Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 listopada 2019 r.
7:37

Dzisiaj w okolicach przejść dla pieszych będzie można spotkać policjantów

66 17 A A

W czwartek 14 listopada w całym kraju policjanci drogówki przeprowadzą zmasowaną akcję związaną z bezpieczeństwem osób pieszych i rowerzystów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W ramach działań "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" policjanci zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec pieszych i rowerzystów. Szczególną opieką zostaną objęte przejścia dla pieszych oraz przejazdy dla rowerzystów usytuowane na ruchliwych drogach oraz takie, na których doszło do wypadków z udziałem pieszych lub rowerzystów.

Według statystyk, liczba wypadków z udziałem pieszych lub rowerzystów spada. Policjanci przypominają, że wciąż jednak piesi to grupa najbardziej zagrożona wypadkami. Znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego ma miejsce na przejściach, które przecież w swej istocie powinny gwarantować im bezpieczne przekroczenie jezdni.

Ustąp pierwszeństwa pieszemu

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Kierującemu zabrania się w szczególności: * wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim oraz * omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Rozsądek pieszych

Policjanci apelują do pieszych i rowerzystów o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego lub rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania.

15-latka potrącona na przejściu przez dwa samochody

15-latka potrącona w niedzielę przez dwa samochody w okolicach Wodzisławia Śląskiego została we wtorek przetransportowana do szpitala w Katowicach. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Do wypadku doszło na przejściu dla pieszych. Jeden z kierujących nie zachował ostrożności i uderzył w 15-latkę. Dziewczyna odbiła się od auta i wpadła wprost pod samochód nadjeżdżający z przeciwnego kierunku.

– 15-latkę zabrało pogotowie ratunkowe z obrażeniami ciała. Była przytomna. Wszyscy uczestnicy zostali przebadani na zawartość alkoholu, byli trzeźwi – wyjaśniła Marta Pydych z policji w Wodzisławiu Śląskim.

Wideo: TVN 24 / x-news

e-Wydanie

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
w / 14 listopada 2019 o 08:58
+10
Odblaski powinny być dla wszystkich obowiązkowe, bo nawet w "oświetlonym" miejscu, ktoś kto jest ubrany na ciemno jest niewidoczny z większej odległości.
 A przejścia - zebry też nie widzisz??? Jak nie widzisz to oddaj prawo jazdy. Jak widzisz to SPODZIEWAJ się tam też pieszego - zwolnij, rozjejrzyj, jak zobaczy pieszego to się zatrzymaj. I odczep się od tych odblasków.
Avatar
F / 14 listopada 2019 o 08:35
+10
To może kochana Policja ustawi się na przejściach na Nadbystrzyckiej?? Jedno koło "Chaty", drugie koło kościoła, trzecie przy akedemiku....Zobaczcie Panowie Policjanci jak przyszłość narodu wchodzi na jezdnię.
 Kierowca ma obowiązek zachować szczególną ostrożność oraz zwolnić przed pasami. Oraz jechać max 50/h. Rób tak, to zobaczysz, że to nie piesi źle chodzą, ale ty za szybko jezdzisz
Avatar
J23 / 14 listopada 2019 o 08:39
+9
Miasto jest dla pieszych. Dopuszczony w mieście ruch samochodowy powinien mieć niższy priorytet niż piesi. W okolicy szkół i uniwersytetów, powinieneś jechać 35-40 km/h i być przygotowanym, że ktoś wtargnie na jezdnię, jezdnia nie jest twoją własnością. Od innych kierowców momożesz teoretycznie oczekiwać, że znają przepisy. Pieszy takiego obowiązku nie ma. Pieszy może być niepełnosprawny- głuchy bądź niewidomy; chory umysłowo, niedojrzały, pijany, naćpany i zawsze istnieje ryzyko, że wtargnie na jezdnię. Twoim obowiązkiem jako kierowcy jest być na to przygotowanym, zachować szczególną ostrożność i dopasować prędkość również do natężenia ruchu pieszego w sanym miejscu.  Do ruchu bez udziału pieszych są autostrady i drogi szybkiego ruchu. Takie akcje policji pochwalam, lepsze od stania z suszarką w krzakach.
Miasto jest dla pieszych. Dopuszczony w mieście ruch samochodowy powinien mieć niższy priorytet niż piesi. W okolicy szkół i uniwersytetów, powinieneś jechać 35-40 km/h i być przygotowanym, że ktoś wtargnie na jezdnię, jezdnia nie jest twoją własnością. Od innych kierowców momożesz teoretycznie oczekiwać, że znają przepisy. Pieszy takiego obowiązku nie ma. Pieszy może być niepełnosprawny- głuchy bądź niewidomy; chory umysłowo, niedojrzały, pijany, naćpany i zawsze istnieje ryzyko, że wtargnie na jezdnię. Twoim obowiązkiem jako kierowcy jest ... rozwiń
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 08:18
+7
Mam nadzieję że rowerzyści co jeżdżą po chodnikach i przejściach dla pieszych też zostaną odpowiednio uhonorowani.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 10:55
+5
"Odblaski powinny być dla wszystkich obowiązkowe, bo nawet w "oświetlonym" miejscu, ktoś kto jest ubrany na ciemno jest niewidoczny z większej odległości." - czyli osoby w samochodach powinny także mieć odblaski, bo do samochodu trzeba jakoś dojść. A na parkingu także warto być dobrze widocznym. Zawsze także może zdarzyć się potrzeba opuszczenia pojazdu. Kolizja, pożar, inna awaria. Dlatego warto mieć kamizelkę i kask zawsze na sobie.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 09:47
+5
"Odblaski powinny być dla wszystkich obowiązkowe, bo nawet w "oświetlonym" miejscu, ktoś kto jest ubrany na ciemno jest niewidoczny z większej odległości" - od wielu lat, wszystkie znaki drogowe, czyli także znaki informujące o zbliżaniu się do przejścia dla pieszych mają odblaskowe tło. Jeżeli ktoś nie widzi "świecącego" znaku o wielkości telewizora, to jak dostrzeże małe opaski odblaskowe? Chcesz, żeby każdy chodził w kamizelkach jak służby drogowe? W lecie także?
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 10:40
+4
punkt widzenia zależy od punktu siedzenia...kierowca będzie psioczyć na pieszego...pieszy na kierowcę...i tak dalej...dla kierowcy każdy pieszy będzie złem i kulą u nogi...najgorszym z najgorszych...tak samo jak dla pieszego każdy kierowca to cham...jeden drugiemu raczej nie pomoże a najchętniej utrudniłby życie jak tylko się da...a najlepsze jest to że pieszy raz jest pieszym a raz kierowcą i na odwrót...wydawać by się mogło że pieszy powinien zrozumieć kierowcę i na odwrót a jest inaczej
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 10:50
+2
"Miasto jest dla pieszych. Dopuszczony w mieście ruch samochodowy powinien mieć niższy priorytet niż piesi." - tak jest na zachód od Odry. Na wschód motoryzacyjnie to już jest III Świat: Dziwka Azja, Afryka. Prawo dżungli.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 10:48
+2
Na wyniesionych przejściach dla pieszych, na przejściach za progami zwalniającymi do potrąceń nie dochodzi. Dlaczego tak rzadko stosuje się takie rozwiązania. Istnieją tzw progi wyspowe - które nie są uciążliwe dla autobusów. Na drogach z dwoma pasami, można robić zwężenia do jednego pasa - wtedy ruch się uspokaja i niebezpieczeństwo wyprzedzania/omijanie odpada. To tez nie wymaga dużych nakładów. Przebudowa wielu takich miejsc jest nawet tańsze niż roczne utrzymanie 1 wiaduktu.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 10:26
+2
"Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. "....RZADKO SIĘ TAK ZDARZA..właściwie raz na 50 przypadków...widzę to na swoim przykładzie...kiedy podchodzę do przejścia i stoję już gotowy na przejście to ŻADEN się nie zatrzyma..musi przejechać sznur samochodów i dopiero wtedy przejdę...co innego jak Policja obok stała...jak tylko miałem 10 metrów do drogi to już pięciu czy sześciu się od razu zatrzymało...normalnie śmiech na sali...
"Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. "....RZADKO SIĘ TAK ZDARZA..właściwie raz na 50 przypadków...widzę to na swoim przykładzie...kiedy podchodzę do przejścia i stoję już gotowy na przejście to ŻADEN się nie zatrzyma..musi przejechać sznur samochodów i dopiero wtedy przejdę...co innego jak Policja obok stała...jak tylko miałem 10 metrów do drogi to już pięciu czy sześciu się od razu zatrzymało...normalnie... rozwiń
Avatar
Sławomir N / 15 listopada 2019 o 00:35
0
Puławy ulica Zielona, bezpośrednio pod samochód który ma zielone światło wchodzi pijany pieszy, kierowca wychował i jeszcze cofa, żeby nie dostał kopa w maskę, co robi straż miejska odwraca głowę bo jeszcze by dostała, kurtyna
Avatar
Pieszy / 14 listopada 2019 o 15:22
-1
Policja sama musi się nauczyć przepisów. W czoraj ok.godz 20,30 na ul. Lipińskiego zatrzymali pojazd do kontroli, ale tak zatrzymali radiowóz, żeby go ominąć pojazdy musiały przekroczyć podwójna ciągła linie, a wystarczyło przemiescic sie 5m do przodu. Dodam jeszcze, że zatrzymali się 2m za przejściem.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 10:55
+5
"Odblaski powinny być dla wszystkich obowiązkowe, bo nawet w "oświetlonym" miejscu, ktoś kto jest ubrany na ciemno jest niewidoczny z większej odległości." - czyli osoby w samochodach powinny także mieć odblaski, bo do samochodu trzeba jakoś dojść. A na parkingu także warto być dobrze widocznym. Zawsze także może zdarzyć się potrzeba opuszczenia pojazdu. Kolizja, pożar, inna awaria. Dlatego warto mieć kamizelkę i kask zawsze na sobie.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 10:50
+2
"Miasto jest dla pieszych. Dopuszczony w mieście ruch samochodowy powinien mieć niższy priorytet niż piesi." - tak jest na zachód od Odry. Na wschód motoryzacyjnie to już jest III Świat: Dziwka Azja, Afryka. Prawo dżungli.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 10:48
+2
Na wyniesionych przejściach dla pieszych, na przejściach za progami zwalniającymi do potrąceń nie dochodzi. Dlaczego tak rzadko stosuje się takie rozwiązania. Istnieją tzw progi wyspowe - które nie są uciążliwe dla autobusów. Na drogach z dwoma pasami, można robić zwężenia do jednego pasa - wtedy ruch się uspokaja i niebezpieczeństwo wyprzedzania/omijanie odpada. To tez nie wymaga dużych nakładów. Przebudowa wielu takich miejsc jest nawet tańsze niż roczne utrzymanie 1 wiaduktu.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 10:40
+4
punkt widzenia zależy od punktu siedzenia...kierowca będzie psioczyć na pieszego...pieszy na kierowcę...i tak dalej...dla kierowcy każdy pieszy będzie złem i kulą u nogi...najgorszym z najgorszych...tak samo jak dla pieszego każdy kierowca to cham...jeden drugiemu raczej nie pomoże a najchętniej utrudniłby życie jak tylko się da...a najlepsze jest to że pieszy raz jest pieszym a raz kierowcą i na odwrót...wydawać by się mogło że pieszy powinien zrozumieć kierowcę i na odwrót a jest inaczej
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 10:26
+2
"Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. "....RZADKO SIĘ TAK ZDARZA..właściwie raz na 50 przypadków...widzę to na swoim przykładzie...kiedy podchodzę do przejścia i stoję już gotowy na przejście to ŻADEN się nie zatrzyma..musi przejechać sznur samochodów i dopiero wtedy przejdę...co innego jak Policja obok stała...jak tylko miałem 10 metrów do drogi to już pięciu czy sześciu się od razu zatrzymało...normalnie śmiech na sali...
"Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. "....RZADKO SIĘ TAK ZDARZA..właściwie raz na 50 przypadków...widzę to na swoim przykładzie...kiedy podchodzę do przejścia i stoję już gotowy na przejście to ŻADEN się nie zatrzyma..musi przejechać sznur samochodów i dopiero wtedy przejdę...co innego jak Policja obok stała...jak tylko miałem 10 metrów do drogi to już pięciu czy sześciu się od razu zatrzymało...normalnie... rozwiń
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 09:56
-3
Ulica Nadbystrzycka (przy Politechnice) oraz Sowińskiego powinny być zamknięte dla osobówek. Taki, autobusy, rowery tak. Problem korków na ulicy, i tego, że ludzie chcą przejść przez jednię by się skończył. Trasa Zielona prawie skończona, obwodnica wewnętrzna BMC/Mazowieckiego skończona. Ruch samochodowy należy wygonić z tych części miasta.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 09:47
+5
"Odblaski powinny być dla wszystkich obowiązkowe, bo nawet w "oświetlonym" miejscu, ktoś kto jest ubrany na ciemno jest niewidoczny z większej odległości" - od wielu lat, wszystkie znaki drogowe, czyli także znaki informujące o zbliżaniu się do przejścia dla pieszych mają odblaskowe tło. Jeżeli ktoś nie widzi "świecącego" znaku o wielkości telewizora, to jak dostrzeże małe opaski odblaskowe? Chcesz, żeby każdy chodził w kamizelkach jak służby drogowe? W lecie także?
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 09:44
+2
"To może kochana Policja ustawi się na przejściach na Nadbystrzyckiej?? Jedno koło "Chaty", drugie koło kościoła, trzecie przy akedemiku....Zobaczcie Panowie Policjanci jak przyszłość narodu wchodzi na jezdnię." - może pijani, może niewidomi, może upośledzenie, może nie znają przepisów. Całe szczęście, że mamy najlepszych kierowców na świecie.
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów
film

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów 0 0

Nowy Jork, Stany Zjednoczone. W piątek (06.12) odbyło się oficjalne otwarcie interaktywnej wystawy "Star Wars" w nowojorskim Dolby SoHo.

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp 0 0

Urząd Miasta Świdnik chce wymienić 1001 opraw lamp oświetleniowych na nowoczesne i energooszczędne. Urzędnicy zapowiadali, że w piątek złożą wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia]
galeria

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia] 12 3

Sobotnie poszukiwania prowadzone przez strażaków na Zalewie Zemborzyckim w Lublinie już się zakończyły. Niestety nie udało się odnaleźć młodszego z wędkarzy, w wieku 37 lat. Ciało starszego z mężczyzn - 60-latka z Lublina zostało odnalezione w wodzie przed południem.

Sobota na Zachodnim. Trwają prace na nowym przystanku PKP [zdjęcia]
galeria

Sobota na Zachodnim. Trwają prace na nowym przystanku PKP [zdjęcia] 20 9

Mimo chłodu trwają prace na nowym przystanku kolejowym Lublin Zachodni, na którym - przynajmniej teoretycznie - już w następną niedzielę (15 grudnia) powinien stanąć pierwszy pociąg osobowy

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni
Alarm 24
galeria

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni 0 6

Po naszej interwencji PKP-PLK wezwało wykonawcę modernizacji linii kolejowej nr 7 do oczyszczenia terenu przy wiadukcie w Czesławicach z zalegających w tym miejscu odpadów. Informację o problemie z utrzymaniem czystości otrzymaliśmy od czytelnika.

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości 0 6

Po raz pierwszy w historii chełmskiego samorządu sprawa takiego kalibru została wprowadzona na obrady sesji Rady Miasta, a głos zabrała sama zainteresowana Małgorzata Paździor-Król. Dyrektor ChDK tłumaczyła się z porozumień z kontrahentami domu kultury, którym placówka zapewniała przez ostatnie lata reklamę w kinie.

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom
Magazyn

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom 28 19

Nawet kilkaset tysięcy złotych musiałyby zwrócić właścicielki firm - także z naszego województwa - po tegorocznych kontrolach ZUS. Zdaniem urzędników korzystały ze świadczeń, które im się nie należały.

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury
8 grudnia 2019, 14:30

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury 0 0

Warsztaty Kultury (ul. Grodzka 5a) zapraszają najmłodszych widzów wraz z opiekunami na pokaz spektaklu "Skejciołek", który odbędzie się 8 grudnia o godz. 14.30.

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku 0 7

Rozmowa z Mirosławem Hajdą, trenerem Motoru Lublin

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa
galeria

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa 16 6

W piątek w Bronowicach (gm. Puławy) 45-letni mężczyzna został przygnieciony przez pień upadającego drzewa. W ciężkim stanie trafił do szpitala.

W Zalewie Zemborzyckim znaleziono ciało zaginionego mężczyzny. Strażacy i policjanci szukają drugiego
galeria

W Zalewie Zemborzyckim znaleziono ciało zaginionego mężczyzny. Strażacy i policjanci szukają drugiego 44 10

Trwa akcja poszukiwawcza na Zalewie Zemborzyckim. Policjanci i strażacy szukali tam od rana dwóch zaginionych mężczyzn. Ciało jednego z nich już udało się znaleźć.

Tragedia w Szczyrku. Kto odpowie za śmierć ośmiu osób?
Wideo
film

Tragedia w Szczyrku. Kto odpowie za śmierć ośmiu osób? 0 0

Wybuch gazu zrównał ich dom z ziemią. Zginęło osiem osób - dwa małżeństwa oraz czwórka dzieci. Najmłodsze z nich miało trzy lata. Co było przyczyną tragedii, która wstrząsnęła całym krajem?

Lubelskie: Martwy mężczyzna znaleziony w altance działkowej

Lubelskie: Martwy mężczyzna znaleziony w altance działkowej 47 2

Jeden z policjantów włodawskiej komendy odnalazł podczas czynności służbowych mężczyznę, który nie dawał oznak życia.

Wisła i Azoty Puławy wzięły udział w akcji Szlachetna Paczka [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Wisła i Azoty Puławy wzięły udział w akcji Szlachetna Paczka [zdjęcia, wideo] 0 2

Kluby sportowe z Puław ponownie przyłączyły się do akcji Szlachetna Paczka. Zakupy dla potrzebujących robili zarówno szczypiorniści Azotów Puławy, jak i piłkarze Wisły.

Ofiar szukali w gazecie z ogłoszeniami. Jeden ze skazanych to były policjant i kandydat na radnego

Ofiar szukali w gazecie z ogłoszeniami. Jeden ze skazanych to były policjant i kandydat na radnego 10 9

Zakończył się proces grupy, oskarżonej o wyłudzanie mieszkań od ludzi w trudnej sytuacji finansowej. Wszyscy zostali skazani na kary więzienia. Wśród oskarżonych jest były policjant i kandydat na radnego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.