Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 grudnia 2013 r.
20:34
Edytuj ten wpis

Henpol: Bolesny upadek budowlanego giganta z Lublina

0 30 A A
 (Wojciech Nieśpiałowski)
(Wojciech Nieśpiałowski)

Kilkuset pracowników Henpolu raczej nie może liczyć na wypłaty przed świętami. Niewykluczone, że przed końcem roku stracą też pracę. Jedna z największych firm budowlanych w naszym regionie złożyła wniosek o upadłość.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do Sądu Okręgowego w Lublinie wpłynęły trzy wnioski o upadłość Henpolu. Dwa zostały złożone przez wierzycieli, jeden przez samą firmę. Przedstawiciele spółki wykazali, że zalegają z płatnościami wobec kontrahentów i z wynagrodzeniami dla swoich pracowników. Mają także opóźnienia w opłatach dla ZUS i Urzędu Skarbowego. Łączna kwota zaległości to ponad 172 mln zł. Tymczasem wartość majątku ruchomego i nieruchomości należących do spółki to ok. 102 mln zł.

Jak dowiedzieliśmy się, Henpol ma problemy finansowe od kilku miesięcy. – W branży mówi się o tym od dawna. Zasadnicze przyczyny są trzy. Po pierwsze kryzys, po drugie niskie stawki na przetargach. Wiadomo, każdy chce wygrać, a Heniek (Henryk Polak, prezes Henpolu – red.) proponował naprawdę niskie stawki. Można zrobić w ten sposób dwie, trzy inwestycje, ale nie więcej. Trzeci powód to brak płatności za strony inwestorów – mówi prezes jednej z firm budowlanych z naszego regionu.

Pracowników Henpolu źródła problemów finansowych firmy nie interesują. – Dla nas liczy się tylko to, żebyśmy odzyskali swoje pieniądze. Ja nie dostałem dwóch ostatnich pensji. Oszczędności się skończyły i nie mam z czego żyć. Wesołych świąt w moim domu nie będzie – mówi jeden z pracowników Henpolu.

Załoga ma już dość czekania i planuje protest. Na forum pracowniczym gowork.pl pojawił się wpis: "Zbiórka załogi w poniedziałek godz. 8 pod biurem na ul. Gospodarczej w Lublinie. Razem z żonami i dziećmi. Weźcie materace i śpiwory. W przeciwnym wypadku wypłata poborów za listopad i grudzień na Wielkanoc!”.

Pierwsza rozprawa o ogłoszenie upadłości Henpolu odbędzie się 21 stycznia. Jeśli firma zbankrutuje, pracę straci kilkaset osób. Jest duże prawdopodobieństwo, że część pracowników zostanie zwolnionych jeszcze przed końcem grudnia.

Problemy Henpolu dotknęły także podwykonawców. – Henpol zalega mi ponad 250 tys. zł. To dla mojej firmy olbrzymie pieniądze. Mam nadzieję, że mimo tego uda nam się utrzymać na powierzchni. Wiele firm nie da sobie jednak rady i zbankrutuje, a na bruk pójdą kolejni ludzie – mówi Grzegorz Palusiński, prezes przedsiębiorstwa "Obelisk”, który prowadził dla Henpolu prace remontowo-budowlane.

W niedzielę próbowaliśmy skontaktować się z prezesem firmy Henrykiem Polakiem. Poprosił o telefon po godz. 16. Potem już nie odbierał.

UPADA JEDEN Z NAJWIĘKSZYCH

Henpol od lat zajmował czołowe miejsca w corocznym rankingu "Złota Setka” w którym "Dziennik Wschodni” klasyfikuje najprężniejsze przedsiębiorstwa z naszego regionu.

W ostatnim zestawieniu był dziesiąty w kategorii ogólnej i pierwszy wśród firm budowlanych. Na wysokie miejsca złożyło się m.in. zatrudnienie ponad 600 osób, zysk ponad 7 mln zł oraz przychód blisko 430 mln zł.

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
pp / 23 stycznia 2014 o 10:31
0

moze i henpol upadl ale przeciez to celowe bylo, prezesowi i rodzinie wlos nie spadnie. po prostu cos upada zeby ktos zarobic mogl. odrodzi sie nowa firma bez dlugow

Avatar
Gość / 4 stycznia 2014 o 20:47
0

Najlepszy radar komórkowy już dostępny w sieci. Teraz nikt ani nic się przed tobą nie

ukryje.   http://radar.latwy.pl    
Technologia sił specjalnych dostępna dla każdego.

Avatar
kora / 27 grudnia 2013 o 16:15
0

czy to prawda ze większośc firm utworzonych po 1989r to firmy ubeków i szpicli ubeckich, podobno tak wynagradzano swoich ludzi, podobno były specjalne fundusze i kruczji prawne do przejmowania firm z dawnego PRL??

Prawda

Avatar
:) / 27 grudnia 2013 o 14:39
0

Niech sprawdzą firmę budowlaną w Zielonce wszyscy wiedzą że założyli już nową :) niestety oni mają kasę a pracownicy nie :(

Avatar
patryk / 23 grudnia 2013 o 21:14
0

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090626/ZLOTASETKA03/547615951




a to co ? taki dumny nadal Heniek jestes?

Avatar
Gość / 23 grudnia 2013 o 18:58
0

dziekujemy ci zuku, dziekujemy ci hetmanie, dziekujemy powcom psycholom z lublina :-) jestescie super wkrotce na krochmalnej wystepy tuseka i hetmsna w strojach pilkarzykow, a na trybunach rzesza bezrobocia z woj. lubelskiego chcaca sie podlizac bijac brawo kiedy ich rofziny zadtanawiajac sie kupuja za jalmozne bochenek chleba. dziekujemy tez pslowi i chlopkom ! super sprawas

na miejsce HENPOLU  wybuduja basen

Avatar
marcininformator / 23 grudnia 2013 o 13:25
0

Zniżka na paliwo http://trzyw.pl/a9b ! konkretnie tankuje od pełna kto bogatemu zabroni, na promocji ;p

Sprawdź z kim i o czym piszą twoi znajomi przez SMS  http://trzyw.pl/0a4

Zniżka na paliwo http://trzyw.pl/a9b ! konkretnie tankuje od pełna kto bogatemu zabroni, na promocji ;p

Sprawdź z kim i o czym piszą twoi znajomi przez SMS  http://trzyw.pl/0a4

rozwiń
Avatar
Budowlaniec / 23 grudnia 2013 o 11:46
0

To samo było z Piec-Budem przetargi za pół ceny,nepotyzm trwonienie majątku

Avatar
zawiedziona / 23 grudnia 2013 o 11:36
0

Są też inne praktyki inwestorów np robienie wszystkiego żeby nie odebrać budynku w terminie i naliczyć kary.. nie wiem co się porobiły z tymi ludźmi. Dorobili się kasy i myślą że są wielkimi panami i wszystko im się należy;/ No i jak tu prowadzić firmę? Człowiek stara się uczciwie pracować, ale nie da rady, trzeba oszukiwać bo ciebie oszukają i stoczysz się na dno! Osobiście mam znajomego z tej firmy i wiem że bardzo dbali o swoich pracowników, dlatego sczególnie mi przykro z zaistniałej sytuacji..no i jeszcze lubelska firma.. tyle miejsc pracy...najwyraźniej ktoś chciał żeby się wywalili..

Są też inne praktyki inwestorów np robienie wszystkiego żeby nie odebrać budynku w terminie i naliczyć kary.. nie wiem co się porobiły z tymi ludźmi. Dorobili się kasy i myślą że są wielkimi panami i wszystko im się należy;/ No i jak tu prowadzić firmę? Człowiek stara się uczciwie pracować, ale nie da rady, trzeba oszukiwać bo ciebie oszukają i stoczysz się na dno! Osobiście mam znajomego z tej firmy i wiem że bardzo dbali o swoich pracowników, dlatego sczególnie mi przykro z zaistniałej sytuacji..no i jeszcze lubelska firma.. tyle miejsc... rozwiń

Avatar
zawiedziona / 23 grudnia 2013 o 11:31
0

Polska to chory kraj! Jak robimy remont w mieszkaniu to zawsze dajemy zaliczkę, kupujemy (my za nasze pieniądze!)materiały. W branży budowlanej to jest postawione na głowie. Za wszystko płaci budujący i dopiero pod koniec (jak ma szczęście!) zwracane mu są pieniądze. W przetargach wybierane są najtańsze oferty, firmy często robia po kosztach, albo i ze stratą, tylko po to żeby się utrzymać na rynku! Znam już kilka firm, czy to budowlanych czy projektowych, które się wyłożyly, bo władowały wszystkie pieniądze w realizowane projekty, a inwestor nie zapłacił, bo zaraz po wybudowaniu budynku ogłosił bankructwo! Niestety coraz więcej słyszę takich historii. Znajomy projektant zbankrutował bo jeden z deweloperów po zrobieniu mu remontu, powiedział że nie zapłaci! Jestem pewna że Henpol też miał z tym dużo problemów, tyle że tu pewnie było kilku takich "deweloperów oszustów", którzy jak już mieli zrobione to mieli gdzieś zapłatę za uczciwą pracę ;/ 

Polska to chory kraj! Jak robimy remont w mieszkaniu to zawsze dajemy zaliczkę, kupujemy (my za nasze pieniądze!)materiały. W branży budowlanej to jest postawione na głowie. Za wszystko płaci budujący i dopiero pod koniec (jak ma szczęście!) zwracane mu są pieniądze. W przetargach wybierane są najtańsze oferty, firmy często robia po kosztach, albo i ze stratą, tylko po to żeby się utrzymać na rynku! Znam już kilka firm, czy to budowlanych czy projektowych, które się wyłożyly, bo władowały wszystkie pieniądze w realizowane projekty, a inwe... rozwiń

Avatar
pp / 23 stycznia 2014 o 10:31
0

moze i henpol upadl ale przeciez to celowe bylo, prezesowi i rodzinie wlos nie spadnie. po prostu cos upada zeby ktos zarobic mogl. odrodzi sie nowa firma bez dlugow

Avatar
Gość / 4 stycznia 2014 o 20:47
0

Najlepszy radar komórkowy już dostępny w sieci. Teraz nikt ani nic się przed tobą nie

ukryje.   http://radar.latwy.pl    
Technologia sił specjalnych dostępna dla każdego.

Avatar
kora / 27 grudnia 2013 o 16:15
0

czy to prawda ze większośc firm utworzonych po 1989r to firmy ubeków i szpicli ubeckich, podobno tak wynagradzano swoich ludzi, podobno były specjalne fundusze i kruczji prawne do przejmowania firm z dawnego PRL??

Prawda

Avatar
:) / 27 grudnia 2013 o 14:39
0

Niech sprawdzą firmę budowlaną w Zielonce wszyscy wiedzą że założyli już nową :) niestety oni mają kasę a pracownicy nie :(

Avatar
patryk / 23 grudnia 2013 o 21:14
0

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090626/ZLOTASETKA03/547615951




a to co ? taki dumny nadal Heniek jestes?

Avatar
Gość / 23 grudnia 2013 o 18:58
0

dziekujemy ci zuku, dziekujemy ci hetmanie, dziekujemy powcom psycholom z lublina :-) jestescie super wkrotce na krochmalnej wystepy tuseka i hetmsna w strojach pilkarzykow, a na trybunach rzesza bezrobocia z woj. lubelskiego chcaca sie podlizac bijac brawo kiedy ich rofziny zadtanawiajac sie kupuja za jalmozne bochenek chleba. dziekujemy tez pslowi i chlopkom ! super sprawas

na miejsce HENPOLU  wybuduja basen

Avatar
marcininformator / 23 grudnia 2013 o 13:25
0

Zniżka na paliwo http://trzyw.pl/a9b ! konkretnie tankuje od pełna kto bogatemu zabroni, na promocji ;p

Sprawdź z kim i o czym piszą twoi znajomi przez SMS  http://trzyw.pl/0a4

Zniżka na paliwo http://trzyw.pl/a9b ! konkretnie tankuje od pełna kto bogatemu zabroni, na promocji ;p

Sprawdź z kim i o czym piszą twoi znajomi przez SMS  http://trzyw.pl/0a4

rozwiń
Avatar
Budowlaniec / 23 grudnia 2013 o 11:46
0

To samo było z Piec-Budem przetargi za pół ceny,nepotyzm trwonienie majątku

Avatar
zawiedziona / 23 grudnia 2013 o 11:36
0

Są też inne praktyki inwestorów np robienie wszystkiego żeby nie odebrać budynku w terminie i naliczyć kary.. nie wiem co się porobiły z tymi ludźmi. Dorobili się kasy i myślą że są wielkimi panami i wszystko im się należy;/ No i jak tu prowadzić firmę? Człowiek stara się uczciwie pracować, ale nie da rady, trzeba oszukiwać bo ciebie oszukają i stoczysz się na dno! Osobiście mam znajomego z tej firmy i wiem że bardzo dbali o swoich pracowników, dlatego sczególnie mi przykro z zaistniałej sytuacji..no i jeszcze lubelska firma.. tyle miejsc pracy...najwyraźniej ktoś chciał żeby się wywalili..

Są też inne praktyki inwestorów np robienie wszystkiego żeby nie odebrać budynku w terminie i naliczyć kary.. nie wiem co się porobiły z tymi ludźmi. Dorobili się kasy i myślą że są wielkimi panami i wszystko im się należy;/ No i jak tu prowadzić firmę? Człowiek stara się uczciwie pracować, ale nie da rady, trzeba oszukiwać bo ciebie oszukają i stoczysz się na dno! Osobiście mam znajomego z tej firmy i wiem że bardzo dbali o swoich pracowników, dlatego sczególnie mi przykro z zaistniałej sytuacji..no i jeszcze lubelska firma.. tyle miejsc... rozwiń

Avatar
zawiedziona / 23 grudnia 2013 o 11:31
0

Polska to chory kraj! Jak robimy remont w mieszkaniu to zawsze dajemy zaliczkę, kupujemy (my za nasze pieniądze!)materiały. W branży budowlanej to jest postawione na głowie. Za wszystko płaci budujący i dopiero pod koniec (jak ma szczęście!) zwracane mu są pieniądze. W przetargach wybierane są najtańsze oferty, firmy często robia po kosztach, albo i ze stratą, tylko po to żeby się utrzymać na rynku! Znam już kilka firm, czy to budowlanych czy projektowych, które się wyłożyly, bo władowały wszystkie pieniądze w realizowane projekty, a inwestor nie zapłacił, bo zaraz po wybudowaniu budynku ogłosił bankructwo! Niestety coraz więcej słyszę takich historii. Znajomy projektant zbankrutował bo jeden z deweloperów po zrobieniu mu remontu, powiedział że nie zapłaci! Jestem pewna że Henpol też miał z tym dużo problemów, tyle że tu pewnie było kilku takich "deweloperów oszustów", którzy jak już mieli zrobione to mieli gdzieś zapłatę za uczciwą pracę ;/ 

Polska to chory kraj! Jak robimy remont w mieszkaniu to zawsze dajemy zaliczkę, kupujemy (my za nasze pieniądze!)materiały. W branży budowlanej to jest postawione na głowie. Za wszystko płaci budujący i dopiero pod koniec (jak ma szczęście!) zwracane mu są pieniądze. W przetargach wybierane są najtańsze oferty, firmy często robia po kosztach, albo i ze stratą, tylko po to żeby się utrzymać na rynku! Znam już kilka firm, czy to budowlanych czy projektowych, które się wyłożyly, bo władowały wszystkie pieniądze w realizowane projekty, a inwe... rozwiń

Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Bociany wyjątkowo wcześnie opuszczają Polskę. "Może jest im tutaj za ciepło"
film

Bociany wyjątkowo wcześnie opuszczają Polskę. "Może jest im tutaj za ciepło" 0 1

Wyjątkowo wczesny wylot bocianów spowodował zdziwienie turystów odwiedzających Europejską Wieś Bocianią w Pentowie.

Kolejna improwizacja w Pożegnaniu z Afryką
24 sierpnia 2018, 18:00

Kolejna improwizacja w Pożegnaniu z Afryką 1 0

Co Gdzie Kiedy. 22 sierpnia o godz. 18 w Pożegnaniu z Afryką (Złota 3) odbędzie się pokaz wakacyjnej improwizacji - Pączkowa sprawa.

 Cieszanów Rock Festiwal 2018 [zdjęcia]
galeria

Cieszanów Rock Festiwal 2018 [zdjęcia] 1 0

Zakończyła się 9.edycja Cieszanów Rock Festiwal, jednej z największych imprez rockowych w Polsce.

Lublin: Pierwszy defibrylator w autobusie. Będzie ich więcej?

Lublin: Pierwszy defibrylator w autobusie. Będzie ich więcej? 3 4

Od dziś po ulicach Lublina będzie kursować autobus z defibrylatorem, czyli urządzeniem dającym szansę na uratowanie człowieka, u którego zatrzymało się krążenie. Podobny sprzęt może się pojawić także na najważniejszych przystankach komunikacji miejskiej, a także w radiowozach Straży Miejskiej

Marsz Równości po raz pierwszy przejdzie przez Lublin

Marsz Równości po raz pierwszy przejdzie przez Lublin 97 25

Jesienią w Lublinie po raz pierwszy ma odbyć się Marsz Równości. Przygotowania już trwają, ale organizatorzy jeszcze nie zdradzają szczegółów wydarzenia

Co dalej z LKJ? Klub broni się przed eksmisją, miasto już szuka nowego gospodarza terenu

Co dalej z LKJ? Klub broni się przed eksmisją, miasto już szuka nowego gospodarza terenu 0 15

Lubelski Klub Jeździecki odwołał się od sądowego nakazu opuszczenia terenów dzierżawionych nad Bystrzycą od miejskiej spółki MOSiR. Tymczasem zaległości klubu wobec spółki przekroczyły już 230 tys. zł. MOSiR rozgląda się już za nowym gospodarzem terenu, ale musi czekać na koniec sporu w sądzie

Kierowca zabił syna swojego kolegi. "Zauważyłem go dopiero na szybie"

Kierowca zabił syna swojego kolegi. "Zauważyłem go dopiero na szybie" 26 6

37-latek z Okolic Bełżyc odpowie za śmiertelne w skutkach potrącenie rowerzysty i ucieczkę z miejsca wypadku. Grzegorz M. zabił syna kolegi, z którym tego samego dnia pił alkohol

Koncerty i warsztaty na Moście Kultury
24 sierpnia 2018, 16:00

Koncerty i warsztaty na Moście Kultury 3 2

Co Gdzie Kiedy. Przed nami kolejne ciekawe koncerty i zajęcia na Moście Kultury (Most im. Lutosławskiego). W najbliższy weekend odbędzie się m.in. koncert z okazji 75-lecia urodzin Tadeusza Nalepy.

Pogrzeb Konrada Gacy we wtorek

Pogrzeb Konrada Gacy we wtorek 0 4

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w ubiegłym tygodniu Konrada Gacy rozpoczną się we wtorek o godz. 15 w kaplicy Cmentarza Komunalnego na Majdanku (Droga Męczenników Majdanka 71).

Europejski Festiwal Smaku 2018. Włoskie owoce morza, hiszpańskie oliwki, litewskie chleby
5 września 2018, 0:00
galeria

Europejski Festiwal Smaku 2018. Włoskie owoce morza, hiszpańskie oliwki, litewskie chleby 3 10

– Będziemy opowiadać o tym, że świętowanie niepodległości w dwudziestoleciu międzywojennym miało blask ułańskiej fantazji. To będzie najbardziej radosna edycja imprezy – zapowiadają organizatorzy X Europejskiego Festiwalu Smaku. I liczą na 100 tysięcy gości

Lublin: Prace na ul. 3 Maja. Przystanek przeniesiony

Lublin: Prace na ul. 3 Maja. Przystanek przeniesiony 1 3

Przeniesiony został ważny, śródmiejski przystanek na ul. 3 Maja po stronie pl. Litewskiego

W samochodzie zostawił dzieci, a sam uciekł. Nietypowy finał stłuczki na DK19

W samochodzie zostawił dzieci, a sam uciekł. Nietypowy finał stłuczki na DK19 28 9

W Strzeszkowicach Dużych na krajowej "19" kierowca samochodu doprowadził do kolizji i uciekł z miejsca zdarzenia. Zapomniał, że w aucie zostawił dzieci.

AOC AGON 3: Dwa monitory dla graczy

AOC AGON 3: Dwa monitory dla graczy 0 0

Oba zakrzywione, oba o przekątnej 27 cali i rozdzielczości 2560 x 1440. Ale jeden ma matrycę VA i technologię AMD FreeSync 2, a drugi matrycę TN i Nvidia G-SYNC.

Wybory 2018. Żuk zaczął kampanię. Przedstawił 4 filary programu

Wybory 2018. Żuk zaczął kampanię. Przedstawił 4 filary programu 8 56

Cztery filary swego programu przedstawił w poniedziałek Krzysztof Żuk, który o kolejną kadencję prezydenta Lublina będzie walczyć pod szyldem własnego komitetu. Szczegółowe pomysły dopiero ma ogłosić. Poczekać trzeba również na ostateczne listy jego kandydatów startujących do Rady Miasta

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!