Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 marca 2009 r.
19:05
Edytuj ten wpis

Kampania Palikota za lewe pieniądze - nowe szczegóły afery w lubelskiej PO

Autor: Zdjęcie autora RAFAŁ PANAS
0 30 A A

Krzysztof Łątka nielegalnie finansował kampanię wyborczą PO w 2005 r. Przez podstawionych ludzi miał wpłacić 84 tys. zł na rzecz Janusza Palikota. Poseł reaguje nerwowo: "Niech pan myśli o Polsce, a nie tylko o tym, aby mi przypieprzyć”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Radomska prokuratura nie znalazła dowodów, że centrala PO wiedziała o machinacjach finansowych w lubelskim sztabie partii podczas kampanii w 2005 roku i w marcu umorzyła śledztwo. Pojechaliśmy do Radomia, żeby zobaczyć akta sprawy.

Sponsorzy bez dochodów

Śledczy przesłuchali i sprawdzili konta 50 osób, które wpłaciły w sumie 856 tys. zł na fundusz wyborczy PO ze wskazaniem na Palikota.

Dziesięć osób - studenci i ludzie świeżo po studiach - nie miało dochodów pozwalających na wydanie po 12-21 tys. zł.

Tłumaczyli, że pieniądze dostali od rodziny, zaoszczędzili lub zarobili za granicą. Jedna nie pamiętała, kto go obdarował 15 tys. zł.

"Podawane przez tych świadków źródła pochodzenia środków finansowych mogą nasuwać wątpliwości co do ich wiarygodności, jednak ich obiektywna weryfikacja nie jest możliwa” - napisał w uzasadnieniu umorzenia śledztwa prowadzący sprawę Grzegorz Talarek.

Przyjaciel sypie

Ślad prowadzi do Krzysztofa Łątki, dziś dyrektora departamentu sekretarza miasta Lublin, a w 2005 r. członka sztabu wyborczego lubelskiej PO. Wskazał na niego jego przyjaciel i świadek na ślubie - Krzysztof K.

Jesienią 2007 r. zeznał, że dostał 12,5 tys. zł od Łątki z prośbą o wpłatę na kampanię.

"Mogłem się jedynie domyślać, że pochodzą bezpośrednio od Janusza Palikota” - zeznał. Po roku zmienił zdanie: pieniądze miał zarobić w USA, a 2 tysiące pożyczył od Łątki. - Nie zmieniłem zeznań, tylko je uzupełniłem - zapewnia Krzysztof K.

Kasa w brązowej kopercie

Łątkę wskazały też cztery inne osoby. Stwierdziły, że przekazał im fundusze 19 września 2005 r. "Pieniądze zapakowane były w taśmę z banku, nie przeliczałem ich” - zeznał Tomasz R.

Do ręki oprócz brązowej koperty otrzymali karteczki z numerem konta.
Cała czwórka wpłaciła gotówkę na swoje rachunki i od razu przelała na kampanię Palikota.

Podczas konfrontacji z Łątką dwie osoby nie potrafiły go rozpoznać, ale potwierdziły, że pieniądze dał im on lub ktoś tak im przedstawiony. Jedna osoba nie miała żadnych wątpliwości.

Wykroczenie było, ale się przedawniło

"Niewątpliwie Łątka chciał przede wszystkim ominąć zakaz wpłat darowizn ponad limit poprzez posłużenie się podstawionymi osobami, które zgodziły się wpłacić je za pośrednictwem własnych rachunków” pisze w uzasadnieniu prokurator Grzegorz Talarek.

Łątka wpłacił z obejściem prawa 84 tys. zł (oraz osobiście, zgodnie z limitem, 21 tys. zł). Tymczasem w 2004 i 2005 r. jego dochód wyniósł ok. 50 tys. zł. Łątka przekroczył limit, ale to wykroczenie przedawniło się.

- W osobnym postępowaniu karno-skarbowym sprawdzamy jego nieujawnione źródła dochodów - mówi Talarek. Część wpłat pochodziła od spółki 29 listopada powiązanej z Palikotem.

Wszyscy ludzie Piątka

Część osób, które obciążyły Łątkę, to wspólnicy lub pracownicy Dariusza Piątka, radnego miejskiego, teraz skłóconego z Palikotem.

Trefne pieniądze mieli dostać od Łątki podczas spotkania w siedzibie Hanesco, firmie Piątka i to w jego obecności. - To spisek Piątka - twierdzi Palikot. Dodaje, że zawnioskuje o wyrzucenie Piątka z partii.

- To niedorzeczne. Nikt by nie wydał tyle pieniędzy żeby mieć haka za kilka lat - stwierdza Dariusz Piątek.

Nie pamięta jednak żeby był świadkiem przekazania pieniędzy. - To, że świadkowie są ze mną związani, nie miało wpływu na ich zeznania. Napominałem ich tylko żeby mówili jak było - tłumaczy Piątek.

Na wpłatę 12,5 tys. zł nie było stać poseł Magdaleny Gąsior Marek. Pytana przez policjantów czy pieniądze dostała od Łątki, odmówiła odpowiedzi. Wcześniej została pouczona, że może tak zrobić jeśli odpowiedź narazi ją na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

Inny wpłacający - Marcin W. - nie pamiętał od kogo dostał 15 tys. zł.

Łątka: nie znam tych ludzi

- Nie dawałem nikomu pieniędzy na wpłatę na kampanię wyborczą Janusza Palikota. Krzysztof K., który jako pierwszy zeznawał, został przestraszony przez policjantów. Pozostałych trzech osób nie znam, jedną z nich może raz widziałem w siedzibie Hanesco - mówi Krzysztof Łątka, dyrektor departamentu sekretarza miasta Lublin.

Iwona Blajerska, rzecznik prasowa lubelskiego magistratu: - Poczekamy na rozstrzygnięcie prokuratury. Tym bardziej, że sprawa nie dotyczy jego działalności w urzędzie miasta.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
pepe / 29 marca 2009 r. o 10:56
0
Poza tym wizja naliczenia podatku wraz z odsetkami jak sądzę szybko odświeży pamięć "darczyńców".
Avatar
pepe / 29 marca 2009 r. o 10:52
0
A gdzie jest Urząd Skarbowy? To, że studencina jeden z drugim nie pamięta skąd miał pieniądze nie zwalnia go od zapłacenia podatku od tej kwoty.
Avatar
jojo / 24 marca 2009 r. o 14:17
0
Będziesz głosować na Palikota, dostaniesz dobrego "mamrota"
Avatar
leniak / 24 marca 2009 r. o 13:49
0
~tedy~ napisał:
jeszcze niedawno merdia przedstawiały Po i Paligłupa, on siebie zresztą też, jako najcystsze nieskalane żródełko a Kacory to gnojowica nie mający nawet kąta w banku. Paligłup spotrafił kochać nawet inacy.A Jarek Kacor nawet nie spotrafił pokochać normalnie tylko siedział przy cycusiu mamusi i jeszcze nie umiał sie internautowć.Tak nasze merdia i cynbały dziennikarskie robiły ludziom wodę z mózgu i ludziska dały się na to nabrać Rzeczywistość jest jednak inna część wybrańców PO to szulerzy cwaniacy w d... mający społeczeństwo iPolskę ptrzący aby jak tu się nachapćw temacie mediów nic się chyba nie zmieniło...
Gazeta Wyborcza nadal przedstawia posła i jego byłego asystenta wyłacznie w ciepłych barwach
i nie oczekiwałbym tu żadnej zmiany raczej...w temacie mediów nic się chyba nie zmieniło...
Gazeta Wyborcza nadal przedstawia posła i jego byłego asystenta wyłacznie w ciepłych barwach
i nie oczekiwałbym tu żadnej zmiany raczej... rozwiń
Avatar
~Barbara~ / 24 marca 2009 r. o 13:25
0
Znowu ten Palikot. Śmierdzi, strasznie śmierdzi w Powogóle a w lubelskiej Po szczególnie śmierdzi.
Ludzie z PO pokroju Palikota to typowi przedstawiciele tej partii.
A ta partia czyli PO kojarzy mi się tylko z nepotyzmem, aferami, złodziejstwem, korupcją, chamstem, kłamstwem. Ze wszystkim tym co jest najgorsze,
I tacy ludzie rządzą Polską a teraz też Lublinem.
Odsuńmy tę watahę od władzy. Nie pozwólmy dłużej sie oszukiwać i okradać prominentom z PO.
Precz z tą hołotą, precz z ta watahą, zgrają.
Avatar
~elf~ / 24 marca 2009 r. o 12:45
0
Znowu ten Palikot, mało mu było gaży za film Rise of the Footsoldier, gdzie zagrał siebie samego z lat młodzieńczych;-). Łątce wystarczy spojrzeć w oczy żeby stwierdzić że ma na sumieniu to co mu zarzucają. Lubelszczyzna- siedlisko biedy, przekrętów i zacofania.
Avatar
gosc3 / 24 marca 2009 r. o 11:56
0
Marcin Wrona? chyba komuś się pomyliło co nieco
Avatar
Standardy etyczne (PO czy / 24 marca 2009 r. o 10:32
0
Panie redaktorze czemu nie napisał pan znowu o ponad 80 tysiącach zł !!!!!! wpłaconych na kampanie przez rodzinę K. Łątki?. Czy wymieniony w artykule Marcin W. to Marcin Wrona współwłaściciel wraz z radnym PO Kowalewskim knajpy „paragraf 14” gdzie Łatka pije i załatwia swoje interesy(ciekawe jakie?). Żona Wrony pracuje w biurze promocji Lublina, czy to przez wdzięczność Łatki została tam zatrudniona. Biurem promocji kieruje Krawczyk ( szef finansów w kampanii Wasilewskiego !!!!). Czy on tez wpłacił na tą kampanię Palikota. No tam przy kontraktach promocyjnych to można się „ustawić”. Niech pan prześledzi zatrudnienie i losy ludzi wpłacających na kampanię Palikota. Ciekawy artykuł o nepotyźmie i kolesiostwie panu wyjdzie . A czy nie z tym walczy teraz Tusk i Pitera. Niech pan do nich zadzwoni i niech powiedzą co o tym myślą. Niech Palikot nie odwraca kota ogonem oskarżając Piątka to on robi szwindle przy kampaniach a potem żąda aby w jakiś sposób wybrani ludzie mu to zrekompensowali. A jeśli chodzi o standardy to przecież Łątka1 jest zięciem Starownika starosty z PSL więc takie 'pawlakowe” standardy chce wprowadzić w Platformie.
Panie redaktorze czemu nie napisał pan znowu o ponad 80 tysiącach zł !!!!!! wpłaconych na kampanie przez rodzinę K. Łątki?. Czy wymieniony w artykule Marcin W. to Marcin Wrona współwłaściciel wraz z radnym PO Kowalewskim knajpy „paragraf 14” gdzie Łatka pije i załatwia swoje interesy(ciekawe jakie?). Żona Wrony pracuje w biurze promocji Lublina, czy to przez wdzięczność Łatki została tam zatrudniona. Biurem promocji kieruje Krawczyk ( szef finansów w kampanii Wasilewskiego !!!!). Czy on te... rozwiń
Avatar
iwa / 24 marca 2009 r. o 09:01
0
Jola napisał:
na pewno nie powiedział "przypiepszyć". jeśli już to "przypieprzyć":-))


Nie powiedział lecz napisał, w odpowiedzi na pytania red. Panasa, niecenzuralnie i z błędem.
Avatar
Jola / 24 marca 2009 r. o 08:47
0
na pewno nie powiedział "przypiepszyć". jeśli już to "przypieprzyć":-))
Avatar
pepe / 29 marca 2009 r. o 10:56
0
Poza tym wizja naliczenia podatku wraz z odsetkami jak sądzę szybko odświeży pamięć "darczyńców".
Avatar
pepe / 29 marca 2009 r. o 10:52
0
A gdzie jest Urząd Skarbowy? To, że studencina jeden z drugim nie pamięta skąd miał pieniądze nie zwalnia go od zapłacenia podatku od tej kwoty.
Avatar
jojo / 24 marca 2009 r. o 14:17
0
Będziesz głosować na Palikota, dostaniesz dobrego "mamrota"
Avatar
leniak / 24 marca 2009 r. o 13:49
0
~tedy~ napisał:
jeszcze niedawno merdia przedstawiały Po i Paligłupa, on siebie zresztą też, jako najcystsze nieskalane żródełko a Kacory to gnojowica nie mający nawet kąta w banku. Paligłup spotrafił kochać nawet inacy.A Jarek Kacor nawet nie spotrafił pokochać normalnie tylko siedział przy cycusiu mamusi i jeszcze nie umiał sie internautowć.Tak nasze merdia i cynbały dziennikarskie robiły ludziom wodę z mózgu i ludziska dały się na to nabrać Rzeczywistość jest jednak inna część wybrańców PO to szulerzy cwaniacy w d... mający społeczeństwo iPolskę ptrzący aby jak tu się nachapćw temacie mediów nic się chyba nie zmieniło...
Gazeta Wyborcza nadal przedstawia posła i jego byłego asystenta wyłacznie w ciepłych barwach
i nie oczekiwałbym tu żadnej zmiany raczej...w temacie mediów nic się chyba nie zmieniło...
Gazeta Wyborcza nadal przedstawia posła i jego byłego asystenta wyłacznie w ciepłych barwach
i nie oczekiwałbym tu żadnej zmiany raczej... rozwiń
Avatar
~Barbara~ / 24 marca 2009 r. o 13:25
0
Znowu ten Palikot. Śmierdzi, strasznie śmierdzi w Powogóle a w lubelskiej Po szczególnie śmierdzi.
Ludzie z PO pokroju Palikota to typowi przedstawiciele tej partii.
A ta partia czyli PO kojarzy mi się tylko z nepotyzmem, aferami, złodziejstwem, korupcją, chamstem, kłamstwem. Ze wszystkim tym co jest najgorsze,
I tacy ludzie rządzą Polską a teraz też Lublinem.
Odsuńmy tę watahę od władzy. Nie pozwólmy dłużej sie oszukiwać i okradać prominentom z PO.
Precz z tą hołotą, precz z ta watahą, zgrają.
Avatar
~elf~ / 24 marca 2009 r. o 12:45
0
Znowu ten Palikot, mało mu było gaży za film Rise of the Footsoldier, gdzie zagrał siebie samego z lat młodzieńczych;-). Łątce wystarczy spojrzeć w oczy żeby stwierdzić że ma na sumieniu to co mu zarzucają. Lubelszczyzna- siedlisko biedy, przekrętów i zacofania.
Avatar
gosc3 / 24 marca 2009 r. o 11:56
0
Marcin Wrona? chyba komuś się pomyliło co nieco
Avatar
Standardy etyczne (PO czy / 24 marca 2009 r. o 10:32
0
Panie redaktorze czemu nie napisał pan znowu o ponad 80 tysiącach zł !!!!!! wpłaconych na kampanie przez rodzinę K. Łątki?. Czy wymieniony w artykule Marcin W. to Marcin Wrona współwłaściciel wraz z radnym PO Kowalewskim knajpy „paragraf 14” gdzie Łatka pije i załatwia swoje interesy(ciekawe jakie?). Żona Wrony pracuje w biurze promocji Lublina, czy to przez wdzięczność Łatki została tam zatrudniona. Biurem promocji kieruje Krawczyk ( szef finansów w kampanii Wasilewskiego !!!!). Czy on tez wpłacił na tą kampanię Palikota. No tam przy kontraktach promocyjnych to można się „ustawić”. Niech pan prześledzi zatrudnienie i losy ludzi wpłacających na kampanię Palikota. Ciekawy artykuł o nepotyźmie i kolesiostwie panu wyjdzie . A czy nie z tym walczy teraz Tusk i Pitera. Niech pan do nich zadzwoni i niech powiedzą co o tym myślą. Niech Palikot nie odwraca kota ogonem oskarżając Piątka to on robi szwindle przy kampaniach a potem żąda aby w jakiś sposób wybrani ludzie mu to zrekompensowali. A jeśli chodzi o standardy to przecież Łątka1 jest zięciem Starownika starosty z PSL więc takie 'pawlakowe” standardy chce wprowadzić w Platformie.
Panie redaktorze czemu nie napisał pan znowu o ponad 80 tysiącach zł !!!!!! wpłaconych na kampanie przez rodzinę K. Łątki?. Czy wymieniony w artykule Marcin W. to Marcin Wrona współwłaściciel wraz z radnym PO Kowalewskim knajpy „paragraf 14” gdzie Łatka pije i załatwia swoje interesy(ciekawe jakie?). Żona Wrony pracuje w biurze promocji Lublina, czy to przez wdzięczność Łatki została tam zatrudniona. Biurem promocji kieruje Krawczyk ( szef finansów w kampanii Wasilewskiego !!!!). Czy on te... rozwiń
Avatar
iwa / 24 marca 2009 r. o 09:01
0
Jola napisał:
na pewno nie powiedział "przypiepszyć". jeśli już to "przypieprzyć":-))


Nie powiedział lecz napisał, w odpowiedzi na pytania red. Panasa, niecenzuralnie i z błędem.
Avatar
Jola / 24 marca 2009 r. o 08:47
0
na pewno nie powiedział "przypiepszyć". jeśli już to "przypieprzyć":-))
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Orlęta Spomlek – Wisłoka Dębica 2:6. Prowadzili, ale dostali lanie

Orlęta Spomlek – Wisłoka Dębica 2:6. Prowadzili, ale dostali lanie

Z powodu kolejnego ataku zimy w środę sporo meczów grupy czwartej musiało zostać odwołanych. Na boisku pojawiły się tylko trzy nasze drużyny. Podlasie i Chełmianka wygrały swoje mecze, a w Radzyniu Podlaskim pewnie żałują, że zawody doszły do skutku. Orlęta Spomlek musiały bowiem uznać wyższość Wisłoki Dębica. Goście wygrali aż 6:2.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 15 kwietnia 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 15 kwietnia 2021 r.

Hummel IV liga: Włodawianka i Huczwa w grupie mistrzowskiej, Gryf jednak w spadkowej

Hummel IV liga: Włodawianka i Huczwa w grupie mistrzowskiej, Gryf jednak w spadkowej

Znamy już składy grup mistrzowskiej i spadkowej. W tej pierwszej dwa ostatnie miejsca zajęły: Włodawianka i Huczwa Tyszowce. Szyki klubom mocno pokrzyżowała pogoda. Z powodu obfitych opadów śniegu trzeba było przenieść kilka spotkań na boiska ze sztuczną nawierzchnią. Grom Różaniec i Huczwa zagrały w Lubyczy Królewskiej.

Wojsko rekrutuje w Białej Podlaskiej

Wojsko rekrutuje w Białej Podlaskiej

„Pancerni” zapowiadają kolejna kwalifikację wojskową do formowanego w Białej Podlaskiej batalionu. Tym razem odbędzie się ona 20 i 21 kwietnia.

Lubelski biskup o tym na jakie szczepionki nie powinni godzić się katolicy

Lubelski biskup o tym na jakie szczepionki nie powinni godzić się katolicy

– Katolicy nie powinni godzić się na szczepienie tymi szczepionkami – uważa lubelski biskup pomocniczy Józef Wróbel. W swoim stanowisku stwierdza, że technologia produkcji dwóch z dostępnych obecnie preparatów „budzi poważny sprzeciw moralny”. – Czy to namawianie do rezygnacji ze szczepień? – niepokoją się naukowcy.

Tragiczna śmierć Krystiana i Patrycji. Licealiści mają zostać pochowani razem
galeria

Tragiczna śmierć Krystiana i Patrycji. Licealiści mają zostać pochowani razem

Po tym, jak w ostatni weekend w wypadku samochodowym zginął 20-letni Krystian, jego dziewczyna, 19-letnia Patrycja, nie mogła dojść do siebie. Dwie doby później, w środku nocy, sama zginęła w taki sam sposób. Jak informują ich przyjaciele, zgodnie z wolą rodzin, zostaną pochowani razem.

Maluchy kończą lockdown. "Nie mogłam usłyszeć nic lepszego"

Maluchy kończą lockdown. "Nie mogłam usłyszeć nic lepszego"

Już w najbliższy poniedziałek dzieci wrócą do stacjonarnej zabawy w żłobkach i przedszkolach. Wróci też możliwość uprawiania sportu na boiskach. Nie wszyscy mają jednak powody do zadowolenia.

Motor Lublin – Wigry Suwałki 0:1. Ciągle bez przełamania
galeria

Motor Lublin – Wigry Suwałki 0:1. Ciągle bez przełamania

Aż 20 strzałów i 61 procent posiadania piłki. To jednak nie wystarczyło, żeby przełamać kiepską passę. Motor przegrał w środę u siebie z Wigrami Suwałki 0:1. To już piąty mecz z rzędu bez zwycięstwa żółto-biało-niebieskich.

Abp Dzięga odebrał nagrodę na KUL. Ostre komentarze, proboszcz zapowiada koniec zbiórek na uczelnię

Abp Dzięga odebrał nagrodę na KUL. Ostre komentarze, proboszcz zapowiada koniec zbiórek na uczelnię

Nagrodę za „szerzenie zasad katolickich” odebrał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Wyróżnienie duchownego spotkało się z krytyką w związku z prowadzonym przez Watykan postępowaniem wyjaśniającym jego możliwe zaniedbania w sprawie oskarżonego o pedofilię zmarłego ks. Andrzeja Dymera.

Załatwione. Autobus jednak dotrze do Prawiednik

Załatwione. Autobus jednak dotrze do Prawiednik

Udało się częściowo rozwiązać problem pasażerów, którzy stracili dojazd do centrum z powodu przebudowy pętli autobusowej „Prawiedniki”. Od poniedziałku ma tu docierać tymczasowa linia 725.

Podlasie Biała Podlaska – Wólczanka 1:0. Maciej Wojczuk za trzy punkty
film

Podlasie Biała Podlaska – Wólczanka 1:0. Maciej Wojczuk za trzy punkty

Po dwóch porażkach z rzędu piłkarze Rafała Borysiuka bardzo potrzebowali zwycięstwa. I swój cel w środę osiągnęli. Nie było łatwo jednak pokonali wyżej notowaną Wólczankę Wólka Pełkińska 1:0.

Awantura o festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Awantura o festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Spór wokół Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Organizująca go od lat Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń nie otrzymała ministerialnego dofinansowania na jego tegoroczną edycję. Pieniądze trafiły za to do Fundacji Czułego Barbarzyńcy, czyli organizatora pierwszej edycji spotkań literackich. Co więcej: Czuły Barbarzyńca opatentował nazwę „Szczebrzeszyn Stolica Języka Polskiego”.

Farmaceuci, fizjoterapeuci i diagności będą szczepić. Zgłosiło się już 700 osób

Farmaceuci, fizjoterapeuci i diagności będą szczepić. Zgłosiło się już 700 osób

Już 700 farmaceutów, fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych zgłosiło się na szkolenia na Uniwersytecie Medycznym, dzięki którym będą mogli szczepić pacjentów przeciwko COVID-19.

Kilkuletni chłopiec sam w środku nocy przed sklepem. Szukał mamy, która wyszła z domu

Kilkuletni chłopiec sam w środku nocy przed sklepem. Szukał mamy, która wyszła z domu

Dzisiaj przed godziną 1 w nocy policjanci zostali powiadomieni o płaczącym kilkuletnim dziecku. Chłopiec mimo nocnej pory był sam w pobliżu sklepu na jednym z osiedli mieszkaniowych.

Zmiany w dowodach osobistych. Pojawią się dwa nowe elementy

Zmiany w dowodach osobistych. Pojawią się dwa nowe elementy

Od 2 sierpnia 2021 r. do warstwy graficznej dowodu osobistego powróci podpis posiadacza, natomiast w warstwie elektronicznej zamieszczane będą odciski palców.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.