Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 września 2019 r.
13:48

Działkowcy palą ogniska, zamiast kompostować zieleń. Straż Miejska ostrzega

Autor: Zdjęcie autora drs
12 36 A A

Na dym z chwastów spalanych przez działkowiczów poskarżyła nam się jedna z Czytelniczek z rejonu Starego Gaju. Straż Miejska przyznaje, że palenie chwastów jest zabronione i przekonuje, że często bywa na działkach, ale ostatnio nie złapała nikogo za rękę

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nad ogrodami działkowymi snuje się bury dym. Jeśli ktoś ma problemy z oddychaniem, to w promieniu kilometra nie ma czym oddychać – alarmuje nasza Czytelniczka. – Nie powinno się przecież palić żadnych śmieci, a niektórzy działkowcy urządzają sobie w biały dzień wielkie ogniska ze zgniłych łętów po pomidorach. Od trzech lat dzwonię w tej sprawie do Straży Miejskiej. Ostatnio mi powiedzieli, że przekazali sprawę swojemu dzielnicowemu i na tym się skończyło.

– W tym roku mieliśmy już siedem zgłoszeń z tego rejonu, przy czym tylko w jednym przypadku stwierdziliśmy spalanie małej ilości gałązek, sprawa skończyła się pouczeniem – mówi Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej. – Regularne kontrole na tym terenie prowadzi nasz dzielnicowy, który jest tu średnio dwa do trzech razy w tygodniu. Kontaktował się z prezesami siedmiu ogrodów działkowych w tym rejonie i prosił o przekazanie działkowcom, że nie wolno spalać odpadów, nawet tych zielonych. Czy to gałęzie, czy to liście powinny być wrzucane do kompostownika.

Straż Miejska przekonuje, że problem ze spalaniem chwastów wcale nie pojawia się tu często. – Podczas żadnej z wizyt dzielnicowy nie stwierdził takiego spalania – informuje Gogola. – W ubiegłym roku nałożyliśmy tu jeden mandat, stuzłotowy, na osobę, która spalała mokre gałęzie powodując duże zadymienie.
Od początku roku na terenie Lublina strażnicy miejscy ukarali za spalanie odpadów już 41 osób. Łączna wartość wystawionych za to mandatów to 8,4 tys. zł.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 22 września 2019 o 15:34
+28
Niektóre odpadki nie nadaja się na kompostowanie. Zawierają szkodniki choroby i grzyby. Trzeba je palić zeby się nie rozpowszechniały...
Avatar
Gość / 22 września 2019 o 23:27
+20
Nie miała czym oddychać kilometr od ogródków działkowych i zadzwoniła do strażników miejskich. Tyle że sa tacy ludzie że jak kogoś nie podpieprzą to też nie mogą ODDYCHAĆ. Pamiętam swoje młode lata kiedy szedłem wioską do szkoły jakieś 1,5 km . Mijałem jakieś 30 zagród i dymił chociaż jeden komin z każdej zagrody - przeżyłem. Tuż po wykopkach ziemniaków palone były wszystkie łęty ,dym snuł się kilometrami i powiem że nawet go lubiłem - przeżyłem . Dzisiaj panuje jakaś psychoza począwszy od nieopierzonych dzieciaków aż po zdziwaczałych jemerytów . Ludzie zanim coś glupiego zrobicie przyjrzyjcie się w lusterku bo dajecie się nakręcać jak stary nadpsuty zegarek ,który wprawdzie tyka tylko wskazówki obracają się w przeciwną stronę
Nie miała czym oddychać kilometr od ogródków działkowych i zadzwoniła do strażników miejskich. Tyle że sa tacy ludzie że jak kogoś nie podpieprzą to też nie mogą ODDYCHAĆ. Pamiętam swoje młode lata kiedy szedłem wioską do szkoły jakieś 1,5 km . Mijałem jakieś 30 zagród i dymił chociaż jeden komin z każdej zagrody - przeżyłem. Tuż po wykopkach ziemniaków palone były wszystkie łęty ,dym snuł się kilometrami i powiem że nawet go lubiłem - przeżyłem . Dzisiaj panuje jakaś psychoza począwszy od nieopierzonych dzieciaków aż po zdziwaczałych jemer... rozwiń
Avatar
rb / 22 września 2019 o 17:01
+20
Kiedys śpiewalismy- płonie ognisko i szumią knieje.Dzisiaj to zakazane.Młodzi ludzie nie znają nawet zapachu ogniska i tej atmosfery przy nim.Smutne mamy czasy.
Avatar
WE / 22 września 2019 o 19:50
+18
Przesada że nie ma czym oddychać.Ja mieszkam niedaleko tych działek i jest ok.To nie są toksyczne dymy.To jakaś baba bezrobotna robi dym z takich rzeczy.Kiedys  na kartoflisku po zbiorach palono suche odpady fajny zapach jesieni.To ogniska teź nie można i pieczonych kiełbasek i ziemniakoe z ogniska pycha.Niech ten ktoś weźmie się do roboty a nie tylko luka gdzie by kogo zakablowac
Avatar
Gość / 22 września 2019 o 17:26
+17
Ale przestępstwo-babcie i dziadki palą gałązki!Zajmijcie się lepiej zakładami przemysłowymi co nas trują na potęgę!!
Avatar
Gość / 22 września 2019 o 13:51
+14
Ognisko z gałęzi palić wolno.
Avatar
Gucio / 22 września 2019 o 20:13
+12
durna babo !!! nie wszystko co urośnie da sie kompostować
Avatar
Olo / 23 września 2019 o 08:59
+10
jedna z Czytelniczek z rejonu Starego Gaju poskarżyła się nam, że sąsiedzi uprawiają seks dla przyjemności. Straż Miejska przyznaje, że uprawianie seksu dla przyjemności jest zabronione i przekonuje, że często bywa na działkach, ale ostatnio nie złapała nikogo za rękę
 Bo w tym przypadku, to nie za rękę trzeba złapać ;)
Avatar
Gość / 22 września 2019 o 19:55
+10
jedna wstretna baba nie lubi ognisk,a te już wyją straszą ,a w d.. sie niech pocałują, całymi latami się chwasty paliło i było dobrze, zanim te pseudoekodurnie sobie reklamy nie zaczęły robić
Avatar
ATOM / 22 września 2019 o 15:33
+9
W parkusz saskim was nie widać wieczorami co boicie się tylko policja  z Łodzi łapie huliganow jesteście tak potrzebni jak zającowi dzwonek na polowaniu. 
Avatar
co na to SM? / 23 września 2019 o 12:21
-6
To i ja w tym samym tonie coś napiszę - Nad lubelskim os. Świt snuje się bury dym. Jeśli ktoś ma problemy z oddychaniem, to w promieniu kilometra nie ma czym oddychać – alarmuje wasz Czytelnik.
Avatar
Henio / 23 września 2019 o 12:18
0
wszystko dosłownie co urośnie da się kompostować bo to rośliny i one przetwarzają się w kompostowniku. Wystarczy je drobno pociąć, przysypać warstwą ziemi i polewać wodą by przegniły. Z tego będzie naturalny nawóz ekologiczny, po co kupować drogie i szkodliwe nawozy sztuczne? Mam kompostownik na działce a do niego kupiłem dżdżownice kalifornijskie które wiedzą jak to się robi.  Gałęzie da się pociąć i posłużą do rozpalania grilla. Bo działka jest po to by wypoczywać pracując na świeżym powietrzu, planować prace i przede wszystkim myśleć. Więc nie pochwalam spalania resztek roślinnych, można zapytać sąsiada-pewnie chętnie przyjmie je-wiem.
 Do "zalet" naturalnego nawozu ekologicznego niektórzy zaliczają sprzyjanie rozsiewaniu chwastów i roznoszeniu chorób.
 Do "zalet" naturalnego nawozu ekologicznego niektórzy zaliczają sprzyjanie rozsiewaniu chwastów i roznoszeniu chorób. rozwiń
Avatar
Japolan / 23 września 2019 o 10:13
-8
wszystko dosłownie co urośnie da się kompostować bo to rośliny i one przetwarzają się w kompostowniku. Wystarczy je drobno pociąć, przysypać warstwą ziemi i polewać wodą by przegniły. Z tego będzie naturalny nawóz ekologiczny, po co kupować drogie i szkodliwe nawozy sztuczne? Mam kompostownik na działce a do niego kupiłem dżdżownice kalifornijskie które wiedzą jak to się robi.  Gałęzie da się pociąć i posłużą do rozpalania grilla. Bo działka jest po to by wypoczywać pracując na świeżym powietrzu, planować prace i przede wszystkim myśleć. Więc nie pochwalam spalania resztek roślinnych, można zapytać sąsiada-pewnie chętnie przyjmie je-wiem.
Gałęzie są resztkami roślinnymi. Czy grill wytwarza mniej dymu od zwykłego ogniska - czy palenisko zmniejsza szkodliwość dymu? Dwutlenek węgla (podobno bardzo szkoldliwy) znajduje się w gazowanych wodach i napojach, którw są powszechnie sprzedawane i używane - bez żadnych alarmów ani ostrzeżeń.
Gałęzie są resztkami roślinnymi. Czy grill wytwarza mniej dymu od zwykłego ogniska - czy palenisko zmniejsza szkodliwość dymu? Dwutlenek węgla (podobno bardzo szkoldliwy) znajduje się w gazowanych wodach i napojach, którw są powszechnie sprzedawane i używane - bez żadnych alarmów ani ostrzeżeń. rozwiń
Avatar
zorro / 23 września 2019 o 09:50
+5
wszystko dosłownie co urośnie da się kompostować bo to rośliny i one przetwarzają się w kompostowniku. Wystarczy je drobno pociąć, przysypać warstwą ziemi i polewać wodą by przegniły. Z tego będzie naturalny nawóz ekologiczny, po co kupować drogie i szkodliwe nawozy sztuczne? Mam kompostownik na działce a do niego kupiłem dżdżownice kalifornijskie które wiedzą jak to się robi. Gałęzie da się pociąć i posłużą do rozpalania grilla. Bo działka jest po to by wypoczywać pracując na świeżym powietrzu, planować prace i przede wszystkim myśleć. Więc nie pochwalam spalania resztek roślinnych, można zapytać sąsiada-pewnie chętnie przyjmie je-wiem.
wszystko dosłownie co urośnie da się kompostować bo to rośliny i one przetwarzają się w kompostowniku. Wystarczy je drobno pociąć, przysypać warstwą ziemi i polewać wodą by przegniły. Z tego będzie naturalny nawóz ekologiczny, po co kupować drogie i szkodliwe nawozy sztuczne? Mam kompostownik na działce a do niego kupiłem dżdżownice kalifornijskie które wiedzą jak to się robi. Gałęzie da się pociąć i posłużą do rozpalania grilla. Bo działka jest po to by wypoczywać pracując na świeżym powietrzu, planować prace i przede wszystkim myśleć. Wię... rozwiń
Avatar
Japolan / 23 września 2019 o 09:29
-8
Ale się Chamy działkowe rozpisały. Do Biłgoraja, albo Parczewa na te swoje łączki ogniska palić. Typowa wschodnia rasa.
To jest przejaw prostactwa i chamstwa zarazem - także wobec (mieszkańców) miast powiatowych. W przypadku łodyg ziemniaczanych, spalanie jest bardzo wskazane. Przyczyną jest solanina - substancja szkodliwa, a nawet trująca, z powodu której zielonych części ziemniaka nie podaje się nawet zwierzętom. Kompostowanie skutkuje zatruciem gleby na miejscu, zaś oddawanie "na śmieci" rozwleczeniem solaniny na inne miejsca. Są (taże w sieci dostępne) opracowania na temat zawartości solaniny w różnych odmianach ziemniaka (także w bulwach) - chyba najwięcej zawierają jej ziemniaki szwedzkiej odmiany "Magnum. bonum" ("Wielkie dobro"). Tradycyjne sposoby (w tym spalanie łodyg i liści) mają sporo zalet, które trudno pojąć gimbusom oraz ludziom ulegającym propagandzie.
To jest przejaw prostactwa i chamstwa zarazem - także wobec (mieszkańców) miast powiatowych. W przypadku łodyg ziemniaczanych, spalanie jest bardzo wskazane. Przyczyną jest solanina - substancja szkodliwa, a nawet trująca, z powodu której zielonych części ziemniaka nie podaje się nawet zwierzętom. Kompostowanie skutkuje zatruciem gleby na miejscu, zaś oddawanie "na śmieci" rozwleczeniem solaniny na inne miejsca. Są (taże w sieci dostępne) opracowania na temat zawartości solaniny w różnych odmianach ziemniaka (tak... rozwiń
Avatar
Olo / 23 września 2019 o 08:59
+10
jedna z Czytelniczek z rejonu Starego Gaju poskarżyła się nam, że sąsiedzi uprawiają seks dla przyjemności. Straż Miejska przyznaje, że uprawianie seksu dla przyjemności jest zabronione i przekonuje, że często bywa na działkach, ale ostatnio nie złapała nikogo za rękę
 Bo w tym przypadku, to nie za rękę trzeba złapać ;)
Avatar
LEWACKA HIPOKRYZJA / 23 września 2019 o 08:33
-3
A CZY ZA OBS*ANIE WISŁY G&WNEM Z POŁOWY STOLICY NALEŻY SIĘ MANDAT ???????
Avatar
HI / 23 września 2019 o 07:36
+5
"Ognisko z gałęzi palić wolno."*** "(...) w jednym przypadku stwierdziliśmy spalanie małej ilości gałązek, sprawa skończyła się pouczeniem – mówi Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej."*** Znaczy: wolno, ale nie wolno. :(
Avatar
Henio / 23 września 2019 o 00:18
+5
"Zbierzcie najpierw chwast i powiążcie go w snopki na spalenie"  tak mówi Pismo
 "Jesień już / Już palą chwasty w sadach / I pachnie zielony dym" -  tak mówi Poetka.
Avatar
Gość / 22 września 2019 o 23:27
+20
Nie miała czym oddychać kilometr od ogródków działkowych i zadzwoniła do strażników miejskich. Tyle że sa tacy ludzie że jak kogoś nie podpieprzą to też nie mogą ODDYCHAĆ. Pamiętam swoje młode lata kiedy szedłem wioską do szkoły jakieś 1,5 km . Mijałem jakieś 30 zagród i dymił chociaż jeden komin z każdej zagrody - przeżyłem. Tuż po wykopkach ziemniaków palone były wszystkie łęty ,dym snuł się kilometrami i powiem że nawet go lubiłem - przeżyłem . Dzisiaj panuje jakaś psychoza począwszy od nieopierzonych dzieciaków aż po zdziwaczałych jemerytów . Ludzie zanim coś glupiego zrobicie przyjrzyjcie się w lusterku bo dajecie się nakręcać jak stary nadpsuty zegarek ,który wprawdzie tyka tylko wskazówki obracają się w przeciwną stronę
Nie miała czym oddychać kilometr od ogródków działkowych i zadzwoniła do strażników miejskich. Tyle że sa tacy ludzie że jak kogoś nie podpieprzą to też nie mogą ODDYCHAĆ. Pamiętam swoje młode lata kiedy szedłem wioską do szkoły jakieś 1,5 km . Mijałem jakieś 30 zagród i dymił chociaż jeden komin z każdej zagrody - przeżyłem. Tuż po wykopkach ziemniaków palone były wszystkie łęty ,dym snuł się kilometrami i powiem że nawet go lubiłem - przeżyłem . Dzisiaj panuje jakaś psychoza począwszy od nieopierzonych dzieciaków aż po zdziwaczałych jemer... rozwiń