Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 września 2008 r.
17:21
Edytuj ten wpis

Jeden bilet na MPK i prywatne

Autor: Zdjęcie autora DOMINIK SMAGA
0 9 A A

Te same bilety mają obowiązywać w pojazdach MPK i w autobusach prywatnych. Rewolucja zacznie się w styczniu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Druk biletów i ich kontrolę w pojazdach ma przejąć nowa miejska jednostka - Zarząd Transportu Publicznego.

Dziś w Ratuszu oficjalnie zaprezentowano plan reformy. Jeszcze tej jesieni radni mieliby utworzyć Zarząd Transportu Publicznego. To właśnie ZTP ma się zająć układaniem rozkładów jazdy i zlecać firmom przewozowym kursy na poszczególnych liniach.

Teraz prywatni przewoźnicy kursują tylko na opłacalnych liniach. Te nierentowne musi obsługiwać MPK. Reforma ma to zmienić. ZTP będzie zlecać wykonywanie kursów, a przewoźnicy nie będą musieli martwić się o to, czy autobus jedzie pusty, czy pełny, bo od miasta dostaną zapłatę za przejechane kilometry.

- Zniknie niezdrowa konkurencja- zapowiada Sławomir Podsiadły, współautor reformy. - Zarząd ma też sprawdzać jakość usług - dodaje.

- Jesteśmy gotowi przystąpić do takiego systemu rozliczeń, ale najpierw musimy poznać szczegóły tych koncepcji - mówi Krzysztof Juszka, szef Zrzeszenia Prywatnych Przewoźników. Komentarza ze strony MPK nie udało nam się uzyskać.

Zgodnie z planem to już nie właściciele autobusów będą decydować o tym, ile będzie kosztować przejazd. Wszystkie firmy będą musiały honorować bilety drukowane przez ZTP.

- To bardzo dobry pomysł. Nieraz wcześniej przyjeżdża prywaciarz, a ja muszę czekać na miejski, bo mam miesięczny - mówi Ewa Wojtaś, pasażerka MPK. Ale kij ma dwa końce, bo teraz za przejazd autobusem prywatnym płacimy 1,50 zł, a po zmianach trzeba by wydać na bilet tyle samo, co w MPK, czyli 1,80 zł. A od października cena ma skoczyć do 2,20 zł.

Negocjacje z firmami przewozowymi, a poza MPK jest ich 21, powinny zacząć się w połowie października. Miesiąc później mają być już podpisywane pierwsze umowy. Przez pierwsze dwa lata nie będzie zapowiadanych wcześniej przetargów na obsługę linii, do których musiałoby stawać także MPK.

-- Proporcja między przewoźnikami prywatnymi, a MPK pozostanie niezmieniona. Będą pokonywać tyle samo wozokilometrów. Ale MPK będzie musiało się w ciągu dwóch lat zrestrukturyzować - mówi Elżbieta Kołodziej-Wnuk, zastępca prezydenta Lublina.

- Jeśli MPK nie będzie się reformować, to Unia Europejska będzie mogła nam to w każdej chwili zakwestionować. Wtedy miejska spółka będzie musiała stanąć do przetargów.

Z szacunków Ratusza wynika, że zakup usług w MPK pochłonie 89 mln zł, a kursy przewoźników prywatnych 21 mln zł.



Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
~piotr~ / 20 września 2008 o 15:52
0
Tak, tylko że w innych miastach takie zarządy to coś normalnego i jakoś nikt nie narzeka. Tylko mieszkańcy Lublina narzekają nie wiedząc tak naprawdę, jak funkcjonuje taki zarząd.
Avatar
Pasazerka / 19 września 2008 o 15:47
0
Czyli wracamy do komuny.Wszystko z gory narzucone. Dlaczego pisze sie o niezdrowej konkurencji.O ile wiem demokracja daje nam prawo wyboru , a tutaj nie widze zadnego wyboru bo prywatny czy panstwowy to dokladnie to samo.
Avatar
lubelak / 19 września 2008 o 11:58
0
mi to pachnie "kręceniem lodów", ten układ PO-PSL to tylko myśli , ale o swojej kasie: nowy twór dla spadochroniarzy z urzędów i ich rodzin!!!!
Avatar
daro / 19 września 2008 o 09:36
0
Kolejny niepotrzebny zbyteczny i nic nie warty zarząd służący jedynie do wyłudzania kasy i składający się ze znajomków i kolesi UW i UM w Lublinie. I co warto dodać nie korzystający z usług MPK a o prywatnych nie wspomnę Żenada
Avatar
MR / 18 września 2008 o 23:53
0
Ludzie, zamiast się wymądrzać przejedźcie się trochę po innych miastach, po Warszawie, Gdańsku, Krakowie- to zobaczycie że WSZĘDZIE tam jest wspólny bilet na wszyskie środki komunikacji miejskiej. Styl Waszych wypowiedzi nakazuje mi sądzić że poza Lublin rzadko się ruszacie.
Avatar
zuzia / 18 września 2008 o 21:16
0
Czegoś tu nie rozumiem, dla czego prywaciaże mieli by dostać 21 mln, jak na dzień dzisiejszy mają 35 rozkładów, podczas gdy mpk ma ich ponad 150 dziennie, a ma dostać 89 mln. Coś tu nie tak. Kolejna sprawa kto będzie ukladał rozkłady ?? Kto będzie egzekwował punktualność ?? Kto będzie egzekwował czystośc w autobusach ?? Kto będzie utrzymywał przystanki ?? Kto będzie w zarządzie ?? Bo jak ma być to nowe wcielenie biura transportu zbiorowego z tymi samsmymi ludźmi to ja dziękuje, to będzie jawne wypompowanie miejskiej kasy do prywatych kieszeni !!!
Avatar
VIKO / 18 września 2008 o 19:59
0
W artykule jest pewna nieścisłość. Miasto co prawda zapłaci MPK i prywaciarzom za obsługę linii, ale to do miasta trafiać będą pieniądze ze sprzedaży biletów.
Avatar
V / 18 września 2008 o 19:11
0
Pięknie. Zero konkurencji. Ten pomysł to skandal! Równamy w górę ceny. Lublinianie powinni zaprotestować! Rynek przewozów powinien być otwarty!
Avatar
w / 18 września 2008 o 17:40
0
Powiedziałbym, że w ogóle zniknie konkurencja, a miasto będzie mogło narzucać dowolne ceny.
Teraz tylko ceny przewoźników prywatnych powstrzymywały miasto. Kiedyś już MPK "zaproponowało" ceny z górnej półki ale widząc ucieczkę pasażerów do prywatnych wprowadziło "bezterminową" promocję...
Ale teraz już nie będzie niezdrowej konkurencji... Jak to dobrze, że włodarze dbają o interes mieszkańców.
Avatar
~piotr~ / 20 września 2008 o 15:52
0
Tak, tylko że w innych miastach takie zarządy to coś normalnego i jakoś nikt nie narzeka. Tylko mieszkańcy Lublina narzekają nie wiedząc tak naprawdę, jak funkcjonuje taki zarząd.
Avatar
Pasazerka / 19 września 2008 o 15:47
0
Czyli wracamy do komuny.Wszystko z gory narzucone. Dlaczego pisze sie o niezdrowej konkurencji.O ile wiem demokracja daje nam prawo wyboru , a tutaj nie widze zadnego wyboru bo prywatny czy panstwowy to dokladnie to samo.
Avatar
lubelak / 19 września 2008 o 11:58
0
mi to pachnie "kręceniem lodów", ten układ PO-PSL to tylko myśli , ale o swojej kasie: nowy twór dla spadochroniarzy z urzędów i ich rodzin!!!!
Avatar
daro / 19 września 2008 o 09:36
0
Kolejny niepotrzebny zbyteczny i nic nie warty zarząd służący jedynie do wyłudzania kasy i składający się ze znajomków i kolesi UW i UM w Lublinie. I co warto dodać nie korzystający z usług MPK a o prywatnych nie wspomnę Żenada
Avatar
MR / 18 września 2008 o 23:53
0
Ludzie, zamiast się wymądrzać przejedźcie się trochę po innych miastach, po Warszawie, Gdańsku, Krakowie- to zobaczycie że WSZĘDZIE tam jest wspólny bilet na wszyskie środki komunikacji miejskiej. Styl Waszych wypowiedzi nakazuje mi sądzić że poza Lublin rzadko się ruszacie.
Avatar
zuzia / 18 września 2008 o 21:16
0
Czegoś tu nie rozumiem, dla czego prywaciaże mieli by dostać 21 mln, jak na dzień dzisiejszy mają 35 rozkładów, podczas gdy mpk ma ich ponad 150 dziennie, a ma dostać 89 mln. Coś tu nie tak. Kolejna sprawa kto będzie ukladał rozkłady ?? Kto będzie egzekwował punktualność ?? Kto będzie egzekwował czystośc w autobusach ?? Kto będzie utrzymywał przystanki ?? Kto będzie w zarządzie ?? Bo jak ma być to nowe wcielenie biura transportu zbiorowego z tymi samsmymi ludźmi to ja dziękuje, to będzie jawne wypompowanie miejskiej kasy do prywatych kieszeni !!!
Avatar
VIKO / 18 września 2008 o 19:59
0
W artykule jest pewna nieścisłość. Miasto co prawda zapłaci MPK i prywaciarzom za obsługę linii, ale to do miasta trafiać będą pieniądze ze sprzedaży biletów.
Avatar
V / 18 września 2008 o 19:11
0
Pięknie. Zero konkurencji. Ten pomysł to skandal! Równamy w górę ceny. Lublinianie powinni zaprotestować! Rynek przewozów powinien być otwarty!
Avatar
w / 18 września 2008 o 17:40
0
Powiedziałbym, że w ogóle zniknie konkurencja, a miasto będzie mogło narzucać dowolne ceny.
Teraz tylko ceny przewoźników prywatnych powstrzymywały miasto. Kiedyś już MPK "zaproponowało" ceny z górnej półki ale widząc ucieczkę pasażerów do prywatnych wprowadziło "bezterminową" promocję...
Ale teraz już nie będzie niezdrowej konkurencji... Jak to dobrze, że włodarze dbają o interes mieszkańców.
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Wypadek na skrzyżowaniu ul. Zelwerowicza i Bohaterów Września
galeria

Lublin: Wypadek na skrzyżowaniu ul. Zelwerowicza i Bohaterów Września 0 0

Po godz. 18 na skrzyżowaniu ul. Zelwerowicza z Bohaterów Września w Lublinie doszło do wypadku.

Raz, Dwa, Trzy "Ważne piosenki". Koncert w Filharmonii Lubelskiej
14 października 2018, 19:00

Raz, Dwa, Trzy "Ważne piosenki". Koncert w Filharmonii Lubelskiej 0 0

Co Gdzie Kiedy. Już 14 października o godz. 19 na scenie Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi formacja Raz, Dwa, Trzy z koncertem Ważne piosenki.

Speed Car Motor Lublin - ROW Rybnik. Bilety wyprzedane, nie wystarczyło dla wszystkich
Zdjęcia
galeria
film

Speed Car Motor Lublin - ROW Rybnik. Bilety wyprzedane, nie wystarczyło dla wszystkich 8 3

Ogromna kolejka, której końca nie było widać – tak wyglądała środowa walka o bilety na niedzielny mecz żużlowy Speed Car Motor Lublin z ROW Rybnik. Wiele osób odeszło od kasy z kwitkiem i mecz będzie mogło obejrzeć tylko w telewizji.

Bez niespodzianek. Motor i Wisła grają dalej w Pucharze Polski

Bez niespodzianek. Motor i Wisła grają dalej w Pucharze Polski 11 0

W środę w regionie rozegrano kolejne spotkania w ramach okręgowego Pucharu Polski w okręgu lubelskim i zamojskim. W pierwszym z wymienionych obyło się bez niespodzianek – zarówno Motor Lublin jak i Wisła Puławy pokonały niżej notowanych rywali, w drugim doszło do jednej niespodzianki

Mieszkańcy Lublina wypowiedzą się o przyszłości Unii Europejskiej

Mieszkańcy Lublina wypowiedzą się o przyszłości Unii Europejskiej 0 9

Lublin będzie gospodarzem jednego z 20 ogólnoeuropejskich paneli obywatelskich poświęconych przyszłości Unii Europejskiej. Stolica województwa lubelskiego została wyróżniona w ten sposób przez Komisję Europejską jako jedyne z polskich miast.

"Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu". Wystawa w Warsztatach Kultury w Lublinie
5 października 2018, 18:00

"Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu". Wystawa w Warsztatach Kultury w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 5 października o godz. 18 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) odbędzie się wernisaż wystawy Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu.

Czapski kandyduje z radzyńskiego komitetu na prezydenta Białej Podlaskiej

Czapski kandyduje z radzyńskiego komitetu na prezydenta Białej Podlaskiej 4 4

Andrzej Czapski będzie kandydował na urząd prezydenta Białej Podlaskiej, ale nie z komitetu Kukiz'15, tylko z KWW Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych.

W Białej Podlaskiej odbędą się Akademickie Mistrzostwa świata w podnoszeniu ciężarów

W Białej Podlaskiej odbędą się Akademickie Mistrzostwa świata w podnoszeniu ciężarów 1 0

Zawody potrwają dd czwartku do niedzieli. Weźmie w nich udział 16-osobowa reprezentacja Polski

Znika popularna przed laty usługa Poczty Polskiej. Choć cena ostatnio nie zachęcała do skorzystania
galeria

Znika popularna przed laty usługa Poczty Polskiej. Choć cena ostatnio nie zachęcała do skorzystania 9 4

Jeszcze masz 10 dni by nadać ostatni w życiu telegram. Ostatni w życiu telegramu. Masz jeszcze 10 dni by się dowiedzieć, że coś takiego jak telegram w ogóle było. Usługa pamiętająca XIX wiek przestanie istnieć. Poczta Polska poinformowała o tym na swojej stronie i na… Twitterze.

Lublin: Pogrzeb ppłk. Zbigniewa Matysiaka. ps. „Kowboj”, „Dym”
galeria

Lublin: Pogrzeb ppłk. Zbigniewa Matysiaka. ps. „Kowboj”, „Dym” 6 3

Dziś na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie pochowano ppłk. Zbigniewa Matysiaka, jednego z ostatnich podkomendnych legendarnego dowódcy mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Miał 92 lata.

Wypadek w Firleju. Kierujący jeepem najechał na rowerzystkę

Wypadek w Firleju. Kierujący jeepem najechał na rowerzystkę 0 1

Kierujący jeepem najechał na jadącą w kierunku Kocka rowerzystkę.

Spływ kajakowy Wieprzem z Baranowa do Kośmina
23 września 2018, 9:00

Spływ kajakowy Wieprzem z Baranowa do Kośmina 0 0

23 września o godz. 9 zorganizowany zostanie jesienny spływ kajakowy 23-kilometrowym odcinkiem rzeki Wieprz, z Baranowa do Kośmina.

Warsztaty kung-fu z mistrzem Shaolin w Lublinie

Warsztaty kung-fu z mistrzem Shaolin w Lublinie 2 2

W piątek i w sobotę będzie można wziąć udział w warsztatach kung-fu, które poprowadzi chiński mistrz Shi Yan Ti. Mnich przyjedzie do Lublina ze słynnego klasztoru Shaolin. To będzie jego pierwsza wizyta w Polsce. Seminarium z udziałem chińskiego mistrza organizuje lubelska szkoła Tygrysy Shaolin Kung-fu.

Wielka operacja: scalają grunty, wybudują drogi. Rolnicy mają wiele pytań

Wielka operacja: scalają grunty, wybudują drogi. Rolnicy mają wiele pytań 3 4

Kiedy będę mógł wejść na przydzieloną mi działkę, czy będę mógł sprzątnąć zasianą przeze mnie pszenicę, kiedy pole zmieni właściciela? Te i inne pytania padły podczas kolejnej prezentacji projektu scaleniowego w Wojsławicach.

Lublin: Będzie strajk w szpitalu? Związkowcy chcą podwyżek. "To kompromisowa propozycja"

Lublin: Będzie strajk w szpitalu? Związkowcy chcą podwyżek. "To kompromisowa propozycja" 4 23

Pięć związków zawodowych działających w SPSK4 w Lublinie, które reprezentują 1300 pracowników (poza pielęgniarkami i lekarzami), wciąż czeka na odpowiedź dyrekcji na pismo w sprawie podwyżek.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!