Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 listopada 2019 r.
13:52

Fałszywe wizy za miliony euro. Gang rozbity

Autor: Zdjęcie autora jsz
20 9 A A
(fot. Archiwum)

Strażnicy graniczni rozbili gang, zajmujący się organizowaniem nielegalnej migracji. Dzięki nim unijną granicę przekroczyło ponad 13 tys. ludzi z fałszywymi dokumentami. Grupą miał kierować Krzysztof Ł. z okolic Kraśnika.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Lublinie. Namierzona przez śledczych grupa organizowała nielegalną migrację do Polski i innych krajów Unii Europejskiej. Strażnicy graniczni z Hrebennego i Dorohuska zatrzymali 17 osób podejrzanych o udział w gangu.

- Poza zatrzymaniem na polecenie prokuratora funkcjonariusze przeprowadzili także przeszukania w miejscach zamieszkania podejrzanych oraz w miejscach prowadzenia przez nich działalności przestępczej – mówi Dariusz Sienicki, rzecznik Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Prokuratorskie śledztwo dotyczy gangów, które od początku 2012 roku do końca czerwca 2019 roku organizowały nielegalne przekraczanie polskiej granicy. Przestępcy ułatwiali również pobyt w UE obywatelom państw spoza Unii Europejskiej.

- Zatrzymania dotyczą członków grupy przestępczej kierowanej przez Krzysztofa Ł., która działała na terenie Kraśnika. Podejrzany ten współpracował z przestępcami z innych państw, w tym przede wszystkim Ukrainy, Rosji i Turcji – wyjaśnia Piotr Marko, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Lublinie.

Śledczy ustalili, że grupa Krzysztofa Ł. organizowała nielegalny pobyt głównie obywatelom Ukrainy, Rosji, Turcji, Iranu i Libanu. Klienci dostawali wizy i wjeżdżali do Polski. Najczęściej nie zostawali u nas na długo. Wyjeżdżali do innych państw unijnych, głównie Niemiec, Szwecji i Holandii. Tam, dzięki podrobionym dokumentom mogli podjąć pracę.

Według prokuratury, członkowie gangu Krzysztofa Ł. zakładali fasadowe firmy, np. agencje pracy tymczasowej. Później, posługując się tzw. słupami wystawiali migrantom oświadczenia, które pozwalały legalnie podjąć pracę w UE.

- W dokumentach poświadczano nieprawdę co do okoliczności dotyczących organizacji pracy dla przybyszów. Oświadczenia te były następnie rejestrowane w urzędach pracy – wyjaśnia prokurator Marko.

Przestępcy wykorzystywali też wnioski o wydanie zezwolenia o pracę. Za pomocą tych dokumentów w urzędach wojewódzkich można było uzyskać zezwolenie na pracę w Polsce dla cudzoziemca. Obydwa typy dokumentów służyły następnie do uzyskania wiz krajowych lub wiz Schengen.

- Po przybyciu do Polski cudzoziemcy nigdy nie podejmowali pracy zgodnie z treścią oświadczeń bądź wniosków, lecz udawali się do krajów Europy Zachodniej – dodaje prokurator Marko.

Śledczy wyliczyli, że grupa Krzysztofa Ł. zorganizowała nielegalne przekroczenie granicy dla co najmniej 13019 osób. Przestępcy zainkasowali za to ponad 2,3 mln euro.

- Wśród zatrzymanych jest m.in. szef grupy Krzysztof Ł., a także Natalia B. i Marine G. Osoby te usłyszały zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Pozostali zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej – dodaje por. Dariusz Sienicki.

Dodatkowo, wszyscy podejrzani odpowiedzą za wystawianie i używanie fałszywych dokumentów, wyłudzenia poświadczenia nieprawdy od urzędników, a także za organizację nielegalnego przekraczania granic. Członkom grupy grozi do 12 lat więzienia. Cztery osoby, którym postawiono najpoważniejsze zarzuty zostały tymczasowo aresztowane. Pozostali są pod dozorem policji.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 r. o 19:05
+5
WIZY były legalne a nie fałszywe, cel tylko był inny, a swoja drogą posiadanie wizy nie stanowi 100% przesłanki do zezwolenia na wjazd do RP, coś mi się widzi że ktoś na granicy lekko się dorobił
Avatar
Kkk / 25 listopada 2019 r. o 10:01
+4
Skoro urząd pobrał pieniądze ( a podejrzewam ze było to w różnych częściach kraju ) to jakie to przestępstwo ???? A jeśli to przestępcy to ta grupa powinna być powiększona o urzędników którzy przyjmowali papiery oraz strażników granicznych Dziwne ze wjechało 13000 osób i dopiero po 7 latach ktoś uznał ze to grupa przestępcza za tym stoi, po drugie każdy pracownik z po za UE jest kontrolowany przez straż graniczna na miejscu pracy ....gdzie była wtedy straż graniczna ? Co z urzędami , które pobierały opłaty za pracujących cudzoziemców, czy oddadzą pieniądze pobrane w skutek „przestępstwa”
Skoro urząd pobrał pieniądze ( a podejrzewam ze było to w różnych częściach kraju ) to jakie to przestępstwo ???? A jeśli to przestępcy to ta grupa powinna być powiększona o urzędników którzy przyjmowali papiery oraz strażników granicznych Dziwne ze wjechało 13000 osób i dopiero po 7 latach ktoś uznał ze to grupa przestępcza za tym stoi, po drugie każdy pracownik z po za UE jest kontrolowany przez straż graniczna na miejscu pracy ....gdzie była wtedy straż graniczna ? Co z urzędami , które pobierały opłaty za pracujących cudzoziemców, czy ... rozwiń
Avatar
gość / 22 listopada 2019 r. o 07:30
+3
Skoro rejestrowali się w urzędach to wsio legalnie . Co ma zrobić pracodawca jak mu pracownicy uciekali po cichu... Chory kraj za wszystko do więzienia wszędzie grupy przestępcze. A kto rozliczy Grupę przestępcza z wiejskiej?????
 No i koperty się skończyły? Będzie bolało oj będzie.:)))
Avatar
gość / 22 listopada 2019 r. o 07:29
0
Urzędnicy nie wiedzą jak wybrnąć ze złych decyzji i opieszałości w ich wydawaniu,w stosunku do legalnie pracujących agencji pośrednictwa pracy to niszczą firmy próbując im udowadniać nielegalność działania i nasyła straż graniczną.Poprostu dajcie klijenta a my na niego coś znajdziemy.
 Dodatkowy dochód się urwał?
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 r. o 21:45
0
***s://youtu.be/eAqVvyX3WTI
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 r. o 16:53
0
Skoro rejestrowali się w urzędach to wsio legalnie . Co ma zrobić pracodawca jak mu pracownicy uciekali po cichu... Chory kraj za wszystko do więzienia wszędzie grupy przestępcze. A kto rozliczy Grupę przestępcza z wiejskiej?????
Avatar
xyz / 21 listopada 2019 r. o 16:19
0
Super pomysł na biznes :) A ilu ludzi jest im wdzięcznych.Brawo
Avatar
gość / 21 listopada 2019 r. o 17:48
-4
Urzędnicy nie wiedzą jak wybrnąć ze złych decyzji i opieszałości w ich wydawaniu,w stosunku do legalnie pracujących agencji pośrednictwa pracy to niszczą firmy próbując im udowadniać nielegalność działania i nasyła straż graniczną.Poprostu dajcie klijenta a my na niego coś znajdziemy.
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 r. o 15:22
-4
interia.pl - PIJANA BABCIA ZAJMOWAŁA SIĘ WNUKAMI. RODZICE RÓWNIEŻ BYLI POD WPŁYWEM ALKOHOLU ....... " może zawieście im tej zupy bo biedactwa maja kaca. Widocznie prababcia może już Parkinsona i nie dają jej juz wody bo i rak nie może trafić do gęby i pi drodze rozlewa
Avatar
Kkk / 25 listopada 2019 r. o 10:01
+4
Skoro urząd pobrał pieniądze ( a podejrzewam ze było to w różnych częściach kraju ) to jakie to przestępstwo ???? A jeśli to przestępcy to ta grupa powinna być powiększona o urzędników którzy przyjmowali papiery oraz strażników granicznych Dziwne ze wjechało 13000 osób i dopiero po 7 latach ktoś uznał ze to grupa przestępcza za tym stoi, po drugie każdy pracownik z po za UE jest kontrolowany przez straż graniczna na miejscu pracy ....gdzie była wtedy straż graniczna ? Co z urzędami , które pobierały opłaty za pracujących cudzoziemców, czy oddadzą pieniądze pobrane w skutek „przestępstwa”
Skoro urząd pobrał pieniądze ( a podejrzewam ze było to w różnych częściach kraju ) to jakie to przestępstwo ???? A jeśli to przestępcy to ta grupa powinna być powiększona o urzędników którzy przyjmowali papiery oraz strażników granicznych Dziwne ze wjechało 13000 osób i dopiero po 7 latach ktoś uznał ze to grupa przestępcza za tym stoi, po drugie każdy pracownik z po za UE jest kontrolowany przez straż graniczna na miejscu pracy ....gdzie była wtedy straż graniczna ? Co z urzędami , które pobierały opłaty za pracujących cudzoziemców, czy ... rozwiń
Avatar
gość / 22 listopada 2019 r. o 07:30
+3
Skoro rejestrowali się w urzędach to wsio legalnie . Co ma zrobić pracodawca jak mu pracownicy uciekali po cichu... Chory kraj za wszystko do więzienia wszędzie grupy przestępcze. A kto rozliczy Grupę przestępcza z wiejskiej?????
 No i koperty się skończyły? Będzie bolało oj będzie.:)))
Avatar
gość / 22 listopada 2019 r. o 07:29
0
Urzędnicy nie wiedzą jak wybrnąć ze złych decyzji i opieszałości w ich wydawaniu,w stosunku do legalnie pracujących agencji pośrednictwa pracy to niszczą firmy próbując im udowadniać nielegalność działania i nasyła straż graniczną.Poprostu dajcie klijenta a my na niego coś znajdziemy.
 Dodatkowy dochód się urwał?
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 r. o 21:45
0
***s://youtu.be/eAqVvyX3WTI
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 r. o 19:05
+5
WIZY były legalne a nie fałszywe, cel tylko był inny, a swoja drogą posiadanie wizy nie stanowi 100% przesłanki do zezwolenia na wjazd do RP, coś mi się widzi że ktoś na granicy lekko się dorobił
Avatar
gość / 21 listopada 2019 r. o 17:48
-4
Urzędnicy nie wiedzą jak wybrnąć ze złych decyzji i opieszałości w ich wydawaniu,w stosunku do legalnie pracujących agencji pośrednictwa pracy to niszczą firmy próbując im udowadniać nielegalność działania i nasyła straż graniczną.Poprostu dajcie klijenta a my na niego coś znajdziemy.
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 r. o 16:53
0
Skoro rejestrowali się w urzędach to wsio legalnie . Co ma zrobić pracodawca jak mu pracownicy uciekali po cichu... Chory kraj za wszystko do więzienia wszędzie grupy przestępcze. A kto rozliczy Grupę przestępcza z wiejskiej?????
Avatar
xyz / 21 listopada 2019 r. o 16:19
0
Super pomysł na biznes :) A ilu ludzi jest im wdzięcznych.Brawo
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 r. o 15:22
-4
interia.pl - PIJANA BABCIA ZAJMOWAŁA SIĘ WNUKAMI. RODZICE RÓWNIEŻ BYLI POD WPŁYWEM ALKOHOLU ....... " może zawieście im tej zupy bo biedactwa maja kaca. Widocznie prababcia może już Parkinsona i nie dają jej juz wody bo i rak nie może trafić do gęby i pi drodze rozlewa
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 grudnia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 grudnia 2020 r.

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:0
galeria

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:0

W zaległym spotkaniu szóstej kolejki LUK Politechnika Lublin pokonała Lechię Tomaszów Mazowiecki 3:0

Creative Jam w Warsztatach Kultury
4 grudnia 2020, 17:30

Creative Jam w Warsztatach Kultury

Warsztaty Kultury zapraszają do udziału w spotkaniach online pt. "Creative Jam", które zostaną poświęcone szeroko pojętej kreatywności, szczególnie w sektorze kultury. Spotkania odbędą się 4 i 11 grudnia o godz. 17.30.

Tlen medyczny dla szpitala tymczasowego w Targach Lublin już jest, łóżka jadą

Tlen medyczny dla szpitala tymczasowego w Targach Lublin już jest, łóżka jadą

Jutro mają być już gotowe zbiorniki tlenu, które od dzisiaj w szpitalu tymczasowym w Targach Lublin montuje firma Messer Polska. Kolejny krok to odbiór instalacji tlenowej wewnątrz budynku i przyłączy.

Puławy: Największy, najdroższy i prawie gotowy plac zabaw [zdjęcia]
galeria

Puławy: Największy, najdroższy i prawie gotowy plac zabaw [zdjęcia]

Prace przy budowie nowego placu zabaw, który powstaje pomiędzy osiedlem Atrium, ul. Pileckiego i Miejskim Przedszkolem nr 3, dobiegają końca. To będzie największy i najdroższy obiekt tego rodzaju w Puławach. Jego koszt to 1,41 mln zł.

Zmiany na stołkach Biomed Lublin, producenta leku na Covid-19. "Sytuacja jest stabilna"

Zmiany na stołkach Biomed Lublin, producenta leku na Covid-19. "Sytuacja jest stabilna"

Na czele lubelskiej spółki, która pracuje nad „polskim lekiem na Covid-19”, nie stoi już Marcin Piróg. W poniedziałek Biomed Lublin poinformował o rezygnacji prezesa ze stanowiska, a on sam przestał wypowiadać się w mediach

Akademia Zamojska nie odzyskuje blasku. Spór wykonawcy z miastem

Akademia Zamojska nie odzyskuje blasku. Spór wykonawcy z miastem

Problem z remontem zabytkowego gmachu Akademii Zamojskiej. Miasto, które jest inwestorem i wykonawca prac konserwatorskich są w sporze. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostało poinformowane o sytuacji

Pierwszy spacer w lubartowskim Parku Miejskim wczesną wiosną

Pierwszy spacer w lubartowskim Parku Miejskim wczesną wiosną

Na terenie Parku Miejskiego w Lubartowie kończą się prace rewitalizacyjne. W tej chwili wykonawca utwardza alejki.

Lublin: Miasto jest przygotowane do zimy. Na opady śniegu czeka kilkadziesiąt maszyn

Lublin: Miasto jest przygotowane do zimy. Na opady śniegu czeka kilkadziesiąt maszyn

Kilkudziesięcioma maszynami do odśnieżania i solenia jezdni będzie dysponować tej zimy Zarząd Dróg i Mostów, który odpowiada za stan lubelskich ulic. Drogi jak zwykle podzielono na kilka „kolejności utrzymania”, a na tych najważniejszych luźny śnieg będzie mógł zalegać do dwóch godzin po ustaniu opadów

Spektakle z programu Konfrontacji Teatralnych dostępne w Internecie
5 grudnia 2020, 19:00

Spektakle z programu Konfrontacji Teatralnych dostępne w Internecie

Centrum Kultury w Lublinie zaprosi w dniach 5-8 grudnia na internetowe premiery czterech postpandemicznych spektakli o nadziei z cyklu "I co teraz?", pierwotnie prezentowanych w ramach tegorocznej edycji Konfrontacji Teatralnych.

Biała Podlaska: Po kolejce został most. Radny ostrzega przed niebezpieczeństwem

Biała Podlaska: Po kolejce został most. Radny ostrzega przed niebezpieczeństwem

Dawny most kolejki wąskotorowej w Białej Podlaskiej jest w złym stanie technicznym. Zdaniem radnego Zjednoczonej Prawicy nie jest odpowiednio oznaczony. Władze miasta obiecują to poprawić.

Poczta Polska szuka pracowników przed świętami. W sortowni można zarobić od 17 do 25 zł

Poczta Polska szuka pracowników przed świętami. W sortowni można zarobić od 17 do 25 zł

Ludzi do sezonowej pracy w sortowni paczek i doręczaniu przesyłek szuka przed świętami Poczta Polska. Rekrutacja wciąż trwa. Sporo pracy przy paczkach z Azji mają też celnicy i służbowe psy

Gęsta mgła przyczyną tragedii. W zderzeniu furgonetki z autobusem zginęło 13 osób, a 15 zostało rannych
film

Gęsta mgła przyczyną tragedii. W zderzeniu furgonetki z autobusem zginęło 13 osób, a 15 zostało rannych

Sekhupura, Pakistan. Trzynaście osób zginęło, a piętnaście zostało rannych w wypadku drogowym, do którego doszło w poniedziałek (30 listopada) w Sekhupurze w prowincji Pendżab w Pakistanie.

Wyprawy poza utartym szlakiem. "Podczas podróżowania przechodzę na inny poziom świadomości"
Magazyn

Wyprawy poza utartym szlakiem. "Podczas podróżowania przechodzę na inny poziom świadomości"

Rozmowa z Celiną Lisek-Lewicką, autorką bloga „Cel w podróży”. Podróżniczka pochodzi z Rejowca Fabrycznego, obecnie mieszka w Warszawie. Odwiedziła ponad 50 krajów. Ostatnio reprezentowała Lubelszczyznę w konkursie „Turystyczne Mistrzostwa Blogerów”

Na znak protestu w Lublinie wyłączono część oświetlenia
galeria

Na znak protestu w Lublinie wyłączono część oświetlenia

W ramach protestu wyłączona została na godzinę iluminacja pl. Litewskiego. W ten sposób samorządy miast sprzeciwiają się zmianom w polskim prawie mogącym uszczuplić ich dochody oraz protestują przeciw zapowiedzianemu przez rząd zawetowaniu budżetu Unii Europejskiej

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!