Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 września 2019 r.
6:28

Lublin: Nowy dworzec utknął w poczekalni

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
9 56 A A

Ratusz nie dostał wciąż decyzji środowiskowej niezbędnej do dalszych prac nad nowym dworcem autobusowym, który ma być zbudowany przez władze miasta pomiędzy ul. Gazową a Młyńską. Sprawa tkwi w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która uznała, że dokumenty od Ratusza wymagają uzupełnień

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do końca sierpnia tego roku planowane jest uzyskanie decyzji środowiskowej, w końcowej fazie opracowania jest kompletna dokumentacja techniczna dla dworca – informował 6 sierpnia prezydent Krzysztof Żuk. Odpierał wówczas sugestie, że miasto może się nie wyrobić z inwestycją. – To zagrożenie niezrealizowania tego projektu oceniam jako realne – przekonywał poseł Artur Soboń (PiS). Żuk z kolei zapewniał, że przygotowania idą do przodu.

Papiery, procedury…

Wspominany sierpień minął, ale Ratusz wciąż nie dostał zapowiadanej decyzji środowiskowej, bez której nie może załatwiać pozwolenia na budowę. Dlaczego procedury trwają tyle czasu?

– Konieczne okazało się uzupełnienie dokumentacji przedsięwzięcia – wyjaśnia Paweł Duklewski, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która rozpatruje wniosek złożony przez władze Lublina. – Uzupełnienia otrzymaliśmy pod koniec sierpnia. Przedłużyliśmy postępowanie, bo musieliśmy ponownie zasięgnąć opinii powiatowego inspektora sanitarnego.

Ile czasu potrzeba jeszcze na rozpatrzenie sprawy? – Dalszy etap postępowania będzie możliwy w drugiej połowie września – informuje Duklewski, ale nie chce deklarować, że dokument będzie gotowy jeszcze w tym miesiącu.

– Oczekujemy, że będzie we wrześniu – mówi Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów, która w lubelskim Ratuszu pilotuje budowę nowego dworca autobusowego. – Decyzja RDOŚ umożliwi nam uzyskanie pozwolenia na budowę oraz rozpoczęcie procedur związanych z uzyskaniem zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. O ile możemy przewidzieć czas potrzebny na uzyskanie pozwolenia na budowę, o tyle raczej nie przewidzimy czasu potrzebnego na uzyskania zezwolenia na inwestycje drogowe.

Mimo tych problemów Ratusz spodziewa się, że na przełomie tego i przyszłego roku zdoła ogłosić duży przetarg.

– Zasadnicze zadanie będzie obejmować dworzec, plac z miejscami postojowymi, przestrzeń publiczną, budynek oraz ulice Dworcową, Gazową, Młyńską i rondo Sportowców – wylicza Szczepańska. – To wszystko ma być w jednym przetargu, bo gdyby było kilku wykonawców, mogłyby wyniknąć potężne utrudnienia wynikające z koordynacji prac między różnymi firmami. Wolimy, żeby to wziął jeden wykonawca i nad tym czuwał i organizował sobie teren budowy.

Sam przetarg może potrwać pół roku, bo Urząd Miasta spodziewa się lawiny pytań od firm zainteresowanych zleceniem i proszących o wyjaśnienie szczegółów projektu. Według władz Lublina budowa potrwa około dwóch lat. Jej ostateczny koszt będzie znany dopiero po przetargu, zaś najświeższe szacunki mówią o kwocie 300 mln zł, podczas gdy unijne dofinansowanie ma wynosić 136 mln zł.

Prezydent zapowiada starania o zwiększenie tej dotacji, ale jednocześnie daje do zrozumienia, że jeśli dofinansowanie nie wzrośnie, miasto nie zawaha się przed skorzystaniem z kredytu, aby sfinansować tę inwestycję.

e-Wydanie

Komentarze 56

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lublinianin od 70 lat ! / 4 dni temu o 08:05
+22
Przecież widać jak na dłoni, że bydło z chlewa bolszewickiej sekty pislam w tym macza swój ohydny i fałszywy ryj ! A tow. gornek pierwszy by tylko się nie udało ! Lublinianie 13 dajcie wyraz temu bydłu z chlewa i nie dopuśćmy by hamowali rozwój naszego-Mojego Miasta ! Bydło z chlewa na Madagaskar !
Avatar
Gość / 4 dni temu o 08:37
+21
Czyżby wojewoda po raz kolejny chciał zrobić na złość Żukowi?
Avatar
dyktatorek / 4 dni temu o 07:35
+21
Garnek swoje paluchy umoczył. tak żeby na złość zrobić
Avatar
Gość / 4 dni temu o 10:30
+20
Dworzec i jego okolice oraz lubelski bazar - tam "czas ostal sie w miejscu"; to obrazki jak z trzeciego swiata z ogromna iloscia pijanych ukrainskich barbarzyncow.,
Avatar
lubię bajki / 4 dni temu o 08:41
+20
Po co przetarg? Wiadomo, że Budimex wygra .... W Lublinie tylko ta jedna firma bierze wszystko ...
 A był w tej bajce smok? Może wymienisz te rzekome "wszystko"? Ciekawi mnie w jakim celu ludzie wymyślają takie bujdy?
Avatar
:) / 4 dni temu o 11:19
+18
Umiecie tylko krytykować źle robione prace a prawda jest taka że wstyd by w mieście wojewódzkim był taki brzydki dworzec PKS u.
 no to właśnie to krytykujemy....dlaczego mijają kolejne lata a w tak ważnym dla miasta miejscu jest nadal syf jak na Ukrainie? Właściwie to nie jak na Ukrainie - jeszcze gorzej...
Avatar
Hubert / 4 dni temu o 08:56
+17
Już nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć (d)efekty.
 Zawistny pisiorze, nie zapomnij tylko w niedzielę pójść do kościółka i pomodlić się w tej intencji.
Avatar
Gość / 4 dni temu o 07:15
+16
Dobra trolliki wypad z baru nikt nie chce czytać waszych durnych komentarzy
Avatar
Gość / 4 dni temu o 08:44
+15
Projekt jest świetny i mogę się tu i teraz założyć, że jak dworzec powstanie to zgarnie kilka nagród przyznawanych przez gremia związane z branżą architektoniczno-budowlaną
Avatar
Gość / 4 dni temu o 08:58
+14
trollerka pisowska nie ma lekko jak widzę - trzeba wstać już przed 7 i dodawać hejterskie wpisy już od bladego świtu
Avatar
&speed / 2 dni temu o 15:11
+2
ten projekt jest tak odrealniony od otoczenia że pasuje jak kwiatek do kozucha....i nie piszę tego jako przeciwnik zukowego magistratu ale esteta....przez 25 pierwszych lat Młyńska była moim domem i z przykrością stwierdzam że żuk szaleje że terenami koło dworca . Dworzec nalezy skumulować tak jak na przykład MDA w Krakowie. Niewielki obszar obsługuje 30 krotnie większy ruch a i komunikacja między autobusem i koleją jest o 5 kroków oddalona a w tym projekcie dworca jak z Bachczysaraju a nie Europy paskudnym jak pajęczyna i parkingów postojowych zajmuje obszar nie tylko nieefektywnie ale i blokuje z uwagi na trwałość projektu wieloletnie możliwości poprawy....lepiej by nie powstało to paskudztwo
ten projekt jest tak odrealniony od otoczenia że pasuje jak kwiatek do kozucha....i nie piszę tego jako przeciwnik zukowego magistratu ale esteta....przez 25 pierwszych lat Młyńska była moim domem i z przykrością stwierdzam że żuk szaleje że terenami koło dworca . Dworzec nalezy skumulować tak jak na przykład MDA w Krakowie. Niewielki obszar obsługuje 30 krotnie większy ruch a i komunikacja między autobusem i koleją jest o 5 kroków oddalona a w tym projekcie dworca jak z Bachczysaraju a nie Europy paskudnym jak pajęczyna i parkingów postojo... rozwiń
Avatar
Gość / 4 dni temu o 23:51
+4
Z tą zielenią na ilustracji to tylko taka pokazówka, mogę się założyć, że będzie jej naprawdę malutko, zobaczyłem te zdjęcia przedstawiające projektowany Dworzec Metropolitalny nocą to stwierdzam, że to oświetlenie LED może i stylowe i futurystyczne ale smutne i mało tego, nieprzyjemne - oświetla tylko chodniki i dosyć intensywnie ale w około będzie ciemno jak w d... sami wiecie gdzie. Z tym kredytem to bez przesady, po co miasto obciążać, i tak ma sporo długu, lepiej zrobić za mniejsze pieniądze a porządnie niż za duże ale efekt nie do końca ucieszy i będzie różnił się od oczekiwań - to samo przecież było z placem Litewskim, Placem Teatralnym i Placem Kaczyńskiego - sporo pieniędzy poszło w te miejsca, owszem wyglądają ładnie i stylowo ale: 1. Plac Litewski powinien zostać przeorganizowany w ten sposób by dopuszczono ruch komunikacji miejskiej i taksówek po nim - jest ten plac ładny ale niech będzie także i funkcjonalny. Plac teatralny jest kompletnie łysy, wystarczyłoby umieścić na jego skrajach parę kamiennych donic i posadzić krzewy w kształcie kul, by nadać temu miejscu nieco fantazji, a nie, żeby był taki blady, smutny, łysy plac kamienno-betonowy. Z Placem Kaczyńskiego nic się już nie zrobi raczej, miejsce kojarzone ze skateparkiem i rolkami, a pomyśleć ile ładniej wyglądał ten fragment jak jeszcze przed 10 laty istniała tam pętla autobusowa, było małe rondko a na wysepce pomnik, wokół niego były kwiatki, stanowisko oczekiwania na autobus było w złym stanie, ludzie stali na zdezelowanym chodniku - to wystarczyło tylko ładnie powymieniać kostkę i nic poza tym, pętlę można było zostawić, na pewno mogłaby się przydać w samiutkim centrum miasta. Co więcej były dwa potężne drzewa, które postanowiono brutalnie ściąć i w ich miejsca nie zrobiono nic. Czasem warto spojrzeć nieco krytycznym okiem na inwestycje/przebudowy/modernizacje a nie dla zasady idziemy dalej, nie patrzymy na nic. Lepiej zrobić mniej i za mniejsze pieniądze ale porządnie niż za dużo i za duże pieniądze a potem narzekać, że coś się popsuło i nie do końca cieszy efekt końcowy.
Z tą zielenią na ilustracji to tylko taka pokazówka, mogę się założyć, że będzie jej naprawdę malutko, zobaczyłem te zdjęcia przedstawiające projektowany Dworzec Metropolitalny nocą to stwierdzam, że to oświetlenie LED może i stylowe i futurystyczne ale smutne i mało tego, nieprzyjemne - oświetla tylko chodniki i dosyć intensywnie ale w około będzie ciemno jak w d... sami wiecie gdzie. Z tym kredytem to bez przesady, po co miasto obciążać, i tak ma sporo długu, lepiej zrobić za mniejsze pieniądze a porządnie niż za duże ale efekt nie do końc... rozwiń
Avatar
Bolek / 4 dni temu o 23:33
-1
Pisiory zrobią wszystko aby pokazać że konkurencja jest nieudolna. Wychodzą z założenia że po nich to tylko zgliszcza aby ich wielbiono. Ave Cezar KAKA 1.
Avatar
Obserwator / 4 dni temu o 20:53
-2
może skoro leczą i mają leczyć tutaj chorych z całego województwa lubelskiego ( i nie tylko ) kasę powinien "dorzucić" wojewoda "wszystko zmieniam"/"wszędzie mnie pełno"..
Avatar
Sam / 4 dni temu o 19:18
+1
Żuk nie jest z pisuaru, więc mu przeszkadzają, przy okazji szkodząc mieszkańcom. Dobra, kvrfa, zmiana!
Avatar
ksawyer / 4 dni temu o 16:52
+2
Zwracam kolejny raz uwagę na to, że projekt dworca pokazyny na wizualizacji to pomysł dziecinych architektów sprawnie posługujących się programami architektonicznymi, którzy nie odpowiedzieli sobie na podstawowe pytanie czemu i komu dworzec ma służyć.  A ma służyć stworzeniu warunków do w miarę komfortowego oczekiwania na swój autobus, podróżny potrzebuje ochrony przed deszczem, a w projektowanym dworcu, zanim dojdzie na perony z poczekalni zmoknie. Dworzec w naszym klimacie funkcjonuje rownież w zimie i jesiennych słotach, a projektowane duże,  wysoko zadaszone przestrzenie nie będą chroniły przed wiatrem i zimnem. Brak logiki w projekcie dworca widać również na przykładzie zielonego placu na dachu poczekalni, wygląda to może i ładnie, ale czy będą z niego korzystali podróżni, którzy chcieliby jak najszybciej wyjechać z tego smutnego miasta. Czekaj pisiorze-cebulaku, któremu nie podoba się nowoczesny projekt wykonany pod czujnym okiem naszego gosPOdarza. Już jestem w drodze do biura i wkrótce dostaniesz swoje 49 minusików.
 Wziołem to za żart, a tu ok. 9 +20, a o ok. 11 - 25, gratuluję skutcznosci. 
 Wziołem to za żart, a tu ok. 9 +20, a o ok. 11 - 25, gratuluję skutcznosci.  rozwiń
Avatar
Gość / 4 dni temu o 14:13
-4
RDOŚ czyli PiS. I wszystko jasne.
Avatar
Gość / 4 dni temu o 14:12
-6
Piękny projekt!
Avatar
:) / 4 dni temu o 11:19
+18
Umiecie tylko krytykować źle robione prace a prawda jest taka że wstyd by w mieście wojewódzkim był taki brzydki dworzec PKS u.
 no to właśnie to krytykujemy....dlaczego mijają kolejne lata a w tak ważnym dla miasta miejscu jest nadal syf jak na Ukrainie? Właściwie to nie jak na Ukrainie - jeszcze gorzej...
Avatar
Kkk / 4 dni temu o 10:35
-11
Umiecie tylko krytykować źle robione prace a prawda jest taka że wstyd by w mieście wojewódzkim był taki brzydki dworzec PKS u.
Zobacz wszystkie komentarze 56

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 17.09.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 17.09.2019 0 0

Był stalowy szkielet na Czubach, będą stalowe żurawie. Jest wniosek o pozwolenie na budowę

Był stalowy szkielet na Czubach, będą stalowe żurawie. Jest wniosek o pozwolenie na budowę 10 17

Trzy budynki mieszkalne mają powstać na terenie, na którym przez 30 lat stał szkielet niedoszłej hali sportowej rozebrany wiosną tego roku. Do Urzędu Miasta wpłynął wniosek o pozwolenie na budowę bloków

Pociągi Lublin-Warszawa wrócą z objazdu przez Łuków za trzy miesiące

Pociągi Lublin-Warszawa wrócą z objazdu przez Łuków za trzy miesiące 43 12

Za trzy miesiące dalekobieżne pociągi z Lublina do Warszawy mają wrócić z objazdu przez Łuków na trasę przez Puławy i Dęblin – zapowiada PKP Intercity. Wcześniej, ale nie tak prędko jak planowano, ma być wznowiony ruch pociągów regionalnych do Dęblina, które mają stawać na nowym przystanku Lublin Zachód

Sukces lubelskich speed-ballistów na Mistrzostwach Polski w Chełmie

Sukces lubelskich speed-ballistów na Mistrzostwach Polski w Chełmie 0 1

Lubelscy zawodnicy wrócili z trzema medalami z czwartych Mistrzostw Polski w speed-ballu, które w weekend gościły w Chełmie. Co więcej, jeden ze speed-ballistów wywalczył sobie również kwalifikację na październikowe Mistrzostwa Świata we Francji

Rekonstrukcja bitwy pod Tomaszowem Lubelskim. Tłumy chciały zobaczyć historię sprzed 80 lat [zdjęcia]
galeria
film

Rekonstrukcja bitwy pod Tomaszowem Lubelskim. Tłumy chciały zobaczyć historię sprzed 80 lat [zdjęcia] 14 8

W niedzielę rekonstruktorzy przypomnieli zdarzenia, które rozegrały się 18 września 1939 w okolicach Szarowoli i w czasie zdobywania wzgórza 318.

Lubelski wieniec na podium na dożynkach prezydenckich w Spale
galeria

Lubelski wieniec na podium na dożynkach prezydenckich w Spale 0 0

Wieniec dożynkowy przygotowany przez Stowarzyszenie Zagrody Razem z gminy Żyrzyn jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. Gospodynie z miejscowości Zagrody z dożynek prezydenckich w Spale wróciły do domu z drugą nagrodą.

"Bombardowanie włóczką". Trolejbus miękki jak sweterek [zdjęcia]
galeria

"Bombardowanie włóczką". Trolejbus miękki jak sweterek [zdjęcia] 1 8

To one robią setki mikołajowych czapeczek, ubrały dłoń koło Centrum Kultury, robią dzianinowe prezenty dla najmłodszych pacjentów. Teraz panie z „Bombardowania włóczką” dziergały na rzecz Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

Worki na zwłoki przed Ratuszem w Lublinie. Aktywiści chcą zwężenia pasów jezdni
galeria
film

Worki na zwłoki przed Ratuszem w Lublinie. Aktywiści chcą zwężenia pasów jezdni 67 98

Czarne worki na zwłoki zaległy w poniedziałek przed schodami Ratusza. Worków było 13, czyli tyle, ile śmiertelnych ofiar zeszłorocznych wypadków drogowych na ulicach Lublina. O zapobieżenie kolejnym tragediom apelowali w ten sposób aktywiści Porozumienia Rowerowego

Mistrzowie w ratownictwie medycznym są z Chełma

Mistrzowie w ratownictwie medycznym są z Chełma 2 3

38 zespołów z kraju i zagranicy wzięło udział w zorganizowanych w Legnicy XVIII Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym. Bezkonkurencyjni okazali się ratownicy ze Stacji Ratownictwa Medycznego w Chełmie i to właśnie oni – Kamil Kociubiński, Daniel Kania i Andrzej Kawka – odebrali puchar mistrzów z rąk marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Powstał film o unitach. Sfinansował go senator Grzegorz Bierecki

Powstał film o unitach. Sfinansował go senator Grzegorz Bierecki 4 10

Gotowy jest już film "Modlitwa o Polskę – z ziemi podlaskiej" o błogosławionych męczennikach z Pratulina. Premiera w weekend. Film sfinansowała m.in. fundacja Kocham Podlasie senatora Grzegorza Biereckiego (PiS).

Padwa Zamość wygrywa ostatni sparing przed ligą

Padwa Zamość wygrywa ostatni sparing przed ligą 0 0

MKS Padwa Zamość pokonała na wyjeździe Wisłę Sandomierz 40:29

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Interweniował śmigłowiec LPR

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Interweniował śmigłowiec LPR 6 2

Samochód osobowy i ciężarówka zderzyły się na obwodnicy Lubartowa.

Ksiądz Walerian S. z Lublina pozbawiony orderu. "Bardzo się cieszę"
aktualizacja

Ksiądz Walerian S. z Lublina pozbawiony orderu. "Bardzo się cieszę" 26 12

Ks. prof. Walerian S. z Lublina, były wykładowca KUL, stracił Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Informacja pojawiła się na stronie prezydent.pl

 Efektowna wygrana Ruchu nad Orłem. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Efektowna wygrana Ruchu nad Orłem. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej 0 8

Podział punktów w spotkaniu w Krasnymstawie. Ruch Izbica rozbił Orła Srebrzyszcze 5:0

Cztery Sokoły lecą na remont do PZL Świdnik. Podpisano kontrakt warty 99,5 mln zł [zdjęcia]
galeria

Cztery Sokoły lecą na remont do PZL Świdnik. Podpisano kontrakt warty 99,5 mln zł [zdjęcia] 114 32

99,5 miliona złotych będzie kosztować budżet państwa remont czterech wojskowych sokołów. W poniedziałek w PZL Świdnik podpisano kontrakt z Inspektoratem Uzbrojenia Wojska Polskiego na realizacje tego zlecenia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.