Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 grudnia 2010 r.
12:11
Edytuj ten wpis

Galeria Centrum wpisana na listę dóbr kultury Lublina. Nie do zburzenia?

0 30 A A

Dawny pedet nie powinien być wyburzony - uznali lubelscy urbaniści. I wpisali budynek na listę dóbr kultury. To kolejna reakcja na plany prywatnego inwestora, który chce rozebrać gmach i postawić nowy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ostateczny wpis na listę nie oznacza automatycznego zakazu rozbiórki. To wskazówka dla Urzędu Miasta, który rozpatruje wniosek właściciela "pedetu”. Spółka CDI chce w jego miejscu postawić nową galerię handlową, Pasaż Victoria.

– Nasza decyzja nie jest wiążąca, ale nie wydaliśmy jej też po to, by zawisła na gwoździu – mówi Jadwiga Jamiołkowska, przedstawicielka komisji zajmującej się przygotowaniem listy dóbr kultury. – Mam nadzieję, że jeżeli miasto zdecydowało się na powołanie naszego gremium, to przygotowane przez nas opinie będą traktowane poważnie.

Spółka CDI stara się zarówno o warunki zabudowy dla nowej galerii handlowej, jak również o pozwolenie na rozbiórkę pedetu. Przedstawiła już miastu koncepcję nowego Pasażu Victoria. Teraz urzędnicy zastanawiają się, na co pozwolić inwestorowi.

– Moim zdaniem, dopóki ma pewności, że teren zostanie zagospodarowany, nie powinno być zgody na rozbiórkę – dodaje Jamiołkowska. – Może dojść do sytuacji, że inwestor zburzy pedet i z jakiegoś powodu nie rozpocznie budowy.

Podobne zdanie ma konserwator zabytków, którego spółka CDI prosiła o pozwolenie na rozbiórkę. Konserwator stwierdził, że z wyburzeniem trzeba poczekać na decyzję o warunkach zabudowy.

Koncepcję inwestora ocenia nie tylko ratusz. Magistrat poprosił o opinię Miejską Komisję Architektoniczno Urbanistyczną. Eksperci uznali, że projekt autorstwa Krzysztofa Ingardena trzeba zmienić. Parking powinien zostać przeniesiony z dachu do części podziemnej. Spółka powinna też dokładnie określić procent terenów zielonych dla całej inwestycji. Wątpliwości wzbudziły również gabaryty planowanej galerii. Komisja uznała, że nowy gmach powinien być niższy.

Stanowisko komisji trafiło już do urzędu miasta. Z nieoficjalnych informacji wynika, że magistrat może zlecić kolejne analizy.

Inwestor zakładał, że za wyburzanie istniejącego gmachu zabierze się jesienią przyszłego roku. Ale wiele wskazuje na to, że przebudowa dawnej Galerii Centrum znacznie się opóźni. Przedstawiciele spółki nie zdradzają, jakie będą ich dalsze kroki, gdyby ratusz nie zgodził się na rozbiórkę.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 grudnia 2010 r. o 08:37
[quote name='Historyk' timestamp='1292536304' post='407022']
Świat już chroni dobry modernizm, tylko lubelska wiocha myli dobrą architekturę z "komuną".
[/quote]

Dobry modernizm" "dobra architektura"

Przecież to wygląda jak hitlerowski bunkier przeciwpancerny, albo sowiecki schron przeciwatomowy. A w środku zapyziałe ledwo dychające dziadowskie butiki i płatny śmierdzący kibel.
[quote name='Historyk' timestamp='1292536304' post='407022']
Świat już chroni dobry modernizm, tylko lubelska wiocha myli dobrą architekturę z "komuną".
[/quote]

Dobry modernizm" "dobra architektura"

Przecież to wygląda jak hitlerowski bunkier przeciwpancerny, albo sowiecki schron przeciwatomowy. A w środku zapyziałe ledwo dychające dziadowskie butiki i płatny śmierdzący kibel. rozwiń
Avatar
Beret / 17 grudnia 2010 r. o 08:26
[quote name='Historyk' timestamp='1292536304' post='407022']
A miasto na życzenie inwestora Victorii wyprowadza do bloków socjalnych mieszkańców kamienic, które chcą zburzyć, chociaż setki ludzi czekają na te mieszkania od lat.
To jest dopiero skandal! I temat dla gazet!
[/quote]

Z tego akurat to się najbardziej cieszę. W centrum miasta nie ma miejsca na mieszkania komunalne i socjalne. W centrum jest miejsce na sklepy, kafejki, restauracje, apartamenty, punkty usługowe, itp.
Avatar
Historyk / 16 grudnia 2010 r. o 22:51
Świat już chroni dobry modernizm, tylko lubelska wiocha myli dobrą architekturę z "komuną".

A miasto na życzenie inwestora Victorii wyprowadza do bloków socjalnych mieszkańców kamienic, które chcą zburzyć, chociaż setki ludzi czekają na te mieszkania od lat.
To jest dopiero skandal! I temat dla gazet!

Świadome swojej wartości miasta potrafią dbać o dziedzictwo. Lublin to zadupie mentalne i wiocha zamieszkana przez niezorientowanych w świecie ludzi. W Poznaniu inwestor, który chce w Lublinie zburzyć PDT remontuje podobny jeśli chodzi o historię budynek tzw. okrąglaka. No ale tam umieją się cenić, nie to co lubelskie półgłówki, którym wystarczy zaświecić paciorkami i już łykną każde gówno.
Świat już chroni dobry modernizm, tylko lubelska wiocha myli dobrą architekturę z "komuną".

A miasto na życzenie inwestora Victorii wyprowadza do bloków socjalnych mieszkańców kamienic, które chcą zburzyć, chociaż setki ludzi czekają na te mieszkania od lat.
To jest dopiero skandal! I temat dla gazet!

Świadome swojej wartości miasta potrafią dbać o dziedzictwo. Lublin to zadupie mentalne i wiocha zamieszkana przez niezorientowanych w świecie ludzi. W Poznaniu inwestor, który chce w Lublinie ... rozwiń
Avatar
Lubelak / 16 grudnia 2010 r. o 21:29
[quote name='xxx' timestamp='1292522045' post='406865']
Pojawiły się 2 posty, a ja dalej nie wiem, co Wy lublinianie widzielibyście na miejscu Galerii Centrum? Proszę o odpowiedzi
[/quote]


Pasaż Victoria. Z choinki się urwałeś ?
Avatar
Mieszkaniec / 16 grudnia 2010 r. o 21:19
Wyrzucić tych urbanistów, darmozjady, podkładają tylko kłody ludziom pod nogi!!
Avatar
diuk / 16 grudnia 2010 r. o 20:10
NIECH TU W KONCU ZAWITA CBA!!! to co dzieje się w Lublinie przechodzi ludzkie pojecie, jak ten betonowy kolos ma byc wpisany na liste? w takim razie 90% blokow w miescie tez, nawet ocieplenia nie zrobisz bo ktos sie doj.bie!
kto ma w tym interes by nie powstało nowe centrum handlowe? konkurencja? ciekawe ile trzeba zaplacic łapówki za takie rozstrzygniecia
Avatar
marek / 16 grudnia 2010 r. o 19:24
Ci obroncy architekci najprawdopodobniej stare komuchy tak polubili swoje czasy ze byle gowno to jest wspomnienie ich studiow na ktorych ich wiecej sie chyba niczego nie nauczyli.Oni jeszcze zyja w tamtych czasach.Tylko popatrzec a w Lublinie prawdziwe zabytki popadaja w ruine a oni czepili sie PDT-u.Czas Obywatele obroncy na emeryturke bo Luublin zaplesnieje do dna.A piekny on jest jak te domki jednorodzinne z tamtych lat.iezapomnijcie przy okazji wciagnac je tez na ta WASZA liste.
Avatar
?? / 16 grudnia 2010 r. o 19:09
[quote name='JArek' timestamp='1292514552' post='406797']
nie wiem jak wy ale ja radze uciekać z tej wsi. Nie ma co się oszukiwać że się Lublin rozwinie kiedykolwiek. zaczynam się zastanawiać kiedy Lublin zostanie odłączony od Polski i przyłączony do Ukrainy.
[/quote]

A za co tak nie lubisz Ukrainy, że chcesz jej rzucić kłode pod nogi
Avatar
xxx / 16 grudnia 2010 r. o 18:54
Pojawiły się 2 posty, a ja dalej nie wiem, co Wy lublinianie widzielibyście na miejscu Galerii Centrum? Proszę o odpowiedzi
Avatar
miki / 16 grudnia 2010 r. o 18:11
Pani Jamiołkowska! Najwyższy czas odejść i ustapić miejsca młodszym. W ten sposób nie da się nic zrobić.
Najlepiej byłoby gdyby spółka otworzyła PDT na oścież i wpuściła tam menelstwo z całego Lublina na jakiś czas.
Oj działo by się! I zanim stworzy się kolejne grono" obronców architektury " warto pomyślec naprzód a nie do tyłu!
Avatar
Gość / 17 grudnia 2010 r. o 08:37
[quote name='Historyk' timestamp='1292536304' post='407022']
Świat już chroni dobry modernizm, tylko lubelska wiocha myli dobrą architekturę z "komuną".
[/quote]

Dobry modernizm" "dobra architektura"

Przecież to wygląda jak hitlerowski bunkier przeciwpancerny, albo sowiecki schron przeciwatomowy. A w środku zapyziałe ledwo dychające dziadowskie butiki i płatny śmierdzący kibel.
[quote name='Historyk' timestamp='1292536304' post='407022']
Świat już chroni dobry modernizm, tylko lubelska wiocha myli dobrą architekturę z "komuną".
[/quote]

Dobry modernizm" "dobra architektura"

Przecież to wygląda jak hitlerowski bunkier przeciwpancerny, albo sowiecki schron przeciwatomowy. A w środku zapyziałe ledwo dychające dziadowskie butiki i płatny śmierdzący kibel. rozwiń
Avatar
Beret / 17 grudnia 2010 r. o 08:26
[quote name='Historyk' timestamp='1292536304' post='407022']
A miasto na życzenie inwestora Victorii wyprowadza do bloków socjalnych mieszkańców kamienic, które chcą zburzyć, chociaż setki ludzi czekają na te mieszkania od lat.
To jest dopiero skandal! I temat dla gazet!
[/quote]

Z tego akurat to się najbardziej cieszę. W centrum miasta nie ma miejsca na mieszkania komunalne i socjalne. W centrum jest miejsce na sklepy, kafejki, restauracje, apartamenty, punkty usługowe, itp.
Avatar
Historyk / 16 grudnia 2010 r. o 22:51
Świat już chroni dobry modernizm, tylko lubelska wiocha myli dobrą architekturę z "komuną".

A miasto na życzenie inwestora Victorii wyprowadza do bloków socjalnych mieszkańców kamienic, które chcą zburzyć, chociaż setki ludzi czekają na te mieszkania od lat.
To jest dopiero skandal! I temat dla gazet!

Świadome swojej wartości miasta potrafią dbać o dziedzictwo. Lublin to zadupie mentalne i wiocha zamieszkana przez niezorientowanych w świecie ludzi. W Poznaniu inwestor, który chce w Lublinie zburzyć PDT remontuje podobny jeśli chodzi o historię budynek tzw. okrąglaka. No ale tam umieją się cenić, nie to co lubelskie półgłówki, którym wystarczy zaświecić paciorkami i już łykną każde gówno.
Świat już chroni dobry modernizm, tylko lubelska wiocha myli dobrą architekturę z "komuną".

A miasto na życzenie inwestora Victorii wyprowadza do bloków socjalnych mieszkańców kamienic, które chcą zburzyć, chociaż setki ludzi czekają na te mieszkania od lat.
To jest dopiero skandal! I temat dla gazet!

Świadome swojej wartości miasta potrafią dbać o dziedzictwo. Lublin to zadupie mentalne i wiocha zamieszkana przez niezorientowanych w świecie ludzi. W Poznaniu inwestor, który chce w Lublinie ... rozwiń
Avatar
Lubelak / 16 grudnia 2010 r. o 21:29
[quote name='xxx' timestamp='1292522045' post='406865']
Pojawiły się 2 posty, a ja dalej nie wiem, co Wy lublinianie widzielibyście na miejscu Galerii Centrum? Proszę o odpowiedzi
[/quote]


Pasaż Victoria. Z choinki się urwałeś ?
Avatar
Mieszkaniec / 16 grudnia 2010 r. o 21:19
Wyrzucić tych urbanistów, darmozjady, podkładają tylko kłody ludziom pod nogi!!
Avatar
diuk / 16 grudnia 2010 r. o 20:10
NIECH TU W KONCU ZAWITA CBA!!! to co dzieje się w Lublinie przechodzi ludzkie pojecie, jak ten betonowy kolos ma byc wpisany na liste? w takim razie 90% blokow w miescie tez, nawet ocieplenia nie zrobisz bo ktos sie doj.bie!
kto ma w tym interes by nie powstało nowe centrum handlowe? konkurencja? ciekawe ile trzeba zaplacic łapówki za takie rozstrzygniecia
Avatar
marek / 16 grudnia 2010 r. o 19:24
Ci obroncy architekci najprawdopodobniej stare komuchy tak polubili swoje czasy ze byle gowno to jest wspomnienie ich studiow na ktorych ich wiecej sie chyba niczego nie nauczyli.Oni jeszcze zyja w tamtych czasach.Tylko popatrzec a w Lublinie prawdziwe zabytki popadaja w ruine a oni czepili sie PDT-u.Czas Obywatele obroncy na emeryturke bo Luublin zaplesnieje do dna.A piekny on jest jak te domki jednorodzinne z tamtych lat.iezapomnijcie przy okazji wciagnac je tez na ta WASZA liste.
Avatar
?? / 16 grudnia 2010 r. o 19:09
[quote name='JArek' timestamp='1292514552' post='406797']
nie wiem jak wy ale ja radze uciekać z tej wsi. Nie ma co się oszukiwać że się Lublin rozwinie kiedykolwiek. zaczynam się zastanawiać kiedy Lublin zostanie odłączony od Polski i przyłączony do Ukrainy.
[/quote]

A za co tak nie lubisz Ukrainy, że chcesz jej rzucić kłode pod nogi
Avatar
xxx / 16 grudnia 2010 r. o 18:54
Pojawiły się 2 posty, a ja dalej nie wiem, co Wy lublinianie widzielibyście na miejscu Galerii Centrum? Proszę o odpowiedzi
Avatar
miki / 16 grudnia 2010 r. o 18:11
Pani Jamiołkowska! Najwyższy czas odejść i ustapić miejsca młodszym. W ten sposób nie da się nic zrobić.
Najlepiej byłoby gdyby spółka otworzyła PDT na oścież i wpuściła tam menelstwo z całego Lublina na jakiś czas.
Oj działo by się! I zanim stworzy się kolejne grono" obronców architektury " warto pomyślec naprzód a nie do tyłu!