Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 lipca 2013 r.
18:39
Edytuj ten wpis

Drugi kierunek studiów będzie płatny. Nawet 17 tys. zł za semestr

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 16 A A
 (Archiwum)
(Archiwum)

Nawet kilkanaście tysięcy złotych będzie musiał od października zapłacić student za drugi i następne kierunki studiów. Opłaty ominą tylko prymusów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do tej pory studenci, którzy uczyli się na drugim kierunku studiów, robili to bezpłatnie. Ministerstwo zdecydowało, że od października trzeba będzie płacić.

Na UMCS za rok kolejnego kierunku trzeba wyłożyć 2700–5000 zł. Najdroższa jest biotechnologia, a najtańsze filologie: rosyjska i ukraińska. Za popularne bezpieczeństwo narodowe trzeba będzie zapłacić 3300 zł, matematykę i fizykę 3500 zł, a za dziennikarstwo 4400 zł.

- Po wprowadzeniu opłat będzie zdecydowanie mniej chętnych na studiowanie drugiego kierunku. Prawdopodobnie ministerstwu chodziło właśnie o to żeby były to studia bardziej elitarne i dla najbardziej zdolnych osób – ocenia Aneta Adamska z biura prasowego UMCS. W tej uczelni w poprzednim roku akademickim uczyło się na dwóch kierunkach 839 osób (dane z lutego).

Na KUL trzeba będzie zapłacić za semestr kolejnego kierunku od 1500 zł (np. filozofia, historia, kulturoznawstwo) do 2400 zł (np. biotechnologia). – Droższe są kierunki nawet mniej oblegane, ale wymagające kontaktu indywidualnego np. muzykologia (2250 zł za semestr) – mówi Lidia Jaskuła rzecznik prasowa KUL.

Żeby ułatwić życie studentom zainteresowanym drugim kierunkiem studiów, KUL wprowadził zniżkę – 100–150 zł mniej zapłacą osoby, które oba kierunki studiują właśnie na tej uczelni. W kończącym się roku akademickim więcej niż jeden kierunek studiowało tu ok. 900 osób.

Na pozostałych lubelskich uczelniach zainteresowanie dodatkowymi kierunkami studiów jest o wiele mniejsze. Na Uniwer-sytecie Przyrodniczym tylko cztery osoby studiowały w mijającym roku akademickim dwa kierunki. Tu ceny za semestr wahają się od 2500 zł (np. behawiorystyka zwierząt czy technika rolnicza i leśna) do 4500 zł (weterynaria).

- Dopiero w październiku będzie można powiedzieć jak wprowadzenie opłat wpłynęło na zainteresowanie drugimi kierunkami studiów – zauważa Alina Filipczuk z działu nauczania i toku studiów Politechniki Lubelskiej. Na tej uczelni kolejny kierunek kosztuje od 3200 do 6300 zł za rok. Najtańsza jest edukacja techniczno-informatyczna oraz matematyka, najdroższa architektura. A za np. budownictwo trzeba wyłożyć 4900 zł.

Najwięcej trzeba zapłacić za kolejne kierunki studiów na Uniwersytecie Medycznym. Np. dla kierunku lekarskiego to 14 550 zł za semestr, a dla stomatologii 17 100 zł za semestr. Jednak studia medyczne uchodzą za bardzo trudne i na drugi kierunek decydują się jednostki. Na razie wiadomo, że będzie jedna taka osoba.

Ucz się i nie płać

Jest sposób żeby uniknąć opłaty za drugi kierunek studiów. Zgodnie z ustawą trzeba być wśród 10 proc. najlepszych studentów (po każdym zakończonym roku akademickim).

POL-on Cię upoluje
A jeśli komuś przyjdzie do głowy zataić, że już gdzieś studiuje? Powinien wychwycić to POL-on czyli potężna baza danych o szkolnictwie wyższym zawierająca m. in. dane osobowe każdego studenta uczącego się w Polsce.

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
aktor / 6 kwietnia 2014 o 21:54
0

 Dobrze, co w takim razie z przypadkiem taki jak mój. Nie dostaję się na studia w akademii teatralnej, więc żeby nie marnować czasu, idę na studia polonistyczne, gdzie pogłębiam swoją wiedzę z historii literatury i języka ojczystego. Jednocześnie dołączam do teatru studenckiego, żeby się rozwijać. CIężko pracuję, przygotowuję się przez 3 lata ( tyle trwają studia I stopnia ) i po tym czasie wszechstronnego rozwoju zostaję przyjęty do PWST ( w tej chwili jest to już symulacja, ale prawdopodobna ). I co teraz? Mam płacić za swoje marzenia? Mam płacić za to, że mam talent i ciężko pracowałem? Wszyscy wiedzą, że to właśnie na uczelnie artystyczne najtrudniej się dostać. Na uczelnie artystyczne ( aktorskie, akademie muzyczne, ASP, itp. ) nieraz ludzie próbują się dostać wielokrotnie i przeważnie bez powodzenia. Jeżeli opłatami chcieli zlikwidować dyletanctwo i wiecznych studentów, to rozumiem. Sam zawsze byłem przeciwnikiem takiego zjawiska. Ale do cholery zwolnijcie z opłat uczelnie artystyczne! Kiedy w końcu pojmiecie, że to właśnie Kultura tworzy naród, a nie dochód. To kultura pozwoliła nam przetrwać zabory, okupację i wiele innych klęsk. To że jesteś Polakiem i mieszkasz w Polsce zawdzięczasz właśnie artystom, którzy dbali o rozwój kultury. I choćbyś nie wiem jak się pienił, ciskał gromy na humanistów, i oszukiwał sam siebie, to i tak za granicą będziesz oceniany przez pryzmat kultury wytworzonej przez twój naród. Więc, moim zdaniem, darmowe studia na uczelniach artystycznych to obowiązek wobec całego narodu. To się po prostu nam należy jak psu buda.

 Dobrze, co w takim razie z przypadkiem taki jak mój. Nie dostaję się na studia w akademii teatralnej, więc żeby nie marnować czasu, idę na studia polonistyczne, gdzie pogłębiam swoją wiedzę z historii literatury i języka ojczystego. Jednocześnie dołączam do teatru studenckiego, żeby się rozwijać. CIężko pracuję, przygotowuję się przez 3 lata ( tyle trwają studia I stopnia ) i po tym czasie wszechstronnego rozwoju zostaję przyjęty do PWST ( w tej chwili jest to już symulacja, ale prawdopodobna ). I co teraz? Mam płacić za swoje marze... rozwiń

Avatar
Gość / 24 lipca 2013 o 21:28
0

widać, że kobieta pisała ten post. to może zrób tak, chcesz to go obal, idź na ulicę i strajkuj, jak coś to się przyłączymy jak ci się uda, a jak nie to przestań narzekać, bo tworząc demotywatory i pisząc komenty i dając lajki tego RYŻEGO nie obalisz.

narzekanie na internecie jest takie POlskie

Zawsze tylko swoje dupsko chcesz pchać na gotowe,a tak powalczyć trochę,dać coś od siebie,a nie być wiecznie ciotą.

Zawsze tylko swoje dupsko chcesz pchać na gotowe,a tak powalczyć trochę,dać coś od siebie,a nie być wiecznie ciotą.

rozwiń
Avatar
typowi POlacy / 24 lipca 2013 o 19:02
0

Ale to przecież RYŻY zafundował nam  drugą Irlandie i przymusowy exodus na wyspy,bandyta jeden. Przez niego ten dobrobyt, jaki teraz mamy,no i te 24,5 miliarda co się POszło jeb.ać nie wiadomo gdzie,a Pan Premier Tusk za pieniądze POdatników kupuje małżonce sukienki i podpaski za nasze pieniadze. Tak dalej być nie może, RYŻY muśi odejść !!!

widać, że kobieta pisała ten post. to może zrób tak, chcesz to go obal, idź na ulicę i strajkuj, jak coś to się przyłączymy jak ci się uda, a jak nie to przestań narzekać, bo tworząc demotywatory i pisząc komenty i dając lajki tego RYŻEGO nie obalisz.

narzekanie na internecie jest takie POlskie

widać, że kobieta pisała ten post. to może zrób tak, chcesz to go obal, idź na ulicę i strajkuj, jak coś to się przyłączymy jak ci się uda, a jak nie to przestań narzekać, bo tworząc demotywatory i pisząc komenty i dając lajki tego RYŻEGO nie obalisz.

narzekanie na internecie jest takie POlskie

rozwiń
Avatar
betik / 24 lipca 2013 o 12:35
0

a mógłby mi ktoś przybliżyć, jak sprawa ma się z poprawianiem matury? nie dostałam się w tym roku na te studia, co chciałam. idę na inne i będę poprawiać maturę. jeżeli za rok się dostanę tam gdzie chciałam, a z tych zrezygnuję, to będę musiała płacić? jak to jest? wie ktoś? 

tak, będziesz musiała płacić za wykorzystane już punkty ECTS dalsze studia będą bezplatne

Avatar
Viola studentka III roku / 24 lipca 2013 o 12:13
0

płacisz tylko jeśli już studiujesz na 1 i chcesz iść na 2, a jeśli ten pierwszy olejesz i będziesz tylko na jednym, w tym przypadku nowym, to nie płacisz, bo studiujesz tak jakby od nowa :-)

lepiej się zorientuj w faktycznym rynku pracy, czy to wina Pana Premiera Tuska, czy też zachłannych złodzieji z prywatnych przesiębiorstw... czy za tuska, czy kaczyńskiego w lbn'ie nie bylo pracy czy tak czy tak, więc nie spodziewaj się że palikot będzie u władzy i nagle jak grom z jasnego nieba praca dla wszystkich... to tylko od rozwoju miasta zależy, a nie od polityków - bo nie ma już państowych zakładów pracy

Ale to przecież RYŻY zafundował nam  drugą Irlandie i przymusowy exodus na wyspy,bandyta jeden. Przez niego ten dobrobyt, jaki teraz mamy,no i te 24,5 miliarda co się POszło jeb.ać nie wiadomo gdzie,a Pan Premier Tusk za pieniądze POdatników kupuje małżonce sukienki i podpaski za nasze pieniadze. Tak dalej być nie może, RYŻY muśi odejść !!!

Ale to przecież RYŻY zafundował nam  drugą Irlandie i przymusowy exodus na wyspy,bandyta jeden. Przez niego ten dobrobyt, jaki teraz mamy,no i te 24,5 miliarda co się POszło jeb.ać nie wiadomo gdzie,a Pan Premier Tusk za pieniądze POdatników kupuje małżonce sukienki i podpaski za nasze pieniadze. Tak dalej być nie może, RYŻY muśi odejść !!!

rozwiń
Avatar
rejoice / 24 lipca 2013 o 11:46
0

a mógłby mi ktoś przybliżyć, jak sprawa ma się z poprawianiem matury? nie dostałam się w tym roku na te studia, co chciałam. idę na inne i będę poprawiać maturę. jeżeli za rok się dostanę tam gdzie chciałam, a z tych zrezygnuję, to będę musiała płacić? jak to jest? wie ktoś? 

płacisz tylko jeśli już studiujesz na 1 i chcesz iść na 2, a jeśli ten pierwszy olejesz i będziesz tylko na jednym, w tym przypadku nowym, to nie płacisz, bo studiujesz tak jakby od nowa :-)

Dlatego tusk musi odejść !!!

lepiej się zorientuj w faktycznym rynku pracy, czy to wina Pana Premiera Tuska, czy też zachłannych złodzieji z prywatnych przesiębiorstw... czy za tuska, czy kaczyńskiego w lbn'ie nie bylo pracy czy tak czy tak, więc nie spodziewaj się że palikot będzie u władzy i nagle jak grom z jasnego nieba praca dla wszystkich... to tylko od rozwoju miasta zależy, a nie od polityków - bo nie ma już państowych zakładów pracy

 

lepiej się zorientuj w faktycznym rynku pracy, czy to wina Pana Premiera Tuska, czy też zachłannych złodzieji z prywatnych przesiębiorstw... czy za tuska, czy kaczyńskiego w lbn'ie nie bylo pracy czy tak czy tak, więc nie spodziewaj się że palikot będzie u władzy i nagle jak grom z jasnego nieba praca dla wszystkich... to tylko od rozwoju miasta zależy, a nie od polityków - bo nie ma już państowych zakładów pracy

 

rozwiń
Avatar
Icek Bimberman / 24 lipca 2013 o 11:36
0

Ludzmi glupimi latwiej sie rzadzi !!! Ot co dlatego takie zmiany, pozniej wprowadza platne podstawowki, gimnazja etc., aby juz nikogo nie bylo stac na edukacje wlasna jak i dzieci.

Kto się nie nauczył,to już się nie nauczy.  Za dużo już tych  PSEUDO wykształconych i nauczonych.

Avatar
pablo / 24 lipca 2013 o 11:23
0
Ludzmi glupimi latwiej sie rzadzi !!! Ot co dlatego takie zmiany, pozniej wprowadza platne podstawowki, gimnazja etc., aby juz nikogo nie bylo stac na edukacje wlasna jak i dzieci.
Avatar
marco / 24 lipca 2013 o 10:38
0

"...studia elitarne i dla najbardziej zdolnych uczniów..."- chyba dla najbogatszych, kpina!!! zresztą co za różnica czy z jednym czy dwoma dyplomami pracuje się w macdonalds czy na zmywaku w anglii ;) MY MŁODZI DZIĘKUJEMY NASZYM RŻĄDZĄCYM, ZA POZIOM ŻYCIA

Dlatego tusk musi odejść !!!

Avatar
Gośka / 24 lipca 2013 o 10:18
0

a mógłby mi ktoś przybliżyć, jak sprawa ma się z poprawianiem matury? nie dostałam się w tym roku na te studia, co chciałam. idę na inne i będę poprawiać maturę. jeżeli za rok się dostanę tam gdzie chciałam, a z tych zrezygnuję, to będę musiała płacić? jak to jest? wie ktoś? 

Avatar
aktor / 6 kwietnia 2014 o 21:54
0

 Dobrze, co w takim razie z przypadkiem taki jak mój. Nie dostaję się na studia w akademii teatralnej, więc żeby nie marnować czasu, idę na studia polonistyczne, gdzie pogłębiam swoją wiedzę z historii literatury i języka ojczystego. Jednocześnie dołączam do teatru studenckiego, żeby się rozwijać. CIężko pracuję, przygotowuję się przez 3 lata ( tyle trwają studia I stopnia ) i po tym czasie wszechstronnego rozwoju zostaję przyjęty do PWST ( w tej chwili jest to już symulacja, ale prawdopodobna ). I co teraz? Mam płacić za swoje marzenia? Mam płacić za to, że mam talent i ciężko pracowałem? Wszyscy wiedzą, że to właśnie na uczelnie artystyczne najtrudniej się dostać. Na uczelnie artystyczne ( aktorskie, akademie muzyczne, ASP, itp. ) nieraz ludzie próbują się dostać wielokrotnie i przeważnie bez powodzenia. Jeżeli opłatami chcieli zlikwidować dyletanctwo i wiecznych studentów, to rozumiem. Sam zawsze byłem przeciwnikiem takiego zjawiska. Ale do cholery zwolnijcie z opłat uczelnie artystyczne! Kiedy w końcu pojmiecie, że to właśnie Kultura tworzy naród, a nie dochód. To kultura pozwoliła nam przetrwać zabory, okupację i wiele innych klęsk. To że jesteś Polakiem i mieszkasz w Polsce zawdzięczasz właśnie artystom, którzy dbali o rozwój kultury. I choćbyś nie wiem jak się pienił, ciskał gromy na humanistów, i oszukiwał sam siebie, to i tak za granicą będziesz oceniany przez pryzmat kultury wytworzonej przez twój naród. Więc, moim zdaniem, darmowe studia na uczelniach artystycznych to obowiązek wobec całego narodu. To się po prostu nam należy jak psu buda.

 Dobrze, co w takim razie z przypadkiem taki jak mój. Nie dostaję się na studia w akademii teatralnej, więc żeby nie marnować czasu, idę na studia polonistyczne, gdzie pogłębiam swoją wiedzę z historii literatury i języka ojczystego. Jednocześnie dołączam do teatru studenckiego, żeby się rozwijać. CIężko pracuję, przygotowuję się przez 3 lata ( tyle trwają studia I stopnia ) i po tym czasie wszechstronnego rozwoju zostaję przyjęty do PWST ( w tej chwili jest to już symulacja, ale prawdopodobna ). I co teraz? Mam płacić za swoje marze... rozwiń

Avatar
Gość / 24 lipca 2013 o 21:28
0

widać, że kobieta pisała ten post. to może zrób tak, chcesz to go obal, idź na ulicę i strajkuj, jak coś to się przyłączymy jak ci się uda, a jak nie to przestań narzekać, bo tworząc demotywatory i pisząc komenty i dając lajki tego RYŻEGO nie obalisz.

narzekanie na internecie jest takie POlskie

Zawsze tylko swoje dupsko chcesz pchać na gotowe,a tak powalczyć trochę,dać coś od siebie,a nie być wiecznie ciotą.

Zawsze tylko swoje dupsko chcesz pchać na gotowe,a tak powalczyć trochę,dać coś od siebie,a nie być wiecznie ciotą.

rozwiń
Avatar
typowi POlacy / 24 lipca 2013 o 19:02
0

Ale to przecież RYŻY zafundował nam  drugą Irlandie i przymusowy exodus na wyspy,bandyta jeden. Przez niego ten dobrobyt, jaki teraz mamy,no i te 24,5 miliarda co się POszło jeb.ać nie wiadomo gdzie,a Pan Premier Tusk za pieniądze POdatników kupuje małżonce sukienki i podpaski za nasze pieniadze. Tak dalej być nie może, RYŻY muśi odejść !!!

widać, że kobieta pisała ten post. to może zrób tak, chcesz to go obal, idź na ulicę i strajkuj, jak coś to się przyłączymy jak ci się uda, a jak nie to przestań narzekać, bo tworząc demotywatory i pisząc komenty i dając lajki tego RYŻEGO nie obalisz.

narzekanie na internecie jest takie POlskie

widać, że kobieta pisała ten post. to może zrób tak, chcesz to go obal, idź na ulicę i strajkuj, jak coś to się przyłączymy jak ci się uda, a jak nie to przestań narzekać, bo tworząc demotywatory i pisząc komenty i dając lajki tego RYŻEGO nie obalisz.

narzekanie na internecie jest takie POlskie

rozwiń
Avatar
betik / 24 lipca 2013 o 12:35
0

a mógłby mi ktoś przybliżyć, jak sprawa ma się z poprawianiem matury? nie dostałam się w tym roku na te studia, co chciałam. idę na inne i będę poprawiać maturę. jeżeli za rok się dostanę tam gdzie chciałam, a z tych zrezygnuję, to będę musiała płacić? jak to jest? wie ktoś? 

tak, będziesz musiała płacić za wykorzystane już punkty ECTS dalsze studia będą bezplatne

Avatar
Viola studentka III roku / 24 lipca 2013 o 12:13
0

płacisz tylko jeśli już studiujesz na 1 i chcesz iść na 2, a jeśli ten pierwszy olejesz i będziesz tylko na jednym, w tym przypadku nowym, to nie płacisz, bo studiujesz tak jakby od nowa :-)

lepiej się zorientuj w faktycznym rynku pracy, czy to wina Pana Premiera Tuska, czy też zachłannych złodzieji z prywatnych przesiębiorstw... czy za tuska, czy kaczyńskiego w lbn'ie nie bylo pracy czy tak czy tak, więc nie spodziewaj się że palikot będzie u władzy i nagle jak grom z jasnego nieba praca dla wszystkich... to tylko od rozwoju miasta zależy, a nie od polityków - bo nie ma już państowych zakładów pracy

Ale to przecież RYŻY zafundował nam  drugą Irlandie i przymusowy exodus na wyspy,bandyta jeden. Przez niego ten dobrobyt, jaki teraz mamy,no i te 24,5 miliarda co się POszło jeb.ać nie wiadomo gdzie,a Pan Premier Tusk za pieniądze POdatników kupuje małżonce sukienki i podpaski za nasze pieniadze. Tak dalej być nie może, RYŻY muśi odejść !!!

Ale to przecież RYŻY zafundował nam  drugą Irlandie i przymusowy exodus na wyspy,bandyta jeden. Przez niego ten dobrobyt, jaki teraz mamy,no i te 24,5 miliarda co się POszło jeb.ać nie wiadomo gdzie,a Pan Premier Tusk za pieniądze POdatników kupuje małżonce sukienki i podpaski za nasze pieniadze. Tak dalej być nie może, RYŻY muśi odejść !!!

rozwiń
Avatar
rejoice / 24 lipca 2013 o 11:46
0

a mógłby mi ktoś przybliżyć, jak sprawa ma się z poprawianiem matury? nie dostałam się w tym roku na te studia, co chciałam. idę na inne i będę poprawiać maturę. jeżeli za rok się dostanę tam gdzie chciałam, a z tych zrezygnuję, to będę musiała płacić? jak to jest? wie ktoś? 

płacisz tylko jeśli już studiujesz na 1 i chcesz iść na 2, a jeśli ten pierwszy olejesz i będziesz tylko na jednym, w tym przypadku nowym, to nie płacisz, bo studiujesz tak jakby od nowa :-)

Dlatego tusk musi odejść !!!

lepiej się zorientuj w faktycznym rynku pracy, czy to wina Pana Premiera Tuska, czy też zachłannych złodzieji z prywatnych przesiębiorstw... czy za tuska, czy kaczyńskiego w lbn'ie nie bylo pracy czy tak czy tak, więc nie spodziewaj się że palikot będzie u władzy i nagle jak grom z jasnego nieba praca dla wszystkich... to tylko od rozwoju miasta zależy, a nie od polityków - bo nie ma już państowych zakładów pracy

 

lepiej się zorientuj w faktycznym rynku pracy, czy to wina Pana Premiera Tuska, czy też zachłannych złodzieji z prywatnych przesiębiorstw... czy za tuska, czy kaczyńskiego w lbn'ie nie bylo pracy czy tak czy tak, więc nie spodziewaj się że palikot będzie u władzy i nagle jak grom z jasnego nieba praca dla wszystkich... to tylko od rozwoju miasta zależy, a nie od polityków - bo nie ma już państowych zakładów pracy

 

rozwiń
Avatar
Icek Bimberman / 24 lipca 2013 o 11:36
0

Ludzmi glupimi latwiej sie rzadzi !!! Ot co dlatego takie zmiany, pozniej wprowadza platne podstawowki, gimnazja etc., aby juz nikogo nie bylo stac na edukacje wlasna jak i dzieci.

Kto się nie nauczył,to już się nie nauczy.  Za dużo już tych  PSEUDO wykształconych i nauczonych.

Avatar
pablo / 24 lipca 2013 o 11:23
0
Ludzmi glupimi latwiej sie rzadzi !!! Ot co dlatego takie zmiany, pozniej wprowadza platne podstawowki, gimnazja etc., aby juz nikogo nie bylo stac na edukacje wlasna jak i dzieci.
Avatar
marco / 24 lipca 2013 o 10:38
0

"...studia elitarne i dla najbardziej zdolnych uczniów..."- chyba dla najbogatszych, kpina!!! zresztą co za różnica czy z jednym czy dwoma dyplomami pracuje się w macdonalds czy na zmywaku w anglii ;) MY MŁODZI DZIĘKUJEMY NASZYM RŻĄDZĄCYM, ZA POZIOM ŻYCIA

Dlatego tusk musi odejść !!!

Avatar
Gośka / 24 lipca 2013 o 10:18
0

a mógłby mi ktoś przybliżyć, jak sprawa ma się z poprawianiem matury? nie dostałam się w tym roku na te studia, co chciałam. idę na inne i będę poprawiać maturę. jeżeli za rok się dostanę tam gdzie chciałam, a z tych zrezygnuję, to będę musiała płacić? jak to jest? wie ktoś?