Trwa remont elewacji kamienicy na rogu ul. 3 Maja i Żołnierzy Niepodległej w Lublinie. Siedziba Kuratorium Oświaty jest w połowie schowana pod rusztowaniami. Po zdjęciu zobaczymy nową kolorystykę
Czterokondygnacyjny budynek oddany do użytku w 1906 roku wybudowany był jako mieszkalny. Z czasem stał się mieszkalno-biurowy. Jest siedzibą władz oświatowych jeszcze od czasów przedwojennych, bo od 1925 roku.
W okresie międzywojennym działał tu hotel „Janina”, była restauracja, zakład kąpielowy i sklep. Teraz oprócz kuratorium znajduje się Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka. Budynek zaprojektował Eliasz Sidorski, można się spotkać z opinią, że była to pierwsza secesyjna kamienica w mieście. Miała wówczas bogato zdobiną elewację, co można zobaczyć od strony podwórka.
Frontowa remontowana w 1916, 1944 i latach 60. ubiegłego wieku straciła secesyjny charakter. Dziś z pierwotnego wystroju zachowały się tylko balustrady balkonowe i żeliwne odboje przy bramie od strony ul. Żołnierzy Niepodległej. Właśnie od strony tej ulicy widać jeszcze seledynowy odcień kamienicy. To się zmieni.
Autorzy projektu budowlanego remontu elewacji Kuratorium Oświaty przywołują badania tynków i warstw malarskich jakie były robione w 1995 roku i które wykazały, że w pierwotnej wersji cokół elewacji był pomalowany na kolor wrzosowy a ściany powyżej na jasno szary.
Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków przychyliło się do wniosku kuratorium i uznało za możliwą do akceptacji kolorystykę w tonacji szarości.
- Ostateczny wybór kolorystyki będzie po zrobieniu próbek na fragmencie elewacji. Jest to metoda umożliwiająca najbardziej prawidłowy dobór koloru – mówi Piotr Mazur, kierownik referatu ds. inspekcji zabytków w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Pytany jakiego odcienia można się spodziewać przyznaje, że po remoncie Kuratorium Oświaty będzie podobne do kamienicy przy Rynku 3, która właśnie została odnowiona. I będzie jednolite, bo nie ma zgody na wyróżnianie detalu architektonicznego inną barwą. Jedynie cokół będzie odpowiednio ciemniejszy niż ściany. Grafitowe będą też balustrady balkonów. Ich secesyjna uroda ma być bezwzględnie zachowana.
Korzystałam z www.teatrnn.pl i Projektu budowlanego obiektu.