Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 grudnia 2013 r.
20:34
Edytuj ten wpis

Henpol: Bolesny upadek budowlanego giganta z Lublina

0 30 A A
 (Wojciech Nieśpiałowski)
(Wojciech Nieśpiałowski)

Kilkuset pracowników Henpolu raczej nie może liczyć na wypłaty przed świętami. Niewykluczone, że przed końcem roku stracą też pracę. Jedna z największych firm budowlanych w naszym regionie złożyła wniosek o upadłość.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do Sądu Okręgowego w Lublinie wpłynęły trzy wnioski o upadłość Henpolu. Dwa zostały złożone przez wierzycieli, jeden przez samą firmę. Przedstawiciele spółki wykazali, że zalegają z płatnościami wobec kontrahentów i z wynagrodzeniami dla swoich pracowników. Mają także opóźnienia w opłatach dla ZUS i Urzędu Skarbowego. Łączna kwota zaległości to ponad 172 mln zł. Tymczasem wartość majątku ruchomego i nieruchomości należących do spółki to ok. 102 mln zł.

Jak dowiedzieliśmy się, Henpol ma problemy finansowe od kilku miesięcy. – W branży mówi się o tym od dawna. Zasadnicze przyczyny są trzy. Po pierwsze kryzys, po drugie niskie stawki na przetargach. Wiadomo, każdy chce wygrać, a Heniek (Henryk Polak, prezes Henpolu – red.) proponował naprawdę niskie stawki. Można zrobić w ten sposób dwie, trzy inwestycje, ale nie więcej. Trzeci powód to brak płatności za strony inwestorów – mówi prezes jednej z firm budowlanych z naszego regionu.

Pracowników Henpolu źródła problemów finansowych firmy nie interesują. – Dla nas liczy się tylko to, żebyśmy odzyskali swoje pieniądze. Ja nie dostałem dwóch ostatnich pensji. Oszczędności się skończyły i nie mam z czego żyć. Wesołych świąt w moim domu nie będzie – mówi jeden z pracowników Henpolu.

Załoga ma już dość czekania i planuje protest. Na forum pracowniczym gowork.pl pojawił się wpis: "Zbiórka załogi w poniedziałek godz. 8 pod biurem na ul. Gospodarczej w Lublinie. Razem z żonami i dziećmi. Weźcie materace i śpiwory. W przeciwnym wypadku wypłata poborów za listopad i grudzień na Wielkanoc!”.

Pierwsza rozprawa o ogłoszenie upadłości Henpolu odbędzie się 21 stycznia. Jeśli firma zbankrutuje, pracę straci kilkaset osób. Jest duże prawdopodobieństwo, że część pracowników zostanie zwolnionych jeszcze przed końcem grudnia.

Problemy Henpolu dotknęły także podwykonawców. – Henpol zalega mi ponad 250 tys. zł. To dla mojej firmy olbrzymie pieniądze. Mam nadzieję, że mimo tego uda nam się utrzymać na powierzchni. Wiele firm nie da sobie jednak rady i zbankrutuje, a na bruk pójdą kolejni ludzie – mówi Grzegorz Palusiński, prezes przedsiębiorstwa "Obelisk”, który prowadził dla Henpolu prace remontowo-budowlane.

W niedzielę próbowaliśmy skontaktować się z prezesem firmy Henrykiem Polakiem. Poprosił o telefon po godz. 16. Potem już nie odbierał.

UPADA JEDEN Z NAJWIĘKSZYCH

Henpol od lat zajmował czołowe miejsca w corocznym rankingu "Złota Setka” w którym "Dziennik Wschodni” klasyfikuje najprężniejsze przedsiębiorstwa z naszego regionu.

W ostatnim zestawieniu był dziesiąty w kategorii ogólnej i pierwszy wśród firm budowlanych. Na wysokie miejsca złożyło się m.in. zatrudnienie ponad 600 osób, zysk ponad 7 mln zł oraz przychód blisko 430 mln zł.

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
pp / 23 stycznia 2014 o 10:31
0

moze i henpol upadl ale przeciez to celowe bylo, prezesowi i rodzinie wlos nie spadnie. po prostu cos upada zeby ktos zarobic mogl. odrodzi sie nowa firma bez dlugow

Avatar
Gość / 4 stycznia 2014 o 20:47
0

Najlepszy radar komórkowy już dostępny w sieci. Teraz nikt ani nic się przed tobą nie

ukryje.   http://radar.latwy.pl    
Technologia sił specjalnych dostępna dla każdego.

Avatar
kora / 27 grudnia 2013 o 16:15
0

czy to prawda ze większośc firm utworzonych po 1989r to firmy ubeków i szpicli ubeckich, podobno tak wynagradzano swoich ludzi, podobno były specjalne fundusze i kruczji prawne do przejmowania firm z dawnego PRL??

Prawda

Avatar
:) / 27 grudnia 2013 o 14:39
0

Niech sprawdzą firmę budowlaną w Zielonce wszyscy wiedzą że założyli już nową :) niestety oni mają kasę a pracownicy nie :(

Avatar
patryk / 23 grudnia 2013 o 21:14
0

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090626/ZLOTASETKA03/547615951




a to co ? taki dumny nadal Heniek jestes?

Avatar
Gość / 23 grudnia 2013 o 18:58
0

dziekujemy ci zuku, dziekujemy ci hetmanie, dziekujemy powcom psycholom z lublina :-) jestescie super wkrotce na krochmalnej wystepy tuseka i hetmsna w strojach pilkarzykow, a na trybunach rzesza bezrobocia z woj. lubelskiego chcaca sie podlizac bijac brawo kiedy ich rofziny zadtanawiajac sie kupuja za jalmozne bochenek chleba. dziekujemy tez pslowi i chlopkom ! super sprawas

na miejsce HENPOLU  wybuduja basen

Avatar
marcininformator / 23 grudnia 2013 o 13:25
0

Zniżka na paliwo http://trzyw.pl/a9b ! konkretnie tankuje od pełna kto bogatemu zabroni, na promocji ;p

Sprawdź z kim i o czym piszą twoi znajomi przez SMS  http://trzyw.pl/0a4

Zniżka na paliwo http://trzyw.pl/a9b ! konkretnie tankuje od pełna kto bogatemu zabroni, na promocji ;p

Sprawdź z kim i o czym piszą twoi znajomi przez SMS  http://trzyw.pl/0a4

rozwiń
Avatar
Budowlaniec / 23 grudnia 2013 o 11:46
0

To samo było z Piec-Budem przetargi za pół ceny,nepotyzm trwonienie majątku

Avatar
zawiedziona / 23 grudnia 2013 o 11:36
0

Są też inne praktyki inwestorów np robienie wszystkiego żeby nie odebrać budynku w terminie i naliczyć kary.. nie wiem co się porobiły z tymi ludźmi. Dorobili się kasy i myślą że są wielkimi panami i wszystko im się należy;/ No i jak tu prowadzić firmę? Człowiek stara się uczciwie pracować, ale nie da rady, trzeba oszukiwać bo ciebie oszukają i stoczysz się na dno! Osobiście mam znajomego z tej firmy i wiem że bardzo dbali o swoich pracowników, dlatego sczególnie mi przykro z zaistniałej sytuacji..no i jeszcze lubelska firma.. tyle miejsc pracy...najwyraźniej ktoś chciał żeby się wywalili..

Są też inne praktyki inwestorów np robienie wszystkiego żeby nie odebrać budynku w terminie i naliczyć kary.. nie wiem co się porobiły z tymi ludźmi. Dorobili się kasy i myślą że są wielkimi panami i wszystko im się należy;/ No i jak tu prowadzić firmę? Człowiek stara się uczciwie pracować, ale nie da rady, trzeba oszukiwać bo ciebie oszukają i stoczysz się na dno! Osobiście mam znajomego z tej firmy i wiem że bardzo dbali o swoich pracowników, dlatego sczególnie mi przykro z zaistniałej sytuacji..no i jeszcze lubelska firma.. tyle miejsc... rozwiń

Avatar
zawiedziona / 23 grudnia 2013 o 11:31
0

Polska to chory kraj! Jak robimy remont w mieszkaniu to zawsze dajemy zaliczkę, kupujemy (my za nasze pieniądze!)materiały. W branży budowlanej to jest postawione na głowie. Za wszystko płaci budujący i dopiero pod koniec (jak ma szczęście!) zwracane mu są pieniądze. W przetargach wybierane są najtańsze oferty, firmy często robia po kosztach, albo i ze stratą, tylko po to żeby się utrzymać na rynku! Znam już kilka firm, czy to budowlanych czy projektowych, które się wyłożyly, bo władowały wszystkie pieniądze w realizowane projekty, a inwestor nie zapłacił, bo zaraz po wybudowaniu budynku ogłosił bankructwo! Niestety coraz więcej słyszę takich historii. Znajomy projektant zbankrutował bo jeden z deweloperów po zrobieniu mu remontu, powiedział że nie zapłaci! Jestem pewna że Henpol też miał z tym dużo problemów, tyle że tu pewnie było kilku takich "deweloperów oszustów", którzy jak już mieli zrobione to mieli gdzieś zapłatę za uczciwą pracę ;/ 

Polska to chory kraj! Jak robimy remont w mieszkaniu to zawsze dajemy zaliczkę, kupujemy (my za nasze pieniądze!)materiały. W branży budowlanej to jest postawione na głowie. Za wszystko płaci budujący i dopiero pod koniec (jak ma szczęście!) zwracane mu są pieniądze. W przetargach wybierane są najtańsze oferty, firmy często robia po kosztach, albo i ze stratą, tylko po to żeby się utrzymać na rynku! Znam już kilka firm, czy to budowlanych czy projektowych, które się wyłożyly, bo władowały wszystkie pieniądze w realizowane projekty, a inwe... rozwiń

Avatar
pp / 23 stycznia 2014 o 10:31
0

moze i henpol upadl ale przeciez to celowe bylo, prezesowi i rodzinie wlos nie spadnie. po prostu cos upada zeby ktos zarobic mogl. odrodzi sie nowa firma bez dlugow

Avatar
Gość / 4 stycznia 2014 o 20:47
0

Najlepszy radar komórkowy już dostępny w sieci. Teraz nikt ani nic się przed tobą nie

ukryje.   http://radar.latwy.pl    
Technologia sił specjalnych dostępna dla każdego.

Avatar
kora / 27 grudnia 2013 o 16:15
0

czy to prawda ze większośc firm utworzonych po 1989r to firmy ubeków i szpicli ubeckich, podobno tak wynagradzano swoich ludzi, podobno były specjalne fundusze i kruczji prawne do przejmowania firm z dawnego PRL??

Prawda

Avatar
:) / 27 grudnia 2013 o 14:39
0

Niech sprawdzą firmę budowlaną w Zielonce wszyscy wiedzą że założyli już nową :) niestety oni mają kasę a pracownicy nie :(

Avatar
patryk / 23 grudnia 2013 o 21:14
0

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090626/ZLOTASETKA03/547615951




a to co ? taki dumny nadal Heniek jestes?

Avatar
Gość / 23 grudnia 2013 o 18:58
0

dziekujemy ci zuku, dziekujemy ci hetmanie, dziekujemy powcom psycholom z lublina :-) jestescie super wkrotce na krochmalnej wystepy tuseka i hetmsna w strojach pilkarzykow, a na trybunach rzesza bezrobocia z woj. lubelskiego chcaca sie podlizac bijac brawo kiedy ich rofziny zadtanawiajac sie kupuja za jalmozne bochenek chleba. dziekujemy tez pslowi i chlopkom ! super sprawas

na miejsce HENPOLU  wybuduja basen

Avatar
marcininformator / 23 grudnia 2013 o 13:25
0

Zniżka na paliwo http://trzyw.pl/a9b ! konkretnie tankuje od pełna kto bogatemu zabroni, na promocji ;p

Sprawdź z kim i o czym piszą twoi znajomi przez SMS  http://trzyw.pl/0a4

Zniżka na paliwo http://trzyw.pl/a9b ! konkretnie tankuje od pełna kto bogatemu zabroni, na promocji ;p

Sprawdź z kim i o czym piszą twoi znajomi przez SMS  http://trzyw.pl/0a4

rozwiń
Avatar
Budowlaniec / 23 grudnia 2013 o 11:46
0

To samo było z Piec-Budem przetargi za pół ceny,nepotyzm trwonienie majątku

Avatar
zawiedziona / 23 grudnia 2013 o 11:36
0

Są też inne praktyki inwestorów np robienie wszystkiego żeby nie odebrać budynku w terminie i naliczyć kary.. nie wiem co się porobiły z tymi ludźmi. Dorobili się kasy i myślą że są wielkimi panami i wszystko im się należy;/ No i jak tu prowadzić firmę? Człowiek stara się uczciwie pracować, ale nie da rady, trzeba oszukiwać bo ciebie oszukają i stoczysz się na dno! Osobiście mam znajomego z tej firmy i wiem że bardzo dbali o swoich pracowników, dlatego sczególnie mi przykro z zaistniałej sytuacji..no i jeszcze lubelska firma.. tyle miejsc pracy...najwyraźniej ktoś chciał żeby się wywalili..

Są też inne praktyki inwestorów np robienie wszystkiego żeby nie odebrać budynku w terminie i naliczyć kary.. nie wiem co się porobiły z tymi ludźmi. Dorobili się kasy i myślą że są wielkimi panami i wszystko im się należy;/ No i jak tu prowadzić firmę? Człowiek stara się uczciwie pracować, ale nie da rady, trzeba oszukiwać bo ciebie oszukają i stoczysz się na dno! Osobiście mam znajomego z tej firmy i wiem że bardzo dbali o swoich pracowników, dlatego sczególnie mi przykro z zaistniałej sytuacji..no i jeszcze lubelska firma.. tyle miejsc... rozwiń

Avatar
zawiedziona / 23 grudnia 2013 o 11:31
0

Polska to chory kraj! Jak robimy remont w mieszkaniu to zawsze dajemy zaliczkę, kupujemy (my za nasze pieniądze!)materiały. W branży budowlanej to jest postawione na głowie. Za wszystko płaci budujący i dopiero pod koniec (jak ma szczęście!) zwracane mu są pieniądze. W przetargach wybierane są najtańsze oferty, firmy często robia po kosztach, albo i ze stratą, tylko po to żeby się utrzymać na rynku! Znam już kilka firm, czy to budowlanych czy projektowych, które się wyłożyly, bo władowały wszystkie pieniądze w realizowane projekty, a inwestor nie zapłacił, bo zaraz po wybudowaniu budynku ogłosił bankructwo! Niestety coraz więcej słyszę takich historii. Znajomy projektant zbankrutował bo jeden z deweloperów po zrobieniu mu remontu, powiedział że nie zapłaci! Jestem pewna że Henpol też miał z tym dużo problemów, tyle że tu pewnie było kilku takich "deweloperów oszustów", którzy jak już mieli zrobione to mieli gdzieś zapłatę za uczciwą pracę ;/ 

Polska to chory kraj! Jak robimy remont w mieszkaniu to zawsze dajemy zaliczkę, kupujemy (my za nasze pieniądze!)materiały. W branży budowlanej to jest postawione na głowie. Za wszystko płaci budujący i dopiero pod koniec (jak ma szczęście!) zwracane mu są pieniądze. W przetargach wybierane są najtańsze oferty, firmy często robia po kosztach, albo i ze stratą, tylko po to żeby się utrzymać na rynku! Znam już kilka firm, czy to budowlanych czy projektowych, które się wyłożyly, bo władowały wszystkie pieniądze w realizowane projekty, a inwe... rozwiń

Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pewna wygrana lubelskich koszykarek z Widzewem Łódź [zdjęcia]
galeria

Pewna wygrana lubelskich koszykarek z Widzewem Łódź [zdjęcia] 1 5

Mecz zdecydowanie tłumów nie porwał, ale najważniejsze dla koszykarek Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin jest zwycięstwo. Akademiczki pokonały fatalnie spisujący się Widzew Łódź 64:38

Kobieta była widziana w ciąży, a potem już bez dziecka. Wstrząsające odkrycie
film

Kobieta była widziana w ciąży, a potem już bez dziecka. Wstrząsające odkrycie 22 0

27-letnia mieszkanka Ciecierzyna w woj. opolskim jest podejrzana o zabicie własnego dziecka.

Wielkość tych bombek robi wrażenie. Happening w Tarasach Zamkowych [zdjęcia]
galeria

Wielkość tych bombek robi wrażenie. Happening w Tarasach Zamkowych [zdjęcia] 3 0

W sobotę w Tarasach Zamkowych odbył się świąteczny happening artystyczny - malowanie Giga Bombek.

Biała Podlaska: Obrazy Bazylego Albiczuka po konserwacji. Już można je oglądać
galeria

Biała Podlaska: Obrazy Bazylego Albiczuka po konserwacji. Już można je oglądać 4 0

To największa w muzeum konserwacja dzieł Bazylego Albiczuka. Efekty można od piątku oglądać w Oficynie Zachodniej.

Duża fabryka powstanie pod Lublinem. Wyprodukuje dwa miliony lamp rocznie
Magazyn

Duża fabryka powstanie pod Lublinem. Wyprodukuje dwa miliony lamp rocznie 52 20

Ford Focus: najczęściej do tego właśnie modelu samochodu Forda, Varroc Lighting Systems produkuje oświetlenie zewnętrzne. Firma, która współpracuje też m.in. ze Skodą, Bentleyem i Fiatem, w przyszłym roku ma otworzyć zakład produkcyjny w podlubelskich Niemcach. Będzie to ich 12 fabryka na świecie.

Terenowe akcje poboru krwi w woj. lubelskim. Najbliższe terminy

Terenowe akcje poboru krwi w woj. lubelskim. Najbliższe terminy 2 0

Na Twoją krew i jej składniki czekają chorzy oraz poszkodowani w nieszczęśliwych wypadkach. Jest wiele chorób, które leczy się uzupełniając brakujące elementy krwi – apeluje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Puławy spłacą dług za 18 lat. Spór o obiekty sportowe dla SP nr 3

Puławy spłacą dług za 18 lat. Spór o obiekty sportowe dla SP nr 3 19 19

Miejscy radni przyjęli nową Wieloletnią Prognozę Finansową oraz zmiany w tegorocznym budżecie zmniejszające planowane wpływy i wydatki. Radny Janusz Grobel, wypomniał obecnemu prezydentowi miasta niekonsekwencję.

Sylwester 2018/2019 w Lublinie i regionie. Imprezy, wydarzenia

Sylwester 2018/2019 w Lublinie i regionie. Imprezy, wydarzenia 0 0

Koncert sylwestrowy "Czy można w taką noc... zakochać się?" w Teatrze Muzycznym
30 grudnia 2018, 17:00

Koncert sylwestrowy "Czy można w taką noc... zakochać się?" w Teatrze Muzycznym 0 0

Teatr Muzyczny w Lublinie zaprasza na pokazy barwnego muzycznego spektaklu "Czy można w taką noc... zakochać się?", który zobaczymy w sylwestrowy wieczór o godz. 17 i 21, a także dzień wcześniej, 30 grudnia o godz. 17.

PŚ w skokach narciarskich: Kolejne podium Piotra Żyły
film

PŚ w skokach narciarskich: Kolejne podium Piotra Żyły 0 0

Karl Geiger z pierwszą w karierze wygraną w Pucharze Świata w skokach narciarskich. Niemiec okazał się najlepszy w sobotnim konkursie w szwajcarskim Engelbergu.

Wieczór Sylwestrowy w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu
31 grudnia 2018, 19:30

Wieczór Sylwestrowy w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu 0 2

Tych, którzy nie mają sylwestrowych planów, Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu zaprasza na noc pełną filmowych emocji. Sylwester w Kinie wystartuje o godz. 19.30.

Nie masz pomysłu na prezent pod choinkę? Targi Rzeczy Wyjątkowych w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Nie masz pomysłu na prezent pod choinkę? Targi Rzeczy Wyjątkowych w Lublinie [zdjęcia] 11 1

W Warsztatach Kultury w Lublinie w sobotę zaczęły się Sprawunki - Targi Rzeczy Wyjątkowych.

Koncert Sylwestrowy w Filharmonii Lubelskiej
31 grudnia 2018, 18:00

Koncert Sylwestrowy w Filharmonii Lubelskiej 0 1

Szampańska fantazja to tytuł muzycznego widowiska, które Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) proponuje lublinianom na Sylwestra. Impreza odbędzie się 31 grudnia o godz. 18.

Sklepy oblężone przez kupujących. Kiermasz świąteczny w Galerii Olimp [zdjęcia]
galeria

Sklepy oblężone przez kupujących. Kiermasz świąteczny w Galerii Olimp [zdjęcia] 1 2

Supermarkety i galerie handlowe w Lublinie przechodzą prawdziwe oblężenie. Na parkingach trudno znaleźć wolne miejsce. Galeria Olimp przyciąga klientów trwającym od czwartku Wielkim Kiermaszem Świątecznym.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!