Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 października 2017 r.
9:27

Jak działają okna życia? "Może inaczej potoczyłaby się historia dziecka znalezionego w rzece"

0 12 A A

Szpitale i kościół pomagają matkom, które decydują się na oddanie dziecka po urodzeniu. Z takiej możliwości korzysta jednak niewiele kobiet.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Może inaczej potoczyłaby się historia dziecka znalezionego w rzece, gdyby działało „okno życia” – napisał do nas jeden z Czytelników po naszym wtorkowym artykule o noworodku utopionym w rzece.

Sprawdziliśmy, ile takich miejsc działa w województwie lubelskim.

– Od 2005 do ubiegłego roku było w naszym szpitalu łóżeczko, w którym kobiety mogły zostawić dzieci. Zrezygnowaliśmy z tego, bo przez ten czas nikt z tej możliwości skorzystał – tłumaczy Marta Podgórska, rzeczniczka SPSK4 w Lublinie. – Działa natomiast procedura, którą uruchamiamy, jeśli jakaś kobieta zdecyduje się na zostawienie dziecka. Zaangażowana jest w nią pielęgniarka, która pośredniczy w kontakcie z ośrodkiem adopcyjnym. Zapewniamy też opiekę psychologa.

Jak dodaje, takie sytuacje zdarzają się jednak sporadycznie. – Mamy około trzech takich przypadków rocznie – informuje rzeczniczka szpitala przy ul. Jaczewskiego.

Podobna procedura działa w szpitalu przy ul. Staszica w Lublinie. W SPSK1 w ubiegłym roku na zostawienie dziecka zdecydowało się kilka kobiet, a w tym roku żadna.

Jak informuje ks. Adam Sobczak, dyrektor Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, takich przypadków nie było też od kilku lat w klasztorze Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Zamościu, w którym cały czas działa „okno życia”. – Jest otwarte całą dobę. Gdyby dziecko tam teraz trafiło, miałoby zapewnioną opiekę – zapewnia ks. Sobczak.

W takich sytuacjach pomocy udziela także Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Lublinie, który działa przy archidiecezji lubelskiej.

– Żadna z instytucji naszej archidiecezji nie posiada „okna życia” i na razie nie mamy takich planów – mówi ks. Adam Jaszcz, rzecznik archidiecezji lubelskiej. – Staramy się jednak pomagać osobom dotkniętym przemocą w swoich środowiskach. Po to właśnie powstał Ośrodek przy ul. Chmielewskiego 9. Zdarzało się, że matki zostawiały personelowi nowonarodzone dzieci.

W takich sytuacjach dyrektor ośrodka ma obowiązek powiadomić sąd i prokuraturę. – Ośrodek jest czynny całą dobę, również pod telefonem: 81 525 42 08 – dodaje ks. Jaszcz.

Procedura prawna zależy od tego, czy kobieta, która zdecydowała się na oddanie dziecka jest anonimowa, czy nie.

– W przypadku „okna życia” matka jest anonimowa, ale sąd musi uregulować sytuację prawną dziecka. Podejmuje więc działania zmierzające do ustalenia tożsamości biologicznego rodzica – tłumaczy Katarzyna Pszczoła, rzecznik ds. cywilnych w Sądzie Okręgowym w Lublinie. – Jeśli się to nie uda, dziecko zostaje umieszczone tymczasowo w pieczy zastępczej. Jest to pogotowie opiekuńcze lub rodzinny dom dziecka.

Kiedy matka biologiczna jest znana, po upływie 6 tygodni od porodu może złożyć oświadczenie o zrzeczeniu się praw do dziecka. Jest to czas na ewentualną zmianę decyzji. – Po złożeniu oświadczenia sąd ustala opiekuna prawnego i rozpoczyna się procedura adopcyjna – tłumaczy Katarzyna Pszczoła.

>>>

Zobacz także: Policja szukała matki dziecka pozostawionego w oknie życia.

Wideo: TVN 24 / x-news / Archiwum

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 grudnia 2017 o 10:52
0
do każdego klienta podchodzimy indywidualnie. doradzając wybór okna z bardzo bogatej oferty produktów i usług dostępnych u nas w lublinie. zapraszamy. ***oknadrzwi-lublin.pl
Avatar
Gość / 10 listopada 2017 o 11:27
0
astra lublin jest doświadczoną firmą, której cechą charakterystyczną jest solidne oraz rzetelne podejście do powierzanych przez klientów zadań. to my naprawimy twoje okna.  ***oknadrzwi-lublin.pl/
Avatar
zgroza / 24 października 2017 o 16:18
0
***biznes.interia.pl/wiadomosci/news/premier-w-tej-chwili-nie-przewidujemy-zmian-w-programie,2542378,4199 ".... w tej chwili nie przewidujemy zmian w programie 500 plus w zakresie poszerzenia go o rodziny z jednym dzieckiem - powiedziała we wtorek w tvn24 premier beata szydło. zaznaczyła, że rodziny z jednym dzieckiem mogą ubiegać się o programy socjalne...." no i po co mają sie męczyć i żębrać w opiece po chleb, gdzie bogaci i bardzo b ogaci dostają 500+ na patyczki do uszu. jak ona mogła tak powiedzieć, to matka mająca w tym dziecko ksiedzem, litości, ona karze żebrzać o chleb w opiece, boŻe czy ty widzisz co te pisowce wyczyniajĄ
***biznes.interia.pl/wiadomosci/news/premier-w-tej-chwili-nie-przewidujemy-zmian-w-programie,2542378,4199 ".... w tej chwili nie przewidujemy zmian w programie 500 plus w zakresie poszerzenia go o rodziny z jednym dzieckiem - powiedziała we wtorek w tvn24 premier beata szydło. zaznaczyła, że rodziny z jednym dzieckiem mogą ubiegać się o programy socjalne...." no i po co mają sie męczyć i żębrać w opiece po chleb, gdzie bogaci i bardzo b ogaci dostają 500+ na patyczki do uszu. jak ona mogła tak powiedzieć, to ma... rozwiń
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 23:57
0
Okno życia powinno być w każdym mieście. Ludzie czasami są w różnych sytuacjach i lepiej jak mogą zanieść dziecko do takiego Okna, niż myśleć, że jedynym wyjściem jest jego porzucenie gdziekolwiek lub pozbawienie życia.
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 11:59
0
W każdym oknie życia przydałby się punkt medyczny aby odciążyć publiczną służbę zdrowia i żeby dziecko nie musiało się stresować szpitalem
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 11:42
0
Myślę, że kobiety częściej by oddawały do okien życia swe dzieci gdyby nie wiązało się to z ujawnieniem matki dziecka. Kobiety przymuszone swą trudną sytuacją wstydzą się swej decyzji bądź wręcz boją reakcji otoczenia. Często chciałyby pod osłoną nocy anonimowo zostawić dziecko w oknie życia. A tutaj prokurator sąd często policja są zaangażowane w sprawę odnalezienia matki. I co, przyjeżdża policja pod dom, a kobieta w panice, bo osoby postronne bądź nieświadome niczego bliskie osoby dowiadują się prawdy. Jaka to anonimowość...gdy kobieta musi się liczyć z wizytą służb mundurowych
Myślę, że kobiety częściej by oddawały do okien życia swe dzieci gdyby nie wiązało się to z ujawnieniem matki dziecka. Kobiety przymuszone swą trudną sytuacją wstydzą się swej decyzji bądź wręcz boją reakcji otoczenia. Często chciałyby pod osłoną nocy anonimowo zostawić dziecko w oknie życia. A tutaj prokurator sąd często policja są zaangażowane w sprawę odnalezienia matki. I co, przyjeżdża policja pod dom, a kobieta w panice, bo osoby postronne bądź nieświadome niczego bliskie osoby dowiadują się prawdy. Jaka to anonimowość...gdy kobieta ... rozwiń
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 11:05
0
Nie bijmy piany bo to niczemu nie służy , były i są rodzące (nie nazwę ich matkami) które nawet jak nie chcą urodzonego dziecka to znajdą dla niego godne człowieka miejsce i są również prymitywy którym nawet gdybyś po ich dziecko przyjechał złotą karetą i jedwabną pościelą to go wyrzucą do śmieci albo utopią w rzece. Tak jest skonstruowany ten świat i nie ma na to dobrego wyjścia. A weźmy te które demonstrując z odsłoniętą twarzą domagają się prawnego przyzwolenia na zamordowanie płodu w ich ciele ,który ma już serce i czuje ból ? Czy to nie jest barbarzyństwo ( nie użyję słowa zezwierzęcenie bo obraziłbym zwierzęta)
Nie bijmy piany bo to niczemu nie służy , były i są rodzące (nie nazwę ich matkami) które nawet jak nie chcą urodzonego dziecka to znajdą dla niego godne człowieka miejsce i są również prymitywy którym nawet gdybyś po ich dziecko przyjechał złotą karetą i jedwabną pościelą to go wyrzucą do śmieci albo utopią w rzece. Tak jest skonstruowany ten świat i nie ma na to dobrego wyjścia. A weźmy te które demonstrując z odsłoniętą twarzą domagają się prawnego przyzwolenia na zamordowanie płodu w ich ciele ,który ma już serce i czuje ból ? Czy to nie... rozwiń
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 10:59
0
i 500+ nieraz to za mało...
Avatar
romek / 23 października 2017 o 10:53
0
undefined napisał:
To jest niespójny system. Z jednej strony okno życia rzekomo daje anonimowość, w praktyce niestety nie, bo zaraz cała Polska trąbi o tym, że ktoś zostawił tam dziecko (pamiętacie ostatnio, co zakonnica wezwała wszystkie służby do okna życia? Następnym razem taka matka tego nie zrobi, zostawi dziecko przy koszu na śmieci i tyle będzie z tej postawy obywatelskiej ludzi bez wyobraźni). Z drugiej strony jest nasz chory system adopcyjny - żeby procedura adopcyjna mogła się rozpocząć, biologiczni rodzice muszą się zrzec malucha (jeśli tego nie zrobią, pozostaje długie postępowanie sądowe). I takie kilkutygodniowe dziecko, które mogłoby znaleźć rodzinę leży w placówce przejściowej samo, niekochane. Bo procedura jest ważniejsza od dobra dziecka. I to ma być normalne? To jest chore. System powinien przede wszystkim chronić dziecko. Nie dążyć do znalezienia i ukarania rodziców.
 ależ bredzisz; to cała Polska nie będzie trąbić o matce, która zabiła swoje dziecko? Z brzuchem też chodzi anonimowo? ubiera się w wór po kartoflach, żeby brzucha nie było widać? W mniejszych miejscowościach każdy będzie wiedział, która była z brzuchem a teraz dziecka nie ma, w większych ten brak anonimowości tak przeszkadzać? Matka, kgtóra nie chce dziecka mówi po porodzie o tym, spisuje oświadczenie i może iść do domu, pojawi się pewnie w sądzie żeby potwierdzić dane i tyle! tylko i aż tyle, bo dziecko ma szanse trafić do normalnej rodziny a nie do domu dziecka, to po to się tych matek szuka, żeby dziecko mogło mieć normalny dom i życie. Dlaczego tak jest? nie masz wyobraźni i tyle, bo jeśli matka pod wpływem szoku (który nie jest rzadkością nawet jeśli matka nie pochodzi z patologicznego środowiska) zostawi dziecko, ale wróci do domu, minie kilka dni, szok ustąpi, obudzą się uczucia i chciałaby mieć to dziecko znów przy sobie to nie można jej takiej możliwości odbierać. Działa to właśnie z uwagi na dobro dziecka, a rodziców nie szuka się po to by ich karać. Za dziecko wyrzucone na śmietnik czy utopione w rzece z pewnością będą ścigani do skutku. Nie wszystko dzieje się tak jak w twoim najbliższym otoczeniu albo w serialach tv. Prawo działa dobrze, kłopot jest w tzw. "ludziach życzliwych", którzy przecież jako super porządni, dobrzy katolicy będą wytykać palcami i pluć twarz. Nie trzeba daleko szukać przykładów, wystarczy mieć inne poglądy czy to w kwestii wiary czy polityki żeby kolega został wrogiem.
 ależ bredzisz; to cała Polska nie będzie trąbić o matce, która zabiła swoje dziecko? Z brzuchem też chodzi anonimowo? ubiera się w wór po kartoflach, żeby brzucha nie było widać? W mniejszych miejscowościach każdy będzie wiedział, która była z brzuchem a teraz dziecka nie ma, w większych ten brak anonimowości tak przeszkadzać? Matka, kgtóra nie chce dziecka mówi po porodzie o tym, spisuje oświadczenie i może iść do domu, pojawi się pewnie w sądzie żeby potwierdzić dane i tyle! tylko i aż tyle, bo dziecko ma szanse trafić do n... rozwiń
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 10:13
0
Idea OKNA ŻYCIA poległa kompletnie. W tym miejscu każda matka miała mieć możliwość pozostawienia swojego dziecka ANONIMOWO. Tymczasem nie raz już po takich sytuacjach trąbi cała Polska..."szukajcie wyrodnej matki, kto to jest?, itd.). Jakaś kompletna pomyłka. I będzie ginąc coraz więcej dzieci, ponieważ coraz mniej (jak nie wogóle) matek zdecyduje się na możliwość dania dziecku nowego początku z oczywistych powodów (kompletny brak dyskrecji). Uważam, że OKNA ŻYCIA (W TAKIM SYSTEMIE DZIAŁANIA JAK BYŁO TO DO TEJ PORY) MOGĄ ZOSTAĆ ZAMKNIĘTE. Nie takie miało być ich przeznaczenie!!!! Służą one w tym momencie polowaniu na "wyrodne matki" i upublicznianiu tego
Idea OKNA ŻYCIA poległa kompletnie. W tym miejscu każda matka miała mieć możliwość pozostawienia swojego dziecka ANONIMOWO. Tymczasem nie raz już po takich sytuacjach trąbi cała Polska..."szukajcie wyrodnej matki, kto to jest?, itd.). Jakaś kompletna pomyłka. I będzie ginąc coraz więcej dzieci, ponieważ coraz mniej (jak nie wogóle) matek zdecyduje się na możliwość dania dziecku nowego początku z oczywistych powodów (kompletny brak dyskrecji). Uważam, że OKNA ŻYCIA (W TAKIM SYSTEMIE DZIAŁANIA JAK BYŁO TO DO TEJ PORY) MOGĄ ZOSTAĆ ZAMKNIĘT... rozwiń
Avatar
Gość / 12 grudnia 2017 o 10:52
0
do każdego klienta podchodzimy indywidualnie. doradzając wybór okna z bardzo bogatej oferty produktów i usług dostępnych u nas w lublinie. zapraszamy. ***oknadrzwi-lublin.pl
Avatar
Gość / 10 listopada 2017 o 11:27
0
astra lublin jest doświadczoną firmą, której cechą charakterystyczną jest solidne oraz rzetelne podejście do powierzanych przez klientów zadań. to my naprawimy twoje okna.  ***oknadrzwi-lublin.pl/
Avatar
zgroza / 24 października 2017 o 16:18
0
***biznes.interia.pl/wiadomosci/news/premier-w-tej-chwili-nie-przewidujemy-zmian-w-programie,2542378,4199 ".... w tej chwili nie przewidujemy zmian w programie 500 plus w zakresie poszerzenia go o rodziny z jednym dzieckiem - powiedziała we wtorek w tvn24 premier beata szydło. zaznaczyła, że rodziny z jednym dzieckiem mogą ubiegać się o programy socjalne...." no i po co mają sie męczyć i żębrać w opiece po chleb, gdzie bogaci i bardzo b ogaci dostają 500+ na patyczki do uszu. jak ona mogła tak powiedzieć, to matka mająca w tym dziecko ksiedzem, litości, ona karze żebrzać o chleb w opiece, boŻe czy ty widzisz co te pisowce wyczyniajĄ
***biznes.interia.pl/wiadomosci/news/premier-w-tej-chwili-nie-przewidujemy-zmian-w-programie,2542378,4199 ".... w tej chwili nie przewidujemy zmian w programie 500 plus w zakresie poszerzenia go o rodziny z jednym dzieckiem - powiedziała we wtorek w tvn24 premier beata szydło. zaznaczyła, że rodziny z jednym dzieckiem mogą ubiegać się o programy socjalne...." no i po co mają sie męczyć i żębrać w opiece po chleb, gdzie bogaci i bardzo b ogaci dostają 500+ na patyczki do uszu. jak ona mogła tak powiedzieć, to ma... rozwiń
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 23:57
0
Okno życia powinno być w każdym mieście. Ludzie czasami są w różnych sytuacjach i lepiej jak mogą zanieść dziecko do takiego Okna, niż myśleć, że jedynym wyjściem jest jego porzucenie gdziekolwiek lub pozbawienie życia.
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 11:59
0
W każdym oknie życia przydałby się punkt medyczny aby odciążyć publiczną służbę zdrowia i żeby dziecko nie musiało się stresować szpitalem
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 11:42
0
Myślę, że kobiety częściej by oddawały do okien życia swe dzieci gdyby nie wiązało się to z ujawnieniem matki dziecka. Kobiety przymuszone swą trudną sytuacją wstydzą się swej decyzji bądź wręcz boją reakcji otoczenia. Często chciałyby pod osłoną nocy anonimowo zostawić dziecko w oknie życia. A tutaj prokurator sąd często policja są zaangażowane w sprawę odnalezienia matki. I co, przyjeżdża policja pod dom, a kobieta w panice, bo osoby postronne bądź nieświadome niczego bliskie osoby dowiadują się prawdy. Jaka to anonimowość...gdy kobieta musi się liczyć z wizytą służb mundurowych
Myślę, że kobiety częściej by oddawały do okien życia swe dzieci gdyby nie wiązało się to z ujawnieniem matki dziecka. Kobiety przymuszone swą trudną sytuacją wstydzą się swej decyzji bądź wręcz boją reakcji otoczenia. Często chciałyby pod osłoną nocy anonimowo zostawić dziecko w oknie życia. A tutaj prokurator sąd często policja są zaangażowane w sprawę odnalezienia matki. I co, przyjeżdża policja pod dom, a kobieta w panice, bo osoby postronne bądź nieświadome niczego bliskie osoby dowiadują się prawdy. Jaka to anonimowość...gdy kobieta ... rozwiń
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 11:05
0
Nie bijmy piany bo to niczemu nie służy , były i są rodzące (nie nazwę ich matkami) które nawet jak nie chcą urodzonego dziecka to znajdą dla niego godne człowieka miejsce i są również prymitywy którym nawet gdybyś po ich dziecko przyjechał złotą karetą i jedwabną pościelą to go wyrzucą do śmieci albo utopią w rzece. Tak jest skonstruowany ten świat i nie ma na to dobrego wyjścia. A weźmy te które demonstrując z odsłoniętą twarzą domagają się prawnego przyzwolenia na zamordowanie płodu w ich ciele ,który ma już serce i czuje ból ? Czy to nie jest barbarzyństwo ( nie użyję słowa zezwierzęcenie bo obraziłbym zwierzęta)
Nie bijmy piany bo to niczemu nie służy , były i są rodzące (nie nazwę ich matkami) które nawet jak nie chcą urodzonego dziecka to znajdą dla niego godne człowieka miejsce i są również prymitywy którym nawet gdybyś po ich dziecko przyjechał złotą karetą i jedwabną pościelą to go wyrzucą do śmieci albo utopią w rzece. Tak jest skonstruowany ten świat i nie ma na to dobrego wyjścia. A weźmy te które demonstrując z odsłoniętą twarzą domagają się prawnego przyzwolenia na zamordowanie płodu w ich ciele ,który ma już serce i czuje ból ? Czy to nie... rozwiń
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 10:59
0
i 500+ nieraz to za mało...
Avatar
romek / 23 października 2017 o 10:53
0
undefined napisał:
To jest niespójny system. Z jednej strony okno życia rzekomo daje anonimowość, w praktyce niestety nie, bo zaraz cała Polska trąbi o tym, że ktoś zostawił tam dziecko (pamiętacie ostatnio, co zakonnica wezwała wszystkie służby do okna życia? Następnym razem taka matka tego nie zrobi, zostawi dziecko przy koszu na śmieci i tyle będzie z tej postawy obywatelskiej ludzi bez wyobraźni). Z drugiej strony jest nasz chory system adopcyjny - żeby procedura adopcyjna mogła się rozpocząć, biologiczni rodzice muszą się zrzec malucha (jeśli tego nie zrobią, pozostaje długie postępowanie sądowe). I takie kilkutygodniowe dziecko, które mogłoby znaleźć rodzinę leży w placówce przejściowej samo, niekochane. Bo procedura jest ważniejsza od dobra dziecka. I to ma być normalne? To jest chore. System powinien przede wszystkim chronić dziecko. Nie dążyć do znalezienia i ukarania rodziców.
 ależ bredzisz; to cała Polska nie będzie trąbić o matce, która zabiła swoje dziecko? Z brzuchem też chodzi anonimowo? ubiera się w wór po kartoflach, żeby brzucha nie było widać? W mniejszych miejscowościach każdy będzie wiedział, która była z brzuchem a teraz dziecka nie ma, w większych ten brak anonimowości tak przeszkadzać? Matka, kgtóra nie chce dziecka mówi po porodzie o tym, spisuje oświadczenie i może iść do domu, pojawi się pewnie w sądzie żeby potwierdzić dane i tyle! tylko i aż tyle, bo dziecko ma szanse trafić do normalnej rodziny a nie do domu dziecka, to po to się tych matek szuka, żeby dziecko mogło mieć normalny dom i życie. Dlaczego tak jest? nie masz wyobraźni i tyle, bo jeśli matka pod wpływem szoku (który nie jest rzadkością nawet jeśli matka nie pochodzi z patologicznego środowiska) zostawi dziecko, ale wróci do domu, minie kilka dni, szok ustąpi, obudzą się uczucia i chciałaby mieć to dziecko znów przy sobie to nie można jej takiej możliwości odbierać. Działa to właśnie z uwagi na dobro dziecka, a rodziców nie szuka się po to by ich karać. Za dziecko wyrzucone na śmietnik czy utopione w rzece z pewnością będą ścigani do skutku. Nie wszystko dzieje się tak jak w twoim najbliższym otoczeniu albo w serialach tv. Prawo działa dobrze, kłopot jest w tzw. "ludziach życzliwych", którzy przecież jako super porządni, dobrzy katolicy będą wytykać palcami i pluć twarz. Nie trzeba daleko szukać przykładów, wystarczy mieć inne poglądy czy to w kwestii wiary czy polityki żeby kolega został wrogiem.
 ależ bredzisz; to cała Polska nie będzie trąbić o matce, która zabiła swoje dziecko? Z brzuchem też chodzi anonimowo? ubiera się w wór po kartoflach, żeby brzucha nie było widać? W mniejszych miejscowościach każdy będzie wiedział, która była z brzuchem a teraz dziecka nie ma, w większych ten brak anonimowości tak przeszkadzać? Matka, kgtóra nie chce dziecka mówi po porodzie o tym, spisuje oświadczenie i może iść do domu, pojawi się pewnie w sądzie żeby potwierdzić dane i tyle! tylko i aż tyle, bo dziecko ma szanse trafić do n... rozwiń
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 10:13
0
Idea OKNA ŻYCIA poległa kompletnie. W tym miejscu każda matka miała mieć możliwość pozostawienia swojego dziecka ANONIMOWO. Tymczasem nie raz już po takich sytuacjach trąbi cała Polska..."szukajcie wyrodnej matki, kto to jest?, itd.). Jakaś kompletna pomyłka. I będzie ginąc coraz więcej dzieci, ponieważ coraz mniej (jak nie wogóle) matek zdecyduje się na możliwość dania dziecku nowego początku z oczywistych powodów (kompletny brak dyskrecji). Uważam, że OKNA ŻYCIA (W TAKIM SYSTEMIE DZIAŁANIA JAK BYŁO TO DO TEJ PORY) MOGĄ ZOSTAĆ ZAMKNIĘTE. Nie takie miało być ich przeznaczenie!!!! Służą one w tym momencie polowaniu na "wyrodne matki" i upublicznianiu tego
Idea OKNA ŻYCIA poległa kompletnie. W tym miejscu każda matka miała mieć możliwość pozostawienia swojego dziecka ANONIMOWO. Tymczasem nie raz już po takich sytuacjach trąbi cała Polska..."szukajcie wyrodnej matki, kto to jest?, itd.). Jakaś kompletna pomyłka. I będzie ginąc coraz więcej dzieci, ponieważ coraz mniej (jak nie wogóle) matek zdecyduje się na możliwość dania dziecku nowego początku z oczywistych powodów (kompletny brak dyskrecji). Uważam, że OKNA ŻYCIA (W TAKIM SYSTEMIE DZIAŁANIA JAK BYŁO TO DO TEJ PORY) MOGĄ ZOSTAĆ ZAMKNIĘT... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Liga Mistrzów. Real ogrywa Romę, Ronaldo wylatuje z boiska

Liga Mistrzów. Real ogrywa Romę, Ronaldo wylatuje z boiska 0 0

„Królewscy” udanie zainaugurowali walkę o obronę tytuły najlepszej drużyny w Europie i pokonali na swoim stadionie AS Romę 3:0. Łupem bramkowym podzielili się: Isco, Gareth Bale i Mariano Diaz. Natomiast o swoim debiucie w barwach Juventusu w europejskich rozgrywkach będzie chciał zapomnieć Cristiano Ronaldo

Możesz zacząć biznes w Nevadzie. Są pieniądze dla firm z woj. lubelskiego

Możesz zacząć biznes w Nevadzie. Są pieniądze dla firm z woj. lubelskiego 3 5

Masz firmę i wielkie ambicje? Chcesz wejść na amerykański rynek? Województwo lubelskie i amerykański stan Nevada sfinansują 10 start-upom z naszego województwa dwutygodniowy wyjazd do USA oraz pomoc znalezieniu partnerów i inwestorów.

Posłowie w Puławach o Romach. Ogromne emocje i burzliwa dyskusja [wideo]
galeria
film

Posłowie w Puławach o Romach. Ogromne emocje i burzliwa dyskusja [wideo] 104 60

Puławy w środę gościły posłów sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Dyskusję na temat problemów z integracją romskiej społeczności w mieście zdominował temat działalności radnego Pawła Maja. Cyganie obarczyli go winą za "podburzanie mieszkańców" przeciwko nim.

II Kongres Kultury Województwa Lubelskiego. Naukowcy, publicyści i artyści dyskutują w Lublinie
galeria

II Kongres Kultury Województwa Lubelskiego. Naukowcy, publicyści i artyści dyskutują w Lublinie 1 2

W środę w Centrum Spotkania Kultur rozpoczął się II Kongres Kultury Województwa Lubelskiego. Przyjechali naukowcy, publicyści, artyści i aktywiści. W programie prelekcje, panele dyskusyjne i koncerty. Kongres potrwa jeszcze w czwartek. Wstęp wolny.

Budowa nowego przystanku kolejowego w Lublinie. Ani peronu, ani dojazdu [zdjęcia]
galeria

Budowa nowego przystanku kolejowego w Lublinie. Ani peronu, ani dojazdu [zdjęcia] 22 21

Nie będzie prowizorycznego dojazdu do przystanku kolejowego Lublin Zachód od strony ul. Granitowej. Do urządzenia takiej drogi Ratusz próbował zobowiązać firmę przebudowującą tory, ale sugestie pozostały bez odpowiedzi. Sam przystanek Lublin Zachód będzie gotowy z opóźnieniem.

UKS PCM Kościerzyna – MKS Perła Lublin 21:43. Rozstrzelały kolejnego rywala

UKS PCM Kościerzyna – MKS Perła Lublin 21:43. Rozstrzelały kolejnego rywala 12 0

MKS Perła Lublin ma na swoim koncie kolejne ligowe zwycięstwo. Tym razem podopieczne trenera Roberta Lisa nie dały żadnych szans UKS PCM Kościerzyna wygrywając 43:21

Pierwsze 20 minut parkowania w Lublinie za darmo? Pomysł kandydata

Pierwsze 20 minut parkowania w Lublinie za darmo? Pomysł kandydata 34 17

Wprowadzenie bezpłatnych 20-minutowych biletów parkingowych obiecał w środę poseł Jakub Kulesza kandydujący na prezydenta Lublina z komitetu Kukiz, Wolność, Lubelscy Patrioci i Ruchy Miejskie.

Lublin: Wypadek na skrzyżowaniu ul. Zelwerowicza i Bohaterów Września
galeria

Lublin: Wypadek na skrzyżowaniu ul. Zelwerowicza i Bohaterów Września 5 9

Po godz. 18 na skrzyżowaniu ul. Zelwerowicza z Bohaterów Września w Lublinie doszło do wypadku.

Raz, Dwa, Trzy "Ważne piosenki". Koncert w Filharmonii Lubelskiej
14 października 2018, 19:00

Raz, Dwa, Trzy "Ważne piosenki". Koncert w Filharmonii Lubelskiej 2 0

Co Gdzie Kiedy. Już 14 października o godz. 19 na scenie Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi formacja Raz, Dwa, Trzy z koncertem Ważne piosenki.

Speed Car Motor Lublin - ROW Rybnik. Bilety wyprzedane, nie wystarczyło dla wszystkich
Zdjęcia
galeria
film

Speed Car Motor Lublin - ROW Rybnik. Bilety wyprzedane, nie wystarczyło dla wszystkich 17 17

Ogromna kolejka, której końca nie było widać – tak wyglądała środowa walka o bilety na niedzielny mecz żużlowy Speed Car Motor Lublin z ROW Rybnik. Wiele osób odeszło od kasy z kwitkiem i mecz będzie mogło obejrzeć tylko w telewizji.

Bez niespodzianek. Motor i Wisła grają dalej w Pucharze Polski

Bez niespodzianek. Motor i Wisła grają dalej w Pucharze Polski 20 4

W środę w regionie rozegrano kolejne spotkania w ramach okręgowego Pucharu Polski w okręgu lubelskim i zamojskim. W pierwszym z wymienionych obyło się bez niespodzianek – zarówno Motor Lublin jak i Wisła Puławy pokonały niżej notowanych rywali, w drugim doszło do jednej niespodzianki

Mieszkańcy Lublina wypowiedzą się o przyszłości Unii Europejskiej

Mieszkańcy Lublina wypowiedzą się o przyszłości Unii Europejskiej 0 25

Lublin będzie gospodarzem jednego z 20 ogólnoeuropejskich paneli obywatelskich poświęconych przyszłości Unii Europejskiej. Stolica województwa lubelskiego została wyróżniona w ten sposób przez Komisję Europejską jako jedyne z polskich miast.

"Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu". Wystawa w Warsztatach Kultury w Lublinie
5 października 2018, 18:00

"Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu". Wystawa w Warsztatach Kultury w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 5 października o godz. 18 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) odbędzie się wernisaż wystawy Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu.

Czapski kandyduje z radzyńskiego komitetu na prezydenta Białej Podlaskiej

Czapski kandyduje z radzyńskiego komitetu na prezydenta Białej Podlaskiej 34 9

Andrzej Czapski będzie kandydował na urząd prezydenta Białej Podlaskiej, ale nie z komitetu Kukiz'15, tylko z KWW Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych.

W Białej Podlaskiej odbędą się Akademickie Mistrzostwa świata w podnoszeniu ciężarów

W Białej Podlaskiej odbędą się Akademickie Mistrzostwa świata w podnoszeniu ciężarów 1 0

Zawody potrwają dd czwartku do niedzieli. Weźmie w nich udział 16-osobowa reprezentacja Polski

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.