Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 czerwca 2017 r.
20:53

Fatalne warunki w pociągu Lublin-Warszawa. Kolej się wymiga, bo obniżyła ceny biletów?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 19 A A
Podróżni kilka dni temu wiezieni byli w skandalicznych warunkach pociągiem TLK Czechowicz z Warszawy do Lublina
Podróżni kilka dni temu wiezieni byli w skandalicznych warunkach pociągiem TLK Czechowicz z Warszawy do Lublina

Większość osób podróżujących na trasie Lublin - Warszawa nie może liczyć na odszkodowanie za opóźnienie pociągu, nawet wielogodzinne. Kolej może się wymigać od płacenia dzięki temu, że przed wysłaniem składów na okrężną trasę obniżyła ceny biletów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przepisy mówią, że jeśli dalekobieżny pociąg spóźnił się co najmniej 60 minut to pasażerowi, o ile tego zażąda, przysługuje zwrot 25 proc. ceny biletu, a w przypadku opóźnień wynoszących 120 minut lub więcej, zwrot wynosi 50 proc. ceny. Diabeł tkwi w szczegółach.

– Przewoźnik, zgodnie z unijnymi przepisami, ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania za opóźnienie, jeśli jego wartość nie przekracza 4 euro – podkreśla Tomasz Frankowski z centrali Urzędu Transportu Kolejowego. – W praktyce oznacza to, że na odszkodowanie za opóźnienie pociągu mogą liczyć jedynie pasażerowie, którzy jechali z Warszawy do Lubartowa lub do Lublina i za swój bilet zapłacili co najmniej ok. 34 zł.

Sęk w tym, że bilety w drugiej klasie między Warszawą a Lublinem kosztują 30,90 zł (do Lubartowa są jeszcze tańsze), bo spółka PKP Intercity obniżyła ceny biletów tuż przed wysłaniem pociągów na objazd spowodowany zamknięciem torów do stolicy. Magiczny próg 34 zł przekraczają tylko ceny na miejsca w wagonach 1 klasy.

Inaczej wygląda sytuacja z rekompensatą za złe warunki podróży. O zwrot części biletów będą mogli się starać podróżni, którzy kilka dni temu wiezieni byli w skandalicznych warunkach pociągiem TLK Czechowicz z Warszawy do Lublina. Przez większość czasu jechali w żółwim tempie i w kompletnych ciemnościach, bo w wagonach nie działało oświetlenie. – Wspomniana sytuacja miała charakter wyjątkowy – zapewnia Marta Ziemska, rzecznik PKP Intercity.

Po naszej publikacji Urząd Transportu Kolejowego przyznaje, że nie można tak wozić ludzi. Nie ma przepisu, który by mówił wprost, że podczas nocnych podróży oświetlenie musi być sprawne. Wynika to z innych przepisów.

– Przewoźnik jest obowiązany zapewnić podróżnym odpowiednie warunki bezpieczeństwa i higieny oraz wygody i należytej obsługi. Nie ulega wątpliwości, że oświetlenie w wagonach pociągu kursującego w nocy należy do warunków wygody i należytej obsługi – wyjaśnia Frankowski.

Sprawa może mieć ciąg dalszy. – Podróżni niezadowoleni z sytuacji jaka miała miejsce na pokładzie pociągu TLK Czechowicz, powinni skierować do przewoźnika pisemną reklamację i mogą domagać się rekompensaty – stwierdza Urząd Transportu Kolejowego. – Przy tego rodzaju niedogodnościach częstym roszczeniem jest zwrot części ceny biletu.

Czytaj więcej o:

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 czerwca 2017 o 12:02
0
Po prostu PKP chciało wychować podróżnych na twardziaków...
Avatar
Gość / 21 czerwca 2017 o 07:59
0
...dlatego wolę prywatny samochód i w *** mam te całe pkp.
Avatar
Gość / 21 czerwca 2017 o 07:58
0
Jak kasę za bilety brać to OK, ale jak się spóźni w pizdu to nie ma komu oddać. Raz tak jechałem do Gdańska z przesiadką w Bydgoszczy (miałem niestety wykupiony jeden bilet). Oczywiście się spóźnił do Bydgoszczy więc bilet przepadł bo mi pani w kasie w Bydgoszczy powiedziała, że "trudno"...., nie chcieli mi uznać tego biletu co miałem na inny pociąg osobowy EN57 (miałem na pospieszny) - i musiałem kupić nowy bilet :-/ . (Pisząc wierszem można by rzec - Widać... w temacie zwrotu za opóźnienia nic się na PKP nie zmienia.
Avatar
Gość / 20 czerwca 2017 o 22:07
0
mam juz bilety i to na 2 gi pociąg Napiszcie proszę ile realnie spóźnia się poranny ok 7 pociąg. Qrcze nie wiadomo co robić
Avatar
Genowefa / 20 czerwca 2017 o 12:33
0
Mam już kupiony bilet na pociąg!!! Teraz nie wiem co zrobić ...bedzie ciemno w przedziale, to chłopy zaczną mnie macać!!!
Avatar
Gość / 17 czerwca 2017 o 02:27
0
I tu się sprawdzają 2 piękne skróty: PKP - Poczekaj Kiedyś Przyjedziemy oraz TLK - Twój Letni Koszmar;) Nie ma co - na dłuższe trasy, a szczególnie - do Warszawy trzeba będzie jeździć Contbusem lub inną firmą obsługującą trasę: Lublin - Warszawa, a póki co, na trasę: Lublin - Kraśnik śmignę autem przez: Nowiny-Osmolice-Strzyżewice-Zakrzówek-Pułankowice;)
Avatar
Gość / 16 czerwca 2017 o 08:19
0
To co że dłużej i ciemno....nei marudz pasarzeże jest lato , na głowę nie pada
Avatar
Gość / 16 czerwca 2017 o 05:31
0
Od kilku lat nie korzystam z PKP i mam spokój.Ta firma jest nie reformowalna!
Avatar
Gość / 16 czerwca 2017 o 04:00
0
PKP jest śmiechu warte. Bardzo nieprofesjonalni. Peronów nie zadaszą. Żal bierze, że się biorą za trasę do Lublina. Miałem jechać Sztygarem ze Śląska, jednak wybrałem inny środek lokomocji. Tak więc drodzy, Sztigar jest, ale chyba tylko Bonko....
Avatar
Gość / 16 czerwca 2017 o 01:18
0
Ostatnio miałam kilka kolejowych nieprzyjemności i gdyby nie to, że firma załatwia mi transport na delegacje (w grę wchodzi tylko pociąg), to do żadnego wagonu bym z własnej woli nie wsiadła. Na 9 podróży odbytych w przeciągu 40 dni, 1 odbyła się bez problemów. 2 z niewielkimi opóźnieniami. Reszta z poważnymi kłopotami. No i rzeczywiście - nie zawsze z winy PKP. I nie mam nawet do nich większego żalu, że kilka razy nie dojechałam na czas. Wkurza mnie serdecznie jedynie odwieczne traktowanie przez spółkę klienta jak intruza.... CDN.
Avatar
Gość / 21 czerwca 2017 o 12:02
0
Po prostu PKP chciało wychować podróżnych na twardziaków...
Avatar
Gość / 21 czerwca 2017 o 07:59
0
...dlatego wolę prywatny samochód i w *** mam te całe pkp.
Avatar
Gość / 21 czerwca 2017 o 07:58
0
Jak kasę za bilety brać to OK, ale jak się spóźni w pizdu to nie ma komu oddać. Raz tak jechałem do Gdańska z przesiadką w Bydgoszczy (miałem niestety wykupiony jeden bilet). Oczywiście się spóźnił do Bydgoszczy więc bilet przepadł bo mi pani w kasie w Bydgoszczy powiedziała, że "trudno"...., nie chcieli mi uznać tego biletu co miałem na inny pociąg osobowy EN57 (miałem na pospieszny) - i musiałem kupić nowy bilet :-/ . (Pisząc wierszem można by rzec - Widać... w temacie zwrotu za opóźnienia nic się na PKP nie zmienia.
Avatar
Gość / 20 czerwca 2017 o 22:07
0
mam juz bilety i to na 2 gi pociąg Napiszcie proszę ile realnie spóźnia się poranny ok 7 pociąg. Qrcze nie wiadomo co robić
Avatar
Genowefa / 20 czerwca 2017 o 12:33
0
Mam już kupiony bilet na pociąg!!! Teraz nie wiem co zrobić ...bedzie ciemno w przedziale, to chłopy zaczną mnie macać!!!
Avatar
Gość / 17 czerwca 2017 o 02:27
0
I tu się sprawdzają 2 piękne skróty: PKP - Poczekaj Kiedyś Przyjedziemy oraz TLK - Twój Letni Koszmar;) Nie ma co - na dłuższe trasy, a szczególnie - do Warszawy trzeba będzie jeździć Contbusem lub inną firmą obsługującą trasę: Lublin - Warszawa, a póki co, na trasę: Lublin - Kraśnik śmignę autem przez: Nowiny-Osmolice-Strzyżewice-Zakrzówek-Pułankowice;)
Avatar
Gość / 16 czerwca 2017 o 08:19
0
To co że dłużej i ciemno....nei marudz pasarzeże jest lato , na głowę nie pada
Avatar
Gość / 16 czerwca 2017 o 05:31
0
Od kilku lat nie korzystam z PKP i mam spokój.Ta firma jest nie reformowalna!
Avatar
Gość / 16 czerwca 2017 o 04:00
0
PKP jest śmiechu warte. Bardzo nieprofesjonalni. Peronów nie zadaszą. Żal bierze, że się biorą za trasę do Lublina. Miałem jechać Sztygarem ze Śląska, jednak wybrałem inny środek lokomocji. Tak więc drodzy, Sztigar jest, ale chyba tylko Bonko....
Avatar
Gość / 16 czerwca 2017 o 01:18
0
Ostatnio miałam kilka kolejowych nieprzyjemności i gdyby nie to, że firma załatwia mi transport na delegacje (w grę wchodzi tylko pociąg), to do żadnego wagonu bym z własnej woli nie wsiadła. Na 9 podróży odbytych w przeciągu 40 dni, 1 odbyła się bez problemów. 2 z niewielkimi opóźnieniami. Reszta z poważnymi kłopotami. No i rzeczywiście - nie zawsze z winy PKP. I nie mam nawet do nich większego żalu, że kilka razy nie dojechałam na czas. Wkurza mnie serdecznie jedynie odwieczne traktowanie przez spółkę klienta jak intruza.... CDN.
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19. Nie żyje pieszy

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19. Nie żyje pieszy 2 0

Do tragicznego wypadku doszło po godz. 1 w nocy na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Firlej.

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia
galeria

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 91 19

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 5 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 29 2

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 4

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 4 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 4

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 4

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę