Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 sierpnia 2021 r.
6:37

Dziesiątki zniszczonych po burzy samochodów w Lublinie. Co mogą zrobić właściciele?

1 7 A A
Pan Dariusz ogląda zniszczenia w hondzie należącej do żony. Przy ulicy Braci Wieniawskich w Lublinie drzewa przygniotły znacznie więcej samochodów
Pan Dariusz ogląda zniszczenia w hondzie należącej do żony. Przy ulicy Braci Wieniawskich w Lublinie drzewa przygniotły znacznie więcej samochodów (fot. Paweł Buczkowski)

Drzewo lub gałąź na samochodzie – wielu kierowców spotkała wczoraj rano przykra niespodzianka. Można wysyłać wnioski do zarządcy drogi i liczyć na odszkodowanie, ale specjaliści nie pozostawiają złudzeń: jeśli nie mamy wykupionego dodatkowego ubezpieczenia Autocasco, uzyskać czegokolwiek raczej się nie uda.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wtorek rano, ulica Legendy na Czechowie. Na miejsce na syrenie docierają dwa wozy strażackie. Ratownicy zabierają się za przecinanie gałęzi drzewa, które runęło na stojący tu samochód i całkowicie zatarasowało przejazd. Obok samochodu stoi młody mężczyzna, właściciel auta. Gruby konar upadł na tył auta, całkowicie niszcząc szybę i wgniatając bagażnik.

– Byłem już w spółdzielni, ale powiedziano mi, że to droga miejska, więc powinienem się zwrócić do Zarządu Dróg i Mostów – mówi zmartwiony mężczyzna. – Pozostaje mi tylko panu współczuć – mówi pracownik administracji, który akurat przechodzi obok.

Na pobliskiej ulicy Braci Wieniawskich jeszcze gorszy widok. Między ulicą Kaprysową, a Smyczkową powalonych kilkanaście, może więcej drzew. Niektóre złamane w połowie jak zapałki, inne wyrwane z korzeniami. Wiele z nich wylądowało na zaparkowanych tu licznie wzdłuż drogi samochodach. Strażak z piłą toruje dostęp do osobowej hondy.

– Wczoraj w nocy dopiero wróciliśmy z wakacji i się rozpakowywaliśmy, jak się zaczęła ta zawierucha – relacjonuje pan Dariusz. – To samochód żony. Starsze auto, nie ma wykupionego Autocasco. Nawet nie wiem teraz do kogo się teraz zwrócić. Ale chyba ktoś musi być za to odpowiedzialny – przypuszcza. Jego auto stojące nieopodal również zostało uszkodzone, ale w mniejszym stopniu.

Justyna Góźdź z Urzędu Miasta Lublin wyjaśnia, że szkodę należy zgłosić do Biura Miejskiego Architekta Zieleni. Po sprawdzeniu czy drzewo rośnie lub rosło w pasie drogowym przesyłany jest do wypełnienia formularz zgłoszenia szkody. Osoba zainteresowana wraz z formularzem powinna dołączyć zdjęcie szkody i ewentualny numer notatki policji, jeśli taka była sporządzona.

– Następnie wypełniony dokument jest przesyłany do ubezpieczyciela, który prowadzi postępowanie i wydaje decyzję, którą przekazuje zainteresowanemu – dodaje Góźdź.

W przypadku drzew rosnących na terenach należących np. do spółdzielni mieszkaniowych można pisać do ubezpieczyciela spółdzielni. Jak przyznaje jednak prezes SM Czechów Sławomir Osiński są małe szanse, żeby ubezpieczyciel uznał taką szkodę.

Potwierdzają to także agenci ubezpieczeniowi. – Na pewno nie ma żadnej szansy, żeby z OC pokryto nam koszty naprawy związanej z przygnieceniem auta przez drzewo. Trzeba mieć dodatkowe ubezpieczenie Autocasco – mówi Sebastian Michno. I dodaje, że można wprawdzie wnioskować do zarządcy drogi, przy której znajdowało się drzewo, ale są nikłe szanse, że takie roszczenia zostaną uwzględnione.

Okazuje się, że nocne wydarzenia w Lublinie zrobiły wrażenie na niektórych właścicielach samochodów, którzy do tej pory nie wykupywali ubezpieczenia. – Od rana mam bardzo wiele pytań w tej sprawie – przyznaje Michno.

Lublin. Zniszczenia po nawałnicy na Czechowie i Czubach

Lublin po nawałnicy. Drzewo spadło na samochód przy ul. Legendy

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 18 sierpnia 2021 r. o 06:57
+21
Czyli co za drzewo na mojej działce nie odpowiadam ani ja ani mój ubezpieczyciel ? Chyba polecą pozwy cywilne wobec właścicieli i zarządców, bo to jednak jak na ich terenie rosną drzewa odpowiadają oni za ich stan !! O ile samochody stały prawidłowo zaparkowane. Wydaje mi się że artykuł ma na celu wprowadzenie w błąd czytelników aby ci nie występowali o należne im pieniądze za zniszczone prawidłowo zaparkowane pojazdy.
Avatar
Palikut / 18 sierpnia 2021 r. o 10:29
+12
Ekoterroryści macie jeszcze jakieś wątpliwości? Drzewa stanowią bezpośrednie zagrożenie dla ludzi i samochodów. Miasta powinny być wolne od drzew. Prezydent Żuk dobrze robi, że wycina drzewa. W ten sposób ocalił życie niejednemu mieszkańcowi. Brawo Panie Prezydencie!!!! Tak trzymać!!!
 Drzewa stanowią zagrożenie dla samochodów!!! Kto to pisze??? Jakiś ćwok, właściciel 20-letniego golfa. Zagrożenie stanowią takie niedorozwoje jak ty. 
Avatar
Pjoter2410 / 18 sierpnia 2021 r. o 07:54
+11
Z tym AC to nie masz racji. AC na auto starsze niż 5 lat jest na prawdę baaardzo ciężko dostać. Wiem, bo próbowałem. I dlatego według mnie jest to zwyczajne k******o i zarabianie na krzywdzie ludzi, bo OC Ci nie pomoże w tym przypadku, a Ty mimo wszystko jesteś stratny nie ze swojej winy. I gdzie tu sens i logika? Pieniądze wydane na ubezpiecznie, składki ciagle rosną, ale nie zmienia się nic w tym temacie... OC powinno być wykupowane z możliwością wykupu AC w przypadku każdego auta bez dodatkowych wymagań. To właśnie jest równość. A nie napychanie kieszeni ubezpieczycielowi, który potem śmieje się do Ciebie mówiąc "nie mogę pomóc w tym przypadku". 
Z tym AC to nie masz racji. AC na auto starsze niż 5 lat jest na prawdę baaardzo ciężko dostać. Wiem, bo próbowałem. I dlatego według mnie jest to zwyczajne k******o i zarabianie na krzywdzie ludzi, bo OC Ci nie pomoże w tym przypadku, a Ty mimo wszystko jesteś stratny nie ze swojej winy. I gdzie tu sens i logika? Pieniądze wydane na ubezpiecznie, składki ciagle rosną, ale nie zmienia się nic w tym temacie... OC powinno być wykupowane z możliwością wykupu AC w przypadku każdego auta bez dodatkowych wymagań. To właśnie jest równość. A nie nap... rozwiń
Avatar
_miki_ / 18 sierpnia 2021 r. o 08:27
+9
AC dla starych trupów tylko z kontynuacją - tylko jaki sens to płacić ??? po uwzględnieniu amortyzacji zyskasz 500zł
Avatar
kibic2503 / 18 sierpnia 2021 r. o 07:44
+2
Czyli co za drzewo na mojej działce nie odpowiadam ani ja ani mój ubezpieczyciel ? Chyba polecą pozwy cywilne wobec właścicieli i zarządców, bo to jednak jak na ich terenie rosną drzewa odpowiadają oni za ich stan !! O ile samochody stały prawidłowo zaparkowane. Wydaje mi się że artykuł ma na celu wprowadzenie w błąd czytelników aby ci nie występowali o należne im pieniądze za zniszczone prawidłowo zaparkowane pojazdy.
 A co Ty bredzisz w ogóle... jaki stan drzew... Taka wichura to i zdrowe drzewo obali - i tak pewnie było... A po drugie po to właśnie jest AC - jak ktoś chciał przyżydzić i nie wykupił to sam sobie winien... Najlepiej szukać winnych gdzie indziej...
 A co Ty bredzisz w ogóle... jaki stan drzew... Taka wichura to i zdrowe drzewo obali - i tak pewnie było... A po drugie po to właśnie jest AC - jak ktoś chciał przyżydzić i nie wykupił to sam sobie winien... Najlepiej szukać winnych gdzie indziej... rozwiń
Avatar
kronikiekoszurii / 18 sierpnia 2021 r. o 10:15
-12
To wykluczone, żeby święte dżewka wyrządziły komukolwiek krzywdę. Właściciele samochodów powinni być szczęśliwi, bo dzięki temu dookoła ich autek powstało pole świętej mocy, które odpędza na boki mzimu miejskiej wyspy ciepła. My ekolodzy i aktywiści miejscy po filozofii i kulturoznawstwie stanowczo odpieramy zarzuty, by jakiekolwiek dżewko mogło być w środku spróchniałe i zwalić się samodzielnie komuś na łeb. Dżewka cieszą tylko nasz wzrok i pozwalają nam srać psami wszędzie gdzie mamy na to ochotę. Uga buga precz z betą i deweloperą!
Avatar
Anna.Piekut / 18 sierpnia 2021 r. o 10:45
-18
Ekoterroryści macie jeszcze jakieś wątpliwości? Drzewa stanowią bezpośrednie zagrożenie dla ludzi i samochodów. Miasta powinny być wolne od drzew. Prezydent Żuk dobrze robi, że wycina drzewa. W ten sposób ocalił życie niejednemu mieszkańcowi. Brawo Panie Prezydencie!!!! Tak trzymać!!!
Avatar
Anna.Piekut / 18 sierpnia 2021 r. o 10:45
-18
Ekoterroryści macie jeszcze jakieś wątpliwości? Drzewa stanowią bezpośrednie zagrożenie dla ludzi i samochodów. Miasta powinny być wolne od drzew. Prezydent Żuk dobrze robi, że wycina drzewa. W ten sposób ocalił życie niejednemu mieszkańcowi. Brawo Panie Prezydencie!!!! Tak trzymać!!!
Avatar
Palikut / 18 sierpnia 2021 r. o 10:29
+12
Ekoterroryści macie jeszcze jakieś wątpliwości? Drzewa stanowią bezpośrednie zagrożenie dla ludzi i samochodów. Miasta powinny być wolne od drzew. Prezydent Żuk dobrze robi, że wycina drzewa. W ten sposób ocalił życie niejednemu mieszkańcowi. Brawo Panie Prezydencie!!!! Tak trzymać!!!
 Drzewa stanowią zagrożenie dla samochodów!!! Kto to pisze??? Jakiś ćwok, właściciel 20-letniego golfa. Zagrożenie stanowią takie niedorozwoje jak ty. 
Avatar
kronikiekoszurii / 18 sierpnia 2021 r. o 10:15
-12
To wykluczone, żeby święte dżewka wyrządziły komukolwiek krzywdę. Właściciele samochodów powinni być szczęśliwi, bo dzięki temu dookoła ich autek powstało pole świętej mocy, które odpędza na boki mzimu miejskiej wyspy ciepła. My ekolodzy i aktywiści miejscy po filozofii i kulturoznawstwie stanowczo odpieramy zarzuty, by jakiekolwiek dżewko mogło być w środku spróchniałe i zwalić się samodzielnie komuś na łeb. Dżewka cieszą tylko nasz wzrok i pozwalają nam srać psami wszędzie gdzie mamy na to ochotę. Uga buga precz z betą i deweloperą!
Avatar
_miki_ / 18 sierpnia 2021 r. o 08:27
+9
AC dla starych trupów tylko z kontynuacją - tylko jaki sens to płacić ??? po uwzględnieniu amortyzacji zyskasz 500zł
Avatar
Pjoter2410 / 18 sierpnia 2021 r. o 07:54
+11
Z tym AC to nie masz racji. AC na auto starsze niż 5 lat jest na prawdę baaardzo ciężko dostać. Wiem, bo próbowałem. I dlatego według mnie jest to zwyczajne k******o i zarabianie na krzywdzie ludzi, bo OC Ci nie pomoże w tym przypadku, a Ty mimo wszystko jesteś stratny nie ze swojej winy. I gdzie tu sens i logika? Pieniądze wydane na ubezpiecznie, składki ciagle rosną, ale nie zmienia się nic w tym temacie... OC powinno być wykupowane z możliwością wykupu AC w przypadku każdego auta bez dodatkowych wymagań. To właśnie jest równość. A nie napychanie kieszeni ubezpieczycielowi, który potem śmieje się do Ciebie mówiąc "nie mogę pomóc w tym przypadku". 
Z tym AC to nie masz racji. AC na auto starsze niż 5 lat jest na prawdę baaardzo ciężko dostać. Wiem, bo próbowałem. I dlatego według mnie jest to zwyczajne k******o i zarabianie na krzywdzie ludzi, bo OC Ci nie pomoże w tym przypadku, a Ty mimo wszystko jesteś stratny nie ze swojej winy. I gdzie tu sens i logika? Pieniądze wydane na ubezpiecznie, składki ciagle rosną, ale nie zmienia się nic w tym temacie... OC powinno być wykupowane z możliwością wykupu AC w przypadku każdego auta bez dodatkowych wymagań. To właśnie jest równość. A nie nap... rozwiń
Avatar
kibic2503 / 18 sierpnia 2021 r. o 07:44
+2
Czyli co za drzewo na mojej działce nie odpowiadam ani ja ani mój ubezpieczyciel ? Chyba polecą pozwy cywilne wobec właścicieli i zarządców, bo to jednak jak na ich terenie rosną drzewa odpowiadają oni za ich stan !! O ile samochody stały prawidłowo zaparkowane. Wydaje mi się że artykuł ma na celu wprowadzenie w błąd czytelników aby ci nie występowali o należne im pieniądze za zniszczone prawidłowo zaparkowane pojazdy.
 A co Ty bredzisz w ogóle... jaki stan drzew... Taka wichura to i zdrowe drzewo obali - i tak pewnie było... A po drugie po to właśnie jest AC - jak ktoś chciał przyżydzić i nie wykupił to sam sobie winien... Najlepiej szukać winnych gdzie indziej...
 A co Ty bredzisz w ogóle... jaki stan drzew... Taka wichura to i zdrowe drzewo obali - i tak pewnie było... A po drugie po to właśnie jest AC - jak ktoś chciał przyżydzić i nie wykupił to sam sobie winien... Najlepiej szukać winnych gdzie indziej... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 18 sierpnia 2021 r. o 06:57
+21
Czyli co za drzewo na mojej działce nie odpowiadam ani ja ani mój ubezpieczyciel ? Chyba polecą pozwy cywilne wobec właścicieli i zarządców, bo to jednak jak na ich terenie rosną drzewa odpowiadają oni za ich stan !! O ile samochody stały prawidłowo zaparkowane. Wydaje mi się że artykuł ma na celu wprowadzenie w błąd czytelników aby ci nie występowali o należne im pieniądze za zniszczone prawidłowo zaparkowane pojazdy.