Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 maja 2019 r.
6:28

Lublin: Kolejne firmy chcą budować w ramach "lex deweloper". Gdzie mogą powstać bloki?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
43 55 A A
Jaki czas temu do Ratusza zgłosił się też inwestor, który – powołując się na ustawę „lex deweloper” – chce postawić na os. Botanik dwa bloki w miejscu rezerwowanym na zieleń
Jaki czas temu do Ratusza zgłosił się też inwestor, który – powołując się na ustawę „lex deweloper” – chce postawić na os. Botanik dwa bloki w miejscu rezerwowanym na zieleń (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Kolejne firmy chcą budować w Lublinie mieszkania korzystając ze specustawy „lex deweloper”, która pozwala na inwestycje sprzeczne z planami zagospodarowania terenu. Tym razem inwestorom wpadły w oko grunty na Szerokiem i Sławinie. Czy powstaną tu nowe bloki? Decyzja należy do radnych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Specustawa „o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych” dała deweloperom szansę na budowę bloków mieszkalnych także tam, gdzie obowiązujący plan zagospodarowania inaczej określa przeznaczenie nieruchomości. Warunkiem jest odpowiednia bliskość przystanku komunikacji oraz przedszkola i szkoły.

Powołując się na tę ustawę inwestor może zabudować nawet nieruchomości zarezerwowane pod park lub szkołę. Wystarczy, że na budowę mieszkań w tym miejscu zgodzi się Rada Miasta i zatwierdzi złożoną przez dewelopera koncepcję. W taki sam sposób inwestor może również ominąć wynikające z planu ograniczenia dotyczące wysokości budynków albo nieprzekraczalnej linii zabudowy. Także do tego konieczna jest zgoda radnych.

Kolejni chętni

Do Ratusza zgłosiły się kolejne trzy firmy, które zamierzają budować mieszkania w tym specjalnym trybie. Jakie nieruchomości wskazali deweloperzy?

• Mająca siedzibę w Warszawie spółka Nowa Poligonowa chce lokować swoje mieszkania na terenie położonym przy Poligonowej koło skrzyżowania z Wędrowną, gdzie obowiązujący plan pozwala już na budownictwo wielorodzinne.

• W tej samej dzielnicy chce stawiać blok lubelska spółka Pergolowa, która wskazała nieruchomość przy Poligonowej na przedłużeniu Pergolowej. Tu również plan pozwala na budowę mieszkań.

• Dzielnicą Sławin zainteresowała się za to spółka Active Residence, która wskazała działkę niedaleko skrzyżowania ul. Sławin z ul. Lędzian, gdzie obowiązujący plan nie przewiduje mieszkań, tylko usługi.

Daleko od szkoły

Nieruchomości wskazane przez każdą z tych spółek nie spełniają ustawowych wymogów dotyczących maksymalnej odległości od szkoły. Są za bardzo oddalone od miejsca nauki. Z przepisów wynika, że w przypadku miast o wielkości Lublina odległość ta nie może przekraczać 1,5 km.

Ale nawet takie ograniczenia są dla deweloperów możliwe do pokonania dzięki korzystnej dla nich specustawie. Mówi ona, że wymóg dotyczący bliskości szkoły „uważa się za spełniony”, jeśli deweloper zobowiąże się zapłacić miastu odpowiednią kwotę. Musi to być równowartość pięcioletnich kosztów dowożenia dzieci na lekcje i zapewnienia im opieki podczas takiego transportu. Umowę zawiera się notarialnie, a warunkiem jest uzyskanie zgody radnych.

Decyzje niebawem

W najbliższy czwartek Rada Miasta zajmie się wnioskami wspomnianych spółek. Jeżeli zgodzi się na odstąpienie od wymogu dotyczącego bliskości szkoły, to deweloperzy będą mogli złożyć właściwe wnioski i uruchomić zasadniczą procedurę opisaną w ustawie „lex deweloper”. Do Rady Miasta trafi wówczas koncepcja budowy mieszkań. Od jej zatwierdzenia będzie zależeć to, czy inwestor będzie mógł zbudować mieszkania według swojego pomysłu.

Przy Relaksowej też

Również w czwartek radni zajmą się wnioskiem lubelskiej spółki Interbud Apartments, która na os. Botanik, na terenie zarezerwowanym pod zieleń publiczną, chce zbudować dwa bloki mieszkalne i przedszkole. Chodzi o wąwóz zaczynający się u zbiegu ul. Tarasowej i Relaksowej, gdzie miałoby powstać łącznie 90 mieszkań. Tu deweloper ma ułatwioną procedurę, bo działka spełnia wymogi dotyczące odległości od szkoły i przedszkola. Zabudowie wąwozu na os. Botanik sprzeciwiają się okoliczni mieszkańcy, którzy nie chcą tracić terenu zielonego.

W kolejce Czuby

Na rozpatrzenie przez Radę Miasta czeka także wniosek firmy RWS Inwestycje zainteresowanej budową 14-kondygnacyjnego bloku na os. Ruta. Miałby on powstać na terenie dawnego parkingu strzeżonego przy ul. Jutrzenki. Wskazana działka jest przeznaczona w planie zagospodarowania pod budowę mieszkań, jednak plan ogranicza maksymalną wysokość bloków do 26 metrów, a spółka chce dojść do 43,5 m.

Także ten pomysł budzi kontrowersje wśród mieszkańców. Wczoraj wieczorem miała o tym dyskutować Rada Dzielnicy Czuby Północne.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 55

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 24 maja 2019 o 07:13
+28
Niech Rada Miasta nas broni, a nie przyklepuje wnioski. Deweloper pójdzie do sądu? Mamy dział prawny w Ratuszu.
Avatar
Gość / 24 maja 2019 o 06:54
+26
Dzięki ustawie PiS deweloperzy zaczęli się bawić macie to czego chcieliście
Avatar
kks / 24 maja 2019 o 07:22
+25
Wspaniała Ustawa, nie zapomnę jej nigdy. Niby są jakieś ograniczenia typu minimalna odległość 1,5 km w linii prostej do najbliższej szkoły ale i tak można to obejść bo wystarczy, że deweloper da pieniążki na "dowóz dzieci do szkoły" na 5 lat.
Avatar
? Czy / 24 maja 2019 o 06:57
+25
Chałwa pislamu, teraz się przekonamy czy władze miasta będą w stanie obronić nas przed negatywnymi skutkami lex developer...pis sprawił że miasta muszą się dodatkowo bronić przed deweloperami, którzy postawiliby swoje bloki w każdym wolnym kącia (i wcale im sie nie dziwię)
Avatar
yyy / 24 maja 2019 o 06:43
+19
czy ktoś jest w stanie powstrzymać demolowanie tego miasta w imie tzw "rozwoju" . absurdalne inwestycje typu blok na parkingu skansenu - kto na to wydał zgodę ????
Avatar
Dr / 24 maja 2019 o 07:51
+17
Wielka szkoda że "nasi radni" zajmą się tymi - wnioskami -przypadkiem- już po wyborach do Parlamentu Europejskiego, można im teraz dać małe ostrzeżenie i pogrozić wyborczym paluszkiem.
Avatar
Gość / 24 maja 2019 o 06:39
+17
Liczy się tylko interes i kasa. Najlepiej wszystko wybetonowac, nikt już nie dba o ludzi i środowisko.
Avatar
5tgb / 24 maja 2019 o 07:33
+12
czy ktoś jest w stanie powstrzymać demolowanie tego miasta w imie tzw "rozwoju" . absurdalne inwestycje typu blok na parkingu skansenu - kto na to wydał zgodę ????
 PiSowska ustawa LexDeveloper
Avatar
Gość / 24 maja 2019 o 07:12
+12
Wszystko zabudujta blokami!!!
Avatar
Wierna MASUREK / 24 maja 2019 o 07:10
+11
Nie po to trudzil się i nie spał nasz starenki już prezez Kaczyński Jarosław by nie polacy blokowali POLAKOM bloków budowę, nie po to pot splywal z czoła jego by Blokować bloki.
Avatar
lll / 25 maja 2019 o 09:51
-6
A ja jestem za tą ustawą. Nareszcie będę mógł postawić na swojej działce to co mi się podoba. Żadni neokomuniści, ekoterroryści, ekoszantażyści i lewackie ruchy miejskie nie będą mi dyktować ile pięter i w którym miejscu mam zbudować. Jedynymi ważnymi dokumentami do budowy jest projekt i warunki techniczne w oparciu o które ów projekt został sporządzony. To wszystko. Jeżeli to co wybuduję nie będzie komuś odpowiadać to nie kupi u mnie mieszkania. I to moje zmartwienie. Tak więc chcąc jak najkorzystniej sprzedać swój produkt muszę zapewnić odpowiednią jakość przestrzeni i infrastrukturę.
A ja jestem za tą ustawą. Nareszcie będę mógł postawić na swojej działce to co mi się podoba. Żadni neokomuniści, ekoterroryści, ekoszantażyści i lewackie ruchy miejskie nie będą mi dyktować ile pięter i w którym miejscu mam zbudować. Jedynymi ważnymi dokumentami do budowy jest projekt i warunki techniczne w oparciu o które ów projekt został sporządzony. To wszystko. Jeżeli to co wybuduję nie będzie komuś odpowiadać to nie kupi u mnie mieszkania. I to moje zmartwienie. Tak więc chcąc jak najkorzystniej sprzedać swój produkt muszę zapewnić od... rozwiń
Avatar
Mieszkaniec / 24 maja 2019 o 21:25
+2
Skrzyżowanie Lędzian i Sławin to os. Szerokie raczej a nie Sławin.
Avatar
mojo / 24 maja 2019 o 19:41
+1
Panie i ponowie z pisu co by tu jeszcze spie$rzyc, co by tu jeszcze spie$rzyc?
Przecież w Lublinie rządzi PO.
Co ma lemingu PO do kolejnych bubli ustawowych rządu - módlcie sie do Sobonia, żeby nie zapanował zupełny chaos w zabudowie miejskiej, bo wszystko na to wskazuje.
To Żuk zmienił partię i jest teraz w PIS? Niesamowite.
Czego nie zrozumiałeś z newsów dzisiejszego dnia - chetnie ci wytłumacze.
dziękuję nie skorzystam, nie potrzebuję rad nieudaczników.
 To się wypisz z pisu, dużo skorzystasz a szkoda zycia na taka egzystencje jaka prowadzisz.
 To się wypisz z pisu, dużo skorzystasz a szkoda zycia na taka egzystencje jaka prowadzisz. rozwiń
Avatar
Gość / 24 maja 2019 o 18:46
-1
Panie i ponowie z pisu co by tu jeszcze spie$rzyc, co by tu jeszcze spie$rzyc?
Przecież w Lublinie rządzi PO.
Co ma lemingu PO do kolejnych bubli ustawowych rządu - módlcie sie do Sobonia, żeby nie zapanował zupełny chaos w zabudowie miejskiej, bo wszystko na to wskazuje.
To Żuk zmienił partię i jest teraz w PIS? Niesamowite.
Czego nie zrozumiałeś z newsów dzisiejszego dnia - chetnie ci wytłumacze.
 dziękuję nie skorzystam, nie potrzebuję rad nieudaczników.
 dziękuję nie skorzystam, nie potrzebuję rad nieudaczników. rozwiń
Avatar
janusz / 24 maja 2019 o 17:57
0
Panie i ponowie z pisu co by tu jeszcze spie$rzyc, co by tu jeszcze spie$rzyc?
Przecież w Lublinie rządzi PO.
Co ma lemingu PO do kolejnych bubli ustawowych rządu - módlcie sie do Sobonia, żeby nie zapanował zupełny chaos w zabudowie miejskiej, bo wszystko na to wskazuje.
To Żuk zmienił partię i jest teraz w PIS? Niesamowite.
 Czego nie zrozumiałeś z newsów dzisiejszego dnia - chetnie ci wytłumacze.
Avatar
Gość / 24 maja 2019 o 17:41
+4
Panie i ponowie z pisu co by tu jeszcze spie$rzyc, co by tu jeszcze spie$rzyc?
Przecież w Lublinie rządzi PO.
Co ma lemingu PO do kolejnych bubli ustawowych rządu - módlcie sie do Sobonia, żeby nie zapanował zupełny chaos w zabudowie miejskiej, bo wszystko na to wskazuje.
  To Żuk zmienił partię i jest teraz w PIS? Niesamowite.
Avatar
Gość / 24 maja 2019 o 16:44
0
Chała pislamowi, chała Soboniowi.
Avatar
swiat sie smieje / 24 maja 2019 o 16:15
-2
Może (bez)radna Suchanowska znowu błyśnie jak gwiazda na nieboskłonie i napisze w tej sprawie kolejny list.
Dość czepiania się sensownie działającej Radnej! Odnośnie do niedawnego listu otwartego: Od początku obawiałem się, że w Ratuszu tylko Pan Prezydent jego Zastępcy mogą być w stanie zrozumieć przesłanie tegoż listu - być może Autorka skierowała go tylko do Prezydenta Lublina, bo dobrze wie, z ludźmi jakiego formatu przyszło pracować Adresatowi?
Dobra bez jaj. Nie śmiejmy się juz z radnej, w imieniu której wysłali  list, z którego ona niewiele i tak rozumie. Pis niech się najpierw zajmie burdelem we własnej formacji i tym jak podchodzą do planowania przestrzennego i przyrody w kraju ogółem, bo jak na razie to oni są wrogiem drzew nr 1 a potem niech się zajmują swoimi śmiesznymi populistycznymi hasłami, dzięki którem naganiają tylko Żukowi poparcia i w sumie to jakiś tam plus.
A może tak prezydent Lublina zacząłby dbać o mieszkańców a nie o deweloperów?
 A może byc pis nie uchwalał ustaw podważających plan zagospodarowania, który zatwierdził prezydent.
 A może byc pis nie uchwalał ustaw podważających plan zagospodarowania, który zatwierdził prezydent. rozwiń
Avatar
brawo pis / 24 maja 2019 o 15:59
0
Panie i ponowie z pisu co by tu jeszcze spie$rzyc, co by tu jeszcze spie$rzyc?
Przecież w Lublinie rządzi PO.
 Co ma lemingu PO do kolejnych bubli ustawowych rządu - módlcie sie do Sobonia, żeby nie zapanował zupełny chaos w zabudowie miejskiej, bo wszystko na to wskazuje.
Avatar
Gość / 24 maja 2019 o 14:42
+4
Panie i ponowie z pisu co by tu jeszcze spie$rzyc, co by tu jeszcze spie$rzyc?
 Przecież w Lublinie rządzi PO.
Zobacz wszystkie komentarze 55

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennik Wschodni 21.06.2019

Pierwsza strona Dziennik Wschodni 21.06.2019 0 0

Polityka wjechała na S17. "Ta droga powinna łączyć, a nie dzielić"
galeria

Polityka wjechała na S17. "Ta droga powinna łączyć, a nie dzielić" 14 31

Minister, parlamentarzyści, samorządowcy i inni politycy PiS przecięli wstęgę w czasie ceremonii otwarcia 13-kilometrowego odcinka S17. – To rząd PO-PSL przygotował tę inwestycję – grzmią tymczasem politycy opozycji

Ulewa zabrała im dorobek życia. Woda zdemolowała trzy wsie [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Ulewa zabrała im dorobek życia. Woda zdemolowała trzy wsie [zdjęcia, wideo] 90 10

W milionach złotych liczone będą straty spowodowane środową ulewą, po której rzeki wody i błota zdemolowały trzy wsie w powiecie janowskim. W ciągu kilkudziesięciu minut wiele rodzin straciło dorobek życia. Na miejscu konieczna była pomoc wojska. Wsparcie dla poszkodowanych obiecuje rząd

Pracowity tydzień młodzieżowców Speed Car Motoru Lublin

Pracowity tydzień młodzieżowców Speed Car Motoru Lublin 0 1

Wygrana i drugie miejsce – młodzieżowcy Bogdanka Motoru Lublin mieli wyjątkowo bogaty w starty tydzień. Wzięli udział w aż trzech rundach Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów na torach w całej Polsce

Mecz o "być albo nie być"? Speed Car Motor zmierzy się z Get Well Toruń

Mecz o "być albo nie być"? Speed Car Motor zmierzy się z Get Well Toruń 0 15

To może być mecz o „być albo nie być” w PGE Ekstralidze dla jednej z drużyn. W piątek na Motoarenie Speed Car Motor Lublin zmierzy się w spotkaniu rewanżowym z Get Well Toruń (godz. 20.30). Zwycięzca tej konfrontacji będzie mógł głębiej odetchnąć

Złota Setka 2018 Dziennika Wschodniego. Oto najlepsze firmy Lubelszczyzny [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Złota Setka 2018 Dziennika Wschodniego. Oto najlepsze firmy Lubelszczyzny [wideo, zdjęcia] 1 0

Po raz 23. wręczyliśmy nagrody laureatom Rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny Złota Setka 2018. Doceniliśmy też wyjątkowe przedsięwzięcia udowadniające, że warto działać działać z myślą o ekologii i w gronie rodziny lub bliskich sobie osób.

Powódź w gm. Modliborzyce. Woda przyszła błyskawicznie, a dom stał się pułapką
galeria

Powódź w gm. Modliborzyce. Woda przyszła błyskawicznie, a dom stał się pułapką 32 15

W Wierzchowiskach Drugich woda spływająca z pól dosłownie zdemolowała zabudowania pani Sabiny. W domu była z córką i jej dziećmi. – Proszę zobaczyć, wszystko jest powyrzucane – mówi Sabina Wołoszynek. Woda przyszła błyskawicznie, dom stał się pułapką, nie można było otworzyć drzwi, rodzina uciekała na strych.

"Grupa Wprost i nowa figuracja" - odczyt prof. Marcina Lachowskiego w Dworku Wincentego Pola
22 czerwca 2019, 17:00

"Grupa Wprost i nowa figuracja" - odczyt prof. Marcina Lachowskiego w Dworku Wincentego Pola 0 0

W sobotę, 22 czerwca o godz. 17 w Dworku Wincentego Pola będzie miał miejsce odczyt prof. Marcina Lachowskiego poświęcony postaci artysty Zbyluta Grzywacza.

Damy, królowe, dwórki, matki, babki i córki. Próba spektaklu marionetkowego „Damy z Matejki ramy” [zdjęcia]
galeria

Damy, królowe, dwórki, matki, babki i córki. Próba spektaklu marionetkowego „Damy z Matejki ramy” [zdjęcia] 11 2

Pewnie każdy z was by chciał usiąść na tronie i poczuć się jak królowa… tak zaczyna swoją opowieść dwórka w pięknej zielonej sukni. Jest jedną z siedmiu bohaterek spektaklu marionetkowego „Damy z Matejki ramy”. Byliśmy na próbie i podglądaliśmy jak powstaje. Premiera w sobotę na Starym Mieście w Lublinie.

Podtopienia na Lubelszczyźnie. "Woda podniosła się o ok. 60-70 cm w ciągu 15 minut"
galeria
film

Podtopienia na Lubelszczyźnie. "Woda podniosła się o ok. 60-70 cm w ciągu 15 minut" 0 1

Wierzchowiska Pierwsze (woj. lubelskie). Zalane posesje, podtopione budynki, uszkodzona droga to krajobraz po ulewie, która przeszła przez gminę Modliborzyce w województwie lubelskim.

Najlepsi młodzieżowcy globu zmierzą się w sobotę na lubelskim torze w IMŚJ na żużlu

Najlepsi młodzieżowcy globu zmierzą się w sobotę na lubelskim torze w IMŚJ na żużlu 0 0

Aż 18 najlepszych młodzieżowych żużlowców na świecie zawita w sobotę (godz. 18) do Lublina, żeby rozpocząć walkę o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów. Tor przy Al. Zygmuntowskich ugości zawodników w ramach 1. finału cyklu

Dzisiaj Boże Ciało, procesje przeszły ulicami Puław [zdjęcia]
galeria

Dzisiaj Boże Ciało, procesje przeszły ulicami Puław [zdjęcia] 0 9

Dzisiaj jedno z najważniejszych świąt katolickich - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W Puławach procesje przeszły m.in. ul. Lubelską, Wojska Polskiego i Grota-Roweckiego. Uczestniczyły w nich tysiące wiernych.

Procesje Bożego Ciała przeszły ulicami Lublina [zdjęcia]
galeria

Procesje Bożego Ciała przeszły ulicami Lublina [zdjęcia] 24 13

Wierni zebrali się tłumnie przed Archikatedrą Lubelską i wspólnie modlili się, a potem wyruszyli razem z procesją Bożego Ciała lubelskimi ulicami.

Radni Sejmiku Województwa Lubelskiego będą rozmawiać o regionie. Bez udziału mieszkańców

Radni Sejmiku Województwa Lubelskiego będą rozmawiać o regionie. Bez udziału mieszkańców 1 14

Debata na temat raportu o stanie województwa będzie głównym punktem poniedziałkowej sesji sejmiku. Głos będzie mógł zabrać każdy, kto zbierze tysiąc podpisów poparcia. Chętnych na razie brak

"Ja, Kaspar" - spektakl w Centrum Spotkania Kultur
22 czerwca 2019, 19:00

"Ja, Kaspar" - spektakl w Centrum Spotkania Kultur 0 0

Spektakl "Ja, Kaspar" w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego, dyrektora lubelskiej sceny Prapremier InVitro, zobaczymy w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) w sobotę, 22 czerwca o godz. 19.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.