Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 grudnia 2010 r.
12:11
Edytuj ten wpis

Galeria Centrum wpisana na listę dóbr kultury Lublina. Nie do zburzenia?

0 30 A A

Dawny pedet nie powinien być wyburzony - uznali lubelscy urbaniści. I wpisali budynek na listę dóbr kultury. To kolejna reakcja na plany prywatnego inwestora, który chce rozebrać gmach i postawić nowy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ostateczny wpis na listę nie oznacza automatycznego zakazu rozbiórki. To wskazówka dla Urzędu Miasta, który rozpatruje wniosek właściciela "pedetu”. Spółka CDI chce w jego miejscu postawić nową galerię handlową, Pasaż Victoria.

– Nasza decyzja nie jest wiążąca, ale nie wydaliśmy jej też po to, by zawisła na gwoździu – mówi Jadwiga Jamiołkowska, przedstawicielka komisji zajmującej się przygotowaniem listy dóbr kultury. – Mam nadzieję, że jeżeli miasto zdecydowało się na powołanie naszego gremium, to przygotowane przez nas opinie będą traktowane poważnie.

Spółka CDI stara się zarówno o warunki zabudowy dla nowej galerii handlowej, jak również o pozwolenie na rozbiórkę pedetu. Przedstawiła już miastu koncepcję nowego Pasażu Victoria. Teraz urzędnicy zastanawiają się, na co pozwolić inwestorowi.

– Moim zdaniem, dopóki ma pewności, że teren zostanie zagospodarowany, nie powinno być zgody na rozbiórkę – dodaje Jamiołkowska. – Może dojść do sytuacji, że inwestor zburzy pedet i z jakiegoś powodu nie rozpocznie budowy.

Podobne zdanie ma konserwator zabytków, którego spółka CDI prosiła o pozwolenie na rozbiórkę. Konserwator stwierdził, że z wyburzeniem trzeba poczekać na decyzję o warunkach zabudowy.

Koncepcję inwestora ocenia nie tylko ratusz. Magistrat poprosił o opinię Miejską Komisję Architektoniczno Urbanistyczną. Eksperci uznali, że projekt autorstwa Krzysztofa Ingardena trzeba zmienić. Parking powinien zostać przeniesiony z dachu do części podziemnej. Spółka powinna też dokładnie określić procent terenów zielonych dla całej inwestycji. Wątpliwości wzbudziły również gabaryty planowanej galerii. Komisja uznała, że nowy gmach powinien być niższy.

Stanowisko komisji trafiło już do urzędu miasta. Z nieoficjalnych informacji wynika, że magistrat może zlecić kolejne analizy.

Inwestor zakładał, że za wyburzanie istniejącego gmachu zabierze się jesienią przyszłego roku. Ale wiele wskazuje na to, że przebudowa dawnej Galerii Centrum znacznie się opóźni. Przedstawiciele spółki nie zdradzają, jakie będą ich dalsze kroki, gdyby ratusz nie zgodził się na rozbiórkę.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 grudnia 2010 r. o 08:37
0
[quote name='Historyk' timestamp='1292536304' post='407022']
Świat już chroni dobry modernizm, tylko lubelska wiocha myli dobrą architekturę z "komuną".
[/quote]

Dobry modernizm" "dobra architektura"

Przecież to wygląda jak hitlerowski bunkier przeciwpancerny, albo sowiecki schron przeciwatomowy. A w środku zapyziałe ledwo dychające dziadowskie butiki i płatny śmierdzący kibel.
[quote name='Historyk' timestamp='1292536304' post='407022']
Świat już chroni dobry modernizm, tylko lubelska wiocha myli dobrą architekturę z "komuną".
[/quote]

Dobry modernizm" "dobra architektura"

Przecież to wygląda jak hitlerowski bunkier przeciwpancerny, albo sowiecki schron przeciwatomowy. A w środku zapyziałe ledwo dychające dziadowskie butiki i płatny śmierdzący kibel. rozwiń
Avatar
Beret / 17 grudnia 2010 r. o 08:26
0
[quote name='Historyk' timestamp='1292536304' post='407022']
A miasto na życzenie inwestora Victorii wyprowadza do bloków socjalnych mieszkańców kamienic, które chcą zburzyć, chociaż setki ludzi czekają na te mieszkania od lat.
To jest dopiero skandal! I temat dla gazet!
[/quote]

Z tego akurat to się najbardziej cieszę. W centrum miasta nie ma miejsca na mieszkania komunalne i socjalne. W centrum jest miejsce na sklepy, kafejki, restauracje, apartamenty, punkty usługowe, itp.
Avatar
Historyk / 16 grudnia 2010 r. o 22:51
0
Świat już chroni dobry modernizm, tylko lubelska wiocha myli dobrą architekturę z "komuną".

A miasto na życzenie inwestora Victorii wyprowadza do bloków socjalnych mieszkańców kamienic, które chcą zburzyć, chociaż setki ludzi czekają na te mieszkania od lat.
To jest dopiero skandal! I temat dla gazet!

Świadome swojej wartości miasta potrafią dbać o dziedzictwo. Lublin to zadupie mentalne i wiocha zamieszkana przez niezorientowanych w świecie ludzi. W Poznaniu inwestor, który chce w Lublinie zburzyć PDT remontuje podobny jeśli chodzi o historię budynek tzw. okrąglaka. No ale tam umieją się cenić, nie to co lubelskie półgłówki, którym wystarczy zaświecić paciorkami i już łykną każde gówno.
Świat już chroni dobry modernizm, tylko lubelska wiocha myli dobrą architekturę z "komuną".

A miasto na życzenie inwestora Victorii wyprowadza do bloków socjalnych mieszkańców kamienic, które chcą zburzyć, chociaż setki ludzi czekają na te mieszkania od lat.
To jest dopiero skandal! I temat dla gazet!

Świadome swojej wartości miasta potrafią dbać o dziedzictwo. Lublin to zadupie mentalne i wiocha zamieszkana przez niezorientowanych w świecie ludzi. W Poznaniu inwestor, który chce w Lublinie ... rozwiń
Avatar
Lubelak / 16 grudnia 2010 r. o 21:29
0
[quote name='xxx' timestamp='1292522045' post='406865']
Pojawiły się 2 posty, a ja dalej nie wiem, co Wy lublinianie widzielibyście na miejscu Galerii Centrum? Proszę o odpowiedzi
[/quote]


Pasaż Victoria. Z choinki się urwałeś ?
Avatar
Mieszkaniec / 16 grudnia 2010 r. o 21:19
0
Wyrzucić tych urbanistów, darmozjady, podkładają tylko kłody ludziom pod nogi!!
Avatar
diuk / 16 grudnia 2010 r. o 20:10
0
NIECH TU W KONCU ZAWITA CBA!!! to co dzieje się w Lublinie przechodzi ludzkie pojecie, jak ten betonowy kolos ma byc wpisany na liste? w takim razie 90% blokow w miescie tez, nawet ocieplenia nie zrobisz bo ktos sie doj.bie!
kto ma w tym interes by nie powstało nowe centrum handlowe? konkurencja? ciekawe ile trzeba zaplacic łapówki za takie rozstrzygniecia
Avatar
marek / 16 grudnia 2010 r. o 19:24
0
Ci obroncy architekci najprawdopodobniej stare komuchy tak polubili swoje czasy ze byle gowno to jest wspomnienie ich studiow na ktorych ich wiecej sie chyba niczego nie nauczyli.Oni jeszcze zyja w tamtych czasach.Tylko popatrzec a w Lublinie prawdziwe zabytki popadaja w ruine a oni czepili sie PDT-u.Czas Obywatele obroncy na emeryturke bo Luublin zaplesnieje do dna.A piekny on jest jak te domki jednorodzinne z tamtych lat.iezapomnijcie przy okazji wciagnac je tez na ta WASZA liste.
Avatar
?? / 16 grudnia 2010 r. o 19:09
0
[quote name='JArek' timestamp='1292514552' post='406797']
nie wiem jak wy ale ja radze uciekać z tej wsi. Nie ma co się oszukiwać że się Lublin rozwinie kiedykolwiek. zaczynam się zastanawiać kiedy Lublin zostanie odłączony od Polski i przyłączony do Ukrainy.
[/quote]

A za co tak nie lubisz Ukrainy, że chcesz jej rzucić kłode pod nogi
Avatar
xxx / 16 grudnia 2010 r. o 18:54
0
Pojawiły się 2 posty, a ja dalej nie wiem, co Wy lublinianie widzielibyście na miejscu Galerii Centrum? Proszę o odpowiedzi
Avatar
miki / 16 grudnia 2010 r. o 18:11
0
Pani Jamiołkowska! Najwyższy czas odejść i ustapić miejsca młodszym. W ten sposób nie da się nic zrobić.
Najlepiej byłoby gdyby spółka otworzyła PDT na oścież i wpuściła tam menelstwo z całego Lublina na jakiś czas.
Oj działo by się! I zanim stworzy się kolejne grono" obronców architektury " warto pomyślec naprzód a nie do tyłu!
Avatar
Gość / 17 grudnia 2010 r. o 08:37
0
[quote name='Historyk' timestamp='1292536304' post='407022']
Świat już chroni dobry modernizm, tylko lubelska wiocha myli dobrą architekturę z "komuną".
[/quote]

Dobry modernizm" "dobra architektura"

Przecież to wygląda jak hitlerowski bunkier przeciwpancerny, albo sowiecki schron przeciwatomowy. A w środku zapyziałe ledwo dychające dziadowskie butiki i płatny śmierdzący kibel.
[quote name='Historyk' timestamp='1292536304' post='407022']
Świat już chroni dobry modernizm, tylko lubelska wiocha myli dobrą architekturę z "komuną".
[/quote]

Dobry modernizm" "dobra architektura"

Przecież to wygląda jak hitlerowski bunkier przeciwpancerny, albo sowiecki schron przeciwatomowy. A w środku zapyziałe ledwo dychające dziadowskie butiki i płatny śmierdzący kibel. rozwiń
Avatar
Beret / 17 grudnia 2010 r. o 08:26
0
[quote name='Historyk' timestamp='1292536304' post='407022']
A miasto na życzenie inwestora Victorii wyprowadza do bloków socjalnych mieszkańców kamienic, które chcą zburzyć, chociaż setki ludzi czekają na te mieszkania od lat.
To jest dopiero skandal! I temat dla gazet!
[/quote]

Z tego akurat to się najbardziej cieszę. W centrum miasta nie ma miejsca na mieszkania komunalne i socjalne. W centrum jest miejsce na sklepy, kafejki, restauracje, apartamenty, punkty usługowe, itp.
Avatar
Historyk / 16 grudnia 2010 r. o 22:51
0
Świat już chroni dobry modernizm, tylko lubelska wiocha myli dobrą architekturę z "komuną".

A miasto na życzenie inwestora Victorii wyprowadza do bloków socjalnych mieszkańców kamienic, które chcą zburzyć, chociaż setki ludzi czekają na te mieszkania od lat.
To jest dopiero skandal! I temat dla gazet!

Świadome swojej wartości miasta potrafią dbać o dziedzictwo. Lublin to zadupie mentalne i wiocha zamieszkana przez niezorientowanych w świecie ludzi. W Poznaniu inwestor, który chce w Lublinie zburzyć PDT remontuje podobny jeśli chodzi o historię budynek tzw. okrąglaka. No ale tam umieją się cenić, nie to co lubelskie półgłówki, którym wystarczy zaświecić paciorkami i już łykną każde gówno.
Świat już chroni dobry modernizm, tylko lubelska wiocha myli dobrą architekturę z "komuną".

A miasto na życzenie inwestora Victorii wyprowadza do bloków socjalnych mieszkańców kamienic, które chcą zburzyć, chociaż setki ludzi czekają na te mieszkania od lat.
To jest dopiero skandal! I temat dla gazet!

Świadome swojej wartości miasta potrafią dbać o dziedzictwo. Lublin to zadupie mentalne i wiocha zamieszkana przez niezorientowanych w świecie ludzi. W Poznaniu inwestor, który chce w Lublinie ... rozwiń
Avatar
Lubelak / 16 grudnia 2010 r. o 21:29
0
[quote name='xxx' timestamp='1292522045' post='406865']
Pojawiły się 2 posty, a ja dalej nie wiem, co Wy lublinianie widzielibyście na miejscu Galerii Centrum? Proszę o odpowiedzi
[/quote]


Pasaż Victoria. Z choinki się urwałeś ?
Avatar
Mieszkaniec / 16 grudnia 2010 r. o 21:19
0
Wyrzucić tych urbanistów, darmozjady, podkładają tylko kłody ludziom pod nogi!!
Avatar
diuk / 16 grudnia 2010 r. o 20:10
0
NIECH TU W KONCU ZAWITA CBA!!! to co dzieje się w Lublinie przechodzi ludzkie pojecie, jak ten betonowy kolos ma byc wpisany na liste? w takim razie 90% blokow w miescie tez, nawet ocieplenia nie zrobisz bo ktos sie doj.bie!
kto ma w tym interes by nie powstało nowe centrum handlowe? konkurencja? ciekawe ile trzeba zaplacic łapówki za takie rozstrzygniecia
Avatar
marek / 16 grudnia 2010 r. o 19:24
0
Ci obroncy architekci najprawdopodobniej stare komuchy tak polubili swoje czasy ze byle gowno to jest wspomnienie ich studiow na ktorych ich wiecej sie chyba niczego nie nauczyli.Oni jeszcze zyja w tamtych czasach.Tylko popatrzec a w Lublinie prawdziwe zabytki popadaja w ruine a oni czepili sie PDT-u.Czas Obywatele obroncy na emeryturke bo Luublin zaplesnieje do dna.A piekny on jest jak te domki jednorodzinne z tamtych lat.iezapomnijcie przy okazji wciagnac je tez na ta WASZA liste.
Avatar
?? / 16 grudnia 2010 r. o 19:09
0
[quote name='JArek' timestamp='1292514552' post='406797']
nie wiem jak wy ale ja radze uciekać z tej wsi. Nie ma co się oszukiwać że się Lublin rozwinie kiedykolwiek. zaczynam się zastanawiać kiedy Lublin zostanie odłączony od Polski i przyłączony do Ukrainy.
[/quote]

A za co tak nie lubisz Ukrainy, że chcesz jej rzucić kłode pod nogi
Avatar
xxx / 16 grudnia 2010 r. o 18:54
0
Pojawiły się 2 posty, a ja dalej nie wiem, co Wy lublinianie widzielibyście na miejscu Galerii Centrum? Proszę o odpowiedzi
Avatar
miki / 16 grudnia 2010 r. o 18:11
0
Pani Jamiołkowska! Najwyższy czas odejść i ustapić miejsca młodszym. W ten sposób nie da się nic zrobić.
Najlepiej byłoby gdyby spółka otworzyła PDT na oścież i wpuściła tam menelstwo z całego Lublina na jakiś czas.
Oj działo by się! I zanim stworzy się kolejne grono" obronców architektury " warto pomyślec naprzód a nie do tyłu!
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie: Więcej nowych zakażeń niż ozdrowieńców. Aktualna sytuacja epidemiologiczna
galeria

Lubelskie: Więcej nowych zakażeń niż ozdrowieńców. Aktualna sytuacja epidemiologiczna

W woj. lubelskim odnotowano do tej pory 1020 przypadków zakażenia koronawirusem. Dzisiaj kolejne osoby miały pozytywne wyniki badań na obecność wirusa SARS-CoV-2. Jak przedstawia się aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym regionie? Stan na 4 sierpnia.

Pióropusz dymu nad Bejrutem. Miastem wstrząsnęła potężna eksplozja
film

Pióropusz dymu nad Bejrutem. Miastem wstrząsnęła potężna eksplozja

Bejrut, Liban. Potężna eksplozja wstrząsnęła portową dzielnicą Bejrutu. Według libańskiego ministerstwa zdrowia, do wybuchu doszło wskutek pożaru magazynu wypełnionego fajerwerkami. Wiele osób jest rannych. Władze weryfikują wstępne hipotezy na temat okoliczności eksplozji.

W Polsce urodziło się wyjątkowe dziecko. "Spodziewaliśmy się, że będzie duże, ale nie aż tak"
film

W Polsce urodziło się wyjątkowe dziecko. "Spodziewaliśmy się, że będzie duże, ale nie aż tak"

Piekary Śląskie (woj. śląskie). W Piekarach Śląskich przyszła na świat dziewczynka ważąca prawie 7 kg i mierząca 66 cm. Maja jest jednym z największych noworodków w Polsce. Przyszła na świat drogą cesarskiego cięcia. Zarówno 35-letnia mama, jak i dziecko czują się dobrze.

"Pobiegnij z Marszałkiem" - akcja na 100-lecie Bitwy Warszawskiej w Puławach
16 sierpnia 2020, 14:00

"Pobiegnij z Marszałkiem" - akcja na 100-lecie Bitwy Warszawskiej w Puławach

Aż cztery trasy, w tym symboliczną na 1920 metrów, przygotowali organizatorzy wyjątkowej sportowej akcji w Puławach na 100. rocznicę Cudu nad Wisłą. 16 sierpnia w Pałacu Czartoryskich odbędzie się wspólne świętowanie z inicjatywą "Pobiegnij z Marszałkiem" na czele.

Sposób na wnętrza z PRL. Odnawiamy łazienkę

Sposób na wnętrza z PRL. Odnawiamy łazienkę

Remont łazienek zaprojektowanych w czasach PRL to często spore wyzwanie. Utrudnieniem może być złe rozplanowanie pomieszczenia, czy instalacja poprowadzona na ścianach. Podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić

Wiaty do odpoczynku w toną w śmieciach. "Być może to miejsce sprzątane jest zbyt rzadko"

Wiaty do odpoczynku w toną w śmieciach. "Być może to miejsce sprzątane jest zbyt rzadko"

W ciągu ostatnich lat w mieście i okolicznych gminach powstało kilka nowych miejsc wypoczynku – chodzi o drewniane wiaty stojące przy pieszych i rowerowych szlakach. Niestety większość z nich dotyka ten sam problem – są regularnie zaśmiecane.

Zamość: Miasto dbało o pijanych przez ponad 40 lat. Teraz będzie to robić policja

Zamość: Miasto dbało o pijanych przez ponad 40 lat. Teraz będzie to robić policja

Policjanci już się szkolą, bo to głównie oni będą zajmować się nietrzeźwymi, którzy teraz trafiają do Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych. Miejska placówka jest droga w utrzymaniu i od 31 października przestanie istnieć. Co ciekawe, zyskają na tym trzeźwiejący. Policja chce mniej za taki pobyt niż miasto

Tytani Lublin zagrają w trzech mini turniejach

Tytani Lublin zagrają w trzech mini turniejach

Powoli zawodnicy z najróżniejszych dyscyplin sportowych wracają do gry. To samo można powiedzieć także na temat futbolu amerykańskiego. W najbliższych tygodniach rozgrywki będą wyglądały jednak zupełnie inaczej. Rywalizacja będzie się toczyć w ramach trzech turniejów.

Biedronka wycofuje produkt ze sklepów. GIS ostrzega przed jego spożywaniem

Biedronka wycofuje produkt ze sklepów. GIS ostrzega przed jego spożywaniem

Biedronka wycofała jedną partię produktu "Mielonka Tyrolska" Kraina Wędlin ze sprzedaży po tym, jak wykryto w niej bakterie Listeria monocytogenes. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że spożycie tego jedzenia może grozić chorobą.

Lubelskie: Radnego dziwią wydatki gminy. Wyłączają latarnie, ale budują boisko

Lubelskie: Radnego dziwią wydatki gminy. Wyłączają latarnie, ale budują boisko

Radnego dziwią wydatki gminy na boisko w sytuacji, gdy oszczędza się na oświetleniu ulicznym. – Trzeba pomóc – odpowiada wójt gminy Biała Podlaska.

Lublin: Albo rury, albo drzewa na Czechowie. Po wizji lokalnej mniej drzew do wycinki
galeria

Lublin: Albo rury, albo drzewa na Czechowie. Po wizji lokalnej mniej drzew do wycinki

18 drzew z os. Szymanowskiego planował wyciąć LPEC, a 2 Spółdzielnia Mieszkaniowa Czechów. Po poniedziałkowej wizji lokalnej przedstawicieli inwestora i Biura Miejskiego Architekta Zieleni skala wycinki będzie mniejsza

Koncert poświęcony Bitwie Warszawskiej 1920 w Lublinie
12 sierpnia 2020, 19:00

Koncert poświęcony Bitwie Warszawskiej 1920 w Lublinie

Organizatorzy XXIV Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin-Czuby 2020 zapraszają na koncert z udziałem Roberta Grudnia i Jerzego Zelnika poświęcony Bitwie Warszawskiej 1920. Wydarzenie odbędzie się 12 sierpnia o godz. 19 w Kościele pw. Świętej Rodziny (ul. Jana Pawła II).

Znów podwyżka. W przyszłym roku zapłacimy więcej za abonament RTV

Znów podwyżka. W przyszłym roku zapłacimy więcej za abonament RTV

W przyszłym roku trzeba będzie więcej zapłacić za używanie radia lub telewizora. Zdecydowała o tym Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Gorąca kawa lub lody. Lubelska Kawiarenka Sezonowa na pl. Litewskim już działa [zdjęcia]
galeria

Gorąca kawa lub lody. Lubelska Kawiarenka Sezonowa na pl. Litewskim już działa [zdjęcia]

Od dzisiaj czynna jest już Lubelska Kawiarenka Sezonowa na pl. Litewskim. Na przestrzeni użyczonej bezpłatnie przez miasto lokal uruchomił Zakład Aktywności Zawodowej prowadzony przez Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia”. Lokal serwuje kawę i lody, nie kupimy tu alkoholu. Kafejka ma być czynna od godz. 10 do 22 we wszystkie dni tygodnia.

Spowiedź księdza: Jak pobiłem koronawirusa. "Byłem leczony lekami na malarię i na HIV"
Rozmowa

Spowiedź księdza: Jak pobiłem koronawirusa. "Byłem leczony lekami na malarię i na HIV"

Rozmowa z ks. Emilem Mazurem, dyrektorem Spotkań Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej (SMAL), który pokonał koronawirusa

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!