Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 listopada 2012 r.
18:19
Edytuj ten wpis

Genetyczny bliźniak uratował mu życie

0 8 A A
Fot. Maciej Kaczanowski (Maciej Kaczanowski)
Fot. Maciej Kaczanowski (Maciej Kaczanowski)

Sylwester z Lublina właśnie poznał swojego brata. Łukasz z Koszalina jest jego genetycznym bliźniakiem. – Mam teraz grupę krwi jak Łukasz i zmienił mi się kolor oczu. Są bardziej niebieskie. Jak Łukasza

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ta niezwykła historia zaczęła się ponad dwa lata temu, kiedy Sylwester Wronowski z Lublina przeszedł przeszczep szpiku. Dawcę znał tylko z listów. Teraz wreszcie go poznał osobiście. To Łukasz Soja z Koszalina. Obu panów dzielą setki kilometrów, ale łączy coś wyjątkowego: są bliźniakami genetycznymi. To znaczy, że ich geny są tak dopasowane, że mogło dojść do przeszczepu.

Zgodnie z prawem przez dwa lata biorca i dawca nawet nie mogą znać swoich imion. Łukasz tylko wiedział, że jego komórki macierzyste ratują życie Polakowi, że to mężczyzna i ile ma lat. Ale już wtedy obaj wiedzieli, że po upływie przepisowych dwóch lat się spotkają.

– Tydzień po oddaniu szpiku napisałem list do Sylwka. Teraz mówię po imieniu, wtedy jeszcze nie mogłem – tłumaczy pan Łukasz. – Informowałem, że chciałbym go poznać. Dopiero po jakimś czasie dostałem odpowiedź.

– Odpisałem po pół roku, kiedy wiedziałem, że wychodzę ze szpitala i już tam nie wrócę – mówi Sylwester.

Listy między genetycznymi bliźniakami przekazywała Fundacja DKMS Polska. To ona prowadzi rejestr potencjalnych dawców, w którym znajdował się pan Łukasz. I to fundacja organizuje spotkania genetycznych bliźniąt.

Co czują genetyczni bliźniacy, którzy się pierwszy raz spotykają? – Niesamowitą dumę, szczęście, ekscytację. Wszystkie emocje z ostatnich dwóch lat – mówi pan Łukasz.

–Tego nie można opisać słowami. To wielkie emocje, radość, że mogłem uścisnąć mu dłoń – mówi pan Sylwester. – Dla mnie Łukasz jest jak rodzina.

Ale obu łączą nie tylko emocje. – Po przeszczepie grupa krwi zmienia się na grupę biorcy. Zmienił mi się też kolor oczu, miałem zielone, teraz mam bardziej zielono-niebieskie. Biorca po przeszczepie jest taką hybrydą – mówi pan Sylwester.

A dawca podkreśla, że gdyby mógł, zrobiłby to jeszcze raz. – To nic nie boli. To tylko kilka ukłuć, a samo pobieranie szpiku odbywa się pod narkozą – mówi pan Łukasz. – Zachęcam innych, ale to musi być przemyślana decyzja. Żeby dawca nie zrezygnował, kiedy zadzwoni do niego telefon z informacją, że pojawił się biorca.

Bo biorca już wie, że ma szansę na przeżycie.

Dawcy są potrzebni!

Do rejestru dawców szpiku może dołączyć większość zdrowych, dorosłych osób do 55 roku życia. Więcej informacji znajdziesz na stronie Fundacji DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska: www.dkms.pl. Znalezienie bliźniaka genetycznego jest jednak bardzo trudne. Dlatego im więcej osób, trafi do rejestru, tym więcej chorych będzie miało realną szansę na przeszczep szpiku.
Wśród osób, które czekają na taką szansę jest Karol Wlazły.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Renata / 21 czerwca 2016 o 10:29
0
A mozna sprawdzic czy sie jest dawca dla ko go sz Polski w Anglii?
Avatar
Tomek / 9 listopada 2012 o 23:19
0
A tak historia tak się zaczęła: [url="http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100607/KOSZALIN/111176238"]http://www.gk24.pl/a...ZALIN/111176238[/url]

Od momentu publikacji tego artykułu byłem i nadal jestem w kontakcie z Łukaszem. Nie da się tego opisać słowami jaki on był z tego powodu szczęśliwy! :) Jego radość udzielała się innym. Potem długie miesiące oczekowania i wreszcie list od biorcy świadczący o tym, że się udało!

Nigdy nie zapomnę momentu i towarzyszącego wzruszenia gdy wreszcie do Łukasza dotarł list od Sylwka. Wtedy już było wiadomo, że zabieg przeszczepu się udał, a biorca (którego imienia wtedy nie znaliśmy) będzie żył! :) Radości z tego listu nie da opisać się żadnymi słowami. Moment jego otrzymania był zapewne jednym z najszczęśliwszych w życiu Łukasza, a dzień ten na zawsze pozostanie w jego sercu, a także w sercach jego rodziny i przyjaciół.

No i wreszcie nastał upragniony dzień 24 listopada br. kiedy nastał dzień spotkania Łukasza (dawcy) z Sylwkiem (biorcy). Oglądałem relację z tego wydarzenia w programie Dzień Dobry TVN. Sam zagryzając wargi widziałem jak mojej Mamie zakręciła się w oku łza. Bezcenne! :)

Dla takich chwil warto żyć! :) Nawet jeśli byłem tylko ich obserwatorem i kobicem :) Jestem dumny i szczczęśliwy z tego, że Łukasz jest moim przyjacielem i z tego, że pozwolił mi cieszyć się razem z nim z każdej dobrej wiadomości, bo złych na szczęście nie było :)

Jeśli to czytasz - DZIĘKI ŁUKASZ! :)

Sylwek szczęśliwie wyzdrowiał. Kilka dni temu włączyłem się w walkę o życie dla Karola Wlazły z Rokopaczewa, o którym wspomniano w ostatnim zdaniu tego artykułu. Lekarze, jego rodzina i przyjaciele pilnie poszukują dla niego dawcy szpiku lub komórek macierzystych. Tylko szpik lub komórki macierzyste mogą uratować Karolowi życie.

Dlatego proszę i błagam każdego, kto chce aby Karol wyzdrowiał by zarejestrował się w Bazie Dawców Szpiku i Komórek Macierzystych. Sposóbów jest kilka:

Pierwszy - wystarczy się zarejestrować na stronie Fundacji DKMS [url="http://www.dkms.pl/"]http://www.dkms.pl/[/url]

Drugi - można zgłosić się do każdej Regionalnej Stacji Krwiodawstwa np. w Lublinie [url="http://www.rckik.lublin.pl/?id_w=19"]http://www.rckik.lublin.pl/?id_w=19[/url] Informacje gdzie można się zarejestrować można też uzyskać w każdej placówce Słuzby Zdrowia.

Trzeci - przyjść na jedną z imprez podczas których można oddać krew dla Karola oraz zgłosić się do bazy danych dawców szpiku i komórek macierzystych. W najbliższym czasie odbędą się dwie imprezy. Pierwsza - już jutro w garwolińskim klubie KWADRAT w godz. 14:00-20:00; Druga - [color=#000000][font=Times New Roman,serif]W sobotę 17 listopada 2012 r. przed meczem o mistrzostwo I ligi [/font][/color][font=Times New Roman,serif]piłki nożnej GKS Bogdanka S.A. – Tyski Sport S.A. na obiektach sportowych GKS „Górnik” Łęczna[/font].

O wszystkich akcjach pozyskiwania krwi i poszukiwania dawcy szpiku dla Karola na bieżąco można znaleźć na facebookowym profilu [url="https://www.facebook.com/KrewDlaKarola"]https://www.facebook.com/KrewDlaKarola[/url]

Każdy kto zechce przyłączyć się do nas i wesprzeć nasze działania zostanie przyjęty z otwartymi rękami. Każdy zarejetrowany jako potencjalny dawca, każdy krwiodawca, każdy kto ma jakiś pomysł by pozyskać więcej dawców oraz każdy kto po prostu chce jakoś pomóc jest mile widziany. Najważniejsze, że ten nasz wspólny wysiłek już teraz dodaje Karolowi sił i otuchy do waki z chorobą, a przy okazji nadzieję na odnalezienie tego jednego jedynego Genetycznego Bliźniaka, który ofiarowując mu swój szpik, uratuje Karolowi życie.

Na koniec pozwolę sobie na osobisty akcent:

W pierwszej części swojej wypowiedzi napisałem o radości jaka towarzyszyła każdej otrzymanej wiadomości o stanie zdrowia Sylwka i o szczęśliwym finale walki o jego życie. Pragnę przeżyć to jeszcze raz, ale tym razem w przypadku Karola. Pragnę cieszyć się każdą informacją o poprawiającym się stanie zdrowia Karola. Nie znajduję słów, aby opisać jak bardzo... .
A tak historia tak się zaczęła: [url="http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100607/KOSZALIN/111176238"]http://www.gk24.pl/a...ZALIN/111176238[/url]

Od momentu publikacji tego artykułu byłem i nadal jestem w kontakcie z Łukaszem. Nie da się tego opisać słowami jaki on był z tego powodu szczęśliwy! :) Jego radość udzielała się innym. Potem długie miesiące oczekowania i wreszcie list od biorcy świadczący o tym, że się udało!

Nigdy nie zapomnę momentu i towarzyszącego wzruszenia gdy wreszcie do Łukasza... rozwiń
Avatar
mateusz kepa / 5 listopada 2012 o 10:58
0
zgłaszasz sie do rckik np na ul. 1awp (boczna 3 maja) i tam juz cie dalej poprowadza. Jeśli jestes honorowym dawca to tylko papierek i probka krwi w innym przypadki chyba jeszcze jakies badania robia
Avatar
cz / 5 listopada 2012 o 09:22
0
[quote name='Anna' timestamp='1352096199' post='689921']
Gdzie i jak w lublinie można oddać szpik?
[/quote] Wystarczy wejść na stronę DKMS-u wypełnić ankietę po kilkunastu dniach dostaniesz list z instrukcjami co dalej robić pobierasz sobie wymazy z jamy ustnej i odsyłasz.
po kilku miesiącach dostajesz list z potwierdzeniem iż zostałaś zakwalifikowana do grona potencjalnych dawców ( tak mniej więcej wyglądalo to u mnie)
Avatar
dawid1sm12 / 5 listopada 2012 o 09:04
0
"Po przeszczepie grupa krwi zmienia się na grupę biorcy."
Chyba DAWCY ...
Avatar
dawid1sm12 / 5 listopada 2012 o 09:01
0
"Po przeszczepie grupa krwi zmienia się na grupę biorcy."
Chyba DAWCY ...
Avatar
dawid1sm12 / 5 listopada 2012 o 08:21
0
"Po przeszczepie grupa krwi zmienia się na grupę biorcy."
Chyba DAWCY ...
Avatar
Anna / 5 listopada 2012 o 07:16
0
Gdzie i jak w lublinie można oddać szpik?
Avatar
Renata / 21 czerwca 2016 o 10:29
0
A mozna sprawdzic czy sie jest dawca dla ko go sz Polski w Anglii?
Avatar
Tomek / 9 listopada 2012 o 23:19
0
A tak historia tak się zaczęła: [url="http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100607/KOSZALIN/111176238"]http://www.gk24.pl/a...ZALIN/111176238[/url]

Od momentu publikacji tego artykułu byłem i nadal jestem w kontakcie z Łukaszem. Nie da się tego opisać słowami jaki on był z tego powodu szczęśliwy! :) Jego radość udzielała się innym. Potem długie miesiące oczekowania i wreszcie list od biorcy świadczący o tym, że się udało!

Nigdy nie zapomnę momentu i towarzyszącego wzruszenia gdy wreszcie do Łukasza dotarł list od Sylwka. Wtedy już było wiadomo, że zabieg przeszczepu się udał, a biorca (którego imienia wtedy nie znaliśmy) będzie żył! :) Radości z tego listu nie da opisać się żadnymi słowami. Moment jego otrzymania był zapewne jednym z najszczęśliwszych w życiu Łukasza, a dzień ten na zawsze pozostanie w jego sercu, a także w sercach jego rodziny i przyjaciół.

No i wreszcie nastał upragniony dzień 24 listopada br. kiedy nastał dzień spotkania Łukasza (dawcy) z Sylwkiem (biorcy). Oglądałem relację z tego wydarzenia w programie Dzień Dobry TVN. Sam zagryzając wargi widziałem jak mojej Mamie zakręciła się w oku łza. Bezcenne! :)

Dla takich chwil warto żyć! :) Nawet jeśli byłem tylko ich obserwatorem i kobicem :) Jestem dumny i szczczęśliwy z tego, że Łukasz jest moim przyjacielem i z tego, że pozwolił mi cieszyć się razem z nim z każdej dobrej wiadomości, bo złych na szczęście nie było :)

Jeśli to czytasz - DZIĘKI ŁUKASZ! :)

Sylwek szczęśliwie wyzdrowiał. Kilka dni temu włączyłem się w walkę o życie dla Karola Wlazły z Rokopaczewa, o którym wspomniano w ostatnim zdaniu tego artykułu. Lekarze, jego rodzina i przyjaciele pilnie poszukują dla niego dawcy szpiku lub komórek macierzystych. Tylko szpik lub komórki macierzyste mogą uratować Karolowi życie.

Dlatego proszę i błagam każdego, kto chce aby Karol wyzdrowiał by zarejestrował się w Bazie Dawców Szpiku i Komórek Macierzystych. Sposóbów jest kilka:

Pierwszy - wystarczy się zarejestrować na stronie Fundacji DKMS [url="http://www.dkms.pl/"]http://www.dkms.pl/[/url]

Drugi - można zgłosić się do każdej Regionalnej Stacji Krwiodawstwa np. w Lublinie [url="http://www.rckik.lublin.pl/?id_w=19"]http://www.rckik.lublin.pl/?id_w=19[/url] Informacje gdzie można się zarejestrować można też uzyskać w każdej placówce Słuzby Zdrowia.

Trzeci - przyjść na jedną z imprez podczas których można oddać krew dla Karola oraz zgłosić się do bazy danych dawców szpiku i komórek macierzystych. W najbliższym czasie odbędą się dwie imprezy. Pierwsza - już jutro w garwolińskim klubie KWADRAT w godz. 14:00-20:00; Druga - [color=#000000][font=Times New Roman,serif]W sobotę 17 listopada 2012 r. przed meczem o mistrzostwo I ligi [/font][/color][font=Times New Roman,serif]piłki nożnej GKS Bogdanka S.A. – Tyski Sport S.A. na obiektach sportowych GKS „Górnik” Łęczna[/font].

O wszystkich akcjach pozyskiwania krwi i poszukiwania dawcy szpiku dla Karola na bieżąco można znaleźć na facebookowym profilu [url="https://www.facebook.com/KrewDlaKarola"]https://www.facebook.com/KrewDlaKarola[/url]

Każdy kto zechce przyłączyć się do nas i wesprzeć nasze działania zostanie przyjęty z otwartymi rękami. Każdy zarejetrowany jako potencjalny dawca, każdy krwiodawca, każdy kto ma jakiś pomysł by pozyskać więcej dawców oraz każdy kto po prostu chce jakoś pomóc jest mile widziany. Najważniejsze, że ten nasz wspólny wysiłek już teraz dodaje Karolowi sił i otuchy do waki z chorobą, a przy okazji nadzieję na odnalezienie tego jednego jedynego Genetycznego Bliźniaka, który ofiarowując mu swój szpik, uratuje Karolowi życie.

Na koniec pozwolę sobie na osobisty akcent:

W pierwszej części swojej wypowiedzi napisałem o radości jaka towarzyszyła każdej otrzymanej wiadomości o stanie zdrowia Sylwka i o szczęśliwym finale walki o jego życie. Pragnę przeżyć to jeszcze raz, ale tym razem w przypadku Karola. Pragnę cieszyć się każdą informacją o poprawiającym się stanie zdrowia Karola. Nie znajduję słów, aby opisać jak bardzo... .
A tak historia tak się zaczęła: [url="http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100607/KOSZALIN/111176238"]http://www.gk24.pl/a...ZALIN/111176238[/url]

Od momentu publikacji tego artykułu byłem i nadal jestem w kontakcie z Łukaszem. Nie da się tego opisać słowami jaki on był z tego powodu szczęśliwy! :) Jego radość udzielała się innym. Potem długie miesiące oczekowania i wreszcie list od biorcy świadczący o tym, że się udało!

Nigdy nie zapomnę momentu i towarzyszącego wzruszenia gdy wreszcie do Łukasza... rozwiń
Avatar
mateusz kepa / 5 listopada 2012 o 10:58
0
zgłaszasz sie do rckik np na ul. 1awp (boczna 3 maja) i tam juz cie dalej poprowadza. Jeśli jestes honorowym dawca to tylko papierek i probka krwi w innym przypadki chyba jeszcze jakies badania robia
Avatar
cz / 5 listopada 2012 o 09:22
0
[quote name='Anna' timestamp='1352096199' post='689921']
Gdzie i jak w lublinie można oddać szpik?
[/quote] Wystarczy wejść na stronę DKMS-u wypełnić ankietę po kilkunastu dniach dostaniesz list z instrukcjami co dalej robić pobierasz sobie wymazy z jamy ustnej i odsyłasz.
po kilku miesiącach dostajesz list z potwierdzeniem iż zostałaś zakwalifikowana do grona potencjalnych dawców ( tak mniej więcej wyglądalo to u mnie)
Avatar
dawid1sm12 / 5 listopada 2012 o 09:04
0
"Po przeszczepie grupa krwi zmienia się na grupę biorcy."
Chyba DAWCY ...
Avatar
dawid1sm12 / 5 listopada 2012 o 09:01
0
"Po przeszczepie grupa krwi zmienia się na grupę biorcy."
Chyba DAWCY ...
Avatar
dawid1sm12 / 5 listopada 2012 o 08:21
0
"Po przeszczepie grupa krwi zmienia się na grupę biorcy."
Chyba DAWCY ...
Avatar
Anna / 5 listopada 2012 o 07:16
0
Gdzie i jak w lublinie można oddać szpik?
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej 2 1

Andrzej Czapski, były prezydent Białej Podlaskiej, który przegrał w ostatnich wyborach z Dariuszem Stefaniukiem (PiS), ogłasza swój start w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce 0 0

Hangar Agencji Mienia Wojskowego na bialskim lotnisku wciąż bez najemcy.

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur
30 września 2018, 16:00

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur 5 0

Co Gdzie Kiedy. 30 września o godz. 16 i 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się podwójny pokaz spektaklu w gwiazdorskiej obsadzie Polowanie na łosia.

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale 15 0

Lato wróciło. W przyszłym tygodniu możemy spodziewać się słońca, ale i burz z deszczem.

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce
galeria

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce 0 1

Zawody w skoku o tyczce pań miały zostać rozegrane w piątek, ale ze względu na niekorzystną aurę zostały przeniesione na sobotnie przedpołudnie. Pierwsze miejsce z wynikiem 4.50 m zdobyła Justyna Śmietanka

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie
28 lipca 2018, 11:00

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Atoli zaprasza na Słomiany Rynek (plac zieleni między ul. Towarowa i Kalinowszczyna), na wspólne świętowanie pierwszego chleba czyli Słowiańskich Podpłomyków. Wydarzenie obędzie się 28 lipca o godz. 11.

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją 2 1

27-latek, który miał trafić do więzienia ukrywał się przed mundurowymi. W piątek zauważył go policjant.

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 13 4

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 2 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 12 6

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 5

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 28 9

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 45 18

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 7

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 9 28

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!