Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 grudnia 2010 r.
12:11
Edytuj ten wpis

Galeria Centrum wpisana na listę dóbr kultury Lublina. Nie do zburzenia?

0 30 A A

Dawny pedet nie powinien być wyburzony - uznali lubelscy urbaniści. I wpisali budynek na listę dóbr kultury. To kolejna reakcja na plany prywatnego inwestora, który chce rozebrać gmach i postawić nowy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ostateczny wpis na listę nie oznacza automatycznego zakazu rozbiórki. To wskazówka dla Urzędu Miasta, który rozpatruje wniosek właściciela "pedetu”. Spółka CDI chce w jego miejscu postawić nową galerię handlową, Pasaż Victoria.

– Nasza decyzja nie jest wiążąca, ale nie wydaliśmy jej też po to, by zawisła na gwoździu – mówi Jadwiga Jamiołkowska, przedstawicielka komisji zajmującej się przygotowaniem listy dóbr kultury. – Mam nadzieję, że jeżeli miasto zdecydowało się na powołanie naszego gremium, to przygotowane przez nas opinie będą traktowane poważnie.

Spółka CDI stara się zarówno o warunki zabudowy dla nowej galerii handlowej, jak również o pozwolenie na rozbiórkę pedetu. Przedstawiła już miastu koncepcję nowego Pasażu Victoria. Teraz urzędnicy zastanawiają się, na co pozwolić inwestorowi.

– Moim zdaniem, dopóki ma pewności, że teren zostanie zagospodarowany, nie powinno być zgody na rozbiórkę – dodaje Jamiołkowska. – Może dojść do sytuacji, że inwestor zburzy pedet i z jakiegoś powodu nie rozpocznie budowy.

Podobne zdanie ma konserwator zabytków, którego spółka CDI prosiła o pozwolenie na rozbiórkę. Konserwator stwierdził, że z wyburzeniem trzeba poczekać na decyzję o warunkach zabudowy.

Koncepcję inwestora ocenia nie tylko ratusz. Magistrat poprosił o opinię Miejską Komisję Architektoniczno Urbanistyczną. Eksperci uznali, że projekt autorstwa Krzysztofa Ingardena trzeba zmienić. Parking powinien zostać przeniesiony z dachu do części podziemnej. Spółka powinna też dokładnie określić procent terenów zielonych dla całej inwestycji. Wątpliwości wzbudziły również gabaryty planowanej galerii. Komisja uznała, że nowy gmach powinien być niższy.

Stanowisko komisji trafiło już do urzędu miasta. Z nieoficjalnych informacji wynika, że magistrat może zlecić kolejne analizy.

Inwestor zakładał, że za wyburzanie istniejącego gmachu zabierze się jesienią przyszłego roku. Ale wiele wskazuje na to, że przebudowa dawnej Galerii Centrum znacznie się opóźni. Przedstawiciele spółki nie zdradzają, jakie będą ich dalsze kroki, gdyby ratusz nie zgodził się na rozbiórkę.

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 grudnia 2010 o 08:37
0
[quote name='Historyk' timestamp='1292536304' post='407022']
Świat już chroni dobry modernizm, tylko lubelska wiocha myli dobrą architekturę z "komuną".
[/quote]

Dobry modernizm" "dobra architektura"

Przecież to wygląda jak hitlerowski bunkier przeciwpancerny, albo sowiecki schron przeciwatomowy. A w środku zapyziałe ledwo dychające dziadowskie butiki i płatny śmierdzący kibel.
[quote name='Historyk' timestamp='1292536304' post='407022']
Świat już chroni dobry modernizm, tylko lubelska wiocha myli dobrą architekturę z "komuną".
[/quote]

Dobry modernizm" "dobra architektura"

Przecież to wygląda jak hitlerowski bunkier przeciwpancerny, albo sowiecki schron przeciwatomowy. A w środku zapyziałe ledwo dychające dziadowskie butiki i płatny śmierdzący kibel. rozwiń
Avatar
Beret / 17 grudnia 2010 o 08:26
0
[quote name='Historyk' timestamp='1292536304' post='407022']
A miasto na życzenie inwestora Victorii wyprowadza do bloków socjalnych mieszkańców kamienic, które chcą zburzyć, chociaż setki ludzi czekają na te mieszkania od lat.
To jest dopiero skandal! I temat dla gazet!
[/quote]

Z tego akurat to się najbardziej cieszę. W centrum miasta nie ma miejsca na mieszkania komunalne i socjalne. W centrum jest miejsce na sklepy, kafejki, restauracje, apartamenty, punkty usługowe, itp.
Avatar
Historyk / 16 grudnia 2010 o 22:51
0
Świat już chroni dobry modernizm, tylko lubelska wiocha myli dobrą architekturę z "komuną".

A miasto na życzenie inwestora Victorii wyprowadza do bloków socjalnych mieszkańców kamienic, które chcą zburzyć, chociaż setki ludzi czekają na te mieszkania od lat.
To jest dopiero skandal! I temat dla gazet!

Świadome swojej wartości miasta potrafią dbać o dziedzictwo. Lublin to zadupie mentalne i wiocha zamieszkana przez niezorientowanych w świecie ludzi. W Poznaniu inwestor, który chce w Lublinie zburzyć PDT remontuje podobny jeśli chodzi o historię budynek tzw. okrąglaka. No ale tam umieją się cenić, nie to co lubelskie półgłówki, którym wystarczy zaświecić paciorkami i już łykną każde gówno.
Świat już chroni dobry modernizm, tylko lubelska wiocha myli dobrą architekturę z "komuną".

A miasto na życzenie inwestora Victorii wyprowadza do bloków socjalnych mieszkańców kamienic, które chcą zburzyć, chociaż setki ludzi czekają na te mieszkania od lat.
To jest dopiero skandal! I temat dla gazet!

Świadome swojej wartości miasta potrafią dbać o dziedzictwo. Lublin to zadupie mentalne i wiocha zamieszkana przez niezorientowanych w świecie ludzi. W Poznaniu inwestor, który chce w Lublinie ... rozwiń
Avatar
Lubelak / 16 grudnia 2010 o 21:29
0
[quote name='xxx' timestamp='1292522045' post='406865']
Pojawiły się 2 posty, a ja dalej nie wiem, co Wy lublinianie widzielibyście na miejscu Galerii Centrum? Proszę o odpowiedzi
[/quote]


Pasaż Victoria. Z choinki się urwałeś ?
Avatar
Mieszkaniec / 16 grudnia 2010 o 21:19
0
Wyrzucić tych urbanistów, darmozjady, podkładają tylko kłody ludziom pod nogi!!
Avatar
diuk / 16 grudnia 2010 o 20:10
0
NIECH TU W KONCU ZAWITA CBA!!! to co dzieje się w Lublinie przechodzi ludzkie pojecie, jak ten betonowy kolos ma byc wpisany na liste? w takim razie 90% blokow w miescie tez, nawet ocieplenia nie zrobisz bo ktos sie doj.bie!
kto ma w tym interes by nie powstało nowe centrum handlowe? konkurencja? ciekawe ile trzeba zaplacic łapówki za takie rozstrzygniecia
Avatar
marek / 16 grudnia 2010 o 19:24
0
Ci obroncy architekci najprawdopodobniej stare komuchy tak polubili swoje czasy ze byle gowno to jest wspomnienie ich studiow na ktorych ich wiecej sie chyba niczego nie nauczyli.Oni jeszcze zyja w tamtych czasach.Tylko popatrzec a w Lublinie prawdziwe zabytki popadaja w ruine a oni czepili sie PDT-u.Czas Obywatele obroncy na emeryturke bo Luublin zaplesnieje do dna.A piekny on jest jak te domki jednorodzinne z tamtych lat.iezapomnijcie przy okazji wciagnac je tez na ta WASZA liste.
Avatar
?? / 16 grudnia 2010 o 19:09
0
[quote name='JArek' timestamp='1292514552' post='406797']
nie wiem jak wy ale ja radze uciekać z tej wsi. Nie ma co się oszukiwać że się Lublin rozwinie kiedykolwiek. zaczynam się zastanawiać kiedy Lublin zostanie odłączony od Polski i przyłączony do Ukrainy.
[/quote]

A za co tak nie lubisz Ukrainy, że chcesz jej rzucić kłode pod nogi
Avatar
xxx / 16 grudnia 2010 o 18:54
0
Pojawiły się 2 posty, a ja dalej nie wiem, co Wy lublinianie widzielibyście na miejscu Galerii Centrum? Proszę o odpowiedzi
Avatar
miki / 16 grudnia 2010 o 18:11
0
Pani Jamiołkowska! Najwyższy czas odejść i ustapić miejsca młodszym. W ten sposób nie da się nic zrobić.
Najlepiej byłoby gdyby spółka otworzyła PDT na oścież i wpuściła tam menelstwo z całego Lublina na jakiś czas.
Oj działo by się! I zanim stworzy się kolejne grono" obronców architektury " warto pomyślec naprzód a nie do tyłu!
Avatar
Gość / 17 grudnia 2010 o 08:37
0
[quote name='Historyk' timestamp='1292536304' post='407022']
Świat już chroni dobry modernizm, tylko lubelska wiocha myli dobrą architekturę z "komuną".
[/quote]

Dobry modernizm" "dobra architektura"

Przecież to wygląda jak hitlerowski bunkier przeciwpancerny, albo sowiecki schron przeciwatomowy. A w środku zapyziałe ledwo dychające dziadowskie butiki i płatny śmierdzący kibel.
[quote name='Historyk' timestamp='1292536304' post='407022']
Świat już chroni dobry modernizm, tylko lubelska wiocha myli dobrą architekturę z "komuną".
[/quote]

Dobry modernizm" "dobra architektura"

Przecież to wygląda jak hitlerowski bunkier przeciwpancerny, albo sowiecki schron przeciwatomowy. A w środku zapyziałe ledwo dychające dziadowskie butiki i płatny śmierdzący kibel. rozwiń
Avatar
Beret / 17 grudnia 2010 o 08:26
0
[quote name='Historyk' timestamp='1292536304' post='407022']
A miasto na życzenie inwestora Victorii wyprowadza do bloków socjalnych mieszkańców kamienic, które chcą zburzyć, chociaż setki ludzi czekają na te mieszkania od lat.
To jest dopiero skandal! I temat dla gazet!
[/quote]

Z tego akurat to się najbardziej cieszę. W centrum miasta nie ma miejsca na mieszkania komunalne i socjalne. W centrum jest miejsce na sklepy, kafejki, restauracje, apartamenty, punkty usługowe, itp.
Avatar
Historyk / 16 grudnia 2010 o 22:51
0
Świat już chroni dobry modernizm, tylko lubelska wiocha myli dobrą architekturę z "komuną".

A miasto na życzenie inwestora Victorii wyprowadza do bloków socjalnych mieszkańców kamienic, które chcą zburzyć, chociaż setki ludzi czekają na te mieszkania od lat.
To jest dopiero skandal! I temat dla gazet!

Świadome swojej wartości miasta potrafią dbać o dziedzictwo. Lublin to zadupie mentalne i wiocha zamieszkana przez niezorientowanych w świecie ludzi. W Poznaniu inwestor, który chce w Lublinie zburzyć PDT remontuje podobny jeśli chodzi o historię budynek tzw. okrąglaka. No ale tam umieją się cenić, nie to co lubelskie półgłówki, którym wystarczy zaświecić paciorkami i już łykną każde gówno.
Świat już chroni dobry modernizm, tylko lubelska wiocha myli dobrą architekturę z "komuną".

A miasto na życzenie inwestora Victorii wyprowadza do bloków socjalnych mieszkańców kamienic, które chcą zburzyć, chociaż setki ludzi czekają na te mieszkania od lat.
To jest dopiero skandal! I temat dla gazet!

Świadome swojej wartości miasta potrafią dbać o dziedzictwo. Lublin to zadupie mentalne i wiocha zamieszkana przez niezorientowanych w świecie ludzi. W Poznaniu inwestor, który chce w Lublinie ... rozwiń
Avatar
Lubelak / 16 grudnia 2010 o 21:29
0
[quote name='xxx' timestamp='1292522045' post='406865']
Pojawiły się 2 posty, a ja dalej nie wiem, co Wy lublinianie widzielibyście na miejscu Galerii Centrum? Proszę o odpowiedzi
[/quote]


Pasaż Victoria. Z choinki się urwałeś ?
Avatar
Mieszkaniec / 16 grudnia 2010 o 21:19
0
Wyrzucić tych urbanistów, darmozjady, podkładają tylko kłody ludziom pod nogi!!
Avatar
diuk / 16 grudnia 2010 o 20:10
0
NIECH TU W KONCU ZAWITA CBA!!! to co dzieje się w Lublinie przechodzi ludzkie pojecie, jak ten betonowy kolos ma byc wpisany na liste? w takim razie 90% blokow w miescie tez, nawet ocieplenia nie zrobisz bo ktos sie doj.bie!
kto ma w tym interes by nie powstało nowe centrum handlowe? konkurencja? ciekawe ile trzeba zaplacic łapówki za takie rozstrzygniecia
Avatar
marek / 16 grudnia 2010 o 19:24
0
Ci obroncy architekci najprawdopodobniej stare komuchy tak polubili swoje czasy ze byle gowno to jest wspomnienie ich studiow na ktorych ich wiecej sie chyba niczego nie nauczyli.Oni jeszcze zyja w tamtych czasach.Tylko popatrzec a w Lublinie prawdziwe zabytki popadaja w ruine a oni czepili sie PDT-u.Czas Obywatele obroncy na emeryturke bo Luublin zaplesnieje do dna.A piekny on jest jak te domki jednorodzinne z tamtych lat.iezapomnijcie przy okazji wciagnac je tez na ta WASZA liste.
Avatar
?? / 16 grudnia 2010 o 19:09
0
[quote name='JArek' timestamp='1292514552' post='406797']
nie wiem jak wy ale ja radze uciekać z tej wsi. Nie ma co się oszukiwać że się Lublin rozwinie kiedykolwiek. zaczynam się zastanawiać kiedy Lublin zostanie odłączony od Polski i przyłączony do Ukrainy.
[/quote]

A za co tak nie lubisz Ukrainy, że chcesz jej rzucić kłode pod nogi
Avatar
xxx / 16 grudnia 2010 o 18:54
0
Pojawiły się 2 posty, a ja dalej nie wiem, co Wy lublinianie widzielibyście na miejscu Galerii Centrum? Proszę o odpowiedzi
Avatar
miki / 16 grudnia 2010 o 18:11
0
Pani Jamiołkowska! Najwyższy czas odejść i ustapić miejsca młodszym. W ten sposób nie da się nic zrobić.
Najlepiej byłoby gdyby spółka otworzyła PDT na oścież i wpuściła tam menelstwo z całego Lublina na jakiś czas.
Oj działo by się! I zanim stworzy się kolejne grono" obronców architektury " warto pomyślec naprzód a nie do tyłu!
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 17 3

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 0

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 26 11

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 6 1

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 3

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 2

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce
Tylko u nas
galeria

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce 1 6

Na terenie Lubelskiego Rynku Hurtowego ma powstać Centrum Obsługi Rolnictwa. – Chcemy sprowadzić do Elizówki jak najwięcej instytucji związanych z rolnictwem – zapowiada prezes największej rolno-spożywczej giełdy w regionie.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 30 18

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 17 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 5

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!