Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 października 2019 r.
20:46

Półmetek podzielił uczniów Biskupiaka. "Według egzorcystów halloween jest czymś złym"

493 85 A A
Biskupiak
Biskupiak (fot. archiwum)

Uczniowie XXI Liceum Ogólnokształcącego bawić mają się na półmetku. Impreza organizowana jest w klimacie halloween. Wydarzenie podzieliło młodzież z Biskupiaka

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uczniowie na Halloween Party mają bawić się 31 października.

- Przygotujcie się na upiorną noc podczas której przeżyjecie straszny melanż – czytamy na stronie organizatora. - Tego dnia cały klub opanuje mroczny klimat... Noc duchów, upiorów i straszydeł nadchodzi!

Pierwszych 100 gości otrzymać ma maski krzyku, wszyscy mogą liczyć na halloweenowy makijaż, a najciekawiej przebrane osoby dostaną żelkowe zęby wampira.

Informacja o wydarzeniu zbulwersowała część uczniów XXI LO. Denerwują się, że na imprezie, w której brać będzie udział wiele osób niepełnoletnich (półmetek to zabawa dla rocznika 2002 – red.) pojawić ma się alkohol. Za nietrafiony uważają też termin zabawy, bo – jak mówią - 1 i 2 listopada to w Polsce dni zadumy i tak powinny być świętowane. Główne zastrzeżenia dotyczą jednak charakteru zabawy.

- Uczniowie Biskupiaka zaczynając szkołę zaakceptowali jej statut, w którym jest napisane, że szkoła opiera się na systemie wartości chrześcijańskich głoszonych przez Kościół katolicki, a uczniowie mają zakaz picia alkoholu oraz noszenia symboli i głoszenia haseł, przynależności lub identyfikowania się z grupami, których ideologia jest sprzeczna z nauką Kościoła katolickiego – mówi jeden z pierwszoklasistów szkoły z ul. Słowikowskiego. – Według świadectw egzorcystów i kapłanów halloween jest czymś definitywnie złym. Dlatego ja nie zdecydowałbym się na pójście na wydarzenie, które hańbi kulturę i człowieka.

Większość drugoklasistów Biskupiaka chce jednak iść na półmetek. Nie widzą w nim nic złego. Podkreślają, że to tylko zabawa.

- Szkoła jest katolicka z nazwy. Wybrałem ją, bo to dobra szkoła ze świetnymi wynikami z egzaminów i duża ilością olimpijczyków – mówi drugoklasista, który zapowiada, że w imprezie weźmie udział. – Nie powinniśmy mieszać szkoły, religii i dobrej zabawy. Chociaż część uczniów to robi. Oni są bardzo wierzący. Nie ma w tym nic złego, ale nie powinni narzucać swoich poglądów innym.
To, jak bardzo podzieleni są uczniowie widać w Internecie. Znaleźć można tam stronę dla uczniów o poglądach prawicowych. Do niedawna funkcjonowała także jej lewicowa wersja.

- Na szczęście przestała – mówi jedna z osób związanych ze szkolną prawicą. – Ten spór między uczniami trwa od bardzo dawna. Spieramy się o wiele rzeczy. Półmetek jest jedną z nich.

Organizator Halloween Party dla uczniów nie zdecydował się porozmawiać z nami o wydarzeniu.

e-Wydanie

Komentarze 85

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
abcdef / 23 października 2019 o 12:05
+23
Jazgot przeciw temu, że katolicka szkoła zabrania niekatolickich praktyk, jest tak samo mądry jak pójście do żydowskiej restauracji i robienie tam zadymy, że nie ma w menu schaboszczaka.
Avatar
Gość / 22 października 2019 o 22:49
+22
Dlaczego wielu niewierzących wysyła swoje dzieci do katolickich placówek?
Avatar
Gość / 22 października 2019 o 21:24
+17
Szkoła katolicka? Tak! Zatem zasady katolickie. Jeśli ktoś ubiegał się o dostanie się do tej szkoły, powinien szanować zasady, które tam panują. Mój syn chodził tam do gimnazjum. Teraz jest w innej szkole. Nie lubiłam Biskupiaka, ale uczciwie muszę bronić tego, że skoro jest to szkoła katolicka, to jest katolicka i już. Każdy uczeń ubiegający się o dostanie do Biskupiaka powinien liczyć się z katolicyzmem na każdym kroku.
Avatar
kyi / 23 października 2019 o 11:50
+13
ale katole maja zawsze problem..nie chcą..niech nie idą a nie jak zawsze narzucają swój chory światopogląd innym (a sami mają go w d***)
Ale to wy macie problem. Mało liceów jest w Lublinie? Skoro szkoła jest katolicka, to ma katolickie zasady. Nie pasuje, to się do takiej szkoły nie idzie. Proste? Czy za trudne dla twojej główki narzucającej innym swój chory światopogląd?
Avatar
Lubelak / 23 października 2019 o 00:04
+13
Dzięki za info, już wiem, gdzie nie będą się uczyć moje dzieci.
Avatar
PYTANIE RETORYCZNE / 22 października 2019 o 23:03
+13
Wyobraźmy sobie uwolnienie szkól od ministerialnej podstawy programowej i innych ideologicznych nakazów. Do rywalizacji stają szkoły katolickie i te lewackie lgbt. Po kilku latach wszyscy uczniowie piszą całkowicie obiektywny egzamin z umiejetności i wiedzy, na których zbudowana została obecna cywilizacja. Kto wygra ?
Avatar
Gość / 22 października 2019 o 21:05
+11
Żyjemy w wolnym kraju, nie dla radykalizmu
Avatar
Gość / 23 października 2019 o 16:02
+9
Skoro wybierasz szkołę o wartościach chrześcijańskich, katolickich i podpisujesz deklaracje o tym, że będziesz przestrzegać panujących w niej reguł, to chyba normalne jest, że podporządkowujesz się pod nie. W innym wypadku co warte jest Twoje słowo i deklaracje? Nic. A że poszedłes tam bo wyniki ma dobre a nie z powodu wartości w ktore wierzysz, a że potrafisz liczyć i kalkulowac więc podpisałes deklaracje. Znasz pewnie też wartość Twojego słowa, które w niej złożyłes. Jest nic nie warte. Takie elyty nam rosną.
Avatar
ln;;ln / 23 października 2019 o 11:39
+9
Nawet jeśli szkoła ma katolicki charakter to nie może decydować o tym jak uczniowie spędzają wolny czas. Katolickie wartości i ewentualne zachowanie uczniów zgodne (na przykład) ze statutem szkoły mogą być promowane i egzekwowane tylko i wyłącznie w godzinach zajęć oraz/lub na terenie szkoły. To co uczniowie robią poza terenem szkoły w czasie prywatnym to tylko i wyłącznie ich prywatna sprawa, a jeżeli szkoła twierdzi, że uczniowie kreują zły wizerunek szkoły uczestnicząc w takich wydarzeniach prywatnie to: -Po pierwsze myli uczniów szkoły z reprezntatywnymi pracownikami szkoły (np. dyrekcją czy rzecznikiem prasowym) którzy występują w oficjalnym charakterze (bo poza godzinami pracy nawet dyrektor placówki ma prawo do prywatnego spędzania czasu bez żadnego powiązywania go ze szkołą) -Po drugie ma niezdrowe, niedojrzałe i często odnoszące odwrotne skutki spojrzenie na wychowanie młodzieży i na to w jaki sposób należy traktować uczniów
 Otóż nie masz zupełnie racji. Bo szkoła może ucznia wyrzucić za to, że w "czasie wolnym" np. kogoś pobił, albo nagrodzić, gdy ktoś w "czasie wolnym" w ramach wolonariatu pomaga np. w hospicjum. Szkoła ma charakter i statut jaki ma i skoro się ją wybrało, to trzeba tego przestrzegać. Również w czasie wolnym.
 Otóż nie masz zupełnie racji. Bo szkoła może ucznia wyrzucić za to, że w "czasie wolnym" np. kogoś pobił, albo nagrodzić, gdy ktoś w "czasie wolnym" w ramach wolonariatu pomaga np. w hospicjum. Szkoła ma charakter i statut jaki ma i skoro się ją wybrało, to trzeba tego przestrzegać. Również w czasie wolnym. rozwiń
Avatar
dramatyczne skutki lewactwa / 22 października 2019 o 22:46
+9
W "wyedukowanej seksualnie" Szwecji ostatnio zarejestrowano średnio... 21 gwałtów dziennie. Czy tego chcemy w Polsce ?
Avatar
Pozdrawiam / 31 października 2019 o 18:11
0
"Nie igrać z Halloween " ks Jarosław Cielecki cały tekst na stronie Naszego Dziennika. poniżej fragment. . "Chcę podkreślić, i wciąż to czynię, że szatan nie zna się na żartach. To, co podczas Halloween wydaje się nam z ludzkiego punktu widzenia zabawą, dla złego ducha jest jak dym kadzidła dla jego uwielbienia. Nawet gdy rodzice dla żartów przebierają dziecko za diabełka, to nieświadomie przywołują jego obraz, a on bardzo lubi być przywoływany, bo tylko czeka na takie zaproszenie. Przestrzegam z całą stanowczością, by nie urządzać balu dla szatana, jakim są obchody Halloween, gdyż on raz zaproszony zawsze będzie chciał „tańczyć” wokół osoby zapraszającej. Będzie chciał tak zmęczyć i wyczerpać człowieka, aby nie miał on czasu, siły i ochoty, by pragnął tylko jednego: uwolnić się od tego udręczenia. Halloween jest bardzo niebezpieczne dla dzieci, gdyż w ich podświadomości ciemność, strach urastają do rangi siły, która dominuje nad człowiekiem. Wielokrotnie spotykam i wspólnie modlę się z ojcem Gabrielem Amorthem z Włoch, znanym na całym świecie, jednym z najbardziej doświadczonych egzorcystów, od ponad 50 lat pełniącym tę posługę. Mówił mi, że niejednokrotnie podczas egzorcyzmów szatan uwielbiał dzień Halloween, bo dostarcza mu on wiele radości. Zainteresowanie Halloween często jest podsycane z racji komercyjnych, to kolejny dzień, na którym można zarobić. Zarabiają sprzedawcy dyń i różnych gadżetów, zarabiają właściciele kin, którzy proponują tzw. upiorne filmy, tylko najwięcej tracą najmłodsi. Nie zdają sobie sprawy, że ktoś im bardzo bliski wystawia ich do wielkiej bitwy, która może trwać wiele lat. Szatan łatwo nie rezygnuje, zwłaszcza z tych, którzy chcą go po zaproszeniu świadomie odrzucić. Dlatego też Ojciec Święty Franciszek zwrócił się ze szczególnym apelem do kapłanów, którzy w tych dniach spotkali się w Rzymie z racji obrad Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów. Papież poprosił wszystkich księży, aby więcej miłości Kościoła okazywali wobec tych, którzy cierpią na skutek działania złego, gdyż według najnowszych badań liczba opętanych znacznie wzrosła. Trzeba więc zachować znaczący dystans do tego, co proponuje społeczna demagogia, a także kino, telewizja i media, które w pogoni za sensacją rozbudzają w ludziach, zwłaszcza młodych, zainteresowanie okultyzmem i satanizmem, do czego wstępem jest Halloween. "
"Nie igrać z Halloween " ks Jarosław Cielecki cały tekst na stronie Naszego Dziennika. poniżej fragment. . "Chcę podkreślić, i wciąż to czynię, że szatan nie zna się na żartach. To, co podczas Halloween wydaje się nam z ludzkiego punktu widzenia zabawą, dla złego ducha jest jak dym kadzidła dla jego uwielbienia. Nawet gdy rodzice dla żartów przebierają dziecko za diabełka, to nieświadomie przywołują jego obraz, a on bardzo lubi być przywoływany, bo tylko czeka na takie zaproszenie. Przestrzegam z całą stanowczością, by nie urz... rozwiń
Avatar
Gość / 24 października 2019 o 20:01
+1
Półmetek jest 15 listopada. Wiadomo to od września. Poziom lubelskiego szmatławca przebija kolejne dno.
Avatar
zlocien / 23 października 2019 o 23:57
0
Próbowaliście wyszukać zacytowane teksty ze "strony organizatora"? I co znaleźliście?
Avatar
Łilliam Łolez / 23 października 2019 o 18:39
+1
"Skoro wybierasz szkołę o wartościach chrześcijańskich, katolickich i podpisujesz deklaracje o tym, że będziesz przestrzegać panujących w niej reguł (...)", ale jak mniemam, impreza będzie się odbywać poza murami szkoły i sama szkoła nie będzie uczestniczyć w jej organizacji. Nie wiem, jaką deklarację podpisywali rodzice i uczniowie tej szkoły przy zapisywaniu się do niej. O ile się orientuję, np. przyszli studenci KUL-u podpisują deklarację, że będą szanować katolicki charakter uniwersytetu, ale brać udział w imprezach niezwiązanych ze szkołą mogą sobie w dowolnych. Zakładam, że tu sytuacja jest analogiczna. Sytuacja może być kontrowersyjna i każdy ma prawo wyrazić swoje oburzenie, ale nic ponad to. Ani Ci uczniowie nie złamią jakiegoś zobowiązania, uczestnicząc w tematycznej zabawie, ani nikt im tego nie może zakazać.
"Skoro wybierasz szkołę o wartościach chrześcijańskich, katolickich i podpisujesz deklaracje o tym, że będziesz przestrzegać panujących w niej reguł (...)", ale jak mniemam, impreza będzie się odbywać poza murami szkoły i sama szkoła nie będzie uczestniczyć w jej organizacji. Nie wiem, jaką deklarację podpisywali rodzice i uczniowie tej szkoły przy zapisywaniu się do niej. O ile się orientuję, np. przyszli studenci KUL-u podpisują deklarację, że będą szanować katolicki charakter uniwersytetu, ale brać udział w imprezach niezwiązan... rozwiń
Avatar
Gość / 23 października 2019 o 16:02
+9
Skoro wybierasz szkołę o wartościach chrześcijańskich, katolickich i podpisujesz deklaracje o tym, że będziesz przestrzegać panujących w niej reguł, to chyba normalne jest, że podporządkowujesz się pod nie. W innym wypadku co warte jest Twoje słowo i deklaracje? Nic. A że poszedłes tam bo wyniki ma dobre a nie z powodu wartości w ktore wierzysz, a że potrafisz liczyć i kalkulowac więc podpisałes deklaracje. Znasz pewnie też wartość Twojego słowa, które w niej złożyłes. Jest nic nie warte. Takie elyty nam rosną.
Avatar
Gość / 23 października 2019 o 14:49
+5
Dobrze ze nie wiedzą o tym że w szkole mamy osoby innej orientacji ho by pozew poszedł do Stolicy Apostolskiej
Avatar
Gość / 23 października 2019 o 14:46
0
przecież będą bawić się 31 października, a nie 1 listopada, o co kaman? schowajcie ten ból dupy wierzący, jak wam sie nie podoba, to po prostu nie uczestniczcie, ale nie zabraniajcie tego komuś innemu, każdy ma prawo robić to, co zechce.
Avatar
Leon z / 23 października 2019 o 13:56
+5
Geneza Halloween pochodzi od plemion celtyckich zamieszkujących dzisiejsze tereny Irlandii i Szkocji
 ktos twierdzi, że to amerykańśki wynalazek ?
Avatar
tgb / 23 października 2019 o 12:50
-2
Mnie najbardziej zastanawia fakt, że ci którzy atakują Kościół i promocję katolickich warości, ramię w ramię chodzą w marszach "w obronie równości i tolerancji". To gdzie ta wasza tolerancja, skoro taki odruch wywołuje w was katolicka szkoła? Ktoś każe wam do takiej szkoły chodzić hipokryci?
Nie ma czegoś takiego jak katolickie wartości. Najlepszym przykładem jest tu pec czy rydzyk, jankowski, lub walerian s. Zreszta kościół już wystarczająco razy zdradził Polskę, od czasów zaborów które poparł w zamian za nietykalność swojego majątku.
 a teraz gdy film Siekielskiego obnażył obraz pedofilii w kościele katolickim w odwecie rozpoczął się wściekły atak na środowiska LGBT
 a teraz gdy film Siekielskiego obnażył obraz pedofilii w kościele katolickim w odwecie rozpoczął się wściekły atak na środowiska LGBT rozwiń
Avatar
widzę to inaczej / 23 października 2019 o 12:36
0
Mnie najbardziej zastanawia fakt, że ci którzy atakują Kościół i promocję katolickich warości, ramię w ramię chodzą w marszach "w obronie równości i tolerancji". To gdzie ta wasza tolerancja, skoro taki odruch wywołuje w was katolicka szkoła? Ktoś każe wam do takiej szkoły chodzić hipokryci?
 Nie ma czegoś takiego jak katolickie wartości. Najlepszym przykładem jest tu pec czy rydzyk, jankowski, lub walerian s. Zreszta kościół już wystarczająco razy zdradził Polskę, od czasów zaborów które poparł w zamian za nietykalność swojego majątku.
 Nie ma czegoś takiego jak katolickie wartości. Najlepszym przykładem jest tu pec czy rydzyk, jankowski, lub walerian s. Zreszta kościół już wystarczająco razy zdradził Polskę, od czasów zaborów które poparł w zamian za nietykalność swojego majątku. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 85

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ambitne plany i deficytowy budżet gminy Puławy

Ambitne plany i deficytowy budżet gminy Puławy 3 5

Gmina Puławy nie zwalnia tempa. Po rozbudowie szkół, przyszła pora na nowy stadion piłkarski w Gołębiu. Pod względem wydatków - najwięcej, bo prawie 19 mln zł pochłonie oświata. Wzrosną zarówno dochody, jak i wydatki. Te ostatnie sięgną 60 mln zł, generując deficyt i zadłużenie.

Zabił gospodarza imprezy. Teraz grozi mu dożywocie

Zabił gospodarza imprezy. Teraz grozi mu dożywocie 0 0

58-letni mieszkaniec Tomaszowa Lubelskiego został dotkliwie pobity podczas wspólnego spożywania alkoholu. Do tragedii doszło w minioną środę na terenie jednej posesji w gm. Susiec.

Przerwa się skończyła. Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS wraca do ligowej rywalizacji

Przerwa się skończyła. Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS wraca do ligowej rywalizacji 0 0

Dokładnie 20 dni dzieli ostatni ligowy mecz Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin od następnego starcia. Po reprezentacyjnej przerwie ekstraklasa wznawia rozgrywki. Jutro (godz. 17) lublinianki zmierzą się na własnym parkiecie z DGT Politechniką Gdańską

Half-Life: Alyx. Zwiatun i data premiery (wideo)
film

Half-Life: Alyx. Zwiatun i data premiery (wideo) 0 0

Znany świat, znana bohaterka, znani przeciwnicy. I jedna wielka nowość: VR. Premiera gry Half-Life: Alyx już w marcu przyszłego roku.

Zoo w Poznaniu zarzuca urzędnikom z Terespola utrudnianie transportu tygrysów

Zoo w Poznaniu zarzuca urzędnikom z Terespola utrudnianie transportu tygrysów 3 4

Dyrekcja poznańskiego ogrodu zoologicznego zarzuca urzędnikom z gminy Terespol utrudnianie przewozu tygrysów do Hiszpanii. – My nie możemy wydać decyzji międzynarodowej – tłumaczy Krzysztof Iwaniuk wójt przygranicznej gminy Terespol.

Program TV 22-24 listopada 2019. Co warto zobaczyć w telewizji?
22 listopada 2019, 0:00

Program TV 22-24 listopada 2019. Co warto zobaczyć w telewizji? 0 0

"Szybcy i wściekli 8", "300: Początek Imperium" czy "Iron Man" to tylko niektóre z filmów, które będzie można zobaczyć w weekend w telewizji naziemnej. Sprawdź wybrane propozycje filmowe na najbliższe wieczory.

Juliusz Braun: Trzeba media publiczne wymyślić na nowo, ale nie mam recepty jak to zrobić

Juliusz Braun: Trzeba media publiczne wymyślić na nowo, ale nie mam recepty jak to zrobić 0 2

Media tożsamościowe, bańki informacyjne to zdaniem byłego prezesa zarządu TVP i aktualnego członka Rady Mediów Narodowych poważne zagrożenie społeczne. - Są takie badania, które pokazują, że przeważająca grupa zwolenników PO ogląda TVN, a przeważająca grupa PiS ogląda telewizję publiczną. Każdy się umacnia we własnym przekonaniu. Media publiczne, telewizja publiczna zwłaszcza - powinna być źródłem wody czystej, informacji rzetelnej, która pokazuje również kontekst wydarzeń. Bez tego trudno budować normalne społeczeństwo. W wielu krajach krytykuje się media publiczne, ale w wielu spełniają rolę jednoczącą - mówił na KUL dr Juliusz Braun.

Motor w sobotę gra ze Stalą Kraśnik. Chcą rewanżu za pierwszą kolejkę

Motor w sobotę gra ze Stalą Kraśnik. Chcą rewanżu za pierwszą kolejkę 0 3

Zakończyliśmy rundę jesienną i od razu ruszamy z rewanżami. Motor w sobotę o godz. 17 zagra ze Stalą Kraśnik. I ma z tym zespołem rachunki do wyrównania.

Palit GTX 1650 SUPER: Niedrogie karty graficzne

Palit GTX 1650 SUPER: Niedrogie karty graficzne 0 0

Serie RTX 2080, 2070 i 2060 doczekały się już wersji SUPER. GTX 1660 także. Pora na serię GTX 1650. Nowe modele do sprzedaży wprowadziły m.in. firmy Palit i Gainward.

W weekend lekki mróz, możliwe też słabe opady śniegu. A co z zimą 30-lecia? Prognoza IMGW

W weekend lekki mróz, możliwe też słabe opady śniegu. A co z zimą 30-lecia? Prognoza IMGW 36 4

W weekend w ciągu dnia temperatura może spaść poniżej zera. Według niektórych prognoz możliwe są słabe opady śniegu i śniegu z deszczem

Zawody wspinaczkowe Gorączka Sobotniej Mocy powracają po sześciu latach przerwy

Zawody wspinaczkowe Gorączka Sobotniej Mocy powracają po sześciu latach przerwy 0 0

Najpierw reaktywowali kultowy BoulderFest, a teraz chcą wskrzesić ze sportowego niebytu kolejną imprezę. KW Kotłownia Lublin organizuje jutro przy ul. Cisowej 11 zawody Gorączka Sobotniej Mocy, które powracają na wspinaczkową mapę Polski po sześciu latach przerwy

ADATA XPG Invader i Battlecruiser: Nowe obudowy dla graczy

ADATA XPG Invader i Battlecruiser: Nowe obudowy dla graczy 0 0

W obu modelach są panele z hartowanego szkła i podświetlenie RGB. Obudowa ADATA XPG Invader kosztuje 349 złotych, a XPG Battlecruiser 649 złotych. Skąd ta różnica?

Policjant zastrzelił 21-latka w Koninie. Dziewczyna chłopaka: Za dwa tygodnie mieliśmy pojechać w góry
film

Policjant zastrzelił 21-latka w Koninie. Dziewczyna chłopaka: Za dwa tygodnie mieliśmy pojechać w góry 6 40

Kiedy zobaczył policję, zaczął uciekać. Chwilę później zginął. Kim był śmiertelnie postrzelony 21-latek z Konina? Reporterce Uwagi! udało się porozmawiać z narzeczoną Adama C.

Drzewo spadło na dach jadącego chevroleta

Drzewo spadło na dach jadącego chevroleta 0 7

O dużym szczęściu może mówić kierujący, który w czwartek wieczorem podróżował swoim autem drogą wojewódzką nr 819

Problemy w uprawach warzyw i owoców – motyle i gąsienice

Problemy w uprawach warzyw i owoców – motyle i gąsienice 0 0

Aby uzyskać jak najbogatsze zbiory o doskonałej jakości, trzeba podjąć szereg kroków, które mają m.in. zabezpieczyć roślinę przed atakami szkodników. W tym artykule skupimy się głównie na gąsienicach – podpowiemy, jak można im zapobiegać, a także jak uchronić roślinę przed kolejnymi pokoleniami owadów

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.