Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 listopada 2019 r.
7:37

Dzisiaj w okolicach przejść dla pieszych będzie można spotkać policjantów

66 17 A A

W czwartek 14 listopada w całym kraju policjanci drogówki przeprowadzą zmasowaną akcję związaną z bezpieczeństwem osób pieszych i rowerzystów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W ramach działań "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" policjanci zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec pieszych i rowerzystów. Szczególną opieką zostaną objęte przejścia dla pieszych oraz przejazdy dla rowerzystów usytuowane na ruchliwych drogach oraz takie, na których doszło do wypadków z udziałem pieszych lub rowerzystów.

Według statystyk, liczba wypadków z udziałem pieszych lub rowerzystów spada. Policjanci przypominają, że wciąż jednak piesi to grupa najbardziej zagrożona wypadkami. Znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego ma miejsce na przejściach, które przecież w swej istocie powinny gwarantować im bezpieczne przekroczenie jezdni.

Ustąp pierwszeństwa pieszemu

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Kierującemu zabrania się w szczególności: * wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim oraz * omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Rozsądek pieszych

Policjanci apelują do pieszych i rowerzystów o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego lub rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania.

15-latka potrącona na przejściu przez dwa samochody

15-latka potrącona w niedzielę przez dwa samochody w okolicach Wodzisławia Śląskiego została we wtorek przetransportowana do szpitala w Katowicach. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Do wypadku doszło na przejściu dla pieszych. Jeden z kierujących nie zachował ostrożności i uderzył w 15-latkę. Dziewczyna odbiła się od auta i wpadła wprost pod samochód nadjeżdżający z przeciwnego kierunku.

– 15-latkę zabrało pogotowie ratunkowe z obrażeniami ciała. Była przytomna. Wszyscy uczestnicy zostali przebadani na zawartość alkoholu, byli trzeźwi – wyjaśniła Marta Pydych z policji w Wodzisławiu Śląskim.

Wideo: TVN 24 / x-news

e-Wydanie

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
w / 14 listopada 2019 o 08:58
+10
Odblaski powinny być dla wszystkich obowiązkowe, bo nawet w "oświetlonym" miejscu, ktoś kto jest ubrany na ciemno jest niewidoczny z większej odległości.
 A przejścia - zebry też nie widzisz??? Jak nie widzisz to oddaj prawo jazdy. Jak widzisz to SPODZIEWAJ się tam też pieszego - zwolnij, rozjejrzyj, jak zobaczy pieszego to się zatrzymaj. I odczep się od tych odblasków.
Avatar
F / 14 listopada 2019 o 08:35
+10
To może kochana Policja ustawi się na przejściach na Nadbystrzyckiej?? Jedno koło "Chaty", drugie koło kościoła, trzecie przy akedemiku....Zobaczcie Panowie Policjanci jak przyszłość narodu wchodzi na jezdnię.
 Kierowca ma obowiązek zachować szczególną ostrożność oraz zwolnić przed pasami. Oraz jechać max 50/h. Rób tak, to zobaczysz, że to nie piesi źle chodzą, ale ty za szybko jezdzisz
Avatar
J23 / 14 listopada 2019 o 08:39
+9
Miasto jest dla pieszych. Dopuszczony w mieście ruch samochodowy powinien mieć niższy priorytet niż piesi. W okolicy szkół i uniwersytetów, powinieneś jechać 35-40 km/h i być przygotowanym, że ktoś wtargnie na jezdnię, jezdnia nie jest twoją własnością. Od innych kierowców momożesz teoretycznie oczekiwać, że znają przepisy. Pieszy takiego obowiązku nie ma. Pieszy może być niepełnosprawny- głuchy bądź niewidomy; chory umysłowo, niedojrzały, pijany, naćpany i zawsze istnieje ryzyko, że wtargnie na jezdnię. Twoim obowiązkiem jako kierowcy jest być na to przygotowanym, zachować szczególną ostrożność i dopasować prędkość również do natężenia ruchu pieszego w sanym miejscu.  Do ruchu bez udziału pieszych są autostrady i drogi szybkiego ruchu. Takie akcje policji pochwalam, lepsze od stania z suszarką w krzakach.
Miasto jest dla pieszych. Dopuszczony w mieście ruch samochodowy powinien mieć niższy priorytet niż piesi. W okolicy szkół i uniwersytetów, powinieneś jechać 35-40 km/h i być przygotowanym, że ktoś wtargnie na jezdnię, jezdnia nie jest twoją własnością. Od innych kierowców momożesz teoretycznie oczekiwać, że znają przepisy. Pieszy takiego obowiązku nie ma. Pieszy może być niepełnosprawny- głuchy bądź niewidomy; chory umysłowo, niedojrzały, pijany, naćpany i zawsze istnieje ryzyko, że wtargnie na jezdnię. Twoim obowiązkiem jako kierowcy jest ... rozwiń
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 08:18
+7
Mam nadzieję że rowerzyści co jeżdżą po chodnikach i przejściach dla pieszych też zostaną odpowiednio uhonorowani.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 10:55
+5
"Odblaski powinny być dla wszystkich obowiązkowe, bo nawet w "oświetlonym" miejscu, ktoś kto jest ubrany na ciemno jest niewidoczny z większej odległości." - czyli osoby w samochodach powinny także mieć odblaski, bo do samochodu trzeba jakoś dojść. A na parkingu także warto być dobrze widocznym. Zawsze także może zdarzyć się potrzeba opuszczenia pojazdu. Kolizja, pożar, inna awaria. Dlatego warto mieć kamizelkę i kask zawsze na sobie.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 09:47
+5
"Odblaski powinny być dla wszystkich obowiązkowe, bo nawet w "oświetlonym" miejscu, ktoś kto jest ubrany na ciemno jest niewidoczny z większej odległości" - od wielu lat, wszystkie znaki drogowe, czyli także znaki informujące o zbliżaniu się do przejścia dla pieszych mają odblaskowe tło. Jeżeli ktoś nie widzi "świecącego" znaku o wielkości telewizora, to jak dostrzeże małe opaski odblaskowe? Chcesz, żeby każdy chodził w kamizelkach jak służby drogowe? W lecie także?
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 10:40
+4
punkt widzenia zależy od punktu siedzenia...kierowca będzie psioczyć na pieszego...pieszy na kierowcę...i tak dalej...dla kierowcy każdy pieszy będzie złem i kulą u nogi...najgorszym z najgorszych...tak samo jak dla pieszego każdy kierowca to cham...jeden drugiemu raczej nie pomoże a najchętniej utrudniłby życie jak tylko się da...a najlepsze jest to że pieszy raz jest pieszym a raz kierowcą i na odwrót...wydawać by się mogło że pieszy powinien zrozumieć kierowcę i na odwrót a jest inaczej
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 10:50
+2
"Miasto jest dla pieszych. Dopuszczony w mieście ruch samochodowy powinien mieć niższy priorytet niż piesi." - tak jest na zachód od Odry. Na wschód motoryzacyjnie to już jest III Świat: Dziwka Azja, Afryka. Prawo dżungli.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 10:48
+2
Na wyniesionych przejściach dla pieszych, na przejściach za progami zwalniającymi do potrąceń nie dochodzi. Dlaczego tak rzadko stosuje się takie rozwiązania. Istnieją tzw progi wyspowe - które nie są uciążliwe dla autobusów. Na drogach z dwoma pasami, można robić zwężenia do jednego pasa - wtedy ruch się uspokaja i niebezpieczeństwo wyprzedzania/omijanie odpada. To tez nie wymaga dużych nakładów. Przebudowa wielu takich miejsc jest nawet tańsze niż roczne utrzymanie 1 wiaduktu.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 10:26
+2
"Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. "....RZADKO SIĘ TAK ZDARZA..właściwie raz na 50 przypadków...widzę to na swoim przykładzie...kiedy podchodzę do przejścia i stoję już gotowy na przejście to ŻADEN się nie zatrzyma..musi przejechać sznur samochodów i dopiero wtedy przejdę...co innego jak Policja obok stała...jak tylko miałem 10 metrów do drogi to już pięciu czy sześciu się od razu zatrzymało...normalnie śmiech na sali...
"Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. "....RZADKO SIĘ TAK ZDARZA..właściwie raz na 50 przypadków...widzę to na swoim przykładzie...kiedy podchodzę do przejścia i stoję już gotowy na przejście to ŻADEN się nie zatrzyma..musi przejechać sznur samochodów i dopiero wtedy przejdę...co innego jak Policja obok stała...jak tylko miałem 10 metrów do drogi to już pięciu czy sześciu się od razu zatrzymało...normalnie... rozwiń
Avatar
Sławomir N / 15 listopada 2019 o 00:35
0
Puławy ulica Zielona, bezpośrednio pod samochód który ma zielone światło wchodzi pijany pieszy, kierowca wychował i jeszcze cofa, żeby nie dostał kopa w maskę, co robi straż miejska odwraca głowę bo jeszcze by dostała, kurtyna
Avatar
Pieszy / 14 listopada 2019 o 15:22
-1
Policja sama musi się nauczyć przepisów. W czoraj ok.godz 20,30 na ul. Lipińskiego zatrzymali pojazd do kontroli, ale tak zatrzymali radiowóz, żeby go ominąć pojazdy musiały przekroczyć podwójna ciągła linie, a wystarczyło przemiescic sie 5m do przodu. Dodam jeszcze, że zatrzymali się 2m za przejściem.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 10:55
+5
"Odblaski powinny być dla wszystkich obowiązkowe, bo nawet w "oświetlonym" miejscu, ktoś kto jest ubrany na ciemno jest niewidoczny z większej odległości." - czyli osoby w samochodach powinny także mieć odblaski, bo do samochodu trzeba jakoś dojść. A na parkingu także warto być dobrze widocznym. Zawsze także może zdarzyć się potrzeba opuszczenia pojazdu. Kolizja, pożar, inna awaria. Dlatego warto mieć kamizelkę i kask zawsze na sobie.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 10:50
+2
"Miasto jest dla pieszych. Dopuszczony w mieście ruch samochodowy powinien mieć niższy priorytet niż piesi." - tak jest na zachód od Odry. Na wschód motoryzacyjnie to już jest III Świat: Dziwka Azja, Afryka. Prawo dżungli.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 10:48
+2
Na wyniesionych przejściach dla pieszych, na przejściach za progami zwalniającymi do potrąceń nie dochodzi. Dlaczego tak rzadko stosuje się takie rozwiązania. Istnieją tzw progi wyspowe - które nie są uciążliwe dla autobusów. Na drogach z dwoma pasami, można robić zwężenia do jednego pasa - wtedy ruch się uspokaja i niebezpieczeństwo wyprzedzania/omijanie odpada. To tez nie wymaga dużych nakładów. Przebudowa wielu takich miejsc jest nawet tańsze niż roczne utrzymanie 1 wiaduktu.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 10:40
+4
punkt widzenia zależy od punktu siedzenia...kierowca będzie psioczyć na pieszego...pieszy na kierowcę...i tak dalej...dla kierowcy każdy pieszy będzie złem i kulą u nogi...najgorszym z najgorszych...tak samo jak dla pieszego każdy kierowca to cham...jeden drugiemu raczej nie pomoże a najchętniej utrudniłby życie jak tylko się da...a najlepsze jest to że pieszy raz jest pieszym a raz kierowcą i na odwrót...wydawać by się mogło że pieszy powinien zrozumieć kierowcę i na odwrót a jest inaczej
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 10:26
+2
"Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. "....RZADKO SIĘ TAK ZDARZA..właściwie raz na 50 przypadków...widzę to na swoim przykładzie...kiedy podchodzę do przejścia i stoję już gotowy na przejście to ŻADEN się nie zatrzyma..musi przejechać sznur samochodów i dopiero wtedy przejdę...co innego jak Policja obok stała...jak tylko miałem 10 metrów do drogi to już pięciu czy sześciu się od razu zatrzymało...normalnie śmiech na sali...
"Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. "....RZADKO SIĘ TAK ZDARZA..właściwie raz na 50 przypadków...widzę to na swoim przykładzie...kiedy podchodzę do przejścia i stoję już gotowy na przejście to ŻADEN się nie zatrzyma..musi przejechać sznur samochodów i dopiero wtedy przejdę...co innego jak Policja obok stała...jak tylko miałem 10 metrów do drogi to już pięciu czy sześciu się od razu zatrzymało...normalnie... rozwiń
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 09:56
-3
Ulica Nadbystrzycka (przy Politechnice) oraz Sowińskiego powinny być zamknięte dla osobówek. Taki, autobusy, rowery tak. Problem korków na ulicy, i tego, że ludzie chcą przejść przez jednię by się skończył. Trasa Zielona prawie skończona, obwodnica wewnętrzna BMC/Mazowieckiego skończona. Ruch samochodowy należy wygonić z tych części miasta.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 09:47
+5
"Odblaski powinny być dla wszystkich obowiązkowe, bo nawet w "oświetlonym" miejscu, ktoś kto jest ubrany na ciemno jest niewidoczny z większej odległości" - od wielu lat, wszystkie znaki drogowe, czyli także znaki informujące o zbliżaniu się do przejścia dla pieszych mają odblaskowe tło. Jeżeli ktoś nie widzi "świecącego" znaku o wielkości telewizora, to jak dostrzeże małe opaski odblaskowe? Chcesz, żeby każdy chodził w kamizelkach jak służby drogowe? W lecie także?
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 09:44
+2
"To może kochana Policja ustawi się na przejściach na Nadbystrzyckiej?? Jedno koło "Chaty", drugie koło kościoła, trzecie przy akedemiku....Zobaczcie Panowie Policjanci jak przyszłość narodu wchodzi na jezdnię." - może pijani, może niewidomi, może upośledzenie, może nie znają przepisów. Całe szczęście, że mamy najlepszych kierowców na świecie.
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów
film

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów 0 0

Nowy Jork, Stany Zjednoczone. W piątek (06.12) odbyło się oficjalne otwarcie interaktywnej wystawy "Star Wars" w nowojorskim Dolby SoHo.

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp 0 0

Urząd Miasta Świdnik chce wymienić 1001 opraw lamp oświetleniowych na nowoczesne i energooszczędne. Urzędnicy zapowiadali, że w piątek złożą wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia]
galeria

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia] 12 3

Sobotnie poszukiwania prowadzone przez strażaków na Zalewie Zemborzyckim w Lublinie już się zakończyły. Niestety nie udało się odnaleźć młodszego z wędkarzy, w wieku 37 lat. Ciało starszego z mężczyzn - 60-latka z Lublina zostało odnalezione w wodzie przed południem.

Sobota na Zachodnim. Trwają prace na nowym przystanku PKP [zdjęcia]
galeria

Sobota na Zachodnim. Trwają prace na nowym przystanku PKP [zdjęcia] 20 9

Mimo chłodu trwają prace na nowym przystanku kolejowym Lublin Zachodni, na którym - przynajmniej teoretycznie - już w następną niedzielę (15 grudnia) powinien stanąć pierwszy pociąg osobowy

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni
Alarm 24
galeria

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni 0 6

Po naszej interwencji PKP-PLK wezwało wykonawcę modernizacji linii kolejowej nr 7 do oczyszczenia terenu przy wiadukcie w Czesławicach z zalegających w tym miejscu odpadów. Informację o problemie z utrzymaniem czystości otrzymaliśmy od czytelnika.

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości 0 6

Po raz pierwszy w historii chełmskiego samorządu sprawa takiego kalibru została wprowadzona na obrady sesji Rady Miasta, a głos zabrała sama zainteresowana Małgorzata Paździor-Król. Dyrektor ChDK tłumaczyła się z porozumień z kontrahentami domu kultury, którym placówka zapewniała przez ostatnie lata reklamę w kinie.

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom
Magazyn

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom 28 19

Nawet kilkaset tysięcy złotych musiałyby zwrócić właścicielki firm - także z naszego województwa - po tegorocznych kontrolach ZUS. Zdaniem urzędników korzystały ze świadczeń, które im się nie należały.

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury
8 grudnia 2019, 14:30

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury 0 0

Warsztaty Kultury (ul. Grodzka 5a) zapraszają najmłodszych widzów wraz z opiekunami na pokaz spektaklu "Skejciołek", który odbędzie się 8 grudnia o godz. 14.30.

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku 0 7

Rozmowa z Mirosławem Hajdą, trenerem Motoru Lublin

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa
galeria

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa 16 6

W piątek w Bronowicach (gm. Puławy) 45-letni mężczyzna został przygnieciony przez pień upadającego drzewa. W ciężkim stanie trafił do szpitala.

W Zalewie Zemborzyckim znaleziono ciało zaginionego mężczyzny. Strażacy i policjanci szukają drugiego
galeria

W Zalewie Zemborzyckim znaleziono ciało zaginionego mężczyzny. Strażacy i policjanci szukają drugiego 44 10

Trwa akcja poszukiwawcza na Zalewie Zemborzyckim. Policjanci i strażacy szukali tam od rana dwóch zaginionych mężczyzn. Ciało jednego z nich już udało się znaleźć.

Tragedia w Szczyrku. Kto odpowie za śmierć ośmiu osób?
Wideo
film

Tragedia w Szczyrku. Kto odpowie za śmierć ośmiu osób? 0 0

Wybuch gazu zrównał ich dom z ziemią. Zginęło osiem osób - dwa małżeństwa oraz czwórka dzieci. Najmłodsze z nich miało trzy lata. Co było przyczyną tragedii, która wstrząsnęła całym krajem?

Lubelskie: Martwy mężczyzna znaleziony w altance działkowej

Lubelskie: Martwy mężczyzna znaleziony w altance działkowej 47 2

Jeden z policjantów włodawskiej komendy odnalazł podczas czynności służbowych mężczyznę, który nie dawał oznak życia.

Wisła i Azoty Puławy wzięły udział w akcji Szlachetna Paczka [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Wisła i Azoty Puławy wzięły udział w akcji Szlachetna Paczka [zdjęcia, wideo] 0 2

Kluby sportowe z Puław ponownie przyłączyły się do akcji Szlachetna Paczka. Zakupy dla potrzebujących robili zarówno szczypiorniści Azotów Puławy, jak i piłkarze Wisły.

Ofiar szukali w gazecie z ogłoszeniami. Jeden ze skazanych to były policjant i kandydat na radnego

Ofiar szukali w gazecie z ogłoszeniami. Jeden ze skazanych to były policjant i kandydat na radnego 10 9

Zakończył się proces grupy, oskarżonej o wyłudzanie mieszkań od ludzi w trudnej sytuacji finansowej. Wszyscy zostali skazani na kary więzienia. Wśród oskarżonych jest były policjant i kandydat na radnego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?