Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 października 2017 r.
9:27

Jak działają okna życia? "Może inaczej potoczyłaby się historia dziecka znalezionego w rzece"

Szpitale i kościół pomagają matkom, które decydują się na oddanie dziecka po urodzeniu. Z takiej możliwości korzysta jednak niewiele kobiet.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Może inaczej potoczyłaby się historia dziecka znalezionego w rzece, gdyby działało „okno życia” – napisał do nas jeden z Czytelników po naszym wtorkowym artykule o noworodku utopionym w rzece.

Sprawdziliśmy, ile takich miejsc działa w województwie lubelskim.

– Od 2005 do ubiegłego roku było w naszym szpitalu łóżeczko, w którym kobiety mogły zostawić dzieci. Zrezygnowaliśmy z tego, bo przez ten czas nikt z tej możliwości skorzystał – tłumaczy Marta Podgórska, rzeczniczka SPSK4 w Lublinie. – Działa natomiast procedura, którą uruchamiamy, jeśli jakaś kobieta zdecyduje się na zostawienie dziecka. Zaangażowana jest w nią pielęgniarka, która pośredniczy w kontakcie z ośrodkiem adopcyjnym. Zapewniamy też opiekę psychologa.

Jak dodaje, takie sytuacje zdarzają się jednak sporadycznie. – Mamy około trzech takich przypadków rocznie – informuje rzeczniczka szpitala przy ul. Jaczewskiego.

Podobna procedura działa w szpitalu przy ul. Staszica w Lublinie. W SPSK1 w ubiegłym roku na zostawienie dziecka zdecydowało się kilka kobiet, a w tym roku żadna.

Jak informuje ks. Adam Sobczak, dyrektor Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, takich przypadków nie było też od kilku lat w klasztorze Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Zamościu, w którym cały czas działa „okno życia”. – Jest otwarte całą dobę. Gdyby dziecko tam teraz trafiło, miałoby zapewnioną opiekę – zapewnia ks. Sobczak.

W takich sytuacjach pomocy udziela także Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Lublinie, który działa przy archidiecezji lubelskiej.

– Żadna z instytucji naszej archidiecezji nie posiada „okna życia” i na razie nie mamy takich planów – mówi ks. Adam Jaszcz, rzecznik archidiecezji lubelskiej. – Staramy się jednak pomagać osobom dotkniętym przemocą w swoich środowiskach. Po to właśnie powstał Ośrodek przy ul. Chmielewskiego 9. Zdarzało się, że matki zostawiały personelowi nowonarodzone dzieci.

W takich sytuacjach dyrektor ośrodka ma obowiązek powiadomić sąd i prokuraturę. – Ośrodek jest czynny całą dobę, również pod telefonem: 81 525 42 08 – dodaje ks. Jaszcz.

Procedura prawna zależy od tego, czy kobieta, która zdecydowała się na oddanie dziecka jest anonimowa, czy nie.

– W przypadku „okna życia” matka jest anonimowa, ale sąd musi uregulować sytuację prawną dziecka. Podejmuje więc działania zmierzające do ustalenia tożsamości biologicznego rodzica – tłumaczy Katarzyna Pszczoła, rzecznik ds. cywilnych w Sądzie Okręgowym w Lublinie. – Jeśli się to nie uda, dziecko zostaje umieszczone tymczasowo w pieczy zastępczej. Jest to pogotowie opiekuńcze lub rodzinny dom dziecka.

Kiedy matka biologiczna jest znana, po upływie 6 tygodni od porodu może złożyć oświadczenie o zrzeczeniu się praw do dziecka. Jest to czas na ewentualną zmianę decyzji. – Po złożeniu oświadczenia sąd ustala opiekuna prawnego i rozpoczyna się procedura adopcyjna – tłumaczy Katarzyna Pszczoła.

>>>

Zobacz także: Policja szukała matki dziecka pozostawionego w oknie życia.

Wideo: TVN 24 / x-news / Archiwum

Pozostałe informacje

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu rozpoczęła się nowa era w leczeniu chorób cywilizacyjnych. W marcu przeprowadzono tam pierwszą operację bariatryczną – uznaną na świecie metodę leczenia ciężkiej i olbrzymiej otyłości.

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy w PGE Ekstralidze Orlen Oil Motor Lublin, a we wtorek przykład ze starszych kolegów wzięła lubelska młodzież. Na inaugurację Ekstraligi U-24 Motor Lublin nie dał na swoim torze żadnych szans Impakt Włókniarzowi Częstochowa

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Najlepsi uczniowie z regionu przez najbliższe dziesięć miesięcy będzie otrzymywać dodatkowy zastrzyk gotówki. Pieniądze mogą przeznaczyć m.in. na rozwój swoich pasji, czy zakup sprzętu.

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty