Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 lipca 2019 r.
19:22

Jak Ratusz wycenił górki czechowskie?

Autor: Zdjęcie autora drs
7 125 A A
Górki czechowskie
Górki czechowskie (fot. Krzysztof Mazur)

Urząd Miasta upublicznił treść wyceny górek czechowskich, którą miał sporządzić w połowie maja Wydział Gospodarowania Mieniem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wysoka cena była wielokrotnie podawana przez władze Lublina jako argument przeciwko odkupieniu górek od obecnego właściciela, spółki TBV Investment. Przejęcie terenu sugerowali władzom miasta aktywiści przeciwni przeznaczeniu części górek pod bloki mieszkalne.

Z wyceny opublikowanej w poniedziałek przez Ratusz wynika, że przejęcie górek mogłoby kosztować miejską kasę od 154 mln do ponad 211 mln zł. Skąd takie wyliczenia? Urząd Miasta tłumaczy, że uwzględnił przeznaczenie terenu zapisane w obowiązującym planie zagospodarowania i rynkowe ceny gruntów.

Co zapisano w wycenie? Część górek przeznaczona pod zieleń publiczną (około 50 proc. terenu, ponad 52,4 ha) została oszacowana w widełkach od 100 do 150 zł za mkw. Te same widełki zostały przyjęte przez Ratusz do obliczenia wartości terenów określonych jako parki leśne i rezerwaty przyrody (łącznie 19 proc., ponad 20,1 ha).

Około 7 proc. górek czechowskich (ponad 7,5 ha) przeznaczonych pod usługi i komercję oszacowano według przelicznika: od 300 do 400 zł za mkw. w przypadku terenów „koncentracji funkcji usługowych” oraz od 300 do 350 zł za mkw. w przypadku terenów zabudowy usługowej. Obowiązujący plan zagospodarowania dopuszcza budowę mieszkań na obszarach „koncentracji funkcji usługowych”, ale z zastrzeżeniem, że mieszkania mogą zająć najwyżej 30 proc. powierzchni użytkowej budynków na tym obszarze.

Wartość terenów przeznaczonych pod sport i rekreację (ok. 21 proc. górek, czyli ponad 22 ha) oszacowano w widełkach od 250 do 300 zł za mkw., natomiast dla terenów zarezerwowanych pod drogi i ciągi piesze (ok. 3 proc. powierzchni górek, tj. 3 ha) przyjęto w wycenie stawkę od 100 do 200 zł za mkw.

Dodajmy, że obecny właściciel górek w zamian za uchwalenie studium przestrzennego wyznaczającego tu tereny zabudowy wielorodzinnej obiecał sprzedać miastu za nieco ponad złotówkę (1,23 zł) prawie 77 ha górek, głównie wąwóz między wysoczyznami. Przedwstępna umowa w tej sprawie została zawarta przed notariuszem w zeszłym tygodniu, a przyrzeczona transakcja ma być zawarta do końca września bieżącego roku.

e-Wydanie

Komentarze 125

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 lipca 2019 o 20:05
+34
nie są zawyżone ale jak zwykle fotelowi eksperci wiedzą lepiej
Avatar
Bum / 15 lipca 2019 o 19:53
+33
Trzeba jeszcze dodać, że nikt nie miał uprawnień do zrobienia takiej wyceny, tzn nie jest dowodem w sądzie i przy sporządzaniu umowy.
 ale kwoty nie są wzięte z sufitu, więc te widełki to jak najbardziej może być realna wartość tej działki
Avatar
lu / 15 lipca 2019 o 20:35
+32
Wartosc jest taka jaką jest w stanie zaplacic klient. Niech TBV wystawi te 70 ha dolin za 70 mln i wtedy zobaczymy kto to kupi. Takie wyceny sa z czapy wziete. Nikt by tego za 1 mln nie kupil bo po co? placic podatki i trawe hodować ?
 Czemu wspominasz o jakichś 70 ha skoro mowa jest o 105? Przecież oczywiste jest, że największą wartość mają tereny inwestycyjne czyli te 30 ha o których nie raczysz wspomnieć w swoim wpisie.
Avatar
Gość / 15 lipca 2019 o 19:58
+32
Potwierdzam, takie są mniej więcej ceny rynkowe gruntów w Lublinie
Avatar
Gość / 15 lipca 2019 o 20:16
+31
Cóż, kolejny mocno nieświeży artykuł nt Górek Czechowskich, ale to już normalka na tym portalu.
Avatar
Chomik z górek pełnych rurek / 15 lipca 2019 o 20:06
+31
Dziennik w formie. Jak nie Górki Czechowskie to drzewa. Powodzenia
Avatar
Gość / 15 lipca 2019 o 20:00
+31
Dziennik Górki Czechowskie znowu nadaje buahahaahahahahahah jacy wy jesteście nudni normalnie porzygać się można
Avatar
Gość / 15 lipca 2019 o 20:10
+29
Ale się przyczepiliście tych górek, normalnie jakby nic innego się w mieście nie działo..
Avatar
Gość / 15 lipca 2019 o 19:54
+29
odgrzewany kotlet, temat z czerwcowej rady miasta heh, w DW jak widać nie mogą wytrzymać nawet chwili bez artykułu o górkach
Avatar
Gość / 15 lipca 2019 o 19:43
+29
yes yes yes, wreszcie coś o górkach w sztandarze ludu, a raczej w służbie władzy, trzeciej władzy co im się nowe sąsiedztwo nie podoba.
Avatar
Grzegorz / 18 lipca 2019 o 23:20
+1
Chęć i żądza wzbogacenia się kosztem zdrowia i życia setek tysięcy ludzi (350 tysięcy osób mieszkających na stałe w Lublinie plus kilkadziesiąt tysięcy czasowo przebywających studentów), to jest niewyobrażalna zbrodnia i gigantyczna niegodziwość !!!!
Avatar
Gość / 17 lipca 2019 o 09:29
+4
Handlowa niedziela. Czarna niedziela lubelskiej samorządności. Pamiętaj. skończyła się w pon 4:38 rano.
Avatar
Tomasz / 17 lipca 2019 o 00:52
+6
Nie rozumiem dlaczego ci pseudoobrońcy nawet przez chwilę nie zastanowią się, że być może nie mają racji? Wyzywają każdego, kto ma choćby trochę inne zdanie od dewelo-cośtam, łącznie z prezydentem, radnymi, czy specjalistami. Stosują groźby, szantaż, obelgi, wrzaski,  oklaski (dla siebie), tupanie, bębnienie i donosy! Zadałem sobie trud przeczytania uzasadnienia do studium - było prezentowane na otwartych spotkaniach 15! razy, a po II wyłożeniu uwag popierających zmiany na górkach było 2X więcej niż negatywnych!!! Dla tzw. obrońców oznacza to "brak partycypacji".  Ktoś tu chyba albo oszalał, albo wariata udaje.
 Władze publiczne (UM Lublina,Wydział Planowania) mają ustawowy obowiązek (Konstytucja RP,Ustawy szczegółowe,Dyrektywy UE) działać zgodnie z prawem i interesem publicznym.Górki Czechowskie mają fundamentalne znaczenie dla zachowania zdrowia i życia ludzi - mieszkańców Lublina (przewietrzanie miasta) !!!!
 Władze publiczne (UM Lublina,Wydział Planowania) mają ustawowy obowiązek (Konstytucja RP,Ustawy szczegółowe,Dyrektywy UE) działać zgodnie z prawem i interesem publicznym.Górki Czechowskie mają fundamentalne znaczenie dla zachowania zdrowia i życia ludzi - mieszkańców Lublina (przewietrzanie miasta) !!!! rozwiń
Avatar
Gerard / 16 lipca 2019 o 21:38
+9
Tereny zielone mające fundamentalne znaczenie dla zachowania zdrowia i życia ludzi,nigdy nie powinny być sprzedawane przez Skarb Państwa w ręce prywatne.Przepisy zawarte w Ustawie z 1997 r. o gospodarowaniu nieruchomościami,które na to pozwalają są sprzeczne z Art.74. 1. Konstytucji RP, ponieważ nie zapewniają bezpieczeństwa ekologicznego współczesnemu i przyszłym pokoleniom.Powinny być w tej Ustawie przepisy zakazujące tego, i nakazujące prawną ochronę i opiekę takich terenów zielonych przez Skarb Państwa w interesie publicznym !!!  Art 74. 1. Konstytucji RP : Władze publiczne prowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom.
Przez te przepisy Ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami z 1997 r.,które są sprzeczne z Konstytucją RP, Górki Czechowskie trafiły w ręce prywatne, i są świadomie degradowane od 2000 r.przez ich właścicieli.Echo Investment a teraz TBV,chce się wzbogacić ze szkodą dla zdrowia i życia ludzi !!! To wielka niegodziwość !!!
Przez te przepisy Ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami z 1997 r.,które są sprzeczne z Konstytucją RP, Górki Czechowskie trafiły w ręce prywatne, i są świadomie degradowane od 2000 r.przez ich właścicieli.Echo Investment a teraz TBV,chce się wzbogacić ze szkodą dla zdrowia i życia ludzi !!! To wielka niegodziwość !!! rozwiń
Avatar
Gwidon / 16 lipca 2019 o 18:08
-12
Nie rozumiem dlaczego ci pseudoobrońcy nawet przez chwilę nie zastanowią się, że być może nie mają racji? Wyzywają każdego, kto ma choćby trochę inne zdanie od dewelo-cośtam, łącznie z prezydentem, radnymi, czy specjalistami. Stosują groźby, szantaż, obelgi, wrzaski, oklaski (dla siebie), tupanie, bębnienie i donosy! Zadałem sobie trud przeczytania uzasadnienia do studium - było prezentowane na otwartych spotkaniach 15! razy, a po II wyłożeniu uwag popierających zmiany na górkach było 2X więcej niż negatywnych!!! Dla tzw. obrońców oznacza to "brak partycypacji". Ktoś tu chyba albo oszalał, albo wariata udaje.
Nie rozumiem dlaczego ci pseudoobrońcy nawet przez chwilę nie zastanowią się, że być może nie mają racji? Wyzywają każdego, kto ma choćby trochę inne zdanie od dewelo-cośtam, łącznie z prezydentem, radnymi, czy specjalistami. Stosują groźby, szantaż, obelgi, wrzaski, oklaski (dla siebie), tupanie, bębnienie i donosy! Zadałem sobie trud przeczytania uzasadnienia do studium - było prezentowane na otwartych spotkaniach 15! razy, a po II wyłożeniu uwag popierających zmiany na górkach było 2X więcej niż negatywnych!!! Dla tzw. obrońców oznacza t... rozwiń
Avatar
Tomasz / 16 lipca 2019 o 17:23
+13
Tereny zielone mające fundamentalne znaczenie dla zachowania zdrowia i życia ludzi,nigdy nie powinny być sprzedawane przez Skarb Państwa w ręce prywatne.Przepisy zawarte w Ustawie z 1997 r. o gospodarowaniu nieruchomościami,które na to pozwalają są sprzeczne z Art.74. 1. Konstytucji RP, ponieważ nie zapewniają bezpieczeństwa ekologicznego współczesnemu i przyszłym pokoleniom.Powinny być w tej Ustawie przepisy zakazujące tego, i nakazujące prawną ochronę i opiekę takich terenów zielonych przez Skarb Państwa w interesie publicznym !!! Art 74. 1. Konstytucji RP : Władze publiczne prowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom.
Tereny zielone mające fundamentalne znaczenie dla zachowania zdrowia i życia ludzi,nigdy nie powinny być sprzedawane przez Skarb Państwa w ręce prywatne.Przepisy zawarte w Ustawie z 1997 r. o gospodarowaniu nieruchomościami,które na to pozwalają są sprzeczne z Art.74. 1. Konstytucji RP, ponieważ nie zapewniają bezpieczeństwa ekologicznego współczesnemu i przyszłym pokoleniom.Powinny być w tej Ustawie przepisy zakazujące tego, i nakazujące prawną ochronę i opiekę takich terenów zielonych przez Skarb Państwa w interesie publicznym !!! Art 74.... rozwiń
Avatar
Gość / 16 lipca 2019 o 17:02
+7
To paskudne ze ludzie posty piszą a dewelotrolle chcą je tylko zepchnąć i spacyfikowac. W cywilizowanych krajach taka nikczemnosc jest juz karalna
Avatar
to dopiero początek / 16 lipca 2019 o 16:59
+7
Dyskusja nabrała prawie wyłącznie wymiar polityczny i służy co niektórym jedynie do oczerniania Żuka. W moim odczuciu prezydent podjął właściwą decyzję i mam nadzieje, że temat górek skończy się raz na zawsze. Ja chętnie będę odwiedzać nowy park
Jak za dawnych lat do poziomu wymiarów politycznych sprowadza się sprawy takie jak zdrowie i życie mieszkańców. O podejmowaniu "właściwych" decyzji obecnego jeszcze prezydenta świadczy relacja odszkodowań do zysków miasta z tytułu zmiany MPZP, która w ubiegłym roku wyniosła jak jeden do czternastu. Tak, tak, dobrze czytasz — w roku ubiegłym miasto wypłaciło milion złotych odszkodowań z tytułu zmiany MPZP, a pozyskało tylko 70 tysięcy złotych z rent planistycznych i opłat adiacenckich. Za ten "park" przyjdzie kiedyś wypłacić 100 razy większe odszkodowania niż ewentualne zyski z tytułu zmiany SUiKZP oraz MPZP. Pamiętaj przy tym, że park naturalistyczny o nazwie "Park Poligon" był w Górkach Czechowskich planowany od ponad 19 lat...
Jak za dawnych lat do poziomu wymiarów politycznych sprowadza się sprawy takie jak zdrowie i życie mieszkańców. O podejmowaniu "właściwych" decyzji obecnego jeszcze prezydenta świadczy relacja odszkodowań do zysków miasta z tytułu zmiany MPZP, która w ubiegłym roku wyniosła jak jeden do czternastu. Tak, tak, dobrze czytasz — w roku ubiegłym miasto wypłaciło milion złotych odszkodowań z tytułu zmiany MPZP, a pozyskało tylko 70 tysięcy złotych z rent planistycznych i opłat adiacenckich. Za ten "park" przyjd... rozwiń
Avatar
brechta / 16 lipca 2019 o 16:45
-9
Widzę dalej w komentarzach gównoburza. Dobrze, że wiekszośc terenu odzyska miasto praktycznie za free a na reszcie niech TBV robi sobie biznes - ma do tego prawo
 Gowno burza trwa a dzielne trolle podchwytują każdy kolejny temat, żeby wylać swoje żale i wypisywać pseudo-ekologiczne bzdury w ktore sami nie wierza.
Avatar
Gość / 16 lipca 2019 o 16:20
-7
Dyskusja nabrała prawie wyłącznie wymiar polityczny i służy co niektórym jedynie do oczerniania Żuka. W moim odczuciu prezydent podjął właściwą decyzję i mam nadzieje, że temat górek skończy się raz na zawsze. Ja chętnie będę odwiedzać nowy park