odpowiada to masakra dzieci zamiast boisk mają parking samochody stoją na boisku do koszykówki a bywa, że i na boisku do piłki nożnej urząd miasta zrobił strefę płatnego parkowania więc teraz pozwala pracownikom szkoly tak parkować
Avatar
maturzysta / 13 lipca 2019 o 02:45
+2
Szkoły Ci się nie pomyliły? ;)
 Nie, nie pomyliły mi się. Wiem, do której części tego "sztucznie" podzielonego na pół gmachu uczęszczałem (w tej drugiej części, bliżej ul. Skłodowskiej była SP nr 8). Nie ulega wątpliwości, że elewacje obu tych szkół są delikatnie mówiąc zaniedbane i wyglądają co najmniej nieciekawie, oczekując w typowo polskim zapomnieniu na ich odmalowanie. Wymiana samych tylko okien na plastikowe niewiele tu dała. Wizualnie liczy się całość, a najważniejsze w elewacji są mury, a te jak widać na przykładzie "piątki" są nieokreślonego koloru, jakieś brudnoszaroburofioletowo-seledynowe z ohydnie "zapędzlowanymi" zupełnie niedobraną farbą graffiti na poziomie parteru i wejścia do budynku liceum. Wg mnie źle to wygląda i nikt mnie nie przekona, że jest inaczej. Nie wiem jak jest teraz wewnątrz, ale na zewnątrz przydałoby się na jubileusz szkołę odmalować. Po tylu latach funkcjonowania należy jej się!      
 Nie, nie pomyliły mi się. Wiem, do której części tego "sztucznie" podzielonego na pół gmachu uczęszczałem (w tej drugiej części, bliżej ul. Skłodowskiej była SP nr 8). Nie ulega wątpliwości, że elewacje obu tych szkół są delikatnie mówiąc zaniedbane i wyglądają co najmniej nieciekawie, oczekując w typowo polskim zapomnieniu na ich odmalowanie. Wymiana samych tylko okien na plastikowe niewiele tu dała. Wizualnie liczy się całość, a najważniejsze w elewacji są mury, a te jak widać na przykładzie "piątki" są ... rozwiń
Avatar
absolwentka / 12 lipca 2019 o 10:56
0
Szkoły Ci się nie pomyliły? ;)
Avatar
maturzysta / 12 lipca 2019 o 03:10
+1
Kończyłem "piątkę" za komuny w latach 80-tych ub. wieku podczas głębokiego kryzysu i gdy teraz po tylu latach w nowej rzeczywistości znów patrzę na mury mojej szkoły na zamieszczonym tutaj obrazku, to muszę niestety z przykrością stwierdzić, że elewacja budynku od tamtej pory nie była w ogóle odnawiana i jest jeszcze bardziej obskórna niż wtedy. Eh, przydałby się w końcu jakiś remont, bo naprawdę żal patrzeć! A tu akurat na dokładkę jeszcze ta afera finansowa. Chluby to szkole na pewno nie przynosi.
Avatar
Była uczennica / 11 lipca 2019 o 17:05
+7
100% zdawalności owszem, a dlaczego? Bo w momencie kiedy uczeń sprawia "zagrożenie" zanizenia wyniku poprzez niezdanie matury dostaje taka propozycję: przenosisz się do innej szkoły - stawiamy Ci 2 na koniec, chcesz zostać - ocena końcowa 1 i nie dopuszczenie do matury
Avatar
Rodzic / 11 lipca 2019 o 16:43
+7
Dyrektor piątki czuje się jak pan i władca. Na rozpoczeciu roku powiedział, że jak ktoś bedzie miał uwagi do pracy nauczycieli, to tylko rozmawiać z nim a on i tak nic z tym nie zrobi bo nauczyciele mało zarabiają ale pracę mają pewną. Kuratorium też nic nie pomoże bo on obroni każdego nauczyciela. Czuje sie pewnie. Może by prokurator trochę tą pewność obniżył?
Avatar
Jacuś z IIb / 11 lipca 2019 o 16:17
+14
Czyli z-ca prezydenta daje jasny przekaz księgowym, kradnijcie ile się da bo wasz szef nie musi się na tym znać. Panie Prezydencie za takie słowa a przede wszystkim taki sposób myślenia zastępcy należy się natychmiastowa DYMISJA, jeśli sam nie ma na tyle honoru aby zrezygnować ze stanowiska po tych bzdurach które wygaduje - KOMPROMITACJA URZĘDU. A swoją drogą Prezydencie jak wybieracie dyrektora (w drodze "konkursu" - buhahaha) to bierzcie takich którzy mają choćby mgliste pojęcie o zarządzaniau. Szkoła dysponuje milionami, naszymi milionami Prezydencie, z naszych podatków.
Czyli z-ca prezydenta daje jasny przekaz księgowym, kradnijcie ile się da bo wasz szef nie musi się na tym znać. Panie Prezydencie za takie słowa a przede wszystkim taki sposób myślenia zastępcy należy się natychmiastowa DYMISJA, jeśli sam nie ma na tyle honoru aby zrezygnować ze stanowiska po tych bzdurach które wygaduje - KOMPROMITACJA URZĘDU. A swoją drogą Prezydencie jak wybieracie dyrektora (w drodze "konkursu" - buhahaha) to bierzcie takich którzy mają choćby mgliste pojęcie o zarządzaniau. Szkoła dysponuje milionami, naszymi... rozwiń
Avatar
Znawca / 11 lipca 2019 o 13:57
+13
To aż niemożliwe co powiedział Pan Banach po 30 latach kapitalizmu w Polsce... Oczywiście, że Pan Jakuszko nie musi znac się na ekonomii, ale też nie musi być dyrektorem...
Avatar
ktosik / 11 lipca 2019 o 13:55
+1
o, przepraszam - to bylo o IV LO i w "milszym znaczeniu" ;)
Zobacz wszystkie komentarze 46

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Jaka będzie pogoda w niedzielę? Jest ostrzeżenie IMGW

Jaka będzie pogoda w niedzielę? Jest ostrzeżenie IMGW 0 1

To będzie gorąca niedziela. Niestety, piękną letnią pogodę mogą popsuć burze z gradem.

75. rocznica likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie
22 lipca 2019, 8:00

75. rocznica likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie 0 0

22 lipca w Muzeum Lubelskim odbędą się obchody 75. rocznicy likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie.

Marsz szlakiem ostatniego transportu ewakuacyjnego z Majdanka [zdjęcia]
galeria

Marsz szlakiem ostatniego transportu ewakuacyjnego z Majdanka [zdjęcia] 1 0

Uczestnicy pokonali trasę, którą przeszli więźniowie opuszczający obóz tuż przed jego likwidacją w lipcu 1944 roku.

Orlęta Spomlek - Olimpia Zambrów 1:3. Z Chicago do Radzynia Podlaskiego?

Orlęta Spomlek - Olimpia Zambrów 1:3. Z Chicago do Radzynia Podlaskiego? 0 0

Są transfery w Orlętach Spomlek. Do drużyny dołączył już Rafał Nowak. Niewiele brakuje, żeby umowy podpisało trzech kolejnych zawodników. Biało-zieloni mają też za sobą niezły występ przeciwko Olimpii Zambrów, chociaż przegrali 1:3

Kino Niepodległej na placu Litewskim [zdjęcia]
galeria

Kino Niepodległej na placu Litewskim [zdjęcia] 0 0

W sobotę na pl. Litewskim odbył się plenerowy pokaz arcydzieł polskiej kinematografii z cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”.

Święto Kolorów w Lublinie. Barwna impreza nad zalewem [zdjęcia]
galeria

Święto Kolorów w Lublinie. Barwna impreza nad zalewem [zdjęcia] 0 3

Kolejne święto kolorów w Lublinie. Tym razem barwna impreza odbyła się w sobotę na Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim.

Oryginalny pomysł na biznes. Sami konstruują maszyny rolnicze
Lubelski Biznes

Oryginalny pomysł na biznes. Sami konstruują maszyny rolnicze 21 2

Paweł Pietrzak ze wspólnikiem na niedawnej wystawie rolniczej w Sitnie pokazali dwie maszyny własnej konstrukcji. Wzbudziły takie zainteresowanie, że sprzedały się na pniu, a do tego nowi właściciele, na prośbę organizatorów podobnej wystawy w Grabowcu, zgodzili się je tam udostępnić

Ilu obcokrajowców pracuje w woj. lubelskim? Ukraińców mniej, przybyło osób z innego kraju

Ilu obcokrajowców pracuje w woj. lubelskim? Ukraińców mniej, przybyło osób z innego kraju 0 7

Obywatele Ukrainy nie wybierają już tak chętnie województwa lubelskiego na miejsce pracy. W Polsce liczba Ukraińców ubezpieczonych w ZUS w ciągu kilku ostatnich miesięcy rosła, tymczasem w naszym regionie – spadła. Tę lukę częściowo zapełniają Białorusini.

Krzysztof Krawczyk wystąpi na urodzinach klubu Radość
10 sierpnia 2019, 20:00

Krzysztof Krawczyk wystąpi na urodzinach klubu Radość 0 0

Legenda polskiej sceny muzycznej, Krzysztof Krawczyk, zaśpiewa 10 sierpnia Radości (ul. Bernardyńska 15) na III urodziny klubu. Start koncertu o godz. 20.

Wybieg dla psów, chodnik czy plac zabaw? Co wybiorą mieszkańcy Białej Podlaskiej

Wybieg dla psów, chodnik czy plac zabaw? Co wybiorą mieszkańcy Białej Podlaskiej 0 3

Na 19 projektów będą mogli głosować mieszkańcy w tegorocznej, czwartej już edycji budżetu obywatelskiego w Białej Podlaskiej. Najwięcej propozycji dotyczy budowy chodników czy miejsc do rekreacji.

Cyrk w Lublinie, czyli będziecie przecierać oczy ze zdumienia. Co trzeba zobaczyć na Carnavalu Sztukmistrzów 2019
Magazyn
25 lipca 2019, 16:00
galeria

Cyrk w Lublinie, czyli będziecie przecierać oczy ze zdumienia. Co trzeba zobaczyć na Carnavalu Sztukmistrzów 2019 0 7

W czwartek rozpocznie się w Lublinie festiwal Carnaval Sztukmistrzów, który obchodzi w tym roku dziesiąte urodziny.

Tratwą po Bugu. To protest

Tratwą po Bugu. To protest 22 2

Łukasz Długowski, dziennikarz i zapalony podróżnik od "Mikrowypraw" rozpoczął właśnie spływ tratwą flisacką po rzece Bug. To protest przeciwko planom regulacji rzek w Polsce.

Szkoła i biznes. Czym Lubelska Szkoła Realna będzie się różnić od innych liceów?
Lubelski Biznes

Szkoła i biznes. Czym Lubelska Szkoła Realna będzie się różnić od innych liceów? 5 1

Z Agnieszką Kantor-Kołodyńską, jedną z pomysłodawczyń powołania Lubelskiej Szkoły Realnej rozmawiamy o nowym liceum na edukacyjnej mapie Lublina.

"Wzywałam wszystkich zmarłych, bo myślałam, że to jest już koniec mojego życia". Jak się żyje miesiąc po nawałnicy
Reportaż
galeria

"Wzywałam wszystkich zmarłych, bo myślałam, że to jest już koniec mojego życia". Jak się żyje miesiąc po nawałnicy 0 4

Genowefa Jaskowska: Ten szum wody cały czas mi się śni. Florian Wołoszynek: Jednego dnia siedem pomp wypompowywało wodę naraz w naszym gospodarstwie. Andrzej Wołoszynek: Wszyściutko było zniszczone. Zaraz po ulewie zaczęło się sprzątanie. Później remont. Wczoraj minął dokładnie miesiąc od dnia, kiedy w ciągu kilku godzin wielu rodzinom w gminie Modliborzyce, w tym z Wierzchowisk II, nawałnica zabrała dorobek życia.

Jarosław Kaczyński na pikniku rodzinnym PiS w Chełmie [zdjęcia]
galeria

Jarosław Kaczyński na pikniku rodzinnym PiS w Chełmie [zdjęcia] 136 43

Działacze Prawa i Sprawiedliwości ruszyli w objazd po kraju – to realizacja przyjętych na niedawnej konwencji programowej w Katowicach. W Chełmie europosłanka Beata Mazurek z marszałkiem województwa lubelskiego Jarosławem Stawiarskim przedstawiła Jacka Sasina, obecnego wicepremiera, jako jedynkę PiS na listach w okręgu 7.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!