Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 marca 2009 r.
19:05
Edytuj ten wpis

Kampania Palikota za lewe pieniądze - nowe szczegóły afery w lubelskiej PO

Autor: Zdjęcie autora RAFAŁ PANAS
0 30 A A

Krzysztof Łątka nielegalnie finansował kampanię wyborczą PO w 2005 r. Przez podstawionych ludzi miał wpłacić 84 tys. zł na rzecz Janusza Palikota. Poseł reaguje nerwowo: "Niech pan myśli o Polsce, a nie tylko o tym, aby mi przypieprzyć”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Radomska prokuratura nie znalazła dowodów, że centrala PO wiedziała o machinacjach finansowych w lubelskim sztabie partii podczas kampanii w 2005 roku i w marcu umorzyła śledztwo. Pojechaliśmy do Radomia, żeby zobaczyć akta sprawy.

Sponsorzy bez dochodów

Śledczy przesłuchali i sprawdzili konta 50 osób, które wpłaciły w sumie 856 tys. zł na fundusz wyborczy PO ze wskazaniem na Palikota.

Dziesięć osób - studenci i ludzie świeżo po studiach - nie miało dochodów pozwalających na wydanie po 12-21 tys. zł.

Tłumaczyli, że pieniądze dostali od rodziny, zaoszczędzili lub zarobili za granicą. Jedna nie pamiętała, kto go obdarował 15 tys. zł.

"Podawane przez tych świadków źródła pochodzenia środków finansowych mogą nasuwać wątpliwości co do ich wiarygodności, jednak ich obiektywna weryfikacja nie jest możliwa” - napisał w uzasadnieniu umorzenia śledztwa prowadzący sprawę Grzegorz Talarek.

Przyjaciel sypie

Ślad prowadzi do Krzysztofa Łątki, dziś dyrektora departamentu sekretarza miasta Lublin, a w 2005 r. członka sztabu wyborczego lubelskiej PO. Wskazał na niego jego przyjaciel i świadek na ślubie - Krzysztof K.

Jesienią 2007 r. zeznał, że dostał 12,5 tys. zł od Łątki z prośbą o wpłatę na kampanię.

"Mogłem się jedynie domyślać, że pochodzą bezpośrednio od Janusza Palikota” - zeznał. Po roku zmienił zdanie: pieniądze miał zarobić w USA, a 2 tysiące pożyczył od Łątki. - Nie zmieniłem zeznań, tylko je uzupełniłem - zapewnia Krzysztof K.

Kasa w brązowej kopercie

Łątkę wskazały też cztery inne osoby. Stwierdziły, że przekazał im fundusze 19 września 2005 r. "Pieniądze zapakowane były w taśmę z banku, nie przeliczałem ich” - zeznał Tomasz R.

Do ręki oprócz brązowej koperty otrzymali karteczki z numerem konta.
Cała czwórka wpłaciła gotówkę na swoje rachunki i od razu przelała na kampanię Palikota.

Podczas konfrontacji z Łątką dwie osoby nie potrafiły go rozpoznać, ale potwierdziły, że pieniądze dał im on lub ktoś tak im przedstawiony. Jedna osoba nie miała żadnych wątpliwości.

Wykroczenie było, ale się przedawniło

"Niewątpliwie Łątka chciał przede wszystkim ominąć zakaz wpłat darowizn ponad limit poprzez posłużenie się podstawionymi osobami, które zgodziły się wpłacić je za pośrednictwem własnych rachunków” pisze w uzasadnieniu prokurator Grzegorz Talarek.

Łątka wpłacił z obejściem prawa 84 tys. zł (oraz osobiście, zgodnie z limitem, 21 tys. zł). Tymczasem w 2004 i 2005 r. jego dochód wyniósł ok. 50 tys. zł. Łątka przekroczył limit, ale to wykroczenie przedawniło się.

- W osobnym postępowaniu karno-skarbowym sprawdzamy jego nieujawnione źródła dochodów - mówi Talarek. Część wpłat pochodziła od spółki 29 listopada powiązanej z Palikotem.

Wszyscy ludzie Piątka

Część osób, które obciążyły Łątkę, to wspólnicy lub pracownicy Dariusza Piątka, radnego miejskiego, teraz skłóconego z Palikotem.

Trefne pieniądze mieli dostać od Łątki podczas spotkania w siedzibie Hanesco, firmie Piątka i to w jego obecności. - To spisek Piątka - twierdzi Palikot. Dodaje, że zawnioskuje o wyrzucenie Piątka z partii.

- To niedorzeczne. Nikt by nie wydał tyle pieniędzy żeby mieć haka za kilka lat - stwierdza Dariusz Piątek.

Nie pamięta jednak żeby był świadkiem przekazania pieniędzy. - To, że świadkowie są ze mną związani, nie miało wpływu na ich zeznania. Napominałem ich tylko żeby mówili jak było - tłumaczy Piątek.

Na wpłatę 12,5 tys. zł nie było stać poseł Magdaleny Gąsior Marek. Pytana przez policjantów czy pieniądze dostała od Łątki, odmówiła odpowiedzi. Wcześniej została pouczona, że może tak zrobić jeśli odpowiedź narazi ją na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

Inny wpłacający - Marcin W. - nie pamiętał od kogo dostał 15 tys. zł.

Łątka: nie znam tych ludzi

- Nie dawałem nikomu pieniędzy na wpłatę na kampanię wyborczą Janusza Palikota. Krzysztof K., który jako pierwszy zeznawał, został przestraszony przez policjantów. Pozostałych trzech osób nie znam, jedną z nich może raz widziałem w siedzibie Hanesco - mówi Krzysztof Łątka, dyrektor departamentu sekretarza miasta Lublin.

Iwona Blajerska, rzecznik prasowa lubelskiego magistratu: - Poczekamy na rozstrzygnięcie prokuratury. Tym bardziej, że sprawa nie dotyczy jego działalności w urzędzie miasta.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
pepe / 29 marca 2009 r. o 10:56
0
Poza tym wizja naliczenia podatku wraz z odsetkami jak sądzę szybko odświeży pamięć "darczyńców".
Avatar
pepe / 29 marca 2009 r. o 10:52
0
A gdzie jest Urząd Skarbowy? To, że studencina jeden z drugim nie pamięta skąd miał pieniądze nie zwalnia go od zapłacenia podatku od tej kwoty.
Avatar
jojo / 24 marca 2009 r. o 14:17
0
Będziesz głosować na Palikota, dostaniesz dobrego "mamrota"
Avatar
leniak / 24 marca 2009 r. o 13:49
0
~tedy~ napisał:
jeszcze niedawno merdia przedstawiały Po i Paligłupa, on siebie zresztą też, jako najcystsze nieskalane żródełko a Kacory to gnojowica nie mający nawet kąta w banku. Paligłup spotrafił kochać nawet inacy.A Jarek Kacor nawet nie spotrafił pokochać normalnie tylko siedział przy cycusiu mamusi i jeszcze nie umiał sie internautowć.Tak nasze merdia i cynbały dziennikarskie robiły ludziom wodę z mózgu i ludziska dały się na to nabrać Rzeczywistość jest jednak inna część wybrańców PO to szulerzy cwaniacy w d... mający społeczeństwo iPolskę ptrzący aby jak tu się nachapć



w temacie mediów nic się chyba nie zmieniło...
Gazeta Wyborcza nadal przedstawia posła i jego byłego asystenta wyłacznie w ciepłych barwach
i nie oczekiwałbym tu żadnej zmiany raczej...



w temacie mediów nic się chyba nie zmieniło...
Gazeta Wyborcza nadal przedstawia posła i jego byłego asystenta wyłacznie w ciepłych barwach
i nie oczekiwałbym tu żadnej zmiany raczej... rozwiń
Avatar
~Barbara~ / 24 marca 2009 r. o 13:25
0
Znowu ten Palikot. Śmierdzi, strasznie śmierdzi w Powogóle a w lubelskiej Po szczególnie śmierdzi.
Ludzie z PO pokroju Palikota to typowi przedstawiciele tej partii.
A ta partia czyli PO kojarzy mi się tylko z nepotyzmem, aferami, złodziejstwem, korupcją, chamstem, kłamstwem. Ze wszystkim tym co jest najgorsze,
I tacy ludzie rządzą Polską a teraz też Lublinem.
Odsuńmy tę watahę od władzy. Nie pozwólmy dłużej sie oszukiwać i okradać prominentom z PO.
Precz z tą hołotą, precz z ta watahą, zgrają.
Avatar
~elf~ / 24 marca 2009 r. o 12:45
0
Znowu ten Palikot, mało mu było gaży za film Rise of the Footsoldier, gdzie zagrał siebie samego z lat młodzieńczych;-). Łątce wystarczy spojrzeć w oczy żeby stwierdzić że ma na sumieniu to co mu zarzucają. Lubelszczyzna- siedlisko biedy, przekrętów i zacofania.
Avatar
gosc3 / 24 marca 2009 r. o 11:56
0
Marcin Wrona? chyba komuś się pomyliło co nieco
Avatar
Standardy etyczne (PO czy / 24 marca 2009 r. o 10:32
0
Panie redaktorze czemu nie napisał pan znowu o ponad 80 tysiącach zł !!!!!! wpłaconych na kampanie przez rodzinę K. Łątki?. Czy wymieniony w artykule Marcin W. to Marcin Wrona współwłaściciel wraz z radnym PO Kowalewskim knajpy „paragraf 14” gdzie Łatka pije i załatwia swoje interesy(ciekawe jakie?). Żona Wrony pracuje w biurze promocji Lublina, czy to przez wdzięczność Łatki została tam zatrudniona. Biurem promocji kieruje Krawczyk ( szef finansów w kampanii Wasilewskiego !!!!). Czy on tez wpłacił na tą kampanię Palikota. No tam przy kontraktach promocyjnych to można się „ustawić”. Niech pan prześledzi zatrudnienie i losy ludzi wpłacających na kampanię Palikota. Ciekawy artykuł o nepotyźmie i kolesiostwie panu wyjdzie . A czy nie z tym walczy teraz Tusk i Pitera. Niech pan do nich zadzwoni i niech powiedzą co o tym myślą. Niech Palikot nie odwraca kota ogonem oskarżając Piątka to on robi szwindle przy kampaniach a potem żąda aby w jakiś sposób wybrani ludzie mu to zrekompensowali. A jeśli chodzi o standardy to przecież Łątka1 jest zięciem Starownika starosty z PSL więc takie 'pawlakowe” standardy chce wprowadzić w Platformie.
Panie redaktorze czemu nie napisał pan znowu o ponad 80 tysiącach zł !!!!!! wpłaconych na kampanie przez rodzinę K. Łątki?. Czy wymieniony w artykule Marcin W. to Marcin Wrona współwłaściciel wraz z radnym PO Kowalewskim knajpy „paragraf 14” gdzie Łatka pije i załatwia swoje interesy(ciekawe jakie?). Żona Wrony pracuje w biurze promocji Lublina, czy to przez wdzięczność Łatki została tam zatrudniona. Biurem promocji kieruje Krawczyk ( szef finansów w kampanii Wasilewskiego !!!!). Czy on te... rozwiń
Avatar
iwa / 24 marca 2009 r. o 09:01
0
Jola napisał:
na pewno nie powiedział "przypiepszyć". jeśli już to "przypieprzyć":-))


Nie powiedział lecz napisał, w odpowiedzi na pytania red. Panasa, niecenzuralnie i z błędem.
Avatar
Jola / 24 marca 2009 r. o 08:47
0
na pewno nie powiedział "przypiepszyć". jeśli już to "przypieprzyć":-))
Avatar
pepe / 29 marca 2009 r. o 10:56
0
Poza tym wizja naliczenia podatku wraz z odsetkami jak sądzę szybko odświeży pamięć "darczyńców".
Avatar
pepe / 29 marca 2009 r. o 10:52
0
A gdzie jest Urząd Skarbowy? To, że studencina jeden z drugim nie pamięta skąd miał pieniądze nie zwalnia go od zapłacenia podatku od tej kwoty.
Avatar
jojo / 24 marca 2009 r. o 14:17
0
Będziesz głosować na Palikota, dostaniesz dobrego "mamrota"
Avatar
leniak / 24 marca 2009 r. o 13:49
0
~tedy~ napisał:
jeszcze niedawno merdia przedstawiały Po i Paligłupa, on siebie zresztą też, jako najcystsze nieskalane żródełko a Kacory to gnojowica nie mający nawet kąta w banku. Paligłup spotrafił kochać nawet inacy.A Jarek Kacor nawet nie spotrafił pokochać normalnie tylko siedział przy cycusiu mamusi i jeszcze nie umiał sie internautowć.Tak nasze merdia i cynbały dziennikarskie robiły ludziom wodę z mózgu i ludziska dały się na to nabrać Rzeczywistość jest jednak inna część wybrańców PO to szulerzy cwaniacy w d... mający społeczeństwo iPolskę ptrzący aby jak tu się nachapć



w temacie mediów nic się chyba nie zmieniło...
Gazeta Wyborcza nadal przedstawia posła i jego byłego asystenta wyłacznie w ciepłych barwach
i nie oczekiwałbym tu żadnej zmiany raczej...



w temacie mediów nic się chyba nie zmieniło...
Gazeta Wyborcza nadal przedstawia posła i jego byłego asystenta wyłacznie w ciepłych barwach
i nie oczekiwałbym tu żadnej zmiany raczej... rozwiń
Avatar
~Barbara~ / 24 marca 2009 r. o 13:25
0
Znowu ten Palikot. Śmierdzi, strasznie śmierdzi w Powogóle a w lubelskiej Po szczególnie śmierdzi.
Ludzie z PO pokroju Palikota to typowi przedstawiciele tej partii.
A ta partia czyli PO kojarzy mi się tylko z nepotyzmem, aferami, złodziejstwem, korupcją, chamstem, kłamstwem. Ze wszystkim tym co jest najgorsze,
I tacy ludzie rządzą Polską a teraz też Lublinem.
Odsuńmy tę watahę od władzy. Nie pozwólmy dłużej sie oszukiwać i okradać prominentom z PO.
Precz z tą hołotą, precz z ta watahą, zgrają.
Avatar
~elf~ / 24 marca 2009 r. o 12:45
0
Znowu ten Palikot, mało mu było gaży za film Rise of the Footsoldier, gdzie zagrał siebie samego z lat młodzieńczych;-). Łątce wystarczy spojrzeć w oczy żeby stwierdzić że ma na sumieniu to co mu zarzucają. Lubelszczyzna- siedlisko biedy, przekrętów i zacofania.
Avatar
gosc3 / 24 marca 2009 r. o 11:56
0
Marcin Wrona? chyba komuś się pomyliło co nieco
Avatar
Standardy etyczne (PO czy / 24 marca 2009 r. o 10:32
0
Panie redaktorze czemu nie napisał pan znowu o ponad 80 tysiącach zł !!!!!! wpłaconych na kampanie przez rodzinę K. Łątki?. Czy wymieniony w artykule Marcin W. to Marcin Wrona współwłaściciel wraz z radnym PO Kowalewskim knajpy „paragraf 14” gdzie Łatka pije i załatwia swoje interesy(ciekawe jakie?). Żona Wrony pracuje w biurze promocji Lublina, czy to przez wdzięczność Łatki została tam zatrudniona. Biurem promocji kieruje Krawczyk ( szef finansów w kampanii Wasilewskiego !!!!). Czy on tez wpłacił na tą kampanię Palikota. No tam przy kontraktach promocyjnych to można się „ustawić”. Niech pan prześledzi zatrudnienie i losy ludzi wpłacających na kampanię Palikota. Ciekawy artykuł o nepotyźmie i kolesiostwie panu wyjdzie . A czy nie z tym walczy teraz Tusk i Pitera. Niech pan do nich zadzwoni i niech powiedzą co o tym myślą. Niech Palikot nie odwraca kota ogonem oskarżając Piątka to on robi szwindle przy kampaniach a potem żąda aby w jakiś sposób wybrani ludzie mu to zrekompensowali. A jeśli chodzi o standardy to przecież Łątka1 jest zięciem Starownika starosty z PSL więc takie 'pawlakowe” standardy chce wprowadzić w Platformie.
Panie redaktorze czemu nie napisał pan znowu o ponad 80 tysiącach zł !!!!!! wpłaconych na kampanie przez rodzinę K. Łątki?. Czy wymieniony w artykule Marcin W. to Marcin Wrona współwłaściciel wraz z radnym PO Kowalewskim knajpy „paragraf 14” gdzie Łatka pije i załatwia swoje interesy(ciekawe jakie?). Żona Wrony pracuje w biurze promocji Lublina, czy to przez wdzięczność Łatki została tam zatrudniona. Biurem promocji kieruje Krawczyk ( szef finansów w kampanii Wasilewskiego !!!!). Czy on te... rozwiń
Avatar
iwa / 24 marca 2009 r. o 09:01
0
Jola napisał:
na pewno nie powiedział "przypiepszyć". jeśli już to "przypieprzyć":-))


Nie powiedział lecz napisał, w odpowiedzi na pytania red. Panasa, niecenzuralnie i z błędem.
Avatar
Jola / 24 marca 2009 r. o 08:47
0
na pewno nie powiedział "przypiepszyć". jeśli już to "przypieprzyć":-))