Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 czerwca 2013 r.
19:41
Edytuj ten wpis

Jak usprawnić ruch w Lublinie? Jest plan do 2030 r.

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 39 A A
Jak usprawnić ruch w Lublinie? (sxc.hu)
Jak usprawnić ruch w Lublinie? (sxc.hu)

Miasto dostało zamówiony u zewnętrznych ekspertów plan rozwoju sieci ulic na najbliższe lata. Ruch ma być wyprowadzany z centrum na nowe, przelotowe arterie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Musimy pomyśleć o ograniczeniach w komunikacji indywidualnej w centrum miasta. Chcielibyśmy jednocześnie uprzywilejować ruch pieszy i rowerowy – mówi Stanisław Kalinowski, zastępca prezydenta Lublina.

– W centrum mogą być zwężenia ruchu dla samochodów, mogą się też pojawić zakazy ruchu – proponuje Andrzej Brzeziński z firmy TransEko, która na zlecenie Ratusza przygotowała plan transportowy. Mówi o 3,5 km ulic wyłączonych z ruchu i o kolejnych 8,2 km, które trzeba by zwęzić na rzecz dróg dla rowerów lub pieszych.

Ruch przejąć mają nowe arterie przelotowe. Układ komunikacyjny opierałby się na drogowych pierścieniach okalających miasto. TransEko podzieliło nawet budowę nowych dróg na trzy etapy. Pierwszy miałby się odbyć w latach 2013–20, drugi w latach 2012–21, a ostatni w latach 2026–30.

Tu mowa jest nie tylko o zapowiadanych od dawna inwestycjach, takich jak np. budowa ul. Poligonowej jako dojazdu do obwodnicy, czy przedłużenie ul. Dywizjonu 303, ale także np. o przedłużeniu ul. Zana do Filaretów. Miasto przymierza się nawet do stworzenia kolejnego pierścienia okalającego miasto od południa. Z jednej strony zaczynałby się w gminie Konopnica, później przechodziłby m.in. przez przedłużenie Żeglarskiej do Głównego Punktu Zasilającego przy Abramowickiej i dalej do węzła Witosa. – W sprawie tej drogi konieczne byłoby jednak porozumienie z władzami gminy Konopnica – mówi Eugeniusz Janicki z Wydziału Planowania w Urzędzie Miasta.
Najbliższe plany drogowe Lublina

2014
Do tego roku: przedłużenie al. Solidarności do węzła Dąbrowica

2015
Budowa Zelwerowicza od ul. Choiny do Poligonowej • przedłużenie Muzycznej do Krochmalnej • ul. Lubelskiego Lipca do Muzycznej • przebudowa skrzyżowania Solidarności-Ducha-Sikorskiego • przebudowa Nadbystrzyckiej od linii kolejowej do ul. Jana Pawła II •przebudowa Nadbystrzyckiej od Zana do Głębokiej

2016
Przedłużenie ul. Dywizjonu 303 do Wronkowskiej • połączenie węzła "Sławin” z ul. Bohaterów Monte Cassino

2018
Przedłużenie Głębokiej do węzła "Sławin” • przebudowa Fabrycznej

Dalsze plany drogowe Lublina

2019
Do tego roku przebudowa ul. Grygowej od Pancerniaków do Mełgiewskiej

2020
Przebudowa al. Kraśnickiej od ul. Roztocze do granic miasta • budowa Poligonowej od Willowej do granicy miasta • budowa ul. Strzembosza od Węglarza do Dożynkowej z nowym połączeniem z al. Spółdzielczości Pracy

2021
Smoluchowskiego od Dywizjonu 303 do Zemborzyckiej • przebudowa Nałęczowskiej od obwodnicy miejskiej do granic miasta

2022
Trasa Zielona od Filaretów do Granitowej

2023
Przebudowa ul. Poniatowskiego i Sowińskiego, Trasa Zielona od Muzycznej do Krochmalnej, przedłużenie Smoluchowskiego do Abramowickiej

2024–2030
W tych latach zaplanowano przedłużenie Koryznowej do Dożynkowej, Węglarza do przedłużenia Koryznowej • Dekutowskiego do Głuskiej, Do Dysa od Strzembosza do Koryznowej • Przedłużenie Zana do Krochmalnej • przebudowa Abramowickiej od Makowej do granic miasta • przedłużenie Zelwerowicza od Poligonowej do Sławinkowskiej • budowa Kasprowicza od Mełgiewskiej do Turystycznej • przedłużenie Makowej do Dekutowskiego, Trasa Zielona od Krochmalnej do Filaretów i od Granitowej do al. Kraśnickiej, budowa Łagiewnickiej od Turystycznej do Koryznowej, przebudowa skrzyżowań al. Witosa z ul. Doświadczalną i Moritza.

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kolejny sukces / 28 czerwca 2013 o 21:15
0

przedłużenie ul. Zana do ul. Filaretów.... zaprawdę ta koncepcja była warta wydania duzych pieniędzy

Avatar
Gość / 25 czerwca 2013 o 11:24
0

Ciekawe ile "eksperci" wzięli za to cudowne opracowanie, od miasta i pod stołem od właścicieli marketów. Już teraz centrum wymiera przez płatne parkingi i brak możliwości wjazdu, parę lat temu praktycznie zabito handel na Narutowicza przez likwidację dogodnych miejsc parkingowych, teraz zdychają okolice deptaku. A pod kazdym marketem parkingu 3 hektary i zwykle za darmo. Promowanie ruchu pieszego i rowerowego - co za bzdura w mieście gdzie zima trwa pół roku !. Mam po zakupy na tydzień dla rodziny jeżdzić rowerem 10 km po śniegu ?, z chorym dzieckiem do przychodni przesiadac się 3 razy w autobusy i trajtki ?. Mieszkam 3 km od granic miasta do najbliższego przystanku MPK mam 4km, autobus raz na godzinę w dni robocze - mam się do pracy czy urzędów teleportować ? czy dojeżdzać 3h w jedną stronę, w tym godzinę na butach ?.

W mieście są dziesiatki miejsc gdzie beż żadnych kosztów - tylko regulacją świateł lub zamnknięciem kilku prześć dla pieszych rozładuje się korki. 

Kilka prostych spraw - wyprowadzenie tranzytu poza miasto (to już niedługo jak obwodnicę dokończą), przyspieszenie przepływu samochodów pomiędzy głównymi punktami miasta poprzez poszerzenie ulic i likwidację świateł i przejść dla pieszych (kładki lub przejścia podziemne), zielone strzałki na każdym skrzyżowniu, budowa nowych parkingów w otoczeniu centrum i okolic Zana (urzędy, sądy banki), przy czym parkingi powinny być darmowe przez pierwsze 1-2h tyle zwykle wystarcza na załatwienie spraw w "centrum" i powrót do domu, szybka komunikacja miejska na wydzielonych pasach ruchu. Dlaczego nikt z tych urzędowych baranów nie zauważa że wpuszczenie kolejnych linii trajtków czy autobusów na ulice bez ich poszerazania tylko korki zwiększy. Teraz budują hiper nową pętle dla trajtków na Felinie, świetnie tylko, że wyremontowany odcinek Majdanka nadal ma jeden pas na którym będą się korkować szybsze pojazdy i wolniejsze trajtki, zamiast dać 2 pasy ruchu, w tym jeden wydzielony zbudowli 4m szerokości wysepki dla nikogo, miejsca było nawet na 3 pasy w jednym kierunku - kto to wogóle projektował ??

Ciekawe ile "eksperci" wzięli za to cudowne opracowanie, od miasta i pod stołem od właścicieli marketów. Już teraz centrum wymiera przez płatne parkingi i brak możliwości wjazdu, parę lat temu praktycznie zabito handel na Narutowicza przez likwidację dogodnych miejsc parkingowych, teraz zdychają okolice deptaku. A pod kazdym marketem parkingu 3 hektary i zwykle za darmo. Promowanie ruchu pieszego i rowerowego - co za bzdura w mieście gdzie zima trwa pół roku !. Mam po zakupy na tydzień dla rodziny jeżdzić rowerem 10 km po śniegu ?, z chor... rozwiń

Avatar
reteP / 24 czerwca 2013 o 16:09
0

Ta, krytykaci i spece inżyniery drogowe się znalazły. skoro to co jest teraz się nie sprawdza to pomyślcie w drugą stronę - pomysł jest najbardziej dobry, tylko na efekty trzeba poczekać kilka dobrych lat. chcecie błędy komuny naprawić w pół roku?

Głupiej synchronizacji świateł nie potrafią zrobić w XXI wieku ale na "ekspertów" kasę bardzo chętnie wydają.

Ile tych lat mamy jeszcze czekać i jakie pół roku jak minęło już 24 lata od "obalenia" komuny w cerwcu 1989 roku?

Głupiej synchronizacji świateł nie potrafią zrobić w XXI wieku ale na "ekspertów" kasę bardzo chętnie wydają.

Ile tych lat mamy jeszcze czekać i jakie pół roku jak minęło już 24 lata od "obalenia" komuny w cerwcu 1989 roku?

rozwiń
Avatar
qwe / 24 czerwca 2013 o 15:55
0

Największym usprawnieniem jakie można dokonać w centrum dość niewielkim kosztem jest likwidacja deptaka, przywrócenie tej ulicy jako normalnego ciągu komunikacyjnego. Od momentu jego powstania, układ komunikacyjny miasta stał się po prostu kulawy!!

To jest idealne podsumowanie poziomu części wypowiadających się tu osób.

Avatar
slovacki / 24 czerwca 2013 o 14:51
0

ulica Zana krzyżuje się z ul. Filaretów. O jakim przedłużeniu mówimy ? :-)

Avatar
Sebeq / 24 czerwca 2013 o 14:49
0

TAAAAAAAA usprawnią tak samo jak usprawnili wjazd i zjazd w Jastkowie na nową trasę na Wawe, wjechać jeszcze ujdzie ale zjechać w kierunku LBN porażka

Avatar
peter / 24 czerwca 2013 o 14:39
0

Ta, krytykaci i spece inżyniery drogowe się znalazły. skoro to co jest teraz się nie sprawdza to pomyślcie w drugą stronę - pomysł jest najbardziej dobry, tylko na efekty trzeba poczekać kilka dobrych lat. chcecie błędy komuny naprawić w pół roku?

Avatar
W / 24 czerwca 2013 o 13:46
0

Wyrzucic wszystkie urzedy z centrum miasta na obrzeza, np. Felin. Problem korkow w centrum rozwiaze sie automatycznie.

Avatar
JUREKJP / 24 czerwca 2013 o 13:33
0

Największym usprawnieniem jakie można dokonać w centrum dość niewielkim kosztem jest likwidacja deptaka, przywrócenie tej ulicy jako normalnego ciągu komunikacyjnego. Od momentu jego powstania, układ komunikacyjny miasta stał się po prostu kulawy!!

Chyba Cię porąbało 

Avatar
popeye / 24 czerwca 2013 o 13:01
0

Zwężanie ulic?! Co za chory pomysł! Ruch z centrum nigdy nie zniknie, a zwężenie ulic tylko powiększyłoby korki. Ulice trzeba poszerzać tam gdzie to możliwe.

Avatar
kolejny sukces / 28 czerwca 2013 o 21:15
0

przedłużenie ul. Zana do ul. Filaretów.... zaprawdę ta koncepcja była warta wydania duzych pieniędzy

Avatar
Gość / 25 czerwca 2013 o 11:24
0

Ciekawe ile "eksperci" wzięli za to cudowne opracowanie, od miasta i pod stołem od właścicieli marketów. Już teraz centrum wymiera przez płatne parkingi i brak możliwości wjazdu, parę lat temu praktycznie zabito handel na Narutowicza przez likwidację dogodnych miejsc parkingowych, teraz zdychają okolice deptaku. A pod kazdym marketem parkingu 3 hektary i zwykle za darmo. Promowanie ruchu pieszego i rowerowego - co za bzdura w mieście gdzie zima trwa pół roku !. Mam po zakupy na tydzień dla rodziny jeżdzić rowerem 10 km po śniegu ?, z chorym dzieckiem do przychodni przesiadac się 3 razy w autobusy i trajtki ?. Mieszkam 3 km od granic miasta do najbliższego przystanku MPK mam 4km, autobus raz na godzinę w dni robocze - mam się do pracy czy urzędów teleportować ? czy dojeżdzać 3h w jedną stronę, w tym godzinę na butach ?.

W mieście są dziesiatki miejsc gdzie beż żadnych kosztów - tylko regulacją świateł lub zamnknięciem kilku prześć dla pieszych rozładuje się korki. 

Kilka prostych spraw - wyprowadzenie tranzytu poza miasto (to już niedługo jak obwodnicę dokończą), przyspieszenie przepływu samochodów pomiędzy głównymi punktami miasta poprzez poszerzenie ulic i likwidację świateł i przejść dla pieszych (kładki lub przejścia podziemne), zielone strzałki na każdym skrzyżowniu, budowa nowych parkingów w otoczeniu centrum i okolic Zana (urzędy, sądy banki), przy czym parkingi powinny być darmowe przez pierwsze 1-2h tyle zwykle wystarcza na załatwienie spraw w "centrum" i powrót do domu, szybka komunikacja miejska na wydzielonych pasach ruchu. Dlaczego nikt z tych urzędowych baranów nie zauważa że wpuszczenie kolejnych linii trajtków czy autobusów na ulice bez ich poszerazania tylko korki zwiększy. Teraz budują hiper nową pętle dla trajtków na Felinie, świetnie tylko, że wyremontowany odcinek Majdanka nadal ma jeden pas na którym będą się korkować szybsze pojazdy i wolniejsze trajtki, zamiast dać 2 pasy ruchu, w tym jeden wydzielony zbudowli 4m szerokości wysepki dla nikogo, miejsca było nawet na 3 pasy w jednym kierunku - kto to wogóle projektował ??

Ciekawe ile "eksperci" wzięli za to cudowne opracowanie, od miasta i pod stołem od właścicieli marketów. Już teraz centrum wymiera przez płatne parkingi i brak możliwości wjazdu, parę lat temu praktycznie zabito handel na Narutowicza przez likwidację dogodnych miejsc parkingowych, teraz zdychają okolice deptaku. A pod kazdym marketem parkingu 3 hektary i zwykle za darmo. Promowanie ruchu pieszego i rowerowego - co za bzdura w mieście gdzie zima trwa pół roku !. Mam po zakupy na tydzień dla rodziny jeżdzić rowerem 10 km po śniegu ?, z chor... rozwiń

Avatar
reteP / 24 czerwca 2013 o 16:09
0

Ta, krytykaci i spece inżyniery drogowe się znalazły. skoro to co jest teraz się nie sprawdza to pomyślcie w drugą stronę - pomysł jest najbardziej dobry, tylko na efekty trzeba poczekać kilka dobrych lat. chcecie błędy komuny naprawić w pół roku?

Głupiej synchronizacji świateł nie potrafią zrobić w XXI wieku ale na "ekspertów" kasę bardzo chętnie wydają.

Ile tych lat mamy jeszcze czekać i jakie pół roku jak minęło już 24 lata od "obalenia" komuny w cerwcu 1989 roku?

Głupiej synchronizacji świateł nie potrafią zrobić w XXI wieku ale na "ekspertów" kasę bardzo chętnie wydają.

Ile tych lat mamy jeszcze czekać i jakie pół roku jak minęło już 24 lata od "obalenia" komuny w cerwcu 1989 roku?

rozwiń
Avatar
qwe / 24 czerwca 2013 o 15:55
0

Największym usprawnieniem jakie można dokonać w centrum dość niewielkim kosztem jest likwidacja deptaka, przywrócenie tej ulicy jako normalnego ciągu komunikacyjnego. Od momentu jego powstania, układ komunikacyjny miasta stał się po prostu kulawy!!

To jest idealne podsumowanie poziomu części wypowiadających się tu osób.

Avatar
slovacki / 24 czerwca 2013 o 14:51
0

ulica Zana krzyżuje się z ul. Filaretów. O jakim przedłużeniu mówimy ? :-)

Avatar
Sebeq / 24 czerwca 2013 o 14:49
0

TAAAAAAAA usprawnią tak samo jak usprawnili wjazd i zjazd w Jastkowie na nową trasę na Wawe, wjechać jeszcze ujdzie ale zjechać w kierunku LBN porażka

Avatar
peter / 24 czerwca 2013 o 14:39
0

Ta, krytykaci i spece inżyniery drogowe się znalazły. skoro to co jest teraz się nie sprawdza to pomyślcie w drugą stronę - pomysł jest najbardziej dobry, tylko na efekty trzeba poczekać kilka dobrych lat. chcecie błędy komuny naprawić w pół roku?

Avatar
W / 24 czerwca 2013 o 13:46
0

Wyrzucic wszystkie urzedy z centrum miasta na obrzeza, np. Felin. Problem korkow w centrum rozwiaze sie automatycznie.

Avatar
JUREKJP / 24 czerwca 2013 o 13:33
0

Największym usprawnieniem jakie można dokonać w centrum dość niewielkim kosztem jest likwidacja deptaka, przywrócenie tej ulicy jako normalnego ciągu komunikacyjnego. Od momentu jego powstania, układ komunikacyjny miasta stał się po prostu kulawy!!

Chyba Cię porąbało 

Avatar
popeye / 24 czerwca 2013 o 13:01
0

Zwężanie ulic?! Co za chory pomysł! Ruch z centrum nigdy nie zniknie, a zwężenie ulic tylko powiększyłoby korki. Ulice trzeba poszerzać tam gdzie to możliwe.

Zobacz wszystkie komentarze 39

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica 0 0

Piłkarze Artura Bożyka wysoko pokonali w sobotnim meczu kontrolnym Sokoła Konopnica. Trzecioligowiec zaaplikował rywa-lom pięć goli. Biało-zieloni mieli jednak znacznie więcej sytuacji, pudłowali zwłaszcza w pierwszej połowie. Wiadomo już także, że do klubu z Chełma trafi Aleks Aftyka, który został wypożyczony na rok z Górnika Łęczna. Na obóz do Zwierzyńca z drużyną poje-dzie także Jakub Gołąb (Eko Różanka).

Jechali rowerami przez przejście, zauważyli policję i....
film

Jechali rowerami przez przejście, zauważyli policję i.... 10 12

Niewiele zabrakło a skończyłoby się mandatem. Rowerzyści mieli szczęście

Dwa transfery Motoru Lublin i trzy gole w sparingu z Victorią Sulejówek
galeria

Dwa transfery Motoru Lublin i trzy gole w sparingu z Victorią Sulejówek 0 0

Drugi sparing i pierwsze zwycięstwo Motoru Lublin. Podopieczni Mariusza Sawy pokonali w sobotę trzecioligowca z grupy pierwsze – Victorię Sulejówek 3:0. Gospodarze powinni jednak zdobyć zdecydowanie więcej bramek.

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej 7 5

Andrzej Czapski, były prezydent Białej Podlaskiej, który przegrał w ostatnich wyborach z Dariuszem Stefaniukiem (PiS), ogłasza swój start w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce 0 0

Hangar Agencji Mienia Wojskowego na bialskim lotnisku wciąż bez najemcy.

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur
30 września 2018, 16:00

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur 6 0

Co Gdzie Kiedy. 30 września o godz. 16 i 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się podwójny pokaz spektaklu w gwiazdorskiej obsadzie Polowanie na łosia.

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale 20 0

Lato wróciło. W przyszłym tygodniu możemy spodziewać się słońca, ale i burz z deszczem.

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce
galeria

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce 0 1

Zawody w skoku o tyczce pań miały zostać rozegrane w piątek, ale ze względu na niekorzystną aurę zostały przeniesione na sobotnie przedpołudnie. Pierwsze miejsce z wynikiem 4.50 m zdobyła Justyna Śmietanka

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie
28 lipca 2018, 11:00

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Atoli zaprasza na Słomiany Rynek (plac zieleni między ul. Towarowa i Kalinowszczyna), na wspólne świętowanie pierwszego chleba czyli Słowiańskich Podpłomyków. Wydarzenie obędzie się 28 lipca o godz. 11.

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją 2 1

27-latek, który miał trafić do więzienia ukrywał się przed mundurowymi. W piątek zauważył go policjant.

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 15 5

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 4 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 22 6

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 5

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 28 9

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!