Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 lutego 2020 r.
7:46

Dziki buszują po Lublinie i niepokoją mieszkańców. Ciepła zima utrudnia ich schwytanie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
31 32 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Biegające po ulicach dzikie zwierzęta znów niepokoją mieszkańców Lublina, zwłaszcza dzielnicy Sławin. Ratusz przekonuje, że próbuje schwytać dziki, ale nie jest to łatwe ze względu na ciepłą zimę. Dziki nie są zainteresowane karmą, która jest zostawiana przez ludzi jako przynęta w klatkach-pułapkach

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na dziki grasujące po mieście ponownie skarży się radny Stanisław Brzozowski (PiS), w którego dzielnicy, czyli na Sławinie, widać te zwierzęta dość często. – Wielokrotnie dochodziło już do kolizji drogowych spowodowanych przez przebiegające watahy dzików, które kończyły się w najlepszym wypadku zniszczeniem samochodów – pisze radny do prezydenta.

– Mój sąsiad był atakowany przez lochę, tylko miał szczęście, że znajdował się po przeciwnej stronie płotu oddzielającego jezdnię od chodnika. Innemu sąsiadowi dzik zabił psa – alarmuje radny i dodaje, że zwierzęta niszczą grządki. – Praktycznie nie ma możliwości uprawiania czegokolwiek, bo ogrody są systematycznie ryte.

Straż Miejska regularnie odbiera sygnały o biegających po Lublinie dzikach, nie tylko ze Sławina. – W tym roku mieliśmy już kilkanaście takich zgłoszeń – mówi Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej. – Po dwa dostaliśmy z ul. Kosynierów, Poligonowej i Pliszczyńskiej. Po jednym z Goździkowej, Wawrzynowej, Turystycznej, Sławinkowskiej, Krochmalnej, Orzechowej, Rumiankowej i Poziomkowej.

Radny obawia się, że problem będzie narastał. – Kolejny rok przyniesie lawinowy rozrost populacji dzików – martwi się Brzozowski, którego zdaniem zwierzęta mogą być groźne dla ludzi. – Zbliża się czas rozrodu i szczególnie w tym okresie istnieje zagrożenie, ponieważ to właśnie lochy z młodymi są najbardziej niebezpieczne. Naprawdę nie chciałbym doczekać takiego momentu, że któryś z naszych mieszkańców zostanie zaatakowany przez dzika i dopiero wtedy będziemy reagować.

Ratusz zapewnia, że nie patrzy bezczynnie na spacery dzików po mieście. – Problem licznej populacji dzików na terenie Lublina był zgłaszany i konsultowany z Polskim Związkiem Łowieckim oraz Powiatowym Inspektoratem Weterynarii. Rekomendowaną przez oba podmioty formą ograniczenia nadmiernej populacji jest redukcyjny odłów zwierząt – informuje Monika Głazik z biura prasowego Ratusza.

Władze Lublina próbują złapać zwierzęta do dwóch klatek, które są do dyspozycji Urzędu Miasta. – Efekty odłowu dzików nie są zadowalające – przyznaje Głazik. – Głównymi przyczynami trudności jest wyjadanie rozsypanej zanęty przez stada ptactwa oraz pozostawianie przez mieszkańców śladów zapachowych w okolicy odłowni, zwłaszcza podczas spacerów z psami.

Nadzwyczajnie ciepła zima utrudnia schwytanie zwierząt, które nie muszą wcale interesować się przysmakami pozostawionymi w klatkach jako przynęta. – Z uwagi na brak śniegu mają stały dostęp do pokarmu – stwierdza Ratusz. – Dostrzegając wagę problemu, poszukujemy innych metod odłowu dzików.

Wiadomo już, że „inną metodą” nie będzie odstrzał. Urząd Miasta podkreśla, że nie zgadza się na to nawet Polski Związek Łowiecki. – W przypadku chybienia lub zrykoszetowania pocisku, możliwy jest postrzał osób znajdujących się w okolicy – wyjaśnia radnemu Artur Szymczyk, zastępca prezydenta i dodaje, że zasięg pocisku „może dochodzić nawet do kilku kilometrów”. Jak Ratusz chce przekonać zwierzęta do wchodzenia do klatek-pułapek? – Aktualnie wdrażamy nowe metody nęcenia dzików – odpisuje Szymczyk.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
maupa / 24 lutego 2020 r. o 08:48
+11
Nie łapać, nie wywozić. Moze dziki w końcu zeżrą jednego czy drugiego matoła.
Avatar
:) / 24 lutego 2020 r. o 10:43
+9
'– Kolejny rok przyniesie lawinowy rozrost populacji dzików – martwi się Brzozowski, (...)"+++ Oraz lawinowe dziczenie kultury politycznej . . . :(
Avatar
gekon / 24 lutego 2020 r. o 09:56
+9
nadmuchany problem do granic możliwości… i przesadna panika!!! Jeśli nawet dzików jest więcej to czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego…? Populację dzików mocno ograniczał brak pożywienia w okresie zimy. Obecnie zimy dają szansę przeżycia większej ilości ale to nie jest nadal główna przyczyna.. Otóż dziki są dokarmiane przez samych myśliwych…!!! Koła łowieckie chwalą się na swoich stronach ile ton karmy rozdysponują w danym roku…! Wystarczy kilka takich karmień i wszystkie dziki przeżywają a po rozmnożeniu wiosną ich populacja wzrasta kilkakrotnie… czasem nawet są dwa mioty w jednym roku przez dostatek pokarmu… Tak więc jeśli ktoś widzi w tym problem (w przypadku rolników słuszny…) to pretensje kierować do myśliwych.. którzy sztucznie tworzą problem żeby później sobie postrzelać…
nadmuchany problem do granic możliwości… i przesadna panika!!! Jeśli nawet dzików jest więcej to czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego…? Populację dzików mocno ograniczał brak pożywienia w okresie zimy. Obecnie zimy dają szansę przeżycia większej ilości ale to nie jest nadal główna przyczyna.. Otóż dziki są dokarmiane przez samych myśliwych…!!! Koła łowieckie chwalą się na swoich stronach ile ton karmy rozdysponują w danym roku…! Wystarczy kilka takich karmień i wszystkie dziki przeżywają a po rozmnożeniu wiosną ich populacja wzrasta kilk... rozwiń
Avatar
mieszkańcy / 24 lutego 2020 r. o 08:28
+8
tylko radna dzielnicowa Jadwiga Mach poradzi sobie z tym problemem
Avatar
Gość / 24 lutego 2020 r. o 08:38
+6
Pisowcy wycieli lasy.
Avatar
:) / 24 lutego 2020 r. o 10:49
+5
"Władze Lublina próbują złapać zwierzęta do dwóch klatek, które są do dyspozycji Urzędu Miasta. – Efekty odłowu dzików nie są zadowalające "+++ Bo dziki najlepiej łapie się "na zakulkę": - Gonimy dzika, doganiamy na odległość wyciągniętej ręki, wkładamy palec i zakulamy. I dzik - nasz!!!
Avatar
Daniel zas / 24 lutego 2020 r. o 09:43
+5
Panie Tułajew weź się pan do konkretnej roboty i wygoń dziki z Lublina bo teraz to tylko pierdzisz w stołek za nasze "dieńgi"
Avatar
Gość / 24 lutego 2020 r. o 08:36
+5
Ratusz jak zwykle nie radzi sobie z dzika i podobnie ja z wieloma innymi sprawami.
Avatar
and. / 24 lutego 2020 r. o 09:59
+4
Na Górkach Czechowskich dokarmiamy dziki czipsami. Wysypujemy wieczorem a rano, pyk, nie ma. Wyczyszczone co do okruszka. I tylko śmigają chrumki w wąwozie jak sprawdzamy czy zjadły :)
 Co oznacza, że jesteście kretynami. Bo jutro dziki zaczną się domagać dożywiania. I zrobią któremuś z was krzywdę. Niestety jak kogoś jeden czy drugi dzik nie poturbuje, to nie zrozumiecie.
Avatar
gość / 24 lutego 2020 r. o 11:05
+3
Nic PiS się nie udaje to może niech się tu wykaże.
Avatar
Ilva / 24 lutego 2020 r. o 18:47
-1
Oddajemy do Państwa dyspozycji pożyczkę w wysokości od 3000 € do 900.000 € z oprocentowaniem 3% warunków bardzo proste. Pożyczam także inwestycje i pożyczki między osobami fizycznymi wszelkiego rodzaju. Oferuję pożyczki krótko-, średnio- i długoterminowe we współpracy z moim notariuszem. Nie jesteśmy świadomi twoich zastosowań, a nasze przelewy są zapewniane przez bank w celu zapewnienia bezpieczeństwa transakcji. Jestem w stanie zadowolić moich klientów w ciągu maksymalnie 3 dni od otrzymania formularza zapytania. Jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji. PS / ale nie poważne, aby powstrzymać się od głosu. E-mail: rainteauolivier1@gmail.com
Oddajemy do Państwa dyspozycji pożyczkę w wysokości od 3000 € do 900.000 € z oprocentowaniem 3% warunków bardzo proste. Pożyczam także inwestycje i pożyczki między osobami fizycznymi wszelkiego rodzaju. Oferuję pożyczki krótko-, średnio- i długoterminowe we współpracy z moim notariuszem. Nie jesteśmy świadomi twoich zastosowań, a nasze przelewy są zapewniane przez bank w celu zapewnienia bezpieczeństwa transakcji. Jestem w stanie zadowolić moich klientów w ciągu maksymalnie 3 dni od otrzymania formularza zapytania. Jeśli jesteś zainteresowan... rozwiń
Avatar
luk / 24 lutego 2020 r. o 14:19
0
Zaraz się uruchomią pseudozielone pedały z hasłem "wolne dziki!!!"
Avatar
technik budowlany / 24 lutego 2020 r. o 12:32
+1
Dawny zabór rosyjski odgrodzić od Polski płotem na 4 m wysokości , bo jak nie ASF to znów pisiorstwo nam wybierają.
pisze tylko dla ogólnej informacji większosc woj. lubelskiego ( dzisiejszego ) była pod zaborem austryiackim
 Z ciebie taki profesor jak z koziej d.  trąba. Nie masz nawet elementarnej wiedzy. Owszem nawet i Lublin był krótko w zaborze austriackim, ale de facto do  utworzenia Księstwa Warszawskiego, a po jego likwidacji w 1815 Królestwo Kongresowe, Kraj Przywislanski de facto 100 lat pod butem rosyjskim.
Avatar
profesor / 24 lutego 2020 r. o 12:14
-1
Dawny zabór rosyjski odgrodzić od Polski płotem na 4 m wysokości , bo jak nie ASF to znów pisiorstwo nam wybierają.
 pisze tylko dla ogólnej informacji większosc woj. lubelskiego ( dzisiejszego ) była pod zaborem austryiackim
Avatar
Konrad / 24 lutego 2020 r. o 12:07
-1
Za dużo Wajraka się nasłuchałeś 
Avatar
ja / 24 lutego 2020 r. o 11:50
-3
tylko radna dzielnicowa Jadwiga Mach poradzi sobie z tym problemem
 samym wyglądem ...
Avatar
gość / 24 lutego 2020 r. o 11:05
+3
Nic PiS się nie udaje to może niech się tu wykaże.
Avatar
Gość / 24 lutego 2020 r. o 10:53
+3
W Lublinie grasują też lisy a mogą być wściekłe. Czy w tej sprawie coś się robi?
Avatar
:) / 24 lutego 2020 r. o 10:49
+5
"Władze Lublina próbują złapać zwierzęta do dwóch klatek, które są do dyspozycji Urzędu Miasta. – Efekty odłowu dzików nie są zadowalające "+++ Bo dziki najlepiej łapie się "na zakulkę": - Gonimy dzika, doganiamy na odległość wyciągniętej ręki, wkładamy palec i zakulamy. I dzik - nasz!!!
Avatar
:) / 24 lutego 2020 r. o 10:43
+9
'– Kolejny rok przyniesie lawinowy rozrost populacji dzików – martwi się Brzozowski, (...)"+++ Oraz lawinowe dziczenie kultury politycznej . . . :(
Zobacz wszystkie komentarze 32

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Trwa próbny egzamin ósmoklasisty. Sprawdź arkusz zadań z języka polskiego
galeria

Trwa próbny egzamin ósmoklasisty. Sprawdź arkusz zadań z języka polskiego

Próbny egzamin ósmoklasisty po raz pierwszy organizowany jest zdalnie. Wszystko przez zagrożenie koronawirusem. Przez trzy dni rano uczniowie zmagać będą się z zadaniami publikowanymi na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Odpowiedzi pojawią się po południu.

Pożyczki krótkoterminowe - czy są dobrym rozwiązaniem by podratować miesięczny budżet?

Pożyczki krótkoterminowe - czy są dobrym rozwiązaniem by podratować miesięczny budżet?

Wiele osób boryka się z problemem dotyczącym niezapowiedzianych wydatków, które nie zostały wcześniej umieszczone w miesięcznym budżecie. Niezależnie od tego, czy jest to kwestia niezapowiedzianego wyjazdu, czy awarii lodówki, czy promocyjnej ceny na meble, które chcieliśmy od dawna zakupić, czy w końcu brak chwilowej gotówki na pokrycie podstawowych potrzeb, obecnie każdy z nas ma możliwość uzyskania pożyczki krótkoterminowej, która w danym momencie pozwoli nam na sfinansowanie potrzeby.

Większość Polaków chce przesunięcia wyborów prezydenckich na przyszły rok
Sondaż

Większość Polaków chce przesunięcia wyborów prezydenckich na przyszły rok

77.4 proc. Polaków chce przesunięcia wyborów prezydenckich na przyszły rok - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej". Co ciekawe, w tej grupie niemały odsetek stanowią wyborcy Prawa i Sprawiedliwości.

Szykują się do przebudowy al. Unii Lubelskiej. Wyremontują także mosty na Bystrzycy

Szykują się do przebudowy al. Unii Lubelskiej. Wyremontują także mosty na Bystrzycy

Już w kwietniu może ruszyć projektowanie przebudowy al. Unii Lubelskiej wraz z sypiącymi się mostami na Bystrzycy. W piątek otwarte zostały oferty od pracowni zainteresowanych takim zleceniem. Chętne są cztery firmy, ale tylko jedna zaproponowała cenę mieszczącą się w kwocie, którą zamierza wydać miasto.

Lublin: Nie musisz wychodzić z domu, bo świeże bułki kurier powiesi na klamce

Lublin: Nie musisz wychodzić z domu, bo świeże bułki kurier powiesi na klamce

Wybierasz, zamawiasz, płacisz i wczesnym rankiem odbierasz świeże pieczywo spod swoich drzwi. Serwis Pan Bochen działa na Śląsku i w Lublinie. - Ale zapraszamy do kontaktu z nami piekarnie z innych miast. Dostawy do domów jesteśmy w stanie zorganizować w ciągu tygodnia – zapowiada Marcin Kanik, szef firmy

6 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w woj. lubelskim. W Polsce zmarły 4 kolejne osoby

6 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w woj. lubelskim. W Polsce zmarły 4 kolejne osoby

Ministerstwo Zdrowia poinformowało za pośrednictwem mediów społecznościowych o 43 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. 6 z nich zanotowano w woj. lubelskim. Niestety, zmarły też kolejne 4 osoby.

Badania tysięcy próbek potwierdzają, że psy i koty nie przenoszą koronawirusa

Badania tysięcy próbek potwierdzają, że psy i koty nie przenoszą koronawirusa

Analiza tysięcy próbek pobranych od psów i kotów nie przyniosła ani jednego wyniku dodatniego na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19 – informuje globalna spółka IDEXX Laboratories, Inc., zajmująca się diagnostyką i oprogramowaniem w dziedzinie weterynarii.

Gorąco w pogotowiu ratunkowym w Lublinie. Związkowcy chcą odwołania dyrektora

Gorąco w pogotowiu ratunkowym w Lublinie. Związkowcy chcą odwołania dyrektora

Związkowcy z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie chcą odwołania dyrektora. Zarzucają mu m.in. brak zabezpieczenia pracowników w środki ochrony osobistej i dezynfekcyjne oraz „nieprzemyślany” termin wyjazdu na urlop w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego. Marszałek zapowiada audyt.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Nowe wiadomości [30 marca]
Relacja

Koronawirus w Polsce i na świecie. Nowe wiadomości [30 marca]

Najnowsze informacje o walce z epidemią koronawirusa w Polsce i na świecie.

Przedsiębiorcy na tarczy. Jak oceniają pomoc jaką szykuje rząd?

Przedsiębiorcy na tarczy. Jak oceniają pomoc jaką szykuje rząd?

– Zakres tej pomocy jest niewystarczający. Jeżeli będzie tak dłużej niż przez pół roku, trzeba będzie zwijać interes – komentują przedsiębiorcy pakiet ustaw nazywanych tarczą antykryzysową. – Kwiecień wytrzymam, ale w maju przyjdzie mi wysyłać pracowników na urlopy – przewiduje jeden z nich.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 30 marca 2020

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 30 marca 2020

Już 13 lubelskich policjantów zakażonych koronawirusem. Komisariat zamknięty

Już 13 lubelskich policjantów zakażonych koronawirusem. Komisariat zamknięty

U dwunastu policjantów z lubelskiej „trójki” potwierdzono zakażenie koronawirusem. Kolejny przypadek zanotowano w oddziale prewencji. Dziesiątki policjantów z lubelskiego garnizonu objęto kwarantanną.

Zmarły dwie kolejne osoby zakażone koronawirusem. 91 nowych przypadków zakażenia w Polsce

Zmarły dwie kolejne osoby zakażone koronawirusem. 91 nowych przypadków zakażenia w Polsce

Mamy 91 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - podało w niedzielę wieczorem Ministerstwo Zdrowia.

Nowe zakażenia koronawirusem. Pacjenci z powiatu chełmskiego, zamojskiego i puławskiego
galeria

Nowe zakażenia koronawirusem. Pacjenci z powiatu chełmskiego, zamojskiego i puławskiego

Na terenie województwa lubelskiego mamy cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych – informuje Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody lubelskiego.

Tak działa szpital w Chełmie. Cały pawilon B szpitala zmieniono w oddział zakaźny
Zdjęcia
galeria

Tak działa szpital w Chełmie. Cały pawilon B szpitala zmieniono w oddział zakaźny

Pracownica ośrodka pomocy społecznej w Dubience to kolejny mieszkaniec powiatu chełmskiego u którego stwierdzono koronawirusa. Wcześniej do szpitala w Chełmie trafiły osoby z Białopola, gminy z której pochodził zmarły w ubiegłym tygodniu na koronawirusa kapłan.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.