Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 maja 2019 r.
9:29

Lublin: Działkowcy muszą się wynieść z ogródków

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
38 28 A A
Wyrok jest już prawomocny i skutkuje tym, że z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Tulipan” trzeba wydzielić kawałek terenu
Wyrok jest już prawomocny i skutkuje tym, że z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Tulipan” trzeba wydzielić kawałek terenu

Miasto musi oddać dawnym właścicielom część ogrodów działkowych przy Wojciechowskiej. Przed laty teren został wywłaszczony pod budowę zakładu kaletniczego, ale zamiast fabryki powstały tutaj grządki, więc sąd orzekł o zwrocie ziemi. Miasto musi teraz w zamian zaoferować działkowcom inną nieruchomość

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nieruchomość przy Wojciechowskiej została przejęta od prywatnych właścicieli w 1976 r. na mocy decyzji prezydenta miasta. Jako powód wywłaszczenia podawane były plany wybudowania zakładu kaletniczego dla Lubelskich Zakładów Przemysłu Terenowego „Lubgal”. Taki zakład nigdy tu jednak nie powstał.

Po latach dawni właściciele upomnieli się o zwrot gruntu. Skorzystali z przepisu mówiącego, że można odzyskać odebraną ziemię, jeżeli przez 10 lat nie powstało na niej to, co zapisano w decyzji wywłaszczeniowej, czyli w tym przypadku zakład produkcyjny.

Sprawa trafiła do rozstrzygnięcia przez starostę lubelskiego, który uznał, że dawni właściciele mają rację i miasto powinno im zwrócić ziemię.

Miasto nie zgodziło się z tą decyzją i zaskarżyło ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Samorządowcy przekonywali, że cel wywłaszczenia został zrealizowany, bo chociaż Lubgal nie zbudował tu zakładu kaletniczego, to założył pracowniczy ogród działkowy. Wyjaśnijmy, że ówczesne przepisy zobowiązywały zakłady pracy zatrudniające co najmniej 200 osób do tworzenia takich ogrodów. Tę samą linię przyjął Polski Związek Działkowców.

Sąd nie zgodził się z tymi argumentami i stwierdził, że nieruchomość należy oddać dawnym właścicielom. Zauważył, że wydana w 1976 r. decyzja o przejęciu ziemi nie pozostawiała żadnych wątpliwości, bo „cel wywłaszczenia sformułowała ściśle, jako budowę zakładu kaletniczego”. A skoro zakład nie powstał, to działkę trzeba oddać. Taki wyrok został zaskarżony przez miasto i działkowców do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale bezskutecznie.

Wyrok jest już prawomocny i skutkuje tym, że z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Tulipan” trzeba wydzielić kawałek terenu. Ale to jeszcze nie koniec konsekwencji, bo również działkowcy nie mogą zostać poszkodowani.

– Gmina Lublin została zobowiązana do odtworzenia i założenia ogrodu działkowego – przekazuje nam Zbigniew Dubiel, koordynator radców prawnych Ratusza. Miasto musi znaleźć inną nieruchomość o powierzchni nie mniejszej od zwracanego gruntu, nadającą się do uprawy roślin, a później nadać tytuł prawny do tejże nieruchomości Polskiemu Związkowi Działkowców. Musi to zrobić do 25 sierpnia.

e-Wydanie

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
HadesssLoakoon / 8 maja 2019 o 13:49
+22
No i czym się tu podniecać? Przecież nie jest to ich prywatny grunt ani nikt nie obiecywał, że będą to mogli uroczyście użytkować... zupełnie nie rozumiem tego bezpodstawnego rozgoryczenie a tym bardziej tak roszczeniowego podejścia do sprawy... a domek z działki przecież można rozebrać i schować do garażu
Avatar
and / 8 maja 2019 o 09:56
+15
100 ha na górkach czechowskich czeka ........ i działkowcy i mieszkańcy na pewno będą zadowoleni. I dojazd dobry.
Avatar
Gość / 8 maja 2019 o 10:29
+12
To wiemy gdzie będą budować kolejne bloki na Wojciechowskiej. Niedługo żagiel się zwinie( róg Wojciechowska - Monte Cassino - likwidacja warsztatów samochodowych - już jest w mieście zmiana zagospodarowania tego rejonu po developerke) i zaraz potem sprzedajemy to co zostało z dawnej Polfy - później Baxter a obecnie hulający wiatr i mam nowe blokowisko na terenie tzw." dzielnicy domków". O dzięki Wam wielcy wizjonerzy - urbaniści miejscy. SIC!
Avatar
ojciec / 8 maja 2019 o 12:38
+11
ciekawe po ile będą mieszkania na tym terenie ??
Avatar
ustawka / 8 maja 2019 o 10:49
+11
To czyli zostali wywłaszczeni i nie dostali żadnej rekompensaty? A teraz jak ma być zwrot to trzeba oddać również rekompensatę.
Avatar
ynżynier / 8 maja 2019 o 10:26
+10
Tereny wzdłuż Unii Lubelskiej to pozostałości po Stawach Królewskich. Miłego budowania ;P
Avatar
danka / 8 maja 2019 o 10:51
+5
To czyli zostali wywłaszczeni i nie dostali żadnej rekompensaty? A teraz jak ma być zwrot to trzeba oddać również rekompensatę.
 Owszem, ale czy setki z Ludwikiem Waryńskim przyjmą spowrotem ?? I idąc tym tokiem, trzeba zapłacić za czas użytkowania prawowitym właścicielom. To nie kilka dni, a ponad 40 lat...
Avatar
Obserwator "prywatyzacji" / 8 maja 2019 o 10:07
+4
Przy tej sprawie należy dodać, że kolejna podobna sprawa jest także przy ul. Wojciechowskiej 42B, gdzie w latach 70-tych ubiegłego wieku "wywłaszczono" 4 ha prywatnych gruntów (po 2 zł/m kwadratowy) z przeznaczeniem na budowę L.Z.F. Polfa Lublin, ale teren ten przejęła amerykańska firma Baxter Manufacturing Sp. z o.o. i chce teraz 40 mln złotych. Sprawę bada CBA i byli właściciele mają nadzieję na odzyskanie utraconych nieruchomości.
Avatar
Mateusz / 9 maja 2019 o 06:07
+3
Niech jeszcze wojsko odda wywlaszczone działki pod poligon na majdanku spadkobiercom!!
Avatar
qwer / 8 maja 2019 o 13:06
+3
ciekawe po ile będą mieszkania na tym terenie ?? ---------------------------------
 No, ceny wywindują, bo będa opowiadać o dzielnicy domków i bloki poza miastem (prawie) a i Stokrotka już jest wybudowana. A przeciez to był teren przeznaczony teren od zawsze pod niska zabudowe przemysłowa.   Jak się to wszystko zmieniło przez budowe tego łącznika (ul. Mazowieckiego). Teraz mamy ruch drogowy jak na Krasnickich - cała doba, a po nocach wyścigi.
Avatar
ghjk / 15 maja 2019 o 21:50
0
Niech się rdolą ,tylko o zabudowie myślą ,a o zdrowiu to nie ,w końcu choroby będą wyrastać w ludziach z tej zajadliwej chytrości do zabudowywania świata ,istne chytre bestie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
kfnf / 12 maja 2019 o 10:41
+1
Z tymi "ogródkami" na terenie miasta to są istne jaja.
Avatar
gość / 10 maja 2019 o 10:57
+1
Czy zarząd ogródków działkowych jest świadomy że wiele działek na innych ogrodach jest niezagospodarowanych i rosną na nich tylko chwasty.
Avatar
ANTY KOD / 9 maja 2019 o 08:28
-1
Czyżby TBV czy inny dewelocwaiaczek nagle stał się dawnym właścicielem?
Avatar
Mateusz / 9 maja 2019 o 06:07
+3
Niech jeszcze wojsko odda wywlaszczone działki pod poligon na majdanku spadkobiercom!!
Avatar
Urodzona w 1987 / 8 maja 2019 o 22:26
-1
Pewnie trzeba wszystko zabetonować, wyciac wszystko co zielone. 
Avatar
aj waj / 8 maja 2019 o 20:09
-3
Nasi sudy i tak ma być. Aj waj.
Avatar
Gość / 8 maja 2019 o 20:07
+1
Niestety dla działkowców ale tak stanowi prawo RP....
Avatar
Mikael / 8 maja 2019 o 19:23
-1
Przecież jest podpisana umowa dzierżawy, więc ktoś jednak obiecywał, a właściwie prawnie się zobowiązał.
Avatar
Gość / 8 maja 2019 o 14:43
-1
Wy***ać pod las gdzieś z tymi działkami
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ulica Sowińskiego w Lublinie od lat czeka na przebudowę. Kierowcy jeżdżący tędy nie będą zadowoleni

Ulica Sowińskiego w Lublinie od lat czeka na przebudowę. Kierowcy jeżdżący tędy nie będą zadowoleni 0 4

Pod znakiem zapytania stanęła planowana od wielu lat odnowa ul. Sowińskiego. Prezydent jest gotów porzucić tę inwestycję, żeby zdobyć pieniądze, których zabrakło do przebudowy Al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego. Decyzje w tej sprawie mają zapaść na posiedzeniu Rady Miasta, która zbierze się za tydzień.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2019 r. 0 0

Noc Kultury 2019 od kuchni. Co zobaczymy nad ulicą Złotą
galeria

Noc Kultury 2019 od kuchni. Co zobaczymy nad ulicą Złotą 0 0

Pod hasłem „Scenografia UMCS” w programie tegorocznej Nocy Kultury kryje się praca 36 osób tworzących instalację pod opieką Jarosława Koziary.

120 lat miejskich wodociągów w Lublinie

120 lat miejskich wodociągów w Lublinie 0 1

Do 120. urodzin szykują się miejskie wodociągi, które zaczną świętować już 1 czerwca, czyli miesiąc przed okrągłą rocznicą powołania do życia spółki zaopatrującej mieszkańców w wodę. Tego dnia otwarta dla zwiedzających zostanie stacja wodociągowa „Centralna” mieszcząca się przy al. Piłsudskiego 15.

Innowacyjne szkoły, nauczyciele i uczniowie nagrodzeni
galeria

Innowacyjne szkoły, nauczyciele i uczniowie nagrodzeni 4 2

O innowacjach się nie mówi, innowacje się po prostu realizuje – powiedział Ireneusz Maksim, nauczyciel z Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego, odbiegając nagrodę w kategorii „Nauczyciel – Lider Innowacji”. Wśród laureatów podczas środowej gali w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji była im. kraśnicka drużyna robotyczna Spice Gears.

Krajobraz po kataklizmie w Stasinie. "Dach z domu leży gdzieś na polu"
Raport z miejsca tragedii
galeria
film

Krajobraz po kataklizmie w Stasinie. "Dach z domu leży gdzieś na polu" 9 4

Strażacy, żołnierze obrony terytorialnej, rodziny, sąsiedzi, znajomi z pracy. Kto tylko może pomaga poszkodowanym po wtorkowej trąbie powietrznej. W czwartek rodziny, którym żywioł odebrał dorobek życia, mają otrzymać pomoc od państwa. Zbiórkę pieniędzy prowadzi już Caritas.

Nowy Świat - w obiektywie Krzysztofa Zająca. Wystawa w Galerii Atelier w Chełmie [zdjęcia]
film

Nowy Świat - w obiektywie Krzysztofa Zająca. Wystawa w Galerii Atelier w Chełmie [zdjęcia] 0 0

Na wernisaż wystawy fotografii Krzysztofa Zająca zaprosiła nas Galeria Atelier Ryszarda Karczmarskiego.

MŚ U-20: W czwartek i piątek pierwsze mecze na Arenie Lublin

MŚ U-20: W czwartek i piątek pierwsze mecze na Arenie Lublin 4 0

W środę na Arenie odbyły się konferencje prasowe czterech zespołów, które w najbliższych dniach rozegrają swoje mecze w Lublinie. Dla dziennikarzy była to też pierwsza okazja do poznania mistrzostw świata od kuchni

Skąd się biorą trąby powietrzne? Tak trąbę powietrzną nad gm. Wojciechów było widać z Lublina [wideo]
film

Skąd się biorą trąby powietrzne? Tak trąbę powietrzną nad gm. Wojciechów było widać z Lublina [wideo] 24 1

Rozmowa z Grzegorzem Kołodziejem z Zakładu Hydrologii i Klimatologii UMCS.

Koncert Grupy Sip w Radiu Lublin
24 maja 2019, 19:00

Koncert Grupy Sip w Radiu Lublin 0 0

W piątek, 24 maja o godz. 19 w studiu muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi Jolka Sip z zespołem.

Koncert "Bakajlando" czyli Wiśnia Bakajoko i goście w Graffiti
24 maja 2019, 19:00

Koncert "Bakajlando" czyli Wiśnia Bakajoko i goście w Graffiti 0 0

W piątek, 24 maja o godz. 20 w klubie Graffiti (al. Piłsudskiego 13) odbędzie się koncert promujący pierwszą płytę formacji Wiśnia Bakajoko. Z tej okazji w Lublinie wystąpi także galeria zaproszonych gości.

Stypendia dla artystów, animatorów kultury i osób zajmujących się opieką nad zabytkami [zdjęcia]

Stypendia dla artystów, animatorów kultury i osób zajmujących się opieką nad zabytkami [zdjęcia] 7 1

W środę w sali widowiskowej Teatru Muzycznego w Lublinie wręczono stypendia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami. Zgodnie z decyzją Zarządu Województwa Lubelskiego wsparcie finansowe trafi do 142 osób. Łącznie będzie to 144 800 złotych.

Ancestors Legacy: Podbój Saladyna. Saraceni w gotowości (wideo)
film

Ancestors Legacy: Podbój Saladyna. Saraceni w gotowości (wideo) 0 0

Po Słowianach i Wikingach czas na nowych wojowników i nowy teren działań. Premiera dodatku Ancestors Legacy: Podbój Saladyna.

Grzegorz Schetyna w Białej Podlaskiej obiecywał 100 mld złotych więcej dla Polski
galeria
film

Grzegorz Schetyna w Białej Podlaskiej obiecywał 100 mld złotych więcej dla Polski 18 67

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna namawiał w środę w Białej Podlaskiej do pójścia na wybory 26 maja. Towarzyszyła mu liczna delegacja czołowych polityków tej partii.

List biskupów o pedofilii w Kościele zostanie odczytany na niedzielnych mszach
film

List biskupów o pedofilii w Kościele zostanie odczytany na niedzielnych mszach 14 8

– Rada Stała podjęła pracę nad systemową odpowiedzią na problem wykorzystania dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych i na sytuację, którą w tej chwili przeżywamy, także tę sytuację, której świadectwo otrzymaliśmy w filmie pana Sekielskiego – oświadczył prymas Polski abp Wojciech Polak po zakończeniu obrad Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Jej głównym tematem były działania Kościoła dla ochrony małoletnich przed nadużyciami seksualnymi osób duchownych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.